Page 1 of 121 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 2410

Thread: Τι νέα από τον κόσμο;

  1. #1
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default Τι νέα από τον κόσμο;

    Θελω να δημιουργησω αυτο το thread για να μπορουμε να ποσταρουμε εδω ο,τι εχουμε μαθει -γενικοτερα για τον κοσμο- και μας εκανε εντυπωση. Θα μαζευονται εδω πολυ ενδιαφεροντα νεα (τεχνολογικα, περιβαλλοντικα, αθλητικα, πολιτιστικα.... ο,τι θελετε, τα παντα) και θα ειμαστε ολοι ενημεροι. Ενταξει δεν θα ενδιαφερουν ολους ολα το ιδιο, αλλα πιστευω οτι θα βγει ενα ωραιο αποτελεσμα οσο θα περνα ο καιρος και θα ενημερωνεται. Σαφως, βεβαια, θα πρεπει να αναφερουμε και τις πηγες μας (οπως, αλλωστε, ολοι μας το κανουμε) αλλα και να σχολιαζουμε το νεο. Με αυτο τον τροπο θα κανουμε και οικονομια χωρου στο forum, δεδομενου οτι δε θα ανοιγει καποιος ενα ολοκληρο ξεχωριστο thread για κατι που διαβασε και του εκανε εντυπωση.
    Αρχιζω εγω, λοιπον, και περιμενω και τα δικα σας.

    Αντιγραφω απο το zougla.gr

    "Πώς θα φορτίζονται οι συσκευές στο μέλλον; Ασύρματα!


    Στην ανάπτυξη μίας νέας τεχνολογίας, μέσω της οποίας συσκευές, όπως φορητοί υπολογιστές και κινητά τηλέφωνα, θα μπορούν να φορτίζονται ασύρματα, προχώρησε η Intel.
    Η τεχνολογία αυτή, επίδειξη της οποίας μπορείτε να δείτε στο παραπάνω βίντεο, επιτρέπει σε μία συσκευή την ασύρματη μεταφορά ρεύματος, όταν αυτή βρεθεί κοντά σε πηγή ενέργειας.
    Ο Τζάστιν Ράτνερ, στέλεχος της Intel, δήλωσε μετά την επίδειξη: «Κάποιος που θα διαθέτει στο μέλλον φορητό υπολογιστή, που διαθέτει αυτή την τεχνολογία, θα μπορεί να τον φορτίσει, φέρνοντάς τον κοντά σε μία πηγή ενέργειας, χωρίς να χρησιμοποιήσει καλώδια».
    Ο Ράτνερ είπε επίσης ότι θα χρειαστούν ακόμη 5-8 χρόνια δοκιμών, προτού ξεκινήσει η ευρεία χρήση της τεχνολογίας, οπότε και θα κυκλοφορήσουν στην αγορά υπολογιστές και άλλες συσκευές που θα την υποστηρίζουν."


    Τα σχολια μου επανω στο συγκεκριμενο αρθρο θα ειναι πενιχρα. Απλα δεν μπορω να το συλλαβω. Μου κανει τρομερη εντυπωση, οχι μονο το οτι θα μπορει να φορτιζει καποιος μια συσκευη απο αποσταση :eek:, αλλα και ποσα αλλα θα μπορουν να πραγματοποιηθουν με την ιδια τεχνολογια (ισως "μοιρασμα" ρευματος μεταξυ δυο συσκευων. Κινητων πχ).
    Τωρα θα μου πει κανεις "δηλαδη πριν λιγα χρονια θα μπορουσες να φανταστεις την γρηγορη ανταλλαγη δεδομενων με Blue Tooth?". Οχι, αλλα και παλι αυτο ειναι κατι το ασυλληπτο (λες να κινδυνευεις αμα πλησιασεις κοντα; :rofl.

    Παραθετω και το link για το σχετικο video. http://www.zougla.gr/news.php?id=6953

    Αντε, περιμενω και τα δικα σας....
    Last edited by Dragonpaul; 26-08-2008 at 18:58.

  2. #2

    Default

    Η τεχνολογία... καταργεί τους σταρ του Χόλιγουντ
    Με 93 κομπιούτερ και φώτα που αστράφτουν από 546 διαφορετικές κατευθύνσεις, το νέο μηχάνημα αναπαράγει ψηφιακά ομοιώματα ηθοποιών.

    Το κεφάλι του ηθοποιού είναι «κλειδωμένο» στην ειδική θέση, τα φώτα αστράφτουν από 546 διαφορετικές διευθύνσεις και 93 κομπιούτερ δουλεύουν στο φουλ. Το φουτουριστικό μηχάνημα που τίθεται σε λειτουργία υποτίθεται ότι κατασκευάζει τις πιο ακριβείς σε λεπτομέρειες εικόνες απ ό,τι μπορεί να παραγάγει οποιοδήποτε σύστημα κάμερας στον κόσμο. Με αυτό το Χόλιγουντ υποδέχεται μια νέα επαναστατική τεχνολογική μέθοδο που στο μέλλον θα του επιτρέψει να αναπαράγει φωτορεαλιστικά ψηφιακά ομοιώματα ηθοποιών. Ετσι, τα ντουμπλαρίσματα θα γίνουν υπόθεση ρουτίνας. Στον εικονικό κόσμο του «Αguru Dome», τα ψηφιακά εφέ που χρησιμοποιούνταν έως σήμερα για τη δημιουργία τεράτων, διαστημόπλοιων και πάσης φύσεως περίεργων αντικειμένων και όντων σε ταινίες θα φαίνονται παρωχημένα και οι αληθινοί ηθοποιοί θα χρειάζεται να παρέχουν μόνο το πρόσωπο και τις εκφράσεις τους.



    Ο φωτογραφικός θάλαμος, που παρουσίασε η εταιρεία Aguru Images στην Καλιφόρνια και θα βγει στην αγορά του Χόλιγουντ μέσα στον Σεπτέμβρη, δεν είναι παρά η αρχή για μια νέα γενιά φιλμ με εξασφαλισμένα στις σκηνές δράσης τα ψηφιακά άλτερ έγκο των πρωταγωνιστών τους.

    Η διαδικασία είναι απλή: ο ηθοποιός μπαίνει στον φωτογραφικό θάλαμο και ποζάρει για μια εξαιρετικά high-tech φωτογραφία, βάσει της μεθόδου που προαναφέραμε. Λόγω της υψηλής ευκρίνειας του συστήματος, και η πιο ανεπαίσθητη ρυτίδα του περνάει από το σκάνερ.

    Το «Αguru Dome» αιχμαλωτίζει τόσο το σχήμα του προσώπου όσο και τον τρόπο με τον οποίο το φως επιδρά σε αυτό από κάθε γωνία. Στη συνέχεια, τα περασμένα στον υπολογιστή δεδομένα χρησιμοποιούνται για τον χειρισμό της εικόνας. Από τη στιγμή που θα «ζωντανέψει», σαν καρτούν, οι δημιουργοί μπορούν να σκηνοθετήσουν σκηνές δράσης που δεν έχει γυρίσει ποτέ ο ηθοποιός. Χωρίς να είμαστε ειδικοί επί του θέματος, μπορούμε μονάχα να φανταστούμε τον σάλο που θα ξεσπούσε αν οι ανολοκλήρωτες σκηνές του μακαρίτη Χιθ Λέτζερ στο «Τhe imaginarium of doctor Ρarnassus» του Τέρι Γκίλιαμ τελειοποιούνταν με τη νέα μέθοδο (υπό την προϋπόθεση, φυσικά, ότι ο ίδιος θα είχε φωτογραφηθεί στο συγκεκριμένο μηχάνημα).

    Για την ώρα, το βγαλμένο από σενάριο επιστημονικής φαντασίας «Αguru Dome» δεν έχει σχεδιαστεί για να αντικαταστήσει πλήρως τους ηθοποιούς, αλλά είναι στη διάθεση των ενδιαφερόμενων σκηνοθετών εφόσον πρέπει να ξαναγυρίσουν σκηνές μετά την αποχώρηση των ηθοποιών τους.

    Οι επιστήμονες μάλιστα υποστηρίζουν ότι το νέο σύστημα μπορεί να μιμηθεί... συναισθήματα. Οι σχεδιαστές πίσω από τον υπολογιστή μπορούν να κουνήσουν τα μάτια και τα χείλη των φωτορεαλιστικών προσώπων και κανείς να μην καταλάβει τη διαφορά...
    Μέχρι στιγμής ξέραμε για σκηνές σε κάποια έργα που ήταν από κομπιούτερ γιατί δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά.........σε λίγο θα είναι όλη η ταινία βγαλμένη από κομπιούτερ;;;;;:confused::confused::confused:

    Υ.Γ.: Mπράβο Παύλο ωραίο thread:1appl: όλο έλεγα να ανοίξω και εγώ κάτι τέτοιο με τις διάφορες ειδήσεις που διάβαζα και όλο το ξέχναγα.:blush:


  3. #3
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by nikon69 View Post
    Η τεχνολογία... καταργεί τους σταρ του Χόλιγουντ
    Μέχρι στιγμής ξέραμε για σκηνές σε κάποια έργα που ήταν από κομπιούτερ γιατί δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά.........σε λίγο θα είναι όλη η ταινία βγαλμένη από κομπιούτερ;;;;;:confused::confused::confused:
    Και φαντασου οτι στο Beowulf ηδη εχεις προβλημα να καταλαβεις εαν ειναι αληθινοι οι χαρακτηρες. Φαντασου με κατι τετοιο.....

    Υ.Γ.: Mπράβο Παύλο ωραίο thread:1appl: όλο έλεγα να ανοίξω και εγώ κάτι τέτοιο με τις διάφορες ειδήσεις που διάβαζα και όλο το ξέχναγα.:blush:
    Ευχαριστω Νικο!

  4. #4

    Default

    Να σας ενημερώσω ότι αυτή η τεχνολογία είναι 100 ετών και απλά δεν είχε εφαρμοστεί τότε λόγω έλειψης μεθόδων μέτρησης της ποσότητας του ρεύματος που χρησιμοποιεί ένα συγκεκριμέναο άτομο σε αντίθεση με τα καλώδια

    P.S Το Beowulf γυρίστικε κανονικά όπως γυρίζεται ένα game cutscene, απλά τα γραφικά σχεδίαστηκαν οι κινήσεις είναι από ηθοποιούς :frog:

  5. #5
    PS4forums Fanatic ps4's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Πειραιας
    Posts
    3,190
    PSN ID
    OST9

    Default

    Μέχρι σήμερα γνωρίζαμε για αόρατους ανθρώπους μόνο στις ταινίες. Πώς όμως θα σας φαινόταν να είχατε ένα μανδύα σαν αυτόν που έχει ο Χάρι Πότερ, που θα σας έκανε αόρατους;

    Σύμφωνα με ανακοίνωση του Πανεπιστημίου του Μπέρκλεϊ στην Καλιφόρνια, οι ερευνητές έχουν φτάσει στο σημείο να αναπτύξουν υλικά που θα μας κάνουν αόρατους με τη βοήθεια της νανοτεχνολογίας.

    Χρησιμοποιώντας τεχνητά υλικά τα οποία έχουν τη δυνατότητα να κάμπτουν το φως, το εκτρέπουν με τέτοιο τρόπο γύρω από τρισδιάστατα αντικείμενα, έτσι ώστε να το καταστήσουν αόρατο.

    Φαινόμενα «αρνητικής διάθλασης» στο παρελθόν, έχουν επιτευχθεί, αλλά μόνο με μικροκύματα.

    Οι εφαρμογές των υλικών αυτών είναι πολλές, από τις τηλεπικοινωνίες μέχρι το στρατό, ενώ την έρευνα του Πανεπιστημίου, συγχρηματοδοτούν το Αμερικανικό Εθνικό Ίδρυμα Νανοτεχνολογίας και το γραφείο ερευνών του Αμερικανικού στρατού.

    http://www.zougla.gr/news.php?id=6347

  6. #6
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    δωστε μου το stealth camo μου παρακαλω και το μονο που θα μου λειπει μετα ειναι μια bandana που θα μου δινει απειρα πυρομαχικα!

    Αληθεια αυτο το τελευταιο πως θα το φτιαξουν?!?

  7. #7
    PS4forums Addict personGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    2,248
    PSN ID
    personGR

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    δωστε μου το stealth camo μου παρακαλω και το μονο που θα μου λειπει μετα ειναι μια bandana που θα μου δινει απειρα πυρομαχικα!

    Αληθεια αυτο το τελευταιο πως θα το φτιαξουν?!?
    Χρησιμοποιώντας τεχνητά υλικά τα οποία έχουν τη δυνατότητα να κάμπτουν το φως, το εκτρέπουν με τέτοιο τρόπο γύρω από τρισδιάστατα αντικείμενα, έτσι ώστε να το καταστήσουν αόρατο.

    Φαινόμενα «αρνητικής διάθλασης» στο παρελθόν, έχουν επιτευχθεί, αλλά μόνο με μικροκύματα.
    Και η νανοτεχνολογία ξανα προς τη δόξα τραβά...

  8. #8
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by personGR View Post
    Και η νανοτεχνολογία ξανα προς τη δόξα τραβά...
    Εννοουσα την bandana με τα απειρα πυρομαχικα...

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    δωστε μου το stealth camo μου παρακαλω και το μονο που θα μου λειπει μετα ειναι μια bandana που θα μου δινει απειρα πυρομαχικα!

    Αληθεια αυτο το τελευταιο πως θα το φτιαξουν?!?
    Κάποιος παίζει πολύ Metal Gear και δεν του φαίνεται! :rofl:

    Spoiler!

  10. #10
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by michael92 View Post
    Κάποιος παίζει πολύ Metal Gear και δεν του φαίνεται! :rofl:

    Spoiler!

    Λες; :giggle:

  11. #11

    Default

    Κατασκεύασε το Batman Tumbler


    Η έμπνευση χτύπησε τον Bob Dullam μόλις βγήκε από την κινηματογραφική αίθουσα όπου είχε δει τη νέα ταινία Batman, το «The Dark Knight».
    Ο άντρας θέλησε να δημιουργήσει το δικό του Batman Tumbler και επένδυσε πολύ χρόνο και 70.000 δολάρια για να κατασκευάσει ένα εντυπωσιακό όχημα το οποίο μπορεί να οδηγεί τώρα στους δρόμους της δικής του Gotham City.
    Ο άντρας έκανε μόνος του την κατασκευή και σίγουρα το αποτέλεσμα τον δικαιώνει?



    Πηγή

    :eek::eek::eek:


  12. #12
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. #13
    PS4forums Addict personGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    2,248
    PSN ID
    personGR

    Default

    Multitouch έπιπλο!

    [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ur2qKbtapnc&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/ur2qKbtapnc&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]

    Kοστίζει 11,000 ενώ σ'αυτό μπορείτε να συνδέσετε οτιδήποτε αρκεί να υποστηριζει τις θύρες hdmi, firewire, usb

  14. #14
    Elite conn-a's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    athina
    Posts
    869

    I
    T'S TIME FOR A BREAK A... PRISON BREAK!!!
    :frog::frog:


  15. #15
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Για δειτε αυτο....

    Προσφορά του Google στους περίεργους

    Μήπως έχετε περιέργεια πόσοι άλλοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν το ίδιο επώνυμο με σας και που βρίσκονται αυτοί; Μέχρι τώρα ακόμα και το πανίσχυρο Google δεν μπορούσε να απαντήσει. Εδώ και λίγες μέρες όμως, όπως ανακοινώθηκε στη Βρετανία, υπάρχει ένας δικτυακός τόπος (www.publicprofiler.org/worldnames) που κάνει ακριβώς αυτό.

    Αποτελεί δημιούργημα βρετανών γεωγράφων από το University College του Λονδίνου (UCL), με επικεφαλής τον καθηγητή, Πολ Λόνγκλεϊ, και παρουσιάστηκε στην ετήσια συνδιάσκεψη της Βασιλικής Γεωγραφικής Εταιρίας του Λονδίνου.


    Πρόκειται για ένα χρήσιμο εργαλείο όχι μόνο για περίεργους, που θέλουν να δουν την "απήχηση" του ονόματός τους διεθνώς ή να ιχνηλατήσουν την οικογενειακή τους ιστορία, αλλά και για τις κυβερνήσεις που μπορούν έτσι να έχουν μια εικόνα για τους ομογενείς της χώρας τους (π.χ. μπορεί κανείς να εντοπίσει τους Έλληνες σε διάφορες χώρες).

    Η βάση δεδομένων του συστήματος προς το παρόν διαθέτει 300 εκατ. ονόματα σε 26 χώρες, που υπολογίζονται συνολικά σε περίπου 1 δισ. άτομα, δηλαδή το ένα έκτο του γήινου πληθυσμού.


    Η Ελλάδα δεν περιλαμβάνεται ακόμα σε αυτές, αλλά μπορεί να γίνει αναζήτηση στις υπόλοιπες χώρες των ελληνικών ονομάτων γραμμένων με λατινικούς χαρακτήρες. Το σύστημα περιέχει 10,8 εκατ. ατομικά επώνυμα και 6,5 εκατ. ονόματα.

    Πηγη: http://www.news247.gr/a/5!59891

    Λοιπον, παντα ειχα αυτη την απορια. Δηλαδη ποσοι εχουν το ιδιο επωνυμο με εμενα παγκοσμιως. Εαν σας πω τι εχω βρει κατα καιρους, δε θα το πιστευετε. Αντε, τωρα θα μπορουμε να ψαχνουμε με πιο καλες προϋποθεσεις.
    Για να το δοκιμασω....

  16. #16
    Αssistant Member Forum GOD NonBorn's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ραφήνα
    Posts
    7,230
    PSN ID
    nonborn
    Name
    Κωνσταντίνος

    Default

    Νέα από τον κόσμο...


    Έχουνε κατακλέψει τον κόσμο με στοιχεία αναμφισβήτητα... Δε ξέρω ποιος που και γιατί... Αλλά ξεπουλάνε την περιουσία μου (μας) για την οποία θα φορολογούνται μέχρι και τα δισέγγονα μας στην εκκλησία...

    Και ο πρωθυπουργός της χώρας που πρέσβευε και πρεσβεύει την ειλικρίνα και την εντιμότητα, και πραγματικά επειδή είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος τον πιστεύω, το κάνει γαργάρα στην ΔΕΘ, δε λέει τίποτα καλύπτοντας τους πάντες... Αδυνατώ να πιστέψω πως ο πρωθυπουργός της χώρας δεν έχει μάθει όλα αυτά που ξέρει όλη η Ελλάδα... Αδυνατώ να πιστέψω πως οι Έλληνες συνεχίζουν να ψηφίζουν τέτοια λαμόγια (κ@&ήκ1@)... Δεν έμαθαν τίποτα από το χρηματιστήριο??? Πραγματικά έχω βγει έξω από τα ρούχα μου με αυτά που βγαίνουν στη δημοσιότητα τον τελευταίο καιρό.

    Φανταστείτε να ισχύει αυτό που μου είπε προσωπικά γνωστός πολιτικός-βουλευτής... "Το 1/10 βγαίνουν προς τα έξω".


    - Ως πότε θα δέχεστε να σας κλέβουν τα λεφτά για να κάνουν περιουσίες??
    - Και αφού δε θέλετε(όπως φαντάζομαι) να σας κλέβουν γιατί τους ψηφίζετε??

    Σας παρακαλώ ας μου απαντήσετε σε αυτά τα 2 ερωτήματα...
    &#209;ǿ&#241;&#223;&#246;ŗň™ is back on business ...

  17. #17
    PS3forums Addict vasses's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,469

    Default Ψευτικες Φωτογραφιες Απο Τον Πολεμο στην Γεωργια

    Ρεσιτάλ ερασιτεχνισμού έχουν δώσει οι Δυτικοί με τις μαιμουδιές φωτογραφίες για να συγκλονίσουν όλο τον κόσμο!
    Δείτε το πτώμα βρίσκεται στην γωνία του με το ξύλο-σανίδα να φαίνεται και το φόντο. Oι “ηθοποιοί”-τραγωδοί, εξετάζουν τον χώρο και μάλλον δεν τους κάνει. Είναι ψύχραιμη. Ρούχα πεντακάθαρα και η ίδια μόλις πλυμένη(δείτε μαλλί).

    Και τώρα δείτε πως έχει μετακινηθεί πιο μπροστά αλλά στην ίδια στάση. Ο σούπερ-Παππούς δεν αποκλείεται να το σήκωσε και να το μετέφερε. Αν δεν περπάτησε μόνο του.

    Oscar μοναδικού "στρατιώτη" με φωτογένεια



    Οι Δυτικοί σε συνεργασία με τους Γεωργιανούς έκρυψαν τον πραγματικό πόνο (που υπήρχε δεν ήταν ανάγκη να τον στήσουν) και έβγαλαν ηθοποιούς να κάνουν...παράσταση και να κλαίνε με νεκρούς ή δήθεν νεκρούς(τραυματίες και μη).ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΕΖΑΝΤΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ
    Δείτε την φωτογραφία όπου ο νεκρός...ανασταίνεται και κρατάει σφιχτά το μανίκι της νοσοκόμας!
    Εδώ ο γνωστός πια, Γεωργιανός ηθοποιός δίνει ρεσιτάλ κλαίγοντας



    Και η συνέντευξη του φωτογράφου που τις τράβηξε. Είναι συνέντευξη του Glebom Granic του φωτογράφου της γνωστής σειράς με τον "ηθοποιό" που κλαίει... www.abkhaziya.org
    Αν μπορεί να το μεταφράσει κάποιος, πρέπει να έχει πολύ ενδιαφέρον κάποια απο αυτά που λέει ειναι: "εγώ είμαι φωτογράφος, όχι φωτορεπόρτερ","δεν μένω στην περιοχή, πήγα εκεί αρκετές ώρες μετά αφότου το έμαθα""τι περιμένατε, να κάθονται εκεί τα πτώματα και οι τραυματίες και να περιμένουν εμένα να τα φωτογραφίσω""εγώ δε φωτογράφισα ανθρώπους, έκανα απλα μια σειρά φωτογαφιων με τίτλο "τα τραγικά πρόσωπα του πολέμου""οι άνθωποι στις φώτο μπορείτε να πείτε οτι είναι και μοντέλα, απλοί άνθρωποι που συμφώνησαν να φωτογραφηθούν σε αυτές τις σκηνές""καταλαβαίνω οτι χρησιμοποιήθηκαν απο κάποιους για να δημιουργηθούν εντυπώσεις, δε μπορώ όμως να βάζω υποσημειώσεις σε κάθε φωτο ούτε είμαι υπεύθυνος για το πως αυτές χρησιμοποιούνται"


  18. #18

    Default

    Στους ουρανούς ο Richard Wright των Pink Floyd
    Ύστερα από σύντομη μάχη με τον καρκίνο, o Richard Wright την Δευτέρα και σε ηλικία 65 ετών άφησε την τελευταία του πνοή. Ήταν ιδρυτικό μέλος των Pink Floyd.




    Η μορφή καρκίνου με την οποία έπασχε ο Wright δεν έγινε γνωστή ενώ η οικογένεια του ζήτησε όσο τον δυνατό μεγαλύτερη διακριτικότητα τις δύσκολες αυτές στιγμές. Δυστυχώς, ήταν το δεύτερο μέλος των Pink Floyd που έφυγε από την ζωή και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Λίγους μήνες πριν, από καρκίνο και αυτός, είχε πεθάνει ο Syd Barrett.

    Ο Richard Write ήταν αυτοδίδακτος πιανίστας και φυσικά ήταν τα εκπληκτικά πλήκτρα των Pink Floyd. Μάλιστα, το 1965, μαζί με τον Roger Walters και τον Nick Mason, ήταν αυτός που άρχισε τον μύθο της θρυλικής βρετανικής μπάντας.

    Τελευταία του live εμφάνιση ήταν το 2005 όταν επανενώθηκε με τ΄ άλλα μέλη της μπάντας για το Live 8. Παράλληλα με την καριέρα του στους Pink Floyd επιχείρησε και σόλο καριέρα χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία.
    http://www.cosmo.gr/Music/World/212458.html


  19. #19

    Default

    Δισεκατομμυριούχος ο δημιουργός του Facebook
    Γεννημένος το Μάιο του 1984, ο 24χρονος σήμερα ιδρυτής του Facebook, Μαρκ Ζούκερμπεργκ, φιγουράρει στη λίστα με τους 400 πλουσιότερους Αμερικανούς που παρουσιάζει το περιοδικό Forbes, έχοντας περιουσία που ξεπερνά το 1,5 δις δολάρια!

    Σε ηλικία 20 ετών, φοιτητής στο πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ τότε και χωρίς οικονομική άνεση, ο Ζούκερμπεργκ είχε τη φαεινή ιδέα να δημιουργήσει το Facebook. Έτσι, το Φεβρουάριο του 2004 ξεκίνησε την υλοποίηση του site που είχε στο μυαλό του, το οποίο είχε σκοπό σε πρώτη φάση να δικτυώσει τους φοιτητές των πανεπιστημίων των ΗΠΑ.

    Την επιτυχία που σημείωσε το Facebook δεν πρέπει να την περίμενε ούτε στα πιο τρελά του όνειρα ο Ζούκερμπεργκ, αφού πλέον το site έχει περισσότερα από 100.000.000 μέλη από όλο τον κόσμο, ενώ ο ίδιος είδε σε σύντομο χρονικό διάστημα τον τραπεζικό του λογαριασμό γεμάτο δολάρια!

    Το Facebook είναι το δεύτερο δημοφιλέστερο social networking site στον κόσμο, μετά το MySpace. Τα μέλη του, δωρεάν, απολαμβάνουν μια σειρά από υπηρεσίες, όπως δημιουργία προσωπικής σελίδας (προφίλ), δημιουργία και επεξεργασία φωτογραφικών άλμπουμ, διαχείριση groups και fan pages, καθώς επίσης και χρήση εφαρμογών και παιχνιδιών που σχεδιάζουν προγραμματιστές από όλο τον κόσμο.

    Στο παρελθόν εταιρείες-κολοσσοί, όπως η Microsoft, η Yahoo! και η Google ενδιαφέρθηκαν να επενδύσουν τεράστια ποσά στο Facebook, ωστόσο μόνο η Microsoft κατάφερε να αγοράσει το 1,6% των μετοχών του δημοφιλούς site έναντι 250 εκατομμυρίων δολαρίων. Η αξία του Facebook αυτή τη στιγμή υπερβαίνει τα 10 δις δολάρια.

    Τέλος, αν νομίζετε ότι ο 24χρονος Ζούκερμπεργκ πλέον ζει σε κάποια πολυτελή έπαυλη και κάνει χλιδάτη ζωή, κάνετε λάθος. Ο ιδρυτής του Facebook εξακολουθεί να ζει στο φοιτητικό ακατάστατο διαμέρισμά του στο Πάλο Άλτο των ΗΠΑ, από όπου συντονίζει τους 300 υπαλλήλους του, που εργάζονται για το Facebook σε τρία κτίρια.
    http://www.zougla.gr/news.php?id=8584


  20. #20
    Advanced Member MBALLACK's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    sto domatio m me to sixaxis sto xeri
    Posts
    367
    PSN ID
    mballack

    Default Σκότωσε την κόρη του γιατί ήταν στο Facebook

    Ένας Σαουδάραβας από το Ριάντ έδειρε την κόρη του μέχρι να πονέσουν τα χέρια του και στη συνέχεια την πυροβόλησε στο κεφάλι για να βεβαιωθεί πως δε θα ζούσε. Ο λόγος; Το Ίντερνετ και η επικοινωνία που είχε η κοπέλα με κάποιον νεαρό μέσω γνωστής ιστοσελίδας..

    Άραγε, τι θα μπορούσε να έχει συμβεί για να οδηγηθεί ο θύτης σε αυτή την αποτρόπαια πράξη; Τίποτα σοβαρό για εμάς στη Δύση, αλλά θανάσιμο αμάρτημα για τις μουσουλμανικές κοινωνίες: η νεαρή κόρη του επικοινωνούσε με έναν άνδρα μέσω της γνωστής ιστοσελίδας κοινωνικής δικτύωσης Facebook εξαγρίωσαν τον οξύθυμο πατέρατης μέχρι του σημείου να τη σκοτώσει.
    Ελεος αν ειναι δυνατον


Page 1 of 121 123451151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •