Results 1 to 16 of 16

Thread: Capture GT5 gameplay με capture card

  1. #1
    Advanced Member cobradrama's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Δράμα
    Posts
    394
    PSN ID
    cobradrama
    Name
    Γιώργος

    Default Capture GT5 gameplay με capture card

    Με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (SPEED 12) και εγώ δέν έχω ασχοληθεί,αλλά θα την βρούμε την άκρη.

  2. #2
    Advanced Member STI_GR's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    βεροια
    Posts
    453
    PSN ID
    STI_GR

    Default

    απλα τα πραγματα με το SPEED12. πολυ καμπερ μπροστα για να εχεις καλο τιμονι, και πολυ αποκλιση πισω και το πιο σημαντικο αν θες να ανεβεις στα rankings να βαλεις ανεσης μαλακα πισω...
    R.I.P. MARCO #58


    Η ΔΙΟΠΤΡΑ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ....

  3. #3
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    ^^^έιμαι στην 204(τουλάχιστον μέχρη το μεσημέρι) ....με άνεσης σκληρά εμπρός-πίσω....

  4. #4
    teo_koskina's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Αρχαία Ολυμπία
    Posts
    10
    PSN ID
    teo_koskina
    Name
    Θοδωρής

    Default

    Μπραβο cobradramα,ωραια δουλεια,θα κοιταξω να φτιαξω ενα NSX που εχω.

  5. #5
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Γεια χαρά παίδες!

    Σίγουρα όλοι μας όταν παίζουμε ps3 έχουμε κατορθώσει μερικά highlights όπως φοβερά γκολ σε pro & fifa, τρομερά headshots στο call of duty,ατέλείωτο drifting στο gran turismo και άλλα πολλά!
    Όμως επειδή δεν είμαστε όλοι μας κάτοχοι πανάκριβων pc που να υποστηρίζουν άμεση σύνδεση με το ps3 για την εγγραφή αυτών των πολύτιμων στιγμών που θα θέλαμε να απαθανατίσουμε υπάρχει και η πιο φτηνή λύση,αυτή της capture card!
    εκτός του παρόντος αφήνω τα tv-tuners που υπάρχουν πλέον σε πολλά pc που κάνουν την ίδια δουλειά.

    Σίγουρα έχετε αναρωτηθεί πως πολλοί gamers στο youtube καταφέρνουν και "γράφουν" το gameplay τους σε τέλεια ποιότητα...
    ορίστε λοιπόν η εύκολη λύση!


    το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να αγοράσετε μια είτε από ebay(10-30ευρώ)
    ή από ελλάδα σε κάποιο από τα μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών(40-70ευρώ)

    η σύνδεσή της είναι αρκετά απλή αφού είναι σχεδόν plug n play...
    ***[1]εγκαθιστούμε το λογισμικό που συνοδεύει με cd-rom την κάρτα μας στον υπολογιστή.
    ***[2]γυρίζουμε από HDMI σε scart μέσα από το μενού του ps3 και βάζουμε το scart στην υποδοχή του στη πίσω μεριά της κονσόλας
    ***[3]βγάζουμε από το scart την υποδοχή ώστε να μείνουν τα 3 φισάκια (κόκκινο,κίτρινο,άσπρο)
    ***[4]τα συνδέουμε στα αντίστοιχα φισάκια με τα χρώματα στη κάρτα
    ***[5]συνδέουμε την άλλη άκρη της κάρτας στο pc (usb)

    και είμαστε έτοιμοι τρέχοντας το πρόγραμμα που εγκαταστήσαμε να γράψουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

    ***να σημειωθεί πως μπορούμε να γράψουμε εκτός από gaming και τηλεόραση καθώς και να προβάλουμε προγράμματα(νόβα) μέσω streaming σε vimeo και ούτω καθ' εξής..

    για απορίες και βοήθεια σχετικά θα χαρώ να βοηθήσω στο παρόν thread
    την δικιά μου την περιμένω από το ebay αρχές Απρίλη οπότε και θα κάνω ένα update!!!

    [important note]-επειδή δεν θέλω να παρεξηγηθώ από κανέναν δεν θα δώσω λινκς εκτός κι αν το επιτρέπουν οι moderators..δεν προσπαθώ να διαφημίσω κάτι απλά να βοηθήσω να κάνουμε λίγο πιο εύκολη την ζωή μας..
    Last edited by george13gr; 23-03-2011 at 19:33.

  6. #6
    Advanced Member cobradrama's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Δράμα
    Posts
    394
    PSN ID
    cobradrama
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by george13gr View Post
    τελικά θα λύσω το θέμα της εγγραφής βίντεο μια για πάντα !!
    αγόρασα από e-bay 2 capture cards!!
    http://viewitem.eim.ebay.gr/USB-Capt...523214358/item

    sorry για το οφφ-τόπικ..
    Είναι το ίδιο σύστημα καλωδίων με αυτό που έδειξες από e-shop Γιώργη έτσι???Απλά εκείνο είχε 44 ευρώ.

  7. #7
    Junior Member skylark's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4
    PSN ID
    Vijistef

    Default

    Quote Originally Posted by cobradrama View Post
    Με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (SPEED 12) και εγώ δέν έχω ασχοληθεί,αλλά θα την βρούμε την άκρη.
    Το συγκεκριμενο αυτοκινητο που το βρισκουμε;;

  8. #8
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Οτι δεν υπάρχει στις αντιπροσωπείες σημαίνει ότι είναι standard car και θα το βρεις (με λίγη τύχη) στα μεταχειρισμένα.

  9. #9
    teo_koskina's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Αρχαία Ολυμπία
    Posts
    10
    PSN ID
    teo_koskina
    Name
    Θοδωρής

    Default

    παιδια μπορειτε να μου πειτε αυτο το καλωδιο τι κανει για να το αγορασω και εγω?ειμαι λιγο ασχετος

  10. #10
    Advanced Member cobradrama's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Δράμα
    Posts
    394
    PSN ID
    cobradrama
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by teo_koskina View Post
    παιδια μπορειτε να μου πειτε αυτο το καλωδιο τι κανει για να το αγορασω και εγω?ειμαι λιγο ασχετος
    Είναι ουσιαστικά μια capture card για να μεταφέρεις τα replay video του Gran Turismo στον υπολογιστή σου.Μένει να δούμε τώρα το πώς και άν θα δουλέψει αυτό το πράγμα.

  11. #11
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by cobradrama View Post
    Είναι ουσιαστικά μια capture card για να μεταφέρεις τα replay video του Gran Turismo στον υπολογιστή σου.Μένει να δούμε τώρα το πώς και άν θα δουλέψει αυτό το πράγμα.
    γιατί να μη δουλέψει ρε?το you tube έιναι γεμάτο από δαύτα!

  12. #12
    Cool Member extacy's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Xylokastro
    Posts
    241
    PSN ID
    Extacy156

    Default

    το μονο πραγμα που ισως δημιουργησει προβλημα ειναι το οτι αναγκαστηκα θα πρεπει να βαλεις το ps3 να δινει εικονα στο component οποτε στην tv δεν θα βλεπεις τιποτα... βεβαια μπορει να σου δινει την δυνατοτητα να βλεπεις αυτο που γραφεις στην οθονη του pc την στιγμη που κανει encoding οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα

  13. #13
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by extacy View Post
    το μονο πραγμα που ισως δημιουργησει προβλημα ειναι το οτι αναγκαστηκα θα πρεπει να βαλεις το ps3 να δινει εικονα στο component οποτε στην tv δεν θα βλεπεις τιποτα... βεβαια μπορει να σου δινει την δυνατοτητα να βλεπεις αυτο που γραφεις στην οθονη του pc την στιγμη που κανει encoding οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα
    κοίτα να δεις αν θες και εικόνα στην tv ταυτόχρονα υπάρχουν splitters (εξτρά)
    αλλά το θεωρώ φασαρία...
    αν όμως έχεις netbook άστα να πάνε..
    η δυνατότητα να παίζεις και να γράφεις ταυτόχρονα είναι το ζητούμενο και αυτό κάνει το μηχάνημα..

  14. #14
    Cool Member extacy's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Xylokastro
    Posts
    241
    PSN ID
    Extacy156

    Default

    θα παιζεις ομως στην οθονη του pc ομως ε?
    το εψαξες να δεις αν προβαλει στην οθονη το σημα που παιρνει απο το ps3? λεω μηπως το μετατρεπει κατευθειαν σε avi η mpg και δεν βλεπεις κατι στην οθονη

  15. #15
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by extacy View Post
    θα παιζεις ομως στην οθονη του pc ομως ε?
    το εψαξες να δεις αν προβαλει στην οθονη το σημα που παιρνει απο το ps3? λεω μηπως το μετατρεπει κατευθειαν σε avi η mpg και δεν βλεπεις κατι στην οθονη
    όχι Νίκο το σήμα από την στιγμή που βγαίνει στο component(scart)γίνεται αναλογικό και παίζει κανονικότατα σε pc!φυσικά με το συνοδευόμενο πρόγραμμα ανάγνωσης και εγγραφής..


    **ζητήθηκε από τους moderators να μεταφερθούν τα σχετικά ποστ με τις capture cards σε νέο θρεντ όπου και θα κάτσω να γράψω αναλυτικά τι γίνεται!!

  16. #16
    Cool Member extacy's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Xylokastro
    Posts
    241
    PSN ID
    Extacy156

    Default

    Quote Originally Posted by george13gr View Post
    όχι Νίκο το σήμα από την στιγμή που βγαίνει στο component(scart)γίνεται αναλογικό και παίζει κανονικότατα σε pc!φυσικά με το συνοδευόμενο πρόγραμμα ανάγνωσης και εγγραφής..
    α οκ αφου εχει αυτη την δυνατοτητα μπορεις να γραφεις και να παιζεις ταυτοχρονα...



    το βλεπω για group buy

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •