Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 20 of 134

Thread: Ανακατασκευασμένο PS3

  1. #1
    Advanced Member MBALLACK's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    sto domatio m me to sixaxis sto xeri
    Posts
    367
    PSN ID
    mballack

    Default Ανακατασκευασμένο PS3

    Καθώς περνούσα ενα cfw το ps3 τα τίναξε...
    έκλεισε κ τώρα όταν τ ανοίγω κάνει τ εξής
    1 sec - green ligght
    αμέσως μετά ένα κάπως πιο ανοιχτό πράσινο
    2 beep
    red led blinking...


    Αρχικά παίζει να μπορώ να κάνω κάτι;
    Μίλησα με sony κ μ είπαν πως με 150Ε θα μ στείλουν ενα ανακατασκευασμένο με 1 yr εγγύηση έχει πάρει κανείς από εσάς τέτοιο αν ναι, αποδείχτηκε καλό;
    Επίσης τους είπα πως είχα τν 1η έκδοση 60GB κ αν θα μου στείλουν αυτήν κ λένε ναι, κατά πόσο είναι possible αυτό;
    Last edited by MBALLACK; 18-01-2011 at 12:44.


  2. #2
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by MBALLACK View Post
    Καθώς περνούσα ενα cfw το ps3 τα τίναξε...
    έκλεισε κ τώρα όταν τ ανοίγω κάνει τ εξής
    1 sec - green ligght
    αμέσως μετά ένα κάπως πιο ανοιχτό πράσινο
    2 beep
    red led blinking...


    Αρχικά παίζει να μπορώ να κάνω κάτι;
    Μίλησα με sony κ μ είπαν πως με 150Ε θα μ στείλουν ενα ανακατασκευασμένο με 1 yr εγγύηση έχει πάρει κανείς από εσάς τέτοιο αν ναι, αποδείχτηκε καλό;
    Επίσης τους είπα πως είχα τν 1η έκδοση 60GB κ αν θα μου στείλουν αυτήν κ λένε ναι, κατά πόσο είναι possible αυτό;
    Ίσως έπρεπε να διαβάσεις το readme του fw πρώτα για να δεις ποια μοντέλα είναι συμβατά. Δεν μπαίνει στα πρώτα μοντέλα με 256MB Nand το συγκεκριμένο fw όπως έχουν αναφερθεί και προβλήματα σε slim. Anyway ή περιμένεις να δεις μήπως βρεθεί κάποιος τρόπος για να φτιάξει ή παίρνεις το ανακατασκευασμένο. Δεν είναι καινούριο αλλά ο ένας χρόνος εγγύησης είναι εντάξει πιστεύω. Για να σου είπαν ότι θα σου στείλουν 60άρι, θα ξέρουν τι λένε.

  3. #3
    Advanced Member MBALLACK's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    sto domatio m me to sixaxis sto xeri
    Posts
    367
    PSN ID
    mballack

    Default

    Συμφωνω πως θα έπρεπε να διαβάσω αλλά τ συζουτουσαμε στο iPH Τ δοκίμασαν κ σε fat κ επεξε κομπλέ κ εντάξει οτι έγινε έγινε. Πιστεύεις θα μπορέσει να κάνει τπτ ο dev για να λύσει τ πρόβλημα ;


  4. #4
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by MBALLACK View Post
    Συμφωνω πως θα έπρεπε να διαβάσω αλλά τ συζουτουσαμε στο iPH Τ δοκίμασαν κ σε fat κ επεξε κομπλέ κ εντάξει οτι έγινε έγινε. Πιστεύεις θα μπορέσει να κάνει τπτ ο dev για να λύσει τ πρόβλημα ;
    Δεν ξέρω κάπου διάβασα ότι κάτι κάνουν ήδη με jb συσκευές και μέσω του recovery mode του ps3. Ψάξ'το, δεν ξέρω αν ισχύει ή απλά είναι φήμες. Περίμενε λίγο καιρό, καμιά βδομάδα και αν δεν βγει τίποτα τότε στείλ'το.

  5. #5
    Advanced Member MBALLACK's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    sto domatio m me to sixaxis sto xeri
    Posts
    367
    PSN ID
    mballack

    Default

    Μια άλλη απορία, η συσκευή που θα μου στείλουν θα είναι καμία γρατσουνισμένη ή σαν καινούργια;



  6. #6
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by MBALLACK View Post
    Μια άλλη απορία, η συσκευή που θα μου στείλουν θα είναι καμία γρατσουνισμένη ή σαν καινούργια;
    Εμφανισιακά θα είναι καινούρια αφού τα face plates είναι σίγουρα καινούρια. Τα εντός είναι που έχουν χρησιμοποιηθεί.

  7. #7
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by MBALLACK View Post
    Μια άλλη απορία, η συσκευή που θα μου στείλουν θα είναι καμία γρατσουνισμένη ή σαν καινούργια;
    Δε θα εβαζα και στοιχημα γι' αυτο. Να ξερεις πως παντα στα ανακατασκευασμενα "παιζει" μεγαλη πιθανοτητα να εχουν εξωτερικα σημαδια. Το λεω εκ πειρας με το PSP που προσπαθησαν να μου δωσουν. Ειχα παει στη SONY και ολα τα ανακατασκευασμενα PSP που μου εδειξαν ειχαν και κατι. Το ενα ειχε απειρες γρατζουνιες και το αλλο τριχες(!) πισω απο την οθονη. Μακρυα!!!!!!
    Last edited by Dragonpaul; 18-01-2011 at 18:33.

  8. #8
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Δε θα εβαζα και στοιχημα γι' αυτο. Να ξερεις πως παντα στα ανακατασκευασμενα "παιζει" μεγαλη πιθανοτητα να εχουν εξωτερικα σημαδια. Το λεω εκ πειρας με το PSP που προσπαθησαν να μου δωσουν. Ειχα παει στο SONY και ολα τα ανακατασκευασμενα PSP που μου εδειξαν ειχαν και κατι. Το ενα ειχε απειρες γρατζουνιες και το αλλο τριχες(!) πισω απο την οθονη. Μακρυα!!!!!!
    Πρέπει να έχουν αλλάξει πολιτική με τα ps3 ή μπορεί το psp να μην αλλάζει εύκολα face plates, πχ να έχει κολλημένο κάποιον μηχανισμό πάνω στις προσόψεις και να πρέπει να αλλαχτεί κι αυτός με καινούριο που σημαίνει ότι το κόστος μεγαλώνει. Στο ps3 μπορεί άνετα να αλλαχτεί το κουτί του. Τουλάχιστον το μοναδικό ανακατασκευασμένο που έχω δει εγώ ήταν σαν καινούριο όταν ήρθε. Φυσικά μπορεί να απαντήσουν στο ερώτημα παιδιά που έχουν πάρει ανακατασκευασμένη κονσόλα από τη Sony για να είμαστε 100% σίγουροι.

  9. #9
    Advanced Member MBALLACK's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    sto domatio m me to sixaxis sto xeri
    Posts
    367
    PSN ID
    mballack

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Πρέπει να έχουν αλλάξει πολιτική με τα ps3 ή μπορεί το psp να μην αλλάζει εύκολα face plates, πχ να έχει κολλημένο κάποιον μηχανισμό πάνω στις προσόψεις και να πρέπει να αλλαχτεί κι αυτός με καινούριο που σημαίνει ότι το κόστος μεγαλώνει. Στο ps3 μπορεί άνετα να αλλαχτεί το κουτί του. Τουλάχιστον το μοναδικό ανακατασκευασμένο που έχω δει εγώ ήταν σαν καινούριο όταν ήρθε. Φυσικά μπορεί να απαντήσουν στο ερώτημα παιδιά που έχουν πάρει ανακατασκευασμένη κονσόλα από τη Sony για να είμαστε 100% σίγουροι.


    Πριν λίγο επικοινώνησα με το service και ζήτησα τον ορισμό του ανακατασκευασμένου κ μου είπε.
    Είναι συσκευές με καινούργια εσωτερικά εξαρτήματα μόνο τα case plates είναι used αλλά χωρίς να έχουν χτυπήματα γρατσουνιές κ σημάδια.
    Επίσης αυτά εισάγωνται από Γαλλία.

    Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα παραπάνω;


  10. #10
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι εγω που εχω ανακατασκευασμενο και ηταν σαν καινουργιο οταν το πηρα. 60gb παντα.

  11. #11
    Advanced Member MBALLACK's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    sto domatio m me to sixaxis sto xeri
    Posts
    367
    PSN ID
    mballack

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ναι εγω που εχω ανακατασκευασμενο και ηταν σαν καινουργιο οταν το πηρα. 60gb παντα.

    Πόσος καιρός πέρασε από τότε π πήρες την κονσόλα σου;
    Επίσης πόσο καιρό κράτησε το όλο θέμα να τους το στείλεις και να στο στείλουν;

    Επίσης πως ακριβώς γίνεται μου στέλνουν αυτοί την νέα κονσόλα και δίνω εγώ την παλιά + 150ε;


  12. #12
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Χμμ αυτο δεν το ξερω, εγω πηγα απο εκει την παλια και κατευθειαν πηρα την καινουργια. Δηλαδη δεν εμπλεξα με αποστολες και τετοιο πηγα κατευθειαν απο το μαγαζι.

    Νομιζω πανε 2 χρονια τωρα.

  13. #13
    Advanced Member MBALLACK's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    sto domatio m me to sixaxis sto xeri
    Posts
    367
    PSN ID
    mballack

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Χμμ αυτο δεν το ξερω, εγω πηγα απο εκει την παλια και κατευθειαν πηρα την καινουργια. Δηλαδη δεν εμπλεξα με αποστολες και τετοιο πηγα κατευθειαν απο το μαγαζι.

    Νομιζω πανε 2 χρονια τωρα.

    2 χρόνια κ δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα, καλό αυτό


  14. #14
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by MBALLACK View Post
    Πριν λίγο επικοινώνησα με το service και ζήτησα τον ορισμό του ανακατασκευασμένου κ μου είπε.
    Είναι συσκευές με καινούργια εσωτερικά εξαρτήματα μόνο τα case plates είναι used αλλά χωρίς να έχουν χτυπήματα γρατσουνιές κ σημάδια.
    Επίσης αυτά εισάγωνται από Γαλλία.

    Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα παραπάνω;
    Ο τύπος που σου έδωσε τον ορισμό είναι γελοίος και άσχετος ή απλά κουτοπόνηρος. Κάτσε και σκέψου λίγο λογικά ποιο το νόημα για τη Sony να δίνει καινούριο εσωτερικό και μεταχειρισμένο case που το case κοστίζει το 0.5% της αξίας του μηχανήματος ολόκληρου. Αν ήταν έτσι θα έβαζε ένα καινούριο case και θα σου έλεγε έχουμε το γαμάτο service που με 150Ε σου δίνουμε καινούρια κονσόλα αν χαλάσει η δική σου.

    Φυσικά και ισχύει το ανάποδο από αυτό που σου περίγραψαν, το case είναι καινούριο και το εσωτερικό είναι μεταχειρισμένο και επισκευασμένο από προβλήματα. Εσύ δίνεις την κονσόλα σου που χάλασε, την επισκευάζουν και τη δίνουν σε κάποιον επόμενο που θα χαλάσει η δική του.

  15. #15
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by MBALLACK View Post
    2 χρόνια κ δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα, καλό αυτό
    Φτυστοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!

  16. #16
    Advanced Member MBALLACK's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    sto domatio m me to sixaxis sto xeri
    Posts
    367
    PSN ID
    mballack

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Ο τύπος που σου έδωσε τον ορισμό είναι γελοίος και άσχετος ή απλά κουτοπόνηρος. Κάτσε και σκέψου λίγο λογικά ποιο το νόημα για τη Sony να δίνει καινούριο εσωτερικό και μεταχειρισμένο case που το case κοστίζει το 0.5% της αξίας του μηχανήματος ολόκληρου. Αν ήταν έτσι θα έβαζε ένα καινούριο case και θα σου έλεγε έχουμε το γαμάτο service που με 150Ε σου δίνουμε καινούρια κονσόλα αν χαλάσει η δική σου.

    Φυσικά και ισχύει το ανάποδο από αυτό που σου περίγραψαν, το case είναι καινούριο και το εσωτερικό είναι μεταχειρισμένο και επισκευασμένο από προβλήματα. Εσύ δίνεις την κονσόλα σου που χάλασε, την επισκευάζουν και τη δίνουν σε κάποιον επόμενο που θα χαλάσει η δική του.

    Το φαντάστηκα αυτό, απλά ελπίζω να είμαι τυχερός και να μην χαλάσει αυτή π θα μ φέρουν μέσα στν χρόνο


  17. #17
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Βασικα η κονσολα δεν θα εχει προβλημα. Αυτο ειναι 99% σιγουρο. Το θεμα ειναι η σωστη συντηρηση. Εγω πλεον αρχιζοντας απο φετος και για να ελαχιστοποιησω φαινομενα YLOD θα ανοιγω μια φορα τον χρονο την κονσολα και θα περναω νεα παστα σε CPU και GPU. ηδη το εκανα φετος παμε για του χρονου πρωτα ο θεος. (Ακους Νικο? )

  18. #18
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by MBALLACK View Post
    Το φαντάστηκα αυτό, απλά ελπίζω να είμαι τυχερός και να μην χαλάσει αυτή π θα μ φέρουν μέσα στν χρόνο
    Αυτό να το θεωρείς τύχη. Ατυχία θα είναι να σου χαλάσει μετά τον χρόνο Με σωστή συντήρηση όπως είπε και ο Valkyre θεωρητικά θα επεκταθεί ο χρόνος ζωής του, αν και πιστεύω τα πρώτα 60gb, θα είναι σίγουρα πιο ευπαθή από τα μετέπειτα ps3 που δουλεύουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Κι εγώ το 1ο έχω btw και έχει αποδειχθεί σκυλί μέχρι τώρα

  19. #19
    Advanced Member MBALLACK's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    sto domatio m me to sixaxis sto xeri
    Posts
    367
    PSN ID
    mballack

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Αυτό να το θεωρείς τύχη. Ατυχία θα είναι να σου χαλάσει μετά τον χρόνο Με σωστή συντήρηση όπως είπε και ο Valkyre θεωρητικά θα επεκταθεί ο χρόνος ζωής του, αν και πιστεύω τα πρώτα 60gb, θα είναι σίγουρα πιο ευπαθή από τα μετέπειτα ps3 που δουλεύουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Κι εγώ το 1ο έχω btw και έχει αποδειχθεί σκυλί μέχρι τώρα

    Ναι ρε πολύ σκυλιά κ αν δεν έκανα την βλακεία με το j/b θα πήγαινε αλλα 3,5 χρόνια


  20. #20
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    και εγω ανακατασκευασμενο εχω φιλε...εχει κλεισει 2 χρονια με απειρες ωρες παιχνδιου και δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα.
    και οταν το πηρα ναι ηταν σαν καινουριο εξωτερικα.!!

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •