Page 53 of 55 FirstFirst ... 34349505152535455 LastLast
Results 1,041 to 1,060 of 1082

Thread: The Game of Thrones TV Series (ΠΡΟΣΟΧΗ: Spoilers μόνο σε spoiler tags)

  1. #1041
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by nickolas82 View Post
    Spoiler!

    Spoiler!

  2. #1042
    PS4forums Addict nickolas82's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα(προς το παρόν)
    Posts
    1,438
    PSN ID
    nickolas82
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Spoiler!
    Spoiler!


    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #1043
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Μια μικρή διόρθωση. Το ιππικό χωρίζεται σε heavy-light cavalry. Το μεν πρώτο με lance και great swords εφορμουσε κατά μέτωπο σκορπίζοντας το θάνατο και προκαλώντας χάος. Πίσω του ακολουθουσε το πεζικό. Διάφοροι σχηματισμοί εφαρμόζονταν ανάλογα τη περίσταση είτε πιο στενοί, είτε σε ίση απόσταση μεταξύ τους. Την ώρα της εφορμησης οι τοξότες δημιουργούσαν μπροστά ένα σύννεφο από βέλη ως κάλυψη.
    Το μεν δεύτερο καθότι ελαφρύτερα οπλισμένο και πιο ευκινητο είτε πλαγιοκοπουσε τους εχθρούς, είτε προκαλούσε επιθέσεις φθοράς εφόσον οι αντίπαλοι τοξότες είχαν βγει εκτός μάχης. Επίσης υπήρχαν και εφιπποι τοξότες ώστε όταν οι συνθήκες το επέτρεπαν σκορπουσαν το θάνατο από απόσταση. Αυτά τα ολίγα όσον αφορά το ιππικό το οποίο ουσιαστικά κατήργησε τα chariots με την ευκινησια και τη δυνατότητα να κινείται εύκολα σε ανώμαλα εδάφη.
    Όσον αφορά το επεισοδίο:
    Spoiler!




    Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Axilleas_GR; 30-04-2019 at 23:51.

  4. #1044
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Τι να πει κάνεις για το χτεσινό...
    Spoiler!


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  5. #1045

    Default

    Παρα πολλες τρυπες δυστηχως σε αυτη της season.Περισσοτερες απο καθε αλλη φορα με διαφορα.

  6. #1046
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Παρα πολλες τρυπες δυστηχως σε αυτη της season.Περισσοτερες απο καθε αλλη φορα με διαφορα.
    Τι περιμένεις να δεις στην τηλεόραση ότι πουλάει, μακάρι να βγάλει κ τα βιβλία (τα έχω διαβάσει όλα).
    Δεν θα πω τίποτα για σενάριο κ τέτοια το μόνο που θα πω είναι ότι δεν ήθελα να πάω ούτε τουαλέτα μέχρι να τελειώσει, αφού έχει καταφέρει να κάνει αυτό για μένα έχει ένα συν, τώρα για τα άλλα τα λέμε όταν ολοκληρωθεί εντελώς η σειρά κ δούμε όλα όσα έχει να μας δείξει.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  7. #1047

    Default

    Σιγουρα περιμενα κατι παρα πολυ καλυτερο απο αυτο το πραγμα, γιατι η σειρα ποτε δεν ηταν ετσι. Μονο στις τελευταιες season και κυριως στην τελευταια ολες οι σεναριακες ευκολιες(ή πραγματα που δεν στεκουν) μαζεμενες.

    Διολου τυχαιο γιατι η τελευταια season εχει τα χαμηλοτερα σε βαθμολογια επεισοδια ολης της σειρας https://www.imdb.com/search/title/?s...=tt_eps_rhs_sm ,δειγμα οτι πολλες απο τις εξελιξεις ετσι οπως τις παρουσιασαν τελικα δεν αρεσαν σε αρκετο κοσμο.

    Η απογοητευση του κοσμου απο διαφορα σχολια που διαβαζω δεξια και αριστερα ειναι παρα πολυ μεγαλη.

  8. #1048
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Υπάρχει εξήγηση. Έχουν πιεί αφέψημα ηλιθιοχορτου οι κύριοι D and D και επτά season character development έχει πάει στο καλάθι των αχρήστων πλην κανένα δύο εξαιρέσεων.
    Γενικά η υλοποίηση είναι πολύ "βιαστική". Δεν είναι τόσο ότι έχει plot holes οσο ότι στρατηγικά και λογικά οι αποφάσεις των πρωταγωνιστών είναι ότι να' ναι.....

    Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #1049
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Σιγουρα περιμενα κατι παρα πολυ καλυτερο απο αυτο το πραγμα, γιατι η σειρα ποτε δεν ηταν ετσι. Μονο στις τελευταιες season και κυριως στην τελευταια ολες οι σεναριακες ευκολιες(ή πραγματα που δεν στεκουν) μαζεμενες.

    Διολου τυχαιο γιατι η τελευταια season εχει τα χαμηλοτερα σε βαθμολογια επεισοδια ολης της σειρας https://www.imdb.com/search/title/?s...=tt_eps_rhs_sm ,δειγμα οτι πολλες απο τις εξελιξεις ετσι οπως τις παρουσιασαν τελικα δεν αρεσαν σε αρκετο κοσμο.

    Η απογοητευση του κοσμου απο διαφορα σχολια που διαβαζω δεξια και αριστερα ειναι παρα πολυ μεγαλη.
    Καλά δεν γίνονται αυτά που λένε, μιλάμε για τηλεόραση δεν είναι σαν βιβλίο κ μετά για ένα σενάριο που γράφτηκε σε ένα χρόνο, ενώ ο ίδιος σβήνει κ ξανά γράφει για 5 χρόνια στο κάθε βιβλίο, όσο κράτησε η σειρά με τα βιβλία είχε ένα καλό σενάριο μετά το έπιασαν κ το τελείωσαν με άλλο ρυθμό κ τρόπο, γιαυτό λέω μακάρι να βγάλεις κ τα δύο βιβλία ακόμα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  10. #1050
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Χρήστο, δε διαφωνώ τόσο όσον αφορά την ιστορία που θέλουν να αφηγηθούν, οσο με το τρόπο με τον οποίο σεναριακα εξελίσσεται.
    Έχουμε δει ηλίθιες αποφάσεις και συμπεριφορές σε όλες τις σεζόν, αλλά ποτε μαζεμένες και τόσες πολλές σε μόλις πέντε επεισοδια. Πραγματικά η 8η σεζόν θα πρέπει να διδαχθεί σε σχολές ως παράδειγμα προς αποφυγή. Μου φέρνει στο μυαλό ένα απόφθεγμα από άλλη σειρά:
    "Ο καθένας μπορεί να γράψει μια αρχή και μία μέση, αλλά το τέλος πάντα είναι το δυσκολότερο και μπορεί εύκολα αν είναι αποτυχία να καταστρέψει την καλύτερη ιστορία."

    Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #1051
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Χρήστο, δε διαφωνώ τόσο όσον αφορά την ιστορία που θέλουν να αφηγηθούν, οσο με το τρόπο με τον οποίο σεναριακα εξελίσσεται.
    Έχουμε δει ηλίθιες αποφάσεις και συμπεριφορές σε όλες τις σεζόν, αλλά ποτε μαζεμένες και τόσες πολλές σε μόλις πέντε επεισοδια. Πραγματικά η 8η σεζόν θα πρέπει να διδαχθεί σε σχολές ως παράδειγμα προς αποφυγή. Μου φέρνει στο μυαλό ένα απόφθεγμα από άλλη σειρά:
    "Ο καθένας μπορεί να γράψει μια αρχή και μία μέση, αλλά το τέλος πάντα είναι το δυσκολότερο και μπορεί εύκολα αν είναι αποτυχία να καταστρέψει την καλύτερη ιστορία."

    Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Καλά γιαυτους δεν έχω να πω τίποτα τα λεει όλα ο καφές την προηγούμενη εβδομάδα που ήταν μέσα στο σκηνικό

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  12. #1052
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Καλά γιαυτους δεν έχω να πω τίποτα τα λεει όλα ο καφές την προηγούμενη εβδομάδα που ήταν μέσα στο σκηνικό

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τέτοιες γκάφες, διαφόρων ειδών κιόλας, έχουν συμβεί σε πολλές σειρές και ταινίες με πολλαπλάσιο budget. Γκάφα μεν, αλλά δεν αποτελεί σημείο αναφοράς για κριτική.
    Το σενάριο, οι αποφάσεις και οι ενέργειες όμως των πρωταγωνιστών που είναι
    Spoiler!

    επιδέχονται μεγάλης κριτικής και συζήτησης.
    Edit:
    Ps. Το ότι υπάρχουν ατομακια που κάθονται και ξεψαχνιζουν κάθε σκηνή για να βρουν τέτοιες γκάφες όπως αυτή με το καφέ πραγματικά με ξεπερνάει. Δεν είναι κάτι εξάλλου που φαίνεται φως φανάρι. Πρέπει να ψάξεις συγκεκριμένα για να το δεις....


    Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Axilleas_GR; 13-05-2019 at 19:24.

  13. #1053
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Σαν τηλεοπτικο προιον παραμενει σε υψηλο επιπεδο, βεβαια εχει απολυτο δικιο ο κοσμος που λεει οτι απο τοτε που εμεινε η σειρα χωρις source material σεναριακα και σε επιπεδο character development εχει παρει την κατιουσα. Ειναι και πολυ λογικο, ο Martin εχει αφιερωσει την ζωη του σε αυτο το verse, δεν μπορει να αντικατασταθει ουτε απο ομαδα σεναριογραφων ουτε απο κανεναν. Ειναι ενα δικο του εντελως πραγμα και ειναι απολυτως λογικο να μην ειναι στο ιδιο επιπεδο. Βεβαια αλλο να εχει πεσει το επιπεδο και αλλο να παρακολουθουμε αυτες τις χαζομαρες που βλεπουμε σε αυτη τη σεζον

    major spoilers for episode 5

    Spoiler!




  14. #1054
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα συμφωνησω οτι σειρα πηρε την κατιουσα σεναριακα αλλα οσο ευθυνη των παραγωγων ειναι αλλο τοσο ειναι και ευθυνη του Μαρτιν που τοσο καιρο ξυνεται ενω τους ελεγε οτι τα βιβλια θα ειναι ετοιμα...

    Γκαφες οντως εχουν γινει παρα πολλες, ιδιως προς το τελος της σεζον 7, ομως για το χθεσινο

    Spoiler!

  15. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    DJTaurus (14-05-2019)

  16. #1055
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Μα

    Spoiler!


    Εντωμεταξύ
    Spoiler!



    Από τα καλύτερα βέβαια και αυτό (μες στην υπερβολή του, για τα inconsistencies)

    Spoiler!


    Πάντως τα production values είναι στον θεό, αλλά και καλλιτεχνικά μιλάμε για top φωτογραφία (και σκηνοθεσία βέβαια όσο τον άφηνε το σενάριο...)


    edit:

    Α και εννοείται

    Spoiler!
    Last edited by tonybsg; 14-05-2019 at 12:27.


  17. The Following 5 Users Say Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Axilleas_GR (14-05-2019),enstikto (14-05-2019),mihalis13 (14-05-2019),Slay (15-05-2019),WolfRathmA (14-05-2019)

  18. #1056
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Η πορεια προς το
    Spoiler!

  19. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Kane (14-05-2019)

  20. #1057
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Όχι ρε συ, σιγά μην δικαιολογήσω τους showrunners... αυτοί όφειλαν και να ξέρουν τα πάντα για το υλικό, αλλά και να συνεχίσουν ισάξια και επάξια την δουλειά τους ως μεταφορά και κατόπιν ως δημιουργία τηλεοπτικής σειράς - δεν περίμενε κανείς βιβλία γιατί έτσι κι αλλιώς μιλούσαμε για απόδοση αυτών

    Σίγουρα θέμα ικανότητας είναι και αποδεικνύονται κατώτεροι των περιστάσεων

    Για το HBO μιλάμε διάολε, εδώ έχουμε πέσει σε επίπεδο σεναρίου από σειρές του CW !


    Τεσπα, καλά τα λες

    Spoiler!


    Δεν είχα διαβάσει τίποτα, καμία θεωρία, ούτε είχα κάποια προτίμηση στο πώς να ολοκληρωθεί κάποιος χαρακτήρας. Ήθελα να με εκπλήξουν στο πλαίσιο του κόσμου της σειράς και των χαρακτήρων όπως είχαν αναπτυχθεί (δεν λέω ότι όλα ήταν ιδανικά βέβαια), όπως πάνω κάτω έκανε μέχρι τώρα (εννοείται ότι και η προηγούμενη σεζόν είχε δείξει δείγματα τσαπατσουλιάς και ευκολιών)

    Για μένα αυτή η σεζόν είχε ξεκινήσει καλά, το 3ο είχε τα θέματά του σίγουρα αλλά νομίζω τα τελευταία δύο έχουν τα περισσότερα προβλήματα

    θα κάνω σίγουρα ένα rewatch πάντως έτσι για μια καλύτερη εικόνα.
    Last edited by tonybsg; 14-05-2019 at 14:28.


  21. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    enstikto (14-05-2019)

  22. #1058
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αυτός στο reddit τα λέει πάρα μα πάρα πολύ καλά...

    Spoiler!

  23. #1059
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Θα συμφωνησω οτι σειρα πηρε την κατιουσα σεναριακα αλλα οσο ευθυνη των παραγωγων ειναι αλλο τοσο ειναι και ευθυνη του Μαρτιν που τοσο καιρο ξυνεται ενω τους ελεγε οτι τα βιβλια θα ειναι ετοιμα...

    Γκαφες οντως εχουν γινει παρα πολλες, ιδιως προς το τελος της σεζον 7, ομως για το χθεσινο

    Spoiler!

    Διαφωνώ με τη προσέγγιση σου όσον αφορά το χαρακτήρα της Daenerys. Ειλικρινά με όσα έχεις γράψει μου δίνεις την εντύπωση ότι βλέπουμε τελείως διαφορετική σειρά.
    Spoiler!


    Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Axilleas_GR; 14-05-2019 at 21:54.

  24. The Following User Says Thank You to Axilleas_GR For This Useful Post:

    Slay (15-05-2019)

  25. #1060
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Spoiler!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •