View Poll Results: Έχετε 4K τηλεόραση;

Voters
48. You may not vote on this poll
  • Ναι, πήρα για/είχα πριν το PS5.

    34 70.83%
  • Όχι, αλλά σκέφτομαι να πάρω.

    7 14.58%
  • Παίζω ακόμα σε FHD.

    7 14.58%
Page 54 of 167 FirstFirst ... 44450515253545556575864104154 ... LastLast
Results 1,061 to 1,080 of 3332

Thread: Αγορά νέας TV - PS5 edition (4K, HDR, HDMI 2.1 κτλ)

  1. #1061
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    ary αγορινα εγω ειπα οτι δεν ξερω και να διαβασει λιγο avclub να δει ο φιλος klark τι παιζει, ειπα επισης οτι το δικο μου μοντελο σε 40'' ειναι 50hz και σε 50'' ειναι 100hz. Εσυ που εισαι ο γαμαουα και ξερεις καλυτερα απο καθε forum στην ελλαδα και εξωτερικο εχεις καποιο link για την τηλεοραση του παλικαρια ή απλα μας την λες ετσι απλα χωρις λογο?

  2. #1062
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Να πέσουν λίγο οι τόνοι, ευχαριστώ.

    Στάλθηκε από το iQ8125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #1063
    Advanced Member ary4022's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    503
    PSN ID
    ary4022
    Name
    Χαρης

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    ary αγορινα εγω ειπα οτι δεν ξερω και να διαβασει λιγο avclub να δει ο φιλος klark τι παιζει, ειπα επισης οτι το δικο μου μοντελο σε 40'' ειναι 50hz και σε 50'' ειναι 100hz. Εσυ που εισαι ο γαμαουα και ξερεις καλυτερα απο καθε forum στην ελλαδα και εξωτερικο εχεις καποιο link για την τηλεοραση του παλικαρια ή απλα μας την λες ετσι απλα χωρις λογο?
    οταν η τηλεοραση εχει τον motion plus (samsung μοντελα) οι αλλες εταιριες το λενε διαφορετικα τοτε η τηλεοραση εχει 100hz πανελ ή 200hz.οταν αυτος δεν υπαρχει τοτε η τηλεοραση ειναι 50hz.
    δεν την λεω σε κανεναν και δεν εχω καμια ορεξη.κανω αυτη την εργασια 10 χρονια και ειμαι στην samsung 4 χρονια τωρα.ελπιζω να σε καλυψα.

    κανω edit για να βαλω και ενα πινακα που εχει ενα λαθος στο review της JU6400 λαθος τηλεοραση τεσταραν και στην 55JU7000 εχει 200hz πανελ
    http://www.rtings.com/tv/learn/fake-...tion?uxtv=3dea
    παλια αγοραζαν τηλεορασεις με το κοντραστ τωρα στην μοδα (4χρονια τωρα)ειναι τα fake hz
    και ελεγαν οι πελατες ποσα εκατομμυρια εχει και την αγοραζαν.και οταν τους ελεγες οτι η pioneer κuro ειχε 1200:1 και 8800:1 και οτι ειναι τηλεορασαρα τοτε μας ελεγαν ασχετους .
    anyway συγνωμη εαν καποιος προσβληθηκε απο τον τροπο μου
    Last edited by ary4022; 27-12-2015 at 17:24.

  4. #1064
    Advanced Member jden's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Κερατσίνι
    Posts
    347
    PSN ID
    dendrinos
    Name
    Γιάννης

    Default

    Ολοι προσπαθουμε να βοηθήσουμε με τον τροπο μας κ πολλές φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε.Απο εμενα φιλε δεν υπαρχει θεμα.

    Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. The Following 2 Users Say Thank You to jden For This Useful Post:

    ary4022 (27-12-2015)

  6. #1065
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    το site rtings δεν το εμπιστευομαι μιας και ειχα τηλεοραση (lg lm620) με 400hz mci και το πανελ σιγουρα ηταν κατω απο 60 γιατι στα ποδοσφαιρακια και γενικα στο ποδοσφαιρο αφηνε σκια πισω κατι που δεν κανει η τωρινη 100hz panel - 800hz motion flow (που βαση πινακα κανονικα πρεπει να εχει 200hz)

  7. #1066
    Advanced Member ary4022's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    503
    PSN ID
    ary4022
    Name
    Χαρης

    Default

    δεν αντιλεγω αλλα δεν υπαρχει καποιος που να μας λεει 100% αληθεια
    εαν θες ακουσε αυτο
    ολες οι samsung με αριθμο 4 / 5 π.χ J4000 J5100 J5500 και η 4κ JU6000 εχουν 50HZ πανελ ολες οι αλλες φοραν 100hz
    τωρα απο LG θυμαμαι που μας ειχαν πει οτι 100hz φορανε μονο LF630 LF652 και UF 850 UF950 ολες οι αλλες 50hz
    200hz πανελ η samsung βγαζει μονο σε flat tv και οχι σε curved. για το 2015 100% μονο η ju7000 και απο τα μοντελα του 2014 η 46H7000
    μακαρι να ειχα τα αρχεια που μας δινουν καθε χρονια να τα εβαζα αλλα τα διαγραφω
    τωρα ρε συ τι να σου πω για την?στο μενου εχει για επεξεργαστη κινησης?εαν ναι φτιαξε το judder και το blur.
    και εγω lg εχω την 55''UB950 αλλα δεν εχω τετοια προβληματα

    ακομα να πω αλλα προσοχη δεν το προτεινω εαν καποιος ειναι στην εγγυηση
    η samsung στο κρυφο μενου λεει ενα κατεβατο εκει λεει και το πανελ της τηλεορασης εαν ειναι 100 ή 50
    λεω οχι διοτι εαν βγαλει βλαβη και παει τεχνικος εχει ενα ρολογακι που δειχνει ποσες φορες εχεις μπει στο κρυφο μενου και εκει απλα δεν εχεις εγγυηση
    Last edited by ary4022; 27-12-2015 at 22:02.

  8. #1067
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    καλα να σου πω δεν με ενδιαφερει κιολας για τις νεες τηλεορασεις τι παιζει απλα ξερω οτι θελει ψαξιμο να δεις τι πανελ εχει μια τηλεοραση και τα 50hz φαινονται μπαμ στο ποδοσφαιρο. Πλεον μονο με 100hz πανελ θα βλεπω τηλεορασεις, χιλιες φορες να παρεις κατι και να το πληρωσεις παραπανω ΑΛΛΑ να μην εχεις θεμα τουλαχιστον στην κινηση (γιατι απο light bleed, banding και DSE αστα να παν) παρα να πας να παρεις τηλεορασεις τωρα 4κ με 400€ που στο τελος θα ξενερωσεις

  9. The Following 2 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    ilias78 (28-12-2015)

  10. #1068
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Για δωστε μου τα φωτα σας. Απο οτι ειδα, οι νεες τηλεορασεις (συγκεκριμενα οι 6400 κ 6800 της samsung που κοιταω) δεν εχουν θυρα scart.
    Εχω ενα παλιο σετ home cinema. Dvd με 5.1 ηχεια. Το dvd βεβαια δεν παιζει αλλα τα ηχεια κ ο διαμιρασμος του ηχου στα ηχεια παιζει κανονικα. Οι εξοδοι που εχει ειναι scart κ componet (3+2 βυσματα για τον ηχο κ την εικονα). Για να εχω τον ηχο λοιπον απο το home cinema, θα πρεπει να ενωσω με την τηλεοραση κ τα 5 βυσματα η μονο τα 2 για τον ηχο?

    Spoiler!

  11. #1069
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Παιδιά στην τελική δεν μου πέφτει λόγος αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή εποχή για νέες τηλεοράσεις αν θέλετε τηλεόραση που θα κρατήσει και στο μέλλον.

    HDMI 2.0, HDR + 4K

    Όσοι δεν τα κοιτάτε, τσεκάρετε τα πριν αγοράσετε. Ειδικά το HDR.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #1070
    PS4forums Addict Gazof's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αthens
    Posts
    1,652
    PSN ID
    jimmy_mondeo

    Default

    Quote Originally Posted by ilias78 View Post
    Για δωστε μου τα φωτα σας. Απο οτι ειδα, οι νεες τηλεορασεις (συγκεκριμενα οι 6400 κ 6800 της samsung που κοιταω) δεν εχουν θυρα scart.
    Εχω ενα παλιο σετ home cinema. Dvd με 5.1 ηχεια. Το dvd βεβαια δεν παιζει αλλα τα ηχεια κ ο διαμιρασμος του ηχου στα ηχεια παιζει κανονικα. Οι εξοδοι που εχει ειναι scart κ componet (3+2 βυσματα για τον ηχο κ την εικονα). Για να εχω τον ηχο λοιπον απο το home cinema, θα πρεπει να ενωσω με την τηλεοραση κ τα 5 βυσματα η μονο τα 2 για τον ηχο?
    Τα 3 βύσματα RGB (red-green-blue) είναι εικόνας, οπότε με αυτά δεν ασχολείσαι, τα άλλα δύο (άσπρο-κόκκινο) είναι για ήχο, οπότε πάρε απλώς ένα καλώδιο 3,5mm jack σε RCA.

    Last edited by Gazof; 28-12-2015 at 21:02.
    Mega Drive, Sega Saturn, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, PSVITA, Xbox 360, Xbox ONE, Wii U. Games on


  13. #1071
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Τελικά, με κάποιες ρυθμίσεις, γίνεται αποδεκτό το motion blur στην Samsung 6400. Το παράξενο είναι ότι το παρουσιάζει μόνο στο φετινό fifa. Ούτε στο περσινό , ούτε στο Pro. Ο καλύτερος και ο ευκολότερος πάντως τρόπος είναι να μην φοράω τα γυαλιά μου...

  14. #1072
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    κανονικα δεν πρεπει να γινεται μιας και το motion blur(motion flow κτλ) ανεβαζει τα ms της τηλεορασης, εμενα η δικια μου με το που βαλω game mode μου αφηνει καποια μενου ανοιχτα και καποια τα κλεινει (ανοιχτο μενου αφηνει και ενα που λεει οτι η τηλεοραση θα βγαζει το maximum frame rate ή καπως ετσι). Επισης αφηνει και 1 μονο motion flow (impulse λεγετε) που αυξανει κατα 8ms αν το βαλεις.
    "Setting [Motionflow] to “Impulse” added a mere 8ms (half a frame), bringing the number up to 30ms. [Cinema] mode was unplayable, with an input lag measurement of 92ms. "
    Αυτα τα λεω για να σου δειξω οτι δεν πρεπει να βαλεις motion blur και πρεπει ΠΑΝΤΑ να παιζεις στο game mode

  15. #1073
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Το ξέρω και το άφησα έτσι, σε game mode. Θα μου τη σπάει λίγο στο fifa, λιγότερο στο μπάσκετ. Λες και παιχνίδια τύπου uncharted να έχουν θέμα;

  16. #1074
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Μόνο σε ποδόσφαιρο θα έχεις θέμα, το ξέρω από την προηγούμενη τηλεόραση

  17. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    klark71 (30-12-2015)

  18. #1075
    Member napgin's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    athens/Ag. Dimitrios
    Posts
    64
    PSN ID
    napgin
    Name
    nickpana

    Default

    Quote Originally Posted by memix View Post
    Πριν από μερικές μέρες πήρα αυτήν http://www.electroniki.gr/panasonic-tx-40cx300e-4k
    Είναι 40" 4Κ με μόνο 399€.Σε παιχνίδια στο ps4 είναι άψογη, μόνο μειονέκτημα ότι δεν είναι smart, δεν έχει lan.
    Μην αγχώνεσαι κ πολύ για το smart, με ένα chromecast των 40€ γίνεται πολύ πιο έξυπνη από πολλές smart της αγοράς!!

  19. The Following User Says Thank You to napgin For This Useful Post:

    djpar (29-12-2015)

  20. #1076
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Quote Originally Posted by Gazof View Post
    Τα 3 βύσματα RGB (red-green-blue) είναι εικόνας, οπότε με αυτά δεν ασχολείσαι, τα άλλα δύο (άσπρο-κόκκινο) είναι για ήχο, οπότε πάρε απλώς ένα καλώδιο 3,5mm jack σε RCA.
    Βρηκα καλωδιο που εχει στις ακρες αρσενικα βυσματα κοκκινο ασπρο κ κιτρινο. Τα ενωσα στο dvd κ στην τηλεοραση αλλα δυστηχως δεν ειχα ηχο.

    Spoiler!

  21. #1077
    Advanced Member ary4022's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    503
    PSN ID
    ary4022
    Name
    Χαρης

    Default

    Quote Originally Posted by ilias78 View Post
    Βρηκα καλωδιο που εχει στις ακρες αρσενικα βυσματα κοκκινο ασπρο κ κιτρινο. Τα ενωσα στο dvd κ στην τηλεοραση αλλα δυστηχως δεν ειχα ηχο.
    Δεν θελω να ειμαι απολυτος αλλα εξοδο ηχου ειναι η οπτικη στα μοντελα που εχουμε τα αλλα ειναι εισοδος
    εσενα εκει τι λεει?διαφορετικα απο τα ακουστικα νομιζω
    Last edited by ary4022; 30-12-2015 at 23:47.

  22. #1078
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Λοιπόν, βρήκα λύση για την Samsung 40JU6400. Αγόρασα καλώδιο HDMI-Ethernet και λύθηκαν όλα!!! Είχα το απλό HDMI. Οπότε όλα καλά με την TV, εξαιρετική επιλογή την χαρακτηρίζω για gaming. Για ταινίες, δεν την έχω (και ούτε πρόκειται) χρησιμοποιήσει.

  23. #1079

    Default

    Θα κοιταξεις εαν υπαρχει καποια θυρα στην τηλεοραση η οποια δινει εξοδο ηχου, συνηθως πλεον εαν προσφερουν κατι τετοιο ειναι μεσο οπτικης, τσεκαρε να αναφερεται οτι η θυρα αυτη ειναι audio out. Προφανως το οπτικο δεν σου κανει, οποτε με ενα mini jack σε Stereo θα παρεις απο την εξοδο ακουστικων ( λιγο μπακαλικο αλλα συνηθως παιζει ) και θα δωσεις σε θυρα aux του ενισχυτη σου. Μπορεις να δωσεις και σε καποια αλλη εισοδο εικονας, μονο το left - right απο το mini jack. ΑΠο εκει και περα θα πρεπει να εχεις επιλεξει και την αναλογη εισοδο του ενισχυτη ( aux ή οπου εχεις οδηγησει τον ηχο της τηλεορασης )..... Με αυτο το τροπο το καλυτερο που μπορεις να παρεις ειναι dolby prologic ή απλο στερεο, που αναλογα τον ενισχυτη και ειδικοτερα με τα καναλια κατα 99,9% ειναι καλυτερο....

  24. #1080
    Advanced Member memix's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    422
    PSN ID
    memix74
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by napgin View Post
    Μην αγχώνεσαι κ πολύ για το smart, με ένα chromecast των 40€ γίνεται πολύ πιο έξυπνη από πολλές smart της αγοράς!!
    Εχω τον Η/Υ στο μισο μετρο οποτε την εχω κανει genius

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •