Ας πω κι εγώ δυό λόγια για το παιχνίδι.Το έχω τελειώσει,έχω πάρει το Platinum κι έχω βγάλει και όλα τα dlc trophies.
Το παιχνίδι είναι ένα Spider-Man open world game όπου σε κάνει να νιώθεις ότι είσαι ο Spider-Man ακριβώς όπως τα κατάφεραν τα Arkham games για τον Batman.
Το σύστημα μάχης είναι πολύ διαφορετικό από τα Arkham και θεωρώ τις συγκρίσεις ανόμοιες,μιας και στο ένα παίζεις full counter και στο άλλο παίζεις full evade/agility.
Το σύστημα traversing με το web swinging είναι εξαιρετικό και δίνει πάρα πολλά εργαλεία στον παίκτη.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είναι αρκετά ευχάριστο να πηγαίνεις από point of interest σε point of interest χωρίς να χρειάζεσαι fast travel.Μέσα σε 50 ώρες να το χρησιμοποίησα 10 φορές όλο κι όλο,με τις 5 πρώτες για να πάρω το trophy.
Κατά τ'άλλα συμφωνώ πως τα activities είναι τα κλασσικά που έχουμε δει άπειρες φορές.Όμως η ειδοποιός διαφορά έγκειται στο ότι με το σύστημα μάχης και traversing που έχει ο τίτλος,είναι απίστευτα ευχάριστα και δεν γίνονται ποτέ κουραστικά,ενώ ακόμα και τα collectibles,όσο goofy κι αν ακούγονται,δίνουν ωραίο backstory info και δεν υπάρχουν απλά για να υπάρχουν.
Τέλος η ιστορία ήταν εξαιρετική,το φινάλε με τσάκισε,για μένα 10/10.Και αυτό κυρίως διότι η συνολική εμπειρία ήταν τόσο ευχάριστη που με έκανε να μη μετανιώνω ούτε λεπτό για το χρόνο που επένδυσα πάνω του.
Φυσικά κι έχει αρνητικά,βλέπε τα random activities που εμφανίζονται λίγο πριν φτάσεις εκεί που θες(πάντα μα πάντα όμως)και τα εύκολα boss fights.
Για μένα GOTY18.Όχι,δεν είναι τέλειο,αλλά και μόνο για αυτά που μου έδωσε ο τίτλος και η συνολική γεύση που μου άφησε,τον αξίζει τον χαρακτηρισμό.
Άντε και σε μια βδομάδα έρχεται το δεύτερο dlc.