Page 554 of 620 FirstFirst ... 54454504544550551552553554555556557558564604 ... LastLast
Results 11,061 to 11,080 of 12383

Thread: Ti σκέφτεσαι τώρα; Θές να μας πείς;;;

  1. #11061

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Γενικοτερα εχω βαλτωσει υπερβολικα πολυ σε αυτην την δουλεια που ειμαι τωρα. Καμια προοπτικη εξελιξης, ελληνικοτατη νοοτροπια στην δουλεια και κανενα ενδιαφερον..
    Μονο και μονο για το παραπανω(μεταξυ αλλων)νομιζω δεν προκειται να βρεθει ουτε ενας που να σου πει αν μπορεις να μην το παλεψεις για Λονδινο μερια(περαν φυσικα λογω υγειαν/οικογενειακων αν υπαρχουν).

    Και για τον μισθο μην σε απασχολει τοσο πολυ. Στο εξωτερικο γενικα εχεις πολυ καλυτερη αναγνωριση(και φυσικα μισθους σε βαθος χρονου ειδικα)απο οτι στην Ελλαδα,αν καταφερεις να προσαρμοστεις.

  2. #11062
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Σας ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις!Παυλαρα φιλε μακαρι να πανε ολα καλα!
    Δουλευω σε ενα αιολικο παρκο εδω και 11 χρονια.Σκεφτειτε μου εκανε αυξηση ο προισταμενος τωρα μαζι με λιγους αλλους που ηταν ρηγμενοι οικονομικα...5% τουτεστιν 50.πληρωνομαι καλα για τα δεδομενα της Ελλαδιτσας.Ποσο μαλλον που μενω σε μια μικρη επαρχιακη πολη...Μου ανεθεσαν μαζι με εναν αλλον συναδελφο ενα τμημα που εχει να κανει με το H&S αλλα ειναι χυμαδιο οπως παντα οι ανθρωποι...η εταιρια που ειμαι ειναι η Γαλλικη ΔΕΗ - EDF που εχει κανει παραρτημα στην Ελλαδα...Θα ηθελα αμα φυγω να τους ελεγα ποσο γελοιοι ειναι οι περισσοτεροι αλλα δεν θελω να κλεισω την πορτα σε εναν τετοιο μεγαλο ομιλο..
    Spoiler!

  3. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    Dragonpaul (26-06-2019)

  4. #11063
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πάνο πραγματικά μην το σκέφτεσαι. Άρχισε να φτιάχνεις βαλίτσες!
    Και εγώ που πραγματικά είμαι από τους ανθρώπους που δεν αφήνουν την Ελλάδα (δεν εχω πάει εξωτερικό ποτέ μου) και πραγματικά την λατρεύω σαν χώρα, πολλές φορές το τελευταίο διάστημα λόγω των εργασιακών συνθηκών και ότι δεν βλέπω καμιά προοπτική εξέλιξης μου περνάει από το μυαλό να έφευγα εξωτερικό.
    Μάλλον αν κάποιος μου πρότεινε μια καλή δουλειά πιθανόν να έφευγα..
    Όπως πολύ σωστά σου είπε ο Παύλος και να θες να γυρίσεις πίσω Ελλάδα θα πουλήσεις πολύ καλύτερα τον εαυτό σου.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  5. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dragonpaul (26-06-2019)

  6. #11064
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πέραν μισθού που είναι καθαρά υποκειμενική η κριτική, αν σου ταιριάζει το στυλ ζωής-καθημερινότητας-συνθηκών του Λονδίνου, τότε πηγαίνεις ασυζητητί.

    Αν δεν σου ταιριάζει, τότε θα το μισήσεις.

    Το Λονδίνο κατ' εμέ είναι love it / hate it, χωρίς ενδιάμεση κατάσταση.

    ΥΓ: Έχοντας ζήσει κάποιες περιόδους της ζωής μου Λονδίνο (λίγο), ΝΥ (περισσότερο), Παρίσι (πολύ λίγο), Μιάμι (σχετικά λίγο)............δεν αλλάζω την Ελλάδα με τίποτα (τους νεο-Έλληνες/Ελλεεϊνίδες πολύ ευχαρίστως). Ίσως το Μιάμι μου ταιριάζει πιο πολύ / μίσησα το Λονδίνο από τις πρώτες ώρες που βγήκα από το Χήθροου.
    Last edited by Lefteris_X; 25-06-2019 at 21:06.

  7. #11065

    Default

    Chrono, το μονο που μπορει να σε δυσκολεψει στο Λονδινο ειναι το κλιμα οπως υγρασια, βροχες κτλ. Αν πιστευεις οτι δεν θα εχεις σοβαρο προβλημα τοτε καντο. Η Ελλαδα ειναι τελειωμενη.

  8. #11066

    Default

    ασχετο με αυτα που λετε αλλα ποσους ξερω που πηγαν εξωτερικο να βρουν την τυχη τους και γυρισαν πισω στην Ελλαδα τρεχοντας. μακαρι να σου βγει φιλε εξω και να σου πανε ολα καλα ευχομαι!

  9. The Following User Says Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    Lefteris_X (25-06-2019)

  10. #11067
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ακριβώς όπως τα λες christos-sonyboy. Για κάθε 10 άτομα που ακούω να λένε "μια χαρά, βρήκα την υγειά μου εδώ στο εξωτερικό", ακούω άλλα 20 άτομα "άσε με γαμώ την ψυχή μου, μια δουλειά στα 1000 ευρώ να βρω στην Ελλάδα γύρισα αμέσως!" και άλλα 30 που λένε "δεν με χέζεις ρε φίλε; πήγα στο ΧΧΧΧ και ήταν άθλια η κατάσταση, άντεξα για λίγο και επέστρεψα" (στο ΧΧΧΧ βάλτε όποια πόλη/χώρα θέλετε).

    Ανάλογα το πόσο προσαρμόσιμος είσαι, ανάλογα με το πόσο έχεις ενσωματωθεί στις ελληνικές συνθήκες, ανάλογα αν μένεις σε χωριό, κωμόπολη, μικρο-μεγαλούλα πόλη, ανάλογα αν μένεις Αθήνα και φυσικά που μένεις στην Αθήνα (άλλο Μεταξουργείο, άλλο Καλλιθέα, άλλο Πανόραμα Βούλας).

    Πολλές οι παράμετροι/μεταβλητές.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    christos-sonyboy (25-06-2019),Kane (26-06-2019)

  12. #11068
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Chrono μη σε αποθαρρύνω, αλλά υγρασία και κάνα δίμηνο βροχή και συννεφιά συνεχόμενα εγώ προσωπικά δε τα παλεύω. Ελλάδα και πάλι Ελλάδα. Μερικά πράγματα δε μετριούνται μόνο με λίρες.....
    Ειδικά εσύ που ζεις εκτός Αθηνών, μπορεί να ανακαλύψεις ότι ζούσες καλύτερα εδώ πάρα στο εξωτερικό.
    Βέβαια τέτοια θέματα τα συζητάς καλύτερα με κολλητούς, φίλους, συγγενείς πάρα με αγνώστους στο διαδίκτυο που θα ακούσεις - διαβάσεις την "εξυπνάδα" ή τη προσωπική εμπειρία του καθενός, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου, θετική ή αρνητική.....

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    Kane (26-06-2019)

  14. #11069
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Κρονο, μετα απο 6.5 χρονια στο εξωτερικο μπορω να σου πω με απολυτη βεβαιοτητα πως επιβαλεται να πας στο Λονδινο. Το ποσο θα κρατησει αυτη η εμπειρια εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα και ναι το Λονδινο ειναι μια φοβερα δυσκολη πολη να ζησεις σαν "junior". Σκεψου πως Ιταλος φιλος εμενε σε ενα δωματιο που δεν χωρουσε το στρωμα και επρεπε να το βαλει αναμεσα στη πορτα και στο διαδρομο για να κοιμηθει. Αλλα απο εκει και περα δεν πρεπει να μεινεις στο ποσο υγρασια εχει ή αν δεν μπορεις να φας ενα διπιτο με γυρο χοιρινο. Η εμπειρια του εξωτερικου θα σε αλλαξει τελειως σαν ανθρωπο. Ειναι μια ανεκτιμητη εμπειρια, μην τη χασεις με τπτ.

  15. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    chronohill (26-06-2019)

  16. #11070
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Θα συμφωνήσω και εγώ με τα περισσότερα παιδιά, αλλά και με αυτό που είπε ο Παύλος, ότι αν έρθεις μετά Ελλάδα (που θα έρθεις ξανά κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα, αυτό είναι σίγουρο) θα πουλήσεις τον εαυτό σου μετά εδώ πέρα διαφορετικά.

    Ήταν μια περίοδος που και εγώ ήταν να φύγω, αλλά τελικά δεν έκατσε η δουλειά. Σκοπός μου ήταν να πάω εκεί, να κάτσω μέχρι όσο πάρει εκείνη η δουλειά, και να ξαναγυρίσω με μια πολύ ωραία προϋπηρεσία και να είχα καλύτερες προοπτικές έπειτα εδώ στην Ελλάδα.

    Εγώ αυτό που βλέπω δύσκολο σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι πως δεν θα έχεις έναν δικό σου άνθρωπό / συγγενή, να έχεις μια βοήθεια βρε αδερφέ αν σε περίπτωση χρειαστείς κάτι. Εξέλιξη θα έχεις σίγουρα εκεί, είτε στο τομέα που θα επιλέξεις είτε αν βρεις και άλλη δουλειά. Κολλητός μου έφυγε 5 μήνες τώρα και δουλεύει τους 3 και ήδη έχει επαγγελματική εξέλιξη.

    Το θέμα καιρού κτλ θα το συνηθίσεις κάποια στιγμή και δε θα σε πειράζει τόσο.

    Η επιλογή φυσικά είναι δική σου.


    ΥΣ: Και εγώ κάτι παρόμοιο με εσένα έχω τελειώσει με AutoCad και τα σχετικά, αλλά δεν το έχω πιάσει ποτέ μου από τότε που τελείωσα. Φώναξε και εμένα αν είναι να με εκπαιδεύσεις και να έρθω για δουλειά. LOL
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  17. #11071
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,011
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Να πας .
    4 ωρες "δρομος" διπλα εισαι.
    Αν πια σου λείπει τόσοοο πισω η Ελλαδα..πετάς και βλεπεις όποιον θες.
    Η ζωή σου θα αλλάξει προς το καλύτερο.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to obione For This Useful Post:

    chronohill (26-06-2019),Leon_DiZ (26-06-2019)

  19. #11072
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Ακριβώς ότι είπε ο αποπάνω. Να πας!

  20. The Following 2 Users Say Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    chronohill (26-06-2019),Leon_DiZ (26-06-2019)

  21. #11073
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος σαν χαρακτηρας οποτε ειτε φιλους ειτε γνωστους και να ακουσεις δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο. Καλυτερα μαζεψε συγκεκριμενες ερωτησεις που θα ηθελες να μαθεις και ρωτα καποιον που ζει εκει η εχει ζησει για να παρεις μια ιδεα για τα πραγματα που σε απασχολουν εσενα προσωπικα σχετικα με τη ζωη στο Λονδινο.

    Τωρα σχετικα με τον μισθο, για 11 χρονια προυπηρεσιας ειναι αρκετα χαμηλος. Επισης τα ενοικια δεν ειναι τοσο χαμηλα. Ειδικα για σπιτι να μενεις μονος. Εκτος φυσικα αν μεινεις καπου πολυ μακρυα απο οτιδηποτε ενδιαφερον η σε καποια κακοφημη περιοχη. Και παλι δυσκολο. Δωματιο βρισκεις για 500 αλλα και παλι σχετικα μακρυα και θα ειναι και τρυπα. Οπως και να εχει με 30000 το χρονο πρεπει να εισαι γυρω στις 1900£ το μηνα τσεπη οποτε παιρνεις μια α ιδεα για το πως θα βγαινεις.

    Μια επισημανση. Αν ο εργοδοτης ειναι ελληνας θα ημουν επιφυλακτικος. Θελεις να ξεφυγεις απο συγκεκριμενες εργασιακες συνθηκες οπως γραφεις, δεν ειμαι σιγουρος αν θα το καταφερεις αν δουλευεις για ελληνα. O μισθος ειναι λιγο red flag, για αυτο ρωταω αν προκειται για ελληνα. Παντως σιγουρα θα ειναι πολυ ευκολο να αλλαξεις δουλεια αργοτερα σε κατι καλυτερο. Οποτε αν εχεις μακροπροθεσμη προοπτικη ακομα και αυτη η δουλεια θα ειναι καλη για να κανεις τα πρωτα σου βηματα. Και γενικα αν εχεις βαλει στοχο να φυγεις τοτε καλυτερα καν'το εχοντας στρωμενη δουλεια παρα χωρις κατι χειροπιαστο. (Αν και εχω κανει το 2ο, δυο φορες και τις δυο φορες πετυχε)

    Προσωπικη γνωμη, εχοντας ζησει 4 χρονια Λονδινο περα απο τον καιρο που πραγματικα ειναι καταθλιπτικος και την εγκληματικοτητα, η ζωη δεν ειναι ασχημη. Εχει πολλα θετικα σαν πολη και παρα πολλες επιλογες για να γεμισεις τον χρονο σου. Αν θες να μαθεις συγκεκριμενα πραγματα, ρωτα ελευθερα.

  22. #11074
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Η ζωη στο εξωτερικο εχει να σου προσφερει παρα πολλα, να σε εξελιξει σαν ανθρωπο και επαγγελματια. Φυσικα τιποτα δεν ειναι ασπρο/μαυρο, υπαρχει γενικα η ταση στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια να θεοποιουν και να ωραιοποιουν καταστασεις σε ο,τι αφορα το εξωτερικο. Υπαρχουν δυσκολιες, δεν ειναι ευκολο ουτε ολα ειναι τοσο ροδινα οσο λενε οι περισσοτεροι. Το Λονδινο ειναι μια εκπληκτικη πολη, αλλο να πηγαινεις σαν τουριστας και αλλο να δουλευεις εκει ομως. Ειναι πανακριβη πολη οποτε θελει προσοχη στην επιλογη σπιτιου και παροχων. Επισης η γλωσσα παιζει τεραστιο ρολο, οσο καλυτερα ειναι τα Αγγλικα σου τοσο πιο ευκολα θα προσαρμοστεις.
    Απο προσωπικη εμπειρια και απο εμπειριες φιλων θεωρω οτι παιζουν μεγαλο ρολο οι προσδοκιες που εχει καποιος πριν φυγει και φυσικα η κατασταση του καθενος.
    Ειναι πολυ πιο ευκολο για ενα νεο παιδι σαν εσενα που υποθετω δεν εχεις πολλες υποχρεωσεις να το δεις σαν επενδυση στον εαυτο σου γιατι στην ουσια αυτο ειναι, ειναι λαθος η νοοτροπια που εχει αρκετος κοσμος νομιζοντας οτι με το που θα φυγουν στο εξωτερικο θα βγαλουν τα απειρα λεφτα και θα κανουν ζωαρα κτλ.
    Ειναι ομως μια εμπειρια που ειτε σου βγει σε κατι μακροπροθεσμο ειτε οχι σιγουρα θα σου δωσει πολλα εφοδια και θα σε εξελιξει επαγγελματικα.


  23. #11075
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    !000 καθαρά ευρώ στην τσέπη σε χωριό (άριστες πρώτες ύλες φαγητού, καθαρός αέρας, σε 1 λεπτό είσαι στη δουλειά σου, σπίτι κανονικό και καθαρό-δροσερό, βόλτες με την μηχανή όποτε και όπου θες και πολλά πολλά άλλα)................
    .................σε σύγκριση με 1900 λίρες στην τσέπη, στο καταθλιπτικότατο Λονδίνο, κανένα δικό σου μεταφορικό μέσο, πανάκριβη διαμονή σε συνθήκς τρώγλης, καθόλου κλιματισμός, ΧΑΛΙΑ πρώτες ύλες φαγητού (και πανάκριβου) και διασκέδαση = pub....................................είναι μεγάλη απόσταση. ΤΕΡΑΣΤΙΑ απόσταση.

    Κατ' εμέ = μην ακούς ΚΑΝΕΝΑΝ από το Διαδίκτυο. Ούτε εμένα, ούτε οποιονδήποτε.

    Κράτα μόνο το 1000 ευρώ στο χωριό vs 1900 λίρες (που είναι μισθός αίσχος για επίπεδα Λονδίνου).

    Και φυσικά ΔΕΝ φτάνουν τα χρήματα για να μένεις εντός Λονδίνου, εκτός κι αν θες να μένεις σε καρα-τρώγλη μαζί με άλλο-άλλα άτομο-α και με κοινό μπάνιο, ίσως και κοινή κουζίνα (εμετικές συνθήκες δηλαδή).

    Μλκ, γμσετα......τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα περνάμε στην Ελλάδα όταν κάνουμε κάμπινγκ
    Last edited by Lefteris_X; 26-06-2019 at 13:20.

  24. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Nikoladim (26-06-2019)

  25. #11076
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μλκ, γμσετα......τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα περνάμε στην Ελλάδα όταν κάνουμε κάμπινγκ
    Κλαμα...!

    Συμφωνω στα παντα Λευτερη.

    Φυσικα και η εργασια στο εξωτερικο ανοιγει τους οριζοντες σου και εμπλουτιζει το βιογραφικο σου, αλλα η ωραιοποιηση της ιδεας "φευγω στο εξωτερικο για να ζησω καλυτερα" με βρισκει αντιθετο απο καθε αποψη. Βεβαια το "καλυτερα" στον καθενα μας ειναι διαφορετικο.

  26. The Following 2 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    Lefteris_X (26-06-2019),Slay (09-07-2019)

  27. #11077
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Θεωρώ πως αν κάποιος δεν πάει εξωτερικό δεν θα μάθει ποτέ αν του αρέσει ή όχι.
    Έχω και αρκετούς φίλους που γύρισαν τρέχοντας, έχω και αρκετούς που μείνανε εξωτερικό αλλά και αρκετούς που έμειναν εξωτερικό επέστρεψαν και θα θέλαν να ξαναφύγουν αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν μπορούν να αφήσουν την Ελλάδα (οικογένειες, παιδιά)
    Και εγώ όπως είπα δεν αλλάζω την Ελλάδα με τίποτα αλλά από την άλλη δεν έχω πάει εξωτερικό ποτέ στη ζωή μου ούτε καν για διακοπές.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  28. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    chronohill (26-06-2019)

  29. #11078
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    guys καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις...
    Ας αρχισω απτα τελευταια που γραφετε...Θα δω φυσικα που θα κυμαινεται μισθολογικα και εννοειται αν ειναι σε χαμηλα επιπεδα δεν θα κανω ενα τετοιο αφελες βημα...το ξερει ο ανθρωπος οτι εχω σταθερη δουλεια και μου ειπε πανω κατω πως κινουνται τα πραγματα..
    Τωρα ρε Λευτερη αυτα τα σχολια περι καμπινγκ ειναι αστοχα σορυ...Και εισαι και ανθρωπος που εχεις κανει και ταξιδια και "κραζεις" και την ελληνικη πραγματικοτητα..Το ειπα και πριν...δεν ειναι οτι πας και ειναι ολα ροδινα...ουτε οτι αν παω θα μεινω σε αυτη τη δουλεια μια ζωη..Επισης γιατι ειδα παρεξηγηθηκε.μιλαω για 30000 ΚΑΘΑΡΑ...
    Γενικοτερα αυτο με το εξωτερικο το εχω στο μυαλο μου και το δουλευω εδω και 5 χρονια.Φυσικα και εχω εκτιμησει τα 1000 ε που παιρνω στην επαρχια ...φυσικα εχω εκτιμησει το ελληνικο υπεροχο κλιμα..και γιαυτο εχω παραμεινει τοσο καιρο...Αλλα οσο υπομονη και να κανω δεν παει αλλο..Αυτη η νοοτροπια και αυτο το "ελα μωρε καλα εισαι εχεις τοσα καλα" δεν γινεται αλλο...νομιζετε και με τα 1000 επαρχια ζεις οπως θελεις?Παλι τα εξοδα ειναι στον θεο..Νοικιαζω μονος μου δεν εχω πατερα μανα να με χορηγουν ουτε θειες ουτε θειους..Και οχι μονο αυτο βοηθαω κιολας πολλες φορες στα οικονομικα της οικογενειας...
    και δεν παω αποκλειστικα για τα χρηματα..Παω για να ζησω σε καλυτερο περιβαλλον...Με αλλη νοοτροπια γενικοτερη..Εχω φιλους εδω καρδιακους που ισως να μην κανω ποτε..
    @αποτολε αν παω και πανε καλα τα πραγματα ετοιμασου για προταση!
    @muku thanx για τα tips..
    Μανθο το κλιμα δεν με ενοχλει τοσο, οσο το να προσαρμοστω..θα δειξει...εσυ καταλαβαινεις περισσοτερο γιατι θελω να φυγω τα εχουμε πει και ειδικοτερα...
    Τασο αυτο ειναι ενα απτα κριτηρια..πιστευω σου αλλαζει την νοοτροπια το να ζησεις εξω..πολυ βασικο..

    Οπως και να εχει καταλληγουμε πιστευω στο αυτονοητο που λεω παντα στην ζωη μου...ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ...μπορεις να ζεις με 1000ε και σκυμενο κεφαλι μπορεις να αναζητας το κατι καλυτερο...
    Οταν θα κανω την αναγνωριστικη θα σας πω!
    σας ευχαριστω και παλι
    Spoiler!

  30. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    WolfRathmA (27-06-2019)

  31. #11079
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τα περί κάμπινγκ είναι η προσωπική μου κριτική όσο αφορά αποκλειστικά τις άθλιες (για εμένα, το τονίζω) διαβίωσης με 1900 λίρες.
    Συγκατοίκηση, κοινή κουζίνα ή/και μπάνιο, είναι κόκκινες γραμμές για εμένα. Δεν τις διαπραγματεύομαι καθόλου, ΟΥΤΕ για ένα "καλύτερο αύριο".



    Ξανατονίζω: είναι υποκειμενικό!

    Εμένα ας πούμε, τίποτα δεν μου άρεσε στο Λονδίνο. Το φαγητό απαίσιο, μετά από 2-3 μέρες δεν έτρωγα σχεδόν τίποτα. Τα σιχαινόμουν όλα. Ο καιρός εντελώς ακατάλληλος για εμένα (αλλεργικό άσθμα = άκυρη η υγρασία/βροχή). Η διασκέδαση ανύπαρκτη για τα γούστα μου, πέραν του Ministry of Sound. Το Μετρό βρωμούσε μπόχα - από έξω στο πεζοδρόμιο εξέπεμπε την χαβουζοβρωμιλίαση. Για εμένα που είμαι σιχασιάρης του κερατά δεν παλευόταν. Μεταφορικό μέσο δικό μου δεν είχα, γιατί δεν πάλευα τον αντίθετο τρόπο οδήγησης των Άγγλων. Πόδια-ΜΜΜ-ποδήλατο, όχι σόρρυ, δεν τα χρησιμοποιώ, τα έφαγα στην μάπα μέχρι τα 18 μου.

    Τι θέλω να πω με όλα τα παραπάνω;

    Πολλές οι μεταβλητές (άλλο τότε, άλλο τώρα), πολλά και τα υποκειμενικά κριτήρια.

    Για τους νεο-Έλληνες και Ελληνίδες όμως, θα συμφωνήσω, είναι απάλευτοι. Τους αποφεύγω όσο μπορώ. Γμτ.

    Βουρ chrono. Μην ακούς κανέναν όπως προείπα.
    Προτείνω να πας για 2-3-4-5 μέρες να δεις πως είναι (αν σε παίρνει οικονομικώς, πάρε άδεια από την εργασία σου και πήγαινε για 2-3 εβδομάδες) στο σημείο που στοχεύεις να μείνεις.
    Μόνο έτσι θα βιώσεις ένα "trailer" των μελλοντικών συνθηκών/καταστάσεων.
    Όλα τα άλλα, είναι λόγια να αγαπιόμαστε.

  32. #11080
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    guys καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις...
    Ας αρχισω απτα τελευταια που γραφετε...Θα δω φυσικα που θα κυμαινεται μισθολογικα και εννοειται αν ειναι σε χαμηλα επιπεδα δεν θα κανω ενα τετοιο αφελες βημα...το ξερει ο ανθρωπος οτι εχω σταθερη δουλεια και μου ειπε πανω κατω πως κινουνται τα πραγματα..
    Τωρα ρε Λευτερη αυτα τα σχολια περι καμπινγκ ειναι αστοχα σορυ...Και εισαι και ανθρωπος που εχεις κανει και ταξιδια και "κραζεις" και την ελληνικη πραγματικοτητα..Το ειπα και πριν...δεν ειναι οτι πας και ειναι ολα ροδινα...ουτε οτι αν παω θα μεινω σε αυτη τη δουλεια μια ζωη..Επισης γιατι ειδα παρεξηγηθηκε.μιλαω για 30000 ΚΑΘΑΡΑ...
    Γενικοτερα αυτο με το εξωτερικο το εχω στο μυαλο μου και το δουλευω εδω και 5 χρονια.Φυσικα και εχω εκτιμησει τα 1000 ε που παιρνω στην επαρχια ...φυσικα εχω εκτιμησει το ελληνικο υπεροχο κλιμα..και γιαυτο εχω παραμεινει τοσο καιρο...Αλλα οσο υπομονη και να κανω δεν παει αλλο..Αυτη η νοοτροπια και αυτο το "ελα μωρε καλα εισαι εχεις τοσα καλα" δεν γινεται αλλο...νομιζετε και με τα 1000 επαρχια ζεις οπως θελεις?Παλι τα εξοδα ειναι στον θεο..Νοικιαζω μονος μου δεν εχω πατερα μανα να με χορηγουν ουτε θειες ουτε θειους..Και οχι μονο αυτο βοηθαω κιολας πολλες φορες στα οικονομικα της οικογενειας...
    και δεν παω αποκλειστικα για τα χρηματα..Παω για να ζησω σε καλυτερο περιβαλλον...Με αλλη νοοτροπια γενικοτερη..Εχω φιλους εδω καρδιακους που ισως να μην κανω ποτε..
    @αποτολε αν παω και πανε καλα τα πραγματα ετοιμασου για προταση!
    @muku thanx για τα tips..
    Μανθο το κλιμα δεν με ενοχλει τοσο, οσο το να προσαρμοστω..θα δειξει...εσυ καταλαβαινεις περισσοτερο γιατι θελω να φυγω τα εχουμε πει και ειδικοτερα...
    Τασο αυτο ειναι ενα απτα κριτηρια..πιστευω σου αλλαζει την νοοτροπια το να ζησεις εξω..πολυ βασικο..

    Οπως και να εχει καταλληγουμε πιστευω στο αυτονοητο που λεω παντα στην ζωη μου...ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ...μπορεις να ζεις με 1000ε και σκυμενο κεφαλι μπορεις να αναζητας το κατι καλυτερο...
    Οταν θα κανω την αναγνωριστικη θα σας πω!
    σας ευχαριστω και παλι
    Εγω σου λεω Κρονο. και μια μερα να ζησεις εξω καλο ειναι... Προφανως για το καθε ατομο η καθε εμπειρια ειναι διαφορετικη.
    Προσωπικα θεωρω οτι οτι καλυτερο εχω κανει στη ζωη μου, μετα την κορη μου ασφαλως , ειναι το γεγονος πως εφυγα εξω.
    Αλλα καταληγω σε αυτο που ειπε ο ΛΕΦ (χμμμμ??? περιεργο ). Μην ακους κανενα, μαζεψε οτι πληροφοριες θες και την τελικη αποφαση να στη δωσει ο εαυτος σου.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •