Page 17 of 17 FirstFirst ... 71314151617
Results 321 to 325 of 325

Thread: Τeam ICO Collection HD (ICO + Shadow of the Collossus) - [3D]

  1. #321
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Φίλε διάβασα το ποστ σχεδόν με το που ξύπνησα. Πάρα πολύ ωραίο ποστ μου θύμισε το ταξίδι που έζησα με αυτά τα 2 games (ειδικά με το SOC) το καλοκαίρι που μας πέρασε.
    Ναι και εγώ ήμουν από αυτούς που δεν είχα παίξει αυτές τις παιχνιδάρες..
    Spoiler!

  2. #322

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ. Εγώ φίλε είχα δει τυχαία, κάπου στο 2005-6, το εξώφυλλο του Ico σε βίντεοκλαμπ και μου είχε τραβήξει αμέσως την προσοχή. Μόλις πήγα σπίτι, κατευθείαν Google και ανακάλυψα την ύπαρξη των δύο τίτλων από την team Ico. Θα τα αποκτούσα\έπαιζα με κάθε θυσία. Κι αν καμιά φορά λέμε "έλα μωρέ, οι εταιρείες, μας τα πρήζουν όλο με remastered αντί να βγάλουν τίποτα καινούριο", καμιά φορά τα remastered είναι μεγάλη υπόθεση και βοηθάνε πολύ, γιατί υπάρχει κόσμος σαν κι εμάς, που δεν είχαμε την τύχη να παίξουμε τότε τα παιχνίδια. Ταξίδι και εμπειρία, αυτά είναι τα Ico και SotC........

    Quote Originally Posted by Axilleas_GR View Post
    Δεν τα έχω παίξει ποτέ και με έβαλες στη διαδικασία να το κάνω. Πριν γράψεις spoilers (που εμένα δε με ενοχλούν ) καλό θα ήταν να τα "κρυβεις" με το spoiler που σου δίνει στη σύνταξη post έτσι ώστε να τα διαβάζει όποιος θέλει και άλλοι να τα προσπερνουν.
    Ναι φίλε, έχεις δίκιο και το είχα σκεφτεί, αλλά θεώρησα ότι όσοι επισκεφθούν το ποστ, θα είναι άτομα που έχουν παίξει το παιχνίδι, κι έβαλα και τα κεφαλαία με την προειδοποίηση για τυχόν απρόοπτα. Από εδώ και πέρα, καλύτερα να κάνω χρήση του spoiler tab, που είναι και ο λόγος ύπαρξής του.
    Εάν έχεις Ps3 (ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο), να παίξεις οπωσδήποτε, όποτε μπορέσεις, αυτά τα δύο παιχνίδια. Ίσως δεν έχει σημασία ποιό θα παίξεις πρώτο, αλλά μάλλον το Ico, που ήταν και το πρώτο που βγήκε. Εγγυημένα, δεν θα είσαι πια ο ίδιος, ως gamer (και όχι μόνο). Είναι σαν να είναι κανείς ποδοσφαιρόφιλος και να έχει παρακολουθήσει από κοντά την εθνική Βραζιλίας του '82 (jogo bonito), που ήταν μία ποδοσφαιρική ομάδα, αλλά και κάτι παραπάνω.

    Μερικά σχολιάκια ακόμα.....
    Spoiler!
    Last edited by toninio; 01-02-2016 at 18:16.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    euromaster (02-02-2016),mihalis13 (02-02-2016)

  4. #323
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το SOTC πάντα φλερτάρει με την πρώτη θέση στα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ.
    .

  5. #324
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    @toninio
    Για να μην κάνω quote όλο το ποστ, μπορώ να τα παίξω εύκολα σε ps2 μιας και είναι συνδεδεμένο μόνιμα στην τηλεόραση (παίζω σε αυτό mario bros 1,2,3 sonic the hedgehog, και διάφορα αλλα όταν με πιάνει η νοσταλγία ) αλλά θα προτιμήσω την έκδοση για ps3.

  6. #325

    Default

    Και καλά θα κάνεις, γιατί σίγουρα είναι καλύτερη και πιο ευκρινής, δηλαδή πρέπει να έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στην HD επανέκδοσή τους (δεν μπορώ να ξέρω ο ίδιος, μιας και δεν είχα Ps2).

    PDS, όποτε σκέφτομαι ποιό είναι το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει, αυτομάτως πάει το μυαλό μου στην διλογία Ico-SotC (δεν έχει σημασία που το τελείωσα πρόσφατα, διότι εξαρχής, από το 2011 που είχα παίξει το μισό, φώναζε τί αριστούργημα είναι), αλλά αυτομάτως πάλι ακυρώνεται αυτό, γιατί δεν μπορώ να τα βάλω στο ίδιο τσουβάλι με οτιδήποτε άλλο έχω παίξει. Μου φαίνεται ότι συγκρίνω κάπως ανόμοια πράγματα. Στο μυαλό μου είναι κάτι ξεχωριστό και ιδιαίτερο αυτά τα δύο.
    Υπό αυτή τη λογική, και μιας και το έφερε η κουβέντα, καλύτερο παιχνίδι (από τα υπόλοιπα) για τα δικά μου γούστα είναι το Half Life 2 (+episodes), και ίσως ισάξια δίπλα του τo Mafia 1 (ακολουθούμενο από Bioshock 1 και Call of Juarez 1, όσο κι αν ακούγεται περίεργο το τελευταίο).......


Page 17 of 17 FirstFirst ... 71314151617

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •