Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 34 of 34

Thread: Toki Remake

  1. #21
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Το ξεθάβω. Εδώ έχει ένα link για το Toki στο Greenlight. Όσοι θέλετε να το δείτε ρίξ'τε καμιά ψήφο. Το παιχνίδι είχε παγώσει εντελώς για κανά χρόνο. Όλη η δουλειά είχε πέσει στο Magical Drop V που κυκλοφόρησε πριν περίπου ένα μήνα. Και ακόμα με αυτό ασχολούμαστε αφού βγήκε με αρκετά bugs. Λογικά μόλις τελείωσουν τα updates θα ξαναρχίσει το development του Toki που είναι σε πολύ καλό στάδιο. Κάποια στιγμή μέχρι την άνοιξη, αν πάρει και το Greenlight, είναι πιθανό να έχει τελειώσει.

  2. #22
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    ασχολουμαστε? εισαι κ εσυ μεσα σε αυτους?

    εγω θυμαμαι mega drive ειχα σχολειο κ επρεπε να κοιμηθω και ο αδελφος επαιζε το βραδυ κ τελικα δεν μπορεσα να κοιμηθω εκεινη την νυχτα γιατι σκεφτομουνα το toki...τι παιχνιδαρα!!!

  3. #23
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    ασχολουμαστε? εισαι κ εσυ μεσα σε αυτους?

    εγω θυμαμαι mega drive ειχα σχολειο κ επρεπε να κοιμηθω και ο αδελφος επαιζε το βραδυ κ τελικα δεν μπορεσα να κοιμηθω εκεινη την νυχτα γιατι σκεφτομουνα το toki...τι παιχνιδαρα!!!
    Ναι τα τελευταία δύο χρόνια δουλεύω εκεί. Φάση έχει αλλά είναι λίγο μπάχαλο η κατάσταση με τα indie studios και ψάχνομαι για αλλού.

    Είχε βγει στο mega drive? Εγώ στην Amiga το είχα. Ήταν όντως γαμώ τα παιχνίδια. Αλλά πολύ δύσκολο, δεν παίζει να το είχα τερματίσει για κανέναν λόγο. Σε αυτό που έπαιξα την πρώτη πίστα μου φάνηκε κάπως εύκολο ειδικά στο τέλος ο Bolaborog (νομίζω έτσι πρέπει να λέγεται το boss) ήταν πολύ εύκολος. Βεβαια αυτά αλλάζουν εύκολα. Επίσης το joystick που είχα στην Amiga είναι μακράν καλύτερο για τέτοιο παιχνίδι από το Dual Shock και γενικά το κάθε joypad. (Στο PC το έπαιξα, απλά έχω το Dual Shock με drivers για να παίζω)

  4. #24
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    ωραια φαση ρε φιλε αλλα δεν ξερω αν βγαλει τα λεφτα του, πχ ποσα ατομα ασχολουνται και ποσο καιρο λιωνουν...τπ αντε οτι καλυτερο.

  5. #25
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Ναι τα τελευταία δύο χρόνια δουλεύω εκεί. Φάση έχει αλλά είναι λίγο μπάχαλο η κατάσταση με τα indie studios και ψάχνομαι για αλλού.

    Είχε βγει στο mega drive? Εγώ στην Amiga το είχα. Ήταν όντως γαμώ τα παιχνίδια. Αλλά πολύ δύσκολο, δεν παίζει να το είχα τερματίσει για κανέναν λόγο. Σε αυτό που έπαιξα την πρώτη πίστα μου φάνηκε κάπως εύκολο ειδικά στο τέλος ο Bolaborog (νομίζω έτσι πρέπει να λέγεται το boss) ήταν πολύ εύκολος. Βεβαια αυτά αλλάζουν εύκολα. Επίσης το joystick που είχα στην Amiga είναι μακράν καλύτερο για τέτοιο παιχνίδι από το Dual Shock και γενικά το κάθε joypad. (Στο PC το έπαιξα, απλά έχω το Dual Shock με drivers για να παίζω)
    Kαμια φορα ξεχναω οτι εχουμε εναν game developer αναμεσα μας

    Ρε συ νομιζα οτι ειχε εγκαταλειφθει εντελως το remake. Τι να πω αδιανοητο που φαινεται που εχει πεσει το βαρος σε κατι τοσο αδιαφορο (magical drop) αλλα καταλαβαινω οτι προφανως ειναι θεμα πωλησεων και του το πιστευει η εταιρεια οτι θα παει καλυτερα.
    Εφτιαξα λογαριασμο στο steam αλλα δεν με αφηνει να ψηφισω γιατι δεν εχω αγορασει κατι απο εκει.
    Να τους πιεσεις! lol
    Vlad στην Golgoth δουλευεις?
    Last edited by hakoo; 09-12-2012 at 20:07.


  6. #26
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    ωραια φαση ρε φιλε αλλα δεν ξερω αν βγαλει τα λεφτα του, πχ ποσα ατομα ασχολουνται και ποσο καιρο λιωνουν...τπ αντε οτι καλυτερο.
    Δεν είναι εύκολο να υπολογίσεις πόσο έχει κοστίσει το παιχνίδι για να πεις αν θα βγάλει τα λεφτά του. Το περισσότερο development έχει πέσει στη μηχανή γραφικών και στα Tools όπου δουλεύω εγώ. Έτσι η μηχανή και τα εργαλεία είναι μια βάση για τα μελλοντικά παιχνίδια. Παράλληλα ο προγραμματιστής για τη μηχανή ασχολείται και με το gameplay του παιχνιδιού και κατά καιρούς έχουν δουλέψει και άλλοι περιστασιακά μόνο για το παιχνίδι. Και οι artists από ότι έχω καταλάβει δεν είναι μόνιμοι αλλά με συμβόλαιο. Σε γενικές γραμμές κάπως έτσι δουλεύει το studio οπότε δεν μπορείς να υπολογίσεις πόσο έχει κοστίσει το παιχνίδι ακριβώς. Η περισσότερη επένδυση έχει πέσει στη δουλειά που κάνει ο τύπος στη μηχανή και στο εργαλείο που υποστηρίζει τη μηχανή για το οποίο κιόλας υπάρχουν κάποιες φιλόδοξες βλέψεις (αν συνεχίσω εκεί).

    Από την άλλη η χρηματοδότηση πρέπει να έχει πέσει από την Ignition η οποία έκανε publish το Magical Drop V άρα κάπως έτσι έχει βγει το development όλο αυτόν τον καιρό. Το Toki τώρα θα το κυκλοφορήσουμε ανεξάρτητα οπότε όλα τα έσοδα θα μπουν στο studio. Μακάρι να πετύχει γιατί μετά θα έχω μόνιμη δουλειά πάνω σε κάτι που πραγματικά απολαμβάνω. Άντε για αυτό ρίχτε καμιά ψήφο στο Greenlight, τσάμπα είναι

  7. #27
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Kαμια φορα ξεχναω οτι εχουμε εναν game developer αναμεσα μας

    Ρε συ νομιζα οτι ειχε εγκαταλειφθει εντελως το remake. Τι να πω αδιανοητο που φαινεται που εχει πεσει το βαρος σε κατι τοσο αδιαφορο (magical drop) αλλα καταλαβαινω οτι προφανως ειναι θεμα πωλησεων και του το πιστευει η εταιρεια οτι θα παει καλυτερα.
    Εφτιαξα λογαριασμο στο steam αλλα δεν με αφηνει να ψηφισω γιατι δεν εχω αγορασει κατι απο εκει.
    Να τους πιεσεις! lol
    Vlad στην Golgoth δουλευεις?
    Ναι για να ψηφίσεις στο greenlight πρέπει να έχεις αγοράσει έστω και ένα παιχνίδι από το Steam. Οπότε όσοι έχουν χρησιμοποιήσει steam μπορούν να ψηφίσουν. Στα υπόλοιπα δες το από πάνω ποστ στον Πάρη, τα απαντάνε όλα

    Επίσης το MDV όντως και μένα παντελώς αδιάφορο μου φαινόταν. Παρόλα αυτά δοκίμασε το demo δεν χάνεις τίποτα. Εγώ δεν το είχα ξαναπαίξει αλλά κόλλησα για κάποιο λόγο. Το αγόρασα χθες (αν και είχα download code, απλά για το support), έχει πολύ εθιστικό gameplay. Για multi έχει χαβαλέ αλλά δυστυχώς από χθες δεν βρίσκω να παίξω online. Μάλλον δεν έχει πουλήσει και πολύ, τι να πω. Παρόλα αυτά θα το δοκιμάσουμε σήμερα με ένα φίλο στο pc διπλό. Το είδε και αυτός και του άρεσε. Από κριτικές δεν τα πήγε και καλά, είχε bugs και κάποιες ελλείψεις αν κατάλαβα καλά σε σχέση με τα παλιά. Εγώ δεν έχω παίξει τα παλιά οπότε αυτό μια χαρά μου φάνηκε. Και έχει πέσει και πολύ πατσάρισμα για τα bugs. Ο λόγος που επικεντρώθηκε το development σε αυτό είναι γιατί βρέθηκε Publisher που έριξε το χρήμα για να προχωρήσουμε. Το Toki δεν έχει publisher δυστυχώς για αυτό έχει πέσει σε δεύτερη μοίρα αν και είναι πολύ πιο γαμάτο παιχνίδι. Δυστυχώς το budget είναι περιορισμένο.
    Last edited by muku; 09-12-2012 at 21:19.

  8. #28
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    βλεψεις για xbox live και psn υπαρχουν...εκει ειναι το χρημα λογικα γιατι με λιγη προωθηση απο την sony ή δωρεαν απο ps+ κατι θα γινει. Καλα για iphone-android δεν μιλαω το toki θα υπαρχει σε ολα τα κινητα διστυχως η ευτυχως ομως μονο σε xbox-ps3 δεν θα υπαρχει πειρατια

    ενα remake του streets of rage πρεπει να γινει,κατι παλικαρια στο net ειχαν φτιαξει 2d το παιχνιδι με ιδιες και επιπλεον πιστες...ατελειωτο ειχε γινει και απιστευτα γαματο
    Last edited by djpar; 10-12-2012 at 15:43.

  9. #29
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    βλεψεις για xbox live και psn υπαρχουν...εκει ειναι το χρημα λογικα γιατι με λιγη προωθηση απο την sony ή δωρεαν απο ps+ κατι θα γινει. Καλα για iphone-android δεν μιλαω το toki θα υπαρχει σε ολα τα κινητα διστυχως η ευτυχως ομως μονο σε xbox-ps3 δεν θα υπαρχει πειρατια

    ενα remake του streets of rage πρεπει να γινει,κατι παλικαρια στο net ειχαν φτιαξει 2d το παιχνιδι με ιδιες και επιπλεον πιστες...ατελειωτο ειχε γινει και απιστευτα γαματο
    Δεν ξέρω σε τι επίπεδο βρίσκεται η μηχανή για τις κονσόλες. Δεν το θεωρώ αδύνατο, άλλωστε υπήρχε μια επαφή με Microsoft για ένα άλλο παιχνίδι. Απλά στην παρούσα φάση θα κυκλοφορήσει πρώτα στο steam. Είναι πολύ μικρή η ομάδα για να δουλέψουμε παράλληλα και σε άλλη πλατφόρμα. Αλλά αφού βγει πρώτα σε steam μετά όλα είναι πιθανά.

    Btw, συζητούσαμε χθες και μάλλον θα κάνω localization στα ελληνικά για το Magical Drop V κάποιο από τα επόμενα Σαββατοκύριακα και πιθανόν να έχω και κάποια download codes για να κληρώσω εδώ μέσα. Το δεύτερο δεν είναι σίγουρο αφού δεν εξαρτάται από εμάς αλλά από τον Publisher.

  10. #30
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Εδω και λιγο καιρο κυκλοφορησε το remake του Toki στο Nintendo Switch. Δεν ειχα διαβασει πουθενα για το συγκεκριμενο, μεχρι που ειδα καποια reviews σημερα. Αγαπημενο παιχνιδι, ειχα ριξει αρκετα 20αρικα καποτε και σε αυτο...



    Αν και δεν απεσπασε καλες κρητικες (διαβασα οτι ειναι ακριβως το ιδιο παιχνιδι, χωρις checkpoints αναμεσα στα επιπεδα πραγμα που το καθιστα καπως δυσκολο, με αναβαθμισμενα γραφικα και ηχο), παρολα αυτα το περιμενω στο PS4 για να το τιμησω.

    Ποσταρω εδω εφοσον συζηταμε γενικα για remakes, με την ελπιδα να το δουμε και σε αλλες πλατφορμες στο μελλον.


  11. #31
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Κριμα που δεν καταφερατε να το ολοκληρωσετε.
    Στην Amiga είχες καταφερει να το τερματησεις ? (εννοειται χωρις cheat for unlimited lives ).

  12. #32
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by BillyFlo81 View Post
    Κριμα που δεν καταφερατε να το ολοκληρωσετε.
    Στην Amiga είχες καταφερει να το τερματησεις ? (εννοειται χωρις cheat for unlimited lives ).
    Ήμουν πολύ μικρός, αποκλείεται. Δεν θυμάμαι μέχρι ποια πίστα έφτανα. Αλλά σίγουρα δεν το έβαζα κάτω έπαιζα ασταμάτητα. Αν βγει Steam θα είναι μια καλή ευκαίρια να το τελειώσω!

  13. #33

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Το είχα κάψει στην Amiga του πατέρα μου όταν ήμουν πιτσιρικάς. Το 2010 είχα δουλέψει για 2 χρόνια με ένα γαλλικό indie studio που είχε αγοράσει τα δικαιώματα και το κάναμε develop για Steam σε πρώτη φάση με προοπτική να το βγάλουμε για Xbox και PS3 αλλά ποτέ δεν καταφέραμε να το τελειώσουμε αφού δεν έπαιζαν φράγκα. Απ'ότι βλεπω o Philippe Dessoly εχει σχεδιάσει τα sprites, με τον ίδιο δουλεύαμε και τότε και το παιχνίδι φαίνεται το ίδιο. Δεν ξέρω τι έγινε ακριβώς από τότε που διαλυθήκαμε απλά φαντάζομαι το "αφεντικό" θα πούλησε τα δικαιώματα που είχε αγοράσει για το παιχνίδι και θα το συνέχισε κάποιος άλλος. Ελπίζω όποιος το συνέχισε να το βγάλει και steam για να το παίξω! Πραγματικό κάψιμο πιτσιρικάς με το ζόρι με διώχνανε για να παίξουν kickoff.
    Τι απιστευτο καψιμο ειχα φαει μ αυτο το game. Το επαιζα στα coin ops πραγματικα ισως το πιο αγαπημενο μου απ ολα! Μακαρι να ερθει και σε xbox ps.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #34
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Κοιτωντας την αρχη του νηματος βλεπω οτι το παιχνιδι παλευε 9-10 χρονια μεχρι να κυκλοφορησει.
    Καλλιο αργα παρα ποτε, ειχα ξεχασει ποσο το περιμενα και το πηρα χωρις πολλα-πολλα χθες (βγηκε σε προσφορα).
    Πολλες αναμνησεις, παιδακι τοτε να βλπεω "μεγαλους" να παραδιδουν μαθηματα σε αυτο,
    καθως ειχαν απομνημονευσει καθε σημειο.
    Το ιδιο χρειαζεται κ τωρα, αλλα τα ανακλαστικα μου δεν ειναι τα ιδια πια και χανω συχνα,
    ουτε στο easy δεν το τερματισα χθες που προσπαθησα καμια ωρα.
    Οταν βρω περισσοτερο χρονο θα του δειξω εγω, "για να μαθει"...
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •