Page 1 of 12 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 222

Thread: gran turismo 5 duplicating/κλωνοποίηση αυτοκινήτων

  1. #1
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default gran turismo 5 duplicating/κλωνοποίηση αυτοκινήτων

    Χρόνια σας πολλά μέλη του φόρουμ και μη!!
    Πλέον με την καινούρια προσθήκη του καζομούρη το backup saved game
    είμαστε διπλά χαρούμενοι γιατί πλέον ανακαλύφθηκε ένα glitch/bug όπως θέλετε πείτε το όπου ο καθένας μπορεί να "κλωνοποιήσει" οποιοδήποτε αμάξι!!

    Στο ψητό τώρα υπάρχουν 2 τρόποι για να πετύχει το γλυκό
    Ο ένας είναι ο εύκολος και ο άλλος είναι ο δύσκολος μεν αλλά και ο πιο προσοδοφόρος!!

    Χρειαζόμαστε για τον πρώτο τροπο ένα usb stick (fat32) και για τον δεύτερο 2

    ΤΡΟΠΟΣ 1]
    α)Ανοίγουμε το ps3 μας αφού βάλουμε σε μια από τις θύρες το στικάκι μας(να έχει ελεύθερο τουλάχιστο 1500kb)

    β)πάμε από το xmb στην επιλογή game και επιλέγουμε το εικονίδιο saved data
    ps3

    γ)μέσα σε αυτό το φάκελο πρέπει να υπάρχει το save gran turismo 5 το οποίο δίνει και στοιχεία για το ενεργό μας αμάξι τις μέρες στο παιχνίδι και τα χρήματα που έχουμε

    δ)πατάμε triangle (Δ) και επιλέγουμε την επιλογή copy
    μετά διαλέγουμε usb και τσουπ μόλις κάναμε ένα backup το save μας!!

    ε)σιγουρευόμαστε πως πέρασε το save μας στο στικάκι και εφόσον είναι όλα καλά ξεκινάμε το παιχνίδι και στέλνουμε το αμάξι που θέλουμε να διπλάρουμε σε έναν έμπιστο φίλο ο οποίος μόλις του πείτε πρέπει να το στείλει πίσω !
    μετά την αποστολή στο καπάκι κάνουμε quit game και πάμε πάλι από το xmb στην επιλογή ps3 save data

    στ)σαν καλά παιδιά τώρα κάνουμε delete το save του gt5 και πάμε στο στικάκι το οποίο φαίνεται από πάνω και βρίσκουμε το save που κάναμε backup πατάμε triangle και μετά copy και περνάει πάλι στο ps3

    ζ)ξεκινάμε το gt5 και λογικά τώρα το αμάξι που στείλαμε πρίν στον φίλο μας υπάρχει ακόμη στο garage το ζητάμε πίσω ή το κάνουμε όοτι θέλουμε τεσπα!!!


    σημείωση:αν προχωρήσετε πολύ το παιχνίδι και θέλετε να διπλάρετε κι άλλα αμάξια κάντε τα ίδια βήματα αφού σβήσετε από το στικ το παλιό backup save και περάσετε το νεο

  2. #2
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Μου θύμισες την κλωνοποίηση pokemon που γινόταν στις pokemon gold και pokemon silver. Εποχές... Καλή δουλειά, θα χρησιμεύσει σε κάποιους πιστεύω.

  3. #3
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    ΤΡΟΠΟΣ 2 ]

    στο δεύτερο τρόπο τον οποίο και σας συνιστώ (εάν έχετε φοβίες με τον κυρίως)
    θα δούμε πως με ένα fake account μπορούμε κάθε μέρα να έχουμε κλώνο από όποιο αμάξι θέλουμε!!!

    προτείνω να χρησιμοποιήσετε 2 στικάκια ένα για τον κύριο λογαριασμό κ ένα για τον fake για να μην μπερδευτούν και πάνε οι κόποι σας χαμένοι

    τα βήματα απλά και αναλυτικά όσο μπορώ μεν αλλά χρονοβόρα επειδή επιτρέπεται ένα αμάξι τη μέρα...

    α)Στον κύριο λογαριασμό μας παίρνουμε backup όπως προείπα στο πρώτο στικ και δεν πειράζουμε τίποτε άλλο!!!

    β)φτιάχνουμε νέο χρήστη στο xmb τέρμα αριστερά και κάνουμε εγγραφή στο psn δημιουργούμε δηλαδή ένα fake account

    γ)ξεκινάμε το παιχνίδι και αγοράζουμε ένα αυτοκίνητο lvl 0 υποχρεωτικά οτιδήποτε...
    κάνουμε ύστερα save και μετά στελνουμε αίτημα φιλίας στον κυριο λογαριασμό μας(δεν είναι δα και δύσκολο)και quit

    δ)ανοίγουμε τον κανονικό μας λογαριασμό και μπαίνουμε στο παιχνίδι ενώ παράλληλα θα πρέπει να δεχτούμε το αίτημα φίλου από το fake account

    ε)εφόσον δεχτήκαμε το αίτημα φιλίας τώρα θα επιλέξουμε το αμάξι που θα διπλάρουμε και θα το στείλουμε στον fake account (σιγουρευτείτε οτι είναι στους φίλους αλλιώς δεν θα το βγάζει)..
    αφού σταλεί το αυτοκίνητο υπάρχουν 2 τινά

    ε1)μπορείτε να το έχετε πάλι εφόσον πριν κάνατε σωστά το βήμα α)και κάνετε restore το save που περιείχε το αμάξι πριν το στείλετε!!

    ε2)μπορείτε απλά να μην κάνετε τίποτα απλά να περιμένετε 1 μέρα παραπάνω!

    στ)κάνουμε quit και μπαίνουμε και πάλι στο fake account και να αρχίσουμε το παιχνίδι μας...κάνουμε λήψη του δώρου-αυτοκινήτου και save!
    μετά κάνουμε quit και χρησιμοποιούμε το δευτερο στικάκι μας για να κάνουμε backup δηλαδή αντιγραφή του save με το αμάξι που στείλαμε !!!

    Αφού αντιγράψουμε το save στο στικάκι(το δεύτερο ΠΡΟΣΟΧΗ!!!)και μετά ξαναβάζουμε το παιχνίδι και στέλνουμε πίσω στον original account το αμάξι μας!!

    ζ)την επόμενη μέρα λοιπόν ξανά μπαίνουμε στο fake account και σβήνουμε το save από το ps3 και περνάμε το άλλο που υπαρχει στο δεύτερο στικ που έχει και το αμάξι μας πάλι κάνοντας copy από το στικ(το δευτερο ΠΡΟΣΟΧΗ!!!)
    και κάθε μέρα το στέλνουμε στον original account...
    με αυτήν την τεχνική κάθε μέρα θα έχουμε και από ένα ίδιο με αυτό που στείλαμε αρχικά και ούτω καθ'εξής...



    προσέξτε ιδιαίτερα τα στικάκια μην είναι κατεστραμμένα και χάσετε πολύτιμα δεδομένα!!!καλό είναι να τα αριθμήσετε με έναν μαρκαδόρο μην τυχόν και βάλετε σε διαφορετικό account το save σας γιατί δεν λειτουργεί!!!



    εάν δεν καταλάβατε κάτι ΜΗΝ το προσπαθήσετε!!
    προτιμότερο είναι να μου πείτε να σας διπλάρω εγώ ή κάποιος άλλος!!!
    ερωτήσεις απαντούνται στο παρόν thread
    Last edited by george13gr; 05-01-2011 at 11:21.

  4. #4
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Μου θύμισες την κλωνοποίηση pokemon που γινόταν στις pokemon gold και pokemon silver. Εποχές... Καλή δουλειά, θα χρησιμεύσει σε κάποιους πιστεύω.
    άλλες εποχές τότε τελείωνα το δημοτικό και είχα στραβωθεί με το παλιο-nitendo...

  5. #5
    Cool Member apos1210's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    glyfada
    Posts
    186
    PSN ID
    rtmsss
    Name
    αποστολης

    Default

    μπορει καποιος να μου διπλαρει μια χ1 ?

  6. #6
    kostasm's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Greece
    Posts
    7
    PSN ID
    kostasmos

    Default

    καλησπερα πολυ καλη δουλεια φιλε μου! θα θελα και γω ομως μια red bull η ενα toyota 7 να βγαλω το historic. ευχαριστω εκ των προτερων Κωστας

  7. #7
    Elite freakygeo's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ilion
    Posts
    867
    PSN ID
    freakygeo
    Name
    giorgos

    Default

    esteila ena amaksi apo ton kanoniko account se fake kai meta dn borousa na to ksanasteilw ston original account gt?

  8. #8
    Senior Member vagelis e11 turbo's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    athens
    Posts
    127
    PSN ID
    Vagelis1981

    Default

    Quote Originally Posted by freakygeo View Post
    esteila ena amaksi apo ton kanoniko account se fake kai meta dn borousa na to ksanasteilw ston original account gt?
    wx paei to integraki mou.....

  9. #9
    Elite freakygeo's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ilion
    Posts
    867
    PSN ID
    freakygeo
    Name
    giorgos

    Default

    oxi re su tha sto steilw aurio to taperaki sou!!!mhn anushxeis...thnx kai pali...to allo pou sou pa to thes?

  10. #10
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by freakygeo View Post
    esteila ena amaksi apo ton kanoniko account se fake kai meta dn borousa na to ksanasteilw ston original account gt?
    γιατί δεν αγόρασες άμαξι στον fake?το fake account απαιτει να υπάρχει ένα οτιδήποτε σα μπαλαντερ ...χωρίς αμάξι δεν γίνεται να μείνεις ξαναδιάβασε προσεκτικά τα βήματα αγορίνα
    Last edited by george13gr; 05-01-2011 at 17:29.

  11. #11
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by george13gr View Post
    γιατί δεν αγόρασες άλλο?το fake account απαιτει να υπάρχει ένα οτιδήποτε...χωρίς αμάξι δεν γίνεται να μείνεις ξαναδιάβασε προσεκτικά τα βήματα αγορίνα
    τρόπος 2 γ για κοίτα

  12. #12
    Advanced Member magicoSakisPaoGR's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    πατρα
    Posts
    357
    PSN ID
    magicoSakisPaoGR
    Name
    Σακης

    Default

    bravoooooooooooooo file ise kai o pro
    ΧBOT-AKIA έρχονται καλύτερες μέρες.RRoD

  13. #13
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by apos1210 View Post
    μπορει καποιος να μου διπλαρει μια χ1 ?
    μπαίνεις στην λίστα ανμονής μου
    το πολύ την άλλη τρίτη θα το χεις ...
    add me

  14. #14

    Default

    Εκανα δωρο σε ενα φιλο την Enzo με τον τροπο 1. Και τωρα δε μου τη βγαζει σε μικρη εικονιτσα στο garage. Ξερει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει? Να ανησυχησω πως μπορει να μη μου τη βγαζει σαν αμαξι καθολου αργοτερα?

  15. #15
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    AA... και εγω θα ηθελα ενα X1 και ενα αμαξι, απο αυτα τις αντικες που εχουν 20.000.000!

    Αν θελει κανεις δηλαδη =D
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  16. #16
    Advanced Member magicoSakisPaoGR's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    πατρα
    Posts
    357
    PSN ID
    magicoSakisPaoGR
    Name
    Σακης

    Default

    pedia to kolpo pianh mia xara ta triplasiazis me 2 usb thn hmera bravo pali sto filo tha mporoume me na dinoume pleon car xarisma kai oxi danika bravo ise ke o pro
    kati alo mpori ta car pou tha stelnoume na min exoun fhoto sto garaz mikro to kako to amaxi pezi kanonika se tournoua
    ego den exo pleon fhoto se kanena peripou giath esosa to save
    ke meta piga ke poulisa ola ta car eftasa kapou sta 5000000 koins
    meta pou xanabaa to palio save mesa ixa ola ta amaxia ala den ixan fhoto
    to mono kalo sthn istoria ine oti otan pulas pernis kapio pou xriazese to stelnis se alo gamertag pou exeis
    ke xanabazis to palio save ke me afto tropo agorazis opio amaxi thes kai den sou stixizh tipota
    xanastelnis to amaxi sto kanoniko gamertag ke bgazis to turnoua dorean ke ta coins menoun apiraxta
    Last edited by magicoSakisPaoGR; 06-01-2011 at 11:31.
    ΧBOT-AKIA έρχονται καλύτερες μέρες.RRoD

  17. #17
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    AA... και εγω θα ηθελα ενα X1 και ενα αμαξι, απο αυτα τις αντικες που εχουν 20.000.000!

    Αν θελει κανεις δηλαδη =D
    για το x2010 κάτι θα κάνουμε όσο για το άλλο σε βολεύει FORD MARK IV?H JAGUAR XJ13RACE CAR??το δευτερο μου ναι πιο εύκολο!

  18. #18
    Member aekfc212's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    xalkida
    Posts
    70
    PSN ID
    aekfc212
    Name
    tony

    Default

    καλημερα κ καλη χρονια παιδες καλη μοντα αυτη αν με θυμηθει κανενας ας μου στειλει κανενα τουτουνι γιατι δεν εχω ιντερνετ στο χωριο μονο στο κινητο απο f2go opoy k stelnv κ εχω μεινει αρκετα πισω.


  19. #19
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by aekfc212 View Post
    καλημερα κ καλη χρονια παιδες καλη μοντα αυτη αν με θυμηθει κανενας ας μου στειλει κανενα τουτουνι γιατι δεν εχω ιντερνετ στο χωριο μονο στο κινητο απο f2go opoy k stelnv κ εχω μεινει αρκετα πισω.
    κάνε με add όταν μπορείς όλο και κάτι θα σου στείλω

  20. #20

    Default

    καλημέρα παιδιά. μήπως μπορείται να μου πείτε γιατί δεν μπορώ να πουλήσω μερικά αυτοκίνητα που έχω? μου λέει ότι δεν γίνεται και μόνο αν θέλω να τα μετακινήσω από το garage. θέλω να κάνω duplicate και δεν ξέρω ποιό αμάξι να κάνω...

Page 1 of 12 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •