Page 192 of 201 FirstFirst ... 92142182188189190191192193194195196 ... LastLast
Results 3,821 to 3,840 of 4015

Thread: Επί παντός επιστητού

  1. #3821
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παθαίνεις - μαθαίνεις. A true greek story.

    Να ΄σαι καλά. Και εύχομαι καλή επιτυχία στον "Γολγοθά" που σε περιμένει.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Leon_DiZ (04-07-2017)

  3. #3822
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Παυλο σου απανταω εδω για το ΕΑΠ.
    Προπτυχιακο ειναι, στην πληροφορικη , και πρωτη χρονια δυστηχως. Εκανα την βλακεια και πηρα 3 ενοητες , και ειλικρινα ψοφησα ολη την χρονια. Ευτυχως τις περασα και τις 3, αλλα απο του χρονου 2 το πολυ. Αυτο που με παιδεψε κυριως ηταν τα μαθηματικα, εργασια στην ΠΛΗ 10 (κυριως C και ψευδοκωδικας) οπου μου επαιρνε 1 εβδομαδα με 1-2 ωρες την ημερα, στην 12 σπαταλουσα 2.5-3 εβδομαδες, με 4-6 ωρες καθε ημερα, εκτος απο ΣΚ οπου χτυπαγα 8-ωρα.

    Στο τελος μας ξεσκισαν και στις εξετασεις (στην 12 μονο, 11 και 10 ηταν απο νορμαλ εως ευκολα) και αφου καταφερα να γραψω 6 ειμαι τρισευτιχισμενος παροτι στοχευα για παραπανω.

  4. #3823
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Να σου πω, καταρχήν, συγχαρητήρια και μόνο που το ξεκίνησες, δεδομένων οτι έχεις δουλειά, οικογένεια κτλ.
    Η πληροφορική ειναι, αν όχι το πιο δύσκολο, σιγουρα ενα πολύ δύσκολο και απαιτητικό προπτυχιακό και το οτι έβγαλες 3 ενότητες σε μια χρονιά ειναι πολύ σημαντικό. Μείνε καλύτερα στις 2, όπως ειπες, διότι αργότερα -όπως σε ολα τα προπτυχιακά- η δυσκολία ανεβαίνει. Υπάρχουν φοιτητές που αναγκάζονται να καταφύγουν σε φροντιστήρια -ακόμα και για βασικά μαθηματικά- προκειμένου να προχωρήσουν. Άλλωστε, εαν δε σε πιέζει ο χρόνος για κάτι, δεν έχεις λόγο να βιάζεσαι.
    Να ξέρεις οτι στο ΕΑΠ δε θα σου χαριστεί τίποτα! Αλλα αυτή ειναι και η αξία του πτυχίου, όταν το αποκτήσεις!

  5. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Slay (10-07-2017)

  6. #3824
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι σε όλους και καλές διακοπές σε όσους έχουν φύγει.
    Ένα ηλιοβασίλεμα από:
    Spoiler!


    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. The Following 5 Users Say Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    DJTaurus (15-08-2017),Dragonpaul (14-08-2017),Kane (15-08-2017),mihalis13 (15-08-2017),ntsmrtz (15-08-2017)

  8. #3825
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  9. The Following 5 Users Say Thank You to jimspy For This Useful Post:

    DJTaurus (17-08-2017),Dragonpaul (17-08-2017),mihalis13 (17-08-2017),Nikoladim (18-08-2017),orck (27-08-2017)

  10. #3826
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default Επί παντός επιστητού

    http://rarehistoricalphotos.com/laug...uschwitz-1942/

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. The Following 3 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Axilleas_GR (20-08-2017),DJTaurus (19-08-2017),Error Flynn (20-08-2017)

  12. #3827
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Ακούω με μία γλυκόπικρη διάθεση γονείς που πανηγυρίζουν για τα παιδιά τους που πέρασαν στο πολυτεχνείο.
    Οι οποίοι γονείς δεν είναι μηχανικοί για να περάσουν έστω ένα know-how στο παιδί όσον αφορά τα μετέπειτα επαγγελματικά.
    Ζόρικο να είσαι μηχανικός στην Ελλάδα..

  13. #3828

    Default

    Το πανεπιστημιο δεν περναει το know hot στους φοιτητες; Μηπως μιλας για την πελατεια που εαν και οι γονεις ηταν μηχανικοι την σπρωχνουν στο παιδι, ενω οι αλλοι πρεπει να βρουν μονοι τους την πελατεια τους.

  14. #3829
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    ^
    Ναι, το διευκρίνησα στο "όσον αφορά τα μετέπειτα επαγγελματικά"
    Δεν είναι όμως μόνο η πελατεία.
    Πες σε άναν απόφοιτο αρχιτεκτονικής να σου υπολογίσει τις οφειλές σε γή και χρήμα πάνω σε μία πράξη νεοενταγμένης στο σχέδιο περιοχής και θα σε κοιτάει λες και έχεις κατεβεί από τον αστερισμό του Ωρίωνα.
    Πολλά πράγματα το πολυτεχνείο τα περνάει "τροχάδην" και πολλά από αυτά όχι μόνο τα βρίσκεις μπροστά σου επαγγελματικά αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που ασχολείσαι αποκλειστικά με αυτά.

  15. #3830
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  16. #3831
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    εμ χρόνια τα έλεγα, δεκαετίες μάλιστα.

    Η πειρατεία, αν έχεις καλή πλατφόρμα, την βοηθάει μάλιστα στην αρχή να εξαπλωθεί, να αυξηθεί το user base.

    Κατόπιν, λόγω του μεγάλου user base, τα παιχνίδια παράγονται βροχή. Κι έτσι ξεκινάει ο αυτοτροφοδοτούμενος κύκλος, περισσότερα παιχνίδια <--> περισσότερες κονσόλες.

    Πως έγινε νομίζετε το "μαγικό" και τα PS1/PS2 γαμήθηκαν στις πωλήσεις; Καλές πλατφόρμες + πειρατεία.

  17. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Christos33 (22-09-2017),jimspy (22-09-2017)

  18. #3832
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    εμ χρόνια τα έλεγα, δεκαετίες μάλιστα.

    Η πειρατεία, αν έχεις καλή πλατφόρμα, την βοηθάει μάλιστα στην αρχή να εξαπλωθεί, να αυξηθεί το user base.

    Κατόπιν, λόγω του μεγάλου user base, τα παιχνίδια παράγονται βροχή. Κι έτσι ξεκινάει ο αυτοτροφοδοτούμενος κύκλος, περισσότερα παιχνίδια <--> περισσότερες κονσόλες.

    Πως έγινε νομίζετε το "μαγικό" και τα PS1/PS2 γαμήθηκαν στις πωλήσεις; Καλές πλατφόρμες + πειρατεία.
    Βέβαια εγώ μπορεί να είχα πάρει 5 ps2 εκείνο τον καιρό, γιατί βολεύε να παίζει αντίγραφα κ τα έδινα δώρο στα αδέρφια μου συν την κασετίνα με της κόπιες

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  19. #3833
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    αχααχαχαχα πρέπει να έχω πάνω από 2.500 παιχνίδια συνολικά για PS1+PS2. Σήμερα κοίταζα μερικά από τη συλλογή μου.
    Φυσικά δεν ήταν αγορασμένα από πειρατή, καθώς ήμουν ακόμα τότε πειρατής, όντας στο "σπορ" από την εποχή του Amstrad 6128/Commodore 64. Οπότε τα έπαιρνα μέσω weekly συνδρομής από εξωτερικό και κατόπιν στους πελάτες. Ε, μερικά τα κράτησα. Λολ για το "μερικά".


  20. #3834
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    αχααχαχαχα πρέπει να έχω πάνω από 2.500 παιχνίδια συνολικά για PS1+PS2. Σήμερα κοίταζα μερικά από τη συλλογή μου.
    Φυσικά δεν ήταν αγορασμένα από πειρατή, καθώς ήμουν ακόμα τότε πειρατής, όντας στο "σπορ" από την εποχή του Amstrad 6128/Commodore 64. Οπότε τα έπαιρνα μέσω weekly συνδρομής από εξωτερικό και κατόπιν στους πελάτες. Ε, μερικά τα κράτησα. Λολ για το "μερικά".
    Εντάξει μην το ανοίξουμε αυτό το θέμα, με το που μπήκε adsl Ελλάδα το μουλάρι είχε πάρει φωτιά στο ps2 με συγκεκριμένο πρόγραμμα το θυμάμαι ακόμα alcohol 120% γίνονταν όλα ρολόι, εκτός μετά που έβγαλαν τα διπλά DVD 9, όπως ήταν το God of War κ GT 4.
    Αλλες εποχές, τώρα μερικές εταιρείες στο PC κάνουν το καλύτερο κόλπο στην μέση του παιχνιδιού κλειδώνει μια πόρτα αν είναι πειρατικό κ όλη πάνε και κάνουν σαματά στο forum της εταιρείας χαχαχα

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  21. #3835
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    23 Σεπτεμβρίου σήμερα ε; μην ξεχνιόμαστε....
    Άντε, καλό τέλος του κόσμου σε όλους παιδιά!

  22. #3836

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Εντάξει μην το ανοίξουμε αυτό το θέμα, με το που μπήκε adsl Ελλάδα το μουλάρι είχε πάρει φωτιά στο ps2 με συγκεκριμένο πρόγραμμα το θυμάμαι ακόμα alcohol 120% γίνονταν όλα ρολόι, εκτός μετά που έβγαλαν τα διπλά DVD 9, όπως ήταν το God of War κ GT 4.
    Αλλες εποχές, τώρα μερικές εταιρείες στο PC κάνουν το καλύτερο κόλπο στην μέση του παιχνιδιού κλειδώνει μια πόρτα αν είναι πειρατικό κ όλη πάνε και κάνουν σαματά στο forum της εταιρείας χαχαχα

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    πανω σε αυτα που λετε με τον λευτερη,νομιζω οτι ειναι απαραδεκτο να μην πληρωνεται ο κοπος καποιων ανθρωπων που δουλεψαν πανω σε ενα παιχνιδι,το οποιο αποφασισαν καποιοι να το κατεβασουν τσαμπα. συνηθως σημερα αυτο γινεται απο τους pc gamers οπου ολα τα κατεβαζουν απ'τον ''θειο'' οπως λενε κ μεταξυ τους.γι'αυτο κ κανεις developer δεν ασχολειται να βγαλει καμια σοβαρη ααα αποκλειστικοτητα για pc,ξεροντας οτι οι περισσοτεροι θα κοιταξουν να το κατεβασουν τσαμπα. γνωμη μου!

  23. #3837
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Ειπα δεν θα πει κάποιος κάτι, εννοείται ότι αξίζει αγοράζετε γιαυτό εγώ πιστεύω ότι η πειρατεία βοήθαει στο να αγοράσει κάποιος το παιχνίδι αν το βρει ενδιαφέρον.
    Στις ταινίες τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά εκεί μπορει να κάνει ζημιά κ όλη λίγο πολύ βλέπουμε
    Edit
    Βασίκα κ στο PC πιστεύω με το steam η πειρατεία έχει πέσει πολύ αγοράζουν γιατί υπάρχουν ποιο φτηνά.
    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  24. #3838
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @sonyboy

    Μωρέ καλά τα λες.

    Με την διαφορά ότι ήμουν πειρατής ενεργός τις εποχές που δεν έβρισκες αυθεντικό παιχνίδι ούτε για δείγμα. Μιλάω για εποχές 1985-1992. Μετά απλώς είχα τις "άκρες" και μοίραζα παιχνίδια σε φίλους και γνωστούς. Αρκετά πριν την εξάπλωση των γραμμών aDSL τα είχα παρατήσει.

    Για άντε ρώτα τι γινόταν 1985-1991, αν μπορούσες να βρεις το αυθεντικό που ήθελες, είτε πρόκειται για παιχνίδι είτε για πρόγραμμα (πχ. Imagine 3D, Scala MM κλπ). Ούτε για δείγμα στην Ελλάδα.

    Πολλά άτομα οφείλουν σε εμάς (τους πειρατές εκείνης της εποχής) την ενασχόλησή τους με υπολογιστές (οι κονσόλες ήταν ανύπαρκτες).

    Προφανώς αναφέρεσαι στις πολύύύύύύύύύύύ μετά εποχές, στις οποίες δεν είχα καμία (ενεργή) συμμετοχή.

    ΥΓ: Ίσως να μην πρόλαβες / έζησες τις εποχές Pixel περιοδικού, όπου στις τελευταίες σελίδες υπήρχαν κανονικά αγγελίες πειρατών. Μέχρι που ενήργησε ο νόμος και σταμάτησαν. Βέβαια, υπήρχαν και ακραίες περιπτώσεις μαγαζιών που έδεσαν κανονικά τους ιδιοκτήτες, όπως Ελένη Κουνάνη Computers, Δέσποινα Χαραλαμπίδου (Εγκέφαλος Computers) και Θωμάς (Thomas Soft). Όμως...........μετά από την δίκη και καταδίκη, τσουπ μετά από λίγες μέρες τα μαγαζιά λειτουργούσαν κανονικά. Πρέπει κάποιος να έχει ζήσει ενεργά εκείνες τις εποχές για να καταλάβει τι λέω, και φυσικά στην Αθήνα - αυστηρά, γιατί μόνο στην Αθήνα υπήρχε μεγάλη "κίνηση". Η επαρχία είχε απειροελάχιστους πειρατές και πιο πολύ μεταξύ λίγων ατόμων.

    ΥΓ2: Βρε συ Χριστόφορε, κάνε κάτι με αυτό το όλοι <--> όλη, βάλε έναν κορέκτορα ξέρω γω. Δεν είναι δα κανά δύσκολο πράμα! (χωρίς παρεξήγηση!)
    Last edited by Lefteris_X; 23-09-2017 at 18:45.

  25. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Christos33 (23-09-2017),DJTaurus (23-09-2017)

  26. #3839

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Ειπα δεν θα πει κάποιος κάτι, εννοείται ότι αξίζει αγοράζετε γιαυτό εγώ πιστεύω ότι η πειρατεία βοήθαει στο να αγοράσει κάποιος το παιχνίδι αν το βρει ενδιαφέρον.
    Στις ταινίες τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά εκεί μπορει να κάνει ζημιά κ όλη λίγο πολύ βλέπουμε
    Edit
    Βασίκα κ στο PC πιστεύω με το steam η πειρατεία έχει πέσει πολύ αγοράζουν γιατί υπάρχουν ποιο φτηνά.
    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    α μπα δε μενει ο αλλος στο ''θα το κατεβασω τσαμπα να δω τι παιζει κ αν μ'αρεσει θα το αγορασω'' δυστυχως. βλεπω πολλους pcαδες που περηφανευονται,του στυλ ''αντε ρε κοροιδα που πληρωνεται για games κ για να παιζετε online κ μιλατε κιολας''. αυτα τα σχολια τα βλεπω πολυ συχνα σε σελιδες με κονσολες-gaming κτλ. οτι κ καλα ειμαστε τα κοροιδα εμεις οι ποταποι console gamers.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μωρέ καλά τα λες.

    Με την διαφορά ότι ήμουν πειρατής ενεργός τις εποχές που δεν έβρισκες αυθεντικό παιχνίδι ούτε για δείγμα. Μιλάω για εποχές 1985-1992. Μετά απλώς είχα τις "άκρες" και μοίραζα παιχνίδια σε φίλους και γνωστούς. Αρκετά πριν την εξάπλωση των γραμμών aDSL τα είχα παρατήσει.

    Για άντε ρώτα τι γινόταν 1985-1991, αν μπορούσες να βρεις το αυθεντικό που ήθελες, είτε πρόκειται για παιχνίδι είτε για πρόγραμμα (πχ. Imagine 3D, Scala MM κλπ). Ούτε για δείγμα στην Ελλάδα.

    Πολλά άτομα οφείλουν σε εμάς (τους πειρατές εκείνης της εποχής) την ενασχόλησή τους με υπολογιστές (οι κονσόλες ήταν ανύπαρκτες).

    Προφανώς αναφέρεσαι στις πολύύύύύύύύύύύ μετά εποχές, στις οποίες δεν είχα καμία (ενεργή) συμμετοχή.
    σε παω στην εποχη του ps1 που το τσιπαρισμα ειχε 10.000 δραχμες κ 2 παιχνιδια δωρο κ τοτε ειχε γινει κ της τανας με τα πειρατικα.αμα μιλησουμε για σημερα,ευτυχως δεν υπαρχει κατι τετοιο στις κονσολες,παρα μονο στα pc.

  27. #3840
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Χάχα αν σου πω ότι καν το πρόσεξα αν γράφεις γρήγορα κ ειδικά από κινητό πολλές φορές την πατας, ειδικά με το ριμαδι το δικό μου που αλλάζει λέξεις πολλές φορές χωρίς να το καταλάβω (όταν το δω είναι αργά)

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •