Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 25 of 25

Thread: Amnesia: The dark descent

  1. #21
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Survival horror game Amnesia: The Dark Descent is finally coming to PS4

    Don’t mistake Amnesia: The Dark Descent for just another YouTube-friendly horror game. Amnesia is one of the decade’s essential video games, a reimagining of the horror genre. Played from a first-person perspective, the goal isn’t to kill hordes of baddies, but simply to progress through a mysterious castle, avoid contact with monsters, and survive. Released in 2010, Amnesia inspired countless horror games, and played a crucial role in the popularization of video game streaming, where folks like PewDiePie built identities shrieking at Amnesia and its ilk.
    Which is to say, it’s not a streaming-friendly horror game, it’s the streaming-friendly horror game.
    And yet, for six years, Amnesia, its sequel Amnesia: A Machine for Pigs, and a side project called Amnesia: Justine, have been available exclusively on PC, Mac, and Linux. A new PS4 collection will bring all three to a video game console for the first tine.
    Thomas Grip, creative director of Frictional Games, wrote a recap of the events that led to Amnesia’s creation, and provides some interesting background on the two games that followed. (For example, Justine was actually a loose tie-in for Portal 2.) But Grip is modest about the game’s significance.


    Amnesia: The Dark Descent was released a year after Resident Evil 5, the game that downgraded the biggest horror franchise in video games into a caffeinated action film pastiche. Since The Dark Descent, the horror genre has embraced the slow pace and vulnerable heroes established by Amnesia. Six years later, Resident Evil 7 was introduced with first-person gameplay, featuring a weaponless hero running for their life. A small indie game informed the reigning genre champ, and soon both will be playable on the same console.
    The Amnesia Collection will be available on PS4 on November 22nd, 2016.
    source: The Verge


  2. #22
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    κανεις δεν το τολμησε ρε παιδια?και στο τσαμπε μεσω πλας κοτεψατε?!!!!πλακα κανω!
    Αν κοτεψατε παντως πολυ καλα κανετε γιατι το παιχνιδι δεν παλευεται!!!!!Με ακουστικα η ολη εμπειρια ειναι μοναδικη και εξαιρετικα ανατριχιαστικη...Αμφίρροπο παιχνιδι μεταξυ φωτος και σκοτους, υπουλα παιχνιδια με τον ηχο και πολυ ωραια environmental puzzles που δεν ειναι ξεκαρφωτα...
    Αυτο που μαρεσει παντως μεχρι τωρα που ειμαι καπου στα 2/3 ειναι το ξεδιπλωμα της ιστοριας και του οτι σου παραουσιαζει το βασικο στορυ οχι πολυπλοκα αλλα ξεκαθαρα στον βαθμο που να μπαινεις στο νοημα..Η αληθεια ειναι οτι σε πολλα παιχνιδια με κουραζει το μπρος πισω, το μπερδεμα με τα ονοματα και τις καταστασεις...Και εδω γινεται αυτο αλλα σε λογικα πλαισια και στο ξεδιπλωνει βημα βημα χωρις επιτιδευμενη παρουσιαση...
    Spoiler!

  3. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    Kane (23-10-2017)

  4. #23
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω θα το παιξω σιγουρα παντοτε το ειχα στο ματι στα sales , οποτε τωρα που το πηρα τσαμπα θα το τιμησω. Αν ξεμπερδεψω με το Surge που εχω παιξει καμια 80 ωρες!!

    Spoiler!

  5. #24
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    κανεις δεν το τολμησε ρε παιδια?και στο τσαμπε μεσω πλας κοτεψατε?!!!!πλακα κανω!
    Αν κοτεψατε παντως πολυ καλα κανετε γιατι το παιχνιδι δεν παλευεται!!!!!Με ακουστικα η ολη εμπειρια ειναι μοναδικη και εξαιρετικα ανατριχιαστικη...Αμφίρροπο παιχνιδι μεταξυ φωτος και σκοτους, υπουλα παιχνιδια με τον ηχο και πολυ ωραια environmental puzzles που δεν ειναι ξεκαρφωτα...
    Αυτο που μαρεσει παντως μεχρι τωρα που ειμαι καπου στα 2/3 ειναι το ξεδιπλωμα της ιστοριας και του οτι σου παραουσιαζει το βασικο στορυ οχι πολυπλοκα αλλα ξεκαθαρα στον βαθμο που να μπαινεις στο νοημα..Η αληθεια ειναι οτι σε πολλα παιχνιδια με κουραζει το μπρος πισω, το μπερδεμα με τα ονοματα και τις καταστασεις...Και εδω γινεται αυτο αλλα σε λογικα πλαισια και στο ξεδιπλωνει βημα βημα χωρις επιτιδευμενη παρουσιαση...
    Ποιον είπες κιοτή ωρέ;;;
    Ευκαιρία να δοκιμάσω τα gold που πήρα πρόσφατα. Θα το γλιτώσω το έμφραγμα γιατρέ; Σκέψου ότι σου ρίχνω 10 χρόνια

  6. #25
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Εγω θα το παιξω σιγουρα παντοτε το ειχα στο ματι στα sales , οποτε τωρα που το πηρα τσαμπα θα το τιμησω. Αν ξεμπερδεψω με το Surge που εχω παιξει καμια 80 ωρες!!
    Αντε αντε περιμενω εντυπωσεις!καλα τοσο μεγαλο ειναι αυτο το Surge?
    Quote Originally Posted by Kane View Post
    Ποιον είπες κιοτή ωρέ;;;
    Ευκαιρία να δοκιμάσω τα gold που πήρα πρόσφατα. Θα το γλιτώσω το έμφραγμα γιατρέ; Σκέψου ότι σου ρίχνω 10 χρόνια
    Τελεια θα ειναι με τα gold Σπυρακο!Εχε και διπλα σου εναν απινιδωτη για καλο και για κακο γιατι εγω εκτος του οτι σε σημεια σηκωσα παλμους σε πολλα αλλα ενιωθα να μου σηκωνεται η τριχα σε οποιο σημειο του σωματος φανταστεις!χααχχααχ
    Αναζητας την παραμικρη πηγη φωτος για να νιωσεις ασφαλης και να βρεις την διαδρομη σου οσο τιποτα αλλο!

    Σε αρκετα σημεια μονολογουσα: οντως το παιχνιδι ειναι σταθμος για το ειδος...Βγηκε και το 2010 ετσι?

    Spoiler!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •