Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 57 of 57

Thread: Alice: Madness Returns

  1. #41
    Elite Spiros20's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης
    Posts
    952
    PSN ID
    SpirosLP
    Name
    Σπύρος

    Default

    Εγώ τι να πω που πριν 2 εβδομάδες μου λέει ο αδερφός μου παράγγειλε μου το, το θέλω και του λέω περίμενε θα πέσει η τιμή του, δεν έχει κάποιο Multiplayer Mode και ούτε δεν έχει γίνει πολύ ντόρος για αυτό και θα πέσει η τιμή του. Μου λέει όχι το θέλω τώρα. Του το παραγγέλνω και μετά από 4 μέρες τσουπ πέφτει 15 λίρες.
    (Και ακόμα να μου έρθει από Zavvi)
    Last edited by Spiros20; 08-07-2011 at 01:10.

  2. #42
    Advanced Member FunkyCobra's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Nikaia
    Posts
    499
    PSN ID
    MegalodonGR
    Name
    Nikos

    Default

    pisteuw oloi exoume pa8ei kati tetoio

  3. #43
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    το game εχει πολλα bugs. κ δυστηχως δεν εχουν βγαλει καποιο update ακομα.
    αλλα ειναι απλα (απλα κολλαει η επεξηγηση την ωρα του παιχνιδιου) και αλλα πιο σοβαρα. ετθχε να παιζω και σε καποιο σημειο δεν εχανα καθολου ενεργεια. το πιο καλο ομως ειναι το εξης. πως να τερματισουμε το game στο nightmare μεσα σε 20 λεπτα!!!
    το διαβασα στο ps3trophies και το παραθετω οπως το γραφουν.

    Spoiler!

    Spoiler!

  4. #44
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Eπιτέλους αξιώθηκα να το ξεκινήσω.Με κέρδισε με την μία.Ατμόσφαιρα και καλλιτεχνική διεύθυνση είναι ακριβώς ό,τι περίμενα από τον τίτλο.Η μόνη ένσταση είναι οτι θα το ήθελα λίίίγο πιο "αρρωστημένο".

  5. #45
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    το παρηγγειλα!Ξερω εχει τα θεματακια του αλλα μαρεσουν τα περιεργα και ειπα να το τιμησω!το εχει τερματισει κανεις να μας πει αποψεις?
    Spoiler!

  6. #46
    PS4forums Fanatic tnf50's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    アテンス
    Posts
    2,466
    PSN ID
    tnf50
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    το παρηγγειλα!Ξερω εχει τα θεματακια του αλλα μαρεσουν τα περιεργα και ειπα να το τιμησω!το εχει τερματισει κανεις να μας πει αποψεις?
    Εχω φτασει στη τελευταια πιστα( μετα ανεβασα το ps3 στο παταρι λογω πανελλαδικων, ΛΟΛ).

    Το παιχνιδι ειναι μοναδικο. Περα απο καποια bugs και ασχημα textures ειναι μαγευτικο,διεστραμμενο και πραγματικα σε βαζει στο κλιμα.

  7. #47
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Quote Originally Posted by tnf50 View Post
    Εχω φτασει στη τελευταια πιστα( μετα ανεβασα το ps3 στο παταρι λογω πανελλαδικων, ΛΟΛ).

    Το παιχνιδι ειναι μοναδικο. Περα απο καποια bugs και ασχημα textures ειναι μαγευτικο,διεστραμμενο και πραγματικα σε βαζει στο κλιμα.
    τελεια αυτο ηθελα george!Δεν με πολυνοιαζουν τα αρνητικα που αναφερεις.μπορω να τα παραβλεψω αν το παιχνιδι ειναι σαδιστικο και τρελο!ζουπερ!
    Spoiler!

  8. #48
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    το παρηγγειλα!Ξερω εχει τα θεματακια του αλλα μαρεσουν τα περιεργα και ειπα να το τιμησω!το εχει τερματισει κανεις να μας πει αποψεις?
    Απαρατήρητα τα όντως υπαρκτά θεματάκια του.Απολαυστικό από κάθε άποψη και ταυτόχρονα χορταστικό σε διάρκεια χωρίς να κουράζει.Εναλλαγές στο gameplay και στην αισθητική σε συνδιασμό με ενήλικο story.Στην αρχή το θεώρησα, κακώς, κάπως light.Όσο εξελίσσεται τόσο "σκοτεινιάζει".
    Outsider μεν αλλά ιδανικό για κοινό με ιδιαίτερα γούστα δε.

  9. #49
    PS4forums Fanatic Chill's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Clouds
    Posts
    3,027
    Name
    PanoulisGOSU

    Default

    Το ξεκίνησα χτες.....και έχω πάθει. Εκπληκτικό παιχνιδάκι πραγματικά. Σχεδόν όπως ακριβώς το ονειρευόμουν (θα το ήθελα λίγο πιο βίαιο). Έχει τα issues του αλλά η εμπειρία είναι εκπληκτική.

    Από πωλήσεις πως να πήγε άραγε; Έχουμε πιθανότητες για κανένα sequel ή θα πρέπει να περιμένουμε καμιά 15αριά χρόνια πάλι;
    To ps3 είναι ερωμένη μα το PC επίσημη αγαπημένη!


  10. #50
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Εμένα δεν με κέρδισε πάντως, παρ' όλο που πίστευα ότι αυτό θα γίνει αργά ή γρήγορα.
    Σίγουρα φοβερό art direction, ωραία εν γένει ατμόσφαιρα, χρώματα, σχέδια, αλλά ρε γαμώτο... χωρίς "ψυχή". Από αυτή την άποψη δεν με εντυπωσίασε. Δεν μπορώ να το περιγράψω, ευχάριστο ήταν βέβαια, αλλά δεν δέθηκα με την Alice και την ιστορία της, δεν μου πρόσφερε συγκινήσεις.


  11. #51
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Tony αν καταλαβαίνω καλά εννοείς οτι παρόλο που το θέμα του story είναι ψυχολογικά βαρύ και ασήκωτο, δεν σε άγγιξε.Συμφωνώ.Εγώ θα ήθελα πιο έντονα λυτρωτικό το ending.Παρά ταύτα, το απόλαυσα με το παραπάνω.

    Chill, αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα τα νούμερα του vgchartz, δεν θα ήμουν αισιόδοξος για μια συνέχεια.
    PS3: 0.36m
    XBOX: 0.30m

    Άλλο ένα game που θάφτηκε από τους κριτικούς.Το 70/100 που έχει στο metacritic, το βρίσκω αρκετά άδικο.

  12. #52
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    ^^Ναι ρε φίλε κάπως έτσι. Και περίμενα ότι ένα τέτοιο στόρυ θα μου άρεσε και θα με άγγιζε περισσότερο. Όπως και να έχει, πέρα από τα θετικά που είπαμε παραπάνω, ένα επιπλέον θετικό φυσικά ήταν και η διάρκεια του!


  13. #53

    Default

    Το πρώτο ήταν λίγο καλύτερο αλλά και αυτό ήταν πάρα πολύ καλό, το είχα πάρει day one.
    Το πρώτο ήταν πιο μικρό αλλά πολύ πιο ζουμερό και δεν σε άφηνε καθόλου να βαρεθείς, αυτό είχε μερικά σημεία που γινόταν κουραστικό. Πάντως σίγουρα το προτείνω.



    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=AOP26WOOMbc"]Alice: Madness Returns OST - Track 01 - Main Theme - YouTube[/ame]

  14. #54

    Default

    Αν και ακομα δεν εχω τελειωσει το πρώτο Chapter στο Returns, μου φαινεται καλυτερο από το πρώτο. Ισως γιατι δεν εχει εκεινο το αθλιο platforming που ειχε το πρωτο και μου χε φαει τα συκωτια...

  15. #55
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    ***το παρακατω mini review ειναι αφιερωμενο στο φιλτατο chronohill που με προετρεψε να ξεκινησω το συγκεκριμενο και να πω την γνωμη μου***



    Λοιπον μολις τελειωσα κ με το συγκεκριμενο και ειπα να γραψω την γνωμη μου μιας και εχω ακουσει τοσα πολλα για το συγκεκριμενο και ποσο under the radar περασε...

    να ξεκινησω λεγοντας πως μιας κ το game ερχεται με downloadable δωρεαν τον πρωτο τιτλο της σειρας ειπα να ξεκινησω ωστε να εχω μια πληρη εικονα της ιστοριας...αμ δε...
    Δυστυχως ειχα πολλα χρονια να παιξω κατι τοσο unplayable , νομιζω απο PS1 era. δεν ξερω αν φταει το port στο ps3 ή αν οι ικανοτητες μου ως gamer ειναι τοσο τραγικες αλλα στο τεταρτο ειπα I am done with that shit...ενας χειρισμος τραγικος και ενα hit detection που ηταν απλα για τα πανηγυρια ηταν αρκετα να μου κοψουν τον αερα και την ορεξη. οποτε διαβασα την ιστορια και περασα κατευθειαν στο Alice:Madness Returns.

    H ιστορια ξεκιναει μετα τα οσα συνεβησαν στο πρωτο μερος με την 19χρονη πλεον Αλικη να μην εχει επουλωσει πληρως τα τραυματα της μετα τον χαμο της οικογενειας της απο μια φωτια στο σπιτι της καθιστοντας την μοναδικη επιζων. Η ιστορια ειναι πολυ ωραια και πρωτοτυπη και ειναι οτι πρεπει για οσους λατρευουν τις "σκοτεινες" ιστοριες. εντυπωση μου εκανε το πολυ καλο writing και η ολη ατμοσφαιρα δινοντας μια αισθηση Tim Burton στο ολο θεμα.Πολυ καλο επισης το art direction σε ολο το φασμα του παιχνιδιου δινοντας του μια δικη του ταυτοτητα.εδω να σημειωσω οτι το game χωριζεται σε δυο μερη. Στο πραγματικο κοσμο του βικτωριανου Λονδινου, και την Χωρα τον θαυματων.

    Το soundtrack ειναι και αυτο σε πολυ ψηλα επιπεδα οπως και τα ηχητικα εφε δινουν μια aerie νοτα και ερχονται να συμβαλουν και αυτα στην ολη ατμοσφαιρα.
    Τα voice over απο την αλλη ενω στους περισσοτερους χαρακτηρες ειναι αρκετα καλα σε λιγοστους ειναι εντελως εκτος κλιματος. για παραδειγμα ηλικιωμενη μιλα με φωνη εφηβης...

    Τα γραφικα ειναι σε καλα σχετικα επιπεδα. δε θα σου πεταχτουν και τα ματια αλλα ουτε θα σε πονεσουν. σε αυτο το σημειο ειναι το art direction που κανει καλη δουλεια αλλα καποια τεχνικα θεματακια οπως pop up και glitches το κρατανε πισω. Ευχαριστη πινελια οτι σε καθε chapter η Αλικη αλλαζει costume για να ταιριαζει στο θεμα του chapter...πολυ ωραια κ η σχεδιαση των εχθρων που υπαρχει κ μεγαλη ποικιλια.

    Κ τωρα στο ζουμι...Το gameplay εχει παρει αρκετα στοιχεια απο ενα παιχνιδι που ειναι απο τα αγαπημενα μου ολων των εποχων και ας ειμαι sony fanboy...
    Zelda:Ocarina of time...με το που χρησιμοποιησα για πρωτη φορα τον "lock on" μηχανισμο κυριολεκτικα ξυπνησαν μνημες ξεχασμενες 20 ετων και βαλε.
    Να ξεκαθαρισω οτι δεν το λεω με την κακη εννοια.εχει γινει καλη δουλεια σε αυτο. τα 4 αναβαθμισιμα οπλα,+1 μη αναβαθμισιμο,δινουν μια σχετικα καλη ποικιλια προσεγγισης των εχθρων και θα τα χρειαστειτε ολα σε ολη την διαρκεια του παιχνιδιου.εδω φυσικα βοηθαει οτι καθε εχθρος εχει την δικια του αδυναμια και ετσι σε προτρεπει να χρησιμοποιεις ολα τα οπλα αναλογως την περιπτωση.
    τα κακα στο gameplay εχουν να κανουν με τα τεχνικα θεματα του. απο framedrops μεχρι παγωματα και screen tearings χαλανε το καλο battle system.αρκετες φορες ειπα παει κολλησε την ωρα του auto save checkpoint και χρειαστηκε να περιμενω καποια δευτερολεπτα παρακαλωντας να μην μου κανει corrupt καποιο save κ ξεκινησω παλι απο την αρχη.ευτυχως αυτο δεν εγινε ποτε.θεματακια επισης αντιμετωπισα και με την καμερα οπου καποιες φορες και ιδιαιτερα σε "στενες" περιοχες ηταν λιγο οτι να ναι ευτυχως ομως οχι στον βαθμο που να το κανει unplayable.
    αλλο ενα θεματακι που αντιμετωπισα ευτυχως ομως λιγες φορες ειναι οτι την ωρα της μαχης κ οταν μου την επεφταν πολλοι εχθροι μαζι χανοταν το lock on χωρις κανεναν λογο.
    επισης προσοχη στο manual shooting καθως οι βολες δεν πανε ακριβως στο κεντρο του crosshair...
    επιστρεφω στα καλα του gameplay καθως αν και μιλαμε για ενα action platform συνανταμε κ εδω ενα υβριδιο διαφορετικων gameplay οπως 2D platforming,2D shoot em up, rhythm based gameplay αλλα κ ενα στυλ αλλα monkeyball, οπου σπαει την μονοτονια platform-battle-platform.
    Αλλο ενα θεμα που θελω να τονισω ειναι ο μηχανισμος triple jump που εισαγει το παιχνιδι.αν και στην αρχη εκνευριζομουν στην πορεια το συνηθισα αρκετα.

    κλεινοντας το σεντονι χωρις να θελω να κουρασω αλλο θα ηθελα να γραψω καποια τελευταια πραγματα σχετικα με το game.
    δεν εχει bosses με οτι αυτο συνεπαγεται εκτος απο εναν στο τελος και θεωρω οτι σε γενικες γραμμες ειναι ενα σχετικα ευκολο game.
    αρκετα τα collectables οχι τοσο δυσκολα , αλλα με αρκετη ποικιλια.
    επισης αν κ εχει καποιους γριφους δεν θα δυσκολευτειτε περα απο 2 με 3 στο να τους λυσετε.
    δυστυχως το game δεν μου δειχνει, αλλα νομιζω οτι μου πηρε γυρω στις 20 με 25 ωρες το συγκεκριμενο στο 97% completion στο normal με ενα playthrough.
    Last edited by geogoku; 04-09-2018 at 01:29.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  16. The Following 7 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    antoniss (06-09-2018),chronohill (04-09-2018),Kane (04-09-2018),menel34 (04-09-2018),PDS (04-09-2018),tsakali GR (04-09-2018),WolfRathmA (04-09-2018)

  17. #56
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    οποτε το ευχαρισστηθηκες φιλε ετσι?Δεν ξερω πως πηγε τοτε απο πωλησεις αλλα ηταν μια πολυ ενδιαφερουσα ιδεα...κριμα π δεν το επαιξα τοτε μακαρι να ανοξω και γω το ps3( που ολο ετσι λεω) και να το παιξω!
    Αυτο που ειπες για το οκαρινα μαρεσε πολυ!
    Spoiler!

  18. #57
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    ηθελα να γραψω στο τελος την τελικη μου γνωμη αλλα το περασμενο της ωρας με παρεσυρε...για μενα αξιζει ενα αξιοπρεπεστατο 7,5/10



    ναι ηταν παρα πολυ καλο σε γενικες γραμμες και με πολυ καλη διαρκεια.το μονο "κακο" ειναι το χρονικο σημειο που το επαιξα...Αυτο το παιχνιδι ειναι για χριστουγεννα με ζεστη σοκολατα κτλπ...

    σου ευχομαι οταν εχεις το χρονο να το προσπαθησεις να το παιξεις. Εαν παραβλεψεις καποια τεχνικα θεματακια που εχει, εχει παρα πολυ καλα στοιχεια
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •