Page 54 of 54 FirstFirst ... 4445051525354
Results 1,061 to 1,074 of 1074

Thread: Uncharted: Drake's Fortune

  1. #1061

    Default

    Τον καιρό εκείνο (που λέει και το ευαγγέλιο)απείχα απο το hard-core gaming και έπαιζα περιστασιακά αφού έκανα τα πρώτα μου βήματα σαν οικογενειάρχης (τρομάρα μου ) αλλα και πατέρας ( επίσης τρομάρα μου).


    Θυμάμαι μια μέρα ήμουν άρρωστος και δεν πήγα δουλειά και έτσι αγόρασα απ το περίπτερο το opsm της εποχής με το κλασικό δισκάκι με τα demos.


    Μέσα σε όλα τα ντέμο ήταν και το uncharted για το οποίο δεν είχα ακούσει ουτε λεξη μέχρι τότε.


    Οταν το ξεκίνησα με την αποστολή που πέφτεις απ το αεροπλάνο στο νησί και προχωρώντας μου έπεφταν τα σαγόνια απ τα γραφικά,τη μουσική,τις επικές ατάκες του drake και τη συνολική αίσθηση του παιχνιδιού.


    Η αγορά ήταν πλέον μονόδρομος όπως και η ολική επαναφορά μου στο hardcore gaming.


    Το επικό ειναι ότι δεν χρειάστηκε κάν να το αγοράσω αφού την ίδια μέρα είχα παραγγείλει στη γυναίκα ένα 2ρο ps3 χειριστήριο για να παίζω προ,το οποίο οταν παρέλαβα το μεσημέρι διαπίστωσα ότι ήταν bundle με την παιχνιδαρα την οποία έκανε δώρο τότε η Sony με τα controller!!

    Εχω παίξει όλα τα uncharted εχω πλατίνα ρεί κ όλας αλλα το πρώτο παιχνίδι ήταν ΘΕΙΚΟ και πολυ μπροστά απο τα υπόλοιπα της σειράς σαν συνολική εμπειρία.


    Σαν αυτο κανένα!!


    Για χάρη του drake και του tlou εξάλλου αν και ειμαι xbox gamer αγόρασα την προηγούμενη γενιά 3 ps3.

    Τ αγόραζα έλιωνα τα παιχνίδια κανά μήνα και κατόπιν τα πουλούσα.

    Εννοείται ειναι άμεση αγορά PS4 το πολυαναμενόμενο uncharted 4.

  2. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    PDS (30-09-2014)

  3. #1062
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Έχοντας παίξει μέρος του U2 πρώτα, έχω πολύ διαφορετικές εντυπώσεις και αναμνήσεις από τους πιο πολλούς.

    Εγώ πήρα PS3 όταν βγήκε το bundle με το Uncharted 2, το οποίο και ήταν ότι καλύτερο είχα δει σε game μέχρι τότε. Έπαιξα λοιπόν την εισαγωγή, άντε να έφτασα μέχρι το μουσείο στην Κωνσταντινούπολη και λέω stop. Πρέπει να το πάρεις από την αρχή, οπότε αναζήτησα στο Uncharted: Drakes Fortune το τελείωσα και μετά συνέχισα με το 2.

    Το drake's fortune παρότι μου άρεσε πάρα πολύ, κυρίως η ιστορία, οι χαρακτήρες, τα σκηνικά, τα γραφικά κλπ, το Drakes Fortune δεν με εντυπωσίασε. Θυμάμαι ότι είχε πολύ screen tearing, λίγο επαναλαμβανόμενο gameplay (πολύ shooting) και του έλειπε αυτό το εξαντλητικό polishing που κάνει η Nauthgy Dog τόσο στα γραφικά όσο και στο gameplay. Αυτό που για μένα είναι βασικό συστατικό της σειράς: το ότι δύσκολα πεθαίνεις και το παινχίδι ρέει τόσο ομαλά ώστε σε κάνει να αισθάνεσαι πραγματικός ήρωας. Το παν στο 2,3 ήταν να μην χαλάει ο επικός ρυθμός και να περνάς από την μία εντυπωσιακή σκηνή στην άλλη. Στο Drake's fortune δεν το είχαν πετύχει αυτό τόσο καλά πχ θυμάμαι ότι ο χαρακτήρας συχνά έπεφτε σε χάσματα με αποτέλεσμα να πεθαίνεις, ενώ στο Among thieves όταν πας στην άκρη ενός γκρεμού ο χαρακτήρας πέφτει αλλά κρατιέται και μπορείς να διορθώσεις το λάθος σου.

    Το έχω παίξει 2 φορές και τώρα είμαι στο τρίτο playthrough στο δυσκολότερο επίπεδο δυσκολίας, κυρίως για να ολοκληρώσω τις πλατίνες στην πιο αγαπημένη μου σειρά.

    Εννοείτε ότι μετά από τα U2, U3 και TLOU ο προσωπικός μου πήχης για την Nauthghy Dog είναι στον θεό. Αλλά πιστεύω ότι παρόλα αυτά θα με εντυπωσιάσουν στο Uncharted 4.

  4. #1063
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και εγώ σαν τον Πάνο, έπαιξα πρώτα το 2 και μετά το 1.
    επομένως το 2 είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι απο την σειρά.
    Θυμάμαι ημουν σε ενα φιλο μου και το είχε αδερφος του και του κάνω ρε δεν μου το δίνεις να δω τι λεει σαν παιχνίδι;;
    Ε αυτό ήταν!Ελιώσα και σε 2-3 μερες το τερμάτισα!!
    Με το που βλέπω τα γραφικά μάζευα τα σαγόνια μου από το πάτωμα!!
    Spoiler!

  5. #1064
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγώ είχα αγοράσει το bundle που είχε μέσα το Uncharted και το Motorstorm.

    Έπαιξα τα 2 πρώτα chapter και μετά έμεινε στο ράφι για πολυυυυυυυυ καιρό. Δεν μου είχε κάνει καμμία απολύτως εντύπωση. Το έπαιξα μόνο αφού έπαθα την πλάκα μου με το demo του uncharted 2 που έδειξαν στην E3 και πάλι για μένα ήταν απλά "καλό". Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τόσος ντώρος για το 1ο παιχνίδι της σειράς....

  6. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    ary4022 (01-10-2014)

  7. #1065

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Εγώ είχα αγοράσει το bundle που είχε μέσα το Uncharted και το Motorstorm.

    Έπαιξα τα 2 πρώτα chapter και μετά έμεινε στο ράφι για πολυυυυυυυυ καιρό. Δεν μου είχε κάνει καμμία απολύτως εντύπωση. Το έπαιξα μόνο αφού έπαθα την πλάκα μου με το demo του uncharted 2 που έδειξαν στην E3 και πάλι για μένα ήταν απλά "καλό". Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τόσος ντώρος για το 1ο παιχνίδι της σειράς....
    Το πρώτο παιχνίδι ήταν μακραν καλύτερη εμπειρία απ τα επόμενα γιατί:

    1)Το νησάκι στο οποίο διαδραματιζόταν ήταν ιδανικό,ένιωθες πραγματικά απομονωμένος απο τον Υπολοιπο πλανήτη και οι συνθήκες ήταν ιδανικές για "το κηνυγι του χαμένου θησαυρού".Ησουν στην κυριολεξία uncharted!


    Καμμία σχέση με τα μεταγενέστερα uncharted που ο drake ταξίδευε απο τόπο σε τόπο σαν τουρίστας.


    2)Οι εχθροί στο πρώτο παιχνίδι ειναι (και σου περνάνε πλήρως αυτή την αίσθηση)κανονικοί η κοινώς απλοί τρομοκράτες .

    Ένα τσούρμο αναρχων αληταραδων που βρέθηκαν στο δρόμο σου απο σπόντα και πρέπει να νικηθούν.

    Ακριβώς αυτο που πρέπει να ειναι δηλαδή για να μην φτάσουμε στην υπερβολή.


    Στα επόμενα παιχνίδια ο drake αντιμετωπίζει το 1το και το 2ρο σώμα στρατού αντίστοιχα ισοπεδώνοντας μοναχός του όλο το στράτευμα μαζί με τη μονάδα τεθωρακισμένων και αεροπορίας στρατού.
    Πολυ Rambo κατάσταση..


    3)Πως γίνεται αυτοί οι στρατοί να πηγαίνουν ελεύθερα απο πόλη σε πόλη κουβαλώντας τάνκς και ελικόπτερα χωρίς ο υπόλοιπος κόσμος να καταλαβαίνει τίποτα..

    Σαν να γίνεται πόλεμος στα βουνά κ οι στρατηγοί στην πόλη να κρύβονται στα καταφύγια..

    Γ αυτούς τους λόγους λοιπόν το πρώτο παιχνίδι ειναι και θα παραμείνει πρώτο στη σειρά.

  8. #1066
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Το πρώτο παιχνίδι ήταν μακραν καλύτερη εμπειρία απ τα επόμενα γιατί:

    1)Το νησάκι στο οποίο διαδραματιζόταν ήταν ιδανικό,ένιωθες πραγματικά απομονωμένος απο τον Υπολοιπο πλανήτη και οι συνθήκες ήταν ιδανικές για "το κηνυγι του χαμένου θησαυρού".Ησουν στην κυριολεξία uncharted!


    Καμμία σχέση με τα μεταγενέστερα uncharted που ο drake ταξίδευε απο τόπο σε τόπο σαν τουρίστας.
    Στα πλήν για μένα αυτό. Στο 2 και στο 3 βλέπεις παραπάνω πράγματα απο "Πράσινο-πράσινο- ξαναμάνα πράσινο".

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    2)Οι εχθροί στο πρώτο παιχνίδι ειναι (και σου περνάνε πλήρως αυτή την αίσθηση)κανονικοί η κοινώς απλοί τρομοκράτες .

    Ένα τσούρμο αναρχων αληταραδων που βρέθηκαν στο δρόμο σου απο σπόντα και πρέπει να νικηθούν.

    Ακριβώς αυτο που πρέπει να ειναι δηλαδή για να μην φτάσουμε στην υπερβολή.


    Στα επόμενα παιχνίδια ο drake αντιμετωπίζει το 1το και το 2ρο σώμα στρατού αντίστοιχα ισοπεδώνοντας μοναχός του όλο το στράτευμα μαζί με τη μονάδα τεθωρακισμένων και αεροπορίας στρατού.
    Πολυ Rambo κατάσταση..
    Αν εξαιρέσεις τα ζόμπια στο τέλος ίσως και να έχεις δίκιο

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    3)Πως γίνεται αυτοί οι στρατοί να πηγαίνουν ελεύθερα απο πόλη σε πόλη κουβαλώντας τάνκς και ελικόπτερα χωρίς ο υπόλοιπος κόσμος να καταλαβαίνει τίποτα..

    Σαν να γίνεται πόλεμος στα βουνά κ οι στρατηγοί στην πόλη να κρύβονται στα καταφύγια..

    Γ αυτούς τους λόγους λοιπόν το πρώτο παιχνίδι ειναι και θα παραμείνει πρώτο στη σειρά.
    Παιχνίδι φαντασίας είναι. Περιμένεις ρεαλισμό σε αυτό το επίπεδο; Εδώ είχε ζόμπι σε αυτό κολάς;

    Εγώ να σου πω γιατί το 2 είναι ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερο απο το 1;

    1. Έχει gameplay που δεν είχαμε ξαναπαίξει ποτέ στη ζωή μας μέχρι τότε. Εγώ πρώτη φορά έκανα αναρρίχηση με αυτό τον τρόπο πάνω σε κάτι που ταυτόχρονα έπεφτε. Πρώτη φορά έκανα μάχη μέσα σε κτίριο που κατεδαφίζετε τόσο ρεαλιστικά. Πρώτη φορά έκανα μάχη σε τρένο που είχε σωστή "φυσική". Εναλλαγές στα περιβάλλοντα, χιόνι που δεν είχαμε ξαναδεί μέχρι τότε και μάλιστα ώς μέρος του gameplay...

    2. Πολύ πιο ενδιαφέρον σενάριο αλλά και διαλόγοι και ατάκες. Ειδικά στο 2 είναι σημεία που γελάς χωρίς να το καταλάβεις. Πολυ πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες.

    3. Η εναλλαγή σκηνικών είναι σαφώς στα +. Πάντα προτιμούσα εναλλαγές απο το ίδιο και το ίδιο και το ίδιο.

    4. Απλά το όλο wow σκηνικό που προσέφερε... (που στο 3 βέβαια το παρακάναν ίσως λίγο με αυτό... μονίμως αυτό το παιδί πάει να σκαρφαλώσει κάπου και πέφτει )

    5. Σαφώς καλύτερα puzzles...

    Παιδιά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των 2 παιχνιδιών. Ο μόνος παράγοντας που κερδίζει το 1 το 2 είναι ότι ήταν πρώτο και για μερικούς κερδίζει στον παράγοντα νοσταλγία.
    Αλλά με εντελώς αντικειμενικά κριτήρια το 2 κερδίζει στα πάντα το 1...
    (και μη μου πείτε οτι πάντα το πιο νέο είναι καλύτερο, νομίζω οτι το 3 δεν κερδίζει το 2 στα πάντα. Σίγουρα ναι σε τεχνικά θέματα αλλά όχι παντού).

  9. The Following 4 Users Say Thank You to enstikto For This Useful Post:

    BillyFlo81 (30-09-2014),Desmond (30-09-2014),panos74gr (30-09-2014),psx3 (30-09-2014)

  10. #1067
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Oπτικος τομεας, pace ,γριφοι, χειρισμος--->2
    Το πρωτο ειναι το πρωτο ομως και η αισθηση του κατι που δεν ειχα ξαναπαιξει ποτε ξανα (στο συνολο του) δεν ηρθε ποτε στο 2.Οσο καλο κι αν ηταν.
    Για μενα 1>2 αλλα το 2ο uncharted ειναι το καλυτερο δυνατο sequel.Απλα σε μια σειρα που ειναι τοσο δυνατη ,δεν γινεται να μπορει ξεπεραστει αυτη η πρωτη προσπαθεια κατ εμε.
    Γι αυτο και στο 1ο δεν μπορουσα να σταματησω να παιζω ,ενω το δευτερο επαιζα φυσιολογικα.
    .

  11. #1068
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To 2 ειναι μακραν καλυτερο σε ολα. Θυμαμαι οταν ειδα την παρουσιαση στην Ε3 νομιζα οτι εκανα ταξιδι στον χρονο και οτι αυτο που εβλεπα δεν ηταν Uncharted 2 αλλα Uncharted 3 στο PS4 και οτι ειμαι λες και ξυπνησα απο χειμερια ναρκη...

    Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το 1ο δεν μου αρεσε. Τουναντιον, το λατρεψα οπως ειπα. Αλλα ναι, το 2ο ηταν απλα αλλο πραγμα...το καλυτερο της σειρας.

  12. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    BillyFlo81 (30-09-2014),Desmond (30-09-2014),panos74gr (30-09-2014)

  13. #1069
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Oπτικος τομεας, pace ,γριφοι, χειρισμος--->2
    Το πρωτο ειναι το πρωτο ομως και η αισθηση του κατι που δεν ειχα ξαναπαιξει ποτε ξανα (στο συνολο του) δεν ηρθε ποτε στο 2.Οσο καλο κι αν ηταν.
    Για μενα 1>2 αλλα το 2ο uncharted ειναι το καλυτερο δυνατο sequel.Απλα σε μια σειρα που ειναι τοσο δυνατη ,δεν γινεται να μπορει ξεπεραστει αυτη η πρωτη προσπαθεια κατ εμε.
    Γι αυτο και στο 1ο δεν μπορουσα να σταματησω να παιζω ,ενω το δευτερο επαιζα φυσιολογικα.
    Είναι αυτό που λέω πιο πάνω... Είσαι δεμένος ίσως συναισθηματικά μαζί του σου βγάζει νοσταλγία κτλ. Αντικειμενικά όμως είναι η μέρα με την νύχτα ρε συ...

  14. #1070
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Είναι αυτό που λέω πιο πάνω... Είσαι δεμένος ίσως συναισθηματικά μαζί του σου βγάζει νοσταλγία κτλ. Αντικειμενικά όμως είναι η μέρα με την νύχτα ρε συ...
    Σαν παιχνιδια αν εβγαιναν την ιδια μερα ναι.Δεν διαφωνω.
    Αλλα για μενα δεν παει ακριβως ετσι.Στην αξια κ κριτικη ενος παιχνιδιου μετραει και το ποτε βγηκε.(οχι για λογους νοσταλγιας)

    Αλλιως και το super mario bros ειναι το χειροτερο Platform ever.(ακραιο παραδειγμα).Δεν ειναι.Ειναι απο τα καλυτερα ever, ισως το καλυτερο.
    Last edited by PDS; 30-09-2014 at 19:52.
    .

  15. #1071
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σίγουρα παίζει ρόλο ποτε βγήκε αλλά άλλο το Μάριο που βγήκε πριν 15-20 χρόνια Κ άλλο το uncharted 1 που βγήκε με 2,3 χρόνια διάφορα με το 2!

  16. #1072
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Mα ειπα οτι ειναι ακραιο παραδειγμα.
    Αν θες καλυτερο συγκρινε το μαριο1 με το 2
    Παλι το 1 θα θεωρειται καλυτερο.
    .

  17. #1073
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το μαριο 3 θεωρείτε καλύτερο απο τους Φανς γιατι ήταν το καλύτερο

  18. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    ary4022 (01-10-2014)

  19. #1074
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Μα σαν game ειναι καλυτερο, αλλα το πρωτο εβαλε τις βασεις αρα ειναι καλυτερο

    .

Page 54 of 54 FirstFirst ... 4445051525354

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •