Page 82 of 258 FirstFirst ... 327278798081828384858692132182 ... LastLast
Results 1,621 to 1,640 of 5142

Thread: Μικρά νέα και rumors για το PS5 all-in-one Thread

  1. #1621

    Default

    Raytracing θα παίξει.Ειναι το επόμενο big thing του gaming.Τωρα το ποσό καλά δε το ξέρω.

  2. #1622
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν θελω να λεω ξανα κι εγω αυτα που εχω πει αρκετες φορες. Το να μου επιβαλλει το μαρκετινγκ να φαω στη μαπα ντε και καλα raytracing επειδη ειναι η μοδα, με αποτελεσμα να απαιτει πολλους πορους οι οποιοι θα μπορουσαν να αξιοποιηθουν αλλιως, να με συγχωρειτε, να το βρασω.

    Πραγματικα οπως εχει γινει με αλλες παρομοιες μοδες στο παρελθον, αυτο το πραγμα θα με απογοητευσει παρα πολυ. Αν το raytracing σημαινει οχι 60 fps ή χειροτερη γεωμετρια ή γενικα ασταθες framerate και οτι αλλο, ε στα τσακιδια.

  3. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    spartan (22-03-2020)

  4. #1623
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Το raytracing για να το πω όσο πιο απλά μπορώ μειώνει το crunch αν μη τι άλλο, γιατί αλγόριθμοι μειώνουν τον χρόνο που θέλει ο developer να βάλει στην θέση δήθεν ρεαλιστικό prebaked lightining.

    To ίδιο κάνει και ο SSD για να μην υπάρχουν double data που αυξάνουν το μέγεθος του game για να μπορεί να κάνει σωστό streaming το παιχνίδι.

    Όλα τα παραπάνω είναι καταγεγραμμένα και έχουν ειπωθεί από devs και όχι από εμένα.

    Ένα κουμπί είναι όπως έγραψε χαρακτηριστικά dev.

  5. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (22-03-2020)

  6. #1624
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Δεν είναι μόνο το crunch. Είναι ότι χρειαζόμαστε το RT για το επόμενο μεγάλο άλμα στο φωτισμό στα videogames. Αν δεν καταναλώσεις τους πόρους σε physics, simulation και φωτισμό τι θα τα κάνεις; Ανάλυση και περισσότερα fps μόνο;

    Εκτός αν θεωρούμε ότι έχουμε φτάσει στο peak στα γραφικά και δεν μπορούμε να δούμε κάτι καλύτερο.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. The Following 6 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    DJTaurus (22-03-2020),Giannis1979 (23-03-2020),hakoo (23-03-2020),kostasb13 (22-03-2020),PDS (22-03-2020),Sir_Teraflop (22-03-2020)

  8. #1625
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Πολύ σωστός @Leon.


    Να συμπληρώσω και κάτι που διάβασα πρόσφατα και μου έκανε εντύπωση.

    Η ταχύτητα του SSD επηρεάζει ως επί το πλείστον linear games.

    Ότι είναι είναι procedural (μου έρχεται το No man's sky π.χ. στο μυαλό) δεν επωφελείται.

    Δεν ξέρω αν αυτό δείχνει το Path που θα ακολουθήσει η Sony.
    Last edited by Sir_Teraflop; 22-03-2020 at 20:13.

  9. #1626
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αν ειναι ολα απλα και ομορφα προφανως και δεν εχω προβλημα. Προς το παρον βεβαια τα λιγα πραγματα που εχω δει:

    α) δεν με εντυπωσιασαν ιδιαιτερως
    β) καταλαβα οτι τραβανε πολυ ζουμι

    Αν οι κονσολες και γενικοτερα η τεχνολογια εχει φτασει στο σημειο να μιλαμε ουσιαστικα για το raytracing, με χαρα θα το υποδεχθω. Αν ειναι φαση PS3 και 1080p, ε ας το αφησουμε καλυτερα για την γενια που εχει νοημα και οχι να το προσπαθουμε απλα για να το γραφει το κουτακι εξω και να κανουν ολοι «ουαο».

  10. #1627
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Κατανοώ την λογική αυτού που λες αλλά με την ίδια λογική ας καθόμασταν στα 2d sprites κλπ...

    Κάθε gen σηματοδοτεί το kickstart νέων τεχνολογιών και πρακτικών.

    Όσο στις κονσόλες μας δίνουν σταθερά αποτελέσματα χ@καμε για το πόσο troubleshooting κάνει ο άλλος στα PC.

    Τσουλάει? - Τσουλάει. Αφού τσουλάει θα το παίξουμε.

  11. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    Giannis1979 (23-03-2020)

  12. #1628
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Να συμπληρώσω και κάτι που διάβασα πρόσφατα και μου έκανε εντύπωση.

    Η ταχύτητα του SSD επηρεάζει ως επί το πλείστον linear games.
    Αφου ΞΕΡΕΙΣ οτι αυτο είναι λάθος, γιατί το γράφεις?

  13. #1629
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Φαντάσου να μην το έλεγε ο Cerny στην παρουσίαση , και να μην ειχε ειδική καρτα για αυτο.





    Χρησιμοποιώντας την τακτική βγάζω νούμερα από την κοιλιά μου, πετάς ένα νούμερο για να κάνεις ντόρο. Σύμφωνα με την λογική σου για να πάρει η GPU 200Mhz περισσότερα , πρέπει να χάσει η CPU 1Ghz


    ναι ειδικά όταν τα νούμερα αυτά θα καταρρίπτουν το φανταστικό +44% του Xbox έτσι?


    Ξερω που βρήκες το +44% που ειχες γράψει, επίσης ξέρω ότι βολικά ξέχασες να υπολογίσεις την διαφορά στην συχνότητα λειτουργίας, γιαυτό τον λόγο ζήτησα texel και fill rate. Εαν βάλουμε μέσα και την διαφορά στην συχνότητα, ωωωω εκ του θαύματος η διαφορά πέφτει ΠΑΛΙ στο 18%


    Υ.Γ. Σύμφωνα με το τι λέτε μερικοί, το 18% είναι Huge deal και θα κάνει τρομερη διαφορά στα Multi, αλλα το 100% γρηγορότερο Ι/Ο του Ps5 απλα θα το προσπεράσουν οι devs.

    Λάθος και επιθετικό ήταν και αυτό το Post σου αλλά δεν το σχολίασα.

    Δεν νομίζω ότι μου άξιζε τέτοια φρασεολογία από μέρους σου.

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Αφου ΞΕΡΕΙΣ οτι αυτο είναι λάθος, γιατί το γράφεις?
    Πως είναι λάθος. Είναι άποψη dev στο B3D.

    Και επειδή δεν είμαστε dev με την κοινή λογική, είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις ότι όταν δεν έχεις Linear Data να φορτώσεις στον SSD, αλλά Procedural a.k.a. GPU/CPU transformed texture data από AI in game είτε από άλλη πηγή π.χ. Cloud, δεν έχει κανένα νόημα πάνω 1~2 Gb/s.


    Εσύ δηλαδή πως το ξέρεις?
    Last edited by Sir_Teraflop; 22-03-2020 at 20:40.

  14. #1630
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αν οι κονσολες και γενικοτερα η τεχνολογια εχει φτασει στο σημειο να μιλαμε ουσιαστικα για το raytracing, με χαρα θα το υποδεχθω. Αν ειναι φαση PS3 και 1080p, ε ας το αφησουμε καλυτερα για την γενια που εχει νοημα και οχι να το προσπαθουμε απλα για να το γραφει το κουτακι εξω και να κανουν ολοι «ουαο».
    Αυτό που έδειξε η Microsoft (που το είχα φέρει και εγώ ως παράδειγμα αλλά δεν περίμενα ότι θα το έβγαζαν ως demo) πάντως είναι απίστευτο. Εγώ τουλάχιστον το βλέπω και δεν το χορταίνω



    Στα πιο ρεαλιστικά γραφικά περιμένω να δω παιχνίδια που θα έχουν φτιαχτεί από την αρχή με γνώμονα το RT (αν βγάζει νόημα αυτό που λέω) γιατί νομίζω ότι για αυτά που έχουν βγει μέχρι τώρα το RT τρέχει ως ένα extra εφέ. Μου κάνει λίγο σαν τα εφέ που βλέπαμε σε cross gen παιχνίδια (AC4) όπου ήταν όλα last gen και ξαφνικά σου έσκαγε και μια next gen έκρηξη πχ.

    Αν τους βγει για εμένα αυτό είναι αυτή η γενιά. SSD > RT > CPU (physics, simulation κτλ)
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. #1631
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν νομιζω οτι εννοω οτι πρεπει να μπει φρενο ή να μεινουμε σε 2D sprites.

    Απλα να ειναι ωριμη αρκετα η τεχνολογια ωστε να χρησιμοποιηθει και να εχει και μια Α ουσια. Οχι να πρεπει να πηγαινοερχομαι 5 φορες απο το ενα συγκριτικο στο αλλο με 300% zoom για να εντοπισω τις διαφορες πανω στα καγκελα.

    Σε τετοια περιπτωση προτιμω το εκκολαπτηριο της τεχνολογιας να ειναι τα PC και οταν αυτο το πραγμα ειναι πραγματικα ετοιμο και μελετημενο να ερθει στις κονσολες. Αμα ειναι να φτυσουμε αιμα για να λεμε οτι εχουμε RT στις κονσολες, ειλικρινα δε με συγκινει.

    Βεβαια να μην ειμαι υποκριτης, αν αυτο το πραγμα οντως σκοτωνει το crunch, και λυθει μερος του προβληματος σε ΑΑΑ στουντιο τυπου Naughty Dog, τοτε δεχομαι και οποιαδηποτε θυσια μπορει να χρειαστει στην αποδοση του τιτλου. Αλλα το τονιζω οτι περισσοτερο με αγγιζει το θεμα του crunch παρα ολα τα αλλα που λετε περι physics, reflections φωτισμους κλπ.

  16. #1632
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Αυτό που έδειξε η Microsoft (που το είχα φέρει και εγώ ως παράδειγμα αλλά δεν περίμενα ότι θα το έβγαζαν ως demo) πάντως είναι απίστευτο. Εγώ τουλάχιστον το βλέπω και δεν το χορταίνω



    Στα πιο ρεαλιστικά γραφικά περιμένω να δω παιχνίδια που θα έχουν φτιαχτεί από την αρχή με γνώμονα το RT (αν βγάζει νόημα αυτό που λέω) γιατί νομίζω ότι για αυτά που έχουν βγει μέχρι τώρα το RT τρέχει ως ένα extra εφέ. Μου κάνει λίγο σαν τα εφέ που βλέπαμε σε cross gen παιχνίδια (AC4) όπου ήταν όλα last gen και ξαφνικά σου έσκαγε και μια next gen έκρηξη πχ.

    Αν τους βγει για εμένα αυτό είναι αυτή η γενιά. SSD > RT > CPU (physics, simulation κτλ)
    Αυτό είναι Purest form Raytracing a.k.a. Path tracing (το είχα αναφέρει και αυτό κάτι σελίδες πριν).

  17. #1633

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν θελω να λεω ξανα κι εγω αυτα που εχω πει αρκετες φορες. Το να μου επιβαλλει το μαρκετινγκ να φαω στη μαπα ντε και καλα raytracing επειδη ειναι η μοδα, με αποτελεσμα να απαιτει πολλους πορους οι οποιοι θα μπορουσαν να αξιοποιηθουν αλλιως, να με συγχωρειτε, να το βρασω.

    Πραγματικα οπως εχει γινει με αλλες παρομοιες μοδες στο παρελθον, αυτο το πραγμα θα με απογοητευσει παρα πολυ. Αν το raytracing σημαινει οχι 60 fps ή χειροτερη γεωμετρια ή γενικα ασταθες framerate και οτι αλλο, ε στα τσακιδια.
    Και το 4κ σου επιβάλλουν που τρώει πολλούς πόρους αλλά η τεχνολογία εξελίσσεται.Εμένα πίστεψέ με,δε θα με χαλαγε καθόλου 1080p με εκπληκτικά γραφικά και περισσότερο raytracing.Πιστευω ότι θα ήταν πιο εντυπωσιακό από 4Κ με χαμηλότερης ποιότητας γραφικά.Το θέμα είναι όμως ότι ακολουθούμε τις επιταγές των καιρών και κανείς δε θέλει να μένει πίσω.

  18. The Following User Says Thank You to Gkalas For This Useful Post:

    DJTaurus (22-03-2020)

  19. #1634
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Λάθος και επιθετικό ήταν και αυτό το Post σου αλλά δεν το σχολίασα.
    γιατί υπήρχε κάτι για να σχολιάσεις?

    Πως είναι λάθος. Είναι άποψη dev στο B3D.

    Και επειδή δεν είμαστε dev με την κοινή λογική, είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις ότι όταν δεν έχεις Linear Data να φορτώσεις στον SSD, αλλά Procedural a.k.a. GPU/CPU transformed texture data από AI in game είτε από άλλη πηγή π.χ. Cloud, δεν έχει κανένα νόημα πάνω 1~2 Gb/s.


    Εσύ δηλαδή πως το ξέρεις?
    Θέλεις να κάνουμε ενα προχειρο gallop να δουμε εδω μέσα όταν ο αλλος διαβάσει.

    Η ταχύτητα του SSD επηρεάζει ως επί το πλείστον linear games.
    Θα καταλάβει αυτο που λες εσυ ποιο πάνω (ναι οταν ΔΕΝ φορτώνεις δεδομένα αλλα τα παράγεις On the fly σε τι να σε βοηθήσει ο SSD?)

    H θα καταλάβει οτι μιλάς για παιχνίδια όπως το uncharted , και ότι στα open world δεν θα κάνει διαφορά.

  20. #1635
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Gkalas View Post
    Και το 4κ σου επιβάλλουν που τρώει πολλούς πόρους αλλά η τεχνολογία εξελίσσεται.Εμένα πίστεψέ με,δε θα με χαλαγε καθόλου 1080p με εκπληκτικά γραφικά και περισσότερο raytracing.Πιστευω ότι θα ήταν πιο εντυπωσιακό από 4Κ με χαμηλότερης ποιότητας γραφικά.Το θέμα είναι όμως ότι ακολουθούμε τις επιταγές των καιρών και κανείς δε θέλει να μένει πίσω.
    Enter DiectML, DLSS και λοιπά περί Inference.....

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    γιατί υπήρχε κάτι για να σχολιάσεις?
    Σωστά όλα όλα τα βγάζω από την "κοιλιά" μου. Όπως και τα μηχανήματα.

    Legit.

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Θέλεις να κάνουμε ενα προχειρο gallop να δουμε εδω μέσα όταν ο αλλος διαβάσει.
    Does not compute - elaborate please τι εννοείς.


    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Θα καταλάβει αυτο που λες εσυ ποιο πάνω (ναι οταν ΔΕΝ φορτώνεις δεδομένα αλλα τα παράγεις On the fly σε τι να σε βοηθήσει ο SSD?)

    H θα καταλάβει οτι μιλάς για παιχνίδια όπως το uncharted , και ότι στα open world δεν θα κάνει διαφορά.
    Κουβεντούλα κάνουμε υποτίθεται και δεν πετάμε darts ο ένας στον άλλον.

    Αν δεν καταλαβαίνει - προσπερνάει.

  21. #1636
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    γιατί υπήρχε κάτι για να σχολιάσεις?

    Θέλεις να κάνουμε ενα προχειρο gallop να δουμε εδω μέσα όταν ο αλλος διαβάσει.


    Θα καταλάβει αυτο που λες εσυ ποιο πάνω (ναι οταν ΔΕΝ φορτώνεις δεδομένα αλλα τα παράγεις On the fly σε τι να σε βοηθήσει ο SSD?)

    H θα καταλάβει οτι μιλάς για παιχνίδια όπως το uncharted , και ότι στα open world δεν θα κάνει διαφορά.
    Βασικά το διόρθωσε και μίλησε για procedural games όπως το no man sky πχ.
    Αλλά έλεος πόσα τέτοια παιχνίδια είδαμε σε αυτή τη γενιά για να μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  22. #1637
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    "Το διόρθωσε" lol....



    Είπαμε - βάλαμε Zen 2 για να παίζουμε linear games...
    Προς τι ακριβώς ο γέλωτας; Πες μας να γελάσουμε και εμείς δηλαδή.
    Edit: Προτού απαντήσεις σκέψου απλά ότι δεν μπορώ να γνωρίζω τι έκανες edit στο ποστ που αναφέρθηκες για τον ssd, για αυτό πιθανότατα λανθασμένα είπα ότι προσθεσες-διορθωσες την πρόταση για το procedural.


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Axilleas_GR; 22-03-2020 at 21:10.

  23. #1638
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Προς τι ακριβώς ο γέλωτας; Πες μας να γελάσουμε και εμείς δηλαδή.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Να σου πω.

    Δεν θα κάνω το εξιλαστήριο θύμα για προσωπικές επιθέσεις επειδή η Sony σας πήγε στα 399.

    Κράξε την Sony.

    Δεν είναι μέρες και ώρες για τέτοια.

    Ούτε θα κάτσω να ασχοληθώ με τις προσωπικές πλάγιες ή μη επιθέσεις σας.

  24. #1639
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Διάβασε το edit. Δεν σου έκανα καμία επίθεση.
    Όσο για τις μέρες και ώρες θα συμφωνήσω μαζί σου.
    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  25. #1640
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Δεν θα κάνω το εξιλαστήριο θύμα για προσωπικές επιθέσεις επειδή η Sony σας πήγε στα 399.
    Απο το στόμα σου, και στις Sony το αυτί. Σαν ζεστό ψωμάκι θα φέυγει το PS5.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •