Results 1 to 13 of 13

Thread: Kάποιος προσπαθεί να hackάρει το psn account μου.

  1. #1
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Arrow Kάποιος προσπαθεί να hackάρει το psn account μου.

    To πόσταρα στο επίσημο Ελληνικό forum.

    http://community.eu.playstation.com/.../td-p/20038169



  2. #2
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Βασικά phishing είναι αυτό, όχι hacking. Κάνε grief report!

  3. #3
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Το θέμα δεν είναι να παίζουμε με τις λέξεις, τις ορολογίες και τις αγγλικούρες αλλά να μην την πατήσει κάποιος και μπει στο fake sony site
    και βάλει το password του και του φάνε το account.

    Εχει επιληφθεί επί του θέματος ο Λουκάς στο επίσημο φόρουμ και το έχει ήδη προωθήσει,
    την έχουνε πατήσει βέβαια κάποιοι ανυποψίαστοι.
    http://psnprofiles.com/forums/topic/...y-psn-account/

  4. #4
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ναι, αλλά όταν γράφεις hacking δημιουργούνται άλλες εντυπώσεις για κάτι πιο σοβαρό (στυλ Anonymous)... phishing (ψάρεμα κωδικών) είναι κάτι συνηθισμένο και συμβαίνει κάθε μέρα.

    Κάνε grief report από την κονσόλα να επιληφθεί του θέματος η Sony απευθείας.

  5. #5
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Τo κοιτάνε ήδη

    Thanks

    Λογικά μέσα στις επόμενες ημέρες δεν θα υπάρχει το site.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Daytime Dreamer For This Useful Post:

    indikos001 (22-03-2014),odytsak (04-11-2013)

  7. #6
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Επειδή δεν ξέρω που αλλού να ποστάρω , θα το γράψω εδώ.

    Πως γίνεται χωρίς να έχει κανείς τα στοιχεία του λογαριασμού μου , να μου έχει φορτωμένα trophies παιχνιδιού που δεν έχω αγγιξεί ποτέ?
    Συγκεκριμένα , σήμερα το πρωί που ξύπνησα , βρήκα φορτωμένα τα trophies του flower για το PSVITA αλλά δεν το έχω παίξει ποτέ.το έχω κατεβάσει στο Vita , αλλά δεν ξέρω πως έγινε αυτό!

    Εννοείται ότι άλλαξα τον κωδικό μου , αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτό.

  8. #7
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εναλλακτικές πέρα απο το να σου έχουν κλέψει το account:
    -Κάποιος έπαιζε με το vita και το έτρεξε καταλάθος (φίλος, φίλη,αδερφάκι) (αυτό θεωρώ είναι το πιο πιθανό btw)
    -Μήπως έγινε κάπποια βλακεία με το auto-update? Πχ να σου έκανε auto-update στο flower και να σου πέρασε τρόπαια μέσα για κάπποιο λόγο;

    Τα λέω αυτά γιατί μου φαίνετε περίεργο να σου hackάρει κάποιος το account και το μόνο που να έκανε είναι να τρέξει το flower...

  9. #8
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Αυτό γίνεται Σταύρο σε παιχνίδια που έχουν ξεχωριστή τροπαιολίστα ανά κονσόλα αλλά κοινό save μέσω cloud.

  10. #9
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    @Δημήτρη : Χθες το βράδυ έπαιζα Sly κατά τις 2κ , μόλις συγχρόνισα τα τρόπαια , το έβαλα σε πτήση και το κλείδωσα.Στο σπίτι μένω με τη γυναίκα μου , οπότε δεν έπαιξε κανείς άλλος και είναι κομματάκι δύσκολο να ξύπνησε η γυναίκα μετά από τις 2, να το άνοιξε και να το έπαιξε

    @Οδυσσέα : Στο PS3 έχω παίξει μονο το Flow..

    Ειλικρινά δε βρίσκω λογική.

    Και αυτό που λέει ο Δημήτρης στο τέλος μάλλον έχει γίνει αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω πως.

    Κάποιος θέλει να ρίξει το completion rate μου

  11. #10
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Gokussjin View Post
    @Δημήτρη : Χθες το βράδυ έπαιζα Sly κατά τις 2κ , μόλις συγχρόνισα τα τρόπαια , το έβαλα σε πτήση και το κλείδωσα.Στο σπίτι μένω με τη γυναίκα μου , οπότε δεν έπαιξε κανείς άλλος και είναι κομματάκι δύσκολο να ξύπνησε η γυναίκα μετά από τις 2, να το άνοιξε και να το έπαιξε

    @Οδυσσέα : Στο PS3 έχω παίξει μονο το Flow..

    Ειλικρινά δε βρίσκω λογική.

    Και αυτό που λέει ο Δημήτρης στο τέλος μάλλον έχει γίνει αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω πως.

    Κάποιος θέλει να ρίξει το completion rate μου

    Καλά όσων αφορά το completion rate κάνε το απλά hide το παιχνίδι και ούτε γάτα ούτε ζημιά!

    Ρε μπας και είσαι υπνοβάτης και σηκώθηκες στον ύπνο σου και έπαιξες; (Αυτά είναι να παίρνεις τρόπαια και στον ύπνο σου )


  12. #11
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Καλά όσων αφορά το completion rate κάνε το απλά hide το παιχνίδι και ούτε γάτα ούτε ζημιά!

    Ρε μπας και είσαι υπνοβάτης και σηκώθηκες στον ύπνο σου και έπαιξες; (Αυτά είναι να παίρνεις τρόπαια και στον ύπνο σου )
    Το παιχνίδι το είχα κατεβασμένο στη συσκευή και κάποια στιγμή θα το έπαιζα ούτως ή άλλως , απλά με παραξενεύει το γεγονός πως βρέθηκε εκεί χωρίς να το έχει ακουμπήσει κάνεις στο βίτα μου και χωρίς να έχω δώσει τα στοιχεία του λογαριασμού μου κάπου.

    Υπνοβάτης ε? Δύσκολο ! Αν κοιμηθώ , δύσκολα σηκώνομαι..

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , τώρα αν αύριο ξυπνήσω και βρω πάλι κάτι , θα απευθυνθώ αλλού !

  13. #12
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    ^^ Σταύρο και εγώ έχω 2-3 games του vita με 0% trophies τα οποία τα εχω κάνει download μεν αλλά δεν έχω καν παίξει , κάτι σαν αυτό που λές δλδ .
    πιστεύω πως όταν κατέβηκαν και είχα ανοιχτό το vita έκανε το αυτόματο update / synch trophies λόγω plus , όπως κάνει και στο ps3 και τότε κατά κάποιον τρόπο θα στα πέρασε στο account σου , σαν δλδ να είχες φορτώσει το game έστω και μία φορά ,

    δεν νομίζω πάντως κάποιος να μπήκε με τα στοιχεία σου , αλλά αφού έκανες και αλλαγή του κωδικού σου τότε είσαι οκ ,
    (αν θες δοκίμασέ το αυτό που σου λέω με ένα άλλο game στο vita να δεις αν θα ξανα γίνει..)

  14. The Following User Says Thank You to antoniss For This Useful Post:

    Gokussjin (19-03-2014)

  15. #13
    Elite Gokussjin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ρόδος
    Posts
    887
    PSN ID
    Steva24
    Name
    Σταύρος

    Default

    Quote Originally Posted by antoniss View Post
    ^^ Σταύρο και εγώ έχω 2-3 games του vita με 0% trophies τα οποία τα εχω κάνει download μεν αλλά δεν έχω καν παίξει , κάτι σαν αυτό που λές δλδ .
    πιστεύω πως όταν κατέβηκαν και είχα ανοιχτό το vita έκανε το αυτόματο update / synch trophies λόγω plus , όπως κάνει και στο ps3 και τότε κατά κάποιον τρόπο θα στα πέρασε στο account σου , σαν δλδ να είχες φορτώσει το game έστω και μία φορά ,

    δεν νομίζω πάντως κάποιος να μπήκε με τα στοιχεία σου , αλλά αφού έκανες και αλλαγή του κωδικού σου τότε είσαι οκ ,
    (αν θες δοκίμασέ το αυτό που σου λέω με ένα άλλο game στο vita να δεις αν θα ξανα γίνει..)

    Ευχαριστώ για την απάντηση Αντώνη , έχω αρκετά παιχνίδια εγκατεστημένα στο βίτα που δεν τα έχω αγγίξει και δεν έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο ( Flow , Flower , Touch my Katamari , Unit 13 , Urban Trial Freestyle , Limbo , Stealth Inc. , Sonic Racing , Guacamelee , Strangers Wrath , Lone Survivor ). Για αυτό και μου φάνηκε περίεργο.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •