Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 72

Thread: seasonal events- TIME TRIAL & DRIFT TRIAL

  1. #1
    Advanced Member STI_GR's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    βεροια
    Posts
    453
    PSN ID
    STI_GR

    Default seasonal events- TIME TRIAL & DRIFT TRIAL

    ας αναφερουμε εδω οτιδηποτε για συμβουλες - χρονους -ποντους γιατι στο αλλο θρεντ γεμισαμε θεωρια.



    ασχοληθηκα εχθες λιγο με την trial mountain με ενα subaru wrc '03. εκανα 1:33.1+ βλεπω τους αλλους χρονους και μααααααλλον θελει πολυ ψαξιμο το setup..... αν και για μια στιγμη ψιστεψα οτι να εχω κανα δευτερολεπτο να κατεβασω..... ειδομεν.......

    R.I.P. MARCO #58


    Η ΔΙΟΠΤΡΑ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ....

  2. #2
    PS4forums Fanatic giannislazy's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    2,410
    PSN ID
    GiannisLazy

    Default

    Επιτέλους, ας ελπίσουμε εδώ να μείνουμε απέξω από ψευτοτσακωμούς. Ας κρατηθεί αυτό το thread ως συμβουλές για setup και μόνο....

    Στο θέμα μας τώρα. Στην trial mountain εγώ με ένα EVO VI rally car είμαι 600ος. Επειδή δεν το έχ με ρυθμίσεις όποιος ξέρει κάτι, καλοδεχούμενο είναι...

  3. #3
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν θελω να σας χαλασω το θρεντ και ζητω συγνωμη προκαταβολικα για το οφφτοπικ αλλα οταν βλεπω σποντες και ανακριβειες χρειαζεται να το ξεκαθαρισω.

    α) Κανεις δεν "ψευτοτσακωνεται". Μερικοι εχετε μπερδεψει την διαφωνια και τον διαλογο/συζητηση/debate με τον τσακωμο. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

    β) Το θρεντ ηταν μια χαρα γεματο βοηθειες για πολλα παιδια (τα "ευχαριστω" ειναι παρα πολλα) και οχι "θεωριες", μεχρι τη στιγμη που ο Καζουνορι κατεστρεψε παντελως τους συγκεκριμενους αγωνες με τα νεα δεδομενα. Νομιζω ηταν λογικο καποιοι να ξενερωσουν, καθως δεν υπηρχε λογος πλεον για συζητηση περι ρυθμισεων...

    Αυτα. Carry on και καλοριζικο

  4. #4
    PS4forums Fanatic giannislazy's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    2,410
    PSN ID
    GiannisLazy

    Default

    Ρε Val εγώ πιθανόν να κατάλαβες ότι η άποψή μου είναι ότι συμφωνώ με αυτά που λες.
    Στο τέλος τέλος δεν ήταν ακατόρθωτα τα προηγούμενα events. Kαι με τις συμβουλές σου και την επιμονή μου κατόρθωσα και τα έβγαλα τελικά όλα. Για εμάς ναι το χάλασε ο Ιάπωνας. Ποτέ δεν ξέρεις όμως τι θα γίνει ξανά στο μέλλον. Αλλά δυστυχώς στο internet δεν μπορείς να βρείς το δίκιο σου γιατί ο καθένας παρεξηγήται με το παραμικρό. Η διαφορετική γνώμη δεν σημαίνει ότι είναι και λάθος. Και τελικά χάνεται και η ουσία. Ποια είναι αυτή; Ότι παίζουμε για την πλάκα μας, και όπως ευχαριστιέται ο καθένας το παιχνίδι.
    Πρέπει να συμφωνήσουμε ότι όλη η κουβέντα αυτή έχει γίνει ήδη πολύ κουραστική για εμάς που είμασταν απ'έξω και πιθανόν και για έσας, και να προχωρήσουμε στην ουσία του θέματος....

    Εσύ που βλέπω ότι το κατέχεις το θέμα... Έχεις καμία συμβουλή για τα time trials?

  5. #5
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Με τα Trials τα προηγουμενα δεν ειχα ασχοληθει καθολου οπως ειπα. Τωρα που καταστραφηκαν τα seasonal race events θα ξεκινησω κι εγω να ασχολουμαι. Σημερα κιολας θα εχω την πρωτη μου επαφη. Οτι βρω/μου προκυψει/ανακαλυψω, σιγουρα θα το μοιραστω μαζι σας.

  6. #6

    Default

    Kalispera.
    Asxolithika ligo me thn trial mountain k xarika pou eida 3-4 ellhnikes shmaies stis 100 prwtes theseis pagosmiws (anamesa tous k to diko mou ID). Ayto pou katalava einai pws den paizei rolo toso poly to setup. Pera apo ena sxetiko rythmisma tou gearbox k ths anarthshs. Ayto pou exw na pw einai pws voithaei poly to flat out, dhladh monimws pathmeno to gazi me parallhlh xrhsh frenou mono k oso xreiazetai. Meta apo 2 peripou wres katafera ena xero 1.31.00 opote nomizw pws to 1.29.00 pou einai xronos 20adas einai efiktos.

  7. #7
    PS4forums Fanatic giannislazy's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    2,410
    PSN ID
    GiannisLazy

    Default

    Τι ρυθμίσεις είχες στο gearbox & suspension?

  8. #8
    Advanced Member cobradrama's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Δράμα
    Posts
    394
    PSN ID
    cobradrama
    Name
    Γιώργος

    Default

    Άποψή μου είναι πως πολύ σωστά φτιάχτηκε αυτό το thread με συμβουλές
    και tips για τα ΤΙΜΕ-DRIFT TRIALS,και μπράβο στον STI για την ιδέα
    που είχε.

    Οι season αγώνες μπήκαν μόνο και μόνο για την ανανέωση των αγώνων του παιχνιδιού και για μάζεμα χρημάτων.Άλλωστε μπορείς να
    τους παίξεις μόνο μία φορά(με την προυπόθεση ότι έχεις πάρει χρυσό).

    Τώρα όσον αφορά τους χρόνους στις πίστες και τα σκόρ στο drift,
    εδώ είναι τώρα το παλούκι της υπόθεσης με τις ρυθμίσεις.

    Να καταφέρεις να σετάρεις έτσι το αυτοκίνητό σου ουτοσώστε να
    συναγωνιστείς τους υπολοίπους.Κατά αυτόν τον τρόπο βελτιώνεις και το
    αυτοκίνητό σου και τις οδηγικές σου ικανότητες.

    Και στο φινάλε φινάλε δέν υπάρχει ωραιότερο πράγμα για τον λάτρη
    του παιχνιδιού να ξέρει πως βρίσκεται ανάμεσα στους 260 καλύτερους παίχτες του GT5(τόση είναι η λίστα).

    Όλα τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και δέν υποχρεώνεται κανένας να τα συμμερίζεται μαζί μου.

  9. #9
    Elite george13gr's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    ΑΙΓΙΟ
    Posts
    828
    PSN ID
    george13gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    εγώ σε όλα τα drifts με την corvette 60 am morisson και ds3 έφτασα μέχρι την 426 θέση...κλαψ........θέλει πολύ δουλειά...

  10. #10
    Advanced Member STI_GR's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    βεροια
    Posts
    453
    PSN ID
    STI_GR

    Default

    καλημερα εκανα πολυ δυνατο καφε σημερα και εγραψα 1:17,944 στην 196 στο time trial DEEP FOREST (350ps). to το αμαξι το εχω χαμηλωσει και σκληρηνει σχεδον τερμα, τις αντιστρεπτικες στο 7 και καμπερ 0,5 μπρος πισω.
    στο αλλο time trial με τα τετρακινητα εχω 1:31,494 180 θεση
    R.I.P. MARCO #58


    Η ΔΙΟΠΤΡΑ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ....

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by giannislazy View Post
    Τι ρυθμίσεις είχες στο gearbox & suspension?


    Telikh 250

    Suspension: R.Height -40 F/R , S.Rate f9,0 r8,0 , Dampers F 2(2), R 1(1) , Bars F/R 7, Camber F/R 2,5 , Toe F/R -55.

  12. #12
    PS4forums Fanatic giannislazy's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    2,410
    PSN ID
    GiannisLazy

    Default

    Θα τα δοκιμάσω τώρα...

  13. #13
    PS4forums Fanatic giannislazy's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    2,410
    PSN ID
    GiannisLazy

    Default

    Quote Originally Posted by eastbeast9 View Post
    Telikh 250

    Suspension: R.Height -40 F/R , S.Rate f9,0 r8,0 , Dampers F 2(2), R 1(1) , Bars F/R 7, Camber F/R 2,5 , Toe F/R -55.
    Τις δοκίμασα τις ρυθμίσεις σου φίλε μου, αλλά τίποτα.... Όχι ότι είμαι οδηγάρα και με χάλασαν οι συμβουλές σου αλλά δεν μπορούσα να στρίψω σε σχέση με πρίν. Δεν το βάζουμε κάτω όμως...

  14. #14
    Advanced Member cobradrama's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Δράμα
    Posts
    394
    PSN ID
    cobradrama
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by giannislazy View Post
    Τις δοκίμασα τις ρυθμίσεις σου φίλε μου, αλλά τίποτα.... Όχι ότι είμαι οδηγάρα και με χάλασαν οι συμβουλές σου αλλά δεν μπορούσα να στρίψω σε σχέση με πρίν. Δεν το βάζουμε κάτω όμως...
    Μιά μικρή συμβουλή.Οι ΑΚΡΙΒΕΙΣ ρυθμίσεις έχουν διαφορετικό αποτέλεσμα
    από οδηγό σε οδηγό.Θα πρέπει να ταιριάζουν απόλυτα τα στύλ οδήγησης
    ανάμεσά σας για να έχετε τις ίδιες ρυθμίσεις.


    Ξεκινάς αρχικά με τα ΒΑΣΙΚΑ,πχ.ύψος αμαξώματος,φρένα,κιβώτιο,και λίγο σκλήρεμα της ανάρτησης,
    και αφού ρίξεις καμιά 10 γύρους και ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ το πώς συμπεριφέρετε το αυτοκίνητο,
    τότε κάνεις τις απαραίτητες μικρορυθμίσεις για να το φέρεις στα μέτρα σου.


    Το όλο μυστικό είναι να καταλαβαίνεις το
    τί χρειάζετε το αμάξι για να γίνει πιό γρήγορο στην πίστα με βάση το στύλ οδήγησής σου.


    Αλλάζεις ελαφρώς το camber για παράδειγμα,κάνεις πάλι μερικούς γύρους
    και βλέπεις άν αυτή η αλλαγή που έκανες σε οδήγησε σε καλύτερο ή
    σε χειρότερο χρόνο.


    Αυτά τουλάχιστον κάνω εγώ προσωπικά σε κάθε time-drift trial.

  15. #15
    PS4forums Fanatic giannislazy's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    2,410
    PSN ID
    GiannisLazy

    Default

    Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο για το στυλ οδήγησης.
    Αλλά όταν μου λες για camber εγώ σκέφτομαι κινέζικα γιατι δεν έχω ιδέα τι κάνει σε ένα αμάξι μια αλλαγή σε αυτό. Οι αλλαγές στα φρένα ή στο κιβώτιο είναι εύκολο και λογικό.
    Αλλά για το camber, LSD, αντιστρεπτικές, αναρτήσεις (εκτός από το ύψος) θα χρειαζομουνα βοήθεια ή έστω ένα λεξικό....
    Αν θέλετε βοήθεια στα οικονομικά πείτε μου. Αυτό σπούδασα αυτό ξέρω. (π.χ. μια οικονομική ανάλυση αν συμφέρει η αγορά ενός αυτοκινήτου).....Κάνουμε και καμιά πλάκα...

  16. #16
    Advanced Member STI_GR's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    βεροια
    Posts
    453
    PSN ID
    STI_GR

    Default

    cobra ασε τα λόγια και μπες μέσα....
    R.I.P. MARCO #58


    Η ΔΙΟΠΤΡΑ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ....

  17. #17
    Advanced Member STI_GR's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    βεροια
    Posts
    453
    PSN ID
    STI_GR

    Default

    Quote Originally Posted by giannislazy View Post
    Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο για το στυλ οδήγησης.
    Αλλά όταν μου λες για camber εγώ σκέφτομαι κινέζικα γιατι δεν έχω ιδέα τι κάνει σε ένα αμάξι μια αλλαγή σε αυτό. Οι αλλαγές στα φρένα ή στο κιβώτιο είναι εύκολο και λογικό.
    Αλλά για το camber, LSD, αντιστρεπτικές, αναρτήσεις (εκτός από το ύψος) θα χρειαζομουνα βοήθεια ή έστω ένα λεξικό....
    Αν θέλετε βοήθεια στα οικονομικά πείτε μου. Αυτό σπούδασα αυτό ξέρω. (π.χ. μια οικονομική ανάλυση αν συμφέρει η αγορά ενός αυτοκινήτου).....Κάνουμε και καμιά πλάκα...

    για να καταλάβεις, όταν είσαι σε μια ρύθμιση βγαίνει ένα τρεχουμενο μήνυμα που σου λέει τι κάνει το καθένα. το θέμα είναι ότι κανεις δεν ξέρει την συμπεριφορά του αυτοκινήτου καλύτερα απο αυτόν που το οδηγαει...
    R.I.P. MARCO #58


    Η ΔΙΟΠΤΡΑ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ....

  18. #18
    Cool Member MAD-THAN's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    ATHENS
    Posts
    184
    PSN ID
    GREECEgt_MADTHAN

    Default

    ωραιο thread αυτο.δεν εχω δοκιμασει κανενα event akoμα λογο του οτι πρεπει να κανεις ρυθμισεις στα αμαξια,θα προτιμουσα 100% να ειναι μαμα.παντως κατι θα δοκιμασω.μπραβο σε οσα παιδια ειναι μες στην λιστα των 260.

  19. #19
    Elite GedoGt's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Santa Friday
    Posts
    1,084
    PSN ID
    Geodion
    Name
    ΓΙΩΡΓΟΣ

    Default

    Καλό θα είναι να γράφετε και ποιο αμάξι χρησιμοποιείτε.

  20. #20
    Elite Dinos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Athens - kifisia
    Posts
    793
    PSN ID
    Dinos161079

    Default

    ρε παιδια πως μπαινουν οι χρονοι μας σε online πινακα οπως στην f1 ??? επαιξα ενα γυρο στο time trial στο γρηγορο παιχνιδι αλλα δεν ειδα σε κανεναν πινακα τον χρονο μου μονο εξοδος μου εβγαλε.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •