Page 1 of 22 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 426

Thread: Gran Turismo 5 - Seasonal Events Thread, Tips - Setups - Συμβουλες

  1. #1
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default Gran Turismo 5 - Seasonal Events Thread, Tips - Setups - Συμβουλες

    Το εν λογω θρεντ ανοιγει για την ειδικη κατηγορια αγωνων που ανανεωνεται καθε εβδομαδα (απο οτι φαινεται) και οι οποιοι κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι οι καλυτεροι αγωνες που εχουν εμφανιστει στο Gran Turismo.

    Ειναι αγωνες που αρχικα θα σας φανουν αδυνατο να ολοκληρωθουν/κερδιθουν, αλλα στην πορεια θα διαπιστωσετε οτι ειναι θεμα εξυπνων μετατροπων, στησιματος του αυτοκινητου και φυσικα προπονησης.

    Ειναι αγωνες οι οποιοι προσφερουν μεγαλη ικανοποιηση απο την ολοκληρωση τους και δινουν παρα πολλα ΧΡ και πααααρα πολλα Credits

    -Προσοχη τα events ειναι για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και αν παρελθει αυτο αφαιρουνται απο το παιχνιδι με την προσθηκη νεων, εξου και το "seasonal" της υποθεσης! Αναφορικα οι πρωτοι αγωνες ληγουν στις 6/01/2011. Λογικα (ετσι οπως εχουν δειξει μεχρι τωρα τα πραγματα, οι αγωνες θα μενουν διαθεσιμοι για 2 εβδομαδες.Μετα αντικαθιστανται)

  2. #2
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    οdytsak για το Nascar πειραξε λιγο το κιβωτιο βαλε οπωσδηποτε το skid recovery στο "on" και TC στο 1. Εγω ετσι το εβγαλα. Βασικα δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο εαν ξερεις την πιστα (πραγμα πολυ δυσκολο). Και λεω δεν ειναι ιδαιτερα δυσκολο γιατι σου αφηνει μεγαλο περιθωριο λαθους. Εγω οταν το κερδισα ειχα βγει εκτος πιστας 2 - 3 φορες. Επισης στον τελευταιο γυρο ο πρωτος κανει καπου λαθος και χανει χρονο.



    Μην απογοητευεσαι βγαινει ευκολα μολις συνηθισεις την πιστα. Θεωρω καποια αλλα πολυ δυσκολοτερα, οπως αυτο στην Tsukuba με το RX7 , που ειναι κατα τη γνωμη μου το πιο δυσκολο event.

  3. #3
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    οdytsak για το Nascar πειραξε λιγο το κιβωτιο βαλε οπωσδηποτε το skid recovery στο "on" και TC στο 1. Εγω ετσι το εβγαλα. Βασικα δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο εαν ξερεις την πιστα (πραγμα πολυ δυσκολο). Και λεω δεν ειναι ιδαιτερα δυσκολο γιατι σου αφηνει μεγαλο περιθωριο λαθους. Εγω οταν το κερδισα ειχα βγει εκτος πιστας 2 - 3 φορες. Επισης στον τελευταιο γυρο ο πρωτος κανει καπου λαθος και χανει χρονο.

    Μην απογοητευεσαι βγαινει ευκολα μολις συνηθισεις την πιστα. Θεωρω καποια αλλα πολυ δυσκολοτερα, οπως αυτο στην Tsukuba με το RX7 , που ειναι κατα τη γνωμη μου το πιο δυσκολο event.
    στη tsukuba ΄ρε συ έχεις την δυνατότητα να πάρεις όποιο μοντέλο ρχ 7 θες το θεωρώ πολύ εύκολο και πρόσεξε να είναι κάποιο που να ελαφρώνει αρκετά όπως το fd αν θυμάμαι καλά !!εγώ βγήκα δεύτερος και ο πρώτος με μικρή διαφορά μπρός μου...με την επόμενη πιστεύω το χω !!επίσης να αναφέρω πως το κιβώτιο το χα στα 240!

  4. #4
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ To εχω βγαλει εγω κανονικα, το μοντελο που χρησιμοποιησα ηταν του '02 δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγοταν (standar car)

    Το μυστικο ειναι στο κιβωτιο στο camber της αναρτησης και κυριως στην κατανομη της πεδησης! Ναι ναι. Βαλτε περισσοτερη κατανομη ΠΙΣΩ...ναι ναι ΠΙΣΩ. εγω εβαλα 4 μπρος και 6 πισω. Αυτο γιατι η Tsukuba ειναι κλειστη πιστουλα και με το RX7 να ειναι τρελη πισωκουνιτσα στο στησιμο, με το φρεναρισμα βοηθαει πολυ στο να στριψεις το αυτοκινητο γρηγορα απο την μια κατευθυνση στην αλλη.

    Το ανεφερα σαν δυσκολια γενικοτερα γιατι απο τα seasonal events μου ηταν το πιο δυσκολο να κερδισω. Οχι τοσο λογω των αντιπαλων οσο του στησιματος που χρειαζεται. Για να μπορεσεις να βγαλεις το event θα πρεπει να κανεις σε ολους τους γυρους γυρω στο 1:00:ΧΧΧ χρονο ή και καλυτερο. Με 1:01:ΧΧΧ δεν το βγαζεις. Εγω ειχα σε ολους τους γυρους 1:00:4ΧΧ περιπου και τον περασα στην πρωτελευταια στροφη του τελευταιου γυρου.

    Το καλο ειναι οτι το αυτοκινητο ειναι πολυ καλο στην οδηγηση.
    Last edited by Valkyre; 27-12-2010 at 17:17.

  5. #5
    Elite kyrtzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    thessaloniki
    Posts
    849
    PSN ID
    otakon61078

    Default

    Ford Focus ST Seasonal Challenge Madrid
    Με dualshock, επαναφορα ολισθησης ON, ΑΒS (1) ολα τα υπολοιπα OFF
    Βαλτε κιβωτιο, αγωνιστικες αναρτησεις, εξατμιση, διπλο συμπλεκτη, ημιαγωνιστικο δισκο και LSD διαφορικο.
    Ρυθμισεις:
    Transmision τελικη 210
    LSD: torque 5, accelaration 40, braking 5
    Suspension:
    ride height adjustment: front(-6), Rear(0)
    spring rate: front (6.3), rear (8.6)
    dampers(extension): front (4), rear (5)
    dampers(compression) front (4), rear (5)
    anti-roll bars: front (1), rear(3)

    camber angle: front(1.0), rear(0.70)
    toe angle: front(0.05), rear(-0.15)

    Brakes: front(4), rear(2)

    Σιγουρη επιτυχια αρκει να γυρνατε γυρω στο 1.42.800 με 1.43.400 λογικα θα φτασετε πισω απο τον πρωτο οταν μπαινετε στον 5 γυρο.
    PSN ID OTAKON61078

  6. #6

    Default

    Εγω ρε παιδες εκανα μια μ&**^α με το Nascar!Αγορασα ενα του jeff gordon για να τρεξω στο event και ειχε 836 αλογα..του αλλαξα λαδια(γιατι δεν επιδεχεται καμια αλλη μετατροπη) για να φτασω κοντα στα 862(νομιζω) που ειναι το ανωτερο οριο κι αυτο πηγε στα 878!Δε ξερω τι να κανω..Ετρεξα και το event στο spec a μηπως κατεβουν τα αλογα και εφτασε τα 881!Εχει κανεις καμια ιδεα η πρεπει να αγορασω αναγκαστικα καινουριο;

  7. #7
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @ Kyrtzo

    Και αυτο το event μου ειχε σπασει τα νευρα... ειχα βρει τις ιδανικες ρυθμισεις και πηγαινα σφαιρα και ομως σε καθε γυρο ο χρονος μου με τον πρωτο αντι να μειωνοταν αυξανονταν! Ειχα τρελαθει λεμε. Μετα διαπιστωσα οτι το μυστικο της επιτυχιας ειναι τo skid recovery να ειναι ενεργοποιημενο...απιστευτο ποσο χρονο κερδιζεις με αυτο! Χωρις να αλλαξω τιποτα στις ρυθμισεις μου βγηκα ανετα πρωτος στην επομενη προσπαθεια.

    Αυτο μου αρεσει σε αυτα τα events οτι πρεπει να ασχοληθεις, να σκεφτεις και να στησεις το αυτοκινητο προκειμενου να κερδισεις! Οχι σαν τους υπολοιπους βαρετους και ανουσιους αγωνες του GT Life που πραγματικα μετα απο λιγο βαριεσαι απιστευτα!

  8. #8
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by stratos 84 View Post
    Εγω ρε παιδες εκανα μια μ&**^α με το Nascar!Αγορασα ενα του jeff gordon για να τρεξω στο event και ειχε 836 αλογα..του αλλαξα λαδια(γιατι δεν επιδεχεται καμια αλλη μετατροπη) για να φτασω κοντα στα 862(νομιζω) που ειναι το ανωτερο οριο κι αυτο πηγε στα 878!Δε ξερω τι να κανω..Ετρεξα και το event στο spec a μηπως κατεβουν τα αλογα και εφτασε τα 881!Εχει κανεις καμια ιδεα η πρεπει να αγορασω αναγκαστικα καινουριο;
    Δυστυχως κι εγω εκανα αυτη τη μλκια... ειναι ηλιθιο δεν φταις εσυ, δεν μπορεις ομως να κανεις και κατι τωρα... Μονο αν κανεις πολλααααα χιλιομετρα και χαλασουν τα λαδια και ξαναπεσει η ιπποδυναμη στα αρχικα της επιπεδα μπορεις να κανεις δουλεια. Κατα τη γνωμη μου πολυ πιο γρηγορο να παιξεις 5 φορες την Indianapolis που σου δινει 117.000 credits και να παρεις ενα καινουργιο για 500.000

  9. #9
    Elite kyrtzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    thessaloniki
    Posts
    849
    PSN ID
    otakon61078

    Default

    Ναι το ξερω αυτο αλλα ειμαι σιγουρος οτι για να κερδισεις πηγες σχεδον τελεια σε καθε γυρο και τον περασες 2 στροφες πριν το τελος στα φρενα.
    Αυτο που δινω εγω ειναι ακομα πιο ευκολο απλα πηγαινεις καλα χωρις να χτυπας τις μπαριερες και τον φτανεις με το που τελειωνει ο τεταρτος γυρος.
    Το δινω για τα παιδια που δεν εχουν υπομονη να προσπαθησουν πολλες φορες.
    PSN ID OTAKON61078

  10. #10

    Default

    χαχα!Την πατησες κι εσυ ε;Οντως μεγαλη μλκια!!Τι να κανω,παμε για καινουριο...Με τα 836 βγαινει το event;Η ξερεις καποιο αλλο που να εχει περισσοτερα;Ευχαριστω Valkyre..

  11. #11
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by kyrtzo View Post
    Ναι το ξερω αυτο αλλα ειμαι σιγουρος οτι για να κερδισεις πηγες σχεδον τελεια σε καθε γυρο και τον περασες 2 στροφες πριν το τελος στα φρενα.
    Αυτο που δινω εγω ειναι ακομα πιο ευκολο απλα πηγαινεις καλα χωρις να χτυπας τις μπαριερες και τον φτανεις με το που τελειωνει ο τεταρτος γυρος.
    Το δινω για τα παιδια που δεν εχουν υπομονη να προσπαθησουν πολλες φορες.
    Οχι ρε συ ο Χριστος κι ο Αποστολος δεν στουκαρα στις μπαρριερες πως θα κανω καλο χρονο αν κοπαναω στις μπαρριερες? χαχα

    Απλα πηγαινα οπως λες καλα χωρις λαθη και υπερβολες. Και τον εφτασα περιπου στην αρχη του 5ου γυρου. Δεν ξερω γιατι το skid recovery κανει τοση διαφορα!

    Quote Originally Posted by stratos 84 View Post
    χαχα!Την πατησες κι εσυ ε;Οντως μεγαλη μλκια!!Τι να κανω,παμε για καινουριο...Με τα 836 βγαινει το event;Η ξερεις καποιο αλλο που να εχει περισσοτερα;Ευχαριστω Valkyre..
    Οχι του Jeff Gordon παρε ειναι το καλυτερο. Αστο μαμα και απλα μην ξεχασεις να του βαλεις το part που αυξανει το body rigidy (κοστιζει 20.000 credits)

  12. #12
    Elite kyrtzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    thessaloniki
    Posts
    849
    PSN ID
    otakon61078

    Default

    Το βραδυ θα βαλω ρυθμισεις για το NASCAR
    PSN ID OTAKON61078

  13. #13
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Α ξεχασα το σημαντικοτερο για το Nascar! για να οδηγειταθι αξιοπρεπως στο Nurburgring ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ρυθμισετε τα aerodynamics στο φουλ downforce (τερμα οσο παει δεξια τις μπαρες και για την μπορστινη και για την πισω αεροτομη δεν θυμαμαι επακριβως τα νουμερα._

  14. #14
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Παιδιά thanks για τις πληροφορίες, τα παραμέλησα γιατί είχα άλλες προτεραιότητες, τώρα θα μπω κι εγώ δυνατά.

    Φαντάζουν υπερβολικά δύσκολα στην αρχή αλλά εδώ έβγαλα το X1 challenge, σ'αυτά θα κ***σω?

  15. #15
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Σε σχεση με το Χ1 challenge αυτα θα ειναι παιχνιδακι για εσενα φιλε μου

  16. #16
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Γίνεται να τα πάρουμε αναλυτικά από την αρχή, από το μπόνους 1 τους αγώνες 1 έως 5, μετά το μπόνους 2?
    και εν συνεχεία κάθε βδομάδα που θα ανανεώνονται οι αγώνες να βάζουμε αναλυτικά τις ρυθμίσεις και τα tips?

  17. #17
    Cool Member apos1210's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    glyfada
    Posts
    186
    PSN ID
    rtmsss
    Name
    αποστολης

    Default

    Ενα απο τα καλυτερα thread! Valkyre με βοηθησε παρα πολυ στο Nascar το skid recovery στο "on" και TC στο 1
    Αρχοντας

  18. #18
    Elite kyrtzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    thessaloniki
    Posts
    849
    PSN ID
    otakon61078

    Default

    Seasonal Events -NASCAR Νurburgring Nordschleife

    Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο και δεν χρειαζονται πολλες ρυθμισεις απλα πρεπει να φρεναρεις λιγο πιο νωρις και προσεχεις λιγο στην εξοδο καθε στροφης. Επισης οπως ειπε ο φιλος Val βαλτε Downforce στο τερμα.

    Ρυθμισεις:
    Downforce front(-50), Rear(-70)
    Transmision τελικη 340
    LSD: torque -15, accelaration -30, braking -25
    Suspension:
    ride height adjustment: front(-15), Rear(-17)
    spring rate: front (16.2), rear (15.2)
    Ολα τα υπολοιπα στο Default

    Driving Line - OFF
    Traction Control - 5
    Skid Recovery Force - ON
    Active Steering - OFF
    Active Stability Management (ASM) - OFF
    ABS - 1

    Ο χρονος που πρεπει να κανεις ειναι γυρω στο 6.44 - 6.45.
    2-3 προσπαθειες και η πρωτια ειναι ευκολη.

    Val αν ειναι ευκολο μπορουν να μπουν στο πρωτο ποστ. Για τα υπολοιπα δεν βαζω θεωρω οτι ειναι σχετικα ευκολα
    PSN ID OTAKON61078

  19. #19
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Nαι παιδια θα τα φτιαξω ωραια ωραια στο πρωτο ποστ μολις βρω λιγο περισσευουμενο χρονο, dont worry σας διαβαζω και σας ακουω. Απλα σημερα μπορει να μην προλαβω να τα φτιαξω ομορφα γιατι θα ειμαι στην δουλεια μεχρι αργα

  20. #20
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Έτσι - έτσι ταΐστε μας έτοιμο φαγητό... πάω να τρέξω τώρα.

Page 1 of 22 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •