Page 227 of 258 FirstFirst ... 127177217223224225226227228229230231237 ... LastLast
Results 4,521 to 4,540 of 5142

Thread: Μικρά νέα και rumors για το PS5 all-in-one Thread

  1. #4521
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Ακριβώς αυτό

    Τι έχω ξαναπεί. Δεν μου αρέσει καθολου η λογική gamepass γιατί το gaming δεν είναι τηλεόραση να υπάρχει το Netflix να υπάρχουν και όλα τα άλλα που παράγουν διαφορετικό περιεχόμενο.

    Και αν πετύχει θα οδηγήσει πολύ διαφορετική λογική ανάπτυξης παιχνιδιών, όπως έγινε και με τις σειρές του Netflix. Σωρεία από μέτριες σειρές για να γεμιζεις τον χρόνο σου και που τις πιο πολλές τις έχεις ξεχάσει μετά από 1 μέρα και ελάχιστες καλές ή διαφορετικές. Και αυτές κυρίως φτιαγμένες για να μας πει ότι κάνει και «ποιοτικές σειρές».

  2. The Following 4 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (22-11-2020),mihalis13 (22-11-2020),PDS (22-11-2020),Slay (22-11-2020)

  3. #4522
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Και εγώ έχω την εντύπωση ότι το GamePass έχει πιο πρόσφατα παιχνίδια και δεν μιλάω μόνο για first party, μιλάω και για πολλά ενδιαφέροντα indies που μπαίνουν είτε αμέσως είτε πολύ γρήγορα.

    Το έχω ξαναπεί, πρέπει να το εμπλουτίσει το Now και πρέπει να το δώσει και σε χώρες που δεν έχει servers για streaming ως download only υπηρεσία σε χαμηλότερο κόστος.

    Όσο για την λίστα της Sony που σου δείχνει τα παιχνίδια της, πάλι καλά που δεν την βγάζουν σε excel. Πόσο δύσκολο είναι να βγάλει 5 φίλτρα και εικόνες;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (22-11-2020)

  5. #4523
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Σε σχέση με το PS Now, πραγματικά ασχολούμαι με PlayStation πάνω από δεκαετία και δεν είχα ιδέα ότι μπορείς να κατεβάζεις παιχνίδια και να τα παίζεις κανονικά χωρίς streaming + έχεις και steaming αν θες. Και από ότι βλέπω η τιμή είναι πολύ καλή όπου παίζει η υπηρεσία.

    Πρέπει η Sony να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά στο να το διαφημίσει και να το φέρει σε άλλες χώρες, και αν αυτό είναι δύσκολο λόγο ακριβού custom hardware ps3, ίσως μια άλλη έκδοση του ps now μόνο με παιχνίδια PS4;

  6. #4524
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Ή αυτό που λέει ο Λεονίδας από πάνω... download only.

  7. #4525

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Η Σονυ εχει πολλα οπλα να αντιμετωπισει το gamepass και εγω απλα ευχομαι να το κανει με τετοιο τροπο που οι νεες παραγωγες θα παραμεινουν στα ιδια ή και καλυτερα επιπεδα....
    Μαζι σου Δημήτρη και το ευχομαι ΟΛΟΨΥΧΩΣ.
    Και φυσικα και εγω το πιστευω αυτο.
    Εχει όπλα και θελω να τα εκμεταλλευτεί προς το κοινό συμφέρον.
    Και το δικό της και το δικό μου.

    Απο την αλλη αν θες την άποψη μου δεν νομιζω οτι κινδυνεύει η ποιότητα των παιχνίδιων απο κανενός είδους υπηρεσία.
    Πχ πολλα multiplat παιχνίδια μπαίνουν στο game pass σε ανύποπτο χρονο και αφου περάσει καποιος καιρός απο την κυκλοφορία τους για να μην χάσουν τους early adopters.
    Αυτα που μπαίνουν day1 ειναι τα παιχνίδια της MS.
    Για τα δικά της και μονο παιχνίδια μπορούμε να συζητήσουμε αν θα αντιμετωπίσουν θεμα quality.

    Και τα επόμενα χρονια θα ξέρουμε σίγουρα.
    Παντως δε μπορω να διανοηθώ οτι αριστουργήματα τύπου elder scrolls θα γίνουν φτηνό δουλειές .
    Δεν νομιζω οτι ειναι αυτο το πλάνο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    Valkyre (22-11-2020)

  9. #4526
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δε βρισκω κατι κακο λοιπον στο να απολουσω ολο αυτο το φαγοπότι για όσο κρατήσει.
    Τρώτε και πίνετε άρχοντες οπως ακριβως έτρωγαν και έπιναν αυτοί απο μενα τοσα χρονια
    Eιναι απολυτα κατανοητο αυτο που λες και 100% σεβαστο απο την πλευρα του καταναλωτη. Το προβλημα αρχιζει οταν ξεκινα να μπαινει στην νοοτροποια ο κοσμος οτι το γκειμινγκ τοσα χρηματα αξιζει, οποτε γιατι να τα δωσω στην sony, στην Rockstar και στην ταδε που ετοιμαζουν την ταδε υπερπαραγωγη. Εδω τα εχω ολα τσαμπα.



    Στην πραγματικοτητα το γκειμινγκ χρειαζεται περισσοτερα χρηματα απο οσα εισεπραττε μεχρι χθες.

    Και αν ενα ενημερωμενο μελος οπως εσυ στηριζει αυτη τη τακτικη, φαντασου ποσο επικινδυνο δυνητικα θα μπορουσε να γινει ολο αυτο. Ελπιζω να περιοριστει αυτο το μοντελο στα παιχνιδια της MS και να μην επηρεασει τους υπολοιπους.

    Ηδη φαινεται το S να ειναι αγκαθι για ολους μας. Πιθανον θα την πληρωνουμε και εμεις δηλαδη που δεν φταιμε σε τιποτα. Αφου δεν επιλεξαμε xbox.
    .

  10. #4527

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Σε σχέση με το PS Now, πραγματικά ασχολούμαι με PlayStation πάνω από δεκαετία και δεν είχα ιδέα ότι μπορείς να κατεβάζεις παιχνίδια και να τα παίζεις κανονικά χωρίς streaming + έχεις και steaming αν θες. Και από ότι βλέπω η τιμή είναι πολύ καλή όπου παίζει η υπηρεσία.

    Πρέπει η Sony να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά στο να το διαφημίσει και να το φέρει σε άλλες χώρες, και αν αυτό είναι δύσκολο λόγο ακριβού custom hardware ps3, ίσως μια άλλη έκδοση του ps now μόνο με παιχνίδια PS4;
    δε θελει να το διαφημισει το ps now η σονι...δεν τη συμφερει...

  11. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    panos74gr (22-11-2020)

  12. #4528

    Default Μικρά νεα και rumors για PS5 all in one Thread

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ελπιζω να περιοριστει αυτο το μοντελο στα παιχνιδια της MS και να μην επηρεασει τους υπολοιπους.

    Ηδη φαινεται το S να ειναι αγκαθι για ολους μας. Πιθανον θα την πληρωνουμε και εμεις δηλαδη που δεν φταιμε σε τιποτα. Αφου δεν επιλεξαμε xbox.
    Μα εννοειται οτι θα περιοριστεί μονο στα παιχνίδια της Microsoft. Εγω το θεωρω αυτονόητο.
    Οπως εξήγησα και στο Δημήτρη πιο πανω ειναι τα μόνα που μπαίνουν game pass day1 αγνοώντας πλήρως το early adopting και το hype.
    Ολα τα υπόλοιπα μπαίνουν αφου περάσει το οποιο hype και πέσουν δραματικά σε πωλήσεις.

    Για το θεμα του S συμφωνω οτι ενδέχεται να αποδειχθεί αγκάθι.
    Αλλα αληθεια μπορεις να κατηγορήσεις μονο τη ms για αυτο;
    Το ιδιο δεν εγινε (επι της ουσίας το 16 και το 17 με τα mid gen συστήματα; )

    Τοτε δεν μεταβλήθηκαν σε “xbox series s” τα base PS4 και xbox one?

    Και μάλιστα το ξεκίνησε και η Sony που ειχε το συντριπτικά μεγαλύτερο μερίδιο στην πίτα και του hardware και του software.

    Μηπως το 2016 το ps4 των 1080p μας ειχε δειξει το σύνολο των δυνατοτήτων του; Μπααα...
    Απλα το έκαναν εμμέσως στην ακτή για να σου πάρουν αλλα 400.

    Ειναι αγορταγοι με την τσεπη σου Και την τσεπη μου φιλε και αυτο εχει αποδειχθεί επανελλεμενως.

    Ακομα και το ps5 και το series x πιθανότατα σε 2-3 χρονια να μεταβληθούν σε “series s” για τη γενιά οπως οι προκάτοχοι τους (τηρουμένων των αναλογιών παντα).

    Ενδεικτικά θα σου πω οτι αν δεν είχαμε mid gen συστήματα αυτη τη στιγμή θα καναμε eye washing με τα νέα παιχνίδια στα ps5 και series x,οπως καναμε το 2013 και το 2005 και γενικα σε καθε γενιά.

    Για μενα το gaming άλλαξε ΤΟΤΕ οριστικά και αμετάκλητα.

    Το στηρίξαμε οποτε και θα το πληρώσουμε με καθε «series s»που θα βγαίνει απο δω και περα ειτε απο τον ενα ειτε απο τον αλλο.

    Πλεον η κατάσταση θα ειναι συνεχώς μεταβαλλομενη. Δεν αλλάζει πλεον αυτο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #4529
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το λεω με την εννοια, οτι μπορει να γλυκαθουν, να πουλησει κονσολες και να επηρεασει αποφασεις και των αλλων εταιριων. Μακαρι να μην επηρεασει.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Για το θεμα του S συμφωνω οτι ενδέχεται να αποδειχθεί αγκάθι.
    Αλλα αληθεια μπορεις να κατηγορήσεις μονο τη ms για αυτο;
    Το ιδιο δεν εγινε (επι της ουσίας το 16 και το 17 με τα mid gen συστήματα; )

    Τοτε δεν μεταβλήθηκαν σε “xbox series s” τα base PS4 και xbox one?

    Και μάλιστα το ξεκίνησε και η Sony που ειχε το συντριπτικά μεγαλύτερο μερίδιο στην πίτα και του hardware και του software.
    Δεν ηταν ακριβως ετσι. Το PS4 δεν ηταν S. Ηταν το καλυτερο που μπορουσαν να εχουν για 400 ευρω. Το pro απο την αλλη βγηκε για να τονωσει την αγορα, να μην υπαρχουν διαρροες. Δηλαδη ηταν προς ωφελος των μεγαλων παραγωγων χωρις να υποβαθμιζει το hardware. Βεβαια οκ ενα παραπανω hardware ειναι και αυτο αγκαθι απο μονο του.

    Κατα καποιον τροπο το ιδιο θελει να κανει και με το S η MS(τονωση της αγορας), αλλα (οσον αφορα την βαση hardware) προς τα κατω, οχι προς τα πανω. Η πρωτη βαση, το πως ξεκινας ειναι σημαντικη για την πορεια της γενιας(ολα τα multiplatform θα πρεπει να τρεχουν στο S, ο σχεδιασμος καθε παιχνιδιου θα γινεται με βαση το S). Mε αυτη τη εννοια αποτελει αγκαθι. Ελπιζω και εδω να μην.

    Αυτο εννοουσα.
    .

  14. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (27-11-2020)

  15. #4530

    Default

    δε πιστευω οτι θα βγει mid gen κονσολα, αυτη τη γενια...δεν υπαρχει λόγος...slim κατα τα γνωστα...

  16. #4531

    Default Μικρά νεα και rumors για PS5 all in one Thread

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    δε πιστευω οτι θα βγει mid gen κονσολα, αυτη τη γενια...δεν υπαρχει λόγος...slim κατα τα γνωστα...
    Μακαρι Αλλα πιστευω θα εχουμε .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #4532
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    δε πιστευω οτι θα βγει mid gen κονσολα, αυτη τη γενια...δεν υπαρχει λόγος...slim κατα τα γνωστα...
    Θα εδινα αρκετες πιθανοτητες για mid gen ξανα. Δεν εχω δει τα νουμερα βεβαια. Αν πηγαν καλα το θεωρω δεδομενο.

    Γιατι κατ'εμε ο λογος που τα εβγαλαν ειναι αυτο που εγραψα παραπανω. Να μην εχουν διαρροες προς pc κτλ. Καποιοι κουραζονται και θελουν αλλαγη hardware. Θελουν να τους κρατησουν και αυτους.
    .

  18. #4533

    Default Μικρά νεα και rumors για PS5 all in one Thread

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το λεω με την εννοια, οτι μπορει να γλυκαθουν, να πουλησει κονσολες και να επηρεασει αποφασεις και των αλλων εταιριων. Μακαρι να μην επηρεασει.



    Δεν ηταν ακριβως ετσι. Το PS4 δεν ηταν S. Ηταν το καλυτερο που μπορουσαν να εχουν για 400 ευρω. Το pro απο την αλλη βγηκε για να τονωσει την αγορα, να μην υπαρχουν διαρροες. Δηλαδη ηταν προς ωφελος των μεγαλων παραγωγων χωρις να υποβαθμιζει το hardware. Βεβαια οκ ενα παραπανω hardware ειναι και αυτο αγκαθι απο μονο του.

    Κατα καποιον τροπο το ιδιο θελει να κανει και με το S η MS(τονωση της αγορας), αλλα (οσον αφορα την βαση hardware) προς τα κατω, οχι προς τα πανω. Η πρωτη βαση, το πως ξεκινας ειναι σημαντικη για την πορεια της γενιας(ολα τα multiplatform θα πρεπει να τρεχουν στο S, ο σχεδιασμος καθε παιχνιδιου θα γινεται με βαση το S). Mε αυτη τη εννοια αποτελει αγκαθι. Ελπιζω και εδω να μην.

    Αυτο εννοουσα.
    Κατά τη γνώμη μου Βαγγέλη ποτε στην ιστορια το console gaming δεν φοβήθηκε το pc.
    Οι δρόμοι ηταν παράλληλοι παντα.

    Ενδεικτικά στου αναφέρω οτι μια γενιά πριν το PS3 άρχισε να καλύπτει τη διαφορα απο το 360 και τελικα να το περάσει στο τελος απο τα μεσα της γενιάς και μετα.
    Παντα απο τη μεση της γενιάς και μετα περιμέναμε τα παιχνίδια που θα εκμεταλλεύονταν πλήρως το hardware.
    Οποτε δε νομιζω να τέθηκε ποτε θεμα διαρροών.
    Ο console gamer μπορει να παιξει και σε pc αλλα η κονσόλα παντα θα ανάβει και παντα θα ειναι εκει.
    Περιπτωση να πουλήσει και να φυγει δεν υφίσταται.
    Πλεον ειτε το θελουμε ειτε οχι εχουμε φυγει απο το native console philosoph.
    Ετσι θα ειναι απο δω και περα ειτε μέσω mid gen ειτε μέσω 2 συστημάτων στο launch.

    Δυνατό μηχανημα - φτηνό μηχανημα - ακομα πιο φτηνό μηχανημα (series s στο μέλλον) , οποτε προσάρμοσε τα settings σου και παίξε σε 900p το 2025 (τυχαίο παράδειγμα) εσυ με το φτηνό, και εσυ με του τούμπανο παιξε σε 120 FPS 4K .

    Πλεον ειμαστε σε φιλοσοφία pc.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 22-11-2020 at 13:52.

  19. #4534
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    δε πιστευω οτι θα βγει mid gen κονσολα, αυτη τη γενια...δεν υπαρχει λόγος...slim κατα τα γνωστα...
    Πιστεύω ότι οι μεγάλες αναβαθμίσεις στα pro θα ειναι καλύτερο RT και AI οπότε σε 3-4 χρονακια θα έχουν μεγάλο νοημα
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #4535
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Να πεταχτώ ως "σφήνα" γιατί υπάρχει μια ΜΕΓΑΛΗ παρερμηνεία όσο αφορά το PS4 Pro (και το Xbox One X κατ' επέκταση).

    Αυτά τα μηχανήματα ΔΕΝ μετέτρεψαν το Xbox One OG και PS4 OG..........σε "Xbox Series S".

    Όχι.
    Κατηγορηματικά ΟΧΙ.

    Διότι: αυτά τα μηχανήματα χρησιμοποιήθηκαν ΜΟΝΟ ως "σπρώχτες" παραπάνω pixels. Το ότι σε μερικά παιχνίδια είχαν μερικά, λιγουλάκια, παραπάνω εφφέ ή είχαν καλύτερο frame rate είναι άνευ σημασίας σε αυτό που τονίζω, ότι δηλαδή τα mid-gen βγήκαν ΜΟΝΟ για να ωθήσουν τον κόσμο να αγοράσει 4Κ τηλεοράσεις.

    ΔΕΝ, again: ΔΕΝ, χρησιμοποιήθηκε το hardware τους, παρά ΜΟΝΟ για να σπρώξουν (επί της οθόνης) παραπάνω Pixels απ΄ότι το OG PS4/Xbone.

    Ο λόγος απλός (το γυρνάω τώρα αποκλειστικά σε Σονυ, καθώς δεν με ενδιαφέρει η MS) :

    γιατί η βάση των πελατών είναι το PS4.

    Αν πραγματικά είχαν εκμεταλλευτεί το hardware του PS4 Pro, το παιχνίδι ΔΕΝ θα έτρεχε ΚΑΝ στο PS4 OG.

    Συνεπώς, το PS4 Pro δεν βγήκε στην αγορά "γιατί η εταιρεία θέλει να μας τα πάρει", αλλά γιατί οι 4Κ τηλεοράσεις που κυκλοφορούν από το 2014.......πολύ απλά δεν πουλούσαν κομμάτια (αφού δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος = 4Κ υλικό, τότε γιατί ο κόσμος να αγοράσει 4Κ TV; ). Οπότε πάρτε το PS4 Pro που σπρώχνει παραπάνω pixels (ξαναφέρνω στην κουβέντα και το Xbone X/Slim που είχαν 4K BD-ROM), μπας και μπείτε στην πρίζα να αγοράσετε 4K TVs.

    Έχοντας πει λοιπόν τα παραπάνω: ο συνδυασμός Xbox Series S + gamepass είναι το (εν δυνάμει) απόλυτο (ποιοτικά) ξεμπουρδέλιασμα της αγοράς, του console gaming τοπίου.

    Αν κάποιος δεν ερμήνευσε όπως ακριβώς 100% έγραψα τα παραπάνω (κοινώς: δεν αφήνω παραθυράκια για αυτόβουλες ερμηνείες), τότε δεν θα θα καταλάβει τι εννοώ και θα αρχίσει τις υποκειμενικές ερμηνείες, αστοχίες, κατά το δοκούν ελπίδες ή/και στοχασμούς.

    Το αν προσφέρει κάτι από την μεριά του καταναλωτή (τόσο το gamepass όσο και η βδελυρή σκατο-αρπαχτή-κονσόλα XsS), ποσώς με ενδιαφέρει.
    Τι εννοώ "ποσώς"; Α) παίζω πολύ επιλεκτικά μετρημένους στα δάκτυλα τίτλους μέσα σε 1 έτος, οπότε gamer που παίζουν πολύ περισσότερο από εμένα = δεν έχουμε κοινή βάση συζήτησης, Β) δεν συμφωνώ καθόλου με την βραχυπρόθεσμη νοοτροπία στο οτιδήποτε -όχι δηλαδή μόνο στο gaming- του στυλ "εμένα τώρα με συμφέρει, οπότε θα το κάνω. Αν στο μέλλον αποδειχθεί κακό εν γένει για το χόμπι μου και την αγορά/βιομηχανία, ε, δεν ξέρω, θα δω τότε, αλλά δεν με πολυνοιάζει κιόλας, αρκεί που με συμφέρει εμένα τώρα". Η νοοτροπία μου πάντα βλέπει στο "τι θα γίνει μελλοντικά".

    Προς Θεού, δεν προσπαθώ εμμέσως πλην σαφώς να βγάλω μ@λάκα τον Giannis1979!
    Ο άνθρωπος έχει την ιδεολογία του, τις επιλογές του, τη δική του τσέπη που διαχειρίζεται όπως επιθυμεί, την δική του κρίση και κριτική!
    Δεν λέω λοιπόν τα παραπάνω αντιπαραθετικά προς τον Giannis1979.

    Σκέτα, παραθέτω τις δικές μου σκέψεις όσο αφορά το θέμα που συζητιέται τον τελευταίο καιρό.
    Last edited by Lefteris_X; 22-11-2020 at 14:31.

  21. The Following 7 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (22-11-2020),Giannis1979 (22-11-2020),jk_blue_tiger (22-11-2020),mihalis13 (22-11-2020),PDS (22-11-2020),psx3 (27-11-2020),Slay (22-11-2020)

  22. #4536
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εγώ περιμένω το xbox series s να τελειώσει σύντομα. Ήδη υποφέρει να τα βγάλει πέρα σε αρκετά παιχνίδια τόσο που λες καλύτερα να πάρω xbox x. Ακόμα και στο vahlalla το xbox x παίζει σε μεγαλύτερη ανάλυση από το series s, καλά το να παίξει κάτι σε 120fps το ξεχνάς εκτός αν θέλεις να δεις 600p ανάλυση σαν το dirt 5

  23. #4537

    Default Μικρά νεα και rumors για PS5 all in one Thread

    Σεβομαι απολύτως την άποψη σου Λευτέρη και εννοειται δεν άφησες την παραμικρή παρερμηνεία.
    Ειναι ξεκάθαρα το πως το βλεπει κανεις.
    Εγω πχ δε νομιζω οτι υπαρχει σοβαρός gamer που θα αγοράσει το series s.
    Πιστευω οτι η κονσόλα απευθύνεται στην πιο casual μορφή κοινού που αν δεν υπήρχε τοσο φτηνή κονσόλα και μια υπηρεσία τύπου game pass απλα δεν θα αγόραζε τιποτα και θα έπαιζε σε smartphones η low specs pc.

    Απο την αλλη το ειπες και ο ίδιος οτι εμμέσως τα mid gen συστήματα ηταν ενα είδος «αρπαχτής» για να σπρώξουν τηλεοράσεις , τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν για αλλο σκοπο πέραν του να σπρώχνουν pixels.

    Μα φυσικα και ηταν.

    Δεν λεω κατι αλλο εγω επι της ουσίας.
    Λεω οτι πληρώσαμε και αγοράσαμε ενα προϊόν για να σπρώχνει παραπάνω pixels και να εχει καλύτερο performance.

    Αυτο θα γινει και τωρα φιλε.
    Παραπάνω pixels σπρώχνει τωρα το series X παραπάνω pixels θα σπρώχνει και το 5pro.
    Ηδη διαφημίζουν το 8Κ.

    Η διαφορα ειναι οτι η ms το κανει απο την αρχη η Sony θα το κανει αργότερα.

    Θα ρίχνουν στα μικρά τα settings για να παιζουν και παμε παρακάτω.

    Υπό αυτη την έννοια λεω τα mid gen “series s”.
    Γιατι ενω εσυ πλήρωσες τελικα full price στη μεση έστω της γενιάς για να πας μπροστα , αυτα θα σε κρατήσουν πισω.

    Δεν υπαρχει κανενα win για κανεναν εδω.
    Ειναι lose και για τον vanilla PS κάτοχο και για τον PRO.

    Ας βγαίνει νέα γενιά καθε 4 χρονια. 7 ειναι πολλα.

    Αλλα να ειναι νέα γενιά και να πηγαίνω μπροστα.

    Οχι να μου τα παίρνουν για μερικά pixel παραπάνω .

    Σου παραθέτω βίντεο με τον αγώνα και το effort της NG για να τρέξει παιχνίδι τεχνικού επιπέδου Uncharted 2 στο PlayStation 3.

    Πιστευεις οτι με mid gen σε εκείνη τη γενιά θα βλέπαμε ποτε τέτοιο τεχνικό τομέα στη συγκεκριμένη κονσόλα;

    Με τιποτα φιλε.
    Θα βλέπαμε το ιδιο παιχνίδι που παίξαμε (ισως σε μεγαλύτερη ανάλυση) στο ακριβό μοντέλο και στο φτηνό θα έπαιζες σε ανάλυση COD με low res textures.

    Οποτε Προσωπικα θεωρω οτι το Vanilla PS4 θα έδινε πολλα περισσότερα απο αυτα που τελικα έδωσε.





    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 22-11-2020 at 14:38.

  24. #4538

    Default

    δεν υπαρχει 8k...δεν υπαρχει το bandwith για 8k, δεν υπαρχει περιεχομενο και δεν προβλεπεται να υπαρχει περιεχομενο σε 8κ...για να βγαλουν mid gen κονσολες απο καπου θα πρεπει να κερδιζουν...απο τις ιδιες τις κονσολες μπαινουν μεσα...
    Δεν εχει λογικη το mid gen...Αν γινει, θα ειναι επειδη ο ενας θα αναγκασει τον αλλο, σε φαση να αποδειξουν ποιος την εχει μεγαλυτερη...

  25. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    cocous (22-11-2020)

  26. #4539
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γνωρίζω το συγκεκριμένο βίντεο, όπως και σχεδόν όλoυς τους λόγους-παρουσιάσεις-αναλύσεις της ND σε συνέδρια (πχ. SΙGGRAPH).

    Μέχρι το σημείο "Λεω οτι πληρώσαμε και αγοράσαμε ενα προϊόν για να σπρώχνει παραπάνω pixels και να εχει καλύτερο performance." σε κατάλαβα 100%.

    Μετά από αυτό όμως, κάπως δεν σε πολυ-έπιασα με αποτέλεσμα να συλλάβω τον εαυτό μου (προσπαθώντας να σε ερμηνεύσω) ότι έκανα (άθελά μου) το λάθος που δεν θέλω να κάνουν σε εμένα: άρχισα τις υποκειμενικές ερμηνείες αυτών που έγραψες (μετά από το συγκεκριμένο σημείο).

    Για να μην αρχίσω τις (άστοχες προφανώς, γιατί απέτυχα να σε ερμηνεύσω 100%) ερωτήσεις, τι εννοείς εκεί, τι θες να πεις παραεκεί...............αν δεν σου κάνει κόπος, άλλαξε την διατύπωση μετά το συγκεκριμένο σημείο..........γιατί όντως θέλω να μου μεταφέρεις (και να ερμηνεύσω) ακριβώς αυτό που θες να πεις!

  27. #4540
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Θα βγει mid gen για να παίξει κάποιος Ray tracing σε 4κ/60

  28. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    psx3 (27-11-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •