Page 131 of 162 FirstFirst ... 3181121127128129130131132133134135141 ... LastLast
Results 2,601 to 2,620 of 3237

Thread: Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!

  1. #2601
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πρόταση: αγοράζεις Μακ Μινι, το βάζεις δίπλα στην TV (ή το κρύβεις γιατί είναι πολύ μικρό)........και μέσω σεττινγκ έχεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ όλο το desktop σου με όλες τις λειτουργίες στο iPad μαζί με χρήση mouse (ναι, mouse στο iPad), αν δεν σε βολεύει να χρησιμοποιείς Mac OS μέσω αφής στην οθόνη του iPad.

    Τσεκαρισμένο, δουλεμένο και προτεινόμενο με επιτυχία σχεδόν σε όλους τους πελάτες μου.

    Εννοείται ότι στο Mac Mini βάζεις όποιο usb/bluetooth πληκτρολόγιο-ποντίκι θες.

  2. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (14-02-2020)

  3. #2602
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Τον χρειάζομαι και εκτός σπιτιού τον υπολογιστή.
    Για αυτό έχω απορρίψει ότι με δεσμεύει σε φορητότητα.


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  4. #2603
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Α, τότε αλλάζει εντελώς.
    Όπως το έγραψες πριν κατάλαβα ότι σε ενδιαφέρει η φορητότητα μόνο εντός σπιτιού.

    Άπαξ σε ενδιαφέρει η φορητότητα εκτός σπιτιού, τότε αναγκαστικά πας σε λαπτοπ = ισχύουν αυτά που σου είπε ο Δημήτρης κι εγώ.

    ΥΓ: Καλό το iPad OS και ακόμα καλύτερο σε iPad Pro. Εντούτοις είναι.....a whole different beast από το Mac OS: άλλες δυνατότητες, τελείως διαφορετικός τρόπος χρήσης, τελείως διαφορετική εμπειρία. Καμία σχέση με τις πολλαπλές δυνατότητες του Mac OS (που ακόμα δεν ξέρεις ότι προσφέρονται). Απλό παράδειγμα, που μπορεί εσένα να μην σε εξυπηρετεί, το αναφέρω όμως γιατί ανάλογα τις ανάγκες κάθε ατόμου μπορείς να κόψεις/ράψεις το Mac OS στα μέτρα σου: ξυπνάς το πρωί και ο υπολογιστής έχει ανάψει μόνος του (την ώρα που του έχεις ορίσει) και πάλι από μόνος του έχει κάνει ήδη τις διαδικασίες που εσύ επιθυμείς, όπως να έχει λάβει τα mail, να έχει ανοίξει πλοηγό και να έχει ήδη μπει στη σελίδα που θες, να έχει ανοίξει το iTunes και να παίζει ραδιόφωνο ή μουσική. Και αυτό είναι ένα απλό, τυπικό παράδειγμα. Για τις δικές σου ανάγκες μπορείς να ορίσεις το Μακ ΟΣ να κάνει ότι γουστάρεις. Και φυσικά οι φωνητικές εντολές για τα πάντα (και στα ελληνικά) είναι εντελώς....αίσθηση Star Trek. Ότι κάνεις με ποντίκι/πληκτρολόγιο γίνεται και μέσω φωνητικής εντολής. Γενικώς........οι δυνατότητες περιορίζονται μόνο από την φαντασία και όρεξη του χρήστη!

  5. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (14-02-2020)

  6. #2604
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Α, τότε αλλάζει εντελώς.
    Όπως το έγραψες πριν κατάλαβα ότι σε ενδιαφέρει η φορητότητα μόνο εντός σπιτιού.

    Άπαξ σε ενδιαφέρει η φορητότητα εκτός σπιτιού, τότε αναγκαστικά πας σε λαπτοπ = ισχύουν αυτά που σου είπε ο Δημήτρης κι εγώ.

    ΥΓ: Καλό το iPad OS και ακόμα καλύτερο σε iPad Pro. Εντούτοις είναι.....a whole different beast από το Mac OS: άλλες δυνατότητες, τελείως διαφορετικός τρόπος χρήσης, τελείως διαφορετική εμπειρία. Καμία σχέση με τις πολλαπλές δυνατότητες του Mac OS (που ακόμα δεν ξέρεις ότι προσφέρονται). Απλό παράδειγμα, που μπορεί εσένα να μην σε εξυπηρετεί, το αναφέρω όμως γιατί ανάλογα τις ανάγκες κάθε ατόμου μπορείς να κόψεις/ράψεις το Mac OS στα μέτρα σου: ξυπνάς το πρωί και ο υπολογιστής έχει ανάψει μόνος του (την ώρα που του έχεις ορίσει) και πάλι από μόνος του έχει κάνει ήδη τις διαδικασίες που εσύ επιθυμείς, όπως να έχει λάβει τα mail, να έχει ανοίξει πλοηγό και να έχει ήδη μπει στη σελίδα που θες, να έχει ανοίξει το iTunes και να παίζει ραδιόφωνο ή μουσική. Και αυτό είναι ένα απλό, τυπικό παράδειγμα. Για τις δικές σου ανάγκες μπορείς να ορίσεις το Μακ ΟΣ να κάνει ότι γουστάρεις. Και φυσικά οι φωνητικές εντολές για τα πάντα (και στα ελληνικά) είναι εντελώς....αίσθηση Star Trek. Ότι κάνεις με ποντίκι/πληκτρολόγιο γίνεται και μέσω φωνητικής εντολής. Γενικώς........οι δυνατότητες περιορίζονται μόνο από την φαντασία και όρεξη του χρήστη!
    Ναι ίσως να μην ήμουν 100% σαφής, για αυτό κοιτάω και αποκλειστικά 13-14 ίντσες.
    Για αυτά θέλω να δοκιμάσω και το Mac OS. Και όπως το έχω καταλάβει ένα Macbook Air θα με καλύψει 100% μιας και δεν θέλω ούτε επεξεργασία βίντεο ή φώτο να κάνω.
    Για απλή χρήση κυρίως που το θέλω νομίζω θα είμαι μια χαρά.
    Spoiler!

  7. #2605
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μόνο που......δεν πρέπει να ακουμπήσεις ΚΑΝΕΝΑ λαπτοπ ακόμα, λόγω των πληκτρολογίων, εκτός του πανάκριβου 16 ιντσών.

    Να πας σε Air του 2013-2015 δεν το προτείνω γιατί θα σέρνεται ΑΣΧΗΜΑ.

    Γενικώς το Air είναι ένα παρωχημένο μηχάνημα εδώ και χρόνια.
    Την εποχή που βγήκε ήταν ότι πιο λεπτό υπάρχει και το πρώτο με SSD by default.

    Πλέον όμως, όλα τα ΜacBook είναι τόσο λεπτά και ελαφριά όσο το Air, με αρκετή παραπάνω δύναμη.

    Στη λέξη "δύναμη" μην πάει το μυαλό σου ότι δύναμη= μόνο γι αυτόν που την χρειάζεται.
    Αυτό είναι ένας παρωχημένος μύθος.

    Το σερφάρισμα πλέον στο Διαδίκτυο είναι ένα σκέτο βαρίδι από μόνο του. Δεν κάνω πλάκα.
    Αν ανοίξεις σε πλοηγό το Facebook και το χρησιμοποιήσεις περίπου για 15 λεπτά βλέποντας αναρτήσεις άλλων φίλων σου, βίντεο κλπ........άνετα σου έχει φάει 600-700 ΜΒ RAM μόνο αυτή η σελίδα!
    Αν κιόλας έχεις ανοίξει έξτρα σελίδες, τότε εύκολα ο πλοηγός θα σου φάει 1,5GB-2GB RAM. Για πλάκα σου λέω.

    Η επεξεργασία εικόνας και βίντεο, να ξέρεις ότι είναι η ΛΙΓΟΤΕΡΗ απαιτητική διαδικασία για το Mac OS. Οπότε το "δεν χρειάζομαι δύναμη, γιατί δεν κάνω επεξεργασία εικόνας/βίντεο" που υπήρχε επί δεκαετίες, πλέον δεν ισχύει.

    Για παράδειγμα, η πενιχρή CPU και RAM που έχει το Air (όλα τα μοντέλα), με το που θα σερφάρεις για 30 λεπτά θα σου τρώει τόσο πολλή από τη (λιγοστή) δύναμη της CPU και από την ελεύθερη RAM= θα αρχίσουν να δουλεύουν οι ανεμιστήρες σερί + το disk swapping στον SSD = η διάρκεια μπαταρίας θα μειωθεί αρκετά και θα ξενερώσεις άσχημα.

    Με ένα 13άρι όμως (2013-2015) ή ακόμα καλύτερα όταν θα βγει με scissor keyboard τέτοιο θέμα δεν θα έχεις.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dragonpaul (14-02-2020),mihalis13 (14-02-2020)

  9. #2606
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια!
    Οπότε υπομονή και βλέπουμε...

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  10. #2607
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Επεσα πρόσφατα πάνω στο κανάλι του Luis Rossman στο youtube. Ο τύπος έχει επιχείρηση που επισκευάζει ηλεκτρονικές συσκευές και φυσικά αυτές της apple. Το τι λέει όχι τόσο για την ποιότητα κατασκευής, αλλα για το πως η apple έχει μια στρατηγική επιλογη anti-repair , θα σας αφήσουν μαλάκες. Εντάξει ήξερα ότι ειναι γενικά λίγο @@ αλλα ειλικρινά τοσο μο******να δεν το περιμένα ότι είναι. Δεν τους φτάνει που φτιαχνουν τις συσκευές τους με ειδικες βιδες για να μην μπορεις να τις ανοιξεις, δεν τους φτάνει που κολλάν στην μητρική μνήμες και SSD, δεν τους φτάνει που πάνε σε ΟΕΜ κατασκευαστές και τους λένε θέλουμε το τάδε τσιπάκι, αλλα λίγο αλλαγμένο και να μην δουλευει χωρις αυτην την αλλαγη, και θα πουλας μόνο σε εμας, αλλα φτάνουν ακόμα και στο σημείο να διώκουν νομικά επιχειρήσεις που προβαίνουν σε επισκευες , στις οποίες συσκευές η ίδια η Apple ΑΡΝΗΘΗΚΕ να κάνει επισκευη.

  11. #2608
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ειμαι αντιθετος σε μεγαλο βαθμο για αρκετες απο τις πρακτικες repair της apple και ειμαστε τυχεροι που ζουμε στην ευρωπη καθως εχουμε πολυ περισσοτερα δικαιωματα απο τους αμερικανους. Οποτε κατα μια εννοια ειμαι υπερ οταν καποιοι πρασπαθουν να ξεμπροστιασουν μεγαλοεταιριες και τις πρακτικες εκμεταλλευσης τους. Ομως ο Louis Rossman ξεφευγει της κατηγοριας και χανει το δικιο του γιατι ειναι κυριολεκτικα fanatic. Ή κατα πασα πιθανοτητα το παιζει για ευνοητους λογους. Ειναι πολλες οι φορες που ο συγκεκριμενος λεει πραγματα γιατι φερνουν ωραια νουμερα στο youtube αλλα τελικα αποδεικνυονται μπαρουφιτσες και ουκ ολιγες φορες εκανε τη λεγομενη κωλοτουμπα.

    On June 5, 2019, Rossmann posted a video on YouTube where he appeared as a key witness in a Norwegian court case, in which Apple Inc. had sued a Norwegian repair shop in an effort to stop them from repairing Apple products. On June 29, 2019, Rossmann posted a video explaining the case, in which he explained that the case ended in the courts favoring Apple Inc. since the repair shop in question was using counterfeit parts rather than refurbished parts, a detail Rossmann was not made aware of until he became a witness.
    Επισης καποιες αλλες φορες πολυ απλα παρανομει...

    Louis Rossmann admits to using parts from a factory in China that wasn't authorized to manufacture the batteries seized.


    https://www.reddit.com/r/apple/comme..._parts_from_a/

    Ειναι πολλες οι φορες που διαστρεβλωνει την αληθεια και οι φορες που παιρνει το τοσο για να το κανει τοοοοοσο... γιατι? Γιατι πολυ απλα βρηκε ενα μαρκετ στο youtube που του φερνει λεφτα... οποτε τι κανει? Το υποστηριζει με νυχια και με δοντια. Γιατι χωρις αυτο δεν θα βγαζει φραγκο. Γενικα υπαρχουν πολυ καλυτεροι απο αυτον που ξεμπροστιαζουν την apple και την οποια apple με πολυ αντικειμενικοτερο τροπο. Και δεν ειναι αφιερωμενοι εναντια σε 1 μονο εταιρεια.

  12. #2609
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σε αυτό το κομμάτι είναι απαράδεκτη η Apple.
    Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να της γυρίσει μπούμερανγκ.
    Γενικά από κάτι τέτοιες τακτικές της έχει θεωρώ τόσους haters.
    Δώσε την δυνατότητα σε έναν να έρθει σε εσένα να αναβαθμίσει τον υπολογιστή του.
    Είναι ξεκάθαρα για να σε "αναγκάσει" να δώσεις περισσότερα χρήματα για έναν υπολογιστή που ίσως να μην το αξιοποιήσεις και πότε 100% με τον φόβο ότι αν πάρεις την base έκδοση του μήπως μετά από 3-4 χρόνια δεν θα σου κάνει καλά την δουλειά σου.
    Θεωρώ ότι η apple δεν κυνηγούσε τόσο φανερά το κέρδος θα είχε ακόμα μεγαλύτερο κομμάτι της αγοράς σε όλα της τα τεχνολογικά προϊόντα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  13. #2610
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    ok, από την στιγμή που το μηχάνημα που πλήρωσα με τα λεφτά μου μου ανήκει, γιατί να μην μπορώ να το κάνω ό,τι θέλω; Ειδικά αν έπαθε βλάβη που η Apple αρνείται να επισκευάσει, νομίζω ότι είναι αυτονόητο να προσπαθήσω να το φτιάξω με κάθε συμβατό τρόπο που να του επιτρέπει την επαναφορά στην σωστή λειτουργία του. Υποθέτω η Apple δεν κάνει μηνύσεις δεξιά και αριστερά για αυτόν τον λόγο.

    Τι θα πει το Χ κατάστημα επισκευάζει με ψεύτικα υλικά, υλικά Χ που είχαν την στάμπα της Apple; Αν το κατάστημα το ήξερε και τα χρέωνε ως γνήσια το καταλαβαίνω και καλά του έκαναν, επίσης αν κυκλοφορούν fake parts με την στάμπα εταιρείας - εν προκειμένω της Apple - τότε εκεί πρέπει να κυνηγήσουν πρώτα τον κατασκευαστή και όχι το κατάστημα θα έλεγα (ή εν τέλει και αυτό αν γινόταν εις γνώσιν του και το εκμεταλλευόταν γιατί τα πουλούσε σαν γνήσια).

    Αλλά αν κάποιος επισκευάζει προϊόντα της με "συμβατά" τρίτης εταιρείας υλικά, που το λένε ότι είναι ΟΕΜ και όχι Apple (καινούργια ή refubrished) τότε δεν νομίζω ότι η Apple μπορεί ή κάνει κάτι. Τώρα το ότι βάζει συγκεκριμένες "πατέντες" για να δυσκολέψει την ζωή κάποιων, να περιορίσει τις παρεμβάσεις στα μηχανήματα της, δεν ξέρω μπορεί να έχει έως ένα βαθμό λόγο που το κάνει (π.χ. απόλυτη συμβατότητα με το οικοσύστημα της) όχι ότι συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Τα περί επισκευών, λίγο πολύ τώρα πια όλες οι εταιρείες το κάνουν ειδικά αν το κόστος είναι ανώτερο από μία τυπική επισκευή συσκευής τεχνολογίας με περιορισμένη διάρκεια ζωής (για τα απορρίματα υποθέτω τηρεί κάποια οικολογικά πρότυπα).

    Εν τέλει όποιος αγοράζει Apple συσκευές, σε μεγάλο βαθμό είναι - ή πρέπει να είναι - ενήμερος για όλα αυτά και ξέρει τι παίρνει (αλλιώς ίσως ας πρόσεχε). Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει φανατισμός σε σχέση με την Apple και τα προϊόντα της, και υπέρ της και εναντίον της. Τι να γίνει όμως, οι μεγάλες εταιρείες αυτά έχουν (όπως και οι μεγάλες ομάδες, κλπ)

  14. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Valkyre (17-02-2020)

  15. #2611
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ποτε δεν ηταν ετσι η apple (περαν συγκεκριμενων προιοντων και συγκεκριμενων upgrades). Ειναι εναντια στις πρακτικες τους απο τις αρχες. Κλειστα συστηματα, κλειστο hardware. Παντα ετσι ηταν, παντα ετσι ειναι. Εχει τα υπερ εχει και τα κατα του. Ξαναλεω οποιος νομιζει οτι μια εταιρεια που αγγιζει το 1,5 τρις γινεται ετσι απο μοδα, πρεπει να το εξετασει πιο σφαιρικα το θεμα. Δεν το λεω για εσενα Μιχαλη ουτε για καποιον αλλο. Το λεω γενικα. Η επιτυχια του καθενος εχει και καποιο λογο. Και δε γινεται να ειναι πυροτεχνημα οταν μιλαμε για πολλα χρονια τωρα.

    Ναι οι πρακτικες τους στο repair κι εμενα με χαλανε οπως και σε αλλα πραγματα που δεν παραδεχονται ή αργουν να αποδεχθουν, πχ τα πληκτρολογια, και ο λογος που σου ειπα να μην αγορασεις Macbook Air. Kαι αυτο ειναι ενα παραδειγμα απλα.

    Απο εκει και περα ομως υπαρχουν και θετικα οταν εχεις κλειστο hardware.

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    ok, από την στιγμή που το μηχάνημα που πλήρωσα με τα λεφτά μου μου ανήκει, γιατί να μην μπορώ να το κάνω ό,τι θέλω; Ειδικά αν έπαθε βλάβη που η Apple αρνείται να επισκευάσει, νομίζω ότι είναι αυτονόητο να προσπαθήσω να το φτιάξω με κάθε συμβατό τρόπο που να του επιτρέπει την επαναφορά στην σωστή λειτουργία του. Υποθέτω η Apple δεν κάνει μηνύσεις δεξιά και αριστερά για αυτόν τον λόγο.

    Τι θα πει το Χ κατάστημα επισκευάζει με ψεύτικα υλικά, υλικά Χ που είχαν την στάμπα της Apple; Αν το κατάστημα το ήξερε και τα χρέωνε ως γνήσια το καταλαβαίνω και καλά του έκαναν, επίσης αν κυκλοφορούν fake parts με την στάμπα εταιρείας - εν προκειμένω της Apple - τότε εκεί πρέπει να κυνηγήσουν πρώτα τον κατασκευαστή και όχι το κατάστημα θα έλεγα (ή εν τέλει και αυτό αν γινόταν εις γνώσιν του και το εκμεταλλευόταν γιατί τα πουλούσε σαν γνήσια).

    Αλλά αν κάποιος επισκευάζει προϊόντα της με "συμβατά" τρίτης εταιρείας υλικά, που το λένε ότι είναι ΟΕΜ και όχι Apple (καινούργια ή refubrished) τότε δεν νομίζω ότι η Apple μπορεί ή κάνει κάτι. Τώρα το ότι βάζει συγκεκριμένες "πατέντες" για να δυσκολέψει την ζωή κάποιων, να περιορίσει τις παρεμβάσεις στα μηχανήματα της, δεν ξέρω μπορεί να έχει έως ένα βαθμό λόγο που το κάνει (π.χ. απόλυτη συμβατότητα με το οικοσύστημα της) όχι ότι συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Τα περί επισκευών, λίγο πολύ τώρα πια όλες οι εταιρείες το κάνουν ειδικά αν το κόστος είναι ανώτερο από μία τυπική επισκευή συσκευής τεχνολογίας με περιορισμένη διάρκεια ζωής (για τα απορρίματα υποθέτω τηρεί κάποια οικολογικά πρότυπα).

    Εν τέλει όποιος αγοράζει Apple συσκευές, σε μεγάλο βαθμό είναι - ή πρέπει να είναι - ενήμερος για όλα αυτά και ξέρει τι παίρνει (αλλιώς ίσως ας πρόσεχε). Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει φανατισμός σε σχέεση με την Apple και τα προϊόντα της, και υπέρ της και εναντίον της. Τι να γίνει όμως, οι μεγάλες εταιρείες αυτά έχουν (όπως και οι μεγάλες ομάδες, κλπ)
    Επεσες διανα σε ολα Νεκταριε.

    Προφανως και η apple δεν μπορει να κανει τιποτα με ΟΕΜ επισκευαστες. Τοσοι υπαρχουν. Γιατι προκειται για νομιμα προιοντα 3rd party. Προφανως και προσπαθει να τους κανει την ζωη δυσκολη και εκει ειναι που διαφωνω κι εγω τερμα με την απληστια τους. Αλλα οπως πολυ σωστα λες ετσι ειναι καθε τεραστια εταιρεια. Οποιος νομιζει πχ οτι η Αμαζον ειναι καμμια εταιρεια με διαφορετικες πρακτικες, ή το youtube καλη ωρα θα καταλαβει αλλιως. Το youtube ειναι ενα καλο παραδειγμα με το φιασκο του COPPA προσφατα...

    Το μονο που μπορει να κανει η apple ειναι να κυνηγαει τα counterfeits. Εκει εχει καθε δικαιωμα να το κανει. Οταν ο κινεζος εχει χασει το συμβολαιο και εχει στη διαθεση του προιοντα με την σταμπα της apple (που της ανηκουν) και μετα βρισκεται καποιος που τα αγοραζει τα προιοντα αυτα απο τον κινεζο, σβηνει το logo της apple για να τα περασει απο το τελωνειο, ε εκει δεν ειναι θεμα apple, ειναι θεμα παρανομιας.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (17-02-2020)

  17. #2612
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλημέρα.

    Παιδιά, είναι αλλά και δεν είναι έτσι τα πράματα.

    Έχω παρακολουθήσει εδώ και χρόνια τον Ρόσμαν, ο τύπος στην αρχή έλεγε τις αλήθειες και τις ανικανότητες της Apple, ιδιαίτερα στο επισκευαστικό κομμάτι όπως και στην εξυπηρέτηση των Apple καταστημάτων που έχει φτάσει στο ναδίρ. Δηλαδή οι Apple τεχνικοί από εκεί που ήταν όντως "μαστόρια" έγιναν ηλίθιοι (μιλάμε για περιπτώσεις που έχει αλλαχτεί η mobo = πολλάααααα χρήματα καθώς η οθόνη παρέμενε μαύρη....και απλώς ο παπάρας τεχνικός στο Apple Store δεν τσέκαρε τη φωτεινότητα ή γιατί ένα μικρούλι πυκνωτάκι έβγαλε ζουμιά στην mobo, αλλά η Apple ούτε καν αυτόν τον κοινότυπο πυκνωτή δεν σου επιτρέπει να αλλάξεις, δώστε προσοχή, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.)

    Η Apple έχει βάλει εδώ και κάποια χρόνια μέσα το ARM T1 και αργότερα το T2 τσιπάκι στους MacBook Pro, το οποίο έχει αναλάβει τα input/output του μηχανήματος (ssd, θύρες), το encoding/decoding h.264-h.265 (και πάει σφαίρα), την λειτουργία του touchbar, το encryption όλου του ssd, όπως και του bridge OS (που επιτρέπει το τρέξιμο iOS Apps).

    Αυτό το τσιπάκι όμως, κατά την κατασκευή του μηχανήματος στο εργοστάσιο κωδικοποιείται-παντρεύεται με την mobo και όλα τα μέρη της. Με αυτόν τον τρόπο, ούτε καν ένα πυκνωτή δεν μπορείς να αλλάξεις, από αυτούς που υπάρχουν στο εμπόριο και το macbook φοράει ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο. Ούτε καν όπως αναφέρω πιο πάνω, δεν μπορείς να βγάλεις τον ίδιο πυκνωτή από ολόιδιο μοντέλο macbook και να τον φορέσεις!!!

    Αυτό είναι εντελώς απαράδεκτο. ΕΝΤΕΛΩΣ. (περί πυκνωτή)

    Όμως.

    Είμαι με το μέρος της Apple, όσο αφορά όλα τα υπόλοιπα μέρη του μηχανήματος, καθώς είναι custom σχεδίασης η mobo. Δεν γίνεται να επιτρέπεται στον χρήστη/κάποιο τυχαίο μαγαζί να ξεριζώνει πχ. την Intel CPU που είναι καρφωμένη στην mobo και να την αλλάζει κατά το δοκούν (μέσω reball). Και κανένα άλλο τσιπ (GPU, Flash storage κλπ). Σε αυτά συμφωνώ.

    Αλλά ρε πούστη μου, ούτε καν έναν πυκνωτή; Εκεί είμαι αντίθετος.

    Επίσης, οι Κινέζοι κάνουν την πουστιά τόσο στα MacBook, iMac κλπ, όπως και στα iPad/iPhone.
    Διότι η Apple δεν έχει κάνει authorize ΚΑΝΕΝΑ εργοστάσιο να παράγει ανταλλακτικά, πέραν για την ίδια την Apple.

    Οπότε αφής στιγμής ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ να κυκλοφορούν ούτε επίσημα ανταλλακτικά, ούτε ανεπίσημα.........εντούτοις κυκλοφορούν μαιμούδες, τότε;
    Όλα καλά με τους Κινέζους;
    Ξαναλέω: επίσημα και ανεπίσημα δεν παράγονται ανταλλακτικά.

    Εδώ να σημειώσω πως στο εμπόριο, ναι και στην Ελλάδα φυσικά, υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ΨΕΜΜΑΤΑ, πχ. "μου άλλαξαν σε ένα μαγαζί την μπαταρία στο iPhone, αλλά μου είπαν ότι είναι αυθεντική". Ε, αυτό είναι ψέμα. Στο εμπόριο υπάρχουν α' ποιότητας μαιμούδες και μετά β', γ', δ' ποιότητας. Αυθεντικά ανταλλακτικά δεν υπάρχουν. Επειδή όμως είναι πολλοί οι μάγκες-πονηροί εκεί έξω + οι καταναλωτές δεν έχουν τεχνολογικές γνώσεις + επιλέγουν τη φθηνότερη λύση, είναι αμέτρητες οι περιπτώσεις που έχουν γίνει επισκευές με μαιμού ανταλλακτικά και κατόπιν η συσκευή δεν συμπεριφερόταν σωστά. Οπότε πήγαινε ο πελάτης μετά σε ένα επίσημο Apple Store και ζήταγε τα ρέστα. Όλο αυτό είχε προκαλέσει επί σειρά ετών τρομερό πρόβλημα brand name στην Apple, αλλά και logistics. Για κάτι δηλαδή που δεν φταίει η Apple - τα μαιμού προϊόντα.

    Γενικώς η Apple, όπως και όλες οι εταιρείες, δεν είναι με το "μέρος του χρήστη" αλλά με το μέρος της τσέπης της εταιρείας.
    Όπου και όπως μπορεί θα τα "αρπάζει" από τον καταναλωτή.
    Όσο μπορεί θα κάνει τα στραβά μάτια, βλέπε (μερικά παραδείγματα μόνο, καθώς είναι πολλά) : τα πληκτρολόγια butterfly, το καλώδιο μεταξύ mobo-οθόνης στα MacBook Pro του 2016-17 που ήταν άθλιας ποιότητας (ενώ πριν ήταν άριστο) με αποτέλεσμα να χαλάει = πάπαλα όλος ο υπολογιστής = αλλαγή ολόκληρης mobo = τρελά χρήματα στην επισκευή. Και η Apple συνέχεια δεν το παραδεχόταν/αναγνώριζε ως δικό της λάθος (αφής στιγμής στα προηγούμενα μοντέλα το καλώδιο ήταν άριστης ποιότητας, οπότε δεν χάλαγε από το άνοιξε-κλείσε του καπακιού των λαπτοπ).

    Γενικώς, υπάρχουν τα καλά και τα στραβά στην Apple. Κάποια από τα στραβά "βγάζουν μάτι", όμως και και κάποια από τα καλά δεν τα συναντάς σε καμία άλλη εταιρεία.

    Το θέμα είναι οι καταναλωτές να είναι ενήμεροι, κάτι που σπανίζει πλέον.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (17-02-2020),Valkyre (17-02-2020)

  19. #2613
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ πολυ καλο ποστ, εδωσα ρεπ.

    Απλα ο Ροσμαν βγαζει πλεον και το ψωμι του απο αυτο, αρα εκμεταλλευεται το καθε τι στο βαθμο που τον βολευει για ευνοητους λογους. Τουτεστην take what he says with a grain of salt.

    Να πω οτι κι εγω εχω αλλαξει 2 φορες οθονη στη μανα μου στα irepair. Προφανως δεν ειναι αυθεντικα. Αν και στο λενε οτι ειναι ΟΕΜ με specifications κατασκευαστη και βλακειες. Και τις 2 φορες παρουσιαστηκε προβλημα. Δε με νοιαζει τοσο γιατι Α ειναι φθηνα, Β η μανα μου δεν ειναι κανας τρελος User. Τωρα εχει παρει υγρασια κατω απο την οθονη... το θεμα ειναι οτι πολυ απλα δεν ειναι ιδια ποιοτητα με αυτα της apple.

    Απο την αλλη εγω που ειχα παει τωρα Φρανκφουρτη πηγα για χαβαλε στο apple store με ενα παντελως ακυρο "θεμα" που ειχα και τους ειπα οτι με χαλαει που η θηκη των airpods δεν εφαρμοζει τελεια οταν κλεινει (μιλαμε για τελειως λολ προβλημα), και μου εδωσαν καινουργια no questions asked. Οχι οτι αυτο ειναι ενδεικτικο του ποσο τελεια ειναι ολα στην apple, τουναντιον καθως ατομα ταλαιπωρουνται παρα πολυ σε αλλες περιπτωσεις.

  20. #2614
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και εγώ συμφωνώ να μην επιτρέπει σε "μαϊμούδες" ανταλλακτικά που να χαλάνε την συσκευή ουσιαστικά.
    Όμως, θεωρώ πως θα έπρεπε να είχε ένα επίσημο service που να σε εξυπηρετεί. Όπως και αν για παράδειγμα ήθελα μια αναβάθμιση στο MacBook να μου την έκανε η apple.
    Πχ παίρνει ένας τον MacBook Pro. Πιστεύει πως θα 8 gb ram θα του είναι αρκετά οπότε δεν θα δώσει 300€ επιπλέον για να πάει στα 16. Μετά από 4χρονια αρχίζει το μηχάνημα να δείχνει τα χρόνια του, αλλά ουσιαστικά να χρειάζεται μόνο ram. Ε δώσε μου την επιλογή να έρθω στο κατάστημα σου και να σου δώσω και 300 και 400 ευρώ για να την αναβάθμιση.
    Βλέποντας πως στην Αμερική η ίδια η apple πουλάει refurbished υπολογιστές θεωρώ πως έχει την δυνατότητα να τους "πειράξει".
    Ίσως να κάνω και λάθος μιας και δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα το θέμα...

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  21. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (17-02-2020)

  22. #2615
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    οι αναβαθμισεις RAM της apple ειναι σκανδαλωδης οντως... και αυτες της χωριτηκοτητας, αλλα στη RAM το τερματιζουν! Παρολαυτα το software τη παλευει πολυ καλυτερα απο οσο αντιστοιχα μηχανηματα με περισσοτερη ram. Εγω εχω τον πρωτο retina 2012 (τον τελευταιο υπολογιστη που παρεδωσε ο Jobs πριν αποδημησει εις Κυριον) και εχει μονο 8gb ram. Το μηχανημα πεταει κυριολεκτικα 8 χρονια μετα. Δεν εχω κανενα θεμα. Κανω video editing (δεν ειμαι κανας θεος μην παρεξηγηθω απλα ερασιτεχνικα και για την παρτη μου) επεξεργασια εικονας, ολα τρεχουν μια χαρα. Κανει swap? Κανει (οχι κατι τρομερο) αλλα κλαην. Δεν νιωθω το μηχανημα να ζοριζεται δεν το καταλαβαινω καν σε αποδοση. Γενικα το ειχα αγχος το 8gb οταν το ειχα παρει, ελεγα δεν θα με βγαλει, αλλα πλεον μου εχει φυγει εντελως. Σιγουρα καποια στιγμη θα αρχισει να γερναει, αλλα 8 χρονια ειναι αυτα. Δεν μπορω να πω οτι δεν εκανε την αποσβεση του.

    Αλλα μην ξεχνιομαστε. η RAM στην apple κοστιζει οσο χρυσος...απαραδεκτο. Ευτυχως τα iMac αναβαθμιζονται (οχι ολα).

  23. #2616
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ξέχασα να αναφέρω: μπορούμε άνετα να κλείσουμε εντελώς το swap.

    Όπως ήταν αρκετά παλιά τα μηχανήματα (80s) που δεν είχαν swap.
    Όμως, θα πρέπει να έχουμε το νου μας στην διαθέσιμη RAM, όπως ακριβώς κάναμε και τότε.

    Το μηχάνημα πάει ΠΥΡΑΥΛΟΣ αν κλειστεί το swap (γίνεται με μια απλή εντολή στο Terminal και όποτε θέλουμε το ανοίγουμε πάλι). Έχω κάνει το τεστ με μόλις 4 GB RAM και κλασικό δίσκο τύπου winchester (έτσι λέγονται οι HDD). Πιστεύω ότι σε μηχανήματα με ssd η αύξηση ταχύτητας λόγω κλεισίματος του swap θα είναι κάπως μικρότερη.

    Αυτό παιδιά που λέτε περί RAM, είναι καθαρά θέμα σχεδίασης (και μηχανολογικών προτερημάτων λόγω αυτής).
    Για να αλλάξεις RAM θα πρέπει να έχεις βάσεις-θήκες. Αυτές α) αυξάνουν το πάχος ενός μηχανήματος, β) αυξάνουν τις αστοχίες κατά την κατασκευή των Apple μηχανημάτων στο εργοστάσιο (λόγω της miniaturized σχεδίασης), γ) σε βάθος χρόνου μαζεύουν σκόνη σε σημεία που δεν καθαρίζονται = κυκλοφορεί περιφερόμενη σκόνη εντός όλου του μηχανήματος, δ) ενέχει ενδεχόμενα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν από τον οποιοδήποτε άσχετο καταναλωτή στην τοποθέτηση της RAM (καθώς πρέπει να ανοιχτεί ο υπολογιστής σε αρκετό βαθμό).

    Όσο αφορά "θα μπορούσε η Apple να μου προσθέσει RAM", ναι στα παλαιότερα μηχανήματα που είχαν sockets το έκανε. Αλλά τότε μπορούσε και ο χρήστης να το κάνει.
    Ακόμα πιο παλιά, τότε που προβλεπόταν η αλλαγή πανεύκολα όμως είχαμε και πιο παχιά λαπτοπ, υπήρχε ειδικό πορτάκι με πανέξυπνο σχεδιασμό που απλώς το άνοιγες (ούτε βίδες ούτε τίποτα) και με επίσης straight forward τρόπο έβαζες την RAM. Και εγκεφαλικά ανίκανος να ήσουν, μπορούσες να αλλάξεις RAM.

    Όμως, τα χρόνια πέρασαν, η πολιτική έγινε "πολύ λεπτά, αξιόπιστα και ελαφριά λαπτοπ/iMac"....με συνέπεια τα καλά και τα άσχημα που αυτά επιφέρουν. (μηχανολογικά, δεν υπάρχει η τέλεια λύση. Όλες οι κατασκευαστικά διαθέσιμες επιλογές κάπου έχουν πλεονεκτήματα, κάπου μειονεκτήματα)

    Οπότε η Apple σου λέει ξεκάθαρα, για τα μοντέλα που έχουν καρφωτή RAM (MacBook, MacBook Pro, iMac) "διάλεξε προσεκτικά το μοντέλο που θα αγοράσεις".

    Στα μοντέλα που μπορείς να αλλάξεις RAM εσύ ο χρήστης (παρόλο που επίσημα η Apple σου λέει "φέρτο σε εμάς να σου κάνουμε την αλλαγή της RAM" ) όπως τα Mac mini, iMac Pro και Mac Pro, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Στον δε φρέσκο Mac Pro η αλλαγή RAM όχι μόνο είναι παιχνιδάκι, αλλά αποδεικνύει κιόλας λόγω του τρόπου που αλλάζεται (πανεύκολα και με ιδιαίτερα προσεγμένη-αξιόπιστη διαδικασία 2-3 βημάτων / σε ένα λεπτό έχεις τελειώσει).......το πόσο σοβαρά αντιμετωπίζει η Apple τον πραγματικό επαγγελματία.

    Από εκεί και πέρα, είναι πολύ παλιά νοοτροπία στους υπολογιστές που έχει ξεχαστεί λόγω της επέλασης και κυριαρχίας των PC από τις αρχές/μέσα 90s (και στα οποία όλα τα εξαρτήματα αλλάζονται πανεύκολα από τον έμπειρο χρήστη / εδώ έχω να πω κάτι, παρακάτω όμως)........είναι η εξής: όταν αγοράζουμε μηχάνημα, το πρώτο που πρέπει να σκεφτόμαστε είναι: "να χώσω όσο πιο πολύ μπορώ το χέρι στην τσέπη, μόνο και μόνο για όσο περισσότερη RAM".

    Αυτό που ήθελα να πω παρακάτω είναι: στα PC είναι αμέτρητεεεεεεες οι περιπτώσεις που χρήστες νομίζοντας ότι είναι πανεύκολο - του στυλ "έλα μωρέ σιγά, έχω δει βιντεάκια πως γίνεται"- να αλλάξουν κάποιο εσωτερικό εξάρτημα (CPU/GPU/RAM/SSD/PCI κάρτα οποιουδήποτε τύπου)........εν τέλει κατέληξαν με ολόκληρη την mobo στον ώμο.

    Μην κρίνουμε από εμάς που κατέχουμε επί δεκαετίες το άθλημα.
    Ξέρετε πόσοι πελάτες αλλά και γνωστοί μου πήγαν να το παίξουν μάγκες και κατέληξαν να πληρώνουν πολλά περισσότερα λόγω πρόκλησης ζημιάς;

    Το Mac Pro όμως δεν απευθύνεται στον άσχετο. Ή έστω, αυτός που έχει την τσέπη (είτε ιδιώτης, είτε στούντιο μικρο/μεσαίο/μεγάλο), σίγουρα έχει τα χρήματα (αν δεν ξέρει να το κάνει μόνος του) να πάει το μηχάνημα σε Apple Store και να του αλλάξουν την RAM. Πλήρως προβλεπόμενα και περιποιημένα πράγματα, νοικοκυραίϊκα.

    Τα MacBook, MacBook Air, MacBook Pro, iMac απευθύνονται σε χρήστες που δεν κατέχουν το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ από hardware. Και ως έτσι αντιμετωπίζονται μηχανολογικά, όσο και από πλευράς δυνατοτήτων αναβάθμισης (μηδενικής δηλαδή) από τον χρήστη.

    Τα iMac Pro, Mac mini, Mac Pro είναι το ακριβώς αντίθετο.

    Διαλέγουμε και παίρνουμε αναλόγως τις ανάγκες και την τσέπη μας. Και remember: όσο πιο πολύ αντέχει η τσέπη, τόσο περισσότερη RAM βάζουμε κατά την αγορά του μηχανήματος, αν αυτό ανήκει στα "κλειστά" μοντέλα.

    Ο προνοητικός καταναλωτής (read: ενημερωμένος) κατά την αγορά μηχανήματος πάντα βγαίνει κερδισμένος!
    Last edited by Lefteris_X; 17-02-2020 at 12:46.

  24. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (17-02-2020)

  25. #2617
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Βλέποντας πως στην Αμερική η ίδια η apple πουλάει refurbished υπολογιστές θεωρώ πως έχει την δυνατότητα να τους "πειράξει".
    Ίσως να κάνω και λάθος μιας και δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα το θέμα...
    Μα τι νομίζεις ότι κάνουν? σου λένε δεν φτιάχνεται πρέπει ξερω γω να αλλαχτει η μητρικη, ή δεν φτιάχνεται δώσε τόσα να σου δώσουμε re-furbished. Και φυσικά και την μητρική φτιάχνουν, και το ξαναπουλάν οι ίδιοι πίσω, οπότε τα μαγαζιά αυτά τους χαλάνε την πιάτσα. Υπάρχει ενα video απο κάποιο αμερικάνικο κανάλι, που πηγαν με κρυφή κάμερα, και τους είπαν αφού το "ειδε" ο "genius" (τρελλά και απανωτά LOL για το genius) ότι έχει κόστος επισκεύής 1000$, και μετά το πήγαν στον Rossman, και ήταν απλά ενα πιν που έκανε την ζημιά και το έφτιαξε σε 5 λεπτά. Και αυτό λένε ότι το κάνουν συστηματικά.

    Δείτε και το video του Linus με το Imac Pro που χάλασε, και που ΗΘΕΛΕ να πληρώσει , και το έλεγαν δεν φτιάνεται, για ένα μηχάνημα αξίας 5000$.

    Υ.Γ. οσο για όσους λένε οτι τα χώνει μόνο στην Apple, δείτε τι λέει για τα καινούργια Surface της Microsoft.

  26. #2618
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ερώτηση εγώ σαν άσχετος.
    Στα refurbished μοντέλα που πουλάει η ίδια η Apple δεν υπάρχουν όλοι αυτοί οι κίνδυνοι; (Σκόνη, αστοχία κλπ). Γιατί λογικά έχει ανοιχτεί ο υπολογιστής και κάτι έχει αλλαχτεί μέσα.
    Το θέμα είναι πως έτσι όπως είναι η τιμολογιακή πολιτική της σε "σπρώχνει" (όχι με κομψό τρόπο να δώσεις όλο και περισσότερα.
    Τραβηγμένο παράδειγμα. Ο Macbook Air έχει 1300€ με 16gb ram πάει 1600€ όσο και ο base Pro. Σκέφτεσαι να πάρεις τον Pro, λες ε θα του βάλω και 16gb ram, αλλά καλού κακού και 256€ σκληρό. Έχεις φτάσει στα 2300€ ε λες δεν γαμιεται... Θα δώσω 3 χιλιάρικα για να πάρω τον 16" MacBook Pro που έχει και 16gb ram και 512gb σκληρό αλλά και καλύτερο επεξεργαστή .





    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  27. #2619
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δείτε και το video του Linus με το Imac Pro που χάλασε, και που ΗΘΕΛΕ να πληρώσει , και το έλεγαν δεν φτιάνεται, για ένα μηχάνημα αξίας 5000$.
    Το συγκεκριμένο βίντεο το είχα δει παλαιότερα. Όντως τραγικό...


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  28. #2620
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Ερώτηση εγώ σαν άσχετος.
    Στα refurbished μοντέλα που πουλάει η ίδια η Apple δεν υπάρχουν όλοι αυτοί οι κίνδυνοι; (Σκόνη, αστοχία κλπ). Γιατί λογικά έχει ανοιχτεί ο υπολογιστής και κάτι έχει αλλαχτεί μέσα.
    Στις αλλες εταιρίες ru-furbished σημαίνει ότι το μηχάνημα δεν είναι καινούργιο μέν, αλλα έχει υποστεί διεξοδικό έλεγχο απο εξειδικευμένο τεχνικό προσωπικό, και λειτουργεί αξιόπιστα. Μπορεί επίσης να έχει εμφανησιακά θέματα, τα οποία δεν επηρεάζουν την λειτουργικότητα.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •