Page 35 of 258 FirstFirst ... 253132333435363738394585135 ... LastLast
Results 681 to 700 of 5142

Thread: Μικρά νέα και rumors για το PS5 all-in-one Thread

  1. #681

    Default

    η σονι κραταει αποστασεις απο πολιτικες gamepass, εχουν επενδυσει παρα πολυ στα gaming studios τους και στα exclusives τους για να στραφουν σε τετοιες κινησεις...Το gamepass ειναι ποσοτητα, η sony εκπροσωπει την ποιοτητα...αν η αγορα αναγκασει τη σονι να βαλει σε πρωτο πλανο το ps now, θα ειναι πολυ ασχημο για gamers σαν και εμενα που ασχολουμαι με το gaming 35 χρονια και εχω χρονο πλεον να ασχολουμαι μονο με τα τοπ παιχνιδια καθε χρονιας...

    οταν το ps plus ειχε ξεκινησει στην εποχη του ps3, περα απο τον ανταγωνισμο που υπηρχε απο την MS, η κονσολα ειχε 4 χρονια στην αγορα, υπηρχαν τιτλοι διετιας και τριετιας που μπορουσαν να δωσουν στο Plus...Πιστευω οτι στην επομενη γενια το bc θα τους δωσει το υλικο για να δωσουν αξια στο plus για τα 2-3 πρωτα χρονια ζωης της κονσολας...

    τωρα αμα μπορουσαν να δωσουν καποιο ειδος επιλογης στα παιχνιδια του plus, ωστε ο καθε gamer να μπορει να βρισκει κατι που του ταιριαζει και να μην πεφτει πανω σε παιχνιδια που εχει ηδη αγορασει ή ποτε δεν προκειται να παιξει, θα ηταν πολυ ευχαριστο...

  2. #682
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default [Next-Gen] PlayStation 5 - Νέα και φήμες για την κονσόλα επόμενης γενιάς

    Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί αλλά προς το παρόν η οποιαδήποτε στροφή σε PlayStation gamepass μου φαίνεται τρομακτική.

    Το gamepass με φοβίζει ότι θα κάνει ότι εκανε το streaming model στους μουσικούς. Κάθετη μείωση στα έσοδα τους. Άλλαξε το πως γράφετε η μουσική για να προσελκύει clicks/streams και είναι σπάνια πια τα albums που ήταν γραμμένα για να τα ακούς από αρχή μέχρι τέλους. Σπάνια οι καλλιτέχνες επιβιώνουν από τα έσοδα από τις streaming υπηρεσίες και ότι βγάζουν ειναι από live και merchandise.

    Αντίστοιχα αν επικρατήσουν υπηρεσίες τύπου gamepass και γίνουν η νόρμα, η ανταμοιβή των game studios θα γίνεται με βάση το πόσο χρόνο παίχτηκε ένα παιχνίδι που θα οδηγήσει τα παιχνίδια θα αρχίσουν να φτιάχνονται με την λογική του πως να κρατήσω τον παίκτη όλο και πιο πολύ.

    Το οικονομικό μοντέλο μιας αγοράς επηρεάζει πολύ το περιεχόμενο που διατίθεται στην αγορά αυτή. Δείτε τι έγινε στα apple iOS / android stores από τότε που βγήκαν τα in app purchases. Από μια αγορά με παρά πολλά απλά αλλά καλά παιχνίδια έγινε μια αγορά γεμάτη σαβούρα.

    Ως gamer που απολαμβάνω παρά πολύ την ποικιλία και τύπο των παιχνιδιών που έχουμε στις τελευταίες 2 γενιές, κάτι τέτοιο μου φαίνεται καταστροφικό και πολύ τρομακτικό.

  3. The Following 8 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    gRim (31-12-2019),hakoo (31-12-2019),Lefteris_X (31-12-2019),mihalis13 (31-12-2019),mtifosi (31-12-2019),PDS (31-12-2019),Stefanos (31-12-2019),tomic20 (31-12-2019)

  4. #683
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Συγχαρητήρια παιδιά, έχετε εντοπίσει ακριβώς τα σημεία που έχω κι εγώ διαφωνήσει με την φιλοσοφία του game pass της MS.

    Είναι πέρα για πέρα διαφορετικής φιλοσοφίας από αυτή που διακατέχει τη Sony.
    Τουλάχιστον τη Sony που μέχρι τώρα γνωρίζουμε, καθώς έχουν γίνει τον τελευταίο χρόνο αρκετές ανακατατάξεις στα ηγετικά στελέχη.

    Ας ελπίσουμε ότι η Sony θα παραμείνει της ποιότητας και όχι της ποσότητας του "σανού" = πάρε άπλετο όγκο, αλλά η ποιότητα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Έναν όγκο, που ο φυσιολογικός άνθρωπος (πόσο μάλλον ο βετεράνος gamer) δεν έχει να διαθέσει, αλλά ακόμα κι αν έχει δεν είναι της φιλοσοφίας να κάθεται ατελείωτες ώωωωωρες για να παίζει παιχνίδια απομονωμένος σε μια τηλεόραση.

    Εύγε για τις απόψεις σας.

    Η μοναδική μου "ανησυχία" είναι μήπως επηρεαστούν τα νέα μεγαλοστελέχη της Sony από την οικονομική πολιτική της MS και προσπαθήσουν να την μιμηθούν, όπως επίσης ανησυχώ μήπως αλλάξει η "νέα" Sony εντελώς το target group τους (να το χαμηλώσουν ηλικιακά) με αποτέλεσμα εμείς οι βετεράνοι να παραμεληθούμε.

  5. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    spartan (31-12-2019)

  6. #684
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Συγχαρητήρια παιδιά, έχετε εντοπίσει ακριβώς τα σημεία που έχω κι εγώ διαφωνήσει με την φιλοσοφία του game pass της MS.

    Είναι πέρα για πέρα διαφορετικής φιλοσοφίας από αυτή που διακατέχει τη Sony.
    Τουλάχιστον τη Sony που μέχρι τώρα γνωρίζουμε, καθώς έχουν γίνει τον τελευταίο χρόνο αρκετές ανακατατάξεις στα ηγετικά στελέχη.



    Ας ελπίσουμε ότι η Sony θα παραμείνει της ποιότητας και όχι της ποσότητας του "σανού" = πάρε άπλετο όγκο, αλλά η ποιότητα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Έναν όγκο, που ο φυσιολογικός άνθρωπος (πόσο μάλλον ο βετεράνος gamer) δεν έχει να διαθέσει, αλλά ακόμα κι αν έχει δεν είναι της φιλοσοφίας να κάθεται ατελείωτες ώωωωωρες για να παίζει παιχνίδια απομονωμένος σε μια τηλεόραση.

    Εύγε για τις απόψεις σας.

    Η μοναδική μου "ανησυχία" είναι μήπως επηρεαστούν τα νέα μεγαλοστελέχη της Sony από την οικονομική πολιτική της MS και προσπαθήσουν να την μιμηθούν, όπως επίσης ανησυχώ μήπως αλλάξει η "νέα" Sony εντελώς το target group τους (να το χαμηλώσουν ηλικιακά) με αποτέλεσμα εμείς οι βετεράνοι να παραμεληθούμε.
    Εγω φοβαμαι πολυ την φιλοσοφια του καινουργιου προεδρου της σονυ(δεν θυμαμαι πως τον λενε)Στις πρωτες ειδησεις που ειχαν βγει,λεγανε οτι πρωταρχικο του στοχος ειναι περισσοτερο οι online υπηρεσιες (playstation now κτλ κτλ)
    Εγω προσωπικα δεν θελω να αλλαξει χαρακτηρα η σονυ.Θελω να μεινει χαρντκοριλα μαζι με την κλασικη ιαπωνεζικη κουλτουρα που την διακατεχει.Θελω οι τιτλοι της να παραμεινουν αποκλειστικοι οπως τωρα.Και εμενα με χαλαει πολυ αυτο το game pass της microsoft.Διοτι μεν παιζεις πολλα παιχνιδια,αλλα στην ουσια ποτε δεν θα παραμεινουν δικα σου.Ενα ηλεκτρονικο νοικιασμα ειναι στην ουσια και μονο.Μακρια απο streaming υπηρεσιες τυπου google stadia(ειδικα η συγκεκριμενη χαφιοεταιρια )ευχομαι να πατωσει.

  7. #685

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Εγω φοβαμαι πολυ την φιλοσοφια του καινουργιου προεδρου της σονυ(δεν θυμαμαι πως τον λενε)Στις πρωτες ειδησεις που ειχαν βγει,λεγανε οτι πρωταρχικο του στοχος ειναι περισσοτερο οι online υπηρεσιες (playstation now κτλ κτλ)
    Εγω προσωπικα δεν θελω να αλλαξει χαρακτηρα η σονυ.Θελω να μεινει χαρντκοριλα μαζι με την κλασικη ιαπωνεζικη κουλτουρα που την διακατεχει.Θελω οι τιτλοι της να παραμεινουν αποκλειστικοι οπως τωρα.Και εμενα με χαλαει πολυ αυτο το game pass της microsoft.Διοτι μεν παιζεις πολλα παιχνιδια,αλλα στην ουσια ποτε δεν θα παραμεινουν δικα σου.Ενα ηλεκτρονικο νοικιασμα ειναι στην ουσια και μονο.Μακρια απο streaming υπηρεσιες τυπου google stadia(ειδικα η συγκεκριμενη χαφιοεταιρια )ευχομαι να πατωσει.
    οχι ρε, που το διαβασες? η μονη δηλωση που εχει κανει ο hulst ειναι οτι δεσμευτηκε να συνεχιζουν να βγαζουν μεγαλα AAA story driven παιχνιδια. Το οτι ο επικεφαλης της guerilla εγινε επικεφαλης του playstation, θεωρητικα ειναι πολυ καλο...Μιλαμε για gamer και οχι κουστουμι...

    ειχε βγει μια πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη στο yt μεταξυ του druckman και του hulst με τη κυκλοφορια του horizon, ωραιος τυπος φαινεται.
    Last edited by tomic20; 31-12-2019 at 19:00.

  8. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    spartan (31-12-2019)

  9. #686
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Ο Hulst και ένα επιτελείο από 3 ακόμα πήραν την θέση του "αποταχθέντος" Layden.

    Ο Jim Ryan είναι το Boss.


    Από εκεί και πέρα δεν θα διαφωνήσω με αυτά που λέτε για υπηρεσίες τύπου pass. Άποψη σας.

    Θα αναφέρω όμως γεγονότα:

    - Στο Pass δεν πληρώνονται οι devs με βάση game time played όπως στις λοιπές συνδρομητικές υπηρεσίες που αναφέρετε.

    - Το μοντέλο είναι φάση "Τιμόθεου" (Tim Sweeney) στο EPIC Store. Πάρε τόσα να το βάλεις στην υπηρεσία. Παίζουν bonus μετά από κάποιο αριθμό downloads.

    - Υπάρχει άρθρο/συνέντευξη στο Eurogamer με συνεντεύξεις dev για το αν ή όχι είναι καλό το Pass.

    - O μόνος που εξέφρασε αμφιβολίες είναι ο της Paradox (4Χ games - multiplayer κτλ). ότι δεν τον συμφέρει γιατί τα παιχνίδια τους απαιτούν τεράστια επένδυση χρόνου.

    ΤLDR - αγόρασε κανείς εδώ Untitled Goose Game?

    Όχι.

    Ε λοιπόν το αγόρασα επειδή του έριξα μια ματιά λόγω pass. Σε καμία άλλη περίπτωση δεν ρισκάρεις τέτοιες αγορές στην τύχη.

    Αν λοιπόν είσαι "βετεράνος" το pass το αντιμετωπίζεις από glorified demo πλατφόρμα - έως υπηρεσία ενοικίασης χρόνου παιχνιδιών όπως κάποτε με τα μαγαζιά που πλήρωνες δραχμές για να παίξεις amiga π.χ.

    Από εκεί και πέρα τα περί πτώσης της ποιότητας των παιχνιδιών τα ακούω βερεσέ όταν δει κάποιος τίτλους σαν MHW ή DMC V στην υπηρεσία.

    Εν τέλει από πότε οι επιλογές για τον καταναλωτή είναι κακές?

    ή για τον Developer.

    Υποθέτω με το δισκάκι "παρτούζα" στα καλαθάκια του Κωτσόβολου ή των Seven, βγάζουν πιο πολλά. Πόσο μάλλον χέρι - χέρι...

    Τα παραπάνω μου θυμίζουν τα σχόλια περί Backwards Compatibility και το πως θα κρατήσουν τα next gen games χαμηλά σε ποιότητα, όπως και το αν βγάζουν τα λεφτά τους τα studio που μπαίνουν στην υπηρεσία.


    Είδαμε στο τέλος πως τα δέχτηκαν όλοι τα νέα περί BC εδώ μέσα και παντού.

    Ειδικά όσοι ορθά σκέφτηκαν ότι τα next gen draughts σε games - λόγω BC απλώς ... εξαλείφονται.

    Μιλάμε όταν έρθει και το Sony Νοw Pass πως θα το λένε.

    Σας εύχομαι καλή χρονιά εκ των προτέρων.
    Last edited by Sir_Teraflop; 31-12-2019 at 21:13. Reason: minor syntax errors

  10. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (31-12-2019)

  11. #687
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    οχι ρε, που το διαβασες? η μονη δηλωση που εχει κανει ο hulst ειναι οτι δεσμευτηκε να συνεχιζουν να βγαζουν μεγαλα AAA story driven παιχνιδια. Το οτι ο επικεφαλης της guerilla εγινε επικεφαλης του playstation, θεωρητικα ειναι πολυ καλο...Μιλαμε για gamer και οχι κουστουμι...

    ειχε βγει μια πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη στο yt μεταξυ του druckman και του hulst με τη κυκλοφορια του horizon, ωραιος τυπος φαινεται.
    Ειχα διαβασει μια δηλωση του τζιμ ραιαν.Περι περισσοτερου φοκους στο online περιεχομενο.Για το ps5
    Τεσπα μπορει να εχω τζαμπα ανησυχιες μεσα μου

  12. #688

  13. #689
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @spartan

    Έχεις απόλυτο δίκιο. Η ενοικίαση αεριτζίδικων προϊόντων είναι -κατ' εμέ- η μεγαλύτερη απάτη. Η σύγχρονη αμερικάνικη σαπίλα στο gaming.

    Μακάρι η Sony να μην κάνει κάτι τέτοιο, ή τουλάχιστον αν το κάνει, οι περισσότεροι χρήστες να το γράψουν στα @@ τους, ειδάλλως θα γίνει σιγά σιγά αυτό που περιγράφει ο panos74gr.

    Με το Spotify και κυριότερα με το iTunes παλαιότερα και τελευταίως με το iTunes Music οι περισσότεροι καλλιτέχνες γονάτισαν.

    ΥΓ: Αλλά ας πούμε ότι οι game devs δεν θα γονατίσουν. ΟΚ. Προσωπικά, όπως και αρκετοί εδώ μέσα το Sony game pass θα το αγνοήσουμε πανηγυρικά!
    Last edited by Lefteris_X; 31-12-2019 at 22:59.

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    spartan (01-01-2020)

  15. #690

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    @spartan

    Έχεις απόλυτο δίκιο. Η ενοικίαση αεριτζίδικων προϊόντων είναι -κατ' εμέ- η μεγαλύτερη απάτη. Η σύγχρονη αμερικάνικη σαπίλα στο gaming.

    Μακάρι η Sony να μην κάνει κάτι τέτοιο, ή τουλάχιστον αν το κάνει, οι περισσότεροι χρήστες να το γράψουν στα @@ τους, ειδάλλως θα γίνει σιγά σιγά αυτό που περιγράφει ο panos74gr.

    Με το Spotify και κυριότερα με το iTunes παλαιότερα και τελευταίως με το iTunes Music οι περισσότεροι καλλιτέχνες γονάτισαν.

    ΥΓ: Αλλά ας πούμε ότι οι game devs δεν θα γονατίσουν. ΟΚ. Προσωπικά, όπως και αρκετοί εδώ μέσα το Sony game pass θα το αγνοήσουμε πανηγυρικά!
    κοιτα εμενα δε με ενδιαφερει το gamepass, αλλα αμα η sony αρχισει να το μοιραζει για 1 ευρω για μηνες θα το εβαζα και ας μην ακουμπουσα τιποτα...
    Επισης μη ξεχναμε οτι τα παιχνιδια μετα τα 2-3 χρονια της κυκλοφοριας τους ψιλοπεθαινουν, οποτε μια υπηρεσια που θα αξιοποιουσε αυτο τον καταλογο, δε θα ηταν ασχημη...Ουσιαστικα και το plus αυτο το πραγμα κανει...
    Παντως το βλεπεις και στο netflix, το ολο μοντελο οδηγει στην ποσοτητα και αφηνει την ποιοτητα στο περιθωριο...Προσωπικα αμφιβαλω αν ειναι και οικονομικα βιωσιμο, πιο πολυ ως κινηση απογνωσης μου μοιαζει...To Stadia απεδειξε για μια ακομα φορα, ποσο ηλιθιοι μπορει να ειναι καποιοι tech executives...
    Last edited by tomic20; 01-01-2020 at 08:31.

  16. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    DJTaurus (01-01-2020)

  17. #691
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    - Στο Pass δεν πληρώνονται οι devs με βάση game time played όπως στις λοιπές συνδρομητικές υπηρεσίες που αναφέρετε.

    - Το μοντέλο είναι φάση "Τιμόθεου" (Tim Sweeney) στο EPIC Store. Πάρε τόσα να το βάλεις στην υπηρεσία. Παίζουν bonus μετά από κάποιο αριθμό downloads.
    Δεκτό μπορεί τώρα να πληρώνει έτσι το gamepass και να είναι σούπερ για τους developers και για τους παίκτες. Αυτό γίνεται όμως γιατί η Microsoft είναι σε μειονεκτική θέση. Αν επικρατήσουν τέτοιες υπηρεσίες κανείς δεν μας λέει ότι θα αλλάξει το μοντέλο που πληρώνει όπως αυτή/αυτές γουστάρει.

    Όπως στην μουσική έτσι και στο gaming μου την δίνει να γυρίσει το μοντέλο από κάτι που το ελέγχουμε οι gamers, δίνοντας τα λεφτά μας σε οποίο παιχνίδι θελουμε, σε κάτι που είναι εντελώς αδιαφανές σε εμάς.

    Μακάρι να είναι ολα αυτά απλά φόβοι μου

  18. #692
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default


  19. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    DJTaurus (01-01-2020)

  20. #693
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πάντως παιδιά εάν ισχύει η φήμη των 9 TF όσο και να θέλουμε να μην το πιστέψουμε η διαφορά με το XBox θα είναι μεγάλη. Και βλέπω σύντομα να βγαίνει pro έκδοση.
    Ελπίζω να μην είναι έτσι τα πράγματα. Όπως είχα πει εξαρχής προτιμούσα ένα και καλό και ας έχει και 1000αρικο που λέει ο λόγος. Τώρα εκεί που ελεγα για day one αγορά αρχίζω και αλλαζω γνώμη. Τα exclusives είναι όντως το δυνατότερο όπλο του PS αλλά εμένα που με ενδιαφέρουν και τα άλλα? Κρίμα. Όπως είπα μακάρι να είναι μούφες όλα αυτά.

  21. #694
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Καλά όλα αυτά είναι target αλλά οκ

  22. #695
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Για PS5 Pro μην το περιμένετε καθόλου σύντομα.

    @tomic20
    To Netflix για εμένα είναι σκέτο σκουπίδι. Σχεδόν όλες οι παραγωγές του είναι λες και επίτηδες είναι από άθλιες και αδιάφορες έως (στην καλύτερη) μέτριες.
    Συνεπώς τέτοια κατρακύλα δεν θέλω σε καμία περίπτωση στα videogames.

    @panos74gr
    Συμφωνώ απολύτως.
    Το gaming ΕΜΕΙΣ πρέπει να το ελέγχουμε, με τις αγορές μας αληθινών-πραγματικών προϊόντων = δισκάκια (τα οποία μπορείς να τα κάνεις σουβέρ, σπάσεις, μεταπωλήσεις, κάνεις δώρο).
    Η σαπίλα του pass και γενικώς των digital πρέπει να κοντρολαριστεί.
    Ειδάλλως μας βλέπω να παίρνουμε κάκιστη ατραπό.

  23. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    spartan (01-01-2020)

  24. #696
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Ένα σημαντικό είναι επίσης και αν θα ισχύει το share πλέον...

  25. #697
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πολύ σωστός!

    Χεχεχε, ας κάνει τη μαλακία η Sony να σταματήσει το share μεταξύ accounts και θα δει μετά πόσο θα πέσουν οι πωλήσεις στο Store.

    Για κάνε την "μαγκιά" κυρία Sony και μετά θα δεις την φάπα που θα φας.

  26. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    spartan (01-01-2020)

  27. #698
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Πάντως παιδιά εάν ισχύει η φήμη των 9 TF όσο και να θέλουμε να μην το πιστέψουμε η διαφορά με το XBox θα είναι μεγάλη. Και βλέπω σύντομα να βγαίνει pro έκδοση.
    Ελπίζω να μην είναι έτσι τα πράγματα. Όπως είχα πει εξαρχής προτιμούσα ένα και καλό και ας έχει και 1000αρικο που λέει ο λόγος. Τώρα εκεί που ελεγα για day one αγορά αρχίζω και αλλαζω γνώμη. Τα exclusives είναι όντως το δυνατότερο όπλο του PS αλλά εμένα που με ενδιαφέρουν και τα άλλα? Κρίμα. Όπως είπα μακάρι να είναι μούφες όλα αυτά.
    Μην κοιτας μονο τα νουμερα
    Κοιτα και τι επεξεργαστη θα φοραει την καινουργια γενια το ps5
    To μπουσταρισμα δεν θα ειναι μονο περι τεραφλοπς παιδια
    Αν και αυτες οι φημες των αριθμων δεν μου λενε κατι προς το παρον
    Ας ερθουν οι επισημες ανακοινωσεις,και μετα τα ξανασυζηταμε

  28. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (01-01-2020)

  29. #699
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Μην κοιτας μονο τα νουμερα
    Κοιτα και τι επεξεργαστη θα φοραει την καινουργια γενια το ps5
    To μπουσταρισμα δεν θα ειναι μονο περι τεραφλοπς παιδια
    Αν και αυτες οι φημες των αριθμων δεν μου λενε κατι προς το παρον
    Ας ερθουν οι επισημες ανακοινωσεις,και μετα τα ξανασυζηταμε
    Πάντως σε ότι leak κυκλοφορεί εως τώρα το PS5 φαίνεται πιο αδύναμο παντού πλην του επεξεργαστή που είναι λιγο πιο γρήγορος. Εάν θέλουν να πετύχουν χαμηλό κόστος δίνοντας μας μια κατώτερη κονσόλα τότε ας κάνανε όπως στο Xbox. Μία δυνατή και μία μέτρια. Προσωπικά θα έπαιρνα το τούμπανο οσο και να είχε. Εδώ δίναμε ενα ψόφο λεφτά για κάρτες γραφικών ταχα gaming pc και λαλακιες και τα πιο ωραία games τα βλέπουμε σε κονσόλες με hardware παμπάλαιο. Ασε που αλλάζουμε τα κινητά σαν πουκάμισα. Τουλάχιστον να αξίζει και να έχει αντοχή στο χρόνο.

  30. #700
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Δεν υπάρχει κανένα leak. Είναι μετρημένα νούμερα:












    Από τις πάνω πάνω φωτογραφίες προέκυψε το τελευταίο "leak" που δεν είναι leak και δέχτηκα προσωπικές επιθέσεις, στην προσπάθεια μου να κάνω κατανοητή την χρονική διάσταση και τοποθέτηση όσων πραγματικά ήταν leaks μέχρι τότε.

    Δεν χρειάζεται να είσαι "νέρντουλας" να καταλάβεις 2 απλά πράγματα.

    Στην πρώτη φωτογραφία βλέπετε το chip ως ES που σχετίζεται με την Sony και το PS5, να πηγαίνει μπρος και πίσω από και προς δηλαδή την AMD σε revisions.

    Ariel A0>Ariel B0>Oberon A0>Oberon Β0 και βλέπετε την εξέλιξη στις μετρήσεις Bandwidth - Latency, πως βελτιώνονται σε κάθε έκδοση (revision).

    Στην δεύτερη φωτογραφία - τελευταίες σειρές αναφέρεται σε "full chip results". 18 WGP/4SA.

    36 "παραδοσιακά" CU GCN Αρχιτεκτονικής τα οποία εντελώς τυχαία αποδίδουν σε gaming όσο 13TF Vega 20 (υπάρχει και αυτό κάπου σε φωτογραφία) που σημαίνει devkit με Radeon VII.

    Αυτές οι μετρήσεις είναι Ιουνίου του 2019.

    Προσωπικά δεν τσιμπάω ποτέ και από οτιδήποτε. Σπέκουλα και συζήτηση κάνουμε εδώ. Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση να υπάρχουν fake PCI-ID's ή και DID's στους drivers.

    Κάποτε είχε διαρρεύσει κάτι από την AMD σχετικά με GPU της και το πήγε μέχρι το τέρμα να στέλνει διαφορετικά PCI-IDs ή vendor αναγνωριστικά στους AIB της για να ξετρυπώσει τον leaker.

    Όμως δεν μπορώ να αγνοήσω δεδομένα - γιατί δεδομένα έχουμε. Είναι templates με python scripts που σου δίνουν αποτέλεσμα από την database ένα .xlsm .

    Όπως δεδομένο είναι ότι ξέρουμε και τα clocks της GPU (για να ξέρουμε τι λέμε) του slim/pro και προφανώς σχετίζονται με BC Modes των δεδομένων παραπάνω.

    Όπως και τα ID's των.

    Αυτά δεν είναι leaks - είναι hard data πως το λένε.

    Από εκεί και πέρα η συζήτηση θα πρέπει να είναι για το, ΑΝ σχετίζεται , όπως έχω ήδη τονίσει με το PS5 APU.

    Ο καθείς θα πρέπει να βγάλει τα συμπεράσματά του.

    Εγώ θα πω μόνο, ότι 1.5 χρόνο πριν δεν πετάς πυρίτιο στο recycle bin και ξεκινάς από την αρχή.

    Μιλάμε για κάτι που θα τραβήξει ολόκληρη γενιά πάνω του. Διορθώσεις/αλλαγές στην μνήμη, clocks κλπ, μπορούν να γίνουν και έχουν γίνει όπως είδαμε current(last) gen με την GDDR5 του ORBIS.

    Μια άλλη καλή εξήγηση δίνει και το extremetech:

    https://www.extremetech.com/extreme/...erful-than-ps5

    The implication here is that the PS5 SoC contains multiple GPU clusters, just like the PS4 Pro did. Using multiple GPU clusters in the same SoC would give Sony the same ability to turn the clusters on or off depending on which mode the GPU was running in. Alternately, the GPU cluster could be physically unified but designed to allow for this kind of fine-grained power gating. Stamping out identical clusters would be simpler, designing a unified cluster with fine-grained gating is probably more complex but saves on die space.


    Αν κοιτάς το price point (και το form factor θα έλεγα εγώ) κάνεις ότι μπορείς να το πιάσεις.

    Δεν μιλάμε για προϊόντα, με χρόνο ζωής 2~3 χρόνια όπως οι PC GPU. Προς τούτο δεν είδα κανένα να διαμαρτύρεται για τα rumored 2Ghz clock.

    Η 5700xt έχει sweet spot perf/watt τα 1600~1800.

    Από εκεί και πάνω ανοίγει ο ασκός του Αιόλου με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό στον θόρυβο και το cooling system.

    Από την άλλη ίσως η συνεργασία Sony-AMD να το κατόρθωσε αυτό φτιάχνοντας το buggy design της AMD που σκάσανε οι της PCMR 500αρικο για να τραβιούνται με BSOD, να ψάχνονται με bios updates, drivers κτλ. όπως διαβάζω.

    Όπως και να έχει - δεν υπάρχει λόγος για καταστροφολογία ότι το Series X αν είναι wide and slow (56CU/320Bit) θα είναι ΤΟΣΟ καλύτερο.

    Το κάθε σχέδιο έχει την ομορφιά του και στα μάτια μου είναι το ίδιο - ειδικά αν το PS5 είναι το full devkit (40CU), όπως συνηθίζει η Sony - αντίθετα με την MS που κάνει overspec στα δικά της.

    Από εκεί και πέρα περισσότερο θα εστίαζα στα games και την ποικιλία τους και φυσικά τις υπηρεσίες, γιατί με τα σχόλια παραπάνω διαφωνώ ριζικά.

    Βέβαια όπως με το PSN+ αυτά θα αλλάξουν με την πάροδο του χρόνου. Η εποχή των "Δεινοσαύρων" τελείωσε για κάποιο λόγο κάποτε.

    Αυτό λέγεται εξέλιξη και οποιοσδήποτε σκεπτικισμός για βιωσιμότητες κτλ. θα έπρεπε να αφορούν τον κατασκευαστή-πωλητή και όχι τον πελάτη.

    Άρα ή προσαρμόζεσαι με τις εξελίξεις ή μένεις πίσω. Επιλογή του καθενός αυτό, "περί επιλογών που ανέφερα παραπάνω".

    Εκτός και αν μιλάμε για την σπάνια περίπτωση πελάτη-μετόχου.

    Όπως και να έχει η εποχή του Moore's Law τελειώνει.

    Δεν επιβιώνει το μοντέλο work harder αλλά αυτό του work smarter.

    Και σε hardware και σε software.


    Καλή Χρονιά παιδιά - exciting times ahead!
    Last edited by Sir_Teraflop; 01-01-2020 at 18:58.

  31. The Following 2 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    cocous (01-01-2020),DJTaurus (01-01-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •