Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 59

Thread: Μεταφορα σε νεο server και πιθανη παυση λειτουργιας του Tapatalk

  1. #1
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default Μεταφορα σε νεο server και πιθανη παυση λειτουργιας του Tapatalk

    Καλημερα παιδες, δυστηχως οπως θα εχετε καταλαβει πλεον για εμενα δεν υπαρχει εκτος απο το χρημα για την συντηρηση, ουτε και ο χρονος που απαιτει ενα VPS, οποτε πηρα την αποφαση να αλλαξω server και να ερθω Ελλαδα σε ενα ποιο απλο hosting. Σκοπευω η μεταφορα να γινει το συντομοτερο δυνατον μηπως και γλυτωσω την χρεωση του επομενου μηνα.

    Το προβλημα που θα υπαρξει πιθανα ειναι με το tapatalk. Με την υπαρχουσα δομη της βασης η οποια αναβαθμιση της PHP πανω απο 5.3.29 θα εχει σαν αποτελεσμα τα ελληνικα που θα γινονται post απο το Tapatalk να εμφανιζονται κινεζικα, οποτε σε τετοια περιπτωση απλα το προσθετο θα απενεργοποιηθει.

    Θα μιλησω και με τους τεχνικους της tophost μηπως και μπορεσουν και βοηθησουν σε αυτο (μετατροπη της βασης γιατι η PHP ξεκινα απο 5.5) και εαν γινει εχει καλως, αλλιως οι χρηστες που μπαινουν απο κινητο θα μπορουν να χρησιμοποιουν την Mobile εκδοση του forum, που σιγουρα δεν ειναι το ιδιο πρακτικη με το tapatalk, αλλα ειλικρινα δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Leon_DiZ (24-08-2017),Nek_Food (27-08-2017)

  3. #2
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Θα σημαίνει κάποια αλλαγή το πιο απλό hosting; Θα υπάρχει κάποια επίπτωση σε κατι;

  4. The Following User Says Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Leon_DiZ (24-08-2017)

  5. #3
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Κοιτα βασικα θα ειναι πλεον ελλαδα, αντι για αμερικη. Αυτο θεωρητικα θα σημαινει καλυτερη ταχυτητα. Εχω δει παρομοιο hosting plan φορτωμενο με sites και παιζουν ολα χωρις κανενα προβλημα. Ελπιζω να μην εχουμε εμεις καποιο θεμα.

  6. The Following 7 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Axilleas_GR (25-08-2017),BillyFlo81 (24-08-2017),Dragonpaul (24-08-2017),Error Flynn (24-08-2017),Leon_DiZ (24-08-2017),Nek_Food (27-08-2017)

  7. #4
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ωραια! Κι εγώ το ελπιζω.

  8. #5
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Τελικα η php ΔΕΝ ξεκινα απο 5.5 οπως μου ειχαν πει, και υπαρχει διαθεσιμη η εκδοση που χρειαζομαστε. Οποτε ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην χρειαστει να απενεργοποιηθει το tapatalk. Θα βαλω ηδη απο σημερα να ξεκινησει η μεταφορα των αρχειων και θα σας ενημερωσω και για την τελικη μεταφορα. Εαν παντως δειτε το forum με μυνημα οτι ειναι κλειστο, να ξερετε οτι εχει ξεκινησει η διαδικασια μεταφορας της βασης και η αλλαγη στους DNS.

  9. The Following 4 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Axilleas_GR (25-08-2017),chronohill (25-08-2017),Leon_DiZ (25-08-2017),mihalis13 (25-08-2017)

  10. #6
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Τα αρχεια μεταφερθηκαν, οποτε σημερα θα γινουν τα εξης πραγματα.

    1. Καποια στιγμη ενω θα βλεπετε το forum θα σας βγαλει οτι δεν μπορειτε να μπειτε γιατι γινονται εργασιες, αυτο θα γινει για να μην χαθουν posts στην μεταφορα.
    2. θα παρω ενα dump της βασης και θα το μεταφερω στον καινουργιο server, αυτο θα παρει ωρα καθως εχουμε βαση που φτανει το 1GB.
    3. Θα γινουν καποιες δοκιμες στο νεο περιβαλλον για να δουμε εαν δειχνουν ολα σωστα.
    4. Θα ανοιξει η βαση στο νεο server και θα γινει η αλλαγη στους DNS, μετα απο αυτο το βημα θα δω εαν τα ελληνικα μεσω tapatalk συνεχιζουν να παιζουν σωστα, εαν ναι μπραβο μας, εαν οχι δυστυχως το προσθετο θα απενεργοποιηθει.

  11. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Axilleas_GR (26-08-2017)

  12. #7
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Λοιπον το δευτερο post στον νεο server ( το πρωτο ηταν με tapalk). Βλεπω προς το παρον οτι ολα δουλευουν οκ (εκτος απο καποια email accounts δικα μου).

    Θερμη παρακληση οσοι μπειτε αυτες τις ημερες, τσεκαρετε για τυχον προβληματα, μηπως και γλυτωσω το ενοικιο του επομενου μηνα (στον παλιο Server)

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Axilleas_GR (26-08-2017),BillyFlo81 (26-08-2017)

  14. #8
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Ευτυχώς λειτουργεί το Tapatalk. Δεν γράφω σχεδόν ποτέ από pc και με έχει βολέψει πάρα πολύ αυτή η εφαρμογή. Καλορίζικος και ο νέος server.
    Από κινητό που μπήκα σε full site είδα διαφορά στη ταχύτητα που άνοιξε η σελίδα πάντως. Συνήθως έκανε περισσότερη ώρα να φορτώσει μαζί με τα banners των διαφημίσεων. Για οτιδήποτε παρατηρήσω θα γράψω στο αντίστοιχο νήμα.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  15. #9
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ωραια! Καλη νεα αρχή και το βλέπουμε.

  16. #10
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default Μεταφορα σε νεο server και πιθανη παυση λειτουργιας του Tapatalk

    Καλορίζικος ο νέος sever. Και εγώ βλέπω από Tapatalk μια χαρά είναι όλα.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by mihalis13; 26-08-2017 at 23:45.
    Spoiler!

  17. #11
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Και εμενα μου κανει για ποιο γρηγορο, αλλα λογικο μιας και ειμαστε πλεον πανω στο GR-IX , να δουμε και απο φορτο πως θα τα παει, αλλα οπως ηδη ειπα , επειδη διαχειριζομαι και αλλον εναν τετοιο server για πελατη στον οποιο φτιαχω sites, εχει μπολικα επανω και δεν βλεπω καποιο προβλημα στην ταχυτητα.

    Και εδω βεβαια θα μπουν και αλλοι, δεν θα ειμαστε μονοι μας οπως στο αλλο VPS, αλλα πιστευω οτι θα ειμαστε γενικα καλυτερα.

  18. #12
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Πάντως οι σελίδες στο Tapatalk ανοίγουν αισθητά γρηγορότερα. Προηγουμένως χρειαζοντουσαν μερικά δευτερόλεπτα για να μου εμφανίσει τα ποστ σε ένα νήμα. Τώρα ανοίγουν κατευθείαν.

    Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    Babis (28-08-2017),trabakoulas (26-08-2017)

  20. #13
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Και βρηκα μολις ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ προβλημα απο web τουλαχιστον. Το quick reply σου λεει οτι σε πεταει απο την σελιδα και οτι θα χασεις το περιεχομενο, ενω το εμφανιαζει κανονικα στην σελιδα, ΑΛΛΑ... μετα δεν μπορεις να κανεις edit, γενικα δεν μπορεις να κανεις edit ακομα και σε παλια posts.

    Εχω ηδη στειλει ticket, και περιμενω απαντηση καποια στιγμη αυριο μαλλον, ενταξει το πολυ πολυ να χαθουν τα posts μερικων ωρων.

  21. #14
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Λοιπόν το ψιλό έφτιαξα, δηλαδή πλέον το edit από web δουλεύει. Αυτό που υπάρχει σαν πρόβλημα είναι το μήνυμα πού βγάζει με το quick reply. Επιλέξτε leave page και δεν θα φύγετε και το μήνυμα θα εμφανιστεί κανονικά.

    Στάλθηκε από το SM-G531F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  22. The Following 3 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    BillyFlo81 (27-08-2017),Error Flynn (27-08-2017)

  23. #15
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Και παλαιότερα, σπάνια βέβαια, μου εμφανιζόταν το μήνυμα και πάντα επέλεγα "Leave page" = ώστε όλα να λειτουργήσουν κανονικά.

    Μέσω web και με Firefox 55.0.3 (64bit), MacOS 10.12.6 (Sierra), MacBook Pro 15,4 mid 2009.

    Επίσης, να πω ότι κι εγώ παρατηρώ εμφανέστατη διαφορά στην ταχύτητα, μου θυμίζει το φόρουμ εποχές 2008-9 που πήγαινε σφαίρα!

  24. #16
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Ένα μικρότερο θέμα, χάθηκε το favicon, πλέον έχει το standard του vBulletin.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. #17

    Default

    Tapatalk πάει σφαίρα από χτες. Καλοδεχούμενη η αλλαγή.

  26. #18
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Ένα μικρότερο θέμα, χάθηκε το favicon, πλέον έχει το standard του vBulletin.
    το ξερω, οπως επισης και τα avatar των συντακτων στην κεντρικη, συνεπεια της αναβαθμισης σε 4.2.5 εκδοση του vbulletin, βρηκα επισης οτι δεν δουλευει και το reply with quote.

  27. #19
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    το ξερω, οπως επισης και τα avatar των συντακτων στην κεντρικη, συνεπεια της αναβαθμισης σε 4.2.5 εκδοση του vbulletin, βρηκα επισης οτι δεν δουλευει και το reply with quote.
    Τεστ. Δουλεύει

  28. #20
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Ένα μικρότερο θέμα, χάθηκε το favicon, πλέον έχει το standard του vBulletin.
    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Τεστ. Δουλεύει
    μα τι στο.... anyway
    Ολα καλα , το εφτιαξα και αυτο

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •