Page 63 of 258 FirstFirst ... 135359606162636465666773113163 ... LastLast
Results 1,241 to 1,260 of 5142

Thread: Μικρά νέα και rumors για το PS5 all-in-one Thread

  1. #1241
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αυτο το post ξεκαθαρίζει απολυτα το τοπίο για όσους ΔΕΝ θέλουν να δουν.
    Όι υπόλοιποι αρκει απλα να ρίξουν μια γρήγορη ματια.
    Δεν υπαρχει το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιο ειναι (ξεκάθαρα) ανωτερο hardware.
    Και ημουν απολύτως σιγουρος για την πορεία (και την επιτυχία) του xbox απο τη μερα που ανέλαβε ο Phil spencer.



    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Δεν πρόκειται να μπω σε τέτοια μονοπάτια.
    Και καλα θα κανεις. Ουτε εγω μπαινω. Συζητηση κανουμε
    .

  2. #1242
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Εσύ που εντοπίζεις την διαφορά?

    Τα νούμερα είναι αμείλικτα.

    12.15 TF vs 9.2 σε 10.+ με boost.

    16GB GDDR6/256 bit@448 vs 10 GB/320BIT@560.

    320 BILL RAYS VS 380 και δεν ξέρουμε καν αν είναι Hardware ή Software η υλοποίηση του PS5 όσον αφορά το RT - τα νούμερα είναι ξεκάθαρα αναγωγή στο ότι και τα δύο είναι RDNA 2.


    Στην κοσμάρα του ο Cerny. Τενχική ανάλυση ή οποία δεν ήταν τόσο τεχνική στο τέλος αν είσαι dev. Θα γελούσανε στην κανονική GDC...

    Μέχρι και εγώ απόρησα όταν εξηγούσε ότι εννοούσε για τον SSD nothing on PC, για το pcie-3.0@3.5gbs. Μετά τι έκανε - ανάλυση για το PCI-E@4?. Χαίρω πολύ.

    Από εκεί πέρα... tempest engine, kraken engine.... έλεος. Σε developers μιλάς? ή μάλλον δεν μιλάς....



    Φέρτε τον Kutaragi πίσω.
    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Gianni, μα δεν βγηκε κανεις να πει οτι το power of the cloud ειναι κατι πραγματικα σημαντικο(εκτος απο την MS).
    Για τον SSD γνωριζαμε απο πριν οτι θα επαιζε σημαντικο ρολο στην νεα γενια περα απο τα loadings. Αυτο λενε ουσιαστικα και τα Tweets.

    Απο κει και περα θα συμφωνησω μαζι σου οτι μονο στην πραξη θα φανει που υπερτερουν και ποσο τα ατου της καθε κονσολας.

    θα συμφωνησω απολυτα με αυτο:
    ''I'm genuinely excited by the fact that PS5 and Series X are rather different machines with their own unique strengths. The two machines appear to differ more than PS4 and Xbox One. Should be an interesting generation''
    Εχει ενδιαφερον


    Εδω ομολογω οτι το εχασα

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Γιατι?
    Εγω θα προτεινα να περιμενεις να δεις και να κρινεις.
    Τι να περιμένω. Με πλάκωσε το ταβάνι.
    Κρίμα. Οπότε προπαραγγελνω το Tsushima και Lust of Us μιας και απο τι φαίνεται θα είναι και τα τελευταία για PS.
    Ας ήταν στα ίδια επίπεδα και ας έβγαζε 10TF. Εδώ μιλάμε οτι το ενα μηχάνημα με το άλλο είναι παντού καλύτερο. Συντριπτική διαφορά.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #1243
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Μας τα έκανε μπάλες με τον SSD κτλ. Λες και θα χαθεί ο κόσμος αν κάνει 2-3 δευτερόλεπτα παραπάνω. Αλλά τι άλλο να έλεγε. Αφού δεν τον έπαιρνε. Τα dislikes πάνε και έρχονται. Μακάρι να το απορρίψουν και να πάνε σε νέα παρουσίαση καινούριας κονσόλας από τώρα. Τέλος.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #1244
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Τι να περιμένω. Με πλάκωσε το ταβάνι.
    Κρίμα. Οπότε προπαραγγελνω το Tsushima και Lust of Us μιας και απο τι φαίνεται θα είναι και τα τελευταία για PS.
    Ας ήταν στα ίδια επίπεδα και ας έβγαζε 10TF. Εδώ μιλάμε οτι το ενα μηχάνημα με το άλλο είναι παντού καλύτερο. Συντριπτική διαφορά.
    I shouldn't have to be the one saying this, but the PS5's SSD is a *huge deal* and could actually change the way games are designed. Meanwhile, gamers will just look at the side-by-side specs and believe the Xbox is superior

    Οπως και να χει εμενα με ενδιαφερουν τα παιχνιδια. Και συντριπτικα αδυναμο να ηταν παλι σε PS5 θα παω.
    .

  5. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    mihalis13 (18-03-2020)

  6. #1245
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Τι να περιμένω. Με πλάκωσε το ταβάνι.
    Κρίμα. Οπότε προπαραγγελνω το Tsushima και Lust of Us μιας και απο τι φαίνεται θα είναι και τα τελευταία για PS.
    Ας ήταν στα ίδια επίπεδα και ας έβγαζε 10TF. Εδώ μιλάμε οτι το ενα μηχάνημα με το άλλο είναι παντού καλύτερο. Συντριπτική διαφορά.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Λάθος προσέγγιση αυτή.

    Ακόμα και εγώ που δεν έχω ps νιώθω μια ζεστασιά εδώ. Άλλο τα spec άλλο να ανήκεις στην μεγαλύτερη community του χώρου.

    Ξεχωρίστε τα και μην το υποτιμάτε.

    Εγώ είμαι άλλη φάση όσον αφορά το gaming.

  7. #1246
    Advanced Member De-lee_GR's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    521
    PSN ID
    De-Lee_GR

    Default

    Αρχίζω να πιστεύω περισσότερο την υποψία μου για ps5 pro σε δεύτερο χρόνο.
    Τα παιχνίδια που έπαιζα και μου άρεσαν ήταν πάντα multi platform και όχι exclusives, αν και δεν μπορώ να πω πως δεν χάρηκα τόσα χρόνια κάποια της Sony.
    Αυτό που μου έχει λείψει και περιμένω πραγματικά είναι το flight simulator και τα αθλητικά που πάντα μου άρεσαν. Οπότε αφού δεν είδα κάτι από την Sony να μου πέσουν τα σαγόνια, θα ξεκινήσω με xbox και βλέπουμε αργότερα

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #1247
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ετσι και αλλιως ειναι πιθανο να δουμε upgrades κονσολων ξανα.
    .

  9. #1248
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    I shouldn't have to be the one saying this, but the PS5's SSD is a *huge deal* and could actually change the way games are designed. Meanwhile, gamers will just look at the side-by-side specs and believe the Xbox is superior

    Οπως και να χει εμενα με ενδιαφερουν τα παιχνιδια. Και συντριπτικα αδυναμο να ηταν παλι σε PS5 θα παω.
    Αγορίνα μου είναι ανώτερο σε όλα. Αυτήν είναι η ωμή αλήθεια. Τώρα όσον αφορά το ζόρι που θα τρώνε οι πετσοκομενοι αλλά υπερχρονισμενοι πυρήνες δεν μας το εξηγούν. Βλέπω να βγάζει φτερά και να γίνεται drone. Απλά το Series X στο ρελαντί ενώ το PS5 στην τσίτα και πάλι υποδεέστερο. Πλέον ειμαι νευριασμένος και δεν λειτουργώ καθαρά.
    Ας παρουσίαζαν 2 μηχανήματα να τελείωνε το πανηγύρι.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #1249
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Κυριοι hold your horses. Αν απο αυτη την παρουσιαση αποφασισατε τι κονσολα θα παρετε, συστηνω υπομονη. Πρωτον και καλυτερον: custom rdna2 απο αλλο custom rdna2 εχει διαφορα, την οποια κανεις δεν ξερει. Η cpu ενω ειναι εν πολλοις σχεδον η ιδια, στη μια κονσολα ειναι ενα mode, στην αλλη 2 (ψηλοτερη συχνοτητα χωρις smt, χαμηλοτερη με smt). Η μια κονσολα ομογενης μνημη με ιδιο bandwidth, η αλλη με pooling και διαφορετικα bandwidths. Variable clocks η μια με σταθερο power budget, locked clocks η αλλη. Λιγοτερα cus με δυνατοτητα ψηλοτερου frequency η μια, περισσοτερα cus με locked lower clock η αλλη. Ssd implementation διαφορετικο.
    Μηπως να περιμενατε λιγο να δουμε τι ψαρια πιανουν?

  11. The Following 6 Users Say Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (18-03-2020),mihalis13 (18-03-2020),panos74gr (18-03-2020),PDS (18-03-2020),Slay (18-03-2020),spartan (19-03-2020)

  12. #1250
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Ωραία ήταν η παρουσίαση για αυτό που ήταν. Να πω την αλήθεια αν με έβαζες να διαλέξω ανάμεσα σε δυο μηχανήματα με μικρές διαφορές σε CPU/GPU και τεράστια διαφορά στον SSD, μάλλον θα διάλεγα το δεύτερο. Μου φαίνεται πολύ πιο ενδιαφέρουσα σε σύγκριση με τη διαφορά στη GPU.

    Μου έκανε εντύπωση το ότι παραδέχτηκε ότι το PS4 Pro ήταν για τα μπάζα στο θέμα της ψύξης. Είναι αυτό που πραγματικά μου χαλάει τη gaming εμπειρία στα PS4 και ελπίζω να μην έχουμε το ίδιο θέμα.

    Στο κομμάτι BC τους βλέπω πολύ συντηρητικούς και δεν με κέρδισαν αυτά που λένε. Θέλω να είναι όσο το καλύτερο γίνεται και αν είναι να μας δώσουν μόνο PS4 BC, θα έχω ακόμα περισσότερες απαιτήσεις.

    Πολύ ενδιαφέρουσα είναι και η δουλειά που έχουν κάνει στο κομμάτι του ήχου και περιμένω πως και πως να ακούσω πλέον κυρίως τα exclusives. Μακάρι να βγει και το demo που έλεγε για να έχουμε άμεσο μέτρο σύγκρισης.

    Συνολικά ωραία ήταν, απλά δεν ξέρουμε ακόμα το 80% των υπόλοιπων στοιχείων της κονσόλας το οποίο είναι και το πιο σημαντικό. Οψόμεθα.

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    https://imgur.com/gallery/i3TnTKk

    ...και το github leak έπεσε μέσα.
    Θα το προτιμούσα πιο ακριβό από 400 αν ισχύει το leak και με "καλύτερα" χαρακτηριστικά.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αυτο το post ξεκαθαρίζει απολυτα το τοπίο για όσους ΔΕΝ θέλουν να δουν.
    Όι υπόλοιποι αρκει απλα να ρίξουν μια γρήγορη ματια.
    Δεν υπαρχει το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιο ειναι (ξεκάθαρα) ανωτερο hardware.
    Και ημουν απολύτως σιγουρος για την πορεία (και την επιτυχία) του xbox απο τη μερα που ανέλαβε ο Phil spencer.
    Δεν μπορεί κανείς να ξέρει σε αυτή τη φάση πλην από τους devs που τα έχουν στα χέρια τους ποιο είναι το "καλύτερο" μηχάνημα στο σύνολό του. Δεν είναι μόνο μια GPU+CPU που κάνουν το μηχάνημα.

    Έχουν τεράστιες διαφορές στον SSD και ο SSD θα επηρεάσει τα πάντα στο game design. Είναι πολύ νωρίς να πούμε πιο είναι ανώτερο μηχάνημα και φυσικά όλα αυτά είναι άστοχα αν δεν δούμε τι παιχνίδια και υπηρεσίες θα βγάλει ο καθένας.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. The Following 4 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    hakoo (18-03-2020),mihalis13 (18-03-2020),panos74gr (18-03-2020),PDS (18-03-2020)

  14. #1251
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Αυτό που έγραφα για το GPU DOMAIN:


  15. #1252

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Αγορίνα μου είναι ανώτερο σε όλα. Αυτήν είναι η ωμή αλήθεια. Τώρα όσον αφορά το ζόρι που θα τρώνε οι πετσοκομενοι αλλά υπερχρονισμενοι πυρήνες δεν μας το εξηγούν. Βλέπω να βγάζει φτερά και να γίνεται drone. Απλά το Series X στο ρελαντί ενώ το PS5 στην τσίτα και πάλι υποδεέστερο. Πλέον ειμαι νευριασμένος και δεν λειτουργώ καθαρά.
    Ας παρουσίαζαν 2 μηχανήματα να τελείωνε το πανηγύρι.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    α)Αυτη την στιγμη εχουμε κατα πολυ σημαντικοτερα πραγματα να μας απασχολουν απο τα TF της καθε κονσολας,εκτος αν ζεις σε καποιο αλλο παραλληλο συμπαν
    β)Εαν τοσο πολυ σε απασχολει η δυναμη και σου ειναι αδιαφορα τα exclusives του Playstation,αγορασε Xbox και το πολυ πολυ στο μελλον αν αλλαξεις γνωμη αγοραζεις και ενα Playstation.
    Η μαλλον μιας και οπως ειπες παλιοτερα εισαι και large στα χρηματα που διαθετεις και σε ενδιαφερει και το VR,πηγαινε σε PC μερια.

    Συμπεριφερεσαι λες και απεχθανεσαι την MS και τωρα λογω των καλυτερων specs θα πας σε αυτην με το ζορι.

  16. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    mihalis13 (18-03-2020)

  17. #1253
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Αυτό που έγραφα για το GPU DOMAIN:


    Αυτό είναι big. Και τον Cerny δεν τον άκουσα πολύ ενθουσιασμένο για το RT στην παρουσίαση, το οποίο μου έκανε εντύπωση.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (18-03-2020)

  19. #1254
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Μας τα έκανε μπάλες με τον SSD κτλ. Λες και θα χαθεί ο κόσμος αν κάνει 2-3 δευτερόλεπτα παραπάνω. Αλλά τι άλλο να έλεγε. Αφού δεν τον έπαιρνε. Τα dislikes πάνε και έρχονται. Μακάρι να το απορρίψουν και να πάνε σε νέα παρουσίαση καινούριας κονσόλας από τώρα. Τέλος.
    Δεν ειναι το loading ρε συ το θεμα. Διαβασε λιγο τα tweets που quotaρες.
    Εσυ πιστευεις μιλαγε τοση ωρα για τον SSD για το ποσο game changer ειναι το 1 δευτερολεπτο που θα κερδιζεις στο loading???
    Ε τοτε θα ηταν για ντοματες.

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Πλέον ειμαι νευριασμένος και δεν λειτουργώ καθαρά.
    Oκ το καταλαβαινω αφου νιωθεις ετσι. Περιμενω τις αναλυσεις για να βγαλουμε πιο ορθα συμπερασματα.


    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Κυριοι hold your horses. Αν απο αυτη την παρουσιαση αποφασισατε τι κονσολα θα παρετε, συστηνω υπομονη. Πρωτον και καλυτερον: custom rdna2 απο αλλο custom rdna2 εχει διαφορα, την οποια κανεις δεν ξερει. Η cpu ενω ειναι εν πολλοις σχεδον η ιδια, στη μια κονσολα ειναι ενα mode, στην αλλη 2 (ψηλοτερη συχνοτητα χωρις smt, χαμηλοτερη με smt). Η μια κονσολα ομογενης μνημη με ιδιο bandwidth, η αλλη με pooling και διαφορετικα bandwidths. Variable clocks η μια με σταθερο power budget, locked clocks η αλλη. Λιγοτερα cus με δυνατοτητα ψηλοτερου frequency η μια, περισσοτερα cus με locked lower clock η αλλη. Ssd implementation διαφορετικο.
    Μηπως να περιμενατε λιγο να δουμε τι ψαρια πιανουν?
    .

  20. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    mihalis13 (18-03-2020)

  21. #1255

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    [I]

    Οπως και να χει εμενα με ενδιαφερουν τα παιχνιδια. Και συντριπτικα αδυναμο να ηταν παλι σε PS5 θα παω.
    Κρατάω αυτο. Και συμφωνω απολυτα.
    Και εγω xbox θα έπαιρνα οπως και να ηταν γιατι εχω τεράστια βιβλιοθήκη απο games.
    Ok δεν τα παίζω πια αλλα με τιποτα δεν Θελω να τα χάσω.
    Απλα θα στη θέση σου θα κρατήσω μικρό καλάθι για τον ssd και θα σου θυμίσω τι λεγόταν για τον cell του ps3 και ποιο ηταν το αποτέλεσμα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #1256
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Αυτό είναι big. Και τον Cerny δεν τον άκουσα πολύ ενθουσιασμένο για το RT στην παρουσίαση, το οποίο μου έκανε εντύπωση.
    Ναι αυτό δεν κατάλαβα από την παρουσίαση. Παίζει να μιλάει για compute based (shader) RT. Ναι και αυτό είναι "hardware based".

  23. #1257
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Κρατάω αυτο. Και συμφωνω απολυτα.
    Και εγω xbox θα έπαιρνα οπως και να ηταν γιατι εχω τεράστια βιβλιοθήκη απο games.
    Ok δεν τα παίζω πια αλλα με τιποτα δεν Θελω να τα χάσω.
    Απλα θα στη θέση σου θα κρατήσω μικρό καλάθι για τον ssd και θα σου θυμίσω τι λεγόταν για τον cell του ps3 και ποιο ηταν το αποτέλεσμα.
    Mα ο Cell κενταγε στα exclusives. Μακαρι να ειναι τετοια περιπτωση ο SSD. Σιγα μην ειναι.
    Ισως και αυτη τη φορα εκμεταλλευονται τον SSD στα exclusives αφου τα multiplatforms θα πρεπει να προσαρμοζονται και στις 2 κονσολες.
    Αλλα παλι μπορει να μην υπαρχει καμια διαφορα με τον SSD. Φυσικα και κραταω μικρο καλαθι.

    Απλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οι γνωστοι δημοσιογραφοι κτλ δεν παιρνουν ξεκαθαρη θεση για superiority μιας πλευρας οπως γινοταν παλιοτερα. Βεβαια μπορει να ειναι αρχη ακομα.
    .

  24. #1258
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Σαν χρήστης η παρουσίαση και το όλο χαβαλέ που έκανε η MS προχθές μου άρεσε περισσότερο (κι ας είναι κακάσχημη η κονσόλα της). Και τα μενού/λειτουργικό είδαμε και όμορφα παίξαμε και το RT νιώσαμε στο πετσί μας... μέσω του minecraft αν έχεις τον gaming θεό σου. Στο Halo δεν κατάλαβα τι ακριβώς μαγείες έπρεπε να δω, μου φάνηκε πιο flat. Πάντως η ολική υποστήριξη σε όλες τις γενεές και το γρήγορο switch μεταξύ 5 τίτλων ήταν ενδιαφέρον. Τι όμορφα γραφικά στα slides τους ωστόσο, σχεδόν μαγικά.

    Σήμερα δεν είδα τίποτα που να με συγκίνησε πολύ. Ένα ρομπότ να μιλάει για θέματα που από ένα σημείο και μετά άρχισαν να μου φαίνονται έως και αδιάφορα και τα slides αδύναμα τελείως μου φάνηκαν όσα είδα. Αν όντως ήταν παρουσίαση για devs, που μου φαίνεται ολίγον περίεργο γιατί οι devs ήδη τις έχουν στα χέρια τους και ξέρουν τι κάνουν λίγο πολύ, τότε τι να πω καλώς έγινε ως έγινε, κακώς έκατσα και την είδα όση είδα (περίπου από την μέση και μετά γιατί δούλευα). Ούτε παιχνίδια είδα, ούτε κονσόλα είδα, ούτε τσιπάκια - πλακέτες - χειριστήρια, ούτε κανονικό BC δεν θα έχει ποιος ξέρει, τα έχασα σε αυτό το σημείο. Αναρωτιέμαι ποιος ο σκοπός αυτής της παρουσίασης, ίσως για να ξενερώσει ο κόσμος από νωρίς και σιγά - σιγά να τα προσπεράσει όλα αυτά (αν τους αφήσουν τώρα όλοι πάρτι θα κάνουν με τα νούμερα) και όταν κάνει την κανονική παρουσίαση να είναι πιο ανοιχτοί - δεχτικοί.

    Τα νούμερα όπως τα σερβίρουν σε ένα πινάκιο όλοι, είναι μάλλον συντριπτικά υπέρ της MS και μπράβο στον Phil Spencer που κατάφερε να επανακάμψει μία gaming πλατφόρμα που είχε σχεδόν βουλιάξει και να την αναβαθμίσει (την πλατφόρμα γιατί τα παιχνίδια...). Αν προσθέσει στην επόμενη γενιά και μπόλικα exclusives - με ποικιλία όμως και όχι μόνο μπαμ μππουμ - τότε θα μιλάμε για ολική επαναφορά. Η Sony πρέπει να βγει λογικά πάλι κάνα 100άρι πιο φθηνά για να ξεχάσει ο κόσμος τα καθαρά νούμερα και να επικεντρωθεί στις "πραγματικές δυνατότητες" της κονσόλας. Τώρα όλα αυτά τα secret sauce που μας κοπανάνε οι κονσολοmakers κάθε φορά και από την μια μεριά και από την άλλη, δεν νομίζω ότι έχουν καμία ουσία χωρίς τους τίτλους.

    Τι να πω... ήμουν που ήμουν σε χαμηλή τροχιά όπως έγραψα παραπάνω... πάνω που πήγε λίγο να με ανεβάσει η MS με το κολπάκι της προχθές (πιο gamer friendly θα έλεγα) ήρθε αυτό το σημερινό και πάλι μπήκα σε καθοδική τροχιά. Καλά να είμαστε όλοι μέχρι τις γιορτές, λεφτά να έχουμε να μας περισσεύουν, να τις πάρουμε και τις δύο άμα αξίζουν. Το PS4 το είχα day1, το PS5 αν κυκλοφορούσε 2019 θα το είχα ήδη κάτω από την τηλεόραση, τώρα για PS5 @ 2020 δεν ξέρω πια.

    Πάω να συνεχίσω Witcher 3...

  25. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (18-03-2020)

  26. #1259
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Χαχα κλαιω, οτι ελεγα σε πρηογουμενο ποστ! Υπεροχα νεα! Ακριβως οτι ηθελα. Ενα Playstation κατωτερο σε specs απο το ΧΒΟΧ! Να δουλευουν στην τσιτα τα στουντιο της Σονυ!

    Εν τω μεταξυ ρε σεις τετοια αριθμολαγνεια πραγματικα ουτε PC Master race ενα πραγμα! Απο τους αριθμους τα βαψατε τοσο μαυρα ολα;



    Εν πασει περιπτωση η λυση ειναι απλη μη ζοχαδιαζεστε τοσο. Οποιος νιωθει τοσο απογοητευμενος, τσιμπαει το ΧΒΟΧ και ειναι αρχοντας, και δεν το λεω ειρωνικα αυτο. Οταν και εαν γουσταρετε κανα exclusive της Σονυ τσιμπατε ενα PS5 στην πορεια. Αλλα ακομα δεν ειδαμε ενα next gen pixel και απο τωρα τα βαψαμε μαυρα?

    Εγω προσωπικα απο τα λιγα που διαβασα δεν ειδα το χαος που περιγραφετε... μια χαρα διαφορετικες οι κονσολες και ο SSD δεν ειναι «μονο loading»... δηλαδη οσο και να το χλευαζετε, δεν ειναι μονο ο Cerny που βγηκε και μιλαγε τοση ωρα για πραγματα εκτος loading αλλα και οι ιδιοι οι devs.

    Επισης μπορει να εχει πλακα να κοροιδευουμε τον Cerny αλλα να ξερουμε οτι ειναι κομματακι ασσος στη δουλεια που κανει και αυτο δεν ηταν παρουσιαση Ε3 που ειδατε ηταν παρουσιαση GDC σε λιγο πιο χαλαρο υφος για να μπορουν να την παρακολουθησουν ολοι. Προφανως και η κατασταση σε παγκοσμιο επιπεδο δεν επιτρεπει πολλα πολλα πλεον παιδια. Τι περιμενατε κανενα φαντασμαγορικο σοου? Αυτα τα χλευαστικα «καθηγητης» δεν εχουν θεση... δεν εκανε κανεναν καθηγητη, απευθυνοταν σε αυτους που επρεπε με τον τροπο που επρεπε. Ο ανθρωπος το πρωτο πραγμα που ειπε ειναι οτι δεν θα δειξουμε υλικο δεν ειναι για να σας πουλησω την κονσολα ειναι για να σας ενημερωσω. Το «Πουλημα» θα ερθει πιο μετα.

    Λοιπον μην τρελαινεστε. Ρηλαξ. Μια χαρα ειναι τα πραγματα. Η Σονυ θα ειναι και παλι στην τσιτα. Δεν με χαλαει καθολου. Καλυτερα να ερθει και λιγο πιο στα ισια της ο ανταγωνισμος με το ΧΒΟΧ γιατι σε αυτη τη γενια απλα δεν υπηρχε ανταγωνισμος, ηταν κυριολεκτικα αστειο. Και μην μου πειτε οτι δεν το εχω πει πολλακις αυτο το πραγμα. Δεν ειναι υγιης τετοια διαφορα που ειχαμε σε αυτη τη γενια μεταξυ PS4/XBOX ONE. Οποτε εγω χαιρομαι να βλεπω την Σονυ να χανει λιγο απο το μεριδιο αγορας και να πασχιζει με νυχια και με δοντια για να ξεζουμισει το μηχανημα της.

    Το framerate στα μουλτι μονο μη μου χαλασουν (δεν με νοιαζει να ριξουν τα graphics settings σε σχεση με το ΧΒΟΧ). Αυτο θα με χαλασει σιγουρα.

    Δεν λεω οτι μου αρεσε αυτο που ειδα, δεν νομιζω οτι ηταν κατι το οποιο θα επρεπε να μου αρεσει to begin with. Αφης στιγμης δεν εχω δει ουτε ενα δειγμα next gen για εμενα τετοιες παρουσιασεις ειναι ανευ ιδιαιτερης ουσιας.

    Εχοντας πει ολα αυτα, η αληθεια ειναι ψιλοχεστηκα για τις κονσολες, πιο πολυ με νοιαζει να δω σε τι κατασταση θα ειναι η παγκοσμια οικονομια τοτε και τι θα σημαινει αυτο για την ουσιαστικη ποιοτητα της ζωης μας, παρα για το ποσα τεραφλοπς διαφορα εχει το ενα κουτι απο το αλλο.

  27. #1260
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Η Sony πρέπει να βγει λογικά πάλι κάνα 100άρι πιο φθηνά για να ξεχάσει ο κόσμος τα καθαρά νούμερα και να επικεντρωθεί στις "πραγματικές δυνατότητες" της κονσόλας.
    Νεκτάριε αν το PS5 κοστίζει 400 ευρώ και το ΧΒΟΧ 500 ευρώ τότε θα μιλάμε για τεράστια νίκη της Sony.
    Tα 100 ευρώ είναι κάτι χειροπιαστό, τα νιώθεις όταν φεύγουν από την τσέπη σου,
    τα λιγότερα από 2 ΤF είναι απλά ένα νούμερο που 99% δεν πρόκειται να επηρεάσουν την gaming εμπειρία κανενός.
    Απλά σκέφτομαι ότι αυτή την στιγμή παίζουμε (και έρχονται) παιχνιδάρες στο PS4 στα 1.84 ΤF!!!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •