Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: HOL router Alcatel cellpipe 7130 - αδυναμία σύνδεσης στο PSN

  1. #1

    Default HOL router Alcatel cellpipe 7130 - αδυναμία σύνδεσης στο PSN

    Καλημερα σας, ποσταρω εδω για να υπαρχει σαν αναφορα. Εδω και 10 μερες περιπου υπηρχε πληρης αδυναμια συνδεσης στο psn, το ps4 ειχε δικτυο κανονικα ( browsing κλπ ), οπως και το δικτυο του σπιτιου με οτι εχει επανω επαιζε κανονικα απο και προς ολες τις μεριες. Προσπαθησα να εντοπισω το προβλημα με trial and error και κατεληγα παντα στο error απο το psn :-) ( καρφωτες ip, dns, κλπ κλπ κλπ ). Τελικα μετα απο 10 μερες χθες βραδυ παιρνω τηλ την hol με μιση καρδια, για τις συζητησεις που θα ακολουθησουν, αφου εκει κατεληξα απο την στιμγη που τα παντα δουλευανε οπως πρεπει. Τελικως στην τεχνικη υποστηριξη αναγνωρισανε αμεσα την αδυναμια συνδεσης στο psn λογο ασυμβατοτητας εξοπλισμου ( Alcatel cellpipe 7130 ), και προσπαθουνε και αυτοι να καταλαβουνε γιατι συμβαινει, επειδη εχει αναφερθει και απο αλλους χρηστες. Αλλαγη εξοπλισμου και ολα κομπλε.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to chrissid For This Useful Post:

    antoniss (06-09-2015),Nikos326_GR (06-09-2015)

  3. #2
    Elite dspug7's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Κερατεα
    Posts
    929
    PSN ID
    dspug7
    Name
    Διαμαντης

    Default

    Quote Originally Posted by chrissid View Post
    Καλημερα σας, ποσταρω εδω για να υπαρχει σαν αναφορα. Εδω και 10 μερες περιπου υπηρχε πληρης αδυναμια συνδεσης στο psn, το ps4 ειχε δικτυο κανονικα ( browsing κλπ ), οπως και το δικτυο του σπιτιου με οτι εχει επανω επαιζε κανονικα απο και προς ολες τις μεριες. Προσπαθησα να εντοπισω το προβλημα με trial and error και κατεληγα παντα στο error απο το psn :-) ( καρφωτες ip, dns, κλπ κλπ κλπ ). Τελικα μετα απο 10 μερες χθες βραδυ παιρνω τηλ την hol με μιση καρδια, για τις συζητησεις που θα ακολουθησουν, αφου εκει κατεληξα απο την στιμγη που τα παντα δουλευανε οπως πρεπει. Τελικως στην τεχνικη υποστηριξη αναγνωρισανε αμεσα την αδυναμια συνδεσης στο psn λογο ασυμβατοτητας εξοπλισμου ( Alcatel cellpipe 7130 ), και προσπαθουνε και αυτοι να καταλαβουνε γιατι συμβαινει, επειδη εχει αναφερθει και απο αλλους χρηστες. Αλλαγη εξοπλισμου και ολα κομπλε.
    ακριβως το ιδιο ειχα παθει κι εγω πριν μερικες μερες που προσπαθουσα να συνδεσω το ps4 στο συγκεκριμενο ρουτερ...

  4. #3
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by chrissid View Post
    Καλημερα σας, ποσταρω εδω για να υπαρχει σαν αναφορα. Εδω και 10 μερες περιπου υπηρχε πληρης αδυναμια συνδεσης στο psn, το ps4 ειχε δικτυο κανονικα ( browsing κλπ ), οπως και το δικτυο του σπιτιου με οτι εχει επανω επαιζε κανονικα απο και προς ολες τις μεριες. Προσπαθησα να εντοπισω το προβλημα με trial and error και κατεληγα παντα στο error απο το psn :-) ( καρφωτες ip, dns, κλπ κλπ κλπ ). Τελικα μετα απο 10 μερες χθες βραδυ παιρνω τηλ την hol με μιση καρδια, για τις συζητησεις που θα ακολουθησουν, αφου εκει κατεληξα απο την στιμγη που τα παντα δουλευανε οπως πρεπει. Τελικως στην τεχνικη υποστηριξη αναγνωρισανε αμεσα την αδυναμια συνδεσης στο psn λογο ασυμβατοτητας εξοπλισμου ( Alcatel cellpipe 7130 ), και προσπαθουνε και αυτοι να καταλαβουνε γιατι συμβαινει, επειδη εχει αναφερθει και απο αλλους χρηστες. Αλλαγη εξοπλισμου και ολα κομπλε.
    Δηλαδή όλες οι υπόλοιπες συσκευές είχαν κανονικά Internet εκτός του PSN?
    αν θέλεις γίνε λιγάκι πιο αναλυτικός, π.χ. με ποιο router στο αντικατέστησαν
    ώστε να κάνουμε το post σου ξεχωριστό thread να φαίνεται περισσότερο για να γλιτώσει ο κόσμος από την ταλαιπωρία που πέρασες εσύ,
    όποιος δηλαδή κάνει καινούρια σύνδεση HOL να ζητάει το συγκεκριμένο router με την αιτιολογία πως έχει PS4.

    Με το καινούριο router σου βγάζει NAT 3? ή αν σου βγάζει ΝΑΤ 2 μήπως περνάει κατά το test Connection μια προειδοποίηση πως έχει κάποιους περιορισμούς το router?

  5. #4

    Default

    Λοιπον στο δικτυο του σπιτιου υπαρχουνε 3 υπολογιστες & ps4 ( ενσυρματα ), και ασυρματα 2 συσκευες ( iphone,ipad ), καθως και Hol tv μεσω powerline σε αλλο οροφο του σπιτιου, επισης στο σπιτι υπαρχει παντου διαθεσιμο wifi με repeater, ολα αυτα μεχρι τωρα χωρις κανενα προβλημα με dhcp, automatic dns.
    Μεχρι προσφατα υπηρχε ps3 το οποιο δεν ειχε ποτε το παραμικρο θεμα με το δικτυο. Απο το Μαιο υπαρχει στο δικτυο Ps4. Μεχρι και πριν 10 μερες το ps4, δουλευε κανονικα στο υπολοιπο δικτυο του σπιτιου, μεχρι που παρουσιαστηκε αδυναμια sing in στο psn με λαθος nw-31194-8. Τεσταρα απο αρχη μεχρι τελους δικτυο σπιτιου και εγινε το απαραιτητο Trial & error ( καρφωτες ip, αλλαγες dns, ping tests για ολη την τοπολογια του δικτυου, δοκιμες με ασυρματο στο ps4, μεχρι και αλλαγη κωδικου κλπ κλπ ) το δικτυο δεν παρουσιαζε κανενα προβλημα, sign in ομως στο psn με τιποτα. Το πονηρο ητανε οτι το ps4 φαινοτανε κανονικα στο δικτυο, ειχε browsing κανονικα και εαν εδινα λανθασμενο κωδικο ή user name αυτο αναγνωριζοτανε απο το psn με wrong password or username. Απο τo υπαρχον ρουτερ που παρουσιαζει το θεμα ( Alcatel cellpipe 7130 ) το internet test δινει NAT2 χωρις περιορισμους ( οπως παντα ). Να τονισω αλλη μια φορα δεν αλλαξε κατι στην τοπολογια του δικτυου μολις ξεκινησε το προβλημα ( τελειως ξαφνικα ), δοκιμαστηκε μεχρι και το ps4 μονο του στο δικτυο καρφι στο router και το προβλημα παρεμενε. Τελικα κατεληξα στο προβλημα παροχου κατα κυριο λογο ( ισως κατι αλλαξε στα access του δικτυου κλπ κλπ ). Απο τεχνικη υποστηριξη στην HOL χθες το βραδυ αναγνωριστηκε το προβλημα αμεσως και μαλιστα η συζητηση ειχε ως εξης :
    - Καλησπερα σας, συνδρομητης HOL εχω προβλημα με το PS4, και συγκεκριμενα αδυναμια συνδεσης στο psn ( οπλισμενος με υπομονη για το τι μπορει να επακολουθησει )..
    - Μαλιστα κυριε, εγινε μετα απο καποια αναβαθμιση firmware στο ps4?
    - Οχι συμβαινει τις τελευταιες 10 μερες περιπου.
    - Μαλιστα ρουτερ ειναι το Alcatel cell pipe 7130 ?
    - Ναι
    - Εχουμε αναφορες και απο αλλους χρηστες, υπαρχει προβλημα ασυμβατοτητας του εν λογο ρουτερ και προσπαθουμε να βγαλουμε καποια ακρη γιατι συμβαινει, θα σας αντικαταστησουμε τον εξοπλισμο.
    Δεν ξερω τι θα στειλουνε, θα ερθει την τριτη θεωρητικα, μολις παραλαβω θα ποσταρω. Σορρυ για το σεντονι, ημουνα οσο ποιο αναλυτικος μπορουσα.....

  6. The Following 3 Users Say Thank You to chrissid For This Useful Post:

    Nek_Food (10-09-2015),odytsak (06-09-2015),Slay (06-09-2015)

  7. #5
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ωραίος και αναλυτικότατος,
    ενημέρωσέ μας μόλις παραλάβεις, ποιο router σου στείλανε, αν λειτουργούν όλα άψογα, ταχύτητες κλπ κλπ

    και ποιος ξέρει... μπορεί να με πείσεις από CYTA να πάω στην HOL, έχει λήξει το συμβόλαιό μου και μπορώ να φύγω ανά πάσα στιγμή.

    Τα posts μεταφέρθηκαν σε καινούριο thread, όλο και κάποιος θα βοηθηθεί είτε τώρα είτε μελλοντικά.

  8. #6
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έχουν θέμα τα συγκεκριμένα ρούτερ.. Και σε ένα φίλο μου δεν έμπαινε με τίποτα στο Psn

    http://www.enternity.gr/Article/Game...HOL/32746.html
    Spoiler!

  9. #7
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ωχ, ΖΤΕ δίνουν? κινεζική μετριότητα, αυτό έχω από CYTA όταν χάλασε το μαύρο το Pirelli.

  10. #8
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    Quote Originally Posted by chrissid View Post
    Καλημερα σας, ποσταρω εδω για να υπαρχει σαν αναφορα. Εδω και 10 μερες περιπου υπηρχε πληρης αδυναμια συνδεσης στο psn, το ps4 ειχε δικτυο κανονικα ( browsing κλπ ), οπως και το δικτυο του σπιτιου με οτι εχει επανω επαιζε κανονικα απο και προς ολες τις μεριες. Προσπαθησα να εντοπισω το προβλημα με trial and error και κατεληγα παντα στο error απο το psn :-) ( καρφωτες ip, dns, κλπ κλπ κλπ ). Τελικα μετα απο 10 μερες χθες βραδυ παιρνω τηλ την hol με μιση καρδια, για τις συζητησεις που θα ακολουθησουν, αφου εκει κατεληξα απο την στιμγη που τα παντα δουλευανε οπως πρεπει. Τελικως στην τεχνικη υποστηριξη αναγνωρισανε αμεσα την αδυναμια συνδεσης στο psn λογο ασυμβατοτητας εξοπλισμου ( Alcatel cellpipe 7130 ), και προσπαθουνε και αυτοι να καταλαβουνε γιατι συμβαινει, επειδη εχει αναφερθει και απο αλλους χρηστες. Αλλαγη εξοπλισμου και ολα κομπλε.

    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εχω και εγω απλά άργησα να το εντοπίσω γιατί είχα να ανάψω το ps4 πολυ καιρό λόγω διακοπών.
    εχω hol με το ίδιο router και αναρωτιόμουν πως και δεν το έχει αναφέρει ακόμα κανείς στο φόρουμ, το είχα ποστάρει πριν μέρες εδώ: http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post590111

    επειδη έλειπα πάλι το ΣΚ δεν πρόλαβα να μιλήσω με hol αλλα ευτυχώς όπως λες ειναι κάτι που γνωρίζουν όποτε δεν θα χρειαστεί να εξηγώ τα πάντα!

  11. The Following User Says Thank You to antoniss For This Useful Post:

    odytsak (06-09-2015)

  12. #9

    Default

    Λοιπον επανερχομαι στο θεμα. Η Hol αντικατεστησε το Alcatel cellpipe 7130 με το ZTE :
    Model ZXHN H108N V2.3
    Serial Number ZTENRUKEBK05427
    Hardware Version V1.5
    Software Version V2.3.3_HOLT9
    Boot Loader Version V1.5.0
    DSL Firmware Version 4925d614

    Το Router στηθηκε και διαχειριζετε ακριβως το ιδιο δικτυο με την μονη διαφορα οτι πλεον το repeater εγινε wireless access point μεσω καλωδιου, ο λογος που εγινε αυτο ειναι επειδη απλα το wifi του ZTE ειναι οριακα επαρκες...Παρολο ομως το αδυναμο wifi ( προφανως παιζει ρολο και οτι η κεραια ειναι εσωτερικη ) το ρουτερ ανταπροκρινεται με καλυτερο κλειδωμα στην γραμμη +1,2mbps περιπου. Το προβλημα με το PSN λυθηκε και το PS4 συνδεθηκε αμεσως στο PSN χωρις κανενα απολυτως θεμα.
    Απο ταχυτητες ( down - up ) το ps4 με το ZTE φτανει τα 8,5mbit ( κλειδωμα γραμμης σταθερα λιγο πανω απο 10 ) και up στα 800κ με κλειδωμα γραμμης σταθερα λιγο πανω απο 900. Με το Alcatel το κλειδωμα ητανε λιγο πανω απο 8 με το ps4 να δινει στα τεστ οριακα πανω απο 6...Αυτα απο εμενα, ελπιζω να βοηθησουνε καποιον και γλυτωσει απο πολλαπλα ψαξιματα :-)

  13. The Following 3 Users Say Thank You to chrissid For This Useful Post:

    Nikos326_GR (10-09-2015),odytsak (10-09-2015),Slay (10-09-2015)

  14. #10
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Eν τω μεταξύ φαίνεται να αλλάζει συνεχώς ρυθμίσεις η Sony στο network της,
    μετά το Alcatel της HOL κάτι γίνεται την τελευταία βδομάδα και με το ZTE της CYTA,
    ανά 2-3 μέρες το PS4 μου χάνει το internet (όχι την σύνδεση με το router) βγάζοντας σφάλμα DNS.
    (όλες οι υπόλοιπες συσκευές στο σπίτι συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικά)

    Δοκίμασα και Οpen DNS και Google DNS αλλά τίποτα οπότε φαίνεται πως κάτι από το router δεν αρέσει στο PSN.

    Τώρα δοκιμάζω μίξη, primary DNS της CYTA και secondary της Google μήπως και γίνει κάτι.

    Δεν μπορώ να γνωρίζω ανά πάσα στιγμή γιατί το πρόβλημα με το DNS παρουσιάζεται στα καλά καθούμενα (και μόνο στο PS4)
    μετά από 2-3 μέρες από τη στιγμή που κάνω επανεκκίνηση το router.

  15. #11
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    τα zte ειναι τρελες μπακατελες, ειχα και zte forthnet(2) και zte ote.Ολα μπουκωνουν με το παραμικρο, με τιποτα δεν ανοιγεις site και παιζεις ποδοσφαιρακι γιατι βλεπεις απευθειας την καθυστερηση. Ειχαν θεματα με την επικοινωνια με αλλους παιχτες (nat) αρκετα συχνα και το wifi ειναι για πεταμα.
    Πιανουν καλα γιατι αν δεν κανω λαθος εχουν συμβατο chipset με τα dslam (λογικο).
    Το μονο καλο το ευκολο dmz αλλα μετα απο εκει τιποτα, ουτε πληροφοριες ουτε τιποτα πχ εγω μπορει να εχω dmz στο ps4 αλλα εχω και καρτελα που μου λεει ταδε ωρα ταδε ip με ταδε port ανοιξε

  16. #12
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Γενικα τα routers που δινουν πλεον οι παροχοι ειναι χαλια. Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω , πως γινεται ενω η χρηση του wi-fi σε ενα σπιτι να ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη απο το ethernet , να δινουν routers με εσωτερικες κεραιες (χωρις κεραια δηλαδη μην δουλευομαστε) που δεν μπορεις να πιασεις ουτε μεσα στο σπιτι σου.

  17. #13
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πάροχος (εκτός του ΟΤΕ που είναι πανάκριβος) που να μην έχει το τηλέφωνο μέσω VoIP?

    Να πάρω ένα πολύ καλό router με 200-300 ευρώ γιατί μέσα στα προβλήματα που έχω είναι κι αυτό που περιγράφει ο Slay,
    πας δίπλα τουαλέτα, παίρνεις το tablet μαζί και το σήμα είναι οριακό.

    Επίσης υπάρχει πάροχος που δίνει παραπάνω upload στο ADSL?
    (VDSL δεν μπορώ να βάλω, είμαι στα 1062 μέτρα).


  18. #14
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πάροχος (εκτός του ΟΤΕ που είναι πανάκριβος) που να μην έχει το τηλέφωνο μέσω VoIP?
    καινουργια μοδα ειναι αυτη? εγω ηξερα οτι το εκανε μονο η Cyta, και η HOL σε περιοχες εκτος των μεγαλων πολεων. Εγω παντως με forthnet εχω κανονικο τηλεφωνο, και πριν παλι με HOL παλι κανονικο ειχα.

    Επίσης υπάρχει πάροχος που δίνει παραπάνω upload στο ADSL?
    (VDSL δεν μπορώ να βάλω, είμαι στα 1062 μέτρα).
    δεν εχω δει κανεναν να δινει πανω απο 1024

  19. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    odytsak (11-09-2015)

  20. #15
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Και ο ΟΤΕ πιλοτικα δίνει voip. Εντάξει πάρε ένα μοντεμ καλό και κανείς το voip bridge

  21. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    odytsak (11-09-2015)

  22. #16
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Πάνο δεν θα το έλεγα καινούρια μόδα, πριν τη CYTA είχα Forthnet όπου ήταν πάλι με VoIP, δεν ξέρω βέβαια αν έφταιγε ότι είχα επαγγελματικό στη Forthnet.

  23. #17
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ Forthnet που είχα και τώρα εδώ και 3-4 χρόνια έχω Hol, έχω κανονικό τηλέφωνο. Δεν ξέρω για voip και τέτοια...
    Spoiler!

  24. #18
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Aπό pm συμφορουμίτη...

    2 Mbps upload δίνει η Forthnet με επιπλέον 10 ευρώ το μήνα.

  25. #19
    Elite dspug7's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Κερατεα
    Posts
    929
    PSN ID
    dspug7
    Name
    Διαμαντης

    Default

    Quote Originally Posted by dspug7 View Post
    ακριβως το ιδιο ειχα παθει κι εγω πριν μερικες μερες που προσπαθουσα να συνδεσω το ps4 στο συγκεκριμενο ρουτερ...
    ιδιας ρατσας ρουτερ στο σπιτι μου δουλεψε κανονικοτατα, και psn. δυστυχως δεν μπορω αυτη τη στιγμη να κανω συγκριση αναμεσα στα δυο για να δω τις διαφορες τους. η πρωτη περιπτωση ηταν σε hol, εγω εχω wind.

  26. #20

    Default

    H Hol δινει κανονικη τηλεφωνια, προφανως και υπαρχει θεμα PS4 - internet providers, και γνωμη μου ειναι οτι δεν οφειλετε στα router. Μονη διαφορα που ειδα cellpipe - zte που σκαλισα λιγο, ειναι οτι το zte εχει κλειδωμενο mtu στα 1472, σε αντιθεση με το Cellpipe που δεν καταφερα να βρω καποια ενδειξη - ρυθμιση. Στο net γενικοτερα κυκλοφορουσε αυτο σαν λυση ( ειδικοτερα στο εξωτερικο ) σε ιδια συμπεριφορα με το εν λογο προβλημα, να αλλαχτει το mtu στο PS4 ( πραγμα που εκανα αλλα δεν αλλαξε κατι ), θεωρησα λοιπον οτι δεν ειναι εκει το προβλημα, αναθεωρω και λεω ισως δεν ακουνε την ρυθμιση τα router ή το εν λογο router Cellpipe. Το ZTE πρακτικα δεν εχει wifi, η ποιο ευκολη και φτηνη λυση ειναι το Access point μεσω καλωδιου, ενδεικτικα να πω οτι ενα gembird repeater με ενσωματωμενη κεραια δινει wifi, σε 2 οροφους απροβληματιστα ( και ειναι και χωμενο σε επιπλο ) πισω απο κεντρικο ηχειο για να περασει τον ελεγχο wife's acceptance :-)....

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •