Page 207 of 252 FirstFirst ... 107157197203204205206207208209210211217 ... LastLast
Results 4,121 to 4,140 of 5037

Thread: Νέα από την βιομηχανία των videogames!

  1. #4121
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Νομιζω απο τα μεσα της γενιάς του PS3 και μετα η Sony άρχισε να διτυκοποιειται (χωρις να ειναι καθολου κακο αυτο για μενα).
    Η Sony εξελίσσεται και πλέον (ήδη από το PS4) έχει γίνει η mainstream/default πλατφόρμα ακόμα και για δυτικού τύπου παιχνίδια (shooters). Ακόμα και το SDK της δεν θυμίζει PS2/3 εποχές.

    Η MS είχε το peak της επί εποχής 360 και έκτοτε έμεινε στάσιμη... το βλέπεις και στο controller που δεν έχει εξελιχθεί καθόλου. Το βλέπεις και στην συνδρομή που είναι απολειφάδι των 2000s. Μέχρι και το WoW εξελίχθηκε και δεν ζητάει συνδρομή πια (αν δεν κάνω λάθος).

    Το ερώτημα είναι γιατί φταίει η Sony που εξελίσσεται και δεν φταίει η MS που δεν προχωράει.

    Είναι σαν να λέμε φταίει η «κακιά» Apple (συνήθως ο market leader τρώει το hate αν προσέξεις) που έπιασε σωστά τον παλμό της αγοράς με το iPhone και επικράτησε, ενώ η MS αναλωνόταν σε αποτυχημένα πειράματα (Windows Phone/Mobile) και μάλιστα είχε και headstart με τα PDA (WinCE) και τα UMPC, πολύ πριν βγει το iPhone και το iPad.

    Είχε βέβαια και η Apple μια αποτυχημένη προσπάθεια με το Newton στα 90s, αλλά τουλάχιστον έμαθε από τα λάθη της. Η MS δεν μαθαίνει, αυτό είναι το κακό. Μόνο στα του cloud (Azure) φαίνεται έχει κάνει πρόοδο. Σε καταναλωτικές συσκευές δεν το έχει.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αυτη τη στιγμή βασίλισσα των jrpgs σε επίπεδο first party ειναι η Nintendo , Sony και ms ειναι πολυ πιο western φιλοσοφίας εταιρείες .
    Γιαπωνεζιά δεν είναι μόνο τα JRPG (υπάρχει και το Persona 5 πάντως στην PS+ Collection), γιαπωνεζιά και μάλιστα arcadeιά είναι το Astro's Playroom. Παιχνίδι που θυμίζει τα χρυσά χρόνια των SEGA/Nintendo... κάποιοι το εκτιμάμε αυτό το fanservice.

    Πρόσεξε τι γίνεται τώρα: με το Astro's Playroom η Sony αποδεικνύει ότι μπορεί να γίνει και Nintendo ΑΝ το θελήσει.

    Η Nintendo μπορεί να γίνει Sony; Μπορεί να βγάλει AAA cinematic παιχνίδια (βλ. TLOU2) που κοστίζουν όσο 20 Astro's Playroom; Μπορεί να βγάλει home κονσόλα με τριψήφιο wattage;

    Μέχρι στιγμής δεν έχει αποδείξει ούτε ότι μπορεί, ούτε ότι θέλει.

    Και μιας και ψάχνουμε τις cinematic ρίζες στην βιομηχανία, να σου θυμίσω τα Shenmue 1&2 στο Dreamcast. Κονσόλα με πολλές arcadeιές, αλλά είχε και το cinematic του. Περιέργως τότε δεν υπήρχε hating. Ούτε τα FMV games έτρωγαν hate, παρ' όλο που είχαν ανύπαρκτο gameplay.

    Δεν μου απάντησες πάντως αν η Nintendo θα ωφελούνταν από μια επιθετική εξαγορά. Πέραν της SEGA (το σκύλευσε το τομάρι της η MS), θυμίζω και την Rare που κατέληξε να φτιάχνει... Kinect games.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Για τα gears και halo, συμφωνω οτι ειναι αλλη η «μαγιά» των Original studios αλλα αν δεις μεμονωμένα τα παιχνίδια που βγήκαν επι 343 και Coalition μονο το halo 5 λες «μούφα».
    Και το Halo 4 και τα gears 4 και 5 ειναι παιχνιδαρες.
    Ειδικά το gears 5 που πηρε μεγαλο overhault για το series x τρίβεις και τα ματια σου . Μαγεία
    Σαν Campaign στο δίνω ότι φαίνονται ωραία παιχνίδια, αλλά στα του MP γιατί δεν γνωρίζουν τις παλιές τους δόξες; Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα από βετεράνους της σειράς. Γίνανε όλοι Σονάδες; Δεν νομίζω.

    Από ό,τι διαβάζω, κάνανε αρκετές αλλαγές για να προσελκύσουν νέους παίκτες, αλλά ξενερώσανε τους παλιούς. Σαν να λέμε να βάλεις easy mode στα Dark Souls. Δεν το κάνεις αυτό το πράγμα, είναι ιεροσυλία.

    Κάποιοι γουστάραμε τα exclusive wars μεταξύ PS3 vs XBOX 360, τότε που η Sony έτρεχε να βγάλει Killzone, Resistance, Warhawk, Twisted Metal, Uncharted... τώρα υπάρχουν αυτά; Τότε ακόμα και στα MP έβλεπες το potential της πλατφόρμας που είχες επιλέξει. Τώρα;

    Εγώ βλέπω έναν ξεπεσμό με γιγάντωση των multiplatform στυλ Fortnite που τρέχουν μέχρι και σε mobile και δεν προβληματίζεται κανείς για αυτή την κατάντια. Θα ξαναγυρίσουμε ποτέ στα χρυσά χρόνια ή φρούδες ελπίδες; Την ειλικρινή σου άποψη θέλω.

    Τι έχεις να πεις σε όσους ζητάνε νέο Killzone/Resistance και θα μείνουν με την όρεξη;

  2. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (10-01-2021),Lefteris_X (10-01-2021)

  3. #4122

    Default Νέα από την βιομηχανία των videogames!

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Η Sony εξελίσσεται και πλέον (ήδη από το PS4) έχει γίνει η mainstream/default πλατφόρμα ακόμα και για δυτικού τύπου παιχνίδια (shooters). Ακόμα και το SDK της δεν θυμίζει PS2/3 εποχές.

    Η MS είχε το peak της επί εποχής 360 και έκτοτε έμεινε στάσιμη... το βλέπεις και στο controller που δεν έχει εξελιχθεί καθόλου. Το βλέπεις και στην συνδρομή που είναι απολειφάδι των 2000s. Μέχρι και το WoW εξελίχθηκε και δεν ζητάει συνδρομή πια (αν δεν κάνω λάθος).

    Το ερώτημα είναι γιατί φταίει η Sony που εξελίσσεται και δεν φταίει η MS που δεν προχωράει.

    Είναι σαν να λέμε φταίει η «κακιά» Apple (συνήθως ο market leader τρώει το hate αν προσέξεις) που έπιασε σωστά τον παλμό της αγοράς με το iPhone και επικράτησε, ενώ η MS αναλωνόταν σε αποτυχημένα πειράματα (Windows Phone/Mobile) και μάλιστα είχε και headstart με τα PDA (WinCE) και τα UMPC, πολύ πριν βγει το iPhone και το iPad.

    Είχε βέβαια και η Apple μια αποτυχημένη προσπάθεια με το Newton στα 90s, αλλά τουλάχιστον έμαθε από τα λάθη της. Η MS δεν μαθαίνει, αυτό είναι το κακό. Μόνο στα του cloud (Azure) φαίνεται έχει κάνει πρόοδο. Σε καταναλωτικές συσκευές δεν το έχει.


    Γιαπωνεζιά δεν είναι μόνο τα JRPG (υπάρχει και το Persona 5 πάντως στην PS+ Collection), γιαπωνεζιά και μάλιστα arcadeιά είναι το Astro's Playroom. Παιχνίδι που θυμίζει τα χρυσά χρόνια των SEGA/Nintendo... κάποιοι το εκτιμάμε αυτό το fanservice.

    Πρόσεξε τι γίνεται τώρα: με το Astro's Playroom η Sony αποδεικνύει ότι μπορεί να γίνει και Nintendo ΑΝ το θελήσει.

    Η Nintendo μπορεί να γίνει Sony; Μπορεί να βγάλει AAA cinematic παιχνίδια (βλ. TLOU2) που κοστίζουν όσο 20 Astro's Playroom; Μπορεί να βγάλει home κονσόλα με τριψήφιο wattage;

    Μέχρι στιγμής δεν έχει αποδείξει ούτε ότι μπορεί, ούτε ότι θέλει.

    Και μιας και ψάχνουμε τις cinematic ρίζες στην βιομηχανία, να σου θυμίσω τα Shenmue 1&2 στο Dreamcast. Κονσόλα με πολλές arcadeιές, αλλά είχε και το cinematic του. Περιέργως τότε δεν υπήρχε hating. Ούτε τα FMV games έτρωγαν hate, παρ' όλο που είχαν ανύπαρκτο gameplay.

    Δεν μου απάντησες πάντως αν η Nintendo θα ωφελούνταν από μια επιθετική εξαγορά. Πέραν της SEGA (το σκύλευσε το τομάρι της η MS), θυμίζω και την Rare που κατέληξε να φτιάχνει... Kinect games.


    Σαν Campaign στο δίνω ότι φαίνονται ωραία παιχνίδια, αλλά στα του MP γιατί δεν γνωρίζουν τις παλιές τους δόξες; Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα από βετεράνους της σειράς. Γίνανε όλοι Σονάδες; Δεν νομίζω.

    Από ό,τι διαβάζω, κάνανε αρκετές αλλαγές για να προσελκύσουν νέους παίκτες, αλλά ξενερώσανε τους παλιούς. Σαν να λέμε να βάλεις easy mode στα Dark Souls. Δεν το κάνεις αυτό το πράγμα, είναι ιεροσυλία.

    Κάποιοι γουστάραμε τα exclusive wars μεταξύ PS3 vs XBOX 360, τότε που η Sony έτρεχε να βγάλει Killzone, Resistance, Warhawk, Twisted Metal, Uncharted... τώρα υπάρχουν αυτά; Τότε ακόμα και στα MP έβλεπες το potential της πλατφόρμας που είχες επιλέξει. Τώρα;

    Εγώ βλέπω έναν ξεπεσμό με γιγάντωση των multiplatform στυλ Fortnite που τρέχουν μέχρι και σε mobile και δεν προβληματίζεται κανείς για αυτή την κατάντια. Θα ξαναγυρίσουμε ποτέ στα χρυσά χρόνια ή φρούδες ελπίδες; Την ειλικρινή σου άποψη θέλω.

    Τι έχεις να πεις σε όσους ζητάνε νέο Killzone/Resistance και θα μείνουν με την όρεξη;
    Κοιτα να δεις σημερα τι μου έκατσε πανω σε αυτη τη συζητηση..

    Παίζω αυτη την περιοδο το age of calamity της Nintendo που διαφημίστηκε ως prequel του breath of the wild (ισως το καλύτερο παιχνίδι που έπαιξα ever).

    Το calamity διαφημιστικε ως prequel και παρότι dynasty warriors παιχνίδι (αλλο εντελώς gameplay απο το open world BOTW) έταξε να μας δειξει τα γεγονότα που έγιναν 100 χρονια πριν την έναρξη του αλλου game.

    Τρέχω και γω full στο hype σκάω 70 ευρω το αγοράζω, παίζω ενα παιχνίδι που σαν gameplay ΔΕΝ μου αρεσει και επικεντρώνομαι στα cutscenes και γενικα στα cinematic με τα σάλια να στάζουν πάτωμα και δυνατή συγκέντρωση ωστε να μην χάσω ουτε λέξη απο την ιστορια.

    Το αποτελεσμα;

    Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ gaming απογοήτευση στη ζωη μου , και φυσικα η μεγαλυτερη ΑΠΑΤΗ στην οποία επεσα θύμα και εγω και πολλοι ακομα.

    Το παιχνίδι λεει μια τελειως διαφορετική ιστορια με τους ίδιους ακριβως πρωταγωνιστές , εγω σαν ηλίθιος δεν εχω καταλάβει απολύτως τιποτα, και ενω ολο και πλησιάζω στο φιναλε προσπαθώ σαν μ....κας να καταλαβω πως θα γίνουν αυτα που ειναι να γίνουν ολα μαζι στο τελος , αφου μεχρι και πριν το τελευταίο boss δεν εχει γινει απολύτως τιποτα.

    Βγάζω λοιπον πριν λίγη ωρα και το τελευταίο boss καταλαβαινω οτι ειδα μια ομορφη αλλα ΑΛΛΗ ιστορια με πεταλουδίτσες σε διαφορετικό timeline , και την ωρα που τρέχουν οι τίτλοι τέλους εγω νιωθω ΕΞΑΠΑΤΗΜΕΝΟΣ - ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ (οπως θες πες με) και θελω να πετάξω το switch απο το παράθυρο.

    Ε οχι ρε φιλε (εχω πολλα νεύρα τωρα φαινεται νομιζω και ζήτω συγνώμη ) δεν τους λυπαμαι.
    Να πτωχεύσουν ολοι αυριο το πρωι και να έρθουν αλλοι δεν με ενδιαφέρει γιατι ειναι ολοι τους τα ίδια .....τα.!

    Τα ίδια ακριβως.

    Οι συμπεριφορές τους αλλάζουν ανάλογα με το μερίδιο που εχουν στην πίτα της τσέπης ΣΟΥ.

    Βγάζουν καλα παιχνίδια και στα παίρνουν χοντρά;
    Τους εχεις αναγκη και σε στίβουν .(Sony)

    Κάνανε μαλακια και επίασαν πάτο;
    Σε γλύφουν και σου ρίχνουν τυράκι (game pass) για να ξανάρθουν απο πανω και μετα θα τα πληρώσεις δίπλα και τρίδιπλα.(ms)


    Εγω φιλε μου δυσκολεύτηκα αλλα βγήκα παντελώς απο το τρυπάκι του fanboy .
    Αυριο το πρωι πουλάω το series x και παιρνω PlayStation αν κρίνω οτι με συμφέρει.

    Η το switch , η οτιδηποτε.

    Ναι το gaming δεν ειναι οπως ηταν επι 360/ps3 που υπήρχε έντονος ανταγωνισμός στα exclusives.

    Αλλα γ αυτο φταίει καθαρα η ms που πάτωσε, η Sony μια χαρα συνεχίζει.
    Αν με το καλο καταφέρει να ανταποκριθεί η ms σε αυτη τη γενιά πιστευω οτι θα τα ξαναδούμε.

    Δε βρισκω λόγο να μην γινει αυτο, τα Resistance / Killzone δημιουργήθηκαν καθαρα για Halo killers παιχνίδια σε μια πολυ δύσκολη περιοδο για τη Sony.

    Σίγουρα έφτιαξαν το δικό τους κοινό, σίγουρα πολλοι θέλουν να τα ξαναδούν σε κυκλοφορία αλλα δε νομιζω οτι ηταν ποτε τα τεράστια ips ουτε οτι πέτυχαν ποτε το σκοπο για τον οποιο δημιουργήθηκαν.

    Το Halo έμεινε πισω ως φυσική εξέλιξη και οχι επειδη το ξεπέρασαν τα ανωτέρω παιχνίδια.

    Επίσης για το θεμα των Multiplayer του halo και του gears δε μπορω να εχω άποψη γιατι τα μόνα mp παιχνίδια που παίζω ειναι το cod το bf αντε και κανενα ποδοσφαιράκι η Mortal Kombat.

    Ειμαι κυριως single player με αδυναμία στις δυνατές ιστορίες.

    ΥΓ: Ειλικρινα δεν ξερω αν μπορω να ξαναπαιξω παιχνίδι της Nintendo μετα το σημερινό.
    Ίδου και η περιγραφή του παιχνιδιού ΑΥΤΗ τη στιγμή στο Nintendo e-shop.






    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 10-01-2021 at 17:49.

  4. #4123
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Κοιτα να δεις σημερα τι μου έκατσε πανω σε αυτη τη συζητηση..

    Παίζω αυτη την περιοδο το age of calamity της Nintendo που διαφημίστηκε ως prequel του breath of the wild (ισως το καλύτερο παιχνίδι που έπαιξα ever).

    Το calamity διαφημιστικε ως prequel και παρότι dynasty warriors παιχνίδι (αλλο εντελώς gameplay απο το open world BOTW) έταξε να μας δειξει τα γεγονότα που έγιναν 100 χρονια πριν την έναρξη του αλλου game.

    Τρέχω και γω full στο hype σκάω 70 ευρω το αγοράζω, παίζω ενα παιχνίδι που σαν gameplay ΔΕΝ μου αρεσει και επικεντρώνομαι στα cutscenes και γενικα στα cinematic με τα σάλια να στάζουν πάτωμα και δυνατή συγκέντρωση ωστε να μην χάσω ουτε λέξη απο την ιστορια.

    Το αποτελεσμα;

    Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ gaming απογοήτευση στη ζωη μου , και φυσικα η μεγαλυτερη ΑΠΑΤΗ στην οποία επεσα θύμα και εγω και πολλοι ακομα.

    Το παιχνίδι λεει μια τελειως διαφορετική ιστορια με τους ίδιους ακριβως πρωταγωνιστές , εγω σαν ηλίθιος δεν εχω καταλάβει απολύτως τιποτα, και ενω ολο και πλησιάζω στο φιναλε προσπαθώ σαν μ....κας να καταλαβω πως θα γίνουν αυτα που ειναι να γίνουν ολα μαζι στο τελος , αφου μεχρι και πριν το τελευταίο boss δεν εχει γινει απολύτως τιποτα.

    Βγάζω λοιπον πριν λίγη ωρα και το τελευταίο boss καταλαβαινω οτι ειδα μια ομορφη αλλα ΑΛΛΗ ιστορια με πεταλουδίτσες σε διαφορετικό timeline , και την ωρα που τρέχουν οι τίτλοι τέλους εγω νιωθω ΕΞΑΠΑΤΗΜΕΝΟΣ - ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ (οπως θες πες με) και θελω να πετάξω το switch απο το παράθυρο.
    Ώπα-ώπα, πως ακριβώς εξαπατήθηκες; Δεν γνώριζες ότι έχει τελείως διαφορετικό gameplay από το BoTW; Στην εποχή του YouTube (aka στο δίνω στο πιάτο);

    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά μου θυμίζεις κάτι Bungie fanboys που δήθεν εξαπατήθηκαν από το Destiny...

    Εγώ Halo/Bungie fanboy δεν είμαι, αλλά μυρίστηκα με την πρώτη περί τίνος πρόκειται (wannabe MMORPG).

    Και τι έκανα; Δεν το αγόρασα καν. Ούτε hype, ούτε τίποτα. Ούτε peer pressure από φίλους. Δεν το παίζω έξυπνος, αλλά δεν είμαι και χθεσινός να με πιάσουν κώτσο.

    Το αυτό με το The Division. «Ωραίο 3rd person shooter φαίνεται, πάρτο κι εσύ»

    Όχι ρε φίλε, δεν αγοράζω παιχνίδια με τέτοια κριτήρια. Το gameplay κοιτάω αν μου κάνει και αν μυριστώ endless RPG grind, αλλάζω πεζοδρόμιο. Για arcadey shooter το αγόρασαν φίλοι μου. Θες να σου πω πόσο γρήγορα το παράτησαν;

    Να στο πω κι αλλιώς να με εννοήσεις τι φιλοσοφίας είμαι: ακόμα και η ND να βγάλει ένα MMO Uncharted με τίγκα θησαυρούς για εξερεύνηση σε έναν τεράστιο ανοικτό κόσμο, θα τους ρίξω άκυρο. Στεγνά.

    Ναι, θα παίξω την beta 5 λεπτά με το ρολόι της ώρας (όπως έκανα και με το Destiny) και μετά delete app. Ίσα-ίσα να δω τον τεχνικό τομέα, αφού στο gameplay ξέρω τι να περιμένω.

    Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς σας πιάνουν κώτσο οι εταιρίες εν έτει 2021... δεν ζούμε στην εποχή του Atari VCS που έβλεπες ένα ωραίο εξώφυλλο και αυτό ήταν, ρίσκαρες αν θα σου αρέσει ή όχι.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ε οχι ρε φιλε (εχω πολλα νεύρα τωρα φαινεται νομιζω και ζήτω συγνώμη ) δεν τους λυπαμαι.
    Να πτωχεύσουν ολοι αυριο το πρωι και να έρθουν αλλοι δεν με ενδιαφέρει γιατι ειναι ολοι τους τα ίδια .....τα.!

    Τα ίδια ακριβως.
    Ε τώρα εντάξει, δεν έχω νόημα να γράψω κάτι, πιστεύω ότι γράφεις εν βρασμώ ψυχής και κάνω ότι δεν το διάβασα.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εγω φιλε μου δυσκολεύτηκα αλλα βγήκα παντελώς απο το τρυπάκι του fanboy .
    Υπονοείς ότι εγώ ή κάποιος άλλος εδώ μέσα είναι fanboy; Δεν έχω δείξει τέτοια δείγματα γραφής.

    Επίσης δεν σε είπα XBOX fanboy. Xbot για μένα είναι π.χ. αυτός που δικαιολογεί το Hali Infinite ότι είναι πάντρεμα Halo + Skyrim και ότι έχει γαμάουα γραφικά (τουβλάκια Minecraft) σε 4K 120 fps.

    Όχι ρε φίλε, ο (γνήσιος) Halo fan δεν θέλει Skyrim open world-ίλα, ούτε production values εποχής OG XBOX.

    Εσύ τουλάχιστον τα στηλίτευσες αυτά.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αυριο το πρωι πουλάω το series x και παιρνω PlayStation αν κρίνω οτι με συμφέρει.

    Η το switch , η οτιδηποτε.
    Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο όσο το να αλλάξεις μάρκα στα μακαρόνια. Ειλικρινά το λέω.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ναι το gaming δεν ειναι οπως ηταν επι 360/ps3 που υπήρχε έντονος ανταγωνισμός στα exclusives.

    Αλλα γ αυτο φταίει καθαρα η ms που πάτωσε, η Sony μια χαρα συνεχίζει.
    Αν με το καλο καταφέρει να ανταποκριθεί η ms σε αυτη τη γενιά πιστευω οτι θα τα ξαναδούμε.
    Άντε να δούμε.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δε βρισκω λόγο να μην γινει αυτο, τα Resistance / Killzone δημιουργήθηκαν καθαρα για Halo killers παιχνίδια σε μια πολυ δύσκολη περιοδο για τη Sony.

    Σίγουρα έφτιαξαν το δικό τους κοινό, σίγουρα πολλοι θέλουν να τα ξαναδούν σε κυκλοφορία αλλα δε νομιζω οτι ηταν ποτε τα τεράστια ips ουτε οτι πέτυχαν ποτε το σκοπο για τον οποιο δημιουργήθηκαν.
    Κοίτα, είναι και θέμα marketing κάποια πράγματα.

    Μπορεί ένα παιχνίδι να είναι όντως καλό, αλλά να το φάει η μαρμάγκα (aka underrated) λόγω ελλειπούς marketing. Άπειρα τα παραδείγματα.

    Και της Sony έχουν αδικηθεί κάποια παιχνίδια και της MS.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Το Halo έμεινε πισω ως φυσική εξέλιξη και οχι επειδη το ξεπέρασαν τα ανωτέρω παιχνίδια.
    Ποιός είπε ότι το ξεπέρασαν; Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου.

    Το τελευταίο Killzone και το τελευταίο Resistance βγήκαν χρόνια πριν το τελευταίο Halo.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Επίσης για το θεμα των Multiplayer του halo και του gears δε μπορω να εχω άποψη γιατι τα μόνα mp παιχνίδια που παίζω ειναι το cod το bf αντε και κανενα ποδοσφαιράκι η Mortal Kombat.

    Ειμαι κυριως single player με αδυναμία στις δυνατές ιστορίες.
    Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά παλιά (εποχές 360) δεν έπαιζες Halo/Gears MP;

    Ακόμα και το XBOX Live είχε ιδιαίτερο status εκείνες τις εποχές αν θυμάσαι, χωρίς καν να υπάρχει Azure. Εξού και γιατί πάσχιζε να παρέχει δωρεάν εναλλακτική online MP με το PSN η Sony.

    Γενικά υπάρχει μια κατρακύλα και δεν βλέπω φως στο τούνελ. Όχι ότι νοιάζεται και κανείς, αλλά κουβέντα να γίνεται.

    Κάτι τελευταίο περί Game Pass: θυμάμαι είχες γράψει ότι αυτή η υπερπροσφορά παιχνιδιών στην προηγούμενη γενιά (PS4/XB1) σε βρίσκει αντίθετο, με την έννοια ότι αλλάζεις παιχνίδια σαν πουκάμισα (φάση TV zapping) και στο τέλος δεν ευχαριστιέσαι τίποτα.

    Εγώ συμφωνώ μαζί σου (είμαι fan της ποιότητας και όχι της ποσότητας), απλά θέλω να σε ρωτήσω: άλλαξες γνώμη στο παραπάνω;

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    ΥΓ: Ειλικρινα δεν ξερω αν μπορω να ξαναπαιξω παιχνίδι της Nintendo μετα το σημερινό.
    Κοίτα, δεν ξέρω σαν gamer σε ποιά σχολή γέρνεις περισσότερο (Arcade vs RPG), γιατί επί της ουσίας αυτές οι 2 σχολές υπάρχουν από ανέκαθεν, άσχετα αν έχουν γίνει λίγο σούπα στις μέρες μας τα genres.

    Εγώ JRPG δεν αγγίζω, ούτε Dynasty Warriors, ούτε musou ή πως σκατά τα λένε.

    Για μένα Nintendo/SEGA = arcade σχολή. Δεν θα σου πω αν πρέπει να τους ρίξεις άκυρο.

    Θα σου πω ότι είσαι μεγάλος άνθρωπος (όπως όλοι μας), έχεις μια Χ πείρα στο gaming και θα έπρεπε μέσα σε 5-10 λεπτά να καταλαβαίνεις αν σου αρέσει κάτι πραγματικά ή όχι.

  5. #4124

    Default Νέα από την βιομηχανία των videogames!

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Ώπα-ώπα, πως ακριβώς εξαπατήθηκες; Δεν γνώριζες ότι έχει τελείως διαφορετικό gameplay από το BoTW; Στην εποχή του YouTube (aka στο δίνω στο πιάτο);

    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά μου θυμίζεις κάτι Bungie fanboys που δήθεν εξαπατήθηκαν από το Destiny...

    Εγώ Halo/Bungie fanboy δεν είμαι, αλλά μυρίστηκα με την πρώτη περί τίνος πρόκειται (wannabe MMORPG).

    Και τι έκανα; Δεν το αγόρασα καν. Ούτε hype, ούτε τίποτα. Ούτε peer pressure από φίλους. Δεν το παίζω έξυπνος, αλλά δεν είμαι και χθεσινός να με πιάσουν κώτσο.

    Το αυτό με το The Division. «Ωραίο 3rd person shooter φαίνεται, πάρτο κι εσύ»

    Όχι ρε φίλε, δεν αγοράζω παιχνίδια με τέτοια κριτήρια. Το gameplay κοιτάω αν μου κάνει και αν μυριστώ endless RPG grind, αλλάζω πεζοδρόμιο. Για arcadey shooter το αγόρασαν φίλοι μου. Θες να σου πω πόσο γρήγορα το παράτησαν;

    Να στο πω κι αλλιώς να με εννοήσεις τι φιλοσοφίας είμαι: ακόμα και η ND να βγάλει ένα MMO Uncharted με τίγκα θησαυρούς για εξερεύνηση σε έναν τεράστιο ανοικτό κόσμο, θα τους ρίξω άκυρο. Στεγνά.

    Ναι, θα παίξω την beta 5 λεπτά με το ρολόι της ώρας (όπως έκανα και με το Destiny) και μετά delete app. Ίσα-ίσα να δω τον τεχνικό τομέα, αφού στο gameplay ξέρω τι να περιμένω.

    Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς σας πιάνουν κώτσο οι εταιρίες εν έτει 2021... δεν ζούμε στην εποχή του Atari VCS που έβλεπες ένα ωραίο εξώφυλλο και αυτό ήταν, ρίσκαρες αν θα σου αρέσει ή όχι.


    Ε τώρα εντάξει, δεν έχω νόημα να γράψω κάτι, πιστεύω ότι γράφεις εν βρασμώ ψυχής και κάνω ότι δεν το διάβασα.


    Υπονοείς ότι εγώ ή κάποιος άλλος εδώ μέσα είναι fanboy; Δεν έχω δείξει τέτοια δείγματα γραφής.

    Επίσης δεν σε είπα XBOX fanboy. Xbot για μένα είναι π.χ. αυτός που δικαιολογεί το Hali Infinite ότι είναι πάντρεμα Halo + Skyrim και ότι έχει γαμάουα γραφικά (τουβλάκια Minecraft) σε 4K 120 fps.

    Όχι ρε φίλε, ο (γνήσιος) Halo fan δεν θέλει Skyrim open world-ίλα, ούτε production values εποχής OG XBOX.

    Εσύ τουλάχιστον τα στηλίτευσες αυτά.


    Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο όσο το να αλλάξεις μάρκα στα μακαρόνια. Ειλικρινά το λέω.


    Άντε να δούμε.


    Κοίτα, είναι και θέμα marketing κάποια πράγματα.

    Μπορεί ένα παιχνίδι να είναι όντως καλό, αλλά να το φάει η μαρμάγκα (aka underrated) λόγω ελλειπούς marketing. Άπειρα τα παραδείγματα.

    Και της Sony έχουν αδικηθεί κάποια παιχνίδια και της MS.


    Ποιός είπε ότι το ξεπέρασαν; Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου.

    Το τελευταίο Killzone και το τελευταίο Resistance βγήκαν χρόνια πριν το τελευταίο Halo.


    Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά παλιά (εποχές 360) δεν έπαιζες Halo/Gears MP;

    Ακόμα και το XBOX Live είχε ιδιαίτερο status εκείνες τις εποχές αν θυμάσαι, χωρίς καν να υπάρχει Azure. Εξού και γιατί πάσχιζε να παρέχει δωρεάν εναλλακτική online MP με το PSN η Sony.

    Γενικά υπάρχει μια κατρακύλα και δεν βλέπω φως στο τούνελ. Όχι ότι νοιάζεται και κανείς, αλλά κουβέντα να γίνεται.

    Κάτι τελευταίο περί Game Pass: θυμάμαι είχες γράψει ότι αυτή η υπερπροσφορά παιχνιδιών στην προηγούμενη γενιά (PS4/XB1) σε βρίσκει αντίθετο, με την έννοια ότι αλλάζεις παιχνίδια σαν πουκάμισα (φάση TV zapping) και στο τέλος δεν ευχαριστιέσαι τίποτα.

    Εγώ συμφωνώ μαζί σου (είμαι fan της ποιότητας και όχι της ποσότητας), απλά θέλω να σε ρωτήσω: άλλαξες γνώμη στο παραπάνω;


    Κοίτα, δεν ξέρω σαν gamer σε ποιά σχολή γέρνεις περισσότερο (Arcade vs RPG), γιατί επί της ουσίας αυτές οι 2 σχολές υπάρχουν από ανέκαθεν, άσχετα αν έχουν γίνει λίγο σούπα στις μέρες μας τα genres.

    Εγώ JRPG δεν αγγίζω, ούτε Dynasty Warriors, ούτε musou ή πως σκατά τα λένε.

    Για μένα Nintendo/SEGA = arcade σχολή. Δεν θα σου πω αν πρέπει να τους ρίξεις άκυρο.

    Θα σου πω ότι είσαι μεγάλος άνθρωπος (όπως όλοι μας), έχεις μια Χ πείρα στο gaming και θα έπρεπε μέσα σε 5-10 λεπτά να καταλαβαίνεις αν σου αρέσει κάτι πραγματικά ή όχι.
    Ξαναδιάβασε τι εγραψα.
    Εγραψα οτι έπαιξα ενα παιχνίδι καθαρα για το story ενω ΔΕΝ μου αρεσε το gameplay .
    Γραφω μεσα οτι ειναι αλλο gameplay, ξεκαθαρίζω οτι δεν φταίει το gameplay,
    ΗΞΕΡΑ οτι ειναι αλλο gameplay.
    Ξαναδιάβασε μια και Ελα να τα ξαναπούμε αν θες .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #4125

    Default

    @PSX3 οχι βρε ουτε καν υπονοώ οτι εισαι εσυ η καποιος αλλος Sony fanboy μιλαω γενικα γιατι εγω εχω υπάρξει fanboy.
    Και της Sony σε ps2, early ps3 era και της ms αργότερα.

    Το ιδιο ακριβως και για τα klzone/Resistance , δεν έβαλα καμμια λέξη σε σενα μίλησα γενικα.

    Σαφως και μίλησα εν βρασμώ ψυχής οποτε ας αφήσουμε ασχολίαστο το θεμα περί πτώχευσης κλπ.

    Και εγω ειμαι μεγάλος fan της ποιότητας έναντι της ποσότητας.
    Αν δεν δω ποιοτικά first party απο τη ms δεν με κρατάει κανενα game pass.
    Τι να το κανω αν ειναι να παίζω αθλιότητες;
    Η τοτε άποψη μου ισχιει στο έπακρο.
    Εξαλλου PlayStation θα παρω ουτως η αλλως (υγεία να χούμε) ακριβως για να παίζω τα άκρως ποιοτικά παιχνίδια του.

    ΥΓ: θα ηθελα να καταλάβεις τον πραγματικό λόγο που εχω εξαγριωθεί με τη Nintendo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #4126
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Νούμερα της κατάντιας του brand playstation στην Ιαπωνία.

    Ξεκάθαρα την έχει χάσει την αγορά και πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να κάνει για να το γυρίσει.

    https://twistedvoxel.com/playstation...es-japan-2020/

  8. #4127
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Νούμερα της κατάντιας του brand playstation στην Ιαπωνία.

    Ξεκάθαρα την έχει χάσει την αγορά και πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να κάνει για να το γυρίσει.

    https://twistedvoxel.com/playstation...es-japan-2020/
    Η Nintendo με το Switch που εχει την πρώτη θέση χτυπάει και διαφορετικό target groups για αυτό έχει πουλήσει καλύτερα. Όσες οικογένειες με μικρά παιδια ξέρω εχουν και από ένα switch. Στους mainstream gamers απευθυνόταν το ps4 και πούλησε σχετικά καλά, πάνω κάτω όσο και το ps3. Το ps5 δεν έχει πουλήσει τίποτα γιατί δεν υπάρχει στην αγορά. Ούτε preorder δεν μπορούσες να κάνεις, όλα ήταν μέσω lotteries, που αν ήσουν τυχερός, μπορούσες να αγοράσεις την κονσόλα. Δεν ξέρω γιατί αποφάσισαν να δωσουν τόσες λίγες κονσόλες στην αγορά αλλά υποθέτω επειδή δεν έχει αρκετά παιχνίδια που να ενδιαφέρουν το κοινό εδώ ακόμα. Οποτε ίσως να μην γινόταν sold out αν διέθεταν περισσότερες κονσόλες και αποφάσισαν να επικεντρωθούν στις μεγάλες αγορές, Ευρώπη, Αμερική.

  9. The Following 6 Users Say Thank You to muku For This Useful Post:

    Brazhlias (11-01-2021),djpar (11-01-2021),mihalis13 (11-01-2021),obione (11-01-2021),psx3 (11-01-2021),Slay (11-01-2021)

  10. #4128

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Νούμερα της κατάντιας του brand playstation στην Ιαπωνία.

    Ξεκάθαρα την έχει χάσει την αγορά και πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να κάνει για να το γυρίσει.

    https://twistedvoxel.com/playstation...es-japan-2020/
    Διολου περιεργο αν ψαξεις να δεις ποια ειναι τα πιο καλοπουλημενα παιχνιδια καθε μηνα σε αυτη την χωρα πχ τον Σεπτεμβριο.
    https://nintendosoup.com/famitsu-swi...ftware-shared/
    Κατα ενα τροπο θυμιζε το παλιο δικο μας top10 που βλεπαμε συνεχεια pro/fifa/call of duty/GTA
    Οχι οτι και στην Ευρωπη δεν βλεπαμε παιχνιδια της nintendo να πουλανε καλα,αλλα στην Ιαπωνια του δινουν και καταλαβαινει.

    Δεν ειναι δηλαδη θεμα το αν ειχαν ή δεν ειχαν πολλες κονσολες στην δικη τους αγορα διαθεσιμες. Ειναι οτι πολυ απλα δεν τους ενδιαφερουν τοσο τα περισσοτερα παιχνιδια που κυκλοφορουν περαν αυτων της nintendo.

  11. #4129
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Βασικά νμζ ότι είναι το form factor που παίζει ρόλο στην Ιαπωνία και μετά όλα τα αλλα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #4130
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Βασικά νμζ ότι είναι το form factor που παίζει ρόλο στην Ιαπωνία και μετά όλα τα αλλα.
    To form factor δεν παίζει τόσο ρόλο. Δηλαδή δεν βλέπεις τον άπειρο κόσμο να παίζει switch έξω αν αυτό εννοείς. Φυσικά θα δεις μερικούς στο μετρό ή κάπου έξω αλλά η πλειοψηφία όταν κινείται παίζει στα κινητά. Πραγματικά βλέπεις υπερβολικά πολύ κόσμο να παίζει στα κινητά στο μετρό. Πρώτα είναι το software, τα games για τις πωλήσεις των κονσολών. Και η Nintendo βγάζει system sellers για τα γούστα των ιαπώνων. Οτιδήποτε έχει να κάνει με Mario ή το Animal Crossing για παράδειγμα που προκαλεί πανζουρλισμό, καθορίζουν τις πωλήσεις. Στο playstation δεν κυκλοφορούν τόσο συχνά system sellers ούτε έχει τα games που θα έχουν απήχηση σε οικογενειακό setting για να πουλήσουν. Για παράδειγμα όταν κυκλοφόρησε το Final Fantasy VII Remake εδώ, το ps4 πούλησε πολλά κομμάτια και γενικά έγινε χαμούλης. Αλλά πόσες τέτοιες κυκλοφορίες είχε το ps4 αυτή τη γενιά ειδικά για την Ιαπωνία? Ελάχιστες. Παιχνίδια σαν το Last of US II ή God of War κλπ ναι μεν πουλάνε σχετικά καλά νούμερα εδώ αλλά δεν τα λες system sellers. Τα FF και Death Stranding για παράδειγμα πούλησαν περισσότερο απο τα exclusives της Sony. Αλλά και πάλι η Nintendo είναι άπιαστη γιατί πουλάει σε πολύ μεγαλύτερο κοινό. Τόσο σε hardcore όσο και σε casual gamers. Και χωρίς να είμαι ειδικός παρατηρώ ότι τα γούστα εδώ έχουν αλλάξει πολύ. Φαντάζομαι πριν 2-3 γενιές, οι hardcore gamers θα ήταν σε αρκετά μεγαλύτερα νούμερα από ότι τώρα. Προσωπικά δεν γνωρίζω άτομα (Ιάπωνες) να ασχολούνται με games στην ηλικία μου (35). Όσοι έχουν οικογένεια μόνο έχουν Wii ή Switch. Αντιθέτως όσοι ξένοι γνωρίζω, έχουν ps4 ή xbox. Όπως και να έχει η ζήτηση για ps5 ήταν μεγαλύτερη από τις κονσόλες που έδωσαν στην αγορά στο launch. Aν υπήρχε περισσότερο στοκ θα είχε πουλήσει περισσότερο. Νούμερα σαν τις άλλες αγορές δεν θα είχε σε καμία περίπτωση. Άλλωστε η αγορά εδώ δεν ειναι και πολύ μεγάλη. Όσο υπάρχουν hardcore gamers εδώ και όσο βγαίνουν παιχνίδια απο Ιαπωνικά studio για να απευθύνονται σε αυτούς, τόσο το playstation θα κάνει τις πωλήσεις που κάνει στην χώρα. Εκτός αν κάνει καμιά κίνηση η nintendo και βγάλει next gen hardware και τότε πιάσει όλη την πίτα, casual και hardcore κοινό.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to muku For This Useful Post:

    Leon_DiZ (12-01-2021),Slay (13-01-2021)

  14. #4131
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Δεν ξέρω αν το είδατε αλλά η Disney αναβίωσε τη Lucasfilm Games. Φαίνεται ότι πλέον θα λειτουργεί όπως και η Marvel, θα δανείζει δλδ τις IPs της σε διάφορα studio αντί να δίνει αποκληστικά δικαιώματα για κάποια χρόνια (Star Wars + EA).



    Η πρώτη ανακοίνωση ήρθε με το Indiana Jones από την Bethesda ενώ σήμερα έχουμε νέα ανακοίνωση, με νέο παιχνίδι Star Wars από την Massive [Ubisoft] (Division, Avatar)

    Lucasfilm Games' New Partnerships Mean the Galaxy's the Limit

    TODAY, LUCASFILM GAMES announced that it’s entering a partnership with Ubisoft to create an open-world Star Wars game. The title will be developed by Ubisoft’s Massive Entertainment, marking the first time that a company outside of EA has produced a Star Wars game since Disney acquired Lucasfilm in 2012, ending nearly eight years of exclusivity.

    Let’s start with Star Wars. Development on this new title is still very early—Massive is still recruiting for the project even—so details are sparse. Julian Gerighty, director of The Division 2 and The Crew, will serve as the game’s creative director, and the title will use Massive’s Snowdrop engine. Beyond that, Lucasfilm Games hasn’t revealed anything about the characters or settings within the Star Wars universe that the game will feature.



    This announcement follows yesterday’s news that Lucasfilm is partnering with Bethesda to create an Indiana Jones title, the first non-Star Wars AAA game out of Lucasfilm in years. The move marks a seismic shift for Lucasfilm’s approach to gaming, widening the tent for developers that want to create games using Lucasfilm franchises, particularly in the Star Wars universe.



    While EA had previously suggested that the company would have exclusivity on Star Wars games for 10 years, it seems like either that was misstated or the clock has run out early. (Lucasfilm would not confirm for WIRED either way.) Regardless, EA will keep making games in the future, but Lucasfilm Games is free to seek other partners.
    “EA has been and will continue to be a very strategic and important partner for us now and going forward,” Sean Shoptaw, senior vice president of Global Games and Interactive Experiences at Disney, told WIRED. “But we did feel like there's room for others.”
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    hakoo (16-01-2021)

  16. #4132
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Πολύ καλή κίνηση από την Disney και είναι κάτι που θα ήθελα να ακολουθήσουν και άλλες εταιρείες. Για παράδειγμα, υπάρχουν κινούμενα σχέδια που θα μπορούσαν να γίνουν πολύ δυνατά βιντεοπαιχνίδια (ακόμα και κάποια που έχουν γίνει θα μπορούσαν να γίνουν μεγάλες επιτυχίες). Και οι ίδιοι οι εκδότες θα ήθελα να δημιουργήσουν παραπάνω βιντεοπαιχνίδια με βάση υπάρχοντα ip, π.χ. φανταστείτε να βλέπαμε ένα Batman ή ένα X-Men με σενάριο επιπέδου The Last of Us: Part II ή God of War.

  17. #4133
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Μύρισε χρήμα η Disney γιαυτό το έκανε, έρχονται κ άλλες συνεργασίες
    Hear from the team at Massive, working to create this brand new Star Wars adventure!
    Στο παιχνίδι κ η ubisoft λοιπόν με την Massive που έφτιαξε το Division 2.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  18. #4134
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Μύρισε χρήμα η Disney γιαυτό το έκανε, έρχονται κ άλλες συνεργασίες

    Στο παιχνίδι κ η ubisoft λοιπόν με την Massive που έφτιαξε το Division 2.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Edit
    Το γράφει κ ποιο πάνω αομματος
    Καποιος delete κ τα δύο

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 13-01-2021 at 20:25.

    xbox:Christoforo7s

  19. #4135
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default Νέα από την βιομηχανία των videogames!

    Καλο οτι εγινε deal με Ubisoft, δεν ειμαι σιγουρος για το studio που επιλεχθηκε για την αναπτυξη βεβαια. Οχι γιατι δεν ειναι καλη η Massive, εχει βγαλει καλα παιχνιδια αλλα shooters κυριως.
    Σε καθε περιπτωση απο το να ειναι μονο στην ΕΑ τα δικαιωματα 1000 φορες στην Ubisoft( και σε οποιον αλλο), τουλαχιστον στα story open world games εχουν εμπειρια ολα της τα studio.
    Μπορει να βγει κατι καλο.
    Btw η Massive δεν αναπτυσσει εκεινο το avatar game υποτιθεται εδω και κατι χρονια?


  20. #4136
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Καλο οτι εγινε deal με Ubisoft, δεν ειμαι σιγουρος για το studio που επιλεχθηκε για την αναπτυξη βεβαια. Οχι γιατι δεν ειναι καλη η Massive, εχει βγαλει καλα παιχνιδια αλλα shooters κυριως.
    Σε καθε περιπτωση απο το να ειναι μονο στην ΕΑ τα δικαιωματα 1000 φορες στην Ubisoft( και σε οποιον αλλο), τουλαχιστον στα story open world games εχουν εμπειρια ολα της τα studio.
    Μπορει να βγει κατι καλο.
    Btw η Massive δεν αναπτυσσει εκεινο το avatar game υποτιθεται εδω και κατι χρονια?
    Ναι το ίδιο studio, πήρε κόσμο από το Division κ πήγε avatar, τώρα λογικά δεν ξέρω ποιους θα πάρει αλλά βλέπω division 3 να αργεί πολύ η να το παίρνει άλλο studio γιατί 3 παιχνίδια σύγχρονος δεν νομίζω να βγάλει.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  21. #4137

    Default

    Καλά θα το φτιάξει η massive?!?

    Το division 2 έχει ακόμα προβλήματα με πράγματα του division 1!!!
    Καλύτερα να έμενε στην ΕΑ

  22. #4138
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Tι ειδους προβληματα? Δεν παιζω τετοια παιχνιδια, ειχα την εντυπωση οτι τo Division (1+2) ειχε καλο reception γενικα...
    Αν δεν κανω λαθος ειναι και οι devs του far cry 3 αλλα και του AC REvelations αναμεσα σε αλλα.


  23. #4139
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Tι ειδους προβληματα? Δεν παιζω τετοια παιχνιδια, ειχα την εντυπωση οτι τo Division (1+2) ειχε καλο reception γενικα...
    Αν δεν κανω λαθος ειναι και οι devs του far cry 3 αλλα και του AC REvelations αναμεσα σε αλλα.
    Αυτά τα έφτιαξαν στην Ubisoft Montreal, με βοήθεια από άλλα studios, μέσα σε αυτά ήταν και η Massive.

    Δικά της είναι μόνο τα Division και το Avatar που έρχεται.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. #4140

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Tι ειδους προβληματα? Δεν παιζω τετοια παιχνιδια, ειχα την εντυπωση οτι τo Division (1+2) ειχε καλο reception γενικα...
    Αν δεν κανω λαθος ειναι και οι devs του far cry 3 αλλα και του AC REvelations αναμεσα σε αλλα.
    Έχει πάρα πολλά προβλήματα
    Ψάξε το λίγο στο ίντερνετ

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •