Page 551 of 620 FirstFirst ... 51451501541547548549550551552553554555561601 ... LastLast
Results 11,001 to 11,020 of 12383

Thread: Ti σκέφτεσαι τώρα; Θές να μας πείς;;;

  1. #11001
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Όταν κατι πατάει σε μονοπάτια ηθικής και ξεφεύγει από τα αυστηρά πλαίσια της διατροφής καταντά δόγμα.
    H Ηθικη για την οποια μιλαμε εδω δεν ειναι φυτευτη. Μιλαμε για ενστικτο.

    Θελω να σφαξεις το ζωντανο με τα χερια σου και την ωρα που ουρλιαζει απο τρομο και πονο οταν του καρφωνεις το μαχαιρι στο λαιμο και ρεει ποταμι το αιμα, να κανεις ενα pause για να ποσταρεις παλι το παραπανω ποστ στο φορουμ.

    Το ενστικτο δεν ειναι δογμα.
    Απο την ασφαλεια του σουπερμαρκετ με τις ετικετες του ευτυχισμενου σε καρτουν ζωου που υπαρχει σε αυτο το κοσμο μονο για να το τρως, μπορεις να παρεις αποσταση ευκολα απο αυτη την ηθικη(που την εχεις μεσα σου).
    .

  2. #11002
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Nikoladim View Post
    Μεγαλη πορεια παντως δεν μπορεις να πεις ΛΟΛ
    Δεν ήταν πορεία, δεν ήταν όμως και 2 άτομα. Ήταν αρκετά μηχανάκια και περιπολικά. Δεν είναι καλή η φωτό, απλά αυτή πρόλαβα να βγάλω. Τα περιπολικά πχ δυστυχώς δεν φαίνονται.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #11003
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Αχιλλεα εισαι εντελως εκτος του point μου.

    Δεν χαρακτηρισα κανεναν ανηθικο, και αν ελεγα καποιον ανηθικο μαλλον θα κοιταζα πρωτα στον καθρεπτη, γιατι ουτε βιγκαν ειμαι και σημερα θα φαω ψαρακι...

    Πριν μιλησεις για αρλουμπες εχε την διαθεση να κατανοησεις ενα ποστ και μετα πες οτι θες, αλλα απαντα σε αυτο που ειπα και οχι σε αυτο που ηθελες να ακουσεις.

    Διαβασε το παλι και αν εχεις απορια εδω ειμαι

    Edit. Σορρυ Χαρη σε λενε.

    .

  4. #11004
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αχιλλεα εισαι εντελως εκτος του point μου.

    Δεν χαρακτηρισα κανεναν ανηθικο, και αν ελεγα καποιον ανηθικο μαλλον θα κοιταζα πρωτα στον καθρεπτη, γιατι ουτε βιγκαν ειμαι και σημερα θα φαω ψαρακι...

    Πριν μιλησεις για αρλουμπες εχε την διαθεση να κατανοησεις ενα ποστ και μετα πες οτι θες, αλλα απαντα σε αυτο που ειπα και οχι σε αυτο που ηθελες να ακουσεις.
    Οκ, δε κατάλαβα τι εννοείς τότε, συγνώμη. Ψαράκι? Αμαρτωλε ανήθικε...
    Στα σοβαρά και χωρίς πλάκα δε τρώω ότι κολυμπάει με εξαίρεση καλαμαράκια και χταπόδι. Έχω δοκιμάσει και δε μου αρέσει το ψάρι.
    Υγ. Το σβήνω κιόλας δεν έχει νόημα να απαντώ λάθος σε κάτι.

    "Yoo-hoo!!!! Mr. Zurkon is looking to kill you."- via Tapatalk
    Last edited by Axilleas_GR; 04-10-2018 at 15:00.

  5. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    PDS (04-10-2018)

  6. #11005
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Για να τελειώνουμε με τις αρλούμπες, ο άνθρωπος, αιώνες τώρα είναι οργανισμός παμφαγος. Οτιδήποτε άλλο είναι απλά ενάντια στη φύση του.
    Aπλα να πω μονο οτι διαφωνω σε αυτο(bold).
    Χωρις να εχω μαστερ στην θεωρια της εξελιξης, αν ισχυε το bold πιθανοτατα τωρα θα ημασταν ακομα τα ψαρακια που θα φαω το μεσημερι.
    Καλως η κακως το οτι ειμαστε σημερα ανθρωποι, εχει να κανει ακριβως με το οτι οι ζωντανοι οργανισμοι δεν μειναμε αυστηρα στο 100% των κανονων που οριζε οι φυση μας(και εδω μπαινει το ερωτημα τι ειναι η φυση μας). Παντα τους αμφισβητουσαμε και με την φυσικη επιλογη γιναμε η καλυτερη δυνατη εκδοση ενος οργανισμου που μπορουσε να επιβιωνει.

    Αν καποτε γινουμε ολοι vegan(που κατ'εμε ειναι αρκετα πιθανο να γινει) δεν θα ειναι ακριβως εναντια στην φυση μας.
    Το οτι τα τελευταια χρονια υπαρχει πιο εντονα αυτος ο προβληματισμος δεν ειναι εναντια στην φυση μας. ΕΙΝΑΙ η φυση μας.
    Η φυση μας(οκ την χρησιμοποιησα πολυ την λεξη) κατ'εμε ειναι αυτο που υπαρχει σε καθε ''σημερα''.
    1 στους 5 δεν τρωει κρεας?(δεν ξερω). ΑΥΤΗ ειναι η φυση μας σημερα. Αυριο μπορει να ειναι οι 5 στους 5. χθες ηταν ο 1 στους 100. Παντα ηταν ''οκ'' ο τροπος που υπαρχουμε σε αυτον τον κοσμο και αυτος ηταν/ειναι/και θα ειναι η φυση μας.

    ΥΓ. Φυση μας
    .

  7. #11006
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Το εγραψα και το έσβησα, αυτή τη φορά τουλάχιστον θα απαντήσω σωστά.
    Ο άνθρωπος αιώνες τώρα είναι παμφαγος οργανισμός. Μας αρέσει ή όχι αυτό είμαστε. Το κομμάτι που έχεις σημειώσει πιο έντονο, μπορείς να διαφωνείς αλλά η ουσία δεν αλλάζει.
    Οτιδήποτε άλλο είναι ενάντια στη φύση και στη μέχρι στιγμής εξελικτική πορεία.
    Ούτε χορτοφάγος αποκλειστικά, ούτε σαρκοφάγος αποκλειστικά. Τρώμε τα πάντα με μέτρο. Όσπρια, λαχανικά, φρούτα, ψάρι, κοτόπουλο, κόκκινο κρέας. Όσο περισσότερο υγιεινά, τόσο το καλύτερο. Το ότι κάποιο ποσοστό του παγκόσμιου πληθυσμού επιλέγει να μην τρώει κρέας αυτό δεν αλλάζει κάτι. Εξάλλου παλαιότερα ο φτωχός λαός δεν είχε στο τραπέζι του εύκολα, με το τρόπο που υπάρχει σήμερα, χοιρινό, μοσχάρι, αρνί ή κοτόπουλο. Ψαράκι ήταν το κυρίως πιάτο. Τις θρεπτικές ουσίες που χρειαζόταν τις έπαιρνε και από παράγωγα της κτηνοτροφίας που ήταν πιο εύκολα προσβάσιμα.

    "Yoo-hoo!!!! Mr. Zurkon is looking to kill you."- via Tapatalk

  8. #11007
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ουτε αυτο το ποστ μου διαβασες

    Δεν εχω να πω κατι αλλο η απαντηση μου ειναι εκει.
    .

  9. #11008
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ουτε αυτο το ποστ μου διαβασες

    Δεν εχω να πω κατι αλλο η απαντηση μου ειναι εκει.
    Μια χαρά το διάβασα μην ανησυχείς
    Σου απαντώ στο κομμάτι που έκανες bold. Τα υπόλοιπα που έγραψες είναι απλά θεωρίες. Ίσως όντως κάποια στιγμή γίνουμε όλοι vegan. Απλά αυτό δεν είναι κάτι το οποίο το αποφασίζουμε εμείς οι ίδιοι και σίγουρα όχι από τη μία στιγμή στην άλλη. Στο μεταξύ.....
    Spoiler!



    "Yoo-hoo!!!! Mr. Zurkon is looking to kill you."- via Tapatalk

  10. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    PDS (04-10-2018)

  11. #11009

    Default Ti σκέφτεσαι τώρα; Θές να μας πείς;;;

    Πω ρε σεις μύγα μερικοί. Προφανώς και είναι για πέταμα πολλά από αυτά που γράφονται εκεί μέσα και συνωμοσιολογικά. Εντελώς τυχαία έβαλα το άρθρο. Πιο πολύ το βίντεο ήθελα να δείτε με τα καραγκιοζιλίκια τους.

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    H Ηθικη για την οποια μιλαμε εδω δεν ειναι φυτευτη. Μιλαμε για ενστικτο.

    Θελω να σφαξεις το ζωντανο με τα χερια σου και την ωρα που ουρλιαζει απο τρομο και πονο οταν του καρφωνεις το μαχαιρι στο λαιμο και ρεει ποταμι το αιμα, να κανεις ενα pause για να ποσταρεις παλι το παραπανω ποστ στο φορουμ.

    Το ενστικτο δεν ειναι δογμα.
    Απο την ασφαλεια του σουπερμαρκετ με τις ετικετες του ευτυχισμενου σε καρτουν ζωου που υπαρχει σε αυτο το κοσμο μονο για να το τρως, μπορεις να παρεις αποσταση ευκολα απο αυτη την ηθικη(που την εχεις μεσα σου).
    Οι πρόγονοί μας ήταν κυνηγοί. Δεν δίσταζαν να σκοτώσουν ακόμα και μεγάλα ζώα για να θρέψουν την φυλή τους. Οι αγρότες εμφανίστηκαν πολύ αργότερα. Τα ζωικά, όσο και τα φυτικά προϊόντα παράγονται από βιομηχανίες. Ο μέσος άνθρωπος της πόλης δεν μπορεί να τα παράγει μόνος του. Καμία διαφορά λοιπόν. Φυσικά αν γίνει μια πανδημία τύπου TLOU, μια χαρά θα ξαναγυρίσουμε στα αρχέγονα ένστικτά μας και θα τρώμε ακόμα και ποντίκια. Σιτάρι Δεν νομίζω να καλλιεργεί κανείς πάντως...ψάξε για την αποψίλωση τροπικών δασών σε Αμαζόνιο και Ινδονησία, όπου φυτεύουν καλλιέργειες για να παράγουν φυτικό λάδι. Είναι καθαρά οικονομικό το θέμα, δεν υπάρχει ηθική στις βιομηχανίες. Στο χωριό μου μια χαρά σφάζουν κατσίκια και πρόβατα κάθε Πάσχα και τα θυμάμαι από μικρό παιδί. Κανείς δεν είχε πρόβλημα, ούτε αποκτήσαμε ψυχολογικά. Αν αύριο εξαφανιστεί ο άνθρωπος, το 90% από τα οικόσιτα ζώα θα γίνει βορά σε αρπακτικά (δεν είναι ωραίος θάνατος ούτε αυτός) και μόνο το 10% θα επιβιώσει και θα ξαναγυρίσει σε ημιάγρια κατάσταση. Είναι νόμος της φύσης.

    Το πλήρες προφίλ αμινοξέων το παίρνεις μόνο από ζωική πρωτεΐνη. Ακόμα και η B12 παράγεται από ζωικούς οργανισμούς και οι vegans χαπακώνονται για να μην κάνουν ζημιά στην υγεία τους. Ζωικό λίπος τρώγαμε για εκατομμύρια χρόνια και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με χοληστερίνη. Τα προβλήματα ξεκίνησαν τις τελευταίες δεκαετίες με τα φυτικά λιπαρά και μαργαρίνες, που τα βρίσκεις παντού πλέον. Θερίζουν οι καρκίνοι και οι πέτρες στα νεφρά. Από φυτικά λάδια μόνο ελαιόλαδο και λάδι καρύδας αξίζουν.

    Αλήθεια γνωρίζεις για την εντομοφαγία που θέλουν να την φέρουν στην Δύση ως νέα μόδα για φτηνή ζωική πρωτεΐνη; Στην Ασία είναι ο κανόνας λόγω υπερπληθυσμού. Μόνο οι αγελάδες έχουν ψυχή, όχι οι ακρίδες και τα σκαθάρια...τα παλιά τα χρόνια που ο κόσμος λόγω φτώχειας δεν έτρωγε συχνά κρέας, είχε ύψος 1,50m το πολύ. Σήμερα έχει ανέβει ο μέσος όρος. Τυχαίο; Δεν άλλαξε το DNA μέσα σε 50 χρόνια, απλά ο κόσμος υποσιτιζόταν.

    Vegans υπάρχουν μόνο λόγω πολιτισμού και τεχνολογίας. Ρίξε τους σε ένα έρημο νησί του Ειρηνικού και θα δεις για πότε πάει περίπατο ιδεολογία και ηθική. Ο καθενας έχει δικαίωμα να τρώει οτι θέλει αλλά ας σταματήσουν να μας ζαλίζουν με σταυροφορίες. Και ο Ιεχωβάς δεν δέχεται μετάγγιση αίματος (επειδή έτσι λέει η θρησκεία του), αλλά δεν μπούκαρε σε κάνα νοσοκομείο να διαμαρτυρηθεί. Είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ζημιά στη υγεία του, αρκεί να μην ενοχλεί τους υπόλοιπους.

    Το καλό με τους Vegan είναι μπας κ πέσει η τιμή του κρέατος λόγω προσφοράς και ζήτησης....όποτε πραγματικά σας εύχομαι να αυξάνεσθε και να πληθύνεσθε....που ξέρεις ίσως να βελτιωθεί και η ποιότητα πάλι

    ............
    Last edited by DJTaurus; 04-10-2018 at 16:34.

  12. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Axilleas_GR (04-10-2018)

  13. #11010
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Aν γινει πανδημια, πεσω σε νησι κτλ θα φαω και σενα DJTaurus(ελπιζω να εχεις φαει καποιον και εσυ για να υπαρχει κρεατακι). Παιζει να πινω και το κατουρο μου και να γευομαι πορτοκαλαδα. Αν γινω κλικερ θα γινεις φονιας και θα με σκοτωσεις και και και...
    (Αληθεια τα κανεις και τωρα αυτα οπως τρως και το κρεας? Aν ναι τοτε οκ καταλαβαινω τι θες να πεις)
    Αυτο ειναι απο τα χειροτερα επιχειρηματα που ακουω συχνα. Χωρις να χρειαζεται να επεκταθω στο γιατι.


    Στα υπολοιπα δεν θα απαντησω. Τα ξερεις τα επιχειρηματα της αλλης πλευρας(για την B12 κτλ) γιατι τα υπερασπιζοσουν εσυ ο ιδιος. Απλα τωρα πιστευεις τους δε, πριν πιστευες του μεν. Δεν αλλαζει κατι. Απο καπου θελεις να πιαστεις.

    Για τον εαυτο μου τα πραγματα ειναι πιο απλα. ΔΕΝ μπορω ΕΓΩ να σφαξω καποιο ζωο. Αυτη ειναι η πεντακαθαρη φυση μου, ενστικτο.
    Για την ωρα ομως κοροιδευω τον εαυτο μου με το σουπερμαρκετ οπως κανεις πιθανοτατα και εσυ.
    .

  14. #11011
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Άσχετο με τα παραπάνω, σχετικό με φαγητό. Ανατριχιάζω και μόνο που το βλέπω. Πεντακάθαρο ζαχαροπλαστειο.


    "Yoo-hoo!!!! Mr. Zurkon is looking to kill you."- via Tapatalk

  15. #11012
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τα πονιτκακια ειναι μια γλυκα! χαχα! Οκ κουβαλανε ενα καρο αρρωστιες αλλα εγω προσωπικα απο οπτικης αποψεως ειμαι φουλ κομπλε με την παρτη τους.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Axilleas_GR (04-10-2018)

  17. #11013
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Τα πονιτκακια ειναι μια γλυκα! χαχα! Οκ κουβαλανε ενα καρο αρρωστιες αλλα εγω προσωπικα απο οπτικης αποψεως ειμαι φουλ κομπλε με την παρτη τους.
    Τι γλυκά θες να σου φέρω;

    "Yoo-hoo!!!! Mr. Zurkon is looking to kill you."- via Tapatalk

  18. #11014
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default


    Πριν απο 3 εβδομαδες... στο Μπορντο Γαλλιας ... μαλιστα !

  19. #11015
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Προς τους γονείς,

    έχετε κάνει στα παιδιά σας το εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β ονόματι bexsero?

    Το κόστος εμβολιασμού, 2 δόσεις των 100 ευρώ έκαστη, δεν καλύπτεται από το κράτος το οποίο δεν το κατατάσσει στα υποχρεωτικά εμβόλια..

  20. The Following User Says Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    Axilleas_GR (10-10-2018)

  21. #11016
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by ntsmrtz View Post
    Προς τους γονείς,

    έχετε κάνει στα παιδιά σας το εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β ονόματι bexsero?

    Το κόστος εμβολιασμού, 2 δόσεις των 100 ευρώ έκαστη, δεν καλύπτεται από το κράτος το οποίο δεν το κατατάσσει στα υποχρεωτικά εμβόλια..
    Όχι, και αυτή τη στιγμή που δεν δουλεύω τα οικονομικά είναι δύσκολα. Δύο παιδιά, σύνολο 400 ευρώ, τα είχα βάλει στο πρόγραμμα να τα κάνω μέχρι πριν το ατύχημα. Όταν επιστρέψω με το καλό στη δουλειά και συνέλθω θα είναι μία από τις προτεραιότητες. Βλακεία, μία από τις πολλές, από το σύστημα υγείας. Το οποίο βρίσκεται σε παρακμή και πριν τη κρίση. Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

  22. #11017
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Θα το κάνει τη 1η δόση η μεγάλη -5 ετών- τη Παρασκευή. Ο μικρός από του χρόνου. Οι παιδίατροι λένε ότι το πιθανότερο ΔΕΝ θα μπει ποτέ στην υποχρεωτική λίστα εμβολίων λόγω υψηλού κόστους.
    Θα ενημερώσω για τυχόν παρενέργειες (πυρετός, εξανθήματα κλπ)

  23. #11018
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Τα έχω σκάσει κ εγω γιαυτα τα εμβόλια κ νομίζω παραπάνω από 100 χωρίς να μπορώ να πάρω μια πίσω γιατί δεν καλύπτει το ΙΚΑ

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  24. #11019
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Μπας και έχει κανείς κανένα invite για greek-team;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  25. #11020
    PS4forums Addict minaras_tio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Patra,Lamia
    Posts
    1,801
    PSN ID
    kostas_tio

    Default

    Παιδια και εγω θα ηθελα εαν υπαρχει κι αλλο.
    Ευχαριστω


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Cannondale trail sl5 2013...

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •