View Poll Results: Έχετε 4K τηλεόραση;

Voters
48. You may not vote on this poll
  • Ναι, πήρα για/είχα πριν το PS5.

    34 70.83%
  • Όχι, αλλά σκέφτομαι να πάρω.

    7 14.58%
  • Παίζω ακόμα σε FHD.

    7 14.58%
Page 101 of 167 FirstFirst ... 5191979899100101102103104105111151 ... LastLast
Results 2,001 to 2,020 of 3332

Thread: Αγορά νέας TV - PS5 edition (4K, HDR, HDMI 2.1 κτλ)

  1. #2001

    Default

    Εγω μονο για games αναφερομουν Λευτερη οπως σωστα καταλαβες.
    Αναφεομουν καθαρα στις διαφορες λεπτομερειας που βλεπω στο gaming. Ταινιουλα θα δω μια τη βδομαδα η ανα 15.
    Δεν με πολυαπασχολει.
    Ελα ρε θηριο που εισαι λαθος.. Το tech freak του forum εισαι!
    Επιτιμος προεδρος gameraδων!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    Lefteris_X (24-12-2018)

  3. #2002
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    αχαχαχαχαχαχαχ σε ευχαριστώ ρε συ, αλλά νταξ καμιά φορά τα δάχτυλα πατάνε τα δικά τους πλήκτρα και με εκθέτουν το φελέκι τους μέσα!

  4. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Giannis1979 (23-12-2018)

  5. #2003
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εγω μονο για games αναφερομουν Λευτερη οπως σωστα καταλαβες.
    Αναφεομουν καθαρα στις διαφορες λεπτομερειας που βλεπω στο gaming. Ταινιουλα θα δω μια τη βδομαδα η ανα 15.
    Δεν με πολυαπασχολει.
    Πρόλαβες να δεις διαφορές με το X1X σε supersampling mode (downsampling) στην 1080p σου πριν πάρεις την 4K? Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει και δεν έχω βρει απάντηση όσο και αν έχω ψάξει. Δηλαδή αν πάρεις ένα 1440p game - ή 1600 κάτι - στην 4K θα κάνει upscaling (με ή χωρίς software στον renderer) και αυτό είναι "κακό" (σαν να παίζεις 720p περιεχόμενο σε μια 1080p TV) αλλά στην 1080p απλώς θα έχεις κάποια samples antializing παραπάνω και η εικόνα θα είναι native με το panel. Στην 4k?

    Για να μην μιλήσω για modes που δεν έχεις διαθέσιμα με 4K tv (όπως 60 fps και άλλα) τηρουμένων τον αναλογιών ότι μιλάμε για panels με ίδια χαρακτηριστικά αλλά διαφορετική ανάλυση μόνο.

    Επειδή και εμένα δεν με νοιάζει άλλο περιεχόμενο εκτός του gaming για τηλεόραση (για αγορά νέας δηλαδή - μια χαρά είναι η FHD για τηλεοπτικό περιεχόμενο και netflix) μήπως οι κονσόλες δεν είναι κατάλληλες για 4k τηλεοράσεις? εκτός εξαιρέσεων φυσικά (RDR2-FH4 και άλλα games που είναι native 4K).
    Last edited by Sir_Teraflop; 24-12-2018 at 00:02.

  6. #2004
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αν πλησιάσεις κοντά (επειδή το έχω κάνει ΠΑΡΑ πολλές φορές, ακόμα και σε πανάκριβες τηλεοράσεις άνω των 3.000 ευρώ) τα artifacts και το macro-blocking είναι αισθητά σε παιχνίδια που δεν είναι native 4K. Τόσο σε Χ όσο και σε Pro. Ανάλογα τον τίτλο βέβαια είναι περισσότερο/λιγότερο το φαινόμενο.

    Προσωπικά, ανέκαθεν δηλαδή αυτό σκόπευα, θα πάρω πανάκριβη 4K TV όταν θα έρθει το PS5.
    Όπως αντίστοιχα είχα αγοράσει πανάκριβη 1080p TV όταν βγήκε το PS3 (πήγα από PAL απευθείας σε 1080p). Τα λίγα παιχνίδια του PS3 σε καθαρόαιμο 1080p ήταν αληθινή "πεμπτουσία".

    Ώστε να δεις πραγματικό άλμα στην ποιότητα.


    ΥΓ: Όπως πάνε βέβαια τα οικονομικά με βλέπω να παίρνω ένα αυτοκόλλητο που να γράφει "4Κ" και να το κολλάω στην τηλεόραση που ήδη έχω αχαχχααχαχ.

    ΥΓ2: Το νετφλιξ έτσι κι αλλιώς έχει άθλια ποιότητα ρε συ σε 1080p (μιλάμε για 5-8 Mbit bitrate αυτό τα λέει όλα), όσο και σε 4Κ (maximum 18-20Mbit). Ουδεμία σχέση με το 4K Blu-ray που μπορεί να φτάσει τα 100-120Mbit. Μέρα με νύχτα η διαφορά. Αν κιόλας δεις υλικό από κάμερα "Red" (που είναι downsampled 6K/8K) τότε άστο, παθαίνεις συγκοπή.

    ΥΓ3: Το αν είναι κατάλληλες οι Χ/Pro κονσόλες για 4K gaming, όπως καταλαβαίνεις είναι απολύτως συνδεδεμένο με τα μάτια και την πείρα του κάθε gamer. Έχω γνωστό που συνέχεια μου λέει "πω πω κοίτα ποιότητα 4Κ" σε μια πανάκριβη Panasonic + Pro που έχει. Για να μην τον στενοχωρήσω δεν του λέω τίποτα, καθώς γνωρίζω ότι (όποιο παιχνίδι του αρέσει) ΔΕΝ είναι native 4Κ καθώς έχει πραγματική ανάλυση 1440-1800p. Εκείνος χαίρεται, εγώ γελάω (και απορώ) από μέσα μου. Placebo + πείρα + ότι γουστάρει ο καθένας. Για εμένα, επειδή σε ψιλο-ξέρω: κράτα τα λεφτά σου για το επόμενο Xbox ή PS5 (για την πλάκα είπα PS5 αφού γνωρίζω ότι αποκλείεται να το πάρεις χααχαχαχ).
    Last edited by Lefteris_X; 24-12-2018 at 00:15.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (24-12-2018)

  8. #2005
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Αν πλησιάσεις κοντά (επειδή το έχω κάνει ΠΑΡΑ πολλές φορές, ακόμα και σε πανάκριβες τηλεοράσεις άνω των 3.000 ευρώ) τα artifacts και το macro-blocking είναι αισθητά σε παιχνίδια που δεν είναι native 4K. Τόσο σε Χ όσο και σε Pro. Ανάλογα τον τίτλο βέβαια είναι περισσότερο/λιγότερο το φαινόμενο.

    Προσωπικά, ανέκαθεν δηλαδή αυτό σκόπευα, θα πάρω πανάκριβη 4K TV όταν θα έρθει το PS5.
    Όπως αντίστοιχα είχα αγοράσει πανάκριβη 1080p TV όταν βγήκε το PS3 (πήγα από PAL απευθείας σε 1080p). Τα λίγα παιχνίδια του PS3 σε καθαρόαιμο 1080p ήταν αληθινή "πεμπτουσία".

    Ώστε να δεις πραγματικό άλμα στην ποιότητα.


    ΥΓ: Όπως πάνε βέβαια τα οικονομικά με βλέπω να παίρνω ένα αυτοκόλλητο που να γράφει "4Κ" και να το κολλάω στην τηλεόραση που ήδη έχω αχαχχααχαχ.
    ΥΓ2: Το νετφλιξ έτσι κι αλλιώς έχει άθλια ποιότητα ρε συ σε 1080p (μιλάμε για 5-8 Mbit bitrate αυτό τα λέει όλα), όσο και σε 4Κ (maximum 18-20Mbit). Ουδεμία σχέση με το 4K Blu-ray που μπορεί να φτάσει τα 100-120Mbit. Μέρα με νύχτα η διαφορά. Αν κιόλας δεις υλικό από κάμερα "Red" (που είναι downsampled 6K/8K) τότε άστο, παθαίνεις συγκοπή.
    Αυτό ακριβώς εννοούσα - ότι δεν ξέρω αν έχει νόημα η μετάβαση σε μια 4K TV όταν το υλικό-το gaming (οι κονσόλες δηλαδή) δεν είναι 4K capable. Για 4K BD ταινίες ή υλικό όπως αυτό που έχεις αναφέρει σίγουρα - όταν με το καλό έρθουν οι επόμενες κονσόλες που θα είναι λογικά 4K/60 capable - οπότε δεν θυσιάζεις κάτι το συζητάμε.

    Η απορία μου όμως ισχύει - ένα παιχνίδι 1440p upscaled σε 4K τηλεόραση (χωρίς checkerboard-dynamic res - τίποτα) πως συγκρίνεται σε σχέση με το ίδιο παιχνίδι downsampled σε μια 1080p?

    Ξέρεις? Ξέρει κανείς?


  9. #2006

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Πρόλαβες να δεις διαφορές με το X1X σε supersampling mode (downsampling) στην 1080p σου πριν πάρεις την 4K? Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει και δεν έχω βρει απάντηση όσο και αν έχω ψάξει. Δηλαδή αν πάρεις ένα 1440p game - ή 1600 κάτι - στην 4K θα κάνει upscaling (με ή χωρίς software στον renderer) και αυτό είναι "κακό" (σαν να παίζεις 720p περιεχόμενο σε μια 1080p TV) αλλά στην 1080p απλώς θα έχεις κάποια samples antializing παραπάνω και η εικόνα θα είναι native με το panel. Στην 4k?

    Για να μην μιλήσω για modes που δεν έχεις διαθέσιμα με 4K tv (όπως 60 fps και άλλα) τηρουμένων τον αναλογιών ότι μιλάμε για panels με ίδια χαρακτηριστικά αλλά διαφορετική ανάλυση μόνο.

    Επειδή και εμένα δεν με νοιάζει άλλο περιεχόμενο εκτός του gaming για τηλεόραση (για αγορά νέας δηλαδή - μια χαρά είναι η FHD για τηλεοπτικό περιεχόμενο και netflix) μήπως οι κονσόλες δεν είναι κατάλληλες για 4k τηλεοράσεις? εκτός εξαιρέσεων φυσικά (RDR2-FH4 και άλλα games που είναι native 4K).
    Την 4Κ την εχω 2 χρονια τωρα λογω του οτι μου ειχε χαλασει η 1080.
    Οποτε δε μπορω να σε διαφωτισω.
    Απλα δε μπορω να σε καταλαβω, το x αν εξαιρεσεις το launch και καποια κακα ports απο το pro πλεον παιζει σχεδον τα παντα σε native 4K (ορισμενα εστω με dynamic scaling) ενω για καλο και για κακο το συστημα υποστηριζει checkerboard rendering αν μελλοντικα βαρυνουν τα games.
    Για ποια 1440p games μου λες; Δεν υπαρχουν 1440p games στο x (δεν ξερω αν υπηρχαν καν) οτι δεν ειναι native παει 4Κ με checkerboarding οπως το pro το οποιο πλησιαζει σημαντικα τη native 4K αναλυση.
    Εγω πηρα red dead, Tomb raider, destiny 2, battlefield v, ολα native 4K παιζουν εστω και με dymanic scaling τα BF και TR.
    Για τα 60 FPS που λες το Tomb raider που εχει option να το κανεις switch οχι δε θα το προτιμουσα με τιπ.
    Χανεις τοσο πολυ λεπτομερεια που οσο γλυκο και αν ειναι το 60 δεν αξιζει. Αν ομως ηταν multiplayer τοτε ναι θα προτιμουσα 60.
    Για το αν αξιζει η οχι η 4Κ που λες θα σου πω οτι αν δεις το RDR2 σε 4Κ στο Χ αν σου κουναει δοντι θα το μασησεις.
    Το game το ειχα δει και στο one s και στο pro. Καμμια σχεση. Αππιστευτο detail και sharpness.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #2007

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Πρόλαβες να δεις διαφορές με το X1X σε supersampling mode (downsampling) στην 1080p σου πριν πάρεις την 4K? Αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει και δεν έχω βρει απάντηση όσο και αν έχω ψάξει. Δηλαδή αν πάρεις ένα 1440p game - ή 1600 κάτι - στην 4K θα κάνει upscaling (με ή χωρίς software στον renderer) και αυτό είναι "κακό" (σαν να παίζεις 720p περιεχόμενο σε μια 1080p TV) αλλά στην 1080p απλώς θα έχεις κάποια samples antializing παραπάνω και η εικόνα θα είναι native με το panel. Στην 4k?

    Για να μην μιλήσω για modes που δεν έχεις διαθέσιμα με 4K tv (όπως 60 fps και άλλα) τηρουμένων τον αναλογιών ότι μιλάμε για panels με ίδια χαρακτηριστικά αλλά διαφορετική ανάλυση μόνο.

    Επειδή και εμένα δεν με νοιάζει άλλο περιεχόμενο εκτός του gaming για τηλεόραση (για αγορά νέας δηλαδή - μια χαρά είναι η FHD για τηλεοπτικό περιεχόμενο και netflix) μήπως οι κονσόλες δεν είναι κατάλληλες για 4k τηλεοράσεις? εκτός εξαιρέσεων φυσικά (RDR2-FH4 και άλλα games που είναι native 4K).
    Την 4Κ την εχω 2 χρονια τωρα λογω του οτι μου ειχε χαλασει η 1080.
    Οποτε δε μπορω να σε διαφωτισω.
    Απλα δε μπορω να σε καταλαβω, το x αν εξαιρεσεις το launch και καποια κακα ports απο το pro πλεον παιζει σχεδον τα παντα σε native 4K (ορισμενα εστω με dynamic scaling) ενω για καλο και για κακο το συστημα υποστηριζει checkerboard rendering αν μελλοντικα βαρυνουν τα games.
    Για ποια 1440p games μου λες; Δεν υπαρχουν 1440p games στο x (δεν ξερω αν υπηρχαν καν) οτι δεν ειναι native παει 4Κ με checkerboarding οπως το pro το οποιο πλησιαζει σημαντικα τη native 4K αναλυση.
    Εγω πηρα red dead, Tomb raider, destiny 2, battlefield v, ολα native 4K παιζουν εστω και με dymanic scaling τα BF και TR, ενω και αυτα που εχω σκοπο να παρω ((ac odyssey, forza 7, Gears αργοτερα), native 4K παιζουν.
    Για τα 60 FPS που λες το Tomb raider που εχει option να το κανεις switch οχι δε θα το προτιμουσα με τιπ.
    Χανεις τοσο πολυ λεπτομερεια που οσο γλυκο και αν ειναι το 60 δεν αξιζει γιατι παιει αρκετα σταθερα το 30.
    Αν ομως ηταν multiplayer στυλ cod/bf τοτε ναι θα προτιμουσα 1080/ 60.
    Για το αν αξιζει η οχι η 4Κ που λες θα σου πω οτι αν δεις το RDR2 σε 4Κ στο Χ σε σωστα calibrated TV και ΧΩΡΙΣ HDR, αν σου κουναει δοντι θα το μασησεις.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #2008

    Default Αγορά νέας TV (4K, HDR, HDMI 2.0x κτλ)

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Αυτό ακριβώς εννοούσα - ότι δεν ξέρω αν έχει νόημα η μετάβαση σε μια 4K TV όταν το υλικό-το gaming (οι κονσόλες δηλαδή) δεν είναι 4K capable. Για 4K BD ταινίες ή υλικό όπως αυτό που έχεις αναφέρει σίγουρα - όταν με το καλό έρθουν οι επόμενες κονσόλες που θα είναι λογικά 4K/60 capable - οπότε δεν θυσιάζεις κάτι το συζητάμε.

    Η απορία μου όμως ισχύει - ένα παιχνίδι 1440p upscaled σε 4K τηλεόραση (χωρίς checkerboard-dynamic res - τίποτα) πως συγκρίνεται σε σχέση με το ίδιο παιχνίδι downsampled σε μια 1080p?

    Ξέρεις? Ξέρει κανείς?
    Βασικα το x ειναι 4Κ capable κονσολα και το αποδεικνυουν ολες οι τελευταιες κυκλοφοριες.
    Κατα δευτερο 60fps στανταρ δεν νομιζω να δεις ποτε σε κονσολα. Παντα θα δινουν γραφικα οχι frames και το 60 θα παραμεινει εξαιρεση.
    Και τριτο το checkerboarded 4K ειναι ΠΟΛΥ καλυτερο (αφου πλησιαζει αρκετα το native) απο το downsampled 1080, ενω upscale απλα δεν υπαρχει. Δηλαδη εσυ θα δωσεις σημα 1080p σε 4Κ τηλεοραση ενω μπορεις να δεις πολυ καλυτερη ποιοτητα εικονας; Για ποιο λογο;
    Εγω παντως αν δεν μου καιγοταν η 1080 δεν επαιρνα 4Κ με τιποτα. Οχι ομως γιατι δεν αξιζει αλλα γιατι εχω οικογενεια αλλες προτεραιοτητες κλπ. Οποτε μου χαλουσε θα επαιρνα. Εξαλλου και αυτη που πηρα των 800 ευρω ηταν πηρα την πιο φτηνη που υποστηριζει HDR 10.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 24-12-2018 at 01:33.

  12. #2009
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Κοίταξε φίλε μου επειδή δεν έχεις ιδέα τι ρωτάω και το που απεύθυνα την ερώτηση μου όπως κατάλαβα ας το αφήσουμε εδώ.

    Το μόνο που θα σου πω είναι ότι και X1X έχω και για το SDR που κάνει "ρόμπα" πολλές υλοποιήσεις HDR (gamey που λέμε κατά το vivid preset) έχω αναφερθεί εκτενώς στο αντίστοιχο νήμα του RDR2.

    Όταν μου πάρω 4k τηλεόραση θα μου απαντήσω στο ερώτημα μου.

    Καλά Χριστούγεννα.

  13. #2010
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Υπεύθυνα σου είπα κι εγώ: ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση η ποιότητα ενός 1440-1800 σε 4K τηλεόραση vs 4Κ downsampled (ή ακόμα και 1440-1800 downsampled) σε 1080p τηλεόραση.

    Το "clarity" δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση. Καμία. Για εμάς τους ψείρες όμως.

    Ξέρω τι σου λέω: αναμένεις την επόμενη γενιά Xbox.

    Όσο για το HDR είναι απειροελάχιστα τα παιχνίδια που υλοποιούν πλήρως το HDR. Ναι μεν κάποια διαθέτουν, αλλά τεχνικά και αρτιστικά είναι λίγα που κάνουν τη μεγάλη διαφορά από SDR. Και πάλι αναφέρομαι για εμάς τους ψείρες (και αρχαίες καραβάνες ταυτόχρονα).

    Again: αναμένεις για το επόμενο Xbox.

    Merry Christmas!

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (24-12-2018)

  15. #2011
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Υπεύθυνα σου είπα κι εγώ: ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση η ποιότητα ενός 1440-1800 σε 4K τηλεόραση vs 4Κ downsampled (ή ακόμα και 1440-1800 downsampled) σε 1080p τηλεόραση.

    Το "clarity" δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση. Καμία. Για εμάς τους ψείρες όμως.

    Ξέρω τι σου λέω: αναμένεις την επόμενη γενιά Xbox.

    Όσο για το HDR είναι απειροελάχιστα τα παιχνίδια που υλοποιούν πλήρως το HDR. Ναι μεν κάποια διαθέτουν, αλλά τεχνικά και αρτιστικά είναι λίγα που κάνουν τη μεγάλη διαφορά από SDR. Και πάλι αναφέρομαι για εμάς τους ψείρες (και αρχαίες καραβάνες ταυτόχρονα).

    Again: αναμένεις για το επόμενο Xbox.

    Merry Christmas!
    Ξέρω τι ρωτάω και γιατί ρωτάω - όλη η διαφορά που "βλέπουν" κάποιοι είναι απλώς στην ποιότητα των panel και φυσικά στο ότι αγοράσανε κάτι καινούργιο.

    Απλά θέλει 2 για να γίνει κάτι κατανοητό.

    (αυτά όσον αφορά το gaming στις παρούσες κονσόλες και μόνο)

    Καλά Χριστούγεννα και σε εσένα Λευτέρη

  16. #2012
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Giannis1979, πρέπει να τσεκάρεις ρε συ λιγάκι καλύτερα τι σημαίνουν οι πραγματικές έννοιες native 4K, upscaled, checkerboard γιατί είναι τρία εντελώς διαφορετικά πράγματα. Το native για παράδειγμα, ποτέ δεν χρησιμοποιείται στην ίδια πρόταση (γιατί δεν ισχύει τεχνικώς) με τις λέξεις checkerboard και upscaled. Το λέω ώστε να αποφεύγονται συγχύσεις στη συνεννόηση, για κανένα άλλο λόγο! (πχ. τόση ώρα με τον Vengeance δεν επιτυγχάνεται συνεννόηση)

    Επί ποδός:
    - Native = 3840 γραμμές X 2160 γραμμές. Ούτε μισή λιγότερη.

    - Checkerboard = Έχουμε ένα παιχνίδι που φτάνει (πχ) 2560 γραμμές Χ 1440 γραμμές (το λεγόμενο 1440p) και μέσω τεχνικής checkerboard το "ανεβάζουμε με τεχνητό τρόπο" σε 4K ανάλυση. Δηλαδή "μούφα 4Κ" με απλά λόγια. Το αν δείχνει "όμορφο" ή όχι είναι υποκειμενικό. Τεχνικά όμως δεν το λέμε Native 4K σε καμία περίπτωση (είναι σα να λέμε στη γεωμετρία το ο κύκλος τετραγωνίζει λιγάκι = άτοπο).

    - Upscale = ΔΕΝ είναι τεχνικός όρος, αλλά συντακτικός. Τον χρησιμοποιούμε στα άρθρα/κείμενα/ποστ ώστε να δηλώσουμε ότι το τάδε παιχνίδι δεν έχει Native 4K ανάλυση, αντιθέτως έχει χαμηλότερη και προβάλλεται σε 4K τηλεόραση μέσω upscale. Από εκεί και πέρα, με ποιον τεχνικό τρόπο (checkerboard, temporal reconstruction κλπ) γίνεται το upscaling, αυτό είναι η περιγραφή της τεχνικής που χρησιμοποιήθηκε. (πιο απλό παράδειγμα: αυτό το αυτοκίνητο είναι "πειραγμένο". Η λέξη "πειραγμένο" σε ένα άρθρο/κείμενο/ποστ κάνει τον αναγνώστη ότι το αυτοκίνητο δεν είναι όπως όταν βγήκε από το εργοστάσιο. Αλλά η λέξη "πειραγμένο" δεν εξηγεί τι ακριβώς τεχνικές έχουν γίνει στο αμάξι: ανέβασμα κυβικών; περισσότερες ατμόσφαιρες στο τούρμπο; καλύτερη εξαγωγή; καλύτερη εισαγωγή; κλπ)

    Ελπίζω κάπως να βοήθησα.

    ****EDIT****

    Προς Vengeance

    Ναι, η διαφορά είναι όπως το περιέγραψες: στα διαφορετικά πάνελ και στο placebo effect της νέας συσκευής-αγοράς.
    Avoid buying a new 4K TV for now.
    Wait for Xbox-Next.
    Ίσως με την αγγλική σε πείσω λολ
    Last edited by Lefteris_X; 24-12-2018 at 02:05.

  17. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    indikos001 (09-01-2019)

  18. #2013

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Κοίταξε φίλε μου επειδή δεν έχεις ιδέα τι ρωτάω και το που απεύθυνα την ερώτηση μου όπως κατάλαβα ας το αφήσουμε εδώ.

    Το μόνο που θα σου πω είναι ότι και X1X έχω και για το SDR που κάνει "ρόμπα" πολλές υλοποιήσεις HDR (gamey που λέμε κατά το vivid preset) έχω αναφερθεί εκτενώς στο αντίστοιχο νήμα του RDR2.

    Όταν μου πάρω 4k τηλεόραση θα μου απαντήσω στο ερώτημα μου.

    Καλά Χριστούγεννα.
    Καλα χριστουγεννα και σε σενα!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #2014
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    @ L-X όχι βρε - δεν αφορά κανένα xbox. Αν θες αφορά πιο πολύ το PS4 και τις 4K τηλεοράσεις. Όντως το X βαράει πολλά games πλέον σε 4K native αλλά αυτό δεν σημαίνει one-size fits all. Είναι και οι ταινίες κλπ - όλα αυτά που ανέφερες.

    Απλώς σε "χρησιμοποίησα" καλοπροαίρετα (πάντα ) ώστε να σου "εκμαιεύσω" απάντηση για κάποια πράγματα - ώστε να γίνουν κατανοητά ή μάλλον πιο κατανοητά λόγω της εμπιστοσύνης που λαμβάνεις στο παρόν site.

    Έτσι λοιπόν και επειδή η τηλεόραση είναι general purpose και όχι pc/apple monitor αποκλειστικά καλό είναι να ξεκαθαρίζονται κάποια πράγματα για υποψήφιους αγοραστές.

    /mission successful

  20. #2015

    Default Αγορά νέας TV (4K, HDR, HDMI 2.0x κτλ)

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Giannis1979, πρέπει να τσεκάρεις ρε συ λιγάκι καλύτερα τι σημαίνουν οι πραγματικές έννοιες native 4K, upscaled, checkerboard γιατί είναι τρία εντελώς διαφορετικά πράγματα. Το native για παράδειγμα, ποτέ δεν χρησιμοποιείται στην ίδια πρόταση (γιατί δεν ισχύει τεχνικώς) με τις λέξεις checkerboard και upscaled. Το λέω ώστε να αποφεύγονται συγχύσεις στη συνεννόηση, για κανένα άλλο λόγο! (πχ. τόση ώρα με τον Vengeance δεν επιτυγχάνεται συνεννόηση)

    Επί ποδός:
    - Native = 3840 γραμμές X 2160 γραμμές. Ούτε μισή λιγότερη.

    - Checkerboard = Έχουμε ένα παιχνίδι που φτάνει (πχ) 2560 γραμμές Χ 1440 γραμμές (το λεγόμενο 1440p) και μέσω τεχνικής checkerboard το "ανεβάζουμε με τεχνητό τρόπο" σε 4K ανάλυση. Δηλαδή "μούφα 4Κ" με απλά λόγια. Το αν δείχνει "όμορφο" ή όχι είναι υποκειμενικό. Τεχνικά όμως δεν το λέμε Native 4K σε καμία περίπτωση (είναι σα να λέμε στη γεωμετρία το ο κύκλος τετραγωνίζει λιγάκι = άτοπο).

    - Upscale = ΔΕΝ είναι τεχνικός όρος, αλλά συντακτικός. Τον χρησιμοποιούμε στα άρθρα/κείμενα/ποστ ώστε να δηλώσουμε ότι το τάδε παιχνίδι δεν έχει Native 4K ανάλυση, αντιθέτως έχει χαμηλότερη και προβάλλεται σε 4K τηλεόραση μέσω upscale. Από εκεί και πέρα, με ποιον τεχνικό τρόπο (checkerboard, temporal reconstruction κλπ) γίνεται το upscaling, αυτό είναι η περιγραφή της τεχνικής που χρησιμοποιήθηκε. (πιο απλό παράδειγμα: αυτό το αυτοκίνητο είναι "πειραγμένο". Η λέξη "πειραγμένο" σε ένα άρθρο/κείμενο/ποστ κάνει τον αναγνώστη ότι το αυτοκίνητο δεν είναι όπως όταν βγήκε από το εργοστάσιο. Αλλά η λέξη "πειραγμένο" δεν εξηγεί τι ακριβώς τεχνικές έχουν γίνει στο αμάξι: ανέβασμα κυβικών; περισσότερες ατμόσφαιρες στο τούρμπο; καλύτερη εξαγωγή; καλύτερη εισαγωγή; κλπ)

    Ελπίζω κάπως να βοήθησα.

    ****EDIT****

    Προς Vengeance

    Ναι, η διαφορά είναι όπως το περιέγραψες: στα διαφορετικά πάνελ και στο placebo effect της νέας συσκευής-αγοράς.
    Avoid buying a new 4K TV for now.
    Wait for Xbox-Next.
    Ίσως με την αγγλική σε πείσω λολ
    Δεν ειπα εγω κατι διαφορετικο ρε λευτερη.
    ΠΧ δεν ειπα οτι το checkerboarded 4K φτανει σε ποιοτητα το native.
    Ειπα ομως οτι το πλησιαζει σημαντικα περισσοτερο απο το απλο upscale που πρακτικα δινει ελαχιστα.
    Ειδικα τωρα που βγαινουν εκδοσεις παιχνιδιων native vs checkerboard μπορει ο καθενας να μπει να δει στο DF τις σημαντικοτατες διαφορες που εχουν.
    Για το θεμα της τηλεορασης και γω παλιοτερα ειχα ιδια αντιληψη με σενα.
    Ειχα σκασει κοντα 2.500το 2003 η 4 δε θυμαμαι για το καλυτερο μοντελο της sony, (fat χωρις HDMI με κωλο) με τα καλυτερα χρωματα και specs για την εποχη, εφαγα ηττα ομως γιατι σε λιγο καιρο ηρθαν οι πρωτες λεπτες HD οποτε την αλλαξα με επισης πανακριβη 720p.
    Αργοτερα για να παω στα 1080p πηρα μια απο τις καλυτερες panasonic plasma (αυτη που μου καηκε) αλλα απο κει και περα κοιταω απλα να καλυπτει τα τελευταια specs.
    Θεωρω οτι πεταξα ενα σωρο λεφτα αδικα γιατι αυτο που πληρωνεις ενα σκασμο λεφτα τωρα σε λιγο καιρο ειναι απλα garbage.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #2016
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Πλάκα πλάκα Giannis το checkerboard rendering (sparse rendering) είναι πολύ καλή τεχνολογία και μάλιστα hardware accelerated από το PS4-PRO. Δυστυχώς όμως δεν υιοθετήθηκε από τους 3rd Party όσο θα έπρεπε. Για αυτό βλέπεις τα αποτελέσματα τύπου RDR2 με δική τους τεχνολογία που - απλά - ΔΕΝ λειτουργεί όπως πρέπει οπότε λες χίλιες φορές 1080p παρά αυτό το πράγμα.

  22. #2017

    Default Αγορά νέας TV (4K, HDR, HDMI 2.0x κτλ)

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Πλάκα πλάκα Giannis το checkerboard rendering (sparse rendering) είναι πολύ καλή τεχνολογία και μάλιστα hardware accelerated από το PS4-PRO. Δυστυχώς όμως δεν υιοθετήθηκε από τους 3rd Party όσο θα έπρεπε. Για αυτό βλέπεις τα αποτελέσματα τύπου RDR2 με δική τους τεχνολογία που - απλά - ΔΕΝ λειτουργεί όπως πρέπει οπότε λες χίλιες φορές 1080p παρά αυτό το πράγμα.
    Εγω αυτο που ειδα στο DF ειναι οτι η τεχνολογια εχει limitations. Πχ στο RDR 2 στο pro κανει interfere με το βαρυ antialiasing του παιχνιδιου και προκαλει θολουρα στα textures με αποτελεσμα ενα αρκετα soft game. Δεν μιλαει για κακο checkerboarding μιλαει για interfere.
    Αυτο που δε γνωριζω ειναι αν η ιδια θολουρα στα textures παραμενει και σε diwnsampling σε 1080p τηλεοραση απο το pro.
    Επειδη pro και x εχουν τα ιδια textures στο παιχνιδι αν η θολουρα εξαλειφεται με downsampling τοτε ναι 10000 φορες 1080p.
    Εξαλειφεται ομως;



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 24-12-2018 at 02:49.

  23. #2018
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Για την ιστορία και μόνο, η Sony X3500 έχει μια δυνατότητα που εξαλείφει το soft filter του PS4 σε όλα τα παιχνίδια.

    Ω, ναι, το PS4 και το PS4 Pro έχουν ένα soft filter πάντα και παντού! Στα OS περιβάλλον και σε όλα τα παιχνίδια.

    Μόλις ενεργοποιήσω αυτήν την επιλογή της τηλεόρασης όλα γίνονται crystal/diamond clear. Αλλά όταν πλησιάζεις πιο κοντά από τους 70-80 πόντους φαίνονται τα pixels ξεκάθαρα (τουλάχιστον στα μάτια μου).

    Χωρίς αυτή την επιλογή, με τη Sony X3500 + PS4 Pro = το RDR2 παραμένει αστέρι.
    Με αυτήν την επιλογή το RDR2 γίνεται ακόμα πιο καθαρό.
    Αλλά σε κάτι τίτλους όπως GT Sport, όπου στο PS4 Pro το έχω σε 1080p/60, η Sony X3500 (που είχε σχεδιαστεί με βάσει το PS3, άσχετα αν δεν το παραδεχόταν επίσημα τότε η Sony), το κάνει να φαίνεται λες και είναι raytrace (που λέει ο λόγος).

  24. #2019
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    .... η Sony X3500 (που είχε σχεδιαστεί με βάσει το PS3, άσχετα αν δεν το παραδεχόταν επίσημα τότε η Sony), το κάνει να φαίνεται λες και είναι raytrace (που λέει ο λόγος).
    Εκεί ξεκινάει το πρόβλημα - ότι οι τηλεοράσεις για κανένα Mega Channel φτιαχνόντουσαν και τώρα που το console gaming μπήκε στο "οικονομικό" στόχαστρο - πιάστηκαν οι παραγωγοί αυτών με τα "σώβρακα στον κώλο".

    Χαμός στα spec, χαμός στα HDR πρότυπα, χαμός παντού. Όταν λήξει ο πόλεμος θα έχουμε πάλι σωστές τηλεοράσεις για gaming. Ως τότε μόνο monitor μπορεί να σου εγγυηθεί πέντε (5) πράγματα.

    Τουλάχιστον με τις CRT κάποτε αγόραζες μόνο μάρκα και "γεωμετρία" (και "xxx-tron" sync!)

    Τι ωραίες εποχές... Πολύ απλές.
    Last edited by Sir_Teraflop; 24-12-2018 at 03:39.

  25. #2020
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ειχα PS4 Pro με 1080ρ τηλεοραση για 1μιση χρονο.

    Επαιξα απο checkerboard games που υποστηριζαν SS και στην 1080ρ μορφη τους (χωρις το system SS του Pro) και στην 4Κ εκδοχη τους, μεχρι και native 4K τιτλους (πχ Last of Us) στις ιδιες συνθηκες.

    Προσωπικα οι διαφορες στο SS 1080p με σκετο 1080ρ μου φανηκαν αμελητεες για την αποσταση θεασης που ειχα/εχω σε συνδυασμο με τις ιντσες της τηλεοαρσης μου (50αρα Panasonic plasma VT). Κατεληξα να παιζω τα παιχνιδια στην checkerboard εκδοχη τους που φυσικα εκαναν SS μονο και μονο για τα οποια εξτρα καλουδια που προσφεραν (μιλαω για εξτρα gfx stuff). To μονο που γινεται καπως αντιληπτο στα περισσοτερα SS games ειναι το καλυτερο texture filtering.

    Το εχω πει πολλες φορες. Native ξε native το 4Κ ειναι μια μαρκετινγκ μπουρδιτσα για εμενα. Η αποσταση θεασης για να εχει νοημα το benefit του 4Κ ειναι λιγο ανεκδοτο (με βαση τα δικα μου γουστα παντα τα οποια φυσικα δεν ειναι παγκοσμια αληθεια). Βαζω το Last of Us στο Pro σε native 4K και το πηγαινω πισω μπρος με το 1080p native και παω σα μαλακας μισο μετρο απο την τηλεοραση για να πω "ουαο". Απο εκει που καθομαι (2 μετρα) τι κι αν παιζω 1080ρ τι κι αν παιζω 4Κ τα ιδια σκατα τα βλεπω (20/20 οραση).

    Επισης κατι που δεν ξερω ποσοι το σκεφτονται οταν μιλανε για αναλυσεις ειναι το sharpness. Χαλαρα βρισκω 1080ρ native παιχνιδι που ειναι πιο sharp και δειχνει πιο "μεγαλης αναλυσης" απο 4Κ native παιχνιδι. Διοτι οι developers ειτε λογο του οτι θελουν να προσδοσουν ενα πιο φυσικο και κινηματογραφικο/ρεαλιστικο look ειτε επειδη οι ΑΑ τεχνικες το απαιτουν, μπορουν να κανουν ενα παιχνιδι "θολο".

    Ας συγκρινει καποιος το Forza Horizon 4K native στο Χ1 με το Red Dead 2. Θα νομιζει οτι το RDR2 τρεχει στα 900ρ.... Ας συγκρινει ενας κατοχος του Pro το God of War σε 1080ρ mode με το Last of Us σε 4Κ native.

    Το 4Κ ειναι μια βλακειουλα. Δεν δινω την παραμικρη δεκαρα σε αυτο. Και θα ημουν πραγματικα ευτυχης αν τα PS5/X2 επιλεξουν να ακολουθουν τεχνικες checkerboarding / dynamic resolution και 60 frames per sec (κι ας εχουν artifacts, εγω δεν μπορω να τα δω πρεπει να προσπαθησω παρα πολυ) και ας πεταξουν στα σκουπιδια την ολη φαση με το 4Κ που σε λιγο "δεν θα μας φτανει" γιατι θα βγουν 8Κ τηλεορασεις και μετα 16Κ τηλεορασεις και θα πρεπει καποιος να καθεται στο μισο μετρο απο 95 ιντσες τηλεοραση για να αντιληφθει διαφορα....

  26. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    spartan (24-12-2018)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •