Page 119 of 162 FirstFirst ... 1969109115116117118119120121122123129 ... LastLast
Results 2,361 to 2,380 of 3237

Thread: Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!

  1. #2361
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Κι όμως, δίνει ακόμα μέρη στην Samsung για παραγωγή.

    Και αν θυμάμαι καλά, μοιράζει την παραγωγή μεταξύ TSMC και Samsung.
    Μοίραζε την παραγωγή για ένα διάστημα που δεν μπορούσε να την καλύψει η TSMC. Από το Α10 και μετά τα δίνει όλα στην TSMC, το ξανάψαξα τώρα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Lefteris_X (22-09-2017),Valkyre (22-09-2017)

  3. #2362
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Thanks man.

    Όπως και να έχει πάντως, θα έχει τρομερό ενδιαφέρον από εδώ και πέρα η όποια εξέλιξη, με την Apple να έχει τις δικές της CPU/GPU.

    Μάλιστα έχει υπό ανάπτυξη το δικό της modem (LTE/BT/Wi-Fi) ώστε να απαλλαχτεί εντελώς από 3ους κατασκευαστές.


  4. #2363
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Για gpu μιλάμε ετσι;....για την gpu ηταν το ποστ του DJTaurus και εκει πηγαινε το ποστ μου. Μίλησα για οθόνες, pixel κτλ; Εξηγηστε μου λοιπόν σε τι ακριβώς χρειάζεται η GPU σε ένα κινητό χωρίς λοιπά περιττά σχόλια.

  5. #2364
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Για gpu μιλάμε ετσι;....για την gpu ηταν το ποστ του DJTaurus και εκει πηγαινε το ποστ μου. Μίλησα για οθόνες, pixel κτλ; Εξηγηστε μου λοιπόν σε τι ακριβώς χρειάζεται η GPU σε ένα κινητό χωρίς λοιπά περιττά σχόλια.

    Τι εννοείς σε τι χρειάζεται; Στα.. πάντα.

    Παιχνίδια, AR, κωδικοποίηση/αποκωδικοποίηση βίντεο/φωτογραφιών, browsing στο internet, στο UI κτλ κτλ.

    Και άσχετα με το "σε τι χρειάζεται", είναι εντυπωσιακό σαν τεχνολογία. Μιλάμε για μια σκατούλα στο χέρι σου που κάνει παπάδες και αγγίζει επιδόσεις υπολογιστή. Και όλα αυτά μέσα σε 10 χρόνια.

    Btw, τα "mobile παιχνιδάκια" έχουν εξελιχθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια..



    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. #2365
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Για gpu μιλάμε ετσι;....για την gpu ηταν το ποστ του DJTaurus και εκει πηγαινε το ποστ μου. Μίλησα για οθόνες, pixel κτλ; Εξηγηστε μου λοιπόν σε τι ακριβώς χρειάζεται η GPU σε ένα κινητό χωρίς λοιπά περιττά σχόλια.
    Wow, οκ αρα σοβαρολογουσες στο ποστ...

    ΥΓ: Tο ποστ του DJTaurus δεν αναφεροταν μονο στην GPU.

  7. #2366

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Thanks man.

    Όπως και να έχει πάντως, θα έχει τρομερό ενδιαφέρον από εδώ και πέρα η όποια εξέλιξη, με την Apple να έχει τις δικές της CPU/GPU.

    Μάλιστα έχει υπό ανάπτυξη το δικό της modem (LTE/BT/Wi-Fi) ώστε να απαλλαχτεί εντελώς από 3ους κατασκευαστές.
    Πάντως του χρόνου θα μειώσει και τις Oled από την Samsung μιας και έχει επενδύσει σε εργοστάσιο της LG και Japan display.....όπως και τις Nand που θα βγαίνουν από την Toshiba στην οποία αν κατάλαβα καλα είναι μέτοχος πλέον μέσω κοινοπραξίας. Αν και οι OLED ήδη ξέρουμε από πατέντες ότι η Apple μελλοντικά θα τις αντικαταστήσει με δίκη της υπό ανάπτυξη τεχνολογία (micro-Led).

  8. #2367
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλά, η Toshiba ότι είναι αρχηγός στην λιθογραφία το ξέρουμε εδώ και πολλά χρόνια.

    Όσο αφορά τα προηγούμενα ποστ, η GPU συμμετέχει ενεργά στην υλοποίηση του iOS.
    Δηλαδή ΔΕΝ σηκώνει όλο το σύστημα (Ui/interactions/servives) η CPU, αλλά ο συνδυασμός CPU+GPU. Γι' αυτό και πετάει.

    Ότι ακριβώς δεν κάνουν τα Windows και το Android. (η Apple ακολουθεί την εξελιγμένη νοοτροπία του Workbench σε iOS και macOS. Λοιπά Λειτουργικά Συστήματα, ακολουθούν την αρχαία νοοτροπία των 70s: brute force για την υλοποίηση του συστήματος)

  9. #2368

    Default

    Το ότι μείωσαν την μπαταρία στα νέα iphone δεν είναι άξιο αναφοράς?Το ότι τον φορτιστή για ταχεία φόρτιση τον πληρώνεις ξεχωριστά και καθόλου φθηνά?

    Μόνο τα νούμερα του ποιος την έχει μεγαλύτερη σε επιδόσεις cpu-gpu είναι?

    Τι να τα κάνω όλα αυτά που και στο iphone 6 που είχα πιο παλιά μέσα στην μέρα έψαχνα μπριζα για να φορτίσω το κινητό λόγω τραγικής μπαταρίας?
    Και με αργή φόρτιση φυσικά αν το ξεζουμιζα το κινητό ήθελε κοντά 2.5 ώρες να φορτίσει.

    Στο 7 plus αυτό ανέβηκε στις 3ωρες κοντά.

    Αυτά ενδιαφέρουν περισσότερο τον κόσμο από το αν πατάει το iphone 8 το 7 η το note 8.

    Και ο φίλος μου με 6s απόλυτα ικανοποιημένος είναι απ επιδόσεις και σταθερότητα εκτός της μπαταρίας/φορτισης(και του χώρου) και του πανάκριβου κόστους για να κάνει μετάβαση,γιατί οι τιμές όλο ανεβαίνουν προς τα πάνω.
    Last edited by Fulgore; 22-09-2017 at 17:24.

  10. #2369

    Default

    Και επειδή δεν βλέπω να αναφερθηκαν πουθενά οι τιμές
    http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=457352

    Iphone 8 64gb 859ευρω
    Iphone 8 256gb 1050ευρω

    Iphone 8 plus 64gb 979ευρω
    Iphone 8 plus 256gb 1159 ευρώ

    Ναι η κάμερα και ειδικά το video είναι φοβερά,ναι φοράει το καλύτερο τσιπακι της αγοράς αλλά η τιμή μιλάει από μόνη της.

  11. #2370
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Το ότι μείωσαν την μπαταρία στα νέα iphone δεν είναι άξιο αναφοράς?Το ότι τον φορτιστή για ταχεία φόρτιση τον πληρώνεις ξεχωριστά και καθόλου φθηνά?

    Μόνο τα νούμερα του ποιος την έχει μεγαλύτερη σε επιδόσεις cpu-gpu είναι?

    Τι να τα κάνω όλα αυτά που και στο iphone 6 που είχα πιο παλιά μέσα στην μέρα έψαχνα μπριζα για να φορτίσω το κινητό λόγω τραγικής μπαταρίας?
    Και με αργή φόρτιση φυσικά αν το ξεζουμιζα το κινητό ήθελε κοντά 2.5 ώρες να φορτίσει.

    Στο 7 plus αυτό ανέβηκε στις 3ωρες κοντά.

    Αυτά ενδιαφέρουν περισσότερο τον κόσμο από το αν πατάει το iphone 8 το 7 η το note 8.

    Και ο φίλος μου με 6s απόλυτα ικανοποιημένος είναι απ επιδόσεις και σταθερότητα εκτός της μπαταρίας/φορτισης(και του χώρου) και του πανάκριβου κόστους για να κάνει μετάβαση,γιατί οι τιμές όλο ανεβαίνουν προς τα πάνω.
    Αυτό για τη μπαταρία όχι δεν είναι αξιο αναφοράς γιατί από μόνο του δεν μας λέει κάτι.

    Πάντα υπαρχουν μικρό διάφορες στις μπαταρίες από γενιά σε γενιά.

    iPhone 6 - 1810 mAh
    iPhone 6s - 1715 mAh
    iPhone 7 - 1960 mAh
    iPhone 8 - 1821 mAh

    Συμφωνώ για το φορτιστή, το θεωρώ απαράδεκτο και τρελή γυφτια. Ευελπιστώ να βγάλουν πιο φτηνές λύσεις τα third parties.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #2371
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το θεμα του φορτιστη ειναι βεβαιως βεβαιως φουλ κατακριτεο και απο εμενα. Οπως επισης και η ποιοτητα των ακουστικων της apple που χροοονια τωρα τα κραζω.... δεν παιζει να εχω παρει iphone και να μην εχουν καταστραφει τα ακουστικα. τα καλωδια ξεφτιζουν το control των ακουστικων τα φτυνει, ειναι το λιγοτερο ντροπη.

    Δεν παιρνει αφεση αμαρτιων η apple για πολλα θεματα.

    Τωρα για την τιμη, ειλικρινα, μην λεμε τα ιδια και τα ιδια... και μην κρυβομαστε λες και η apple ειναι η μοναδικη...

    Iphone 8 64gb 699$
    iphone 8 plus 64gb 799$

    Samsung S8 725$
    Samsung S8+ 825$

    Αυτες ειναι οι επισημες τιμες. Το τι γινεται οταν τα φερνουν εδω ειναι αλλο ζητημα και κατι το οποιο δεν εξαρταται αποκλειστικα απο τις εταιρειες αυτες.

  13. #2372
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Καμία σχέση με αυτές που έχουμε εδώ, η υψηλότερη τιμή έξω είναι ποιο χαμηλά από το φτηνότερο iPhone 8 στην Ελλάδα

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  14. #2373
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Τι εννοείς σε τι χρειάζεται; Στα.. πάντα.

    Παιχνίδια, AR, κωδικοποίηση/αποκωδικοποίηση βίντεο/φωτογραφιών, browsing στο internet, στο UI κτλ κτλ.

    Και άσχετα με το "σε τι χρειάζεται", είναι εντυπωσιακό σαν τεχνολογία. Μιλάμε για μια σκατούλα στο χέρι σου που κάνει παπάδες και αγγίζει επιδόσεις υπολογιστή. Και όλα αυτά μέσα σε 10 χρόνια.

    Btw, τα "mobile παιχνιδάκια" έχουν εξελιχθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια..



    Προσωπικα στα δύο παιχνίδια που ποσταρες δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο. Ειδικά στο Tekken. Το Sky φαίνεται πανέμορφο αρτιστικα όχι σε τεχνικό επίπεδο. Τα παιχνίδια όχι δεν έχουν εξελιχθεί. Το πράγμα έχει μείνει στάσιμο. Θυμαστε ένα παιχνίδι ονόματι infinity blade της epic; Το πρώτο βγήκε το 2010 και το τρίτο, το πιο εντυπωσιακό οπτικα το 2013. Βρείτε μου 5 παιχνίδια που κυκλοφορούν σήμερα και το ξεπερνούν σε γραφικά....ενα άλλο παράδειγμα είναι το Real Racing 3. Για πλάκα ότι πιο ρεαλιστικό έχει κυκλοφορήσει σε racing στα κινητά.και αυτό το 2013 βγήκε. Και έχει ποαραμεινει στο 3....ή να το πω διαφορετικά πείτε μου ένα παιχνίδι που να μπορεί έστω και λίγο να συγκριθεί με το killzone πχ στο vita.
    Με λίγα λόγια δεν υπάρχει ούτε ένα παιχνίδι που να δικαιολογεί ή να απαιτεί τόση δύναμη όση η GPU του νεου iphone. Και δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ή έστω αυτά θα μετριούνται στα δάχτυλα.
    Για όσους βέβαια ασχολούνται με mobile παιχνίδια και θεωρούν ότι είναι ενας βασικός λογος επιλογής ενός κινητού...
    AR...κατσε πρώτα να το δούμε...ή μαλλον να το πω καλύτερα να δούμε την υλοποίηση της Apple γιατί το AR υπάρχει κάνα 2 χρόνια τώρα σε κινητά. Και πόσο αυτό μπορεί να είναι game changer.
    Για τα υπόλοιπα, video, browsing κτλ δεν έχω να πω κάτι....ειδικα εσείς οι χρήστες του iphone γνωρίζετε πολύ καλά αν χρειάζεται τόση δύναμη για να έχεις μια smooth εμπειρία....
    Πέρα του ότι για αυτά μεγαλύτερη σημασία έχει η CPU, η μνήμη και το ίδιο το λειτουργικό και όχι η GPU.

    Δεν έχω πει ποτέ ότι δεν είναι εντυπωσιακο σαν τεχνολογία, σαν αριθμοί. Εγω ημουν αυτος που σε ποστ μου εγραψα οτι ο Α11 κανει πλακα στους υπαρχοντες επεξεργαστες πρωτου εμφανιστούν οι πίνακες με τους αριθμούς εδώ μέσα. Και εγώ έγραψα μόλις χθες ότι η Apple έβαλε πολύ ψηλά τον πήχη και θα είναι πολυ δυσκολο για τους άλλους να ακολουθήσουν...
    Στην πράξη δεν ξέρω τι σημαίνουν όλα αυτά...αυτοι οι αριθμοι...στην ουσια του πραγματος δηλ .Εκει που μπορώ να βρω 7-8 πράγματα που είναι πολύ πιο σημαντικά για έναν χρήστη ή για εναν υποψηφιο αγοραστη. Και η μπαταρια που αναφερθηκε πιο πανω ειναι ενα απο αυτα. Του να εχω δηλ μια ικανη μπαταρια που να μου βγαζει τη μερα με γερη χρηση, να εχω τη δυνατοτητα ταχειας φορτισης με την οποια να πηγαινω απο το 15% στο 80% σε μιση ωρα κτλ...Δεν εχω ακουσει ποτε κανέναν σε κάποιο κατάστημα να ρωτάει τον πωλητή τι cpu/gpu έχει το κινητο και πόσο βγάζει στα benchmarks....αλλα πράγματα τους νοιάζουν και ρωτούν. Το 95% τουλάχιστον των χρηστών smartphones.
    Last edited by kostasb13; 22-09-2017 at 21:54.

  15. #2374
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default Αpple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!! (Μacs, ipods, iphone κλπ)

    Είδατε βαθμολογίες που πήρε από το dxomark;

    Best smartphone camera ever tested!

    Νομίζω ότι έφυγα για αγορά!

    https://www.dxomark.com/apple-iphone...a-ever-tested/
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  16. #2375
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Είδατε βαθμολογίες που πήρε από το dxomark;

    Best smartphone camera ever tested!

    Νομίζω ότι έφυγα για αγορά!

    https://www.dxomark.com/apple-iphone...a-ever-tested/
    αν αυτος ειναι ο μονος λογος για αγορα, sorry αλλα η φτηνοτερη dslr το κανει με τα κρεμμυδακια.

  17. #2376
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Προφανως και δεν ειναι καλυτερη καμερα απο μια stand alone φωτογραφικη μηχανη. Και προφανως δεν νομιζω κανεις να θετει ως μοναδικο κριτηριο αγορας κινητου το αν η καμερα του συγκρινεται με μια DSLR.

    Ειναι το συνολο ολων αυτων που προσφερει. Και αυτα που προσφερει, απο αυτα που διαβαζουμε μεχρι στιγμης ειναι πολυ εντυπωσιακα τηρουμενων παντα των αναλογιων και του ανταγωνισμου. Προκειται για μια συσκευη που χωραει στην τσεπη μας. Και βαση αυτου, το βιντεο, οι φωτογραφιες, οι δυνατοτητες που παρεχει ως συσκευη(οχι μονο αυτο το iphone8, γενικα τα high end συγχρονα τηλεφωνα) ειναι κατ εμε πολυ πιο εντυπωσιακο επιτευγμα απο οποιαδηποτε φωτογραφικη εκει εξω. Για τους απλους ανθρωπους που δεν ασχολουνται σοβαρα με φωτογραφια/βιντεο, τα αποτελεσματα απο αυτες τις μικροσκοπικες καμερες ειναι περα για περα αρκετα. Εγω εχω να παρω φωτογραφικη μηχανη αιωνες. Δεν μπορω να διανοηθω (εγω που δεν ασχολουμαι σοβαρα εννοειται) οτι υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να κουβαλαω φωτογραφικη οταν εχω το κινητο. Βγαζω απειρες φωτογραφιες και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα. Και γινονται ολο και καλυτερες.

    Τα ιδια ισχυουν και για τις αποριες περι ποιος ο λογος υπαρξης GPU τοσο ισχυρης...

    Μα στην τελικη τι ακριβως θελετε? Δηλαδη ειναι κακο που εβγαλαν τοσο καλη CPU GPU με την αφελη κατ εμε δικαιολογια του "δεν θα αξιοποιηθει ποτε"? Δηλαδη αν την ειχε βγαλει η Samsung θα καναμε τα ιδια παραπονα? Γιατι εγω θυμαμαι οταν εβγαζε η Samsung RAM με το τσουβαλι και που μετραγαμε πυρηνες σα στραγαλια, κοροιδευανε την αστοιχειωτη overpriced apple που εχει μεινει πισω (παρολο που δουλευε εξισου καλα/καλυτερα). Ειμαστε σε φορουμ που κατι τοις ασχολειται με την τεχνολογια και φτασαμε στο σημειο να λεμε "παραειναι ισχυρη αυτη η συσκευη, κακως την βγαλανε τοσο ισχυρη, τι να την κανουμε με τοση δυναμη, δεν εχει καμμια σημασια, τι κι αν δινει ενα καρο προτερηματα. Ξαφνικα δεν περιαζει να περιμενεις 4 φορες παραπανω για να κανεις καποιες δουλειες, διοτι δεν σε νοιαζουν αυτες δουλειες, οπως δεν σε νοιαζει να παιζεις παιχνιδια ή δεν σε νοιαζει το ενα ή το αλλο, αλλα προφανως αναφερουμε το feature του VR ως τεραστιο πλεονεκτημα (το οποιο ισως και να χρειαζεται μια GPU της προκοπης, λεω εγω τωρα) και αντιστοιχη ελειψη του ανταγωνιστη.

    Δηλαδη ειλικρινα δεν γινεται αντιληπτο πλεον οτι μιλαμε για ξεκαθαρο bias? Με την πορεια που βλεπω εγω να εχουμε εδω στην συζητηση αυτη και transformer να ηταν το iphone X θα λεγαμε οτι "και τι να το κανω το transformer, δεν το χρειαζομαι, το VR ομως τα σπαει καθως στην καθημερινοτητα μου το χρειαζομαι, αλλα χωρις ιδιαιτερα καλη CPU/GPU βολευομαστε και με χειροτερη αποδοση, δεν ειναι θεμα." Το παραδειγμα ειναι προφανως σατιρικο και υπερβολικο, ομως καπως ετσι φαινεται να υπονοειται η ολη φαση εδω. Εχουμε ενα τεχνολογικο αλμα "next gen" και εμεις ζηταμε να κοψουμε λιγακι γιατι παραπηραμε φορα...

    Και προσοχη, δεν προσπαθω να πω οτι ντε και καλα πρεπει καποιος να γουσταρει την apple και το iphone ή οτι αλλο ρημαδι βγαζουν. Προφανως και για καποιον που δεν γουσταρει να δωσει πολλα λεφτα για ενα κινητο δεν θα παει σε iphone (αλλα ουτε και σε S8 ). Προφανως και πολλοι παιρνουν τα κινητα τους για instagram και facebook και αρα μπορουν καλλιστα (και αυτη θα ειναι η εξυπνη επιλογη) να βολευτουν με μια mid end κινεζια των 200 ευρω. Και φυσικα το θεμα προτιμησης ειναι το βασικοτερο στοιχειο επιλογης, του τι σου αρεσει ως εμπειρια, ως software τι σε βολευει κλπ. Απο εκει και περα ομως το να λεμε οτι μια ΞΕΚΑΘΑΡΑ high end συσκευη, παραειναι δυνατη, ειναι το λιγοτερο αφελες και αδικο. Στην τελικη, οοολη αυτη η δυναμη αυξανει την ζωη της συσκευης, γιατι καποια στιγμη θα αρχισει να κολαει το ρημαδι, εκτος και αν υπονοει κανεις οτι το iphone 8 θα εχει την καλυτερη GPU μεχρι το περας του χρονου... Οταν κανουμε μια κριτικη, να την κανουμε με ιδια μετρα και ιδια σταθμα και οχι να χρησιμοποιουμε φτηνα επιχειρηματα απαξιωσης. Δεν μπορει ολα τα καλα του iphone να ειναι γτπ και αδιαφορα και ολες οι ελειψεις του εγκληματικες. (το ιδιο φυσικα ισχυει και για τις αλλες εταιρειες) Διαλεγουμε αυτο που γουσταρουμε αλλα καλο ειναι να αναγνωριζονται και καποια πραγματα χωρις να τα ισοπεδωνουμε ολα.

    Anyway, για να επιστρεψω στα του συγκεκριμενου τηλεφωνου, απο οτι φαινεται, περαν των καλυτερων CPU και GPU πλεον εχει και την καλυτερη καμερα στην αγορα. Επισης ειναι κατι τοις κολακευτικο να γραφουν οτι ενα κινητο εχει ενα απο τα καλυτερα HDR performances που εχουν δοκιμασει ανεξαρτητως συσκευης...ή το οτι ειναι ριχνει στον τελευταιο i5 στα λαπτοπ. Μεγαλωνει η λιστα απο τις πρωτιες... Για να δουμε τι αλλο θα βγει στην πορεια. Θελω να δω τι θα πουν για την οθονη του Χ και το faceID, αλλα και την καμερα του που εχει καποιες βελτιωσεις παραπανω.

    Εdit: Και επειδη δεν εχω αναφερθει σε αυτα που θεωρω μειονεκτηματα στο iphone 8 και που υστερει στον ανταγωνισμο:

    1) Design. Πολυ ομορφο (κατα την προσωπικη μου αποψη) το σουλουπι του τηλεφωνου αλλα το ρημαδι ειναι πλεον 3 χρονων design με αμελητεες διαφορες. Οσο ωραιο και να ειναι, κουρασε και δειχνει μια εντελως παθητικη σταση της apple στο θεμα αυτο. Και ναι ειναι πολυ σημαντικο το design, τοσο, που θεωρω θα ειναι σε μεγαλο ποσοστο λογος που αρκετοι θα πανε στο Χ μονο και μονο γιατι δεν θελουν ενα ακομα "iphone 6".

    2) Oθονη. Το true tone καλοδεχουμενο, αλλα η οθονη ειναι πολυ πισω απο τον ανταγωνισμο στο 8αρι. Ειναι και αυτος ενας πολυ σημαντικος λογος που ο κοσμος θα περιμενει το Χ.

    3) Ποιοτητα περιφερειακων/παρελκομενων στο κουτι. Ελειψη fast charging φορτιστη, κακιστης ποιοτητας ακουστικα ("αναθεμα" τον πουστη που συνεχιζει να τα εγκρινει) και dongles...σε συνδυασμο με...

    4) ...ελειψη Jack υποδοχης, που σημαινει οτι θα εχεις ενα μαρκουτσι dongle για να μπορεις να κανεις την δουλεια σου.

    5) Η τιμη ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση (για το 8 παντα), δεν θεωρω οτι ειναι αποκλειστικο μειονεκτημα της apple καθως για πχ η Samsung με το S8 ειναι πιο ακριβη και γενικα πολλες εταιρειες πλησιαζουν τις τιμες αυτες με τις ναυαρχιδες τους, αλλα σαφως σου καθεται στο λαιμο κι ας ειναι high end συσκευη.

  18. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    AlexandrosQV (25-09-2017),Leon_DiZ (23-09-2017),mihalis13 (23-09-2017)

  19. #2377
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ε είναι και αυτός ένας από τους λόγους. Ποτέ δε κουβαλάω κάμερα μαζί μου και ούτε πρόκειται.
    Ο βασικός λόγος είναι η μανία του gadget και της καυλαντας πάντως. Γιατί να πω την αλήθεια μια χαρά είμαι και με το 6s Plus, αλλά με πιάνει η μαλακια ώρες ώρες.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  20. #2378

    Default

    Πέραν της πλάκας η κάμερα και το video ίσως είναι ο μόνος πραγματικός ρόλος να πάρει κάποιος το iphone 8 και 8 plus.

    Εγώ προσωπικά το είπα και πιο πίσω ότι ανεξαρτήτως εταιρείας και λειτουργικού μόνο σε κινητά με την νέα αναλογία οθόνης κοιτάζω πλέον,μιας και ως γνωστό τον περισσότερο χρόνο μας μπροστά από την οθόνη τον περνάμε(ακόμα και όταν βγάζεις φωτό/video)απλά φέτος μόνο το Iphone X το προσφέρει αυτό αλλά ξεφεύγει σε τιμή,άρα υπομονή από μένα για 2019-2020 για μελλοντικές φθηνότερες συσκευες.
    Ελπίζω και σε μεγαλύτερες μπαταρίες και αυτονομιες.

    - - - Updated - - -

    Για τα περι AR αρχή είναι ακόμα άρα από τα επόμενα μοντέλα και τσιπακι θα δούμε παραπάνω πράγματα.
    Να ναι καλά το pokemon go

  21. #2379
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Ε είναι και αυτός ένας από τους λόγους. Ποτέ δε κουβαλάω κάμερα μαζί μου και ούτε πρόκειται.
    Ο βασικός λόγος είναι η μανία του gadget και της καυλαντας πάντως. Γιατί να πω την αλήθεια μια χαρά είμαι και με το 6s Plus, αλλά με πιάνει η μαλακια ώρες ώρες.
    Θετικο οτι το παραδεχεσαι τουλαχιστον οτι δεν εχεις ουσιαστικο λογο να το παρεις, και απλα το θελεις επειδη ειναι το very latest.

    Δημητρη, θα συμφωνησω οτι για ανθρωπους που δεν ξερουν να βγαζουν φωτογραφιες (η τεραστια πλειοψηφια) το κινητο ειναι αρκετο. Και με μια DSLR στο auto, θα επαιρναν λιγο καλυτερα αποτελεσματα λογω αισθητηρα και φυσικα πολυ ανωτερων φακων, αλλα μεχρι εκει. Αλλα εαν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια, ξεχνας τι λεει το dxomark που ειναι η επιτομη του εξιδικευμενου site για φωτογραφια, (χρειαζεσαι totorial για να μαθεις να διαβαζεις τις μετρησεις τους) δεν το χρησιμοποιεις σαν e-penis, χωρις παρεξηγηση γενικα μιλαω.

  22. #2380
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Θετικο οτι το παραδεχεσαι τουλαχιστον οτι δεν εχεις ουσιαστικο λογο να το παρεις, και απλα το θελεις επειδη ειναι το very latest.

    Δημητρη, θα συμφωνησω οτι για ανθρωπους που δεν ξερουν να βγαζουν φωτογραφιες (η τεραστια πλειοψηφια) το κινητο ειναι αρκετο. Και με μια DSLR στο auto, θα επαιρναν λιγο καλυτερα αποτελεσματα λογω αισθητηρα και φυσικα πολυ ανωτερων φακων, αλλα μεχρι εκει. Αλλα εαν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια, ξεχνας τι λεει το dxomark που ειναι η επιτομη του εξιδικευμενου site για φωτογραφια, (χρειαζεσαι totorial για να μαθεις να διαβαζεις τις μετρησεις τους) δεν το χρησιμοποιεις σαν e-penis, χωρις παρεξηγηση γενικα μιλαω.
    Ειναι σαφεστατο οτι οπως ειπα και στο ποστ μου, δεν νοειται μια συγκριση μιας καμερας ενος κινητου με μια κανονικη. Δεν ειναι θεμα e-penis, ειναι ενα απλο fact οτι ως κινητο εχει την καλυτερη καμερα αυτη τη στιγμη. Ε αυτο θετικο δεν ειναι ρε συ Πανο; Ειπε κανενας οτι θα σταματησει να χρησιμοποιει την κανονικη του φωτογραφικη γιβαυτον τον λογο; Οχι φυσικα, λεω οτι ειμαι ασχετος αλλα εχω δει τι μπορεις να κανεις με μια κανονικη φωτογραφικη μηχανη και προφανως ειναι διαςτημικη η διαφορα.

    Αλλα οκ δεν ειμαι γενικα της αποψης οτι διαβαζω καπου οτι μια συσκευη, στην κατηγορια της, ειναι η καλυτερη σε εναν τομεα, και να γυρισω να απαντησω οτι μια αλλη εξειδικευμενη συσκευη πανω στο κομματι αυτο ειναι πολυ καλυτερη απο αυτην. Αυτο θα μπορουσες να το κανεις επι μερους για καθε σχεδον κομματι του κινητου οχι μονο για την καμερα. Και η... GPU του iphone 8 μπροστα σε μια Titan ειναι για γελια, λεω ενα παραδειγμα τωρα...!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •