View Poll Results: Έχετε 4K τηλεόραση;

Voters
48. You may not vote on this poll
  • Ναι, πήρα για/είχα πριν το PS5.

    34 70.83%
  • Όχι, αλλά σκέφτομαι να πάρω.

    7 14.58%
  • Παίζω ακόμα σε FHD.

    7 14.58%
Page 124 of 167 FirstFirst ... 2474114120121122123124125126127128134 ... LastLast
Results 2,461 to 2,480 of 3332

Thread: Αγορά νέας TV - PS5 edition (4K, HDR, HDMI 2.1 κτλ)

  1. #2461
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Κατα τη γνωμη μου αυτα τα βιντεο, παρολο που θελουν να κανουν καλο, μιας και προφανως ΔΕΝ υπαρχει θεμα με τις OLED και το burn in παρα μοναχα σε πολυ συγκεκριμενες και ΜΗ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΕΣ περιπτωσεις, παρα ταυτα ακριβως η υπαρξη τετοιων βιντεο συνεχιζει να μην ξεκολλαει την ρετσινια του burn in.

    Δεν ξερω ποσο ρεαλιστικη χρηση τηλεορασης ειναι να εχει ο αλλος το CNN να παιζει non stop για μερες ολοκληρες και αλλα τετοια παρομοια κουλα... με το που την κλεινεις κανει αυτο που πρεπει να κανει η tv.

    Τεσπα για τη δικη μου ιστορια, η τηλεοραση χρησιμοπποιειται σχεδον καθημερινα επι 2 χρονια τουλαχιστον 8 ωρες χωρις καμμια μα καμμια εννοια. Παλια καθομουν και εκανα καθε μηνα και ενα Uniformity test ακριβως επειδη το ειχα εννοια. Πλεον το παρατησα και αυτο.

    Τα θερμα μου συγχαρητηρια σε οποιον καταφερει να αποκτησει προβλημα με burn in στις νεες oled τηλεορασεις (εξαιρεση αν εχουμε να κανουμε με ελλατωματικο unit προφανως αν και δεν εχω ακουσει τετοιες περιπτωσεις).

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    odytsak (24-02-2020)

  3. #2462
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Τέτοια λέγε γιατί θέλω να πάρω OLED αλλά κάνω δεύτερες σκέψεις σχετικά με το burn in.

  4. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Valkyre (24-02-2020)

  5. #2463
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    https://www.rtings.com/tv/learn/real...d-burn-in-test

    Εδώ είναι το real life test

  6. #2464
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    https://www.rtings.com/tv/learn/real...d-burn-in-test

    Εδώ είναι το real life test
    Το συγκεκριμενο τεστ, γιατι πολυς κοσμος παει κατευθειαν στο αποτελεσμα (τις φωτογραφιες) και μενει με τον τιτλο του αρθρου "real life test", δεν ειναι real life σε καμμια των περιπτωσεων εκτος και αν εχουμε να κανουμε με περιπτωση "κουλη" οπως ειπα παραπανω.

    Τι εννοω?

    Εκτος του οτι τα τεστ αυτα εχουν γινει σε τηλεορασεις κοντα 3 χρονια πισω (χωρις δηλαδη τις νεες τεχνολογιες), δειχνουν το ΙΔΙΟ content ξανα και ξανα ολη μερα με 1 ωρα διαλλειμα καθε 5 ωρες...

    This test alone only demonstrates the effect of one of the use cases described above. It does not show the effect of changing between multiple sources (such as watching football 20% of the time, playing high-risk video games 50% of the time, and playing low risk video games 30% of the time).
    Δηλαδη η μια τηλεοραση παιζει ΜΟΝΟ CNN η αλλη τηλεοραση μονο FIFA η αλλη μονο NBC κ.ο.κ

    Αν αυτο θεωρειται "real life" χρηση μιας high end τηλεορασης τοτε εγω προσωπικα το βρισκω αστειο και σηκωνω τα χερια ψηλα. Σεβομαι το rtings ειναι το καλυτερο στο ειδος του, αλλα ο τιτλος real life test ειναι περα για περα λαθος. ισως φοβονται τυχον παρατραγουδα και γι αυτο βαζουν τον τιτλο αυτο για να μην μπορει κανεις να τους πει τιποτα. Παρολαυτα, ακομα και σε αυτες τις περιπτωσεις, μετα απο 9000 ωρες λειτουργειας, οι 4 απο τις 6 τηλεορασεις ειχαν απο καθολου εως λιγο θεμα. Μονο 2 ειχαν σοβαρο θεμα και αυτες ηταν η μια που επαιζε CNN με κανονικες ρυθμισεις και η αλλη με CNN σε μαξιμουμ brightness... οτι ναναι εντελως. Στο ιδιο το αρθρο το rtgins καταληγει οτι δεν περιμενουν να αποκτησει κανενας προβλημα με νορμαλ χρηση...

    Παντως οκ για να εχω κι εγω τον κωλο μου καλυμμενο, αν θελετε να παρετε τηλεοραση για να βλεπετε 20 ωρες τη μερα CNN για 5 χρονια, καλυτερα αποφυγετε την αποκτηση OLED τηλεορασης... βεβαια γιατι καποιος να θελει να παρει μια 4Κ high end OLED τηλεαοραση για να βλεπει μονο CNN ειναι μια πραγματικα ευλογη απορρια και θα ηθελα να το συζητησω περαιτερω με τον ιδιο για προσωπικους λογους.

    ΥΓ: Tην ιδια τηλεοραση εχω κι εγω με το "real Life" test, ετσι για την ιστορια.

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dimitris_ (29-02-2020),Error Flynn (24-02-2020),odytsak (24-02-2020)

  8. #2465
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ισχύει ότι λέει ο Val.

    Ξεχάστε το θέμα του Burn-in, και όποιος θέλει να την αγοράσει, να το κάνει άφοβα.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  9. The Following 2 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Dimitris_ (29-02-2020),panos74gr (25-02-2020)

  10. #2466
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εγώ ένα πρόβλημα έχω με τις oled και αυτό είναι το burn in...και λίγο ότι δεν είναι τόσο φωτεινές σε hdr

  11. #2467
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Eσυ και πολλοι αλλοι Παρη, Εξου και αυτο που ειπα παραπανω για τη ζημια που κανουν ολα αυτα τα βιντεο, που λιγο πολυ ολα λενε οτι δεν υπαρχει θεμα αλλα μας θυμιζουν οτι ισως "υπαρχει θεμα"...

    Τεσπα εγω μετοχες LG δεν εχω απλα θεωρω αμαρτια να θες κατι (οχι εσυ Παρη, γενικα μιλαω) και να μην το κανεις για ανυπαρκτους λογους επι της ουσιας.

    ΥΓ: Αντε τι θα γινει με τις CX? Καμμια ημερομηνια εχουμε?

  12. #2468
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    ΥΓ: Αντε τι θα γινει με τις CX? Καμμια ημερομηνια εχουμε?

    Το Πάσχα ή λίγο πιο μετά...
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  13. #2469
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Και εγώ το σκέφτομαι η επόμενη να είναι oled αλλά πιστεύω ότι έχω ακόμα

  14. #2470
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    δεν είναι ανύπαρκτο θέμα αλλα ουτε και deal breaker, εγω στην Β6 έχω παθει Burn in. Tην χρησιμοποιω για ps4/pc monitor/netflix .. άμα βάλω πορτοκαλί static background έχει πολλές μουτζούρες δυστυχώς(burn-in).
    αλλά σε αλλες περιπτώσεις δεν το βλεπεις, πχ movie,game,pc browsing,wtv δεν καταλαβαίνεις οτι υπάρχει, οποτε δεν χαλίεμαι κ ολας. it is what it is..

    δεν ειμαι extreme user οπως στα review και εννοείται εχω στην tv k sto pc screensaver σε λίγα λεπτά. Τώρα πότε την έκανα την πατάτα δεν καταλαβαίνω..

    Δεν τα λεω αυτα για να αποτρέψω κάποιον να την αγορασει, ίσα ίσα προσωπικα θα την ξανα-αγόραζα και θα εκανα ακριβως το ιδιο... ps4 και pc ειναι ευχαρίστιση σε αυτην την εικόνα. Δεν θα το μετανιώσετε γιατι απλα δεν υπάρχει κατι καλυτερο να πάρετε!
    oled ftw

  15. #2471
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Δεν ειμαι σιγουρος εαν μιλας για banding (μουντζουρες) ή για burn in. Η OLED τεχνολογια εμφανιζει μερικες φορες banding (ιδιως σε παλαιοτερα σετ) το οποιο οπως περιγραφεις φαινεται μοναχα υπο πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις σε static backgrounds. Συνηθως ολα φαινονται με ενα gray test 5%. Η δικη σου καθοτι εχει και μια Α ηλικια ειναι πιθανο να ειναι κατι τετοιο. Αυτο δεν ειναι burn in ειναι κατι που εχει η TV απο το κουτι της.

    Αλλα μην παρεξηγηθω δεν σε αμφισβηττω. Ακομα κι ετσι οι νεες OLED εχουν πολυ καλυτερη προστασια σε αυτα τα θεματα.

    Το οτι ομως την εχεις τοσο καιρο που την εχεις και μαλιστα την χρησιμοποιεις και ως pc monitor (κατι που θα σου ελεγαν ολοι να αποφυγεις οπως ο διαβολος το λιβανι σε OLED) και παρολαυτα αν εχεις burn in δεν το καταλαβαινεις καν οτι υπαρχει, ε τι λεμε!

  16. #2472
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    οχι απο αυτο δεν έχω. κατι εχει ψιλο κάψει μες στην εικονα αλλα μονο σε τεστ το βλεπω, οχι στην απλή χρήση.
    επισης αυτο που λες και εσυ, εμενα δεν εχει τις τεχνολογιες πανω που εχουν οι τωρινες,οποτε σιγουρα τα πραγματα πλεον ειναι ακομα καλυτερα.
    και ναι την πηρα και την ελιωσα και στο pc κ ακομα προβλημα ουσίαστικα δεν εχω, οποτε τι να λεμε!!

  17. The Following User Says Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    Valkyre (25-02-2020)

  18. #2473
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Μιας και μιλάμε για oled, ο player της τηλεόρασης παίζει τα πάντα από VIDEO (4κ hdr με είχε Dolby atmos σαν coder κλπ) ;


  19. #2474
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Μιας και μιλάμε για oled, ο player της τηλεόρασης παίζει τα πάντα από VIDEO (4κ hdr με είχε Dolby atmos σαν coder κλπ) ;
    Δεν εχω τρεξει atmos διοτι δεν εχω τον καταλληλο εξοπλισμο αλλα εχω τρεξει αρχεια full 4k HDR και dolby vision κανονικα. Θα εκπλαγω αν δεν υποστηριζει atmos που γενικα το διατυμπανιζει η LG.

  20. #2475
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Δεν περνάει Atmos από το USB. Sorry!

    Μόνο αν είναι σε μορφή Dolby Digital+ (το φορματ που χρησιμοποιούν streaming υπηρεσίας ακα Netflix) για να περάσει Atmos. Πράγμα δύσκολο και δε θα βρεις σίγουρα σε ταινίες. Dolby True-HD είναι το φορματ του Atmos όπου υπάρχει στις ταινίες και περνάει μόνο από HDMI.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  21. #2476
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Όχι δεν με νοιάζει να περνάει atmos η Dolby true HD αλλά να μπορεί να διαβάσει τα αρχεία, πχ η δικιά μου δεν τα τρέχει καλά (έχει bug και σταματάει η ταινία στα 40:00) και έχω το kodi για όλα

  22. #2477
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Οπως ειπα εγω μονο dolby vision και HDR μπορω να επιβεβαιωσω οτι εχω τρεξει και τα διαβαζει κανονικα.

  23. #2478
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    1 πράγμα με κρατάει πίσω επίσης για τις oled και αυτό είναι η φωτεινότητα σε hdr. Σε μαγαζί που είχε απέναντι στον ίδιο διάδρομο την xf9005 και την c8 νομίζω τότε και μετά ξανά την xg95 με την c9 έβλεπες ότι η Sony ήταν φανερά πιο δυνατή στην φωτεινότητα από την oled. Το θέμα είναι ότι το μαγαζί είναι με φουλ φώτα κλπ στο σπίτι όμως είναι αλλιώς και προς το παρόν δεν έχω δει oled σε σπίτι

  24. #2479
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Κοιταξε να δεις. Εγω δεν ειμαι τυπος που θα πει μαλακιες. Οντως δεν θα εχεις την ιδια φωτεινοτητα (βεβαια κατσε να δουμε την CX γιατι αν παρεις λογικα εκει θα πας). Τωρα αν αυτο ειναι κατι πολυ σημαντικο για εσενα, που το σεβομαι απολυτα, ισως δεν μπορεις να αποδεχθεις μια OLED. Να ξερεις ομως οτι λογο του pure black level και του infinite contrast μπορει να μην εισαι τοσο φωτεινος με μια OLED αλλα το contrast το ενισχυει αρκετα και κανει τις λεπτομεριες να ξεπεταγονται πιο εντονα οποτε κρυβει μερος της διαφορας. Αλλα διαφορα θα υπαρχει.

    Εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει αυτο και να ειμαι ειλικρινεις νομιζω οτι η πολλη φωτεινοτητα με χαλαει σε καποιες φασεις ισως γιατι μου αρεσει να παιζω με χαμηλο φωτισμο δωματιου τα παιχνιδια και καποιες φορες με ενοχλει το υπερβολικο pop φωτεινοτητας. Αλλα οκ εγω ειμαι εγω.

    Μην κοιτας παντως πως φαινεται η τιβι σε καταστημα οπως ειπες. Καμμια σχεση. Καλυτερα δες μια OLED σε σπιτι και σε φωτεινο και σε σκοτεινο περιβαλλον. Ετσι θα κρινεις αν σε καλυπτει ή οχι.

  25. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (01-03-2020)

  26. #2480
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    1 πράγμα με κρατάει πίσω επίσης για τις oled και αυτό είναι η φωτεινότητα σε hdr. Σε μαγαζί που είχε απέναντι στον ίδιο διάδρομο την xf9005 και την c8 νομίζω τότε και μετά ξανά την xg95 με την c9 έβλεπες ότι η Sony ήταν φανερά πιο δυνατή στην φωτεινότητα από την oled. Το θέμα είναι ότι το μαγαζί είναι με φουλ φώτα κλπ στο σπίτι όμως είναι αλλιώς και προς το παρόν δεν έχω δει oled σε σπίτι
    Εγώ που είχα plasma κ πήγα στην Sony xf9005 στην αρχή δεν μπορούσα να συνηθίσω τα χρώματα στο HDR με έσπασε λιγο τα νεύρα να φτιάξω τα χρώματα, αν κ νομίζω μερικά κάπου τα χάνει δλδ το κόκκινο το δείχνει λίγο ποιο σκούρο σαν κεραμίδι κ στις φωτιές την δείχνει έντονα πορτοκάλι μου δίνει την εντύπωση ότι στην OLED θα έδειχνε καλύτερα το HDR κ ας ήταν λίγο ποιο σκοτεινή.
    Edit
    Βέβαια μιλάω για Game κ είναι ανάλογα το παιχνίδι το HDR πως λειτουργεί.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •