Να πω και εγώ τα δικά μου μιας και το τελείωσα πριν από κανένα δίμηνο.

Αν κάτι βάζω πάνω από όλα σε αυτό το παιχνίδι για μένα είναι ο ήχος. Έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά σε αυτό το κομμάτι.
Τα ηχητικά εφέ έχουν πολύ έντονη προσωπικότητα και δε θυμίζουν κάτι άλλο που να έχω ξανακούσει.
Μόνο και μόνο ο ήχος μου έφτανε για να με πωρώσει.

Επίσης το art direction ήταν απλά συγκλονιστικό για τα γούστα μου.



Ναι, το gameplay ήταν επίσης σε πολύ υψηλά επίπεδα.
Άνετο, ακριβές και πάνω απ' όλα ήταν διασκεδαστικό.

Περισσότερες λεπτομέρειες δε θα πω για το σύνολο του παιχνιδιού, τα λέει από πάνω ο Valkyre με το νι και με το σίγμα.

Όμως, πραγματικά δε ξέρω πως την έχουν δει στη Remedy. Ας αφήσουμε στην άκρη τα τεχνικά που είναι οκ το λιγότερο εντυπωσιακά.

Ας βρουν κάποιον να γράφει ενδιαφέρουσες ιστορίες. Σαν εταιρία μου δίνει την εντύπωση πως θέλει διακαώς να κάνει ψαγμένα σενάρια
και τελικά καταλήγει απλά να κάνει μπούρδες. Από το Alan Wake, στο Quantum Break και τώρα στο Control. Πολλές ωραίες ιδέες ξαναλέω
στο οπτικό / εικαστικό κομμάτι που καταρρέουν γιατί στο τέλος μένουν μόνο σαν απλά ωραίες ιδέες που έχουν σα σκοπό να εντυπωσιάσουν πρόσκαιρα.

Το παιχνίδι το τελείωσα αλλά το τελείωσα έχοντας χάσει το ενδιαφέρον από τη μέση και έπειτα.
Αν ήταν ένα παιχνίδι που δε προσπαθούσε να πουλήσει μούρη ότι και καλά είμαστε πολύ ψαγμένοι νομίζω δε θα είχε ξενερώσει τόσο.

Επειδή όμως στη Remedy συνεχώς πουλάνε φούμαρα, μπερδεύουν τα πράγματα χωρίς να βγάζουν νοήμα (Alan Wake με ακούς
τα σενάρια τους έχουν κάτι τρύπες τεράστιες και πάνω σε όλα αυτά έχουν μια στάση στις συνεντεύξεις του τύπου είμαστε απλά γαμάτοι και αυτό που κάνουμε δε το κάνει κανείς,
απλά ξενερώνω όταν παίζω κάτι τόσο μέτριο στο σενάριο.