Page 97 of 109 FirstFirst ... 478793949596979899100101107 ... LastLast
Results 1,921 to 1,940 of 2178

Thread: Final Fantasy XIII

  1. #1921
    Cool Member fistikis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    226
    PSN ID
    John_Fistikis2

    Default

    Το χειροτερο ολων για εμενα ειναι το χ-2 και μετα το χιι, το χιιι ηταν καλο αλλα ευκολο και γραμμικο.

  2. #1922
    Elite Quaro's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    677
    PSN ID
    Quaro1987

    Default

    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    οπως φαινεται ολοι συμφωνουμε στο οτι δυστυχως αυτο ειναι το χειροτερο ολων....

    αυτα!
    εεε όχι διαφωνώ. το 13 μου άρεσε. από όσα FF έχω παίξει (6-13 χωρίς το X-2 και το 11) μόνο το 10 και το 7 δεν μου άρεσαν. Τουλάχιστον βέβαια το 7 το τερμάτισα άρα το 10 ήταν που δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου.
    ignore list. Κάνει την πλοήγηση στο forum 1000 φορές καλύτερη.


  3. #1923
    Member Enas's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    91

    Default

    lol τελικά το συμπέρασμα είναι ότι απλά κάθε final fantasy είναι διαφορετικό και είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα αν αρέσει σε κάποιον. Εγώ θεωρώ ας πούμε ότι το Final Fantasy X είναι το καλύτερο game που έχω παίξει ποτέ.

  4. #1924
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    και παλι δεν καταλαβαινεις τι λεω.....ενθουσιασμος ειναι να πατας το Χ συνεχεια χωρις καν να βλεπεις την μαχη ????γιατι πολυ απλα δεν σε νοιαζει γιατι ξερεις οτι θα νικησεις???δεν χρησιμοποιουσες ποτε items???τοτε εισαι παιχταρας!δεν λεω κ μενα μου εμεναν πολλα αντικειμενα αλλα χαλαγα τα 20πλασια!ηταν κρυφο το weapon που σουλατσαρε στο βυθο απ'οπου επρεπε να περασεις ετσι κ αλλιως για να συνεχισεις το στορυ???μαλλον τα θυμασε οπως θες εσυ κ περνας λαθος εντυπωσεις....και επιτελους πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι δεν πρεπει να τελιωσεις ενα game στο 100% για να δεις καποια πραγματα τα οποια τα βλεπεις απο τις πρωτες 2 ωρες.

    π.χ. να μιλησουμε για ενα αλλο game.χτες τελιωσα το yakuza με 57 ωρες παιχνιδιου και 53% completition rate.πρεπει να το παω 100% για να δω καποια πραγματα????

    δεν λεω αποψη σου ειναι κ καλα κανεις κ σου αρεσει αλλα αντικειμενικα ειναι το χειροτερο ff ever.αυτο δεν αλλαζει.
    Πρωτα απο ολα δεν μπορω να καταλαβω προς τι το υφος. Οπου γυρισεις και οπου κοιταξεις δεν νομιζω κανεις να αναφερεται στην μορφη του weapon που παρουσιαζεις για το στορυ η οποια ηταν επιεικως γελοια και δεν εχει καμμια σχεση με την τελικη.

    Δευτερον -πραολο που συμφωνω οτι δεν ειναι το καλυτερο Final Fantasy ολων- η αποψη χανει καθε "αντικειμενικης" αξιας απο την στιγμη που δεν εχεις τελειωσει καν το παιχνιδι.......................................... ...................

    Λοιπον δεν μπορεις να αποκαλεις την δικη σου γνωμη αντικειμενικη, λες και εκφραζεις ενα γεγονος. Γεγονος ειναι οτι δεν σου αρεσε και το θεωρεις το χειροτερο. Μπραβο κανενα προβλημα. Το να πεταγεσαι ομως χωρις καν να εχεις ολοκληρωσει το παιχνιδι και να εκφραζεις την αποψη σου ως γενικο και αδιαμφισβητητο γεγονος, θα με συγχωρεσεις, αλλα ακομα κι αν πεφτεις μεσα, ειναι λαθος τακτικη.

    Εχω παιξει και τα 2 παιχνιδια στο 100% τους και αν το παμε καθαρα "αντικειμενικα" εχω κατι παραπανω να πω καθως εχω μια πιο σφαιρικη αποψη. Παρολαυτα ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι θιχτηκες επειδη μου αρεσε το FFXIII σαν συστημα μαχης και απο που κι ως που κολλαγε η αρχικη σου συγκριση στα weapons (γιατι στανταρ δεν εννοουσες την μαχη του στορυ...μην τρελαθω) οταν δεν εχεις καν δει τι αντιστοιχο εχει να προσφερει το ΧΙΙΙ. Δεν σου ειπα οτι πρεπει να το κανεις απαραιτητα 100% για να εχεις αποψη, αλλα δεν μπορεις να συγκρινεις υλικο απο το ενα παιχνιδι που σαφως εχει σχεση με ποσοστο ολοκληρωσης κοντα στο 100% και να μην εχεις καν τελειωσει το αλλο ή να εχεις δει τι αναλογο εχει να προσφερει.

    Να ολοκληρωνουμε κατι, και μετα να βγαζουμε αδιαμφισβητητα συμπερασματα θα ελεγα εγω. Εγω λεω τα πραγματα με το ονομα τους και τονιζω ποτε μιλαω για προσωπικη αποψη και ποτε οχι.

    Για την ιστορια τα αγαπημενα μου FF πανε ως εξης:

    FFVII, FFVI, FFX, FFVIII, FFXIII, FFIX

    ΥΓ: Οι φιλοι μας οι Ιαπωνες θεωρουν το ΧΙΙΙ το καλυτερο παιχνιδι ολων των εποχων παρακαλω ( http://www.fftogether.com/forum/index.php?topic=2248.0 ). Οποτε ενα ακομη στοιχειο περι του "αντικειμενικα ολοι το θεωρουν το χειροτερο ολων" παει στον βροντο....

    Quote Originally Posted by Enas View Post
    lol τελικά το συμπέρασμα είναι ότι απλά κάθε final fantasy είναι διαφορετικό και είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα αν αρέσει σε κάποιον. Εγώ θεωρώ ας πούμε ότι το Final Fantasy X είναι το καλύτερο game που έχω παίξει ποτέ.
    Ακριβως ετσι ειναι....υποκειμενικο....το να βαφτιζεις την αποψη σου (η οποια δεν ειναι καν ολοκληρωμενη) αντικειμενικη ε ειναι too much...
    Last edited by Valkyre; 13-09-2010 at 20:38.

  5. #1925
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Πρωτα απο ολα δεν μπορω να καταλαβω προς τι το υφος. Οπου γυρισεις και οπου κοιταξεις δεν νομιζω κανεις να αναφερεται στην μορφη του weapon που παρουσιαζεις για το στορυ η οποια ηταν επιεικως γελοια και δεν εχει καμμια σχεση με την τελικη.

    Δευτερον -πραολο που συμφωνω οτι δεν ειναι το καλυτερο Final Fantasy ολων- η αποψη χανει καθε "αντικειμενικης" αξιας απο την στιγμη που δεν εχεις τελειωσει καν το παιχνιδι.......................................... ...................

    Λοιπον δεν μπορεις να αποκαλεις την δικη σου γνωμη αντικειμενικη, λες και εκφραζεις ενα γεγονος. Γεγονος ειναι οτι δεν σου αρεσε και το θεωρεις το χειροτερο. Μπραβο κανενα προβλημα. Το να πεταγεσαι ομως χωρις καν να εχεις ολοκληρωσει το παιχνιδι και να εκφραζεις την αποψη σου ως γενικο και αδιαμφισβητητο γεγονος, θα με συγχωρεσεις, αλλα ακομα κι αν πεφτεις μεσα, ειναι λαθος τακτικη.

    Εχω παιξει και τα 2 παιχνιδια στο 100% τους και αν το παμε καθαρα "αντικειμενικα" εχω κατι παραπανω να πω καθως εχω μια πιο σφαιρικη αποψη. Παρολαυτα ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι θιχτηκες επειδη μου αρεσε το FFXIII σαν συστημα μαχης και απο που κι ως που κολλαγε η αρχικη σου συγκριση στα weapons (γιατι στανταρ δεν εννοουσες την μαχη του στορυ...μην τρελαθω) οταν δεν εχεις καν δει τι αντιστοιχο εχει να προσφερει το ΧΙΙΙ. Δεν σου ειπα οτι πρεπει να το κανεις απαραιτητα 100% για να εχεις αποψη, αλλα δεν μπορεις να συγκρινεις υλικο απο το ενα παιχνιδι που σαφως εχει σχεση με ποσοστο ολοκληρωσης κοντα στο 100% και να μην εχεις καν τελειωσει το αλλο ή να εχεις δει τι αναλογο εχει να προσφερει.

    Να ολοκληρωνουμε κατι, εστω και μεσα στα πλαισια του απλου στορυ και μετα να βγαζουμε αδιαμφισβητητα συμπερασματα θα ελεγα εγω. Εγω λεω τα πραγματα με το ονομα τους και τονιζω ποτε μιλαω για προσωπικη αποψη και ποτε οχι.

    Για την ιστορια τα αγαπημενα μου FF πανε ως εξης:

    FFVII, FFVI, FFX, FFVIII, FFXIII, FFIX

    ΥΓ: Οι φιλοι μας οι Ιαπωνες θεωρουν το ΧΙΙΙ το καλυτερο παιχνιδι ολων των εποχων παρακαλω ( http://www.fftogether.com/forum/index.php?topic=2248.0 ). Οποτε ενα ακομη στοιχειο περι του "αντικειμενικα ολοι το θεωρουν το χειροτερο ολων" παει στον βροντο....



    Ακριβως ετσι ειναι....υποκειμενικο....το να βαφτιζεις την αποψη σου (η οποια δεν ειναι καν ολοκληρωμενη) αντικειμενικη ε ειναι too much...

    πρεπει να ομολογισω οτι πραγματικα δεν με καταλαβαινεις....δεν ξερω αν δεν τα γραφω καλα αλλα στο παρασυνθημα τωρα

    1ον εχω ολοκληρωσει το FFXIII αλλα οχι στο 100%.δηλαδη εχω τερματισει το game αλλα οχι ολα τα hunts. τωρα απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν το εχω τελειωσει δεν μπορω να καταλαβω......

    2ον το weapon που σουλατσαρει στο βυθο δεν ειναι αυτο που πολεμας στο story , αν δεν κανω παλι λαθος, αλλα ενα απο τα μετεπειτα weapon απο τα οποια περνας απο μπροστα του κατα την διαρκεια του main story αλλα αν θες μαχεσαι μαζι του.

    3ον αν το link εκφραζει την αντικειμενικοτητα ολων των gamers τι να πω......τοτε πρεπει να ακουμε μονο την παραπανω σελιδα...και σου ξαναλεω καλα κανεις κ σου αρεσει αλλα δεν θεωρω οτι το τεκμηριωνεις για μενα ή δεν με βρισκουν συμφωνω.παρ΄το οπως θες. για μενα μετραει το οτι η μαζα των j-rpg fans και των φιλων του forum οπως θα εχεις δει κ εσυ δεν συμφωνει με το παραπανω.δεν λεω οτι το παιχνιδι ειναι χαλια αλλα οτι ειναι το χειροτερο των FF.

    και 4ον κ τελευταιο δεν εχω υφος φιλε μου. αν ειχα καποιο συγκεκριμενο υφος πιστεψε με θα με ειχες καταλαβει γιατι θα στα ελεγα "αλλιως". δεν εχω δωσει ποτε δικαιωμα στο forum κ ειμαι παντα σωστος.αντιθετως εσυ θεωρω πως σχεδον ποτε δεν δεχεσαι ποτε την γνωμη των αλλων.

    ας το σταμητησουμε εδω για να μην χαλαμε και τα παιδια που μας διαβαζουν.

    δεν πειραζει παντως καλη καρδια!
    Last edited by geogoku; 13-09-2010 at 21:06.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  6. #1926
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ποτε ακριβως δεν δεχθηκα την γνωμη των αλλων?? Αυτο που δεν δεχομαι ειναι ασαφειες και αερολογιες, κατι που πραττεις με το να πετας ενα τετοιο σχολιο, καθως και οταν συγκρινουμε πεπονια με καρπουζια. Σου ειπα ποτε "κακως δεν σου αρεσει" και οτι δεν το δεχομαι? Μην βαζεις εμμεσα λογια στο στομα μου... Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν μου αρεσει ειναι να ακουω φρασεις του στυλ "αντικειμενικα ειναι το χειροτερο ολων", απο την στιγμη που δεν εχεις σφαιρικη αποψη γι αυτο και σαφως δεν αντιπροσωπευεις καμμια πλειοφια.

    Και αν μιλας για jrpg gamers δεν νομιζω εσυ, εγω και οι υπολοιποι να θεωρουμαστε περισσοτερο jrpg gamers απο τους ιδιους τους Ιαπωνες που το ψηφισαν ως το καλυτερο ολων των εποχων (που κι εγω διαφωνω οπως προειπα).

    Σου παρεθεσα αυτο ως ενα επιχειρημα, ενα στοιχειο, μια αποδειξη του οτι να βαφτιζεις την προσωπικη σου γνωμη ως γεγονος ειναι λαθος. Τι καλυτερο απο το να το λενε οι ιδιοι οι Ιαπωνες (που αναλογουν κοντα στο 50% των πωλησεων παγκοσμιως για το συγκεκριμενο παιχνιδι)?

    Και γιατι ξαφνικα δεν εκφραζει το link την αντικειμενικοτητα των gamers και ανταυτου την εκφραζεις εσυ?Εσυ τι στοιχειο παρεθεσες περαν απο μια γενικευση του "η μαζα των j-rpg fans και των φιλων του forum οπως θα εχεις δει κ εσυ δεν συμφωνει με το παραπανω"?? Τους ρωτησες ολους στο φορουμ? Εκανες δημοσκοπηση? Να με συγχωρεις οχι δεν εχω δει κατι τετοιο...ηδη βλεπω αμεσως πιο πανω ενα παιδι να διαφωνει μαζι σου...

    Σου ξαναλεω.... οπως ειδες και απο μονος σου το FFXIII δεν το βαζω στην κορυφη, αρκετα κατω θα ελεγα, απλα οχι στον πατο. Αλλα δεν θα γυρισω να αναγαγω την αποψη μου σε αντικειμενικη που εκφραζει το συνολο.

    Το να αερολογει καποιος και να θεωρει οτι η αποψη του ειναι η πλεον αντικειμενικη, εμμεσως πλην σαφως βαφτιζοντας οποιον διαφωνει δεν ξερω κι εγω τι, ε συγνωμη αλλα το βρισκω λαθος, ολιγον τι αλλαζονικο και ναι, δεν θα ντραπω θα το δηλωσω.

    Οσον αφορα το υφος, ναι εχεις υφος (οπως εχω κι εγω τωρα) και δεν χρειαζεται να σε δω να "αγριευεις" ή να μου τα λες "αλλιως". Το να μου λες
    μαλλον τα θυμασε οπως θες εσυ κ περνας λαθος εντυπωσεις....
    το βρισκω "καπως" και εσυ ο ιδιος αλλωστε παρατηρησες απο το πρωτο σου μηνυμα οτι τα λες "καπως" και γι αυτο ειπες για τα emoticons τα οποια βεβαια απο οτι ειδα μονο στα δικα μου replies λειπουν ενω σε ολα τα υπολοιπα ποστ σου υπαρχουν εν αφθονια.

    Καλη καρδια δεν λες τιποτα
    Last edited by Valkyre; 13-09-2010 at 21:13.

  7. #1927
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Ποτε ακριβως δεν δεχθηκα την γνωμη των αλλων?? Αυτο που δεν δεχομαι ειναι ασαφειες και αερολογιες, κατι που πραττεις με το να πετας ενα τετοιο σχολιο, καθως και οταν συγκρινουμε πεπονια με καρπουζια. Σου ειπα ποτε "κακως δεν σου αρεσει" και οτι δεν το δεχομαι? Μην βαζεις εμμεσα λογια στο στομα μου... Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν μου αρεσει ειναι να ακουω φρασεις του στυλ "αντικειμενικα ειναι το χειροτερο ολων", απο την στιγμη που δεν εχεις σφαιρικη αποψη γι αυτο και σαφως δεν αντιπροσωπευεις καμμια πλειοφια.

    Και αν μιλας για jrpg gamers δεν νομιζω εσυ, εγω και οι υπολοιποι να θεωρουμαστε περισσοτερο jrpg gamers απο τους ιδιους τους Ιαπωνες που το ψηφισαν ως το καλυτερο ολων των εποχων (που κι εγω διαφωνω οπως προειπα).

    Σου παρεθεσα αυτο ως ενα επιχειρημα, ενα στοιχειο, μια αποδειξη του οτι να βαφτιζεις την προσωπικη σου γνωμη ως γεγονος ειναι λαθος. Τι καλυτερο απο το να το λενε οι ιδιοι οι Ιαπωνες (που αναλογουν κοντα στο 50% των πωλησεων παγκοσμιως για το συγκεκριμενο παιχνιδι)?

    Και γιατι ξαφνικα δεν εκφραζει το link την αντικειμενικοτητα των gamers και ανταυτου την εκφραζεις εσυ?Εσυ τι στοιχειο παρεθεσες περαν απο μια γενικευση του "η μαζα των j-rpg fans και των φιλων του forum οπως θα εχεις δει κ εσυ δεν συμφωνει με το παραπανω"?? Τους ρωτησες ολους στο φορουμ? Εκανες δημοσκοπηση? Να με συγχωρεις οχι δεν εχω δει κατι τετοιο...

    Σου ξαναλεω.... οπως ειδες και απο μονος σου το FFXIII δεν το βαζω στην κορυφη, αρκετα κατω θα ελεγα, απλα οχι στον πατο. Αλλα δεν θα γυρισω να αναγαγω την αποψη μου σε αντικειμενικη που εκφραζει το συνολο.

    Το να αερολογει καποιος και να θεωρει οτι η αποψη του ειναι η πλεον αντικειμενικη, εμμεσως πλην σαφως βαφτιζοντας οποιον διαφωνει δεν ξερω κι εγω τι, ε συγνωμη αλλα το βρισκω λαθος, ολιγον τι αλλαζονικο και ναι, δεν θα ντραπω θα το δηλωσω.

    Οσον αφορα το υφος, ναι εχεις υφος (οπως εχω κι εγω τωρα) και δεν χρειαζεται να σε δω να "αγριευεις" ή να μου τα λες "αλλιως". Το να μου λες το βρισκω "καπως" και εσυ ο ιδιος αλλωστε παρατηρησες απο το πρωτο σου μηνυμα οτι τα λες "καπως" και γι αυτο ειπες για τα emoticons τα οποια βεβαια απο οτι ειδα μονο στα δικα μου replies λειπουν ενω σε ολα τα υπολοιπα ποστ σου υπαρχουν εν αφθονια.

    Καλη καρδια δεν λες τιποτα
    τοτε χαιρομαι που εχεις διαβασει και τα 600και post που εχω κανει και εχεις βγαλει το συμπερασμα....σαν moderator βαλε κανονα να βαζουμε emoticons για να μην παρεξηγιεσαι.τι να πω...

    και με βαση την λιστα το yakuza 3-που για μενα ειναι απο τα καλυτερα που επαιξα φετος-ειναι στο νουμερο 10 ολων τον εποχων με βαση την λιστα.....μην τρελαθουμε τωρα...
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  8. #1928
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    τοτε χαιρομαι που εχεις διαβασει και τα 600και post που εχω κανει και εχεις βγαλει το συμπερασμα....σαν moderator βαλε κανονα να βαζουμε emoticons για να μην παρεξηγιεσαι.τι να πω...

    και με βαση την λιστα το yakuza 3-που για μενα ειναι απο τα καλυτερα που επαιξα φετος-ειναι στο νουμερο 10 ολων τον εποχων με βαση την λιστα.....μην τρελαθουμε τωρα...
    Παλι κανεις ενα ειρωνικο σχολιο ελειψη ουσιαστικου διαλογου. Ενιγουεη , η καλη καρδια που λεγαμε!

    Ναι με βαση την λιστα που βασιζεται σε δημοσκοπηση και αρα εχει κατι παραπανω να πει οσον αφορα το "αντικειμενικο" επιπεδο, απο μια αποψη 2-3 ατομων, το Yakuza 3 ειναι στην 10η θεση... ολων των εποχων!

    Εγω προσωπικα το βαρεθηκα το Yakuza 3 μετα απο καποιο σημειο και το σταματησα, αλλα θελω να το ξαναπιασω καποια στιγμη. Αυτο δεν σημαινει κατι. Για εσενα μπορει να ηταν ενα εξαιρετικο παιχνιδ και προφανως και για τους Ιαπωνες ηταν ενα εξαιρετικο παιχνιδι για να το βαζουν 10ο σε μια λιστα ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ. Δεν καταλαβαινω γιατι το αμφισβητεις? Οι δημοσκοπησεις γι αυτον τον λογο γινονται...για να δουν ποια ειναι η γενικη αποψη της εκαστοτε μαζας. Δηλαδη επειδη δεν συμφωνεις εσυ (κι εγω , αφου οπως ειπα ουτε καν στα 10 αγαπημενα μου παιχνιδια δεν το βαζω το ΧΙΙΙ) με την λιστα, αυτη παυει να εχει νοημα?

    Γενικα, μπορει εμενα ενα παιχνιδι που θεωρειται κορυφαιο να μην μου αρεσει καθολου ή αντιστοιχα καποιο που δεν αρεσει στον κοσμο εμενα να με ξετρελανει. Την αποψη μου ομως δεν εχω το δικαιωμα να την βαφτισω αυστηρα αντικειμενικη με τον τροπο που το παρουσιασες εσυ πριν.

    Ενιγουεη το κουρασαμε αρκετα.

  9. #1929
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παλι κανεις ενα ειρωνικο σχολιο ελειψη ουσιαστικου διαλογου. Ενιγουεη , η καλη καρδια που λεγαμε!

    Ναι με βαση την λιστα που βασιζεται σε δημοσκοπηση και αρα εχει κατι παραπανω να πει οσον αφορα το "αντικειμενικο" επιπεδο, απο μια αποψη 2-3 ατομων, το Yakuza 3 ειναι στην 10η θεση... ολων των εποχων!

    Εγω προσωπικα το βαρεθηκα το Yakuza 3 μετα απο καποιο σημειο και το σταματησα, αλλα θελω να το ξαναπιασω καποια στιγμη. Αυτο δεν σημαινει κατι. Για εσενα μπορει να ηταν ενα εξαιρετικο παιχνιδ και προφανως και για τους Ιαπωνες ηταν ενα εξαιρετικο παιχνιδι για να το βαζουν 10ο σε μια λιστα ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ. Δεν καταλαβαινω γιατι το αμφισβητεις? Οι δημοσκοπησεις γι αυτον τον λογο γινονται...για να δουν ποια ειναι η γενικη αποψη της εκαστοτε μαζας. Δηλαδη επειδη δεν συμφωνεις εσυ (κι εγω , αφου οπως ειπα ουτε καν στα 10 αγαπημενα μου παιχνιδια δεν το βαζω το ΧΙΙΙ) με την λιστα, αυτη παυει να εχει νοημα?

    Γενικα, μπορει εμενα ενα παιχνιδι που θεωρειται κορυφαιο να μην μου αρεσει καθολου ή αντιστοιχα καποιο που δεν αρεσει στον κοσμο εμενα να με ξετρελανει. Την αποψη μου ομως δεν εχω το δικαιωμα να την βαφτισω αυστηρα αντικειμενικη με τον τροπο που το παρουσιασες εσυ πριν.

    Ενιγουεη το κουρασαμε αρκετα.
    κατι τελευταιο. πες μου αν για εσενα εχει νοημα και "μετραει" αυτη η δημοσκοπηση.γιατι απότι καταλαβαινω την λαμβανεις υπ'οψην παρ'ολο που δεν συμφωνεις.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  10. #1930
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σαφως και την λαμβανω υποψην! Περι δημοσκοπησης προκειται. Το οτι δεν συμφωνω με το αποτελεσμα της δημοσκοπησης δεν λεει κατι διαφορετικο απο το οτι πολυ απλα η γενικη ταση του εν λογω κοινου (στην περιπτωση μας του Ιαπωνικου) διαφερει απο την δικη μου.

    Αν για να δεχθουμε καποια δημοσκοπηση ως ρεαλιστικη επρεπε παντα να συμφωνει με την προσωπικη μας αποψη, τοτε δεν θα υπηρχε καν η εννοια της προσωπικης αποψης καθως θα επρεπε ολοι να εχουμε παντα την ιδια και μονο αποψη μεταξυ μας.

    Εγω, οπως κι εσυ δεν συμφωνουμε με αυτην την λιστα. Αυτο ομως δεν μειωνει την αξια αυτης της λιστας ως αντικειμενικου στοιχειου για την ταση που επικραττει στο ιαπωνικο κοινο.

  11. #1931
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σαφως και την λαμβανω υποψην! Περι δημοσκοπησης προκειται. Το οτι δεν συμφωνω με το αποτελεσμα της δημοσκοπησης δεν λεει κατι διαφορετικο απο το οτι πολυ απλα η γενικη ταση του εν λογω κοινου (στην περιπτωση μας του Ιαπωνικου) διαφερει απο την δικη μου.

    Αν για να δεχθουμε καποια δημοσκοπηση ως ρεαλιστικη επρεπε παντα να συμφωνει με την προσωπικη μας αποψη, τοτε δεν θα υπηρχε καν η εννοια της προσωπικης αποψης καθως θα επρεπε ολοι να εχουμε παντα την ιδια και μονο αποψη μεταξυ μας.

    Εγω, οπως κι εσυ δεν συμφωνουμε με αυτην την λιστα. Αυτο ομως δεν μειωνει την αξια αυτης της λιστας ως αντικειμενικου στοιχειου για την ταση που επικραττει στο ιαπωνικο κοινο.

    ok τοτε κλεινουμε εδω!
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  12. #1932
    Member Johnny1981's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Athina
    Posts
    99
    PSN ID
    JyDud1981
    Name
    Giannis

    Default

    Ειμαι στο κεφαλαιο 9 με τον Barthandelus και μου εχει τσακισει τα νευρα ολα ειναι οκ μεχρι τη στιγμη που κανει μια επιθεση Destrudo και πεθαινω αμεσως. Ενταξει αρκετα εχω κατσει να με κοροιδευουν τα γιαπωνεζακια με αυτες τις παπαριες, τα boss ειναι τραγικα.


  13. #1933
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Καταλαβα ποιον λες. Κοιταξε να δεις πως θα το νικησεις ευκολα. Βαλε απαραιτητως ενα Paradigm που θα αποτελειται απο 3 ravager. Με το που δεις το Boss να αρχιζει να φορτωνει για να σου κανει Destrudo, κατευθειαν γυρνα σε αυτο το paradigm και αρχισε να τα χωνεις μεχρι να γινει stagger. Λογικα με 2 φουλ επιθεσεις (προλαβαινεις ανετα) θα γινει stagger και ετσι δεν θα σου κανει αυτην την ομολογουμενως αισχρη επιθεση.

    Αν χρειαζεσαι healing, ειναι δευτερευουσας σημασιας εκεινη τη στιγμη και θα προτεινα να το κανεις μονο με items. Προτεραιοτητα ειναι να τον κανεις stagger γρηγορα.

    Ελπιζω να σε βοηθησα!

  14. #1934
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    Αλλα το συστημα μαχης ηταν win για εμενα και ελπιζω να εξελιχθει περαιτερω.
    η ασε με να χειριζομαι ολους τους χαρακτηρες η κανε τους εξυπνους σαν εμενα, δεν ειναι δυνατον να ειμαι με com-med-med να πεθαινει ο ενας med και ενω τοσο ο αλλος οσο και εγω να εχω πανω απο την μιση ενεργεια, ο med να δινει προταιραιοτητα να αυξησει την ζωη μας και οχι να αναστησει και τον αλλο med , που θα γιατρευε ολους μας ποιο γρηγορα.

  15. #1935
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το Α.Ι. η αληθεια ειναι οτι ωρες ωρες κανει οτι γουσταρει. Αλλα τις περισσοτερες φορες κανει αυτο που πρεπει, ιδιως εαν εχεις κανει εξαρχης το Libra σε καποιον καινουργιο εχθρο.Προβλημα τετοιο που περιγραφεις Παναγιωτη δεν συναντησα τοσο, και ειναι λογικο ορισμενες φορες να δινει προτεραιοτητα στο να healαρει τον leader καθως αν ο leader ειναι καπουτ, τοτε καπουτ και ολη η ομαδα. Δεν λεω πολλες φορες κανουν οτι τους κατεβει αλλα προσωπικα και ιδιως στα πολυ δυσκολα hunt missions με ξελασπωσαν αρκετες φορες.

    Αλλα ξαναλεω προυποθεση το libra με καθε νεοεμφανιζομενο εχθρο (μια φορα χρειαζεται μονο απο εκει και μετα αποθηκευει τις αδυναμιες για μελλοντικα encounters)

  16. #1936
    Elite Quaro's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    677
    PSN ID
    Quaro1987

    Default

    http://www.eurogamer.net/articles/20...ts-at-ffxiii-2

    πιθανό sequel του FF13? FF13-2

    να πω την αλήθεια έτσι όπως το άφησαν ανοιχτό στο τέλος του παιχνιδιού θα μπορούσε άνετα να έχουν νέες περιπέτειες στην pulse
    ignore list. Κάνει την πλοήγηση στο forum 1000 φορές καλύτερη.


  17. #1937
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Κάνα DLC ίσως να μας σερβίρουν; Αν και το κόβω λίγο αργά, ποτέ δεν ξέρει κανείς. Πάντως αν όντως είναι κάτι τέτοιο ειλικρινά θέλουν ξύλο, ειδικά μετά τα όσα διαβάσαμε πριν την κυκλοφορία για το υλικό που αφαίρεσαν από την τελική έκδοση γιατί (άκουσον - άκουσον) δεν χωρούσε και για να είναι "δίκαιες" και ίδιες οι εκδόσεις των δύο κονσολών.

  18. #1938
    Advanced Member v-tidus's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    304
    PSN ID
    v-tidus

    Default

    Το καλο παντως ειναι πως η μηχανη γραφικων και το concept art κτλ ειναι ηδη ετοιμα οποτε αν το πανε για 2ο μερος σε 1-2 χρονια ειναι πιθανο να βγει. (Λεω εγω τωρα....)

  19. #1939
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Το "καλό" είναι ότι και χθες άμα ήθελαν να βγάλουν το part 2 το έβγαζαν, αφού όπως γνωρίζουμε ήδη από δηλώσεις των παραγωγών το υλικό που αφαίρεσαν ήταν αρκετό για να βγάλουν και δεύτερο παιχνίδι επιτόπου.

    http://www.andriasang.com/e/blog/201...leted_content/

  20. #1940
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    kαλα το τελος δεν το αφησαν ακριβως ανοιχτο, μια χαρα το εκλεισαν απο την αποψη οτι ο στοχος του παιχνιδιου και της ιστοριας επετευχθη. Το θεμα ειναι οτι η Pulse σαν περιοχη και με μεγαλη ιστορια προσφερεται για ενου ειδους περιπετειες. Τωρα αν θελουν να το αρμεξουν...με γεια τους με χαρα τους...εγω ειμαι επιφυλακτικος μαζι τους....

Similar Threads

  1. Final Fantasy VII: Crisis Core
    By NonBorn in forum PSP
    Replies: 131
    Last Post: 05-09-2010, 13:32
  2. Replies: 1
    Last Post: 19-06-2007, 13:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •