Page 141 of 143 FirstFirst ... 4191131137138139140141142143 LastLast
Results 2,801 to 2,820 of 2860

Thread: Απορίες σχετικά με το PS4

  1. #2801
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Όχι

    Έχουμε καταλήξει ότι η κάθε χώρα έχει τα δικά της προϊόντα από πλευράς PS Plus και προπληρωμένων συγκεκριμένης αξίας καρτών (20€, 50€). Ότι οι κάρτες αυτές και οι αντίστοιχοι κωδικοί τους είναι country locked και πρέπει να συμφωνούν με την χώρα που αντιστοιχεί το account που επιθυμείς για να τις χρησιμοποιήσεις.

  2. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    three_brothers1 (11-09-2018)

  3. #2802
    Advanced Member Sergio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    315
    PSN ID
    vavavou
    Name
    Dr.Who

    Default

    Ζητάω συγγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά το συγκεκριμένο ερώτημα...
    Έχω εναν εξωτερικό σκληρό δίσκο 1ΤB συνδεδεμένο με το ps4 με 300Gb περίπου ελεύθερα.Πήγα να κάνω χτές update σε κάποιο παιχνίδι και μου έβγαλε μήνυμα οτι δεν έχω επαρκή χώρο.Πώς γίνεται αυτό?Αναγκάστηκα να μεταφέρω ενα παιχνίδι στον σκληρο του ps4 ωστε να κάνω το update...Κάποια λύση?Ευχαριστώ

  4. #2803

    Default

    Γεια σας, εαν διαγραψω ενα παιχνιδι που εχω τερματισει για να μην μου πιανει χωρο, το savegame παραμενει ή διαφραφεται και αυτο??? Ευχαριστώ


  5. #2804
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δεν επηρεαζονται τα saves, και εαν εχεις και Plus τα εχεις και backup στο cloud.

  6. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Axilleas_GR (21-11-2018)

  7. #2805
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by barimagas View Post
    Γεια σας, εαν διαγραψω ενα παιχνιδι που εχω τερματισει για να μην μου πιανει χωρο, το savegame παραμενει ή διαφραφεται και αυτο??? Ευχαριστώ
    Παραμένει, δεν γίνεται delete μαζί με το παιχνίδι. Αν έχεις συνδρομή psplus το κάνεις back up στο cloud ή αν όχι σε USB stick και έπειτα το σβηνεις άφοβα από τη κονσόλα σου.

    Υγ. Σχεδόν ταυτόχρονα απαντησαμε lol

  8. #2806

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δεν επηρεαζονται τα saves, και εαν εχεις και Plus τα εχεις και backup στο cloud.
    Και psn plus να μην εχει μπορει να κανει backup save σε καποιο usb flash disk ή δισκο.
    Εγω προσωπικα αυτο κανω μια φορα το μηνα για να ειμαι σιγουρος.

    Και μπορεις να κανεις και πληρες backup ολων των παιχνιδιων και save και ρυθμισεων της κονσολας κυριως για οταν θελεις να κανεις αλλαγη του εσωτερικο δισκου της κονσολας αλλα μπορεις να κανεις ετσι για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο.
    Last edited by fits79; 21-11-2018 at 14:24.

  9. #2807

    Default

    Σας ευχαριστώ ολους!

  10. The Following User Says Thank You to barimagas For This Useful Post:

    Axilleas_GR (22-11-2018)

  11. #2808

    Default

    Καλημέρα σε όλους, θέλω να ρωτήσω τι είναι το PS4 Slim F Chassis (αυτό που έδιναν τώρα στην Black Friday) γιατί το αγόρασα και απλά έχω την απορία.
    Δεύτερον, θέλω να του πάρω μια βάση (https://www.skroutz.gr/s/10077017/So...Pro-Black.html) πιστεύετε ότι είναι καλή; (Οριζόντια ή κάθετα; αιώνια απορία )
    Τρίτον, επειδή την έχω πατήσει με το PS3 και θέλω να το προσέχω τώρα, το θέμα ψύξης και ότι δεν πρέπει να είναι κοντά σε τοίχο για να μπορεί να αναπνέει, ισχύει έτσι; Τι μου προτείνετε για θέμα ψύξης να πάρω; κάτι με ανεμιστηράκια έχω δει αλλά δεν ξέρω ποιο είναι καλό. Υπάρχει κάτι επίσημο ή πάμε σε κάτι άλλο; (Δεν θέλω κάτι ακριβό, ούτε κάτι φθηνό, απλά να κάνει την δουλειά του)
    Θα χαρώ για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας, Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  12. #2809
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by panos7 View Post
    Καλημέρα σε όλους, θέλω να ρωτήσω τι είναι το PS4 Slim F Chassis (αυτό που έδιναν τώρα στην Black Friday) γιατί το αγόρασα και απλά έχω την απορία.
    Δεύτερον, θέλω να του πάρω μια βάση (https://www.skroutz.gr/s/10077017/So...Pro-Black.html) πιστεύετε ότι είναι καλή; (Οριζόντια ή κάθετα; αιώνια απορία )
    Τρίτον, επειδή την έχω πατήσει με το PS3 και θέλω να το προσέχω τώρα, το θέμα ψύξης και ότι δεν πρέπει να είναι κοντά σε τοίχο για να μπορεί να αναπνέει, ισχύει έτσι; Τι μου προτείνετε για θέμα ψύξης να πάρω; κάτι με ανεμιστηράκια έχω δει αλλά δεν ξέρω ποιο είναι καλό. Υπάρχει κάτι επίσημο ή πάμε σε κάτι άλλο; (Δεν θέλω κάτι ακριβό, ούτε κάτι φθηνό, απλά να κάνει την δουλειά του)
    Θα χαρώ για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας, Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    1) F chassis = σειρά παραγωγής, τίποτα δηλαδή το οποίο θα πρέπει να απασχολεί τον απλό χρήστη. Μην ασχοληθείς ιδιαίτερα, μία χαρά είναι η κονσόλα σου και καλορίζικη.

    2)Από άποψη βάσης και τοποθέτησης κάθετα ή οριζόντια, αυτό έχει να κάνει με τη δική σου αισθητική. Καμία διαφορά στη λειτουργία της κονσόλας.
    Αλλά όπως και αν τοποθετηθεί πάμε στο επόμενο --------->(3)

    3)Οπωσδήποτε θα πρέπει να αεριζεται καλά και να μην είναι μέσα σε ράφι, συρτάρι κ.ο.κ.
    Όσο πιο ελεύθερη τόσο το καλύτερο. Όταν είναι τελείως κλειστή και όχι σε λειτουργία αδρανειας τη σκεπαζεις με ένα απλό ύφασμα για προστασία από τη σκόνη. Ανεμιστηρακια και @@ριες είναι τσάμπα λεφτά. Κράτα τα και πάρε κανένα παιχνίδι.

  13. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    panos7 (24-11-2018)

  14. #2810

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για την απάντηση σου και για τα καλορίζικα, να είσαι καλά! Θα πέσει κάψιμο! χαχα
    Οπότε μου λες να μην πάρω βάση και ανεμιστηράκια δηλαδή; Αν θα πάρω απλά θα είναι για δική μου αισθητική. Κακό δεν κάνουν πάντως.
    Να την σκεπάζω ολόκληρη την κονσόλα η μόνο στο μέρος που είναι οι ανεμιστήρες; Μπορείς να μου στείλεις σε εικόνα να καταλάβω τι ύφασμα εννοείς; Υπάρχει καμία θήκη προστασίας;

  15. #2811
    Advanced Member aiakos81's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    In a daze with a haze
    Posts
    427
    PSN ID
    Achilleas_81

    Default

    Συγνωμη για την απορια αλλα μολις πηρα 1 pro και ειχα χρονια να ασχοληθω, απο εποχες ps3 ακομα.Ερωτηση: Με τα μεταχειρισμενα παιχνιδια του ps4 τι ακριβως παιζει; Ειναι κλειδωμενο το online τους με τον καθε λογαριασμο; Δεν αναφερομαι σε download κωδικους και extras καθε εκδοσης, αλλα καθαρα στη δυνατοτητα να παιζεις online. Αν παρω γα παραδειγμα Fifa/Pro 19 μεταχειρισμενα, θα μπορω να παιζω να παιζω online ή το καθε δισκακι κλειδωνει σε 1 account;
    Σας ρωταω γιατι εχω βρει καποιες καλες τιμες σε GoW4, Horizon Zero Dawn Complete και Bloodborne GOTY που θα ηθελα να τα παρω, αλλα δεν ξερω τι γινεται γενικοτερα με το online και τους λογαριασμους.
    Υ.Γ: Γνωριζω οτι πρεπει να εχω plus για να μπορω να παιζω online.
    Υ.Γ2: Αν δεν κανω λαθος, τα 3 παιχνιδια που σας ανεφερα δεν εχουν online mode, σωστα;

  16. #2812
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Δεν έχεις πρόβλημα με τα used games στο θέμα του online εκτός αν η εταιρεία που τα εκδίδει πχ. ΕΑ, έχει κάποιου είδους online pass επιπλέον. Τα παιχνίδια που αναφέρεις όντως δεν έχουν online έτσι κι αλλιώς με εξαίρεση ίσως το Bloodborne που έχει ένα τύπου online, καμία σχέση όμως με competitive style.
    Μην ανησυχείς κανένα "δισκάκι" δεν κλειδώνει με συγκεκριμένο account. Μοναδικός κανόνας είναι ότι αν αγοράσεις κάποιο παιχνίδι άλλου region (retail/digital) και έχει dlc, τότε τα dlc υποχρεωτικά θα πρέπει να αγοραστουν από το store του ίδιου region.

  17. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    aiakos81 (14-12-2018)

  18. #2813
    Advanced Member aiakos81's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    In a daze with a haze
    Posts
    427
    PSN ID
    Achilleas_81

    Default

    Καλησπερα ξανα! Απορια σχετικα με τα παιχνιδια και τον χωρο που πιανουν στον σκληρο. Να ξεκαθαρισω κατ'αρχην πως οποια παιχνιδια εχω, τα κραταω, δεν με ενδιαφερει η μεταπωληση. Η ερωτηση ειναι η εξης:
    Τι συμφερει, οσον αφορα το θεμα ογκου στον σκληρο; Η αγορα ψηφιακου ή retail disc του καθε παιχνιδιου; Στο Ps3 που ειχα παλιοτερα, επαιρνα κυριως παιχνιδια σε δισκακι για να μην μου πιανουν χωρο στον σκληρο. Τωρα πηρα 3 games για το ps4 και ειδα οτι πιανουν αρκετες δεκαδες γιγα το καθενα.Τι συμβαινει; Αντιγραφει το ps4 ολοκληρο το παιχνιδι στον σκληρο του και απο εκει το παιζει μετα; Για ποιο λογο να γινεται κατι τετοιο;
    Ρωταω γιατι ειδα κατι προσφορες στο store και ειναι για παιχνιδακια που θελω.Συγκεκριμενα το dark souls III deluxe edition(με το season pass) ερχεται στα 20€ σε ψηφιακη μορφη, ενω η αντιστοιχη GOTY βγαινει σχεδον στα διπλά, αν ατο αγορασω σε physical μορφη. Η ψηφιακη και φυσικη μορφη δισκου θα πιανουν παντα τον ιδιο χωρο στον δισκο; Αν ειναι ετσι, ειδικα για μενα που δεν μεταπωλω, store με τα χιλια! Εαν ομως με τον δισκο γλυτωνεις χωρο, τον προτιμω..

  19. #2814
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by aiakos81 View Post
    Καλησπερα ξανα! Απορια σχετικα με τα παιχνιδια και τον χωρο που πιανουν στον σκληρο. Να ξεκαθαρισω κατ'αρχην πως οποια παιχνιδια εχω, τα κραταω, δεν με ενδιαφερει η μεταπωληση. Η ερωτηση ειναι η εξης:
    Τι συμφερει, οσον αφορα το θεμα ογκου στον σκληρο; Η αγορα ψηφιακου ή retail disc του καθε παιχνιδιου; Στο Ps3 που ειχα παλιοτερα, επαιρνα κυριως παιχνιδια σε δισκακι για να μην μου πιανουν χωρο στον σκληρο. Τωρα πηρα 3 games για το ps4 και ειδα οτι πιανουν αρκετες δεκαδες γιγα το καθενα.Τι συμβαινει; Αντιγραφει το ps4 ολοκληρο το παιχνιδι στον σκληρο του και απο εκει το παιζει μετα; Για ποιο λογο να γινεται κατι τετοιο;
    Ρωταω γιατι ειδα κατι προσφορες στο store και ειναι για παιχνιδακια που θελω.Συγκεκριμενα το dark souls III deluxe edition(με το season pass) ερχεται στα 20€ σε ψηφιακη μορφη, ενω η αντιστοιχη GOTY βγαινει σχεδον στα διπλά, αν ατο αγορασω σε physical μορφη. Η ψηφιακη και φυσικη μορφη δισκου θα πιανουν παντα τον ιδιο χωρο στον δισκο; Αν ειναι ετσι, ειδικα για μενα που δεν μεταπωλω, store με τα χιλια! Εαν ομως με τον δισκο γλυτωνεις χωρο, τον προτιμω..
    Τα physical τα αντιγράφει στο σκληρό δίσκο γιατί είναι πιο γρήγορο το streaming από το σκληρό απ' ότι από το BD. Physical συμφέρει στο ότι είναι πάντα δικό σου ό,τι και να γίνει αλλά και στο ότι αν χρειαστεί να σβήσεις ένα παιχνίδι δεν χρειάζεται να το ξανακατεβάσεις όλο από την αρχή.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    aiakos81 (23-12-2018),spartan (23-12-2018)

  21. #2815
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Απορια:
    Σε καποια messages στο psn βλεπω οτι καποιοι γραφουν με εγχρωμα fonts.
    Απο οσο ξερω μεσα απο την κονσολα δεν μπορει να γινει αυτο, οποτε μαλλον χρησιμοποιουν κινητο/ταμπλετ ως 2nd screen
    και μεσω του ps app τα συνδεουν ως remote controller και πληκτρολογουν μεσω αυτων.
    Ξερει καποιος τον τροπο που το κανουν;
    Πρεπει να εγκαταστησω καποιο color font ως default "πληκτρολογιο" στο κινητο ή να γραφω μεσα στο word εγχρωμα και να μεταφερω το κειμενο με copy-paste;

    Ευχαριστω προκαταβολικα.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  22. #2816

    Default

    Αν το red dead redemption δε λεει region free αλλα UK PAL θα παιζει σε ελληνικο PlayStation?

  23. #2817
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Αν το red dead redemption δε λεει region free αλλα UK PAL θα παιζει σε ελληνικο PlayStation?
    Το δικό μου RDR2 αγορασμένο από Amazon.UK και παίζει κανονικά στο ps4 αγορασμένο από Ελλάδα.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  24. The Following User Says Thank You to MajereMP44 For This Useful Post:

    DJTaurus (07-05-2019)

  25. #2818
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δε νομίζω ότι ισχύουν σε όλη τη γενιά PS4 τα region.

    Δεν αναγράφονται δηλαδή πλέον στα κουτιά.

    Μόνο τα BLES κλπ serial numbers.

  26. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (08-05-2019)

  27. #2819
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ούτε στην προηγούμενη γενιά ίσχυαν τα regions.
    Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι είχαν θέμα με τα dlc αν τα αγοραζες από διαφορετικό store.


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  28. #2820
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Αν το red dead redemption δε λεει region free αλλα UK PAL θα παιζει σε ελληνικο PlayStation?
    Η κονσόλα και κατ επέκταση όλα τα retail παιχνίδια είναι region free. To "πρόβλημα" που θα πρέπει να προσέξεις και να αποφύγεις είναι ότι οποιοδήποτε επιπλέον περιεχόμενο (DLC) δωρεάν ή επί πληρωμή, επιθυμήσεις να κατεβάσεις από το online store, θα πρέπει να είναι συμβατό με το region του παιχνιδιού σου (UK). Βεβαίως δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι όντας το κεντρικό region παραμένει EU δεν θα δουλεύουν και όσα είναι στο Ελληνικό store (βλέπω ότι έχουν και στα δύο store GB/GR τον ίδιο κωδικό CUSA08519 - βασική έκδοση). Κατέβασε κάτι free αν υπάρχει πρώτα να βεβαιωθείς, αν και ίσως για λόγους τιμολόγησης, κλπ μήπως πρέπει να προμηθευτείς ό,τι επιθυμείς από το UK store.

    Ξέχασα, αν και είναι region free προφανώς υπάρχουν ακόμη τα regions λόγων των διαφορετικών αγορών (κυρίως retail Blu Ray) και η Ευρώπη είναι το region 2, η Αμερική το 1 κλπ.

    Click image for larger version. 

Name:	399907i7AA5AA01F31EA8BB.jpg 
Views:	48 
Size:	30.3 KB 
ID:	11681

  29. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    DJTaurus (08-05-2019)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •