Quote Originally Posted by cocous View Post
Πραγματικά θα έκανα θυσία και θα έπαιρνα με κάθε κόστος αν υπήρχε κάτι τόσο καλό. Ξεχασες να αναφέρεις το wireless

Cocous
Επειδη εχουμε ξανακάνει αυτη την συζητηση για το ps5 (είχες καποια παραπονα για ανάλυση-frames) νομιζω οτι αυτοσαμποτάρεις λιγο την ευχαριστηση που μπορείς να παρεις απο αυτο το υπεροχο χομπι μας

Και ειναι κρίμα γιατι μπορείς να χαρεις μια τεχνολογία για αυτο που ειναι σημερα. Εννοω οτι και το ps5 ήταν πολύ δυνατο και ειναι ακομα είναι σε σύγκριση με παλιοτερες κονσολες οταν αυτές κυκλοφόρησαν, όπως επισης και το psvr2 ειναι ακόμα πιο δυνατό για το 2023. Μιλαμε για τεχνολογία που συγκρινεται μονο με πολυ ακριβα pc headsets και παλι ειναι καλύτερο σε 5-6 χαρακτηριστικά σε συγκριση με οτιδηποτε υπαρχει εκει έξω αυτη τη στιγμη! (HDR,OLED, εκμετάλλευση του eye tracking, haptics, adaptive triggers, head rumbling).

Η σονυ ήδη για μένα ρίσκαρε πολύ με τα 600 και παιζει να έχει καταστρέψει ήδη το potential του headset με αυτό το κόστος και δεν το ξερουμε ακομα. Γιατι το potential του περιφερειακού δεν καθορίζεται μονο απο τα τεχνικά χαραρτηριστικά του, αλλα και απο το σε πόσο κόσμο θα φτάσει. Το σε πόσο κόσμο θα φτάσει έχει τεράστια αντίκτυπο και θα καθορίσει το αν θα παίζεις RE8 και GT7 ή Cactus VR...

Να υπενθυμίσω οτι τα πανάκριβα pc headsets 1000+ κυρίως Caktus VR παιχνίδια απολαμβάνουν, γιατί το primax VR δεν το εχει αγοράσει κανείς! ''Ω σουπερ ανάλυση, κοιτα πως δειχνει ο κάκτος με τα 3 πολύγωνα'' . Προφανώς υπερβάλω, δεν υπάρχει μονο αυτό το παιχνίδι, αλλα για να εκμεταλλευτείς το VR χρειάζεται ακριβές παραγωγές. Και στο launch του psvr2 έχουμε ήδη 3 ακριβες παραγωγες.

Αν είχαμε σημερα το ps6 στα χέρια μας είμαι βέβαιος οτι θα μπορούσαμε να βρουμε άπειρα ελατώματα. Και μιλάμε για console gaming που ας πουμε ξεκινησε στα 80s. Το VR απο την άλλη ουσιαστικά ξεκινησε στα μεσα την προηγούμενης 10ετίας. Βσκ αυτό που κατα βάθος θέλεις και το γράφεις στο παραπάνω quote, δλδ μια τεχνολογία που ξεφεύγει απο τα σημερινά δεδομένα νομίζω οτι ήδη το έκαναν με το psvr2 και με το παραπάνω. Μπορώ να σου βρω ελαττώματα για τα πάντα. Και το tracking πχ δεν ειναι τέλειο (θέλει διαχυτο φώς για να τρέξει καλά και πάλι όχι τέλεια..), αλλα για πρώτη φορά στην ιστορία όσο παίζω console games βγαίνουν τοσα παιχνίδια σε κονσολα που χωρις να ειναι optimised ως exclusives δειχνουν καλύτερα ή εφάμιλλα με pc+pcvr των 3000+ ξερω γω. Και δεν μιλάμε για λίγο καλύτερα. Στο song of smoke και moss προσθεσαν πολύγωνα, βλάστηση, haptics και και!. To Demeo διαβάζω επίσης ειναι πιο ομορφο απο την pc vr version. Και φαντάζομαι και άλλα games το ίδιο.

Ειναι τέλειο; με την καμία! Για κάθε μα κάθε χαρακτηριστικό θα σου βρώ ελάττωμα. Σε 20 χρόνια θα γελάνε με αυτό το περιφερειακό. Αλλά αυτό ειναι. Εδω βρίσκεται η τεχνολογία του VR σήμερα και νομίζω οτι η σονυ αποφάσισε να προσπαθήσει να ξεπεράσει τα όρια του που βρισκόμαστε σήμερα. Με ρίσκο να καταστρέψει την βιωσιμότητα του headset (βλ.600 ευρω)

Ολα αυτά τα λεώ για να τα ακούσω και εγώ. Αφού το μεγαλύτερο μου παράπονο μέχρι στιγμής είναι το πως στέκεται στο κεφάλι. Δεν έχω δει κανενα να διαμαρτυρεται για αυτό. Ελπιζω να βρβ τρόπο να μη με ενοχλει.

Συμφωνω απόλυτα με το μήνυμα σου παραπάνω για τα lenses. Χίλιες φορές χάλια sweet spot και να μπαίνω στο kayak σε νύχτα και να ξεχνάω για λίγο οτι παίζω παιχνίδι έχοντας γίνει full immersed στο χώρο. Αφου αυτά τα lenses απο οτι καταλαβαίνω δίνουν καλύτερα το HDR.



Επίσης εδω να συμπληρώσω οτι αρχίζω και καταλαβαίνω τις δυνατότητες του tempest. Ειναι όπως και το HDR. Η εικόνα που βλέπεις και ο ήχος που ακούς είναι πλέν πιο ''σωστός''. Βάζει και αυτό το λιθαράκι του στο να νιώσεις οτι βρίσκεσαι εκεί. Πχ GT7 στο showroom. Απλα χαλαρώνεις και ακούς τους ήχους του περιβάλλοντος να έρχονται από διάφορες κατευθύνσεις (στις λεπτομέρειες είναι αρκετά καλύτερο απο το 3d του psvr1). Το ελικόπτερο περνά απο πανω, γυρνας το κεφαλι, ξέρεις οτι ειναι εκει που θα κοιτάξεις. Στο RE8 ακουω λεπτομερέστατα τα κρεμασμένα παιχνιδάκια του μωρού που βρίσκονται στο πάτωμα κ.α. Δεν το καταλαβαίνεις με την μια. Αλλα ολα αυτά βάζουν το λιθαράκι τους όπως είπα και παραπάνω.