Results 1 to 15 of 15

Thread: Δυσκολία στην εκκίνηση του PS3

  1. #1
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default Δυσκολία στην εκκίνηση του PS3

    Τον τελευταίο καιρό έχω θέμα με το 'ξεκίνημα' του μηχανήματος. Ενώ πατάω το PS κουμπί στο χειριστήριο και ανοίγω την κονσόλα , ενώ είναι στα πρώτα 3-4 δευτερόλεπτα εκκίνησης , ακούγεται ένας ήχος εσωτερικός σα να πέφτει ενας μικρός διακόπτης και η κονσόλα σβήνει.
    Επειτα , το χειριστήριο δε μπορέι να ανοίξει την κονσόλα και μπορώ μόνο χειροκίνητα όπου πρώτα πατάω το On/off της κονσόλας για να σταματήσει να αναβοσβήνει το κόκκινο φωτάκι και στη συνέχεια το ξαναπατάω για να πάρει μπρος. Στην καλύτερη περίπτωση , θα χρειαστεί να το κάνω μία φορά. Στη χειρότερη , μου έχει σβήσει 4 σερί φορές με αυτό τον τρόπο.
    Τελικά ( συνήθως πάντα στις πρώτες 2 προσπάθειες ανάβει και παραμένει ανοιχτή χωρίς κανένα πρόβλημα ) παίρνει μπρος χωρίς θέματα.
    Η απορία μου είναι
    1 ) Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο? Αν ναι , τι πρέπει να κάνω?
    2 ) Μήπως χρειάζεται κάποια συντήρηση? Να το ανοίξω και να το ξεσκονίσω? ( είναι 60άρι μοντέλο αγορασμένο το 2008 και το μόνο που έκανα ήταν να του αλλάξω εσωτερικό δίσκο πριν 2 ή 3 χρόνια , δε θυμάμαι ακριβώς. )
    Παραθέτω και μία φωτογραφία στο πως είναι τοποθετημένο μήπως μου πει κάποιος αν είναι λάθος ή δεν αερίζεται σωστά στο μέρος που το έχω και χρειάζεται περισσότερο χώρο.

    [IMG][/IMG]

    Ευχαριστώ
    Last edited by Gokussjin; 04-09-2014 at 19:07.

  2. #2
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    ^^ μάλλον για τροφοδοτικό ή θερμοκρασία μου φαίνεται ,
    καλό είναι να το ανοίξεις να καθαρίσεις όλα τα σημεία από σκόνη , ανεμιστήρα κτλ. , αν μπορείς ακόμα και πάστα ,

    δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά δεν είναι καλά σημάδια αυτά...

    πόσο καιρό στο κάνει ;

  3. The Following User Says Thank You to antoniss For This Useful Post:

    Gokussjin (04-09-2014)

  4. #3
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Quote Originally Posted by antoniss View Post
    ^^ μάλλον για τροφοδοτικό ή θερμοκρασία μου φαίνεται ,
    καλό είναι να το ανοίξεις να καθαρίσεις όλα τα σημεία από σκόνη , ανεμιστήρα κτλ. , αν μπορείς ακόμα και πάστα ,

    δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά δεν είναι καλά σημάδια αυτά...

    πόσο καιρό στο κάνει ;
    Χωρίς να είμαι ακριβής , πρέπει να έχει ένα 2-3μηνο , ίσως και παραπάνω. Κλασικά στην αρχή δεν έδωσα σημασία γιατί πρέπει να είχε γίνει πολύ λίγες φορές και πολλές λειτουργούσε χωρίς να το κάνει καν.
    Αλλά το τελευταίο 3μηνο σίγουρα το κάνει συνέχεια και κάθε φορά που το ανοίγω.
    Δε με τρομάζεις μαν , το εχω σκεφτεί και εγώ ότι μπορεί να έχει φάει τα ψωμιά του. Ισως την Κυριακή το ανοίξω να το καθαρίσω αρχικά.
    Γενικά πιστεύεις ότι αξίζει να το φτιάξω ή να πάρω ένα καινούριο?

    Φαντάζομαι πως υπάρχει βιντεάκι στο διαδίκτυο με τη διαδικασία , ε? Δεν εχω ασχοληθεί ποτέ και ειλικρινά το φοβάμαι λίγο να το κάνω.
    Last edited by Gokussjin; 04-09-2014 at 23:54.

  5. #4
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μαλλον σαν προβλημα στην τροφοδοσια μοιαζει αφου το κανει στο ξεκινημα, παρα θεμα θερμοκρασιας. Εαν ειναι οντως αυτο δεν ξερω εαν θα καταφερεις κατι με το να το ανοιξεις (περα απο ενα καθαρισμα)

  6. #5
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Μαλλον σαν προβλημα στην τροφοδοσια μοιαζει αφου το κανει στο ξεκινημα, παρα θεμα θερμοκρασιας. Εαν ειναι οντως αυτο δεν ξερω εαν θα καταφερεις κατι με το να το ανοιξεις (περα απο ενα καθαρισμα)
    Αρα στην ουσία πάω όσο άντεξει , σωστά?

  7. #6
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Χθες και σήμερα μου πήρε μπρος με την 5η 6η προσπαθεία. Ενώ πριν λίγο που έβαλα να παιξω , αφού άνοιξε με την 3η προσπάθεια , μου έκλεισε κατα τη διάρκεια φόρτωσης του παιχνιδιού και μάλιστα 2 φορές.
    Ο φίλτατος slay έγραψε απο πάνω ότι μάλλον δε μπορώ να κάνω κ πολλά.
    Η απορία μου είναι , με καθάρισμα και μια πάστα το κρατάω λίγο παραπάνω ή δεν έχουν καμια σχέση αυτά τα 2 ; Και δε θα μπορούσα να είμαι σε χειρότερη φάση για να μου χαλάσει.


  8. #7
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    Quote Originally Posted by Gokussjin View Post
    Χθες και σήμερα μου πήρε μπρος με την 5η 6η προσπαθεία. Ενώ πριν λίγο που έβαλα να παιξω , αφού άνοιξε με την 3η προσπάθεια , μου έκλεισε κατα τη διάρκεια φόρτωσης του παιχνιδιού και μάλιστα 2 φορές.
    Ο φίλτατος slay έγραψε απο πάνω ότι μάλλον δε μπορώ να κάνω κ πολλά.
    Η απορία μου είναι , με καθάρισμα και μια πάστα το κρατάω λίγο παραπάνω ή δεν έχουν καμια σχέση αυτά τα 2 ; Και δε θα μπορούσα να είμαι σε χειρότερη φάση για να μου χαλάσει.
    αν είναι καθαρά μόνο τροφοδοτικό , τότε είναι άσχετο να καθαρισεις από σκόνες και αλλαγή θερμοαγώγιμης , όχι ότι κάνει κακό , ίσα ίσα αλλά θελω να πω πως αν σε αφήσει από τροφοδοτικό αυτό θα γίνει,
    Αν είναι σίγουρα το τροφοδοτικό μπορείς να το φιάξεις και μόνος σου από ebay π.χ. ή αλλο μαγαζί που επισκευάζειπάντως αφού έχεις μπει στην μπριζα κάντου ένα καθαρισμα όπως είπες , και σίγουρα πρέπει να έχεις πάρει ήδη backup τα saves στο cloud του plus...μην τα χάσεις...


    Εγώ με τα saves όταν είχα το 60άρι και τότε δεν ήμουνα plus άλλαξα δίσκο και την πάτησα , έχω από τότε πολλά games στο 10-20-30% και βαριέμαι να τα ξανα παίξω επειδή έχασα τα saves... ε

  9. #8
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Quote Originally Posted by antoniss View Post
    αν είναι καθαρά μόνο τροφοδοτικό , τότε είναι άσχετο να καθαρισεις από σκόνες και αλλαγή θερμοαγώγιμης , όχι ότι κάνει κακό , ίσα ίσα αλλά θελω να πω πως αν σε αφήσει από τροφοδοτικό αυτό θα γίνει,
    Αν είναι σίγουρα το τροφοδοτικό μπορείς να το φιάξεις και μόνος σου από ebay π.χ. ή αλλο μαγαζί που επισκευάζειπάντως αφού έχεις μπει στην μπριζα κάντου ένα καθαρισμα όπως είπες , και σίγουρα πρέπει να έχεις πάρει ήδη backup τα saves στο cloud του plus...μην τα χάσεις...


    Εγώ με τα saves όταν είχα το 60άρι και τότε δεν ήμουνα plus άλλαξα δίσκο και την πάτησα , έχω από τότε πολλά games στο 10-20-30% και βαριέμαι να τα ξανα παίξω επειδή έχασα τα saves... ε
    Backup έκανα ένα μέρος χθες και τώρα θα τα βάλω να τελειώσουν..
    Οτι θα το ανοίξω σήμερα , θα το ανοίξω πάντως..

  10. #9
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Το λοιπόν , είναι η πρώτη φορά μετά από 3-4 μήνες που μόλις το άνοιξα , δεν έκανα ούτε θόρυβο ούτε μου έσβησε και λειτουργεί κανονικά. Θα το ξαναδοκιμάσω μέσα στη μέρα ακόμα 2-3 φορές. Το ανοίξαμε , το καθαρίσαμε και μόνο εμείς λείπαμε από μέσα. Σίγουρα η απώλεια σκόνης το κάνει καλύτερο και κακώς που δεν το έχω ξανακάνει τόσα χρόνια.

    Ελπίζω και μακάρι το πρόβλημα που είχε να οφειλόταν κυρίως εκεί (Φτου φτου φτου δηλαδή ) και να μην χρειαστεί να έχω άλλα για αγορές-επιδιορθώσεις κλπ κλπ.Θα ξανα ποστάρω μέσα στη μέρα ενημερώνοντας τι έγινε και με τις επόμενες φορές που θα το ανοίξω.

  11. #10
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μου το κάνει εδω κ ενα μηνα. Καθε φορα ανοιγει ολο και πιο δυσκολα . Νομιζω οτι σιγα σιγα τα φτυνει. Πολλες φορες ενω ειναι κλειστο αναβοσβηνει το κοκκινο λαμπακι . Το κλεινω απο πισω το ανοιγω , 4-5 φορες αυτο , καποια στιγμη ανοιγει. Λετε να το ανοιξω κ εγω μπας κ το σωσω?

    Spoiler!

  12. #11
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Μου το κάνει εδω κ ενα μηνα. Καθε φορα ανοιγει ολο και πιο δυσκολα . Νομιζω οτι σιγα σιγα τα φτυνει. Πολλες φορες ενω ειναι κλειστο αναβοσβηνει το κοκκινο λαμπακι . Το κλεινω απο πισω το ανοιγω , 4-5 φορες αυτο , καποια στιγμη ανοιγει. Λετε να το ανοιξω κ εγω μπας κ το σωσω?
    Εγώ πάντως από το πρώτο 2ωρο βλέπω ότι τσουλάει λίγο πιο εύκολα, Δεν το έκλεισα ακόμα καθότι έπαιζα και επίσης δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Συνήθως με τέτοια ζέστη στο μισάωρο καταμεσήμερο, το ανεμιστηράκι πήγαινε σαν τρελο. Ξαναλέω πως με τόση σκόνη που βγάλαμε από μέσα , απορώ που δεν έχει πάθει και τίποτα άλλο.

    Κοίτα , κακό δεν κάνει να το καθαρίσεις. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο και στις 2 περιπτώσεις ( δική μου και δική σου ) είτε θα βοηθήσει είτε απλά θα επιμηκύνει τη 'ζωή' του.Οτι βοηθάει , βοηθάει πάντως. Εμένα όπως έγραψα πήρε μπρος μετά από 3 μήνες με την πρώτη χωρίς δυσκολίες , χωρίς θόρυβο , χωρίς να ζορίζεται. Και έχει ένα 3ωρο κοντά που είναι ανοιχτό και δεν έχει κάνει τον παραμικρό θόρυβο.

  13. #12
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Gokussjin View Post
    Εγώ πάντως από το πρώτο 2ωρο βλέπω ότι τσουλάει λίγο πιο εύκολα, Δεν το έκλεισα ακόμα καθότι έπαιζα και επίσης δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Συνήθως με τέτοια ζέστη στο μισάωρο καταμεσήμερο, το ανεμιστηράκι πήγαινε σαν τρελο. Ξαναλέω πως με τόση σκόνη που βγάλαμε από μέσα , απορώ που δεν έχει πάθει και τίποτα άλλο.

    Κοίτα , κακό δεν κάνει να το καθαρίσεις. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο και στις 2 περιπτώσεις ( δική μου και δική σου ) είτε θα βοηθήσει είτε απλά θα επιμηκύνει τη 'ζωή' του.Οτι βοηθάει , βοηθάει πάντως. Εμένα όπως έγραψα πήρε μπρος μετά από 3 μήνες με την πρώτη χωρίς δυσκολίες , χωρίς θόρυβο , χωρίς να ζορίζεται. Και έχει ένα 3ωρο κοντά που είναι ανοιχτό και δεν έχει κάνει τον παραμικρό θόρυβο.
    Εμενα παντως αν ανοιξει δεν κλεινει μετα. Απλα θελω αρκετες προσπαθειες με ανοιγμα κλεισιμο απο τον διακοπτη πισω ωστε να "συνελθει" . Αν δω οτι παραγινεται το κακο θα του κανω επεμβαση παντως δεν εχω να χασω τιποτα.

    Spoiler!

  14. #13
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Εμενα παντως αν ανοιξει δεν κλεινει μετα. Απλα θελω αρκετες προσπαθειες με ανοιγμα κλεισιμο απο τον διακοπτη πισω ωστε να "συνελθει" . Αν δω οτι παραγινεται το κακο θα του κανω επεμβαση παντως δεν εχω να χασω τιποτα.
    Κ εμένα δεν έκλεινε. Μόνο χθες το έκανε μια φορά και για αυτό σήμερα αποφάσισα να το ανοίξω και να το καθαρίσω.. So far so good..

  15. The Following User Says Thank You to Gokussjin For This Useful Post:

    james9 (21-09-2014)

  16. #14
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Χθες το άνοιξα και δεύτερη φορά και πάλι πήρε μπρος με την πρώτη χωρίς κανένα ζόρι.

    Σήμερα το πρωί όμως άνοιξε με την 5η προσπάθεια.. Που σημαίνει ότι το ξεσκόνισμα-καθάρισμα βοήθησε αλλά όχι πάρα πολύ. Μάλλον θα το στείλω για επισκευή ( αν μπορεί να επισκευαστεί ) και θα ήθελα αν ξέρετε να μου προτείνετε αξιόπιστα καταστήματα που ασχολούνται με τέτοιες καταστάσεις , ευχαριστώ

  17. #15
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Gokussjin View Post
    Χθες το άνοιξα και δεύτερη φορά και πάλι πήρε μπρος με την πρώτη χωρίς κανένα ζόρι.

    Σήμερα το πρωί όμως άνοιξε με την 5η προσπάθεια.. Που σημαίνει ότι το ξεσκόνισμα-καθάρισμα βοήθησε αλλά όχι πάρα πολύ. Μάλλον θα το στείλω για επισκευή ( αν μπορεί να επισκευαστεί ) και θα ήθελα αν ξέρετε να μου προτείνετε αξιόπιστα καταστήματα που ασχολούνται με τέτοιες καταστάσεις , ευχαριστώ
    Τηλ στην Cometron 2106824564(αν θυμαμαι καλα) και σου στελνουν με ενα κοστος νεο ανακατασκευασμενο. Κοστος ,καποτε ηταν 120¤(παλι αν θυμαμαι καλα) , τωρα δεν ξερω ποσο θα ζητησουν. Υπαρχει κ ενα καταστημα που κανει τετοιες δουλειες αλλα εχουν ακουστει διαφορα οποτε δεν στο προτεινω.

    Spoiler!

  18. The Following User Says Thank You to james9 For This Useful Post:

    Gokussjin (22-09-2014)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •