Elden Ring λοιπον. Ειμαι στις 25 ωρες και περναω παρα πολυ καλα μεχρι στιγμης. Δεν εχω δυσκολευθει ιδιαιτερως και παραδοξως δεν εχει χρειαστει ακομα να κανω grinding. Εχω φαει το πρωτο βασικο boss και οτι αλλο κυκλοφορει στις 2 πρωτες περιοχες. Παιζω ps4 version και παιδια ειναι απλα perfection. Χειρισμος κλασσικα αψεγαδιαστος ολα τα γνωστα συστηματα λειτουργουν οπως πρεπει και με εξτρα προσθηκες που δουλευουν πολυ ωραια.

Ο κοσμος οτι εχω δει μου αρεσει παρα πολυ, το καλλιτεχνικο κομματι οπως το περιμενα ειναι τοπ και η εξερευνηση και η ανακαλυψη νεων πραγματων η μεγαλη αποκαλυψη του παιχνιδιου σε σχεση με τους προκατοχους του.

Το αλογο ειναι απο τα καλυτερα εβερ σε παιχνιδι. Οχι μονο οσον αφορα στο traversing αλλα ιδιως στο combat. Ειμαι πραγματικα εντυπωσιασμενος το ποσο καλα δουλευει το combat.

Κατα τα αλλα σαν αρνητικο εχω το online κομματι που με ταλαιπωρει με τις αποσυνδεσεις. Το απενεργοποιησα βεβαια οποτε παει και αυτο.

Ενα αλλο θεμα που ομως το εχω με ολα τα souls παιχνιδια ειναι τα μενου. Ξερω οτι ολοι αυτοι οι μηχανισμοι ειναι υπευθυνοι για το τοσο μελετημενο και ισσοροπημενο gameplay αλλα ολα αυτα τα μενου με κουραζουν. Επισης καποιες διαδικασιες ειναι αρκετα «γραφειοκρατικες» να το πω ετσι. Ακολουθει παραδειγμα απο το πρωτο μπος στο παιχνιδι χωρις σποιλερ:

Τρως το μπος σου πεταει ενα αντικειμενο. Διαβαζεις την περιγραφη και σου λεει οτι για να το ενεργοποιησεις πρεπει να πας εκει. Πας εκει το ενεργοποιεις, διαβαζεις την περιγραφη, το κανεις equip και βλεπεις οτι δεν δουλευει. Ξαναδιαβαζεις την περιγραφη και δεν καταλαβαινεις που εχεις κανει και τι λαθος.. και τελικα μπαινεις reddit και διαβαζεις οτι για να λειτουργησει το ενεργοποιημενο αντικειμενο που το εχεις κανει equip πρεπει να χρησιμοποιησεις ενα αλλο αντικειμενο (που δεν το αναφερει καν η περιγραφη) και οχι μονο αυτο αλλα μαθαινεις οτι το αντικειμενο αυτο θα λειτουργει για οσο εισαι ζωντανος. Αν δηλαδη πεθανεις παει το εχασες πρεπει να ξαναχρησιμοποιησεις το consumable που το ενεργοποιει..



Κουραστικα και που το εγραψα. Το χειροτερο ειναι οτι εφαγα το μπος στις 2 το πρωι και μεχρι να καταλαβω τελικα πως λειτουργει η ολη φαση με το αντικειμενο, ειχε παει 3:30 η ωρα και κοιμηθηκα 3 ωρες εκεινη τη μερα..

Γενικα πολλα μενου πολλοι μηχανισμοι οι οποιοι δεν περιγραφονται καθωσπρεπει στον παικτη και εισαι στο ψαξιμο συχνα πυκνα. Σε ενα βαθμο ωραιο, σε εναν αλλο βαθμο ολιγον αχρειαστη ταλαιπωρια.