Page 556 of 620 FirstFirst ... 56456506546552553554555556557558559560566606 ... LastLast
Results 11,101 to 11,120 of 12383

Thread: Ti σκέφτεσαι τώρα; Θές να μας πείς;;;

  1. #11101
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ένας συνάδελφος στη δουλειά πάει κάθε χρόνο Αρμυρίχι Μεσοχωρειων, Χέρομυλο.
    Τον ρώτησα τώρα και μου λέει αυτές είναι καλές για διήμερο.
    Επίσης λέει Βλαχία αλλά είναι βόρεια Εύβοια

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  2. #11102
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Ευχαριστω παιδια. Θα τις ψαξω ολες στον γκουγκλη να δω φωτογραφιες και θα αποφασισω αναλογα.

  3. #11103
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    I'm Back!!!!!

    Επιτέλους τελέιωσε η εξεταστική, με πολύ θετικά για εμένα αποτελέσματα. Εχω να διαβάσω τουάχιστον 1 μήνα posts , θα ξεκινησω σήμερα και ότι προλάβω. Chrono καλή τύχη στο νέο μονοπάτι της ζωής σου.

    Υ.Γ. Instagramers εαν δεν το έχετε ήδη κάνει, ρίξτε μια ακόμη ψήφο (μετα τις εκλογες) εδω http://bit.ly/MBG2019 ο διαγωνισμός τελειώνει την Παρασκευή και είμαι λίγες μόνο ψήφους μακριά απο την 2η θέση.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    chronohill (09-07-2019),Valkyre (09-07-2019)

  5. #11104
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    ολα καλα με τον σεισμο?
    .

  6. #11105
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μια χαρά εδώ (Λόφος Δάφνης).

    Το σπίτι μέχρι 3.8 δεν κουνάει καν, δεν καταλαβαίνεις ότι έκανε σεισμό - το μαθαίνεις από τις ειδήσεις και απορείς πως δεν τον κατάλαβες. Ούτε καν τα φώτα δεν κουνιόνται, ούτε η στάθμη του νερού σε ποτήρι.



    Ο 5,1 είχε διάρκεια σε εμένα 2-3 δευτερόλεπτα (ισόγειο) και δεν έπεσε τίποτα από τα άπειρο πράγματα που έχω στις βιβλιοθήκες (4).
    Ο 4,4 είχε παρόμοια διάρκεια, χωρίς καμία επίπτωση επίσης.

    Γενικώς, τέτοιοι σεισμοί σε όσους έζησαν την φρίκη του 1981 δεν κλάνουν μια.

  7. #11106
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εγω επειδη ειμαι σχετικα πιο κοντα στο επικεντρο απο την υπολοιπη Αθηνα, και το 1999 και τωρα ηταν τρομακτικος. Ηταν καπως χειροτερος του 99 ομως.

    Ρωγμες, σοβαδες κατω και αντικειμενα σημερα. Βεβαια το 99 ειχε μετακινησει και καναπε ενω η σκαλα ηθελε στηριξη.
    .

  8. #11107
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το 1999 ήμουν σε άλλο σπίτι, στον Υμηττό.

    Το σπίτι ήταν χτισμένο πάνω σε βράχο (όπως και το τωρινό).....και δεν είχε τις τόσο τρομακτικές δονήσεις.

    Φαντάσου ότι μόλις είχα κάτσει στο κρεββάτι (το 99) και μέτραγα τα δευτερόλεπτα......γιατί βαριόμουν να σηκωθώ.
    Νταξ σε κάποια στιγμή σηκώθηκα, πήγα στο μπαλκόνι (1ος όροφος) και σκεφτόμουν αν δω τα σκούρα να κάνω αλματίδιον στον κήπο. Από το βάθος άκουγα τη μάνα να ουρλιάζει (τα γυαλικάαααα μου) και είχα κλάσει στα γέλια.

    Μετά έκανα ένα μπανάκι και την άραξα.
    Ανώμαλος;

  9. #11108
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Τον βίωσα σπίτι μου (χολαργός). Αν και ψιλοξενέρωτου μεγέθους, είχε μικρό βάθος, μικρή διάρκεια και -ετσι όπως τον ένιωσα- μάλλον μεγάλη επιτάχυνση.
    Στις 4 το απόγευμα επιστρατεύθηκα, και μόλις γύρισα από ελέγχους επικινδύνων κτισμάτων (και διατηρητέων) σε κεραμεικό, μεταξουργείο, ακ.πλάτωνος, σεπόλια, ριζούπολη. Το μόνο που είδα ήταν κάποιες τριχοειδείς ρηγματώσεις σε τοιχοποίες αιωνόβιων κτισμάτων. Επιβεβαιώνεται η άποψη που είχα και το 99 μετά από ελέγχους (τότε ήμουν νέος ακόμα) σε κτίσματα. Η πλειοψηφία των κτιρίων είναι σε καλή κατάσταση από δομοστατική επάρκεια.
    Ε... είχε φτάσει και η 20ετία... μάλλον καταλήγουμε λοιπόν στην περίοδο επαναφοράς ('81-'99-'19) του φαινομένου. Ο κορινθιακός μας έχει ξεχάσει ευτυχώς..

  10. #11109
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μεγάλη επιτάχυνση όντως είχε. (τηρουμένων μεγεθών)

    Σαν αυτόν του 81 όμως, κανείς (τον θυμάμαι σαν τώρα)! Ούτε του 99 δεν τον έφτασε.

  11. #11110
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Toυ 81 τον θυμάμαι ακόμα.. και ελπίζω να συνεχίσει να μας ξεχνά ο κορινθιακός

  12. #11111
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Oταν ειναι τοσο επιφανειακος κανει μεγαλη διαφορα και το που βρισκεσαι. Ο ξαδερφος στην Δαφνη πχ τον βιωσε πολυ χαλαρο τον σημερινο. Εδω στην γειτονια απο την αλλη βγηκαν ολοι εξω πανικοβλητοι.

    Το 1999 επειδη ακριβως ειμαι σχετικα κοντα οπως ειπα στο επικεντρο, ηταν εφιαλτης. Τυπου οκ θα πεσει το σπιτι, τελειωσαμε το πηρα αποφαση. Βεβαια ημουν και πιο ψηλα που αυτο τον κανει ακομα πιο αισθητο.
    Θυμαμαι πανικο να κατεβαινω τα σκαλια(κακως φυσικα) και να βλεπω μπροστα μου να ανοιγει τεραστια ρωγμη.
    Ενα σπιτι εδω κοντα ειχε γειρει.
    Ωραια εμπειρια lol.
    .

  13. #11112
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ τι σου λέω πιο πάνω; Κι εγώ στη Δάφνη μένω (πρόποδες λόφου κοντά σε μια εκκλησία) και ήταν πολύ ήπια η αίσθηση.

  14. #11113
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by ntsmrtz View Post
    Τον βίωσα σπίτι μου (χολαργός). Αν και ψιλοξενέρωτου μεγέθους, είχε μικρό βάθος, μικρή διάρκεια και -ετσι όπως τον ένιωσα- μάλλον μεγάλη επιτάχυνση.
    Στις 4 το απόγευμα επιστρατεύθηκα, και μόλις γύρισα από ελέγχους επικινδύνων κτισμάτων (και διατηρητέων) σε κεραμεικό, μεταξουργείο, ακ.πλάτωνος, σεπόλια, ριζούπολη. Το μόνο που είδα ήταν κάποιες τριχοειδείς ρηγματώσεις σε τοιχοποίες αιωνόβιων κτισμάτων. Επιβεβαιώνεται η άποψη που είχα και το 99 μετά από ελέγχους (τότε ήμουν νέος ακόμα) σε κτίσματα. Η πλειοψηφία των κτιρίων είναι σε καλή κατάσταση από δομοστατική επάρκεια.
    Γνωριζεις αν θα γινουν ελεγχοι ξανα οπως το 1999? (πρασινο/κιτρινο/κοκκινο). Φανταζομαι πως οχι αλλα ρωτω απο περιεργεια.

    τοτε ειχε βγει πρασινο το σπιτι παρ'ολες τις ζημιες.


    Ειναι παντου ετσι btw.




    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εμ τι σου λέω πιο πάνω; Κι εγώ στη Δάφνη μένω (πρόποδες λόφου κοντά σε μια εκκλησία) και ήταν πολύ ήπια η αίσθηση.
    Ναι δεν το προσεξα οτι εγραψες Δαφνη χεχε
    .

  15. #11114
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Γνωριζεις αν θα γινουν ελεγχοι ξανα οπως το 1999? (πρασινο/κιτρινο/κοκκινο)

    τοτε ειχε βγει πρασινο το σπιτι παρ'ολες τις ζημιες.
    Οχι δεν το γνωρίζω, αλλά δεν το βλέπω πολύ πιθανό.
    Εγώ έκανα ελέγχους σε ετοιμορρόπως επικίνδυνα της Αθήνας (γνωστά και σεσημασμένα) και δεν είδα ζημιές που να προήλθαν από τον σημερινό σεισμό πέραν των γνωστών καταγεγραμμένων προβλημάτων τους.
    Δεν βλέπω την εικόνα, γιατί? τι κάνω λάθος?

  16. #11115
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    χμ ελα ντε την ανεβασα σε ενα site και την ποσταρα. Κατσε να την βαλω αλλιως.

    Click image for larger version. 

Name:	66838153_2468936300097609_6484644548097081344_n.jpg 
Views:	82 
Size:	42.7 KB 
ID:	11741
    .

  17. #11116
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Το οριζόντιο σκάσιμο πάνω είναι μερική αποκόλληση της τοιχοποίας από το δοκάρι (αν είναι δοκάρι όπως το βλέπω) Πταίσματα.

  18. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    PDS (20-07-2019)

  19. #11117

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Γενικώς, τέτοιοι σεισμοί σε όσους έζησαν την φρίκη του 1981 δεν κλάνουν μια.
    Aπο τον σεισμο του 81 θυμαμαι οτι εβλεπα το Λουκη στη τηλεοραση, δεν τολμησα να το ξαναδω απο τοτε.

  20. #11118
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Λούκη;

    Εμένα με έπιασε στον ύπνο. Ήμουν μπρούμυτα και με πήγε μια κάτω στο κρεββάτι λες και με τράβηξε βίαια κάποιος και καπάκι με έσπρωξε προς τα μπροστά, όποτε καρφώθηκα στο προσκέφαλο. Καπάκι η ντουλάπα δίπλα μου έπεσε στο κρεββάτι άνοιξε και βγήκαν όλα τα ηλεκτρονικά ρομποτάκια που είχα και ζβιου ζβιου άναψαν όλα μαζί. Κανονικός χαμός! Μπούκαρε ο πατέρας με πήρε αγκαλιά και κατεβαίναμε τις σκάλες με τη μάνα από τον τέταρτο όροφο. Θυμάμαι τις σκάλες και τοίχους να πηγαίνουν πέρα δώθε!

    Για κάποιο περίεργο λόγο δεν φοβήθηκα καθόλου. Τώρα που το σκέπτομαι δεν έχω φοβηθεί με σεισμό ποτέ μου. Ίσως καθότι Πελοποννήσιος και παραθερισμό στη Κυλλήνη επι 12 χρόνια, είχαμε κάθε καλοκαίρι μικροσεισμούς...ούτε καν που σηκωνόμασταν από το τραπέζι να φανταστείς!

  21. #11119
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Γνωριζεις αν θα γινουν ελεγχοι ξανα οπως το 1999? (πρασινο/κιτρινο/κοκκινο). Φανταζομαι πως οχι αλλα ρωτω απο περιεργεια.

    τοτε ειχε βγει πρασινο το σπιτι παρ'ολες τις ζημιες.
    Απο ότι είπαν σήμερα, επικοινωνείς με τον δήμο και στέλνουν να το ελέγξουν


    Κι εμεις εδω κατω απο την Πάρνηθα, τον καταβαμε πολυ καλα τον σεισμό. Ολος ο κοσμος βγηκε στο δρομο οπως το 99. Εγω αυτο που φοβήθηκα περισσότερο εκεινη την ώρα, ειναι μην έπεφτε τιποτα πανω στα ανίψια που τα ειχα εδω και επαιζαν ps4, γιατι έφευγαν πράγματα αριστερά δεξιά. Την γλυτωσα και με την οθονη που εχω στο pc, την οποια μετα την βρηκα την μισή να ειναι εξω απο το έπιπλο και να θελει ενα τσακ να πεσει κατω

    Στο σπιτι ευτυχώς απο ζημιες, μονο κατι τζάμια έσπασαν και μια μεγαλούτσικη ρωγμή στα πλακάκια όπου έφυγε και ένα μικρο κομμάτι

  22. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    PDS (20-07-2019)

  23. #11120
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εντωμεταξυ οσο παρατηρω το σπιτι τοσο περισσοτερες ρωγμες τετοιου ειδους(φωτο) βρισκω.
    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •