View Poll Results: Έχετε 4K τηλεόραση;

Voters
48. You may not vote on this poll
  • Ναι, πήρα για/είχα πριν το PS5.

    34 70.83%
  • Όχι, αλλά σκέφτομαι να πάρω.

    7 14.58%
  • Παίζω ακόμα σε FHD.

    7 14.58%
Page 106 of 167 FirstFirst ... 65696102103104105106107108109110116156 ... LastLast
Results 2,101 to 2,120 of 3332

Thread: Αγορά νέας TV - PS5 edition (4K, HDR, HDMI 2.1 κτλ)

  1. #2101
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εφαγα τελικα το πρωτο ξενερωμα απο την Q6FN 49" (παραπανω ιντσες δεν το κανουν) ενω εχει απο default το soap opera effect , αυτο δουλευει σε ολες τις πηγες ΕΚΤΟΣ απο το ps4. Δεν ξερω γιατι το κανει αυτο, ειδα οτι σε game mode δεν σε αφηνει να αλλαξεις κατι απο αυτα, πηγα στις ρυθμισεις του game mode , και ενω στην 55" υπαρχουν ρυθμισεις για το smooth, στην δικη μου ΟΧΙ, και βεβαια ακομα και οταν την εβγαλα και πηγα με το χερι να το βαλω σε αλλο picture mode, ακομα και οταν το ενεργοποιουσα, δεν εκανε τιποτα.

    Ξενερα μεγαλη, να το κανει εκει που δεν θελεις, και εκει που θελεις να μην το κανει. ΟΚ δεν θα πεθανω κιολας, αλλα λιγακι σπαστηκα.

  2. #2102

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Εφαγα τελικα το πρωτο ξενερωμα απο την Q6FN 49" (παραπανω ιντσες δεν το κανουν) ενω εχει απο default το soap opera effect , αυτο δουλευει σε ολες τις πηγες ΕΚΤΟΣ απο το ps4. Δεν ξερω γιατι το κανει αυτο, ειδα οτι σε game mode δεν σε αφηνει να αλλαξεις κατι απο αυτα, πηγα στις ρυθμισεις του game mode , και ενω στην 55" υπαρχουν ρυθμισεις για το smooth, στην δικη μου ΟΧΙ, και βεβαια ακομα και οταν την εβγαλα και πηγα με το χερι να το βαλω σε αλλο picture mode, ακομα και οταν το ενεργοποιουσα, δεν εκανε τιποτα.

    Ξενερα μεγαλη, να το κανει εκει που δεν θελεις, και εκει που θελεις να μην το κανει. ΟΚ δεν θα πεθανω κιολας, αλλα λιγακι σπαστηκα.
    Γιατι θες ενεργοποιημενο το soap opera effect στο ps4?

    Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #2103
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by thanosa75 View Post
    Γιατι θες ενεργοποιημενο το soap opera effect στο ps4?

    Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Με ρωτας γιατι θελω τα παιχνίδια να έχουν ποιο ομαλό frame rate?

  4. #2104
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Παναγιωτή, αν εννοείς για το motion interpolation που έχουν οι τηλεοράσεις, αυτό το πράγμα αν το ενεργοποιήσεις είναι τελείως λάθος. Καταρχάς το latency θα ανέβει στα ύψη! Άλλα θα πατάς στο τηλεχειριστήριο και άλλα θα γίνονται στην οθόνη. Και θα έχεις σπασίματα στην εικόνα σου.

    Input Lag Samsung Q6FN



    1080p @ 60Hz Outside Game Mode : 71.3 ms

    4k @ 60Hz Outside Game Mode : 54.6 ms
    Last edited by WolfRathmA; 07-01-2019 at 17:15.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  5. #2105

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Με ρωτας γιατι θελω τα παιχνίδια να έχουν ποιο ομαλό frame rate?
    Με motion interpolation δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ομαλο framerate. Το lag τεραστιο και τα games ειναι unplayable....

    Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #2106

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Παναγιωτή, αν εννοείς για το motion interpolation που έχουν οι τηλεοράσεις, αυτό το πράγμα αν το ενεργοποιήσεις είναι τελείως λάθος. Καταρχάς το latency θα ανέβει στα ύψη! Άλλα θα πατάς στο τηλεχειριστήριο και άλλα θα γίνονται στην οθόνη. Και θα έχεις σπασίματα στην εικόνα σου.

    Input Lag Samsung Q6FN

    1080p @ 60Hz Outside Game Mode : 71.3 ms

    4k @ 60Hz Outside Game Mode : 54.6 ms
    Εγω στη sony 55-W828b αυτα τα ακριβως τα προβληματα ειχα οταν το ενεργοποιησα, απλα απο περιέργεια.

    Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #2107
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Παναγιωτή, αν εννοείς για το motion interpolation που έχουν οι τηλεοράσεις, αυτό το πράγμα αν το ενεργοποιήσεις είναι τελείως λάθος. Καταρχάς το latency θα ανέβει στα ύψη! Άλλα θα πατάς στο τηλεχειριστήριο και άλλα θα γίνονται στην οθόνη. Και θα έχεις σπασίματα στην εικόνα σου.
    Εγω σε καποιον που ειδα αν το κανει με ΑC Odyssey μια χαρα εδειχνε, επισης ΔΕΝ παιζω multi fps η παρομοια παιχνιδια, ωστε να ειναι τοσο unplayable τα παιχνιδια. Anyway, δεν το κανει καν εμενα, οποτε....

  8. #2108
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    @Slay Από ότι διάβασα γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες - είναι το ALLΜ που σε κλειδώνει εκεί. Δοκίμασες να αλλάξεις το Input σε PC όπου εκεί είναι διαθέσιμο από ότι λένε. Πάντως στο RTINGS από ότι διάβασα η διαφορά αυτής της τηλεόρασης με τις 55΄΄+ είναι ότι το panel είναι 60hz και όχι 120.

  9. #2109
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Αυτό παιδιά πως το βλέπετε?

    https://www.skroutz.gr/s/14932803/LG-70UK6950.html

    Από 1078 eur μόλις.

    (Είναι VA στις 70")

  10. #2110
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    @Slay Από ότι διάβασα γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες - είναι το ALLΜ που σε κλειδώνει εκεί. Δοκίμασες να αλλάξεις το Input σε PC όπου εκεί είναι διαθέσιμο από ότι λένε. Πάντως στο RTINGS από ότι διάβασα η διαφορά αυτής της τηλεόρασης με τις 55΄΄+ είναι ότι το panel είναι 60hz και όχι 120.
    Τι ειναι το ALLΜ? εχεις καποιο link? παντως οπως ηδη ειπα εβγαλα off το game mode, με αφησε να το ενεργοποιησω τοτε, αλλα και παλι δεν ειχε διαφορα. Επισης αυτο ειχα διαβασει και εγω στο Rtings, ΑΛΛΑ δεν ειναι αυτη η μονη διαφορα, υπαρχουν διαφορες και στο software, δεν ξερω εαν εχουν να κανουν λογω του οτι το πανελ ειναι στα 60, αλλα υπαρχουν. Δηλαδη η 55" εχει δυο επιλογες στο auto motion plus για να πειραξεις, σε εμενα εχει μια.

  11. #2111
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Τι ειναι το ALLΜ? εχεις καποιο link? παντως οπως ηδη ειπα εβγαλα off το game mode, με αφησε να το ενεργοποιησω τοτε, αλλα και παλι δεν ειχε διαφορα. Επισης αυτο ειχα διαβασει και εγω στο Rtings, ΑΛΛΑ δεν ειναι αυτη η μονη διαφορα, υπαρχουν διαφορες και στο software, δεν ξερω εαν εχουν να κανουν λογω του οτι το πανελ ειναι στα 60, αλλα υπαρχουν. Δηλαδη η 55" εχει δυο επιλογες στο auto motion plus για να πειραξεις, σε εμενα εχει μια.
    ALLM=Auto Low Latency Mode κοινώς "catchy" έκφραση όταν ανιχνεύεται κονσόλα να μπαίνει αυτόματα σε game mode και να κάνει τις ανάλογες ρυθμίσεις αυτόματα και μπαίνει/βγαίνει από Game Mode - ανάλογα αν είσαι στο menu της κονσόλας ή τρέχεις παιχνίδι.

    Υποτίθεται ότι είναι feature του HDMI 2.1 αλλά μια χαρά το έχουν πλέον (όπως και το VRR) οι Samsung NU8000 και σειρά QXFN - όπως η δική σου - τηλεοράσεις αμφότερες στις υπ'όψη μου, προς αγορά, και ας έχουν 2.0b για αυτό και έγραψα ότι μου έκανε εντύπωση - μιας και κοίταξα τις ρυθμίσεις - menu τους, να δω πως δείχνουν, τι επιλογές έχουν κλπ. σε αυτήν την σελίδα: https://www.rtings.com/tv/reviews/sa...-2018/settings .

    Το ότι έχεις μόνο μια ρύθμιση στο M+ είναι απόλυτα λογικό δεδομένου ότι η 49'' έχει 60 fps panel (HZ ντε!) - υποθέτω έχεις μόνο de-judder (Judder Reduction) slider μόνο μιας και το de-blur είναι interpolation στα 120hz για 120hz panels - όπως αναφέρεται στο παραπάνω link.

    To κουλό όμως είναι ότι πάλι σύμφωνα με το παραπάνω link - η επιλογή για ρυθμίσεις στο M+ είναι ενεργές και μάλιστα παρατηρούν στο RTINGS ότι έχει και μικρή επίπτωση στο input lag, αλλά κλειδώνουν κάποιες επιλογές για color management και τέτοια.

    There is a small increase in input lag when using these options, but it is still low.


    Τώρα αν θεωρήσω δεδομένο ότι την έχεις αναβαθμίσει σε λογισμικό - μήπως χρειάζεται κάποια ενημέρωση από πλευράς playstation/πρόβλημα με handshake/καλώδιο (γνωστό θέμα των samsung με ps4), γιατί κάτι άλλο όσο και αν έψαξα δεν βρήκα.

    Για παράδειγμα με το one x - σε update του, όχι μόνο αναγνωρίζεται από την Q6FN αλλά προστέθηκε και αυτό στις ρυθμίσεις του:




    Τέλος ότι δεν κάνει τίποτα όπως λες δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με την απάντηση που δόθηκε εδώ:


    The 2018 Q6FN is probably great for you, but we’re not 100% sure, as 60 Hz Samsung TVs typically can’t remove judder.



  12. #2112
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Με motion interpolation το franerate ειναι «ομαλο» μονο αμα κανεις μικρες και αργες κινησεις με την καμερα. Αν κανεις αποτομες κινησεις θα δεις κακιστα αποτελεσματα με σπασιματα artifacts κλπ. Και απο εκει που τη μια στιγμη νιωθεις σαν να ειναι 60fps κατευθειαν θα το βλεπεις σαν 20fps.

  13. #2113
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    To κουλό όμως είναι ότι πάλι σύμφωνα με το παραπάνω link - η επιλογή για ρυθμίσεις στο M+ είναι ενεργές και μάλιστα παρατηρούν στο RTINGS ότι έχει και μικρή επίπτωση στο input lag, αλλά κλειδώνουν κάποιες επιλογές για color management και τέτοια.
    το δοκιμασα στο AC με περιστροφη καμερας, και δεν ειδα ορατη διαφορα, ΑΦΟΥ οπως ειπα εβγαλα off το game mode και το εβαλα το Μ+ με το χερι.


    Τώρα αν θεωρήσω δεδομένο ότι την έχεις αναβαθμίσει σε λογισμικό - μήπως χρειάζεται κάποια ενημέρωση από πλευράς playstation/πρόβλημα με handshake/καλώδιο (γνωστό θέμα των samsung με ps4), γιατί κάτι άλλο όσο και αν έψαξα δεν βρήκα.
    θα το δω αυτο και θα σου πω.


    Τέλος ότι δεν κάνει τίποτα όπως λες δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με την απάντηση που δόθηκε εδώ:
    Οχι γιατι σε ταινιες, κανει τα 24 καρε , να ειναι βουτυρο. Ειδα προσφατα το wall-e και ηταν σαν video game η κινηση του (στα 60)

    Υ.Γ. θυμαται κανεις ποιος ειναι ο περιορισμος του VR box σε 4Κ? το εχω off τωρα, αλλα ελεγα να το δοκιμασω και αυτο.

  14. #2114
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παναγιωτη οπως σου ειπα οσο η κινηση ειναι αργη και ο επεξεργαστης της τηλεορασης μπορει να ακολουθησει, θα δειχνει "σαν να ειναι" 60 καρε. Οταν αρχισουν τα δυσκολα δεν θα μπορει να ακολουθησει. Ακομα ισως δεν πιανει το ματι σου τα artifacts και τα ghost trails/σπασιμο κινησης που δημιουργει το motion interpolation αλλα με τον καιρο θα το αντιληφθεις πιστευω, ιδιως οταν πας να παιξεις καποιο true 60 fps game. Και φυσικα εχει πολλα artifacts η εικονα (γυρω απο τα περιγραμματα, πχ εστιασε στο περιγραμμα του χαρακτηρα ενω κινεις την καμερα).

    Και γενικα για να δημιουργησει αυτα τα frames η τηλεοραση τραβαει πολυ ζουμι με αποτελεσμα να εχεις υψηλο latency. Ουτε εγω παιζω μουλτι παιχνιδια, αλλα το input lag δεν επηρεαζει μονο τα online games.

    Motion interpolation αξιζει να εχεις αμα παρακολουθεις καποιο σπορ ή καποιο προγραμμα στην τιβι. Εμενα ουτε σε ταινιες μου αρεσει γιατι (περαν των artifacts) κανει τις ταινιες να μοιαζουν σαν σαπουνοπερες (εξου και το soap opera effect) και χανει το κινηματογραφικο υφος. Σε κανα animation μπορει να το εβαζα αλλα αν τα artifacts ηταν εντονα ή ηταν γενικα animation με πολυ και γρηγορη κινηση, θα το εκλεινα.

  15. #2115
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Τι να σου πω, σε ταινιες δεν βλεπω να μασαει, και μιλαω για γρηγορα Pans, γρηγορες περιστροφες καμερας κ.ο.κ., βουτυρο σου λεω. Και εγω off το εχω, το βρισκω ενοχλητικο σε ταινιες/σειρες που ειναι γυρισμενες στα 24 (ακομα και η ελληνικη τηλεοραση πλεον ετσι ειναι) απλα το εβαλα επειδη το ηθελε αλλος που το βλεπαμε μαζι. Αυτος εχει την 55", οποτε μπορει καποια μερα να παω με το pspro παραμασχαλα να δουμε τι κανει στην δικη του τηλεοραση.

  16. #2116
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Μεχρι στιγμης ειλικρινα δεν εχω διαβασει για τηλεοραση που δεν μασαει σε τετοια λειτουργεια. Πιστευω θα το ειχαμε ακουσει ειδικα στo videogame community αν υπηρχε τηλεοραση που απεδιδε ετσι σε motion interpolation.

  17. #2117
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Στο rtings δίνει 10ρακι στο motion interpolation με 8.4 στην κατηγορία motion άρα λογικό είναι να φαίνεται ότι δεν μασάει.
    Αν και εμένα που είναι το ίδιο καλή το motion interpolation δεν το ανοίγω εκτός από ταινίες που το βάζω True cinema
    Last edited by djpar; 09-01-2019 at 15:10.

  18. #2118
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Οσοι έχετε την XF90 με τις ταινιες τι κανετε?

    Εχει το ενσωματωμενο app για videos αλλα δεν εχω βρει πως ή αν ξεχωριζει εναν φακελο που εχει μεσα φακελο. Εχω σε αλλο φακελο τις watched ταινιες και τις βλεπει σαν να μην υπαρχουν σε ξεχωριστο φακελο. Τις βλεπει δλδ ολες μαζι. Εχει κανεις ιδεα τι γινεται?

    Κατεβασα το app MX player και ενω δειχνει καλυτερο σε καποιες επιπλεον επιλογες και ξεχωριζει τους φακελους, ζοριζεται σε καποιες ταινιες και δεν τις δειχνει smooth...

    Edit. Aυτες οι ταινιες που δεν παιζουν smooth ειναι οι avi κυριως απο οτι βλεπω. Στο βασικο player ομως παιζουν πολυ καλυτερα.
    Το Archos Video player ειναι ωραιο app. Kαι παλι τα avi εχουν θεμα εδω.
    .

  19. #2119
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Motion interpolation αξιζει να εχεις αμα παρακολουθεις καποιο σπορ ή καποιο προγραμμα στην τιβι. Εμενα ουτε σε ταινιες μου αρεσει γιατι (περαν των artifacts) κανει τις ταινιες να μοιαζουν σαν σαπουνοπερες (εξου και το soap opera effect) και χανει το κινηματογραφικο υφος. Σε κανα animation μπορει να το εβαζα αλλα αν τα artifacts ηταν εντονα ή ηταν γενικα animation με πολυ και γρηγορη κινηση, θα το εκλεινα.
    Το προτείνει και ο Τομ άλλωστε με τον Christopher McQuarrie



  20. #2120
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Οσοι έχετε την XF90 με τις ταινιες τι κανετε?

    Εχει το ενσωματωμενο app για videos αλλα δεν εχω βρει πως ή αν ξεχωριζει εναν φακελο που εχει μεσα φακελο. Εχω σε αλλο φακελο τις watched ταινιες και τις βλεπει σαν να μην υπαρχουν σε ξεχωριστο φακελο. Τις βλεπει δλδ ολες μαζι. Εχει κανεις ιδεα τι γινεται?

    Κατεβασα το app MX player και ενω δειχνει καλυτερο σε καποιες επιπλεον επιλογες και ξεχωριζει τους φακελους, ζοριζεται σε καποιες ταινιες και δεν τις δειχνει smooth...

    Edit. Aυτες οι ταινιες που δεν παιζουν smooth ειναι οι avi κυριως απο οτι βλεπω. Στο βασικο player ομως παιζουν πολυ καλυτερα.
    Το Archos Video player ειναι ωραιο app. Kαι παλι τα avi εχουν θεμα εδω.
    Εγω εχω την XE90 και παιζω τα παντα με kodi. Τρομερος player με μεγαλη παραμετροποιηση

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •