Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 41 to 60 of 131

Thread: Mundobasket 2010

  1. #41
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Παντα, ειτε επαιζε ο Ολυμπιακος, ειτε η Εθνικη, ποτε δεν ηθελα να χανει απλα για να επιλεξει αντιπαλο. Θεωρω στιγμες σαν αυτες μαυρες κηλιδες στην ιστορια της οποιασδηποτε ομαδας, αφου, στην ουσια, αποδεχεται την κατωτεροτητα της απο τον αντιπαλο που προσπαθει να αποφυγει. Εκνευριζομαι και ντρεπομαι οταν συμβαινει αυτο.
    Αδικο ειχε ο Τανιεβιτς?


  2. #42

    Default

    Ποιος είναι σίγουρος ότι αυτή η εθνική μπορούσε να κερδίσει και δεν κέρδισε;;;;;.....κακά τα ψέματα κανείς δεν ήθελε πρώτα τους Ισπανούς και αν περνούσαμε τους Αμερικάνους αλλά έτσι όπως παίζουμε βλέπω και η Σερβία να μας κάνει πλάκα.


  3. #43
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Quote Originally Posted by nikon View Post
    Ποιος είναι σίγουρος ότι αυτή η εθνική μπορούσε να κερδίσει και δεν κέρδισε;;;;;.....κακά τα ψέματα κανείς δεν ήθελε πρώτα τους Ισπανούς και αν περνούσαμε τους Αμερικάνους αλλά έτσι όπως παίζουμε βλέπω και η Σερβία να μας κάνει πλάκα.
    Νικο, κανεις δεν ειπε κατι τετοιο. Μαλιστα, μολις αρχισαν να "παιζουν" τα σεναρια επιλογης, αυτο ηταν το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα. Μπορει να νικησει καταρχην? Anyway, αφου ετσι επελεξαν, ας περιμενουμε για τη συνεχεια.

  4. #44
    PS4forums Fanatic Chill's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Clouds
    Posts
    3,027
    Name
    PanoulisGOSU

    Default

    Δεν ξέρω αν μπορούσαν να κερδίσουν, σίγουρα πάντως δεν κυνήγησαν το ματς. Καθένας έπαιζε ένα σύστημα μόνος του lol.

    Το θέμα είναι ότι αυτή η εθνική δεν εμπνέει σιγουριά. Μέχρι και πέρσι στην Πολωνία, με όποιον και να παίζαμε ήμουν σίγουρος ότι θα κερδίζαμε. Φέτος απλά δεν......Είτε Γάλλοι, είτε Ισπανοί μας τύχουν το Σαββάτο προγνωστικό δεν κάνω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είμαι μπροστά στην tv μου στις 21:00 του Σαββάτου με μια bud ανά χείρας για να δω την ομάδα, έστω και αν με έχει ξενερώσει τρελά. ΠΑΜΕ ΜΩΡΗ Ελλαδάρα !!!!!!!!
    To ps3 είναι ερωμένη μα το PC επίσημη αγαπημένη!


  5. #45
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Η αληθεια ειναι οτι σαν τριτοι εχουμε λογικα πιο βατους αντιπαλους στη συνεχεια, το ξεραμε αυτο. Αυτο ομως που εγινε σημερα ηταν τοσο εξωφθαλμο που δε χωραει αμφισβητηση. Ρεζιλικι διεθνως. Οι Μπλατ και Τανιεβιτς εκαναν την αρχη, λογικα θα ακολουθησουν και αλλοι. Τωρα θα εχει πλακα να πεσουμε με τους Ισπανους...

  6. #46
    Member chris1987's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    peiraius
    Posts
    83
    PSN ID
    chris198713
    Name
    Χρήστος

    Default

    Ηταν ολοφανερο οτι η εθνικη μπηκε στο γηπεδο για να χασει...

  7. #47
    PS4forums Addict grip's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    1,223
    PSN ID
    griparoring
    Name
    Σπύρος

    Default

    Χεχε,πέσαμε με την Ισπανία.
    Άμα είναι μάγκες ας κερδίσουν τώρα.
    My ps3 games:Kάμποσα άλλα μετά το crash του forum βαριέμαι να τα γράψω...
    psn id:griparoring
    xbox360 id:griparoring

  8. #48

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Η αληθεια ειναι οτι σαν τριτοι εχουμε λογικα πιο βατους αντιπαλους στη συνεχεια, το ξεραμε αυτο. Αυτο ομως που εγινε σημερα ηταν τοσο εξωφθαλμο που δε χωραει αμφισβητηση. Ρεζιλικι διεθνως. Οι Μπλατ και Τανιεβιτς εκαναν την αρχη, λογικα θα ακολουθησουν και αλλοι. Τωρα θα εχει πλακα να πεσουμε με τους Ισπανους...
    Ξέρεις και τα νούμερα του τζόκερ;;;;.....αν ήταν τόσο εξώφθαλμο το δικό μας της Γαλλίας τι ήταν;;;;.....ήταν όμως και το δικό τους;;;;;......ήθελαν να χάσουν με τρίποντο στο τέλος και να παίξουν με τους Τούρκους αντί εμάς;;;;;......ξαναλέω αυτή η εθνική δεν έχει πείσει κανέναν και είναι ικανή να χάσει και από χειρότερες από αυτήν ομάδες.


  9. #49
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Νικο κι εγω πιστευω οτι το παιχνιδι μπηκαν για να το χασουν. Δεν ειναι δυνατον στα τελευταια λεπτα να πετας την μπαλα απο την μια ακρη του γηπεδου στην αλλη ΦΑΝΕΡΑ εξω απο το γηπεδο. Δεν ειναι λογικο να χανεις με 15 ποντους και να γελας ψιθυριστα με τους συμπαικτες σου...δεν μπορει να εχεις φορτωμενους με 4 φαουλ παιχτες και να τους κρατας στο παιχνιδι (καθολου αμυνα) οταν κυνηγας την νικη...

    Μπηκαν για να το χασουν. Μπορει οντως να μην το κερδιζαν αν επαιζαν σοβαρα (αν και η ιδια εθνικη ρε παιδια εριξε 20αρες στη Ρωσια 1μιση μηνα πριν ελεος, δεν εγιναν ξαφνικα αχρηστοι ρε παιδια ειπαμε μην τα ισοπεδωνουμε ολα)

    Εδω και οι ιδιοι οι Ρωσοι στο τελος το εβλεπες στο βλεμα τους "μηπως κανουμε μλκια??"

    Πολυ λολ η φαση, εγω πραγματικα πιστευω οτι το εκαναν επιτηδες. Και τωρα που το λεω αυτο θα τους κραξω περισσοτερο απο το να επαιζαν και να εχαναν το παιχνιδι κανονικα... Τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα??? Ειδα και το ματς της Γαλλιας και αυτο μια απο τα ιδια περιπου. Εκει φτασαμε? Σε τετοιες αδερφιστικες αηδιες? Για να μπορεσουμε να παμε πιο μπροστα? Αυτα ειναι αισχη κυριοι... προτιμω να βγω 8ος και να πω οτι επαιξα οπως επρεπε, απο το να βγω 2ος και να εχω φτασει εκει που εφτασα πουστικα (συγνωμη αλλα πραγματικα με εχει βγαλει εξω απο τα ρουχα μου αυτο το πραγμα).

    Και σου λεω εγω πες οτι το παιρνουμε.... πες οτι το παιρνουμε.... τι σοι πρωταθλητες κοσμου θα ειμαστε? Αυτοι που "κοτεψαν"? Που εχασαν απο τους Ρωσους? Που φοβηθηκαν τους αμερικανους? Ε οχι αυτα ειναι αηδιες και ντροπη σε ολο το επιτελειο που πηρε τετοια αποφαση.... οταν μπαινεις μεσα στο γηπεδο μπαινεις για να κερδισεις ΤΕΛΟΣ! Ειτε παιζεις με την Κωλοπετινιτσα ειτε με την Dream Team του 1992...

    Τετοιου ειδους αηδιες εχουν καταστρεψει το μπασκετ και συνεχιζουν να το καταστρεφουν... ας ελεγαν στους παλιους παιχτες "μπες και χασε" και αν δεν τους τραβαγανε μπουκετο κατευθειαν πριν προλαβουν να τελειωσουν την προταση τους....

    Απλα αισχος... που να χασουν πανυγηρικα απο την Ισπανια, ο φοβιτσιαρηδες...ναι τα εχω παρει.

  10. #50

    Default

    Δεν είπα ότι στο πίσω μέρος του μυαλού τους δεν είχαν την ήττα για να μη παίξουν με Ισπανία και Αμερική αλλά αυτή η εθνική δεν έχει πείσει κανέναν με την απόδοση της τόσο που αν ήταν ένας απλός αγώνας και όχι αυτός που θα μας έδειχνε με ποια ομάδα θα παίζαμε δεν θα έλεγε κανείς τίποτα αν έπαιζε ακριβώς το ίδιο και έχανε......αυτό λέω.
    Το ίδιο κάναμε και με τη Γαλλία πέρυσι αλλά δεν κάναμε τόση φασαρία και ξέρεις γιατί;;;....γιατί τότε ξέραμε ότι πάμε σίγουρα για μετάλλιο και παίζαμε καλά ενώ τώρα ξεσπάνε όλοι λόγω κακής εμφάνισης λες και είναι έγκλημα ακόμα και να θες να διαλέξεις αντίπαλο ή λες και το κάνει μόνη η εθνική μας ή λες και έγινε για πρώτη φορά.....το μπάσκετ είναι παιχνίδι στρατηγικής και το να μη θες να παίξεις με κάποιον που είναι σε καλύτερη περίοδο από εσένα είναι στρατηγική......αν πάρουμε το χρυσό (λέμε αν) όλοι θα πάνε στο αεροδρόμιο να αγκαλιάσουν αυτούς που τώρα κράζουν.


  11. #51
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Eγω Νικο αν το παρουν τωρα (λεμε) δεν θα παω να τους αγκαλιασω. Δεν λεω το εκανε μονο η Ελλαδα, αλλα η Ελλαδα με ενδιαφερει και η Ελλαδα αρχισε το χορο (αλλιως η Γαλλια δεν θα επραττε αναλογα) Αν καταντησουν τα μισα παιχνιδια να τα στηνουν βασει "στρατηγικης" για εμενα δεν αξιζουν να λεγονται ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ, αλλα.... "πρωταθλητες".

    Καποιοι ανθρωποι μπορει να ταξιδεψαν απο την μια ακρη του κοσμου στην αλλη για να δουν αυτο το αισχος...αυτους ποιος τους αποζημιωνει? Η "στρατηγικη"?Ας μην εμπαιναν καν στο γηπεδο... ας ελεγαν την προηγουμενη μερα "θα παιξουμε για να χασουμε"... πιο σεβαστο ειναι αυτο απο το να με κοροιδευουν στα μουτρα μου.

  12. #52

    Default

    Γιατί πιστεύεις ότι η Γαλλία έκατσε και έχασε για να παίξει με τους Τούρκους εκεί μέσα αντί να παίξει με την χειρότερη Ελλάδα;;;;;......δεν είναι όλα έτσι όπως τα έχουμε στο μυαλό μας και ίσως να μην είναι ούτε το Ρωσία-Ελλάδα έτσι......στο φινάλε ο σκοπός της κάθε διοργάνωσης δεν είναι να πας όσο ψηλότερα γίνεται και αν μπορείς να βγεις πρώτος;;;;......δεν θα το κάνεις με όποιο τρόπο μπορείς;;;;;......κανένας δεν θα θυμάται αυτόν που θα παίξει για την φανέλλα αλλά μόνο αυτόν που θα το σηκώσει........εκτός αν άλλαξε κάτι ξαφνικά και δεν το κατάλαβα.


  13. #53
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by nikon View Post
    .κανένας δεν θα θυμάται αυτόν που θα παίξει για την φανέλλα αλλά μόνο αυτόν που θα το σηκώσει........εκτός αν άλλαξε κάτι ξαφνικά και δεν το κατάλαβα.
    θου κυριε το στοματι σου...!!

    Πολλοι θυμουνται αυτον που παιζει για την φανελλα...οπως επισης πολλοι θυμουνται ποιος ειναι πρωταθλητης με @@ ή καλπικος.

    Εν πασει περιπτωσει εγω το βλεπω αλλιως μεσα στο μυαλο μου, ισως πιο ρομαντικα και λιγοτερο εως καθολου στυγνα και "σκακιστικα"... δεν μου αρεσει αυτο το πραγμα τι να κανω? με παωθει, με αηδιαζει, με ενοχλει.

    Γι αυτο και δεν προκειται να δω αλλο αγωνα τους.

  14. #54

    Default

    Δεν λέμε όμως για το τι μας αρέσει και τι όχι αλλά τι ισχύει και τι γράφει η ιστορία στην Ιαπωνία πχ η ιστορία έγραψε ότι το πήρε η Ισπανία όχι ότι είχαμε κερδίσει τους Αμερικάνους στον ημιτελικό.......όσο υπάρχει αυτό το σύστημα που δίνει στις ομάδες το δικαίωμα να διαλέξουν αντίπαλο κάποιες καλώς ή κακώς θα το χρησιμοποιούν ας αλλάξει η FIBA το σύστημα αν θέλει να παίζουν όλοι μόνο για την φανέλλα.


  15. #55
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Mα αυτο που λεω εγω ισχυει για εμενα Νικο. Δεν λεω οτι ολοι το καταδικαζουν, απλα με στεναχωρει που το βρισκουν πρεπον να γινονται τετοια πραγματα μεσα στα γηπεδα.

    Ισχυει αυτο για εμενα, και αυτα μου χαλανε την αποψη μου για το αγαπημενο μου αθλημα.

    Επισης ολοι οι Ελληνες και ολοι οι Αμερικανοι θυμονται εκεινο το παιχνιδι. Οταν λεμε παιζω για την φανελλα δεν σημαινει απαραιτητα οτι ολος ο κοσμος θα πρεπει να σε αναγνωρισει (αν και μας αναγνωρισαν γι αυτην την νικη). Οπως αντιστοιχα και το οτι βγηκες πρωταθλητης δεν σημαινει οτι ολοι θα σε θυμονται. Εγω θα πρεπει να παω στο wikipedia για να θυμηθω τι εγινε στο προπροηγουμενο Μουντομπασκετ...

    Anyway αφου αρεσει αυτο το πραγμα στον κοσμο εγω παω πασο, αλλα εμενα δεν μου αρεσει να στεκομαι μπροστα στην τηλεοραση και να βλεπω στημενους αγωνες οποιος κι αν τους κανει. Αν εσας σας αρεσει (εστω λογω συστηματος της FIBA) οκ νο προμπλεμ!

  16. #56

    Default

    Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.......όλοι το έχουμε πει και το έχουμε χρησιμοποιήσει.


  17. #57
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Συμφωνοι, μονο που ομως αυτο το γνωμικο μπορει να χρησιμοποιηθει και με καλο και με κακο τροπο.

  18. #58

    Default

    Συνήθως όμως είναι "κακός" ο τρόπος που το χρησιμοποιούμε γι'αυτό το λέμε άλλωστε.


  19. #59
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ΡΩΣΙΑ - Μπλατ: "Οι παίκτες μου παίζουν μπάσκετ"

    ερήφανος για τους παίκτες του που τα δίνουν όλα στο γήπεδο και δεν δείχνουν ασέβεια προς τον κόσμο δήλωσε ο Ντέιβιντ Μπλατ στη συνέντευξη Τύπου μετά την αναμέτρηση Ελλάδα-Ρωσία και τη νικη της ομάδας του.

    "Είδατε ό,τι είδα. Με κάνει να ντρέπομαι αυτό το ματς. Κρίμα, γιατί έχω δουλέψει στην Ελλάδα. Δεν μπορεί να πετάει τη μπάλα πάνω από το στεφάνι για να χάνει τις βολές. Δεν είναι σωστό! Είναι απίστευτο αυτό που έγινε.«Ντρέπομαι. Ήταν τόσο προφανές ότι η Ελλάδα ήθελε να χάσει σήμερα, που ήταν απίστευτο! Ντρέπομαι για λογαριασμό της Ελλάδας και είμαι υπερήφανος για τους παίκτες μου», τόνισε ο προπονητής των Ρώσων και στη συνέχεια απευθυνόμενος στους Έλληνες δημοσιογράφους ανέφερε σε έντονο ύφος: «Εσείς δεν ντρέπεστε;».

    «Σούταραν για να αστοχήσουν»

    Η ερώτηση του ήταν ρητορική και φυσικά δεν περίμενε απάντηση. Αμέσως συνέχισε τις δηλώσεις του: «Αυτό που είδα ήταν κωμωδία, όχι μπάσκετ. Εντάξει, ο Φώτσης ήταν τραυματίας, αλλά οι άλλοι που έπαιξαν τί έκαναν;Είμαι πολύ περήφανος που είμαι προπονητής της Ρωσίας. Οι παίκτες μου έχουν πάθος να κάνουν το καλύτερο δυνατό και να βελτιώνονται" ξεκίνησε το λόγο του ο Αμερικανός για να καρφώσει τους Έλληνες διεθνείς στη συνέχεια:. "Δεν έχουν τα μεγάλα ονόματα, τα μεγάλα συμβόλαια και τους τίτλους των αντιπάλων τους, αλλά θέλουν να παίξουν μπάσκετ. Είμαι πολύ περήφανος που προπονώ αυτά τα παιδιά. Είχαμε πει και πριν τον αγώνα ότι θα παλέψουμε κάθε παιχνίδι. Αυτό δείχνει σεβασμό προς τους εαυτούς μας, τα παιδιά που παρακολουθούν και τους θεατές. Δεν έχουμε πολλή εμπειρία, αλλά χαίρομαι που δώσαμε και την καρδιά μας για τη νίκη".

    Επειδή οι Έλληνες δημοσιογράφοι ανέφεραν σε ερωτήσεις προς τον Καζλάουσκας τις αρχικές δηλώσεις του Μπλατ και ο Λιθουανός αντέδρασε έντονα και ζήτησε εξηγήσεις από τον συνάδελφό του, ο προπονητής των Ρώσων δεν μάσησε και απάντησε: «Οτι είχα να πω το είπα».

    Τους Ρώσους παίκτες εκπροσώπησε ο πρωτοεμφανιζόμενος Ζουκανένκο που στο παιχνίδι με την Εθνική μας αγωνίστηκε δυσανάλογα πολύ. Στις δηλώσεις του δεν ασχολήθηκε καθόλου με το επίμαχο θέμα. "Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ήμασταν καλοί στην επίθεση, συγκεντρωμένοι και φτάσαμε στη νίκη. Το κλειδί για τη νίκη μας ήταν η υπεροχή μας στα ριμπάουντ και η πολύ καλή χρησιμοποίηση του πικ εν ρολ στην επίθεση" είπε ο νεαρός σέντερ.
    Last edited by Valkyre; 03-09-2010 at 12:12.

  20. #60
    PS4forums Fanatic Giannis7's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Athens
    Posts
    3,200
    PSN ID
    Soldius7
    Name
    Γιάννης

    Default

    Ποιος ? Ποιος ? Ποιος ? ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ ! Χάσ' το αγόρι μου.
    "Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that."

    Bill Shankly

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •