Page 122 of 162 FirstFirst ... 2272112118119120121122123124125126132 ... LastLast
Results 2,421 to 2,440 of 3237

Thread: Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!

  1. #2421
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Εννοείς δεν τα δείχνει στο iCloud.com; Όλα ή μερικά; Τι είδους αρχεία;

    Όλα, ότι και να βάλω. Ναι, στο iCloud.com εννοώ.

    Και ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει αν παράδειγμα βάλω από το iCloud.com κάποια αρχεία, δεν τα βλέπω μετά στο τηλέφωνο. Αν πάω από το manage space στο τηλέφωνο τα βλέπω εκεί ως encrypted, αλλά από την εφαρμογή δεν εμφανίζονται.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  2. #2422
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Όλα, ότι και να βάλω. Ναι, στο iCloud.com εννοώ.

    Και ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει αν παράδειγμα βάλω από το iCloud.com κάποια αρχεία, δεν τα βλέπω μετά στο τηλέφωνο. Αν πάω από το manage space στο τηλέφωνο τα βλέπω εκεί ως encrypted, αλλά από την εφαρμογή δεν εμφανίζονται.

    http://help.coradine.com/kb/sync-bac...ng-icloud-sync

    Δοκίμασε αυτά που λέει στο
    Troubleshooting Data Syncing

    Συνήθως κάτι τέτοια περίεργα μου τα κάνει εμένα στο Calendar και θέλει να ανοιγοκλείσω το iCloud.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    WolfRathmA (31-10-2017)

  4. #2423
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post



    Δείχνει πάντως εντυπωσιακό, αλλά απλησίαστο.


    Κάτι άλλο.

    Αποθηκεύω αρχεία στο iCloud και μετά δεν μπορώ να τα από το web. Τι κάνω λάθος;
    To face ID ειναι παρα πολυ εντυπωσιακο... πραγματικα δειχνει να δουλευει as advertised.

  5. #2424
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εντυπωσιακό το face id δεν λέω, αλλά εγώ παιδιά επιμένω: δεν γίνεται να φτάσει το touch id. Εγώ το 6s Plus που έχω πριν καλά-καλά το βγάλω από την τσέπη το έχω ξεκλειδώσει και μπορώ να δουλέψω. Ενώ με το face id πρέπει να το βγάλω από την τσέπη, να το κοιτάξω και μετά να γίνει unlock. Και είδα πως αρκετές φορές δεν ξεκλειδώνεται με τη μία αλλά πρέπει να κάνεις και swipe up.
    Αν δεν είχα γνωρίζει/δουλέψει το touch id πραγματικά θα εντυπωσιαζόμουν με το face id. Τώρα όμως στην σύγκριση νομίζω πως χάνει λίγο..
    Μακάρι να μπορούσαν να συνυπάρχουν και τα 2....
    Spoiler!

  6. #2425
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Εντυπωσιακό το face id δεν λέω, αλλά εγώ παιδιά επιμένω: δεν γίνεται να φτάσει το touch id. Εγώ το 6s Plus που έχω πριν καλά-καλά το βγάλω από την τσέπη το έχω ξεκλειδώσει και μπορώ να δουλέψω. Ενώ με το face id πρέπει να το βγάλω από την τσέπη, να το κοιτάξω και μετά να γίνει unlock. Και είδα πως αρκετές φορές δεν ξεκλειδώνεται με τη μία αλλά πρέπει να κάνεις και swipe up.
    Αν δεν είχα γνωρίζει/δουλέψει το touch id πραγματικά θα εντυπωσιαζόμουν με το face id. Τώρα όμως στην σύγκριση νομίζω πως χάνει λίγο..
    Μακάρι να μπορούσαν να συνυπάρχουν και τα 2....
    Για το swipe up εισαι λαθος. Ειναι επιλογη. Το τηλεφωνο ειναι ξεκλειδωτο στιγμιαια σχεδον και μετα κανεις swipe αν το επιθυμεις για να ανοιξει. Η επιλογη αυτη υπαρχει για να μην σε βγαζει το τηλεφωνο στο home screen χωρις να το θελεις.

    Για το ποσο γρηγορα ξεκλειδωνει στην περιπτωση του το βγαζω απο την τσεπη μου εχεις απολυτο δικιο.

    Ομως ταυτοχρονα υπαρχουν αλλες περιπτωσεις που μπορει να ξεκλειδωσεισ το τηλεφωνο πιο γρηγορα απο το touch id οπως ας πουμε αν το εχεις ακουμπισει καπου το τηλεφωνο και απλα το κοιταξεις και ξεκλειδωσει (λεω εγω ενα παραδειγμα που μου συμβαινει, στο μπανιο ασ πουμε που ειτε εχεις βρεμενα χερια ή οτιδηποτε αλλο)

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (31-10-2017)

  8. #2426
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Α δεν το ήξερα πως είναι επιλογή. Πάντως γενικά μου φαίνεται πως με το face id γίνονται πιο πολύπλοκα τα πράγματα σε σχέση με το Touch ID.
    Το βλέπω δηλαδή σαν «αναγκαίο κακό» ώστε να έχουμε μόνο οθόνη χωρίς κανέναν φυσικό πλήκτρο.
    Εγώ βέβαια όσος ενθουσιασμένος ένιωθα με το Touch ID όταν ανακοινώθηκε τόσο προβληματισμένος είμαι με το face id.
    Θα δούμε βέβαια και τώρα που κυκλοφορεί την εμπειρία όσων των αγοράσουν.



    Sent from my iPad using Tapatalk
    Spoiler!

  9. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (31-10-2017)

  10. #2427
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Δεν προκειται να ειναι τελειο. Πολλα θα προκυψουν, οπως εγινε και με το touch id αρχικα. Ομως σαν τεχνολογια με εντυπωσιαζει υπερβολικα... και ειμαι σιγουρος οτι στα επομενα 1-2 μοντελα θα τελειοποιηθει.

  11. #2428
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default Αpple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!! (Μacs, ipods, iphone κλπ)

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Α δεν το ήξερα πως είναι επιλογή. Πάντως γενικά μου φαίνεται πως με το face id γίνονται πιο πολύπλοκα τα πράγματα σε σχέση με το Touch ID.
    Το βλέπω δηλαδή σαν «αναγκαίο κακό» ώστε να έχουμε μόνο οθόνη χωρίς κανέναν φυσικό πλήκτρο.
    Εγώ βέβαια όσος ενθουσιασμένος ένιωθα με το Touch ID όταν ανακοινώθηκε τόσο προβληματισμένος είμαι με το face id.
    Θα δούμε βέβαια και τώρα που κυκλοφορεί την εμπειρία όσων των αγοράσουν.



    Sent from my iPad using Tapatalk
    Από ότι κατάλαβα, το iPhone X έχει το raise to wake feature που έχουν όλα τα iPhone από το 6s και μετά.

    Όποτε αν θες να δεις notifications, απλά σηκώνεις το κινητό, αυτό ξυπνάει, και μόλις το κοιτάξεις ξεκλειδώνει αλλά παραμένει στα notifications. Αν θες να δεις το homescreen κανεις το gesture αντί να πατήσεις το home button.

    Αν θες να πας απευθείας στο homescreen, μπορείς να ξεκινήσεις το gesture που σε πάει στο home screen με το που βγαλεις το κινητό από την τσέπη και μέχρι να φέρεις το κινητό κοντά στο πρόσωπο για να δεις την οθόνη, αυτή έχει ήδη ξεκλειδώσει.

    Δες εδω στο 1:00...



    Για μένα είναι ένα βήμα μπροστά από το Touch ID γιατί αν παίζει αρκετά γρήγορα θα έχεις την αίσθηση ότι το κινητό είναι συνεχώς ξεκλείδωτο.

  12. #2429

    Default Αpple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!! (Μacs, ipods, iphone κλπ)

    Το ωραίο είναι ότι αν δεν αναγνωρίσει τα μάτια σου δεν εμφανίζει το περιεχόμενο των notification στη lock screen.

    https://www.theverge.com/platform/am...hidden-default

  13. #2430
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Το ωραίο είναι ότι αν δεν αναγνωρίσει τα μάτια σου δεν εμφανίζει το περιεχόμενο των notification στη lock screen.

    https://www.theverge.com/platform/am...hidden-default
    Αν φοράς γυαλιά ηλίου δηλαδή δεν θα φαίνεται το περιεχόμενο των notifications;
    Sorry αλλά έχω λίγο μπερδευτεί με το face id. Στην αρχή είχα διαβάσει πως "μαθαίνει" το πρόσωπο σου και ότι ξεκλειδώνει και γυαλιά να φοράς. Μετά βλέπω το βίντεο που πόσταρε ο Αποστόλης και φαίνεται πως πρέπει να ανοίξεις τα μάτια σου για να ξεκλειδώσει. Πράγμα βέβαια που είναι καλό, γιατί αλλιώς θα υπήρχε περίπτωση και την ώρα που κοιμάσαι να μπορεί κάποιος να ξεκλειδώσει το κινητό σου.
    Προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει το face id. Σίγουρα δεν είναι αυτό το φιάσκο που έχουμε σε άλλα κινητά να ξεκλειδώνει με μια φωτογραφία σου.
    Spoiler!

  14. #2431

    Default Αpple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!! (Μacs, ipods, iphone κλπ)

    Βρε συ εννοείται πως πρέπει να ανοίξεις τα μάτια σου. Αυτό είναι και το σωστό. 3.40




  15. #2432
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Βρε συ εννοείται πως πρέπει να ανοίξεις τα μάτια σου. Αυτό είναι και το σωστό. 3.40

    Αυτό είπα πιο πάνω ότι το είδα στο βίντεο. Είναι το ίδιο με αυτό που πόσταρε ο Αποστόλης
    Απλά όταν ανακοινώθηκε το face id είχα διαβάσει πως και γυαλιά ηλίου να φοράς θα ξεκλειδώνει κανονικά γιατί "μαθαίνει" το πρόσωπο σου.
    Τώρα βλέπω πως θέλει απαραίτητα να ανοίγεις τα μάτια σου, πράγμα που ναι είναι σωστό. Αλλά εφόσον θέλει να ανοίξεις τα μάτια σου για να ξεκλειδωθεί, πως γίνεται να το ξεκλειδώσεις φορώντας γυαλιά ηλίου;
    Spoiler!

  16. #2433
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Αυτό είπα πιο πάνω ότι το είδα στο βίντεο. Είναι το ίδιο με αυτό που πόσταρε ο Αποστόλης
    Απλά όταν ανακοινώθηκε το face id είχα διαβάσει πως και γυαλιά ηλίου να φοράς θα ξεκλειδώνει κανονικά γιατί "μαθαίνει" το πρόσωπο σου.
    Τώρα βλέπω πως θέλει απαραίτητα να ανοίγεις τα μάτια σου, πράγμα που ναι είναι σωστό. Αλλά εφόσον θέλει να ανοίξεις τα μάτια σου για να ξεκλειδωθεί, πως γίνεται να το ξεκλειδώσεις φορώντας γυαλιά ηλίου;
    Βλέπει το πρόσωπό σου προβάλωντας πάνω του υπερυθρο φως (που δεν το βλεπει το ανθρώπινο μάτι ακόμα και την νύχτα) μέσω ενός ειδικού σένσορα που έχει (dot projector) και το οπποίο περνά μέσα από τα περισσότερα γυαλιά. Νομίζω ότι δεν περνά μόνο από κάποια ειδικά πολωτικά γυαλιά.

    Επίσης έχει και άλλο λιγότερο ασφαλές τρόπο λειτουργίας όπου μπορείς να απενεργοποιησεις το ότι χρειάζεται να στρέψεις τα μάτια σου στο κινητό, οπότε ξεκλειδώνει όταν το πρόσωπο σου βρεθεί μπροστά στην κάμερα, όπου και να κοιτάς. Αυτό το έβαλαν για ανθρώπους που έχουν θέματα όρασης ή απλά θέλουν το παιδί τους να ανοίγει το κινητό τους όταν αυτοί κοιμούνται
    Last edited by panos74gr; 31-10-2017 at 23:08.

  17. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    mihalis13 (01-11-2017)

  18. #2434
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Κατάλαβα. Δεν το ήξερα αυτό με τον σενσορα.
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Πάνο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  19. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    panos74gr (01-11-2017)

  20. #2435
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  21. #2436

    Default


    respect για τον τροπο που εκλεισε το video,ειδικα οταν ακουσε ποσο κοστιζει η 256gb εκδοση


    προσγειωμενο review χωρις υπερβολες(ουτε και μεγαλη διαρκεια χωρις λογο).


    Αυτο το αναφερω καθαρα για κατι που δεν γνωριζα που ειναι η επισκευη αν σπασει το γυαλι. Πραγματικα εμεινα αφωνος οταν διαβασα οτι το πισω μερος για αλλαγη κοστιζει 550δολλαρια :O :O

    Πανεμορφο το ρημαδι(γνωμη μου)και μου αρεσει ολο το πακετο
    -επιδοσεις
    -χωρος(αν και απουσιαζει η sd καρτα,τουλαχιστον ξεκιναει απο 64gb αν και το ιδανικοτερο θα ηταν 128gb για ολα αυτα τα 4κ χωρου)
    -καμερα(ειδικα για αρχαριους οπως εμενα ειναι ικανοτατη και αριστη και ας μην εχει απειρες ρυθμισεις)
    -design(δεν με πειραζει τοσο το μαυρο πανω μερος)
    -μπαταρια(θα ηθελα να ειναι λιγο μεγαλυτερη η αληθεια ειναι αλλα απο οτι διαβασα η αντοχη ειναι οκ).
    -ηχεια(πολυ δυνατα και απο το 7 plus που ειχα για ενα διαστημα,αλλα ειχαν το αρνητικο οτι τραβαγαν παραπανω μπαταρια και αρα αυτονομια σε σχεση με τα προηγουμενα iphone.Βεβαια ειναι ψιλο αναμενομενο αυτο)

    Βεβαια ο μεγαλος παραγοντας παραμενει για μενα ο χρηματικος,αρα αναμενω σε επομενα φθηνοτερα μοντελα που ισως η εταιρεια βαζει μεσα στην συσκευασια και τον γρηγορο φορτιστη

  22. #2437
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μπορει καποιος που κατεχει καποια πραγματα να μου εξηγησει πως γινεται αυτο στο παρακατω βιντεο?

    Και οι 2 συσκευες τρεχουν το ιδιο OS και ειναι σιγουρο οτι η 1 απο τις 2 ειναι πολυ ισχυροτερη τεχνικα, κι ομως το αποτελεσμα ειναι ολιγον κουφο.



    Μου προκαλει μεγαλο ενδιαφερον το ζητημα οποτε αν μπορει καποιος να μας πει λογους για τους οποιους υφισταται θα το εκτιμουσα. Το μυαλο παει φυσικα σε optimization αλλα optimization σε τι ακριβως? Το ιδιο OS χρησιμοποιουν. Μηπως optimization του IOS 11 ωστε να λειτουργει καλα με το A11 chip???

    Γενικα ειναι λιγο αστειο το σκηνικο... και απορρω πως δεν εχει γινει καθολου ντορος...

  23. #2438

    Default

    Δεν εχει γινει ντορος γιατι ασχολουνται ολοι με την διαθεσιμοτητα και τα του Iphone X γιαυτο.

    Επισης ειχε γινει λιγο πολυ γνωστο και πιο παλια οτι με το Ios 11 συγκεκριμενα στα νεα iphone οι επιδοσεις δεν ηταν αυτες που βλεπαμε στα benchmarks με τα τεραστια νουμερα και ακομα και στα speedtest(που παλια κερδιζαν κατα κρατος τα iphone)εβγαιναν στα ισα ή και σε μερικες περιπτωσεις εχαναν απο android του ανταγωνισμου.

    Το πιο λογικο ειναι να μην υπαρχει καλη συμβατοτητα μεταξυ ios 11 και A11 κατι ομως που δεν δικαιολογειται καθολου για τα χρηματα που ζητανε.

  24. #2439
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Spoiler!

  25. #2440
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Guys, για λύστε μου μια απορία...
    Σε καινούργιο ρουτερ εχω συνδέσει κανονικά iPhone και iPad εδώ και πολλές μέρες. Το ρουτερ ζήτησε κωδικό κλπ κλπ. Σήμερα συνδέω και τον Mac και με το που τον ανοίγω συνδέεται στο ρουτερ χωρίς να βάλω τον κωδικό.
    Υποθέτω οτι έχει να κανει με το οτι συνδέθηκαν οι άλλες δυο συσκευές πρώτα και κράτησε τον κωδικό, αλλα εσείς τι λέτε; Τι μπορεί να έπαιξε;

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •