Page 23 of 25 FirstFirst ... 1319202122232425 LastLast
Results 441 to 460 of 498

Thread: Οι μηχανές μας!

  1. #441
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλοτάξιδο κι από εμένα!!!! Προσοχή, σύνεση, ψυχραιμία!

    GPZ του 91;;;;;;;;;;

    Αχ και να σε πετύχω πουθενά με το NSR της ίδιας εποχής.......να σου ρίξω 2-3 κολώνες απόσταση χαχαχαχαχ!!!

    Και πάλι καλοτάξιδο!!!


  2. #442
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Καλημερα στην ομορφη παρεα!
    ΤΑ νεα μου με το θεμα μηχανης τρεξανε γρηγορα...


    Η μηχανη ειναι στα 500κ. Ξερω δεν εχω μεγαλη εμπειρια αλλα ειμαι συνετος ανθρωπος και θα προσπαθησω να μαθαινω μερα με την μερα...ο ανθρωπος μου εδωσε και 2 παλια ντεποζιτα αλλες δυο εξατμίσεις που ειναι πιο αθορυβες και επισης ενα κρανος...Ηταν τοσο καλος και συζητησιμος που ακομα και σημερα που την εχουν δει 5-6 ατομα δεν μπορω να πιστεψω οτι επεσα σε καλη περιπτωση...Ας ελπισουμε ετσι θα ειναι και στο μελλον...
    Μολις χθες πηρα και το διπλωμα και τωρα περιμενω να εκδοθει και να βγαλω ασφαλεια...Ακολουθουν ερωτησεις:
    -Γιατι ειναι τοσο ακριβη η ασφαλεια για νεο οδηγο?μου ειπαν 140ε 6μηνο.τοσο δεν δινω ουτε στο αμαξι... @mihalis13 εσυ ασχολεισαι με ασφαλειες?
    -Για μπουφαν που θελω να παρω ειναι καλυτερα να παω απο κοντα σε καποιο καταστημα ετσι?γιατι δεν εχω ιδεα...
    -Σκεφτομαι και για δευτερο κρανος...εσεις καλοκαιρι φορατε το ιδιο κρανος?αυτο π μ εδωσε ειναι ενα μαυρο ματ κανονικο...να ρωτησω για αυτα που ειναι ανοιχτα στο σαγονι η θα με βρισετε?

    Εχω χαρει παρα πολυ θα σας βαλω κιαλλες φωτοζ
    Καλορίζικη, καλοτάξιδη & πάντα όρθιος!!

    Λοιπόν, προσοχή-προσοχή-προσοχή. Οχι μόνο γιατί εσύ είσαι νέος, ΑΛΛΑ διότι οι άλλοι που κυκλοφορούν στους δρόμους είναι κατά ένα ποσοστό επικίνδυνοι..

    Στα της μηχανής (εάν δεν είναι αλλαγμένα-συντηρημένα) έχεις οπωσδήποτε το νου σου στα:
    -Σετ αλυσογράναζα
    -Ντίζες γκαζιού & συμπλέκτη
    -Τσιμούχες στις μπουκάλες μπροστινής ανάρτησης (ισως και αλλαγή λαδιών ελατηρίων αναλόγως φθοράς)
    -Ελεγχος λειτουργίας καρμπυρατέρ και γενικότερα της "αναπνοής" της μηχανής (τα "λαιμά της" ίσως σε ταλαιπωρήσουν) για να έχεις και μία κάπως νορμάλ κατανάλωση...
    -Αλλαγή υγρών φρένων/εξαέρωση/τακάκια.
    -Σερβις κινητήρα γενικό, έλεγχος ευθυγράμμισης ίσως και λάστιχα αν χρειαστεί.
    Μπορεί ΟΛΑ τα παραπάνω να έχουν γίνει ήδη οπότε τα παραβλέπεις. Αν δεν έχουν γίνει (θα σου πει ο ιδιοκτήτης ή ένας μηχανικός σε συνεργείο που εμπιστεύεσαι) θα χρειαστεί να τα κάνεις.

    Αποψή μου είναι:
    Οτι κράνος που θα πάρεις πρέπει να είναι κλειστό χειμώνα-καλοκαίρι. Πάρε και 2ο αν σε παίρνει αλλά πάλι κλειστό.
    Μπουφάν-κράνος-γάντια πας επιτόπου σε καταστήματα που έχεις προαποφασίσει και διαλέγεις.

    Καλές βόλτες! (και ρώτα ότι θες χωρίς ντροπές)

  3. The Following 2 Users Say Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    Axilleas_GR (08-02-2017),chronohill (08-02-2017)

  4. #443
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post

    GPZ του 91;;;;;;;;;;

    Αχ και να σε πετύχω πουθενά με το NSR της ίδιας εποχής.......να σου ρίξω 2-3 κολώνες απόσταση χαχαχαχαχ!!!

    Και πάλι καλοτάξιδο!!!
    Μη σας πετύχω με τη πάπια και κλαίτε μετά χαχαχαχαχαχα (NOT!!!!)

    Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    chronohill (08-02-2017),Lefteris_X (10-02-2017)

  6. #444
    Elite Vicarious's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    963
    PSN ID
    Vicarious_GR
    Name
    Geo

    Default

    καλοτάξιδη και πάντα όρθιος...!

    Κράνος θα πάρεις δικό σου, και άσε αυτό που σου έδωσε ο πωλητής. Το κράνος είναι για ένα κεφάλι.
    Πάρε κλειστό και όχι ανοιγόμενο καλύτερα, είναι πιο ασφαλές.
    Διάλεξε κάτι με καλό αερισμό.

    Η γνώμη μου είναι να μην πάρεις κάτι πολύ ακριβό, εκτός κι αν το αντέχει η τσέπη σου.
    Πάρε κάτι πιο φθηνό αλλά ωστόσο ασφαλές, ώστε σε 1,5 χρόνο που θα το αλλάξεις, να ξέρεις ακριβώς τι θες από το καινούργιο σου,
    και πιο ακριβό κράνος.

    Το ίδιο ισχύει και με το μπουφάν.

    Αρχικά βόλτες, σε οικείες διαδρομές, και δρόμους που ξέρεις καλά, σε ώρες που δεν έχει κίνηση,
    χωρίς διεισδύσεις κλπ.. όπως οδηγείς αυτοκίνητο. Στη συνέχεια θα της πάρεις τον αέρα.

    Σημαντικό: την ασφάλεια κάνε την στο ονομά σου, γιατί αν συμβεί κάτι, χτύπα ξύλο, σπάσεις κάνα καθρεύτη, και μπλέξεις με ασφάλειες θα τρέχεις.
    Προσπάθησε να κάνεις την ασφάλεια σου, αν γίνεται για ένα χρόνο, να φαίνεται ο τόπος διαμονής επαρχία. Π.χ. απο το μέρος που κατάγεσαι π.χ. τρίπολη ή κόρινθο ή κάτι. Θα έχεις πολύ χαμηλότερα ασφάλιστρα.

  7. The Following User Says Thank You to Vicarious For This Useful Post:

    chronohill (09-02-2017)

  8. #445
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Αυτό μην το κάνεις. Αν τρακάρεις κάποιον και φταις θα τον αποζημιώσει η ασφάλεια σου και μετά θα κινηθεί νομικά εναντίον σου ζητώντας σου τα χρήματα που του έδωσε..
    Για να μην έχει το επασφάλιστρο πρέπει να έχεις το δίπλωμα τουλάχιστον ένα χρόνο και να είσαι πάνω από 23 χρονών. Οπότε εσύ του χρόνου δεν θα πληρώνεις το +30% που είναι το επασφάλιστρο.
    Μμμμμ δεν το ηξερα αυτο Μιχαλιω...οκ θα κοιταξω να μην το κανω...ενας χρονος ειναι θα περασει!
    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Ναι τετράχρονο "δικυλινδρο" όπως είπε ο Slay.....
    Εννοούσε τους κυλίνδρους, δύο πιστονια με λίγα λόγια ότι έχει το μοτέρ της μηχανής σου.

    Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Καταλαβα θενκς Αχιλλεα!προσπαθω να μαθαινω σιγα σιγα
    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Καλοτάξιδο κι από εμένα!!!! Προσοχή, σύνεση, ψυχραιμία!

    GPZ του 91;;;;;;;;;;

    Αχ και να σε πετύχω πουθενά με το NSR της ίδιας εποχής.......να σου ρίξω 2-3 κολώνες απόσταση χαχαχαχαχ!!!

    Και πάλι καλοτάξιδο!!!
    Σευχαριστω Λευτερη να σαι καλα!Αποτι εχω διαβασει ηταν καλη μηχανη εκεινης της εποχης ετσι?
    Quote Originally Posted by ntsmrtz View Post
    Καλορίζικη, καλοτάξιδη & πάντα όρθιος!!

    Λοιπόν, προσοχή-προσοχή-προσοχή. Οχι μόνο γιατί εσύ είσαι νέος, ΑΛΛΑ διότι οι άλλοι που κυκλοφορούν στους δρόμους είναι κατά ένα ποσοστό επικίνδυνοι..

    Στα της μηχανής (εάν δεν είναι αλλαγμένα-συντηρημένα) έχεις οπωσδήποτε το νου σου στα:
    -Σετ αλυσογράναζα
    -Ντίζες γκαζιού & συμπλέκτη
    -Τσιμούχες στις μπουκάλες μπροστινής ανάρτησης (ισως και αλλαγή λαδιών ελατηρίων αναλόγως φθοράς)
    -Ελεγχος λειτουργίας καρμπυρατέρ και γενικότερα της "αναπνοής" της μηχανής (τα "λαιμά της" ίσως σε ταλαιπωρήσουν) για να έχεις και μία κάπως νορμάλ κατανάλωση...
    -Αλλαγή υγρών φρένων/εξαέρωση/τακάκια.
    -Σερβις κινητήρα γενικό, έλεγχος ευθυγράμμισης ίσως και λάστιχα αν χρειαστεί.
    Μπορεί ΟΛΑ τα παραπάνω να έχουν γίνει ήδη οπότε τα παραβλέπεις. Αν δεν έχουν γίνει (θα σου πει ο ιδιοκτήτης ή ένας μηχανικός σε συνεργείο που εμπιστεύεσαι) θα χρειαστεί να τα κάνεις.

    Αποψή μου είναι:
    Οτι κράνος που θα πάρεις πρέπει να είναι κλειστό χειμώνα-καλοκαίρι. Πάρε και 2ο αν σε παίρνει αλλά πάλι κλειστό.
    Μπουφάν-κράνος-γάντια πας επιτόπου σε καταστήματα που έχεις προαποφασίσει και διαλέγεις.

    Καλές βόλτες! (και ρώτα ότι θες χωρίς ντροπές)
    Αυτος που το πηρα το κυκλοφορουσε κανονικα και δεν ειχε καποιο προβλημα η μηχανη.σημερα θα την παρω απτο συνεργειο να δουμε τι ειδε και ο μαστορας...
    Ευχαριστω πολυ!θα ρωταω ναι!

    Quote Originally Posted by Vicarious View Post
    καλοτάξιδη και πάντα όρθιος...!

    Κράνος θα πάρεις δικό σου, και άσε αυτό που σου έδωσε ο πωλητής. Το κράνος είναι για ένα κεφάλι.
    Πάρε κλειστό και όχι ανοιγόμενο καλύτερα, είναι πιο ασφαλές.
    Διάλεξε κάτι με καλό αερισμό.

    Η γνώμη μου είναι να μην πάρεις κάτι πολύ ακριβό, εκτός κι αν το αντέχει η τσέπη σου.
    Πάρε κάτι πιο φθηνό αλλά ωστόσο ασφαλές, ώστε σε 1,5 χρόνο που θα το αλλάξεις, να ξέρεις ακριβώς τι θες από το καινούργιο σου,
    και πιο ακριβό κράνος.

    Το ίδιο ισχύει και με το μπουφάν.

    Αρχικά βόλτες, σε οικείες διαδρομές, και δρόμους που ξέρεις καλά, σε ώρες που δεν έχει κίνηση,
    χωρίς διεισδύσεις κλπ.. όπως οδηγείς αυτοκίνητο. Στη συνέχεια θα της πάρεις τον αέρα.

    Σημαντικό: την ασφάλεια κάνε την στο ονομά σου, γιατί αν συμβεί κάτι, χτύπα ξύλο, σπάσεις κάνα καθρεύτη, και μπλέξεις με ασφάλειες θα τρέχεις.
    Προσπάθησε να κάνεις την ασφάλεια σου, αν γίνεται για ένα χρόνο, να φαίνεται ο τόπος διαμονής επαρχία. Π.χ. απο το μέρος που κατάγεσαι π.χ. τρίπολη ή κόρινθο ή κάτι. Θα έχεις πολύ χαμηλότερα ασφάλιστρα.
    η αληθεια ειναι οτι τωρα δεν αντεχει η τσεπη κιαλλα μεγαλα εξοδα.θα παρω ενα καλο τζακετ και προς καλοκαιρι θα παρω αν ειναι δευτερο κρανος καινουριο...

    Ναι πολυ βασικο αυτο που λες για αρχη θα κινουμαι σε γνωστα μονοπατια σιγουρα!Μενω σε επαρχιακη πολη και θα αρχισω να βολταρω εδω γυρω αποκτωντας εμπειρια!

    Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις να μαστε καλα να κανουμε πραγματα που μας χαροποιουν και μας δειχνουν νεους οριζοντες...Γιατι υπηρξαν αρκετοι δεν σας κρυβω και απο οικογενεια και μερικοι φιλοι που το βρηκαν ως περιττο εξοδο σε μια δυσκολη εποχη....
    Spoiler!

  9. #446
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Μόνο στο τελευταίο που αναφέρεις θα ήθελα να σου απαντήσω. Τη τσέπη και το πορτοφόλι σου γενικότερα τα ξέρεις εσύ ο ίδιος καλύτερα από όλους. Το μηχανάκι θα σε βολέψει και θα σε εξυπηρετεί και σε άλλα πράγματα πέρα από τις βόλτες. Οταν καλοκαιριασει με το καλό και θα πηγαίνεις στην εργασία σου και σε ένα σωρό άλλες δουλειές γρήγορα και οικονομικότερα από ότι με αμάξι, σε βάθος χρόνου θα δεις ότι δεν ήταν άκυρη σαν αγορά. Λίγο να τη προσέχεις, να έχεις και ένα καλό μάστορα και δε πρόκειται να σου ζητήσει πολλά.
    Όλα τα υπόλοιπα σιγά σιγά.

    Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    chronohill (09-02-2017)

  11. #447
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Καιρο σκεφτομαι να παρω να κανω την κ@υλα μου με ενα τετοιο... Ψαχνομαι μεχρι το καλοκαιρι να παρω ενα. Μοντελο 2006-2007. Πιστευω οτι ειναι απο τα ποιο ομορφα 600αρια. Τι λετε εσεις;

    Spoiler!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  12. #448
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το ρο-εξ-άκι που αναφέρεις Αποστόλη είναι από τα πιο όμορφα/καλύτερα της εποχής.

    Φθηνά ανταλλακτικά λόγω Yamaha, μικρότερη πολυπλοκότητα ηλεκτρικών σε σχέση με Honda, μεγαλύτερη αξιοπιστία από Kawa της εποχής (και λιγότερη ιπποδύναμη όμως).

    Συνοπτικά, είναι μια all-round σουπερ-σπορτ μηχανή με φθηνά ανταλλακτικά. Επίσης, σε περίπτωση που είσαι "ινδιάνος-άρρωστος", έχει μεγάλο "potential" για πειράγματα (βελτιώσεις), που κυριολεκτικά την μεταμορφώνουν σε μια άλλη μηχανή (βελτιωμένη απόδοση, πρόσφυση, οδήγηση, συμπεριφορά).

    Σημαντικό: Αν δεν έχει από τη μάνα της (γιατί δεν θυμάμαι), οπωσδήποτε αγοράζεις ένα σταμπιλιζατέρ..........ειδάλλως είναι θέμα χρόνου να σε δούμε να "μετράς οικόπεδα" σε καμιά άσφαλτο. Το αγοράζεις απευθείας, το βάζεις και -επίσης σημαντικό- το ρυθμίζεις στο δικό σου στυλ οδήγησης. (εννοείται, αν έχει από την μάνα της η μηχανή, τότε αμέσως βάζεις τις ρυθμίσεις που σου ταιριάζουν. Πως βρίσκεις ποια είναι η "δική" σου ρύθμιση; Με πολλή, ΠΑΡΑ πολλή προσοχή, οδηγείς με χαμηλή ταχύτητα, δειλά-δειλά αυξάνεις και κάνεις μανούβρες, ώστε να καταλάβεις τι ταιριάζει σε εσένα. Προσοχή όμως, γιατί αν πχ έχεις σκληρή ρύθμιση και δεν το ξέρεις.......και ανοίξεις γκάζι και σου ξεφύγει το πρώτο παντηλίκι, μετά δεν θα επαναφέρεις το τιμόνι και πολύ απλά θα καρφωθείς αχαχααχ, το έχουν πάθει πολλοί. Συνεπώς, προσοχή μέχρι να βρεις τις σωστές ρυθμίσεις)....

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    WolfRathmA (10-02-2017)

  14. #449
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ωραιος Λευτερη. Σε ευχαριστω. Ναι, θα βαλω σταμπιλιζατέρ σιγουρα. Αλλα δεν κανω και τρελα πραγματα στο δρομο. Μη νομιζεις.

    Παντως το συγκεκριμενο σχεδιο το εχει κρατησει μεχρι και το 2015. Δηλαδη εχει κανει απλα πολυ μικρες αλλαγες εμφανισιακα. Μου αρεσει που στα super sport, οσα χρονια και να περασουν, δεν δειχνουν οτι ειναι παλια λογο χρονολογιας, οπως συμβαινει ας πουμε με τα αμαξια σε πολλες περιπτωσεις.

    Στα 4000 χιλιαρικα παντως παιζει η τιμη. Θα περιμενω μπας και βρω κατι καλο. Προς ανοιξη μερια θα το ψαξω περισσοτερο. Εκτος αν κατσει καμια καλη ευκαιρια.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  15. #450
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Αποστολη, απο εμπειρια οδηγησης μηχανων σε τι επιπεδο εισαι?

  16. #451
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Scooter, χαχαχαχαχα.

    Τώρα έχω ένα Beverly 350. Γενικά οδηγάω μηχανάκι μόνο. Δεν μπορώ το αυτοκίνητο. Το πούλησα κιόλας.

    Προτείνεις κάτι;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  17. #452
    Elite Doctor GR's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    694
    PSN ID
    Doctor_GR _46
    Name
    Διονύσης

    Default

    χαχα. κατσε με το μπεβερλι
    Doctor GR Xbox Live Gamertag
    Doctor_GR_46 Psn

  18. #453
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Καλημερα στην ομορφη παρεα!
    ΤΑ νεα μου με το θεμα μηχανης τρεξανε γρηγορα...Ενω εκανα μαθηματα μεσω του car ειδα μια και μοναδικη μηχανη που πληρουσε τις προϋποθέσεις για αυτο που ειχα στο μυαλο μου πως την θελω. Δεν ειχα ακομα το διπλωμα και επειδη θα εκανα την πρωτη προσπαθεια λεω σιγα μην κατσει καλη φαση κατευθειαν...

    Αποτι φαινεται σταθηκα πολυ τυχερος γιατι επεσα πανω σε εναν 60αρη φανοποιο-ηλεκτροσυγκολλητή που ειχε ενα kawasaki gpz του 91 και το μετετρεψε σε cafe racer...μετα απο αρκετα τηλεφωνηματα και συζητησεις με φιλους και γνωστους που γνωριζανε πραγματα γιατι εγω ειμαι νεος αποφασισα να κατεβω τριπολη να το δω και εφοσον ηταν ολα οπως μου το ελεγε να το παρω μαζι με εναν φιλο μου μηχανικο...Και ιδου
    Attachment 9664


    Η μηχανη ειναι στα 500κ. Ξερω δεν εχω μεγαλη εμπειρια αλλα ειμαι συνετος ανθρωπος και θα προσπαθησω να μαθαινω μερα με την μερα...ο ανθρωπος μου εδωσε και 2 παλια ντεποζιτα αλλες δυο εξατμίσεις που ειναι πιο αθορυβες και επισης ενα κρανος...Ηταν τοσο καλος και συζητησιμος που ακομα και σημερα που την εχουν δει 5-6 ατομα δεν μπορω να πιστεψω οτι επεσα σε καλη περιπτωση...Ας ελπισουμε ετσι θα ειναι και στο μελλον...
    Μολις χθες πηρα και το διπλωμα και τωρα περιμενω να εκδοθει και να βγαλω ασφαλεια...Ακολουθουν ερωτησεις:
    -Γιατι ειναι τοσο ακριβη η ασφαλεια για νεο οδηγο?μου ειπαν 140ε 6μηνο.τοσο δεν δινω ουτε στο αμαξι... @mihalis13 εσυ ασχολεισαι με ασφαλειες?
    -Για μπουφαν που θελω να παρω ειναι καλυτερα να παω απο κοντα σε καποιο καταστημα ετσι?γιατι δεν εχω ιδεα...
    -Σκεφτομαι και για δευτερο κρανος...εσεις καλοκαιρι φορατε το ιδιο κρανος?αυτο π μ εδωσε ειναι ενα μαυρο ματ κανονικο...να ρωτησω για αυτα που ειναι ανοιχτα στο σαγονι η θα με βρισετε?

    Εχω χαρει παρα πολυ θα σας βαλω κιαλλες φωτοζ
    Μπραβο, καλορίζικο και παντα ορθιος! Το ειχα δει στο car και μου ειχε κανει εντύπωση η μετατροπή..

    Και εγώ τρώγωμε να παρω κατι μετα από σχεδον 15 χρονια αποχής από το άθλημα ,για να δούμε.

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  19. The Following User Says Thank You to modecris For This Useful Post:

    chronohill (11-02-2017)

  20. #454
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Scooter, χαχαχαχαχα.

    Τώρα έχω ένα Beverly 350. Γενικά οδηγάω μηχανάκι μόνο. Δεν μπορώ το αυτοκίνητο. Το πούλησα κιόλας.

    Προτείνεις κάτι;
    Ακου να δεις πως εχει το πραγμα, εγω οδηγω μηχανη που φοραει ενα εξημερωμενο μοτερ απο R6, εγω λοιπον το φοβαμαι το R6. Δεν ειναι μονο η τεραστια διαφορα ισχυος που θα εχεις να διαχειριστεις (4Χ τουλαχιστον) ειναι και το γεγονος οτι ενα τετοιο μηχανακι, σε βαζει στην πριζα να πας γρηγορα.

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Axilleas_GR (11-02-2017),WolfRathmA (11-02-2017)

  22. #455
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αποστόλη, είναι θέμα καθαρά χαρακτήρα.

    Προσωπικά, από ποδήλατο (μη γελάτε ρε) πήγα απευθείας σε Yamaha TZR 250R και τα μυαλά στα κάγκελα! Και μετά από 1 χρόνο πήγα στο Honda NSR 250R Gull Arm, το οποίο μάλιστα το "πείραξα" όσο δεν πάει (τα 600άρια τα πέρναγα για πλάκα).

    Σίγουρα απαιτείται σύνεση. Αναμφισβήτητα, τα super-sport/superbike μηχανάκια εννοείται ότι σε βάζουν στην πρίζα για αγωνιστική οδήγηση εντός πόλης. Όσο και να λες "όχι δεν θα τρέξω" σκέψου το εξής: Έχεις 1η σχέση στο κιβώτιο και περιμένεις στο φανάρι. Ε, αν τερματίσεις την 1η και την 2η σχέση (μιλάμε για μερικά δευτερόλεπτα), τρέχεις ήδη με περίπου 150 χλμ/ω. Φανάρι-φανάρι απόσταση ε; Που να κάνεις κιόλας μια γρήγορη κατεβασιά στην Συγγρού = βγάζεις όσα πάει το μηχανάκι (260+ χλμ/ω)...........κάτι το οποίο είναι απαραίτητο για ένα τέτοιο μηχανάκι ανά περίπου 100-150 χλμ που έχεις διανύσει, ειδάλλως "μπουκώνουν" αρκετά μηχανικά μέρη σε βάθος χρόνου.

    Μην ανησυχείς καθόλου. Αρκεί.............να υπάρχει "sync connection" μεταξύ του δεξιού χεριού (καρπού) και εγκεφάλου. Κοινώς, να συνδέεται το γκάζι με το μυαλό!

  23. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    WolfRathmA (11-02-2017)

  24. #456
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Καλησπέρα, θα ήθελα μια βοήθεια αν και λίγο offtopic.
    Πέρασαν τα χρόνια και το HONDA ASTREA GRUND κλέινει εικοσαετία με 48.000χιλιόμετρα, το μηχανάκι ειναι σε άψογη κατάσταση όλο μαμά και δεν καίει σταγόνα λάδι, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την απορία μου.
    Όπως είπα πάλιωσε το astraki και σκεφτόμουνα να ανανεώσω, αυτό που σκέφτομαι να πάρω είναι ένα καινούριο scooter της yamaha το NMAX 155cc, η απορία μου είναι η εξής:
    Έχω βγάλει δίπλωμα με το που είχα κλείσει τα 18 το 2005 για μηχανάκι (125) και για αυτοκίνητο, υποψιάζομαι ότι σε τυχόν έλεγχο με το 155 θα έχω πρόβλημα.
    Πήγα σε 2 σχολές οδηγών και ρωτήσω μήπως γινόταν αυτομάτως επέκταση χωρίς πολλά πολλά και μου λέει γινόταν παλιότερα και ότι τώρα έχει αλλάξει ο νόμος και πρέπει να κάνω υποχρεωτικά 7 μαθήματα + εξέταση οδήγησης, ο ένας μου είπε 200 με 230€ ο άλλος μου είπε για τα ίδια 300€.

    Τελικά τι ισχύει;

    Το δίπλωμα μου είναι το κλασικό τρίφυλλο ροζ χαρτί, απο το 2005.

  25. #457
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Όταν έβγαλες το δίπλωμα ο νόμος για την επέκταση ισχυε;
    Στο λέω γιατί έχω την εντύπωση ότι όσοι έχουν πάρει το δίπλωμα τους ενόσω ο νόμος ήταν σε ισχύ δικαιούνται να κάνουν την επέκταση. Δεν ειμαι όμως απόλυτα σίγουρος για αυτο. Ο νόμος έχει αλλάξει πολλές φορές.
    Παλαιότερα στα 18 έβγαζες διπλωμα αυτοκινήτου και μηχανής κατευθείαν.
    Μετέπειτα το έκαναν δίπλωμα αυτοκινήτου και μοτοποδήλατου έως 125cc στα 18 και από τα 21 και μετά έδινες εξετάσεις οδήγησης αν ήθελες να μεγαλώσεις το δίπλωμα για μηχανή.
    Έπειτα έγινε αυτό που λες για απλή επέκταση από τα 21 και μετά εφόσον είχες δίπλωμα για 125cc και το αλλαξαν και πάλι.
    Με λίγα λόγια ότι να 'ναι όπως μας έχει συνηθισει το ελληνικό κράτος με τις νομοθεσίες του.
    Λογικά θα ισχύει ότι σου είπαν στις σχολές οδηγών που ρώτησες. Όσο για το δίπλωμα σου αν θες το αλλάζεις και το κάνεις σαν πιστωτική κάρτα. Απλά δε ξέρω τι κόστος έχει η διαδικασία αυτή. Σίγουρα χρειάζονται φωτογραφίες και παράβολα αλλά δε ξέρω πόσο περίπου έχουν.

    Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Axilleas_GR; 11-02-2017 at 17:24.

  26. #458
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Μάλιστα ίσως πάω καλύτερα στο συγκοινωνιών να ρωτήσω για πιο σίγουρα, για αλλαγή σε κάρτα μου είπε κάπου στο 50 ευρω, αν είναι να το αλλάξω δίνω άλλα 150 και έχω κατηγορία Α...

  27. #459
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Καλημερα παιδες.
    Ηθελα μερες να γραψω στο συγκεκριμενο θεμα για την εμπειρια μου με το Kawasaki GPZ 500 του 91..
    Εχω κανει μερικα χιλιομετρα, οχι μακρινα ταξιδια, κυριως σε περιοχες που γνωριζω...Αρχιζω να αποκτω μια Α εμπειρια αλλα καταλαβαινω οτι η οδηγηση ειναι αρκετα πιο δυσκολη απο αυτη του Αμαξιου..ισσοροπιες, το γκαζι φρενο, αερας εξωτερικοι παραγοντες κτλ...Δεν εχω τρεξει πανω απο 110-120 χλμ και προσπαθω να πλαγιαζω στις στροφες που γνωριζω κυριως..

    Click image for larger version. 

Name:	18360406_10154813830593051_1870775756_n.jpg 
Views:	83 
Size:	48.2 KB 
ID:	9890


    Η ολη αισθηση ειναι απιστευτη και νιωθω οτι εχω μπει σε εναν κοσμο πολυ διαφορετικο...ειναι πραγματικα απολαυστικο...

    Η πρωτη μου "επεμβαση" ηταν να αλλαξω το πισω φαναρακι της γιατι ειχε ενα ορθογωνιο που δεν μου πολυαρεσε και εβαλα αυτο

    Click image for larger version. 

Name:	moto2.jpg 
Views:	84 
Size:	96.1 KB 
ID:	9889

    Και της ταιριαξε πολυ...Τωρα περιμενω και τους μαρσπιεδες για τον πισω...εχω πει οτι δεν θα ανεβασω καποιον που να μην ξερει να "ζυγισει" το σωμα του και γενικα δεν θα πολυβαζω 2ο ατομο πανω...
    Και η επομενη επεμβαση θα ειναι να βαλω μαυρα δερματινα τσεπακια στα πλαινα
    Click image for larger version. 

Name:	8e32da8461803358046782038bda1763.jpg 
Views:	83 
Size:	323.5 KB 
ID:	9891

    Moυ ειπαν οτι Ψυρρη βρισκω 1 τ.μ. δερμα που θελω με κανα 50ε...Αν εχετε καμμια πληροφορια πειτε μου

    Επισης ηθελα να ρωτησω..για τον αερα των ελαστικων...πως παει στις μηχανες?Δεν εχω ψαχτει πολυ μιας και ενας φιλος μου με βουλκανιζατερ δεν ηξερε απο ελαστικα μοτοσυκλετας...

    Και τελευταια ερωτηση...Για κρανος απο που λετε να ψαχτω?θελω ομως να βρω κατι πιο vintage η retro οχι τα κλασσικα που βρισκουμε ευρεως..

    Ευχαριστω!!!!!!
    Spoiler!

  28. The Following 2 Users Say Thank You to chronohill For This Useful Post:

    criter (08-09-2017),Slay (09-05-2017)

  29. #460
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Είπα να θυμηθώ τα νιάτα μου, πάντα ήθελα ένα μεγάλο μονοκύλινδρο..

    Η γυναίκα γκρινιάζει βέβαια γιατί δεν βολεύεται στην μικρή σχετικά σέλα που της αναλογεί αλλά τεσπα.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails xtr660.jpg  

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  30. The Following User Says Thank You to modecris For This Useful Post:

    criter (08-09-2017)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •