Page 129 of 162 FirstFirst ... 2979119125126127128129130131132133139 ... LastLast
Results 2,561 to 2,580 of 3237

Thread: Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!

  1. #2561
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εξωφρενικα τα νουμερα της Apple... ισως και σε ανησυχητικο/ενοχλητικο βαθμο θα ελεγα...

    Κανει ολο το doom and gloom που ακουγαμε απο πολλους κατ εξακολουθησην 1 χρονο περιπου πριν, να ακουγεται πλεον σαν ανεκδοτο... επισης Tim Cook ξε-Tim Cook, εγω οφειλω να παραδεχθω οτι μαλλον ξερει παρα πολυ καλα τι κανει και πως το κανει... δε γινεται να να εχεις φερει ολοκληρη apple εδω που την εχεις φερει μεσα σε ενα χρονο απο κει που ολοι σε εβγαζαν τελειωμενο... ο τυπος ειναι απλα πολυ πολυ πολυ καλος στη δουλεια του.

    Και δεν μπορω να πω, η σειρα των προιοντων που κυκλοφορησαν φετος ειναι ισως η καλυτερη σειρα στην ιστορια της Apple, ειτε μιλαμε για watch, headphones, iphone, ipad, macbook, mac pro κλπ... τα εσπασαν φετος.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (30-01-2020)

  3. #2562
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Παιδιά, χαιρετώ!

    Εχω έναν iMac απο το 2011 και, πλέον, απλα σέρνεται. Δε κανει για τίποτα... Να είμαι ειλικρινής, δε του εχω "φερθεί" κι εγώ πολύ καλα. Τελοσπαντων.... Έχει ακόμα τις αρχικές μνήμες (καταλαμβάνουν τις 2 απο τις 4 θέσεις και ειναι απο 2 ram η καθε μια). Λέω να πάρω για την καθε μια απο τις 4 θέσεις απο μια μνήμη των 4 ram, δηλαδή 16 σύνολο. Το θέλω περισσότερο για κάποια προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφιών που θέλω.
    Πιστεύετε πως θα δω μεγάλη διαφορα, ή να αρχίσω να προσανατολιζομαι σε αγορά νέου μηχανήματος;


  4. #2563
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πήγαινε για αγορά. Πίστεψε με. Η διαφορά που θα δεις δεν αξίζει τα χρήματα που θα δώσεις.

  5. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dragonpaul (04-02-2020)

  6. #2564
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Πήγαινε για αγορά. Πίστεψε με. Η διαφορά που θα δεις δεν αξίζει τα χρήματα που θα δώσεις.
    Λευτέρη, ευχαριστώ καταρχήν!
    Ρε συ, μιλάμε για 100 ευρώ, ουσιαστικά. Ακόμα και ενα φθηνό laptop να πάρω με ελάχιστη μνήμη 8 ram, παω σε αρκετά περισσότερα χρήματα.
    Πιστεύεις πως δεν αξίζει; Υπενθυμίζω πως το χρειάζομαι για Lightroom κλπ.

  7. #2565
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Λευτέρη, ευχαριστώ καταρχήν!
    Ρε συ, μιλάμε για 100 ευρώ, ουσιαστικά. Ακόμα και ενα φθηνό laptop να πάρω με ελάχιστη μνήμη 8 ram, παω σε αρκετά περισσότερα χρήματα.
    Πιστεύεις πως δεν αξίζει; Υπενθυμίζω πως το χρειάζομαι για Lightroom κλπ.
    Ποιο μοντέλο έχεις? το 21.5 ή το 27"?

    Content creation σε 22" είναι no-go εξ-αρχής.

  8. #2566
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Ποιο μοντέλο έχεις? το 21.5 ή το 27"?

    Content creation σε 22" είναι no-go εξ-αρχής.
    Εχω το 27".
    Τη δεύτερη πρόταση δε την καταλαβαινω.

  9. #2567
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Εχω το 27".
    Τη δεύτερη πρόταση δε την καταλαβαινω.
    Εννοώ ότι για επεξεργασία εικόνας/φωτογραφίας θες και μεγάλη οθόνη και όσο πιο calibrated γίνεται για να μην βγάζεις δεινόσαυρους στο Internet.

    Από εκεί και πέρα, εκτός από την μνήμη θες και μια αναβάθμιση σε CPU (με i5-sandy bridge δεν κυκλοφορούσαν αυτά?) και αν είναι δυνατόν και μια discrete GPU, γιατί ακόμα και τα γραφιστικά προγράμματα, αρχίζουν και ζητάνε SSD και κάρτα γραφικών.

    Αν δεν ασχολείσαι επαγγελματικά, διαλέγεις και παίρνεις.

    Με ένα φθηνό PC κάνεις την δουλειά σου πάντως.

    Δεν νομίζω ότι με μια αναβάθμιση στην RAM θα κερδίσεις πολλά για την δουλειά σου. Άσε που θα βγεις και εκτός υποστήριξης σύντομα από την Adobe.
    Last edited by Sir_Teraflop; 05-02-2020 at 00:29.

  10. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    Dragonpaul (05-02-2020)

  11. #2568
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Άστο Teraflop, άλλο η θεωρία διαβάζοντας σελίδες και άλλο η πείρα. Άλλωστε ο ίδιος έχεις παραδεχτεί ότι ποτέ δεν είχες επαφή με Mac. Μην μπερδέψεις τον άνθρωπο, ενώ προσπαθείς να τον βοηθήσεις. Ήδη δεν εννόησε καν την δεύτερη πρόταση. Skip it.

    ΕΔΙΤ: ήδη αυτά που έγραψες μέχρι να συντάξω το παρόν, κάνουν μπαμ ότι είναι γραμμένα από άνθρωπο που δεν έχει επαφή με Mac. Πχ. οι περισσότεροι έχουν χεσμένη την Adobe πλέον. Λόγω Afiinity. Αλλά και adobe να θέλει ο Παύλος, εννοείται ότι θα πάει σε παλιότερη έκδοση (και φουλ πειρατική). Όσο για τις επιδόσεις, μιλάς καθαρά από πλευράς specs, που δεν έχουν ΤΟΣΗ σημασία για αυτά που θέλει ο Παύλος. Ακόμα και ένα mac mini πάει ΣΦΑΙΡΑ για αυτά που θέλει ο Παύλος κι αν στο μέλλον γουστάρει GPU, βάζει μέσω Thunderbolt 3 που για τον Παύλο θα είναι υπερ-αρκετή επίδοση.
    Μην το μπαχαλέψουμε.
    Φυσικά και δεν μπορώ να σου απαγορεύσω να ποστάρεις, όμως ξαναλέω: άλλο η θεωρία (και η διάθεση για πληκτρολόγηση/κουβεντολόϊ) και άλλο η πείρα + πόσο μάλλον να γνωρίζεις τον άνθρωπο που κάνει την ερώτηση.


    Λοιπόν Παύλε, επειδή γνωρίζω πολύ καλά τις επιδόσεις (όχι απλώς σε benchmarks που δεν έχουν απολύτως καμία σημασία για αυτό που ρωτάς, αλλά για real life επιδόσεις), ξέρω τι σου λέω: η διαφορά που θα δεις δεν δικαιολογεί την αξία των 100 ευρώ.

    Με ένα νέο μηχάνημα, δεν χρειάζεται να είναι άνω των 1500 ευρώ κιόλας (υπάρχουν και άλλες άκρες για να πάρεις καινούριο μηχάνημα - εκτός των μεγάλων αλυσίδων) έχεις ΠΟΛΛΑ νέα στοιχεία, τρισμέγιστο όλων είναι η δυνατότητα να φοράς σύγχρονο Mac OS, χώρια κιόλας ότι θα έχεις μηχάνημα που θα μπορεί να φορέσει τα μεταγενέστερα OSs.

    Είναι πολλοί οι λόγοι που πρέπει να προβείς στην απόκτηση νεότερου μηχανήματος, που εδώ θα χρειαστώ σεντόνι για να τους περιγράψω.

    ΥΓ: Αν σε ενδιαφέρει MacBook πάσης φύσεως, υπάρχουν μεταχειρισμένα -εννοείται καλής κατάστασης- σε τιμές αρκετά χαμηλότερες από αυτές που έχεις στο μυαλό σου. PM me και σου εξηγώ εκτενώς.
    ΥΓ2: Don't overthink it. Trust me. Or.......believe me. λολ
    Last edited by Lefteris_X; 05-02-2020 at 00:35.

  12. #2569
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Άστο Teraflop, άλλο η θεωρία διαβάζοντας σελίδες και άλλο η πείρα. Άλλωστε ο ίδιος έχεις παραδεχτεί ότι ποτέ δεν είχες επαφή με Mac. Μην μπερδέψεις τον άνθρωπο, ενώ προσπαθείς να τον βοηθήσεις. Ήδη δεν εννόησε καν την δεύτερη πρόταση. Skip it.

    Λοιπόν Παύλε, επειδή γνωρίζω πολύ καλά τις επιδόσεις (όχι απλώς σε benchmarks που δεν έχουν απολύτως καμία σημασία για αυτό που ρωτάς, αλλά για real life επιδόσεις), ξέρω τι σου λέω: η διαφορά που θα δεις δεν δικαιολογεί την αξία των 100 ευρώ.

    Με ένα νέο μηχάνημα, δεν χρειάζεται να είναι άνω των 1500 ευρώ κιόλας (υπάρχουν και άλλες άκρες για να πάρεις καινούριο μηχάνημα - εκτός των μεγάλων αλυσίδων) έχεις ΠΟΛΛΑ νέα στοιχεία, τρισμέγιστο όλων είναι η δυνατότητα να φοράς σύγχρονο Mac OS, χώρια κιόλας ότι θα έχεις μηχάνημα που θα μπορεί να φορέσει τα μεταγενέστερα OSs.

    Είναι πολλοί οι λόγοι που πρέπει να προβείς στην απόκτηση νεότερου μηχανήματος, που εδώ θα χρειαστώ σεντόνι για να τους περιγράψω.

    ΥΓ: Αν σε ενδιαφέρει MacBook πάσης φύσεως, υπάρχουν μεταχειρισμένα -εννοείται καλής κατάστασης- σε τιμές αρκετά χαμηλότερες από αυτές που έχεις στο μυαλό σου.
    ΥΓ2: Don't overthink it. Trust me. Or.......believe me. λολ
    Δεν είναι θέμα επαφής - είναι θέμα εμπειρίας με τον χώρο.

    Το content creation από Corel μέχρι After Affects και Premiere (2d διανυσματικά - μέχρι alpha effects) θέλουν πλέον GPU Acceleration, εκτός της άπειρης RAM ή και SSD για Scratchpad, για να μην πάω στην CPU και το AVX2 acceleration.

    Οπότε πρότεινα το αυτονόητο: Αναβάθμιση - με την 6x70x δεν θα πάει μακριά.

    EoL καταστάσεις.


    Δεν μπαίνω στα "χωράφια σου".

    Μιλάω καθαρά με βάση hardware.

  13. #2570
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όλα τα χωράφια ανήκουν σε όλους.
    Δεν έχει κανείς αποκλειστικότητα, ούτε εγώ!

    Αυτά που λες, σε θεωρητικό (και εν μέρει πρακτικό) επίπεδο, ναι, στέκουν.

    Αλλά έτσι όπως είναι η δομή του Mac OS, υπάρχει άλλη διαχείριση εντελώς στο hardware.

    Για παράδειγμα, όλα αυτά που λες τα κάνει ακόμα και το πιο φθηνό MacBook 12 ιντσών ή το Mac mini, χωρίς ΚΑΝ να έχουν discreet GPU.
    Ναι, σίγουρα τα κάνουν ολίγον τι πιο αργά από ένα Apple μηχάνημα των 2.000 ευρώ, αλλά αυτή η "καθυστέρηση" είναι αδιάφορη για τον Παύλο καθώς: α) δεν έχει ΤΟΣΟ βαριά αρχεία να επεξεργαστεί, β) δεν χρησιμοποιεί βαριά φίλτρα, γ) δεν ασχολείται με βαρύ μοντάζ βίντεο, ούτε καν ήχο, δ) αυτή η "καθυστέρηση" δεν θα του είναι αντιληπτή, αφού προερχόμενος από έναν 27άρη Μακ (η φθηνή έκδοση κιόλας) του 2011 σε πχ. έναν MacBook Pro 2015, Mac mini 2019, iMac 27ιντσών του 2015-2017......τα μηχανήματα αυτά θα του φανούν Star Trek Enterprise σε ταχύτητα!

    Γι' αυτό του έγραψα ότι έγραψα πιο πάνω!
    Last edited by Lefteris_X; 05-02-2020 at 00:46.

  14. #2571
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παυλο εγω δεν θα προχωρουσα σε αγορα και θα σου πω το λογο, οχι οτι οτι σου προτειναν τα αλλα παιδια ειναι λαθος. Εγω λοιπον προτεινω να αναβαθμισεις τη Ραμ. Εχω κι εγω εναν imac 2009 και πριν μερικα χρονια πηγα και αναβαθμησα τη Ραμ σε 8 GB και κοτσαρα και εναν SSD και το μηχανημα πεταει, τουλαχιστον για την δουλεια που θελω να κανω. Κυριολεκτικα δεν εχω κανενα προβλημα. Δε νομιζω οτι κι εσυ εχεις τετοιες απαιτησεις (επεξεργασια εικονα, βιντεο, editing) που να μην σε βγαλει 1 χρονο ισως και 2 ακομα το μηχανημα που εχεις.

    Το κοστος μιας τετοιας αναβαθμισης ειναι πολυ μικρο. Κοιτα στην OWC εχει ολοκληρο κιτ. Εγω ειχα πληρωσει νομιζω συνολο 150 ευρω με μεταφορικα και πολλα λεω. Η διαφορα στο μηχανημα τα αξιζε και με το παραπανω.

    Να πω ομως τωρα και τον πραγματικα λογο που θεωρω οτι δεν πρεπει να παρεις καινουργιο iMac... οπου ναναι ερχεται η ωρα του major redesign του iMac. Δεν αξιζει να πας να παρεις ενα καινουργιο μηχανημα που στο 90% δειχνει ιδιο με αυτο που εχεις τωρα. Ειναι βεβαιο οτι οπου ναναι ερχεται το καινουργιο design και καποιες πατεντες που εχω δει, εαν αληθευουν εστω και λιγο, θα μιλαμε για μεγαλη και εντυπωσιακη αλλαγη. Ουσιαστικα το design του iMac δεν εχει αλλαξει ιδιαιτερα τα τελευταια ποσα 20 χρονια...

    Κατα τη γνωμη μου καλυτερα να περιμενεις. Αν εχεις ομως πολυ μεγαλες απαιτησεις που εχουν σχεση μαλιστα και με δουλεια, τοτε αλλαζει το θεμα και ισως να πρεπει να αναβαθμισεις απο τωρα.

    Το iMac μου του 2009 ειναι ο καλυτερος, ο πιο αξιοπιστος και ο πιο ανθεκτικος υπολογιστης που ειχα ποτε μου. Δουλευει 24/7 επι 10+ χρονια, η μονη φορα που κλεινει ειναι οταν πεφτει το ρευμα ή οταν κανω αναβαθμιση λογισμικου, δεν με εχει προδωσει ΠΟΤΕ. Και εχω κανει τις απιστευτες μαλακιες με το μηχανηματακι. Εχω μπει οπου ναναι δε χαμπαριαζω, τον εχω ζορισει τερμα και αυτος εκει... ακομα αθορυβος σαν την πρωτη μερα, κομψος και καλαισθητος ακομα και με τα σημερινα δεδομενα και γενικα ολα δουλευουν ρολοι. Δεν θα τον δωσω ποτε.

  15. #2572
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Παιδιά, χαιρετώ!

    Εχω έναν iMac απο το 2011 και, πλέον, απλα σέρνεται. Δε κανει για τίποτα... Να είμαι ειλικρινής, δε του εχω "φερθεί" κι εγώ πολύ καλα. Τελοσπαντων.... Έχει ακόμα τις αρχικές μνήμες (καταλαμβάνουν τις 2 απο τις 4 θέσεις και ειναι απο 2 ram η καθε μια). Λέω να πάρω για την καθε μια απο τις 4 θέσεις απο μια μνήμη των 4 ram, δηλαδή 16 σύνολο. Το θέλω περισσότερο για κάποια προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφιών που θέλω.
    Πιστεύετε πως θα δω μεγάλη διαφορα, ή να αρχίσω να προσανατολιζομαι σε αγορά νέου μηχανήματος;
    Παύλο SSD έχει το μηχάνημα? εαν όχι θα δείς τεράστια διαφορά στην απόδοση εαν βάλεις. Επίσης πιθανα να μπορούσες να βάλεις 2 ακομα τσιπάκια μνήμης των 2GB και να πάς στα 8. Για lightroom ακόμα και εαν τραβάς RAW δεν θα έχεις θέμα, τώρα εαν πας σε photoshop με ενα κάρο layers εκεί αλλάζει το πράγμα.

  16. #2573
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παιδιά, SSD το μηχάνημα του Παύλου δεν έχει.

    Αν μου είχε αναφέρει ότι θέλει να βάλει RAM αλλά και SSD θα του έλεγα "προχώρα και θα είσαι εντάξει με 16GB + SSD". Αλλά δεν είπε κάτι τέτοιο.

    Οπότε βάσει αυτών που είπε, του πρότεινα νέο μηχάνημα.

    Αν τώρα θέλει να σκάσει τουλάχιστον 200 ευρώ, τότε αλλάζει το πράγμα: φυσικά και να προχωρήσει.

    Βέβαια, οι λόγοι που του είπα να προβεί σε αγορά είναι για να γίνει ως χρήστης future proof για τα επόμενα 4 χρόνια.

    Ο βασικότερος παράγοντας όλων είναι η τσέπη.

  17. #2574
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Παιδιά, SSD το μηχάνημα του Παύλου δεν έχει.
    ε τι συζητάμε τότε, με το που βάλει θα νομίζει ότι πηρε νεο μηχάνημα, βάζει και αλλα 4 μνήμη και θα είναι κομπλέ. Τωρα πόσο κάνουν αυτά σε τιμές apple δεν ξέρω

  18. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Dragonpaul (05-02-2020)

  19. #2575
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    ε τι συζητάμε τότε, με το που βάλει θα νομίζει ότι πηρε νεο μηχάνημα, βάζει και αλλα 4 μνήμη και θα είναι κομπλέ. Τωρα πόσο κάνουν αυτά σε τιμές apple δεν ξέρω
    Δεν υπαρχει λογος να παει σε Apple και νομιζω οτι δεν προσφερει κατι τετοιο η apple. Εγω οπως ειπα απο 2Gb Ram που ειχα πηγα στο 8, πηρα και SSD 256 και πληρωσα κατι 150 ευρω για ολο το κιτ.

    Aπο εδω ψωνισα: https://eshop.macsales.com/shop/ssd/...692.1580894427

  20. #2576
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Θα πρότεινα στον Παύλο να πάει στα 16GB RAM μαζί με έναν SSD στα 512 GB ή έστω στα 480 GB.

    Νομίζω επειδή είναι λάτρης της φωτογραφίας, θα έχει χιλιάδες (και αρκετών MB η κάθε μία)!

    Βέβαια, υποθέτω τώρα, δεν γνωρίζω.

    Slay, δεν τίθεται θέμα να είναι "Apple".
    Μπορεί άνετα να πάρει μνήμες πχ. από την OWC που είναι επί πολλά χρόνια διαπιστευμένες οι μνήμες της ως αξιόπιστες σε Μακ μηχανήματα. (ένα απλό παράδειγμα αναφέρω / υπάρχουν κι άλλα, όχι όμως πλήθος τέτοιων εταιρειών).

    Το να τοποθετηθεί SSD μέσα σε έναν iMac δεν απαιτεί γνώσεις νευροχειρουργού, όμως όπως και να έχει απαιτεί κάποιο "θάρρος" καθώς πρέπει ως ένα βαθμό να λυθεί το μηχάνημα, κάτι που δεν ξέρω αν ο Παύλος θέλει/μπορεί να το κάνει.

    Επίσης, iMac που δεν προβλέπονταν να έχουν SSD από την ίδια την Apple, καλό είναι να μην τους βάζουμε. Ο λόγος είναι ότι υπάρχει ένας αισθητήρας στον HDD για θερμοκρασία, που όταν βάλεις SSD δεν συνδέεται και αυτό δεν έχει και πολύ καλές συνέπειες στη συνολική ροή θερμοκρασίας.
    Τονίζω: δεν είναι "καλό" να βάλουμε SSD σε iMac που δεν προβλέπεται. Όχι "απαγορευτικό".

    Δεν θυμάμαι όμως ο iMac 27" 2011 αν προβλεπόταν (σόρρυ η μνήμη με απατά).

    Σίγουρα, ο iMac 2009 του Valkyre δεν προβλεπόταν. Οπότε το ότι του έβαλε SSD και συνεχίζει ακάθεκτο το μηχάνημα είναι απόδειξη ότι "ναι, γίνεται και δεν καταστρέφεται το μηχάνημα".
    Εντούτοις, δεν ξέρω πόσο βαριά χρήση κάνει ο Valkyre (ήτοι υψηλές θερμοκρασίες τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα, η CPU να χρησιμοποιείται στο 100% επί σειρά πολλών λεπτών της ώρας) και τι χρήση θα κάνει ο Παύλος.

    Τα πάντα εξαρτώνται από την τσέπη όπως προείπα. Αν διαθέτει πχ. 1000 ευρώ για ένα MacBook Pro, τότε άνετα μπορεί να βρει μεταχειρισμένο και αρκετά πιο δυνατό από τον iMac του.
    Ο ίδιος θα μας πει περί του βαλαντίου που θέλει να επενδύσει, την χρήση που κάνει (CPU χρήση), την "βαρύτητα" των αρχείων του κλπ.

  21. #2577
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ειναι αληθεια οτι δεν προβλεποταν στο δικο μου (και λογικα ουτε στου Παυλου) η προσθηκη SSD λογω του αισθητηρα οπως σωστα λεει ο Λευτερης. Ομως κατεβαζεις ενα απλο προγραμματακι που τρεχει μονιμως και διαχειριζεται τους ανεμηστηρες αναλογως. Δεν θεωρω οτι ειναι κατι επικινδυνο ή προβληματικο. Το εχω κανει εδω και 3 χρονια και κανενα απολυτως θεμα.

    Οντως κι εγω προτεινω να παει σε 16GB θα το εκανα κι εγω αν μπορουσα, απλα εμενα τερματιζει στα 8 καθως εχει μονο 2 θυρες. Παρολαυτα μια χαρα ειναι τα 8 δεν βρισκω προβλημα ειλικρινα. Εξαρταται βεβαια τη χρηση εννοειται.

    Εγω κανω photo editing συχνοτατα εκει, με video editing αρχιζω και οκ βλεπω λογικες καθυστερησεις (γι αυτο χρησιμοποιω το Macbook) αλλα σαν ολα τα αλλα νομιζω ειναι υπερκομπλε για να αντεξεις 1-2 χρονια και να επενδυσεις στο redesign.

    Επισης, αν ο Παυλος δεν θελει να ανοιξει το iMac για να κανει την μετατροπη του SSD, παει το κιτ σε ενα μαγαζι και του το κανουν εκει με ενα κοστος κοντα στα 50 ευρω νομιζω. Οποτε δεν παιρνει και ρισκο. Εγω το εκανα μονος μου step by step με youtube video. Μια χαρα τα καταφερα και θεωρω οτι ειμαι κακιστος μαστορας με πολυ λιγη υπομονη και ελαχιστο μερακι σε τετοια πραγματα. Τουτεστην χασαπης.

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (05-02-2020)

  23. #2578
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    SMCfancontroller, iStat Menus, γενικώς υπάρχουν προγράμματα για τις στροφές των ανεμιστήρων (έχω κι εγώ το iStat εδώ και 10 χρόνια)

    Όμως πρέπει να έχεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ το νου σου στις θερμοκρασίες όταν κάνεις συχνά βαριά χρήση CPU/GPU, για να ανεβάζεις τις στροφές (ένας φίλος ξεχάστηκε όσο έπαιζε WoW σε iMac 27" 2012 και εν τέλει έκαψε την GPU).

    Όταν ο αισθητήρας λειτουργεί κανονικά και ο χρήστης πχ. έχει θέσει 2.500 στροφές.........αν η θερμοκρασία αυξηθεί δίνεται εντολή από τον αισθητήρα για παραπάνω στροφές και όταν πέσει η θερμοκρασία οι στροφές επιστρέφουν όχι στο κανονικό χαμηλό τους στάδιο, αλλά στο παραπάνω στάδιο που έχει ορίσει ο χρήστης (στο προκείμενο παράδειγμα 2.500 στροφές).

    Οπότε ο Παύλος θα πρέπει να το έχει αυτό ΠΟΛΥ υπόψη του.

  24. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dragonpaul (05-02-2020),Valkyre (05-02-2020)

  25. #2579
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    EDIT: Λαθος εκανα.

    Εδω ειναι το κιτ για το iMac του Παυλου. Μια απο τις επιλογες τουλαχιστον.

    https://eshop.macsales.com/item/OWC/KITIM11HE250/

    Οπως και να εχει παντως ναι καλο ειναι να υπαρχει προσοχη οπως ειπε ο Λευτερης και γνωση οτι μπορει να παιρνεις ενα μικρο ρισκο. Αν και πραγματικα το αξιζει. Εγω δηλαδη αυτη τη στιγμη δεν εχω ουσιαστικο λογο να αλλαξω το iMac καθως οτι βαρυ θελω το στελνω στο Macbook και ο μονος λογος να αλλαξω θα ειναι κυριολεκτικα οτι θα ηθελα ενα φρεσκαρισμα μετα απο 11 χρονια με τον ιδιο υπολογιστη, αρα η λογικη μου μου λεει να περιμενω και να επενδυσω στα νεα μηχανηματα με ανανεωμενο design/features + φυσικα οτι συνεπαγεται η "υπερ"αναβαθμιση που θα παρει το hardware με την ελπιδα να μας βγαλει αλλα 10 χρονακια. Γι αυτο και επιμενω να συμβουλευω τον Παυλο να κανει υπομονη και να παρει το οποιο μικρο ρισκο υπαρχει.

  26. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (05-02-2020)

  27. #2580
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Παιδιά, σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ ειλικρινά!!!! Με υπερκαλυψατε και το εκτιμώ πολύ!!!
    Επειδη είχα σκεφτεί και τη λύση ram+ssd, νόμιζα πως θα ειναι κάποιο μεγαλο κόστος. Αλλα, όπως λέει ο Δημήτρης, μάλλον ειναι προσιτό.
    Αρχίζω, λοιπόν, να το επανεξεταζω το θέμα.

  28. The Following 4 Users Say Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Lefteris_X (05-02-2020),Nek_Food (05-02-2020),Slay (05-02-2020),Valkyre (05-02-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •