Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Amnesia: The dark descent

  1. #1
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default Amnesia: The dark descent

    Οποιος εχει καλο pc, του αρεσουν τα survival horror games και θελει κατι το διαφορετικο απο τα τετριμμενα μην χασει το παιχνιδι αυτο. Horror με την πραγματικη εννοια της λεξης, σου σηκωνεται η τριχα καγκελο για πλακα, εξαιρετικη ατμοσφαιρα και ιστορια, ενα adventure game για γερα νευρα που νομιζω οτι αξιζει μεγαλης προσοχης απο τους pc gamers. Κλειστα φωτα, δυνατος ηχος, απολυτως απαραιτητα!

    Last edited by kostasb13; 27-09-2010 at 03:59.

  2. #2
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Με έβαλες σε σκέψεις νυχτιάτικα. Βάλε και κανά screenshot να δούμε

  3. #3
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Videos

    [youtube]JEHPwAvrc_U[/youtube]

    [youtube]b5uoZh_uatQ[/youtube]

  4. #4
    PS4forums Fanatic Chill's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Clouds
    Posts
    3,027
    Name
    PanoulisGOSU

    Default

    Έχω δει το demo. Είναι άκρως ατμοσφαιρικό, αρκετά goth (διαμελισμένα πτώματα για distraction wtf?), creepy as hell (πετάχτηκα δις από την καρέκλα μου στο 25λεπτο demo!) με story που σου τραβάει το ενδιαφέρον (sanity/memory erase κλπ) αλλά με repeatable και ολίγον τι κουραστικό gameplay (light up the candle όλη την ώρα, sorry αλλά δεν είμαι το κοριτσάκι με τα σπίρτα). Ποντάρει στην δημιουργία ατμόσφαιρας ξεκάθαρα, εξάλλου με το είδος παιχνιδιού που ακολούθησαν δεν μπορούσαν να κάνουν και περισσότερα πράγματα στο gameplay. Anyway το game δεν θα βρει την ανταπόκριση που του αξίζει λόγο περιόδου κυκλοφορίας αλλά και λόγω τσουχτερής τιμής. Όταν σε αυτήν την τιμή βγαίνουν όχι απαραίτητα καλύτερα παιχνίδια αλλά σίγουρα τίτλοι με ιστορία όπως το tomb raider και το worms reloaded ε οφείλεις να βάλεις χαμηλότερη τιμή για να αποκτήσεις το market share που σου αξίζει (το αναφέρω γιατί ήδη οι devs του παιχνιδιού άρχισαν το QQ για τις πωλήσεις).
    To ps3 είναι ερωμένη μα το PC επίσημη αγαπημένη!


  5. #5
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Το τερματισα πριν καμια βδομαδα.Πραγματικα εξαιρετικο παιχνιδι.
    Απιστευτη ατμοσφαιρα και παρα πολυ τρομακτικο,ισως μαζι με το siren τα πιο τρομακτικα παιχνιδια αυτης της γενιας που κανουν αλλα "horror" games να μοιαζουν με περιπατο.
    Πανεξυπνο gameplay με καποιους πολυ εξυπνους γριφους και το ολο θεμα του το φως να ειναι ο εχθρος αλλα και ο φιλος σου και το σκοταδι ομοιως καθως στο σκοταδι πεφτει το sanity σου(και αν πεσει πολυ ο χαρακτηρας γινεται αδυνοατον να ελεχθει,κατσαριδες γεμιζουν τηνοθονη και παραπαταει καθως ακουει και ηχους που δεν υπαρχουν) αλλα μπορεις να κρυφτεις απο τους εχθρους και στο φως ανεβαινει το sanity αλλα εισαι φατσα καρτα σε αυτους.Τα κυνηγητα ειναι απο τα πιο tense moments που ειχα ever και ειναι απο τα λιγα παιχνιδια που με καναν να κανω scare-quit για να παρω ανασα.Δεν ειναι και λιγες οι φορες που πεταχτηκα απο την θεση μου.
    Εξαιρετικη δουλεια στο sound με πολυ ωραια music themes αλλα και environmental sounds να σε τρομαζουν ή να σε αγχωνουν για το τι μπορει να ηταν αυτο που μολις συνεβει.Επιβαλονται ακουστικα ή surround συστημα και φυσικα νυχτα μονος.
    Πολυ ενδιαφερον story,με diarys,notes και υπερφυσικες εικονες να το πρωωθουν και να σου δινουν σιγα σιγα την εικονα για το τι μπορει να συμβαινει στο καστρο αν και το φιναλε ειναι λιγο τραγικο(ειδα το best finale και απο τα αλλα φιναλε που ειδα ηταν πολυ χειροτερο.Το παιχνιδι εχει 3 endings).
    Και ολα αυτα στην τιμη των 20 δολλαριων(15 ευρω)!Αν αυτο δεν ειναι steal τοτε πραγματικα δεν ξερω τι να πω.Συμφαιρει αφανταστα για τους fan των adventure/horror.

    Ps.Καθε φιναλε δινει εναν κωδικο.Μαζευοντας ολους τους κωδικους και ενωνοντας τους σχηματιζεται ενας κωδικος που χρησιμοποιουμε σε ενα zip αρχειο που υπαρχει στον φακελο του παιχνιδιου με τιτλο top secret και ετσι ξεκλειδωνουμε artworks,development aticles κ.α..Πολυ εξυπνη ιδεα.Φυσικα ο κωδκος ειναι ιδιος για ολους οποτε καποιος μπορει πολυ απλα να τον δει στο internet
    @ chill

    Δεν επαιξα το demo οποτε δεν ξερω ποσο απο το παιχνιδι ειχε μεσα αλλα δεν ειναι αναβω δαδες ολη την ωρα,για την ακριβεια δεν σε συμφαιρει να το κανεις οχι μονο γιατι μπορει να σου τελειωσουν τα φυτιλια σε σημειο που δεν θες αλλα γιατι αυτοματα χανεις ενα ακομα hiding place.Εχει και τα κυνηγητα του(που ειναι τερμα αγχωτικα) και το exploring του και τους γριφους του(ορισμενοι μαλιστα εχουν και πολλαπλους τροπους επιλυσεις).Μια χαρα ειναι το gameplay του και δεν υστερει σε τιποτα σε σχεση με αλλα παιχνιδια.Οσο επαναλαμβανομενο γινεται αυτο τοσο γινονται και τα αλλα παιχνιδια tbh.
    Και.....Really?Δηλαδη τωρα 15 ευρω ειναι τσουχτερο για ενα παιχνιδι που ειναι εξαιρετικο,εξυπνο,εχει σχετικα μεγαλη διαρκεια και απο τις καλυτερες horror εμπειριες σε παιχνιδι?Don't get me wrong,αλλα εδω μας σερβιρουν μαμακιες σε εξωφρενικες τιμες και αυτα τα παιδια καναν μια εξαιρετικη δουλεια,την δινουν σε εξαιρετικη τιμη ενω θα μπορουσαν καλλιστα να ζητησουν σχετικα full price pc game,και διαμαρτυρομαστε για αυτο?FFS people,15 ευρω ειναι....δηλαδη 10 ευρω τοσο διαφορα θα ειχε πια για καποιον ωστε να παει αν το αγορασει?
    Αν ημουν developer και εκανα τετοιες πωλησεις λογικο ειναι και εγω να διαμαρτυρομουν για τις πωλησεις του.Αν και απο οτι βλεπω πολλοι δεν το αγορασαν οχι λογο τιμης ή επειδη ερχονταν αλλα παιχνιδια(αν το παμε ετσι αυτο και ενα tomb raider/worms θα ειναι οι καλυτερες αγορες για καποιον που θα μπορει να απολαυσει για πολυ περισσοτερο χρονο απο ενα full price game και σε χαμηλοτερη τιμη) αλλα γιατι απλουστατα ανηκει σε ενα genre που δεν εχει το fanbase για να το υποστηριξει.
    Last edited by nikolaszax; 27-09-2010 at 11:04.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  6. #6
    PS4forums Fanatic Chill's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Clouds
    Posts
    3,027
    Name
    PanoulisGOSU

    Default

    Προφανώς και δεν είναι τα 15 ευρώ απλά όπως είπα και πριν αυτή η περίοδο είχε άλλους τίτλους προς απόκτηση. Ε και όταν έχουμε worms, lara και puzzle quest 2 (είναι οι τίτλοι που αγόρασα στο steam τον τελευταίο μήνα) το Amnesia περνάει σε 2η μοίρα για μένα (να μην αναφέρω τα wii/pc retail games που πήρα και χάσαμε το μέτρημα). Δεν είναι λοιπόν 15 ευρώ αλλά κοντά στα 200 η δαπάνη του μήνα που κλείνει για software και κάθε άλλο παρά Ωνάσης είμαι :> Θα μπορούσα να το κατεβάσω φυσικά και να μην σκάσω cent αλλά είναι κάτι το οποίο δεν κάνω πια εδώ και καιρό μιας που λίγο η έλλειψη χρόνου για τρελό λιώσιμο και λίγο η υπομονή μου επιτρέπουν να παίρνω όλους τους τίτλους που θέλω στην τιμή που θέλω να πληρώσω.

    Το demo είναι η πρώτη πίστα λογικά. Σημεία να κρυφτώ δεν χρειάστηκα γι'αυτό και έκανα κατάχρηση στα κεριά.....Ουσιαστικά το μόνο δύσκολο σημείο ήταν αυτό με το water ghost.
    To ps3 είναι ερωμένη μα το PC επίσημη αγαπημένη!


  7. #7
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Μπραβο κωστα!εχω ακουσει τα καλυτερα για το συγκεκριμενο.Μακαρι να εβγαινε και για κονσολες γιατι τελικα δεν το τρεχει το κωλοpc μου... παιδια οποιος μπορει να το τιμησει.Πρεπει να ειναι καταπληκτικο
    Spoiler!

  8. #8
    PS4forums Addict isildur83's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,678
    PSN ID
    Durden83
    Name
    Νίκος

    Default

    Το παιχνιδι το εχω εδω και αρκετες μερες αλλα ακομα δεν το εχω παιξει...ειμαι απαραδεχτος το ξερω!
    Οσα review εχω διαβασει λενε τα καλυτερα και πολυ κοσμος το χαρακτηριζει ως το καλυτερο horror game ever!!!
    Θα το ξεκινησω αυριο οπωσδηποτε!


    Στο link το review απο το gameover.gr
    Amnesia: The Dark Descent - Gameover.gr Review


    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=bo053hjMkcs&feature=related"]YouTube - Amnesia: The Dark Descent - Lost in the dark[/ame]


    Last edited by isildur83; 29-09-2010 at 05:00.

  9. #9
    Cool Member spyke333's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Patra
    Posts
    245
    PSN ID
    spyke33
    Name
    Christophe

    Default

    Παιδιά, χθες ασχολήθηκα μαζί του και μπορώ να πω οτι είναι πολύ τρομακτικό !
    Εξαιρετική ατμόσφαιρα που στηρίζεται (εξ'ολοκλήρου θα έλεγα) στον απίστευτο ηχητικό τομέα !!!
    Τα γραφικά είναι αρκετά καλά, αν και σε αυτά τα παιχνίδια άλλα πράγματα μετράνε περισσότερο.
    Και είναι και αρκετά ελαφρύ, με τα σημερινά δεδομένα πάντα.
    Νομίζω οτι είναι ένα από τα καλύτερα horror παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ !

    Μπράβο στους δημιουργούς για την εξαιρετική δουλειά που έκαναν !

  10. #10
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση το κατεβασα απτα γνωστα λημερια το παιχνιδι για να το δοκιμασω αλλα δεν μ τρεχει.τρωει κατι κολληματα.Αλλα αποτι ειδα το PC μου το σηκωνει μια χαρα.Τις ξεπερναει τις απαιτησεις..Λετε αυτο να γινεται επειδη δεν ειναι απο steam>?να το κατεβασω απο κει?θα τρεχει η θα εχω θεμα παλι?και επισης το steam πως λειτουργει?σαν το psn?κατεβασω εγκαθιστω και μετα εχω αλλες καμποσες φορες να το κατεβασω?
    Spoiler!

  11. #11
    Elite Spiros20's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης
    Posts
    952
    PSN ID
    SpirosLP
    Name
    Σπύρος

    Default

    Παιδιά με δουλεύεται; Και με ανοιχτά φώτα και μέρα χέζ@σε πάνω σου πάλι

  12. #12
    Elite liberostelios's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    P. Faliro
    Posts
    602
    PSN ID
    liberostelios

    Default

    Με ψήσατε πάλι. Το παιχνίδι το έχω αγοράσει ήδη από την πρώτη σχεδόν μέρα. Επειδή τα Penumbra που έφτιαξε η ίδια εταιρεία (η οποία, βασικά, είναι 2 νορβηγοί που κάνουν φοβερή δουλειά) γι αυτό τους υποστήριξα από την πρώτη μέρα. Χαίρομαι που βλέπω ότι έχει απήχηση και με ψήσατε να το βάλω και να το παίξω τώρα...

  13. #13
    PS3forums Addict geodlord7's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    2,153
    PSN ID
    geodlord7
    Name
    Γιώργος

    Default

    Το είχα πετύχει μέσα στα χριστούγεννα γύρω τα 10 ευρώ αν θυμάμαι καλά και το πήρα με κλειστά τα μάτια! Εννοείται πως δεν μετάνιωσα ούτε ένα σεντ. Για μένα το καλύτερο horror game που έχω παίξει.

    Και ξεθάβω αυτό το θρεντ γιατι κυκλοφόρησε αυτές τις μέρες μέσω steam το DLC "Justine" , το οποίο ειναι free για όποιον αγόρασε το game από το steam....

    Περιμένω να νυχτώσει και το βάζω με τη μία
    Spoiler!


  14. #14
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by geodlord7 View Post
    Το είχα πετύχει μέσα στα χριστούγεννα γύρω τα 10 ευρώ αν θυμάμαι καλά και το πήρα με κλειστά τα μάτια! Εννοείται πως δεν μετάνιωσα ούτε ένα σεντ. Για μένα το καλύτερο horror game που έχω παίξει.

    Και ξεθάβω αυτό το θρεντ γιατι κυκλοφόρησε αυτές τις μέρες μέσω steam το DLC "Justine" , το οποίο ειναι free για όποιον αγόρασε το game από το steam....

    Περιμένω να νυχτώσει και το βάζω με τη μία
    Το Justine ειναι μικρο σαν expansion αλλα εχει μια "ιδιοτροπεια"....αν χασεις ειναι γενικο game over .
    Ηταν που ηταν χεσμεντολ το απλο παιχνιδι ακομα και οταν το ηξερες απο εξω,βαλαν και αυτο το "feature" στο expansion και αντε γεια ΧD.
    Γενικα χαρακτηριζεται το justine σαν κατι αλα Portal(εχει και καποια hints για αυτο ).

    Καλο κουραγιο ΧD.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  15. #15
    PS3forums Addict geodlord7's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    2,153
    PSN ID
    geodlord7
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaszax View Post
    Το Justine ειναι μικρο σαν expansion αλλα εχει μια "ιδιοτροπεια"....αν χασεις ειναι γενικο game over .
    Ηταν που ηταν χεσμεντολ το απλο παιχνιδι ακομα και οταν το ηξερες απο εξω,βαλαν και αυτο το "feature" στο expansion και αντε γεια ΧD.
    Γενικα χαρακτηριζεται το justine σαν κατι αλα Portal(εχει και καποια hints για αυτο ).

    Καλο κουραγιο ΧD.
    Wow seriously??? Αν πω "καλή φάση" τωρα, πιθανότατα θα το μετανιώσω σε λίγο

    Γενικά πόσο διαρκεί το dlc ?? Θέλω να ξέρω πάνω κάτω, γιατι θα παθαίνω απανωτά καρδιακά χωρις να γνωρίζω πότε τελειώνει αυτό το γλυκό "μαρτύριο" XD Όχι τίποτα άλλο, παίζω το game σε pitch black room,headphones, με την εξώπορτα στην πλάτη μου, με αποτέλεσμα συνεχώς να γυρνάω πίσω να κοιτάω lol

    Thanks .
    Spoiler!


  16. #16
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by geodlord7 View Post
    Wow seriously??? Αν πω "καλή φάση" τωρα, πιθανότατα θα το μετανιώσω σε λίγο

    Γενικά πόσο διαρκεί το dlc ?? Θέλω να ξέρω πάνω κάτω, γιατι θα παθαίνω απανωτά καρδιακά χωρις να γνωρίζω πότε τελειώνει αυτό το γλυκό "μαρτύριο" XD Όχι τίποτα άλλο, παίζω το game σε pitch black room,headphones, με την εξώπορτα στην πλάτη μου, με αποτέλεσμα συνεχώς να γυρνάω πίσω να κοιτάω lol

    Thanks .
    Depends.Δεν το τερματισα(δεν υπαρχει περιπτωση lol,μετα απο 3 gameover.Με πιανει και το αγχος σε χειροτερο επιπεδο λογο του μονιμου gameover και....καταλαβαινεις)για να ξερω ποση ωρα πηρε αλλα υπαρχει η ευκολη λυση στους γριφους αλλα τοτε βλεπεις το bad ending(οχι οτι εχι μεγαλη διαφορα tbh αλλα τεσπα) αλλα αν αποφασισεις να τους λυσεις τοτε αλλαζει το πραγμα(μπορει να τους βρεις ευκολους ή να δυσκολευτεις).Ουσιαστικα ειναι 4 "δωματια" γριφων αν διαβασα καλα?

    Ενας που ξερει τι κανει του πηρε 20 λεπτα δηλαδη ξερει τις λυσεις,οποτε ειναι ο χρονος για να "ξεφυγει" και να περασει απο τις περιοχες.Βαλε σε αυτα τον χρονο που μπορει εσυ να ξοδεψεις,την παραπανω εξερευνηση που πιθανως να κανεις και πανω κατω βλεπεις ποσο θα σου παρει.....αν δεν χασεις >: D.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  17. #17
    PS3forums Addict geodlord7's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    2,153
    PSN ID
    geodlord7
    Name
    Γιώργος

    Default

    Λοιπόν μόλις το τερμάτισα! Μου πήρε περίπου 50 λεπτά ....

    Γενικά αξίζει πολύ Νικόλα!(ή Νίκο?) Έχει πολύ ενδιαφέρον στόρυ και ένα καλό τουίστ στο τέλος.
    Βασικά σε ποιό σημείο έχασες? Εγώ το πήγα σιγά-σιγά και γενικά δεν έκανα κάτι τολμηρό

    Πάντως σε 2-3 φάσεις παίζει να είχα φτάσει τις 120-130 σφίξεις Μιλάμε τρελό άγχος!

    Θα το ξαναπαίξω προσπαθώντας αυτή τη φορά να σώσω κάποιους απο τους φυλακισμένους
    Spoiler!


  18. #18
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by geodlord7 View Post
    Λοιπόν μόλις το τερμάτισα! Μου πήρε περίπου 50 λεπτά ....

    Γενικά αξίζει πολύ Νικόλα!(ή Νίκο?) Έχει πολύ ενδιαφέρον στόρυ και ένα καλό τουίστ στο τέλος.
    Βασικά σε ποιό σημείο έχασες? Εγώ το πήγα σιγά-σιγά και γενικά δεν έκανα κάτι τολμηρό

    Πάντως σε 2-3 φάσεις παίζει να είχα φτάσει τις 120-130 σφίξεις Μιλάμε τρελό άγχος!

    Θα το ξαναπαίξω προσπαθώντας αυτή τη φορά να σώσω κάποιους απο τους φυλακισμένους
    1-2 φορες εχασα στο
    Spoiler!
    ,μετα απο εκει και περα εχανα απανωτα στο ρημαδο level
    Spoiler!


    Τελικα ειδα το υπολοιπο στο youtube,δεν ξαναπερναω αυτο το μαρτυριο .
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  19. #19
    PS3forums Addict geodlord7's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    2,153
    PSN ID
    geodlord7
    Name
    Γιώργος

    Default

    ^ Ναι κατάλαβα! Αυτά τα σημεία θέλουν pause - 2-3 βαθιές ανάσες και φουλ τρέξιμο χωρίς να κοιτάς πίσω!

    Οσο για το basement
    Spoiler!


    Πάντως μπράβο στην ομάδα που το φτιαξε, και θα ήθελα έτσι και άλλα free content.... αν βγάζαν πάντως και κανά φουλ dlc με 2-3+ ώρες gameplay με άλλο στόρυ, εγώ θα το αγόραζα
    Spoiler!


  20. #20
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Teaser του sequel Amnesia : A machine for pigs released.



    Welp...time to shit my pants again i guess D:
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •