Ξέρω, υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα στα forums, αλλά όσο και να έψαξα δε βρήκα που να ικανοποιεί όλες τις απορίες μου...

Σκέφτομαι λοιπόν (το έχω σίγουρο καλύτερα), πως σε το πολύ 3 εβδομάδες θα είμαι κάτοχος ενός κατάμαυρού PlayStation 3...

Επειδή όμως δεν έχω κάποια σοβαρή οθόνη να το συνδέσω (οι 2 τηλεοράσεις του σπιτιού είναι ακατάλληλες-η μία 14 ιντσών και η άλλα προσελκύει πολύ κόσμο κάθε μέρα για τα δικά μου ωράρια), σκέφτηκα να μου κάνει δώρο ο Αι-Βασίλης ένα νέο Pc Monitor, έτσι για το καλό...(και να έχω και μια σοβαρή οθόνη για το pc..)

Αφού έψαξα, βρήκα αυτή την LG, με είσοδο HDMI και υποστήριξη HDCP (αν και δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει)...

Η ανάλυση της όμως φτάνει τα 1680x1050...Θα έχω κάποια προβλήματα με το ps3?Δηλαδή θα παραμορφώνεται η εικόνα, η θα έιναι καθαρά 720p όπως σε μια HD-ready TV?
Επιπλέον η συγκεκριμένη οθόνη δεν έχει ηχεία και λογικά δε θα έχω ήχο...Υπόψη πως δίπλα στο pc έχω ένα Phillips Hi-Fi, όπου μέχρι τώρα σύνέδεα το 360, μέσω κόκκινου-άσπρου καλωδίου(δεν έω ιδέα για το πως λέγονται-είμαι άσχετος με καλωδιοσεις....)...Μπορώ να συνδέσω εκεί την κονσόλα άφοβα, τη στιγμή που την έσω συνδεδεμένη και στην HDMI είσοδο της οθόνης?