Page 7 of 42 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast
Results 121 to 140 of 825

Thread: PS3 Firmware Updates (Current version 4.88)

  1. #121

    Default

    Παιδιά εγώ που έκανα update στο 3.42 αν κάνω restore ένα παλαιό backup που έχω (νομίζω είχε 3.15 ή 3.21) θα επανέλθει σε εκείνο το firmware ή θα μείνει στο 3.42 αλλά με τα αρχεία εκείνης της χρονικής στιγμής?


  2. #122
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    ^^ Το backup δεν σώζει το firmware, μόνο τα αρχεία σου που έχεις στο σκληρό του ps3. Saves, Game data κλπ. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να κάνεις downgrade το firmware του ps3 προς το παρόν. Οπότε, έβαλες 3.42, μένεις με αυτό

  3. #123
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Για να είμαστε ακριβείς, υπάρχει τρόπος για downgrade, αλλά χρειάζεται ειδικό modchip, καμία σχέση με τα τελευταία hacks PSGroove κα. που κυκλοφορούν, καθώς αυτό το modchip υπάρχει 2,5 χρόνια περίπου...

  4. #124
    PS4forums Fanatic ps4's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Πειραιας
    Posts
    3,190
    PSN ID
    OST9

    Default

    Και ο λογος να κανεις downgrade ποιος ειναι;;;

  5. #125
    Cool Member ZEBE1974's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    salonika
    Posts
    229
    PSN ID
    zebe1974
    Name
    makis

    Default

    Quote Originally Posted by ps4 View Post
    Και ο λογος να κανεις downgrade ποιος ειναι;;;
    μαλλον για να εχει δικαιωμα jailbreak κατι που τωρα εχει αποκλεισει απο την κονσολα του

  6. #126
    Cool Member alexandros050's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    298
    PSN ID
    alexandros050
    Name
    Αλέξανδρος

    Default

    Και ποιο ειναι αυτο το modchip ρε παιδια?

  7. #127
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    ένας λίγο μπακαλίστικος τρόπος να βάλεις παλιότερο firmware , έιναι (αφού πάρεις backup αν σε νοιάζει βέβαια) να αλλάξεις τον δίσκο !

    ή να ξαναβάλεις τον ίδιο αφού πρώτα τον unpartitioned !

    οπότε θα ξαναπεράσει το αρχικό firmware και μετά μπορείς να του βάλεις (όχι εννοείται online μέσω internet) όποιο θες !

    εδώ θα τα βρεις σε downloadable μορφή:
    http://www.ps3-hacks.com/category/3

  8. #128
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    αυτό το modchip για downgrade λέγεται (αν θυμάμαι καλά, γιατί όπως είπα στο προηγούμενο πόστ πάνε 2+ χρόνια)....infectus!

  9. #129
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    αυτό το modchip για downgrade λέγεται (αν θυμάμαι καλά, γιατί όπως είπα στο προηγούμενο πόστ πάνε 2+ χρόνια)....infectus!
    Αυτό το Infectus όμως για να δουλέψει πρέπει να έχεις πάρει τα περιεχόμενα της NAND από το δικό σου ps3 σε παλιότερο fw. Και νομίζω ότι από κάποιο fw και μετά του ps3 (2.XX) σταμάτησε να δουλεύει. Γι αυτό είπα ότι δεν υπάρχει μέθοδος.

  10. #130
    Elite fotaras's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    860
    PSN ID
    fotaras_fz6s
    Name
    Φώτης

    Default

    Quote Originally Posted by antoniss View Post
    ένας λίγο μπακαλίστικος τρόπος να βάλεις παλιότερο firmware , έιναι (αφού πάρεις backup αν σε νοιάζει βέβαια) να αλλάξεις τον δίσκο !

    ή να ξαναβάλεις τον ίδιο αφού πρώτα τον unpartitioned !

    οπότε θα ξαναπεράσει το αρχικό firmware και μετά μπορείς να του βάλεις (όχι εννοείται online μέσω internet) όποιο θες !

    εδώ θα τα βρεις σε downloadable μορφή:
    http://www.ps3-hacks.com/category/3
    η παραπανω μεθοδος που αναφερει εδω ο φιλος δουλευει μια χαρα αν θες να περασεις παλιοτερο firmware?

  11. #131
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    ^^ φίλε , εγώ συγκεκριμένα πριν 1 εβδομάδα στο παλιό μου fat 60gb άλλαξα τον δίσκο με έναν καινούργιο 250gb , και έκανα την διαδικασία όπως γράφω , δηλαδή αφού ξαναπεράσει το ps OS σου έχει μια πολύ παλιά έκδοση , δεν θυμάμαι ποια ακριβώς , και μετά OFFLINE κάνεις update μέσω usb flash την έκδοση που θες , π.χ. εγώ λόγω jailbreak έκανα την 3.41 !

    τώρα αν κάποιος δεν θέλει να αλλάξει δίσκο , προφανώς βάζοντας τον ίδιο σε ένα pc είτε με windows είτε linux μπορεί να τον κάνει format και να σβήσει το partition , όπως δλδ να ήτανε καινούργιος ,

    Η 1η περίπτωση είναι δοκιμασμένη , την 2η περίπτωση δεν την έχω δοκιμάσει αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην παίξει !

  12. #132
    Cool Member alexandros050's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    298
    PSN ID
    alexandros050
    Name
    Αλέξανδρος

    Default

    Δηλαδη να κανω ενα backup μετα να βαλω τον δισκο για φορματ στο PC???

  13. #133
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    Quote Originally Posted by alexandros050 View Post
    Δηλαδη να κανω ενα backup μετα να βαλω τον δισκο για φορματ στο PC???
    ποια έκδοση έχεις τώρα ? την 3.50 ?

    επειδή δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου , θα το δοκιμάσουμε σήμερα σε έναν φίλο με την 3.50 και θα ξέρουμε ,

    οπότε περίμενε μέχρι αύριο , όχι ότι θα γίνει κάτι αν δεν πετύχει , αν έχεις πάρει backup το πολύ πολύ να χάσεις τον χρόνο σου , και απλά θα ξαναέχεις την 3.50 μετά !

    εγώ στο fat μου το έκανα αλλά πριν μια εβδομάδα , δεν υπήρχε τότε η 3.50 , υπάρχει περίπτωση να έχουν "πειράξει" κάτι με την 3.50 και να θυμάται ποια έκδοση είχε πριν και μετά την αλλαγή δίσκου να στην επαναφέρει χωρίς να σε ρωτήσει !

  14. #134
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Το firmware δεν αποθηκεύεται στο σκληρό δίσκο ρε παιδιά. Δεν γίνεται downgrade. ¶δικος ο κόπος. Ο antoniss προφανώς θα είχε παλιότερη έκδοση από την 3.41 στο ps3 και απλά έκανε update σε αυτή όταν άλλαξε και τον σκληρό.

  15. #135
    Cool Member alexandros050's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    298
    PSN ID
    alexandros050
    Name
    Αλέξανδρος

    Default

    την 3.42 εχω

  16. #136
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by alexandros050 View Post
    την 3.42 εχω
    Δεν έχει καμία σημασία. Αν πάρεις καινούριο σκληρό το βάζεις και απλά κάνεις format από το ps3 και δουλεύει. Δεν χρειαζεται κανένα update. Δεν υπάρχει ps3 firmware στο σκληρό δίσκο για να το σβήσεις και μετά να πρέπει να το ξαναπεράσεις και να του βάλεις ότι θέλεις εσύ. Το firmware του ps3 αποθηκεύεται σε ειδική μνήμη γι αυτό το σκοπό, όχι στο σκληρό δίσκο.

  17. #137
    Cool Member alexandros050's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    298
    PSN ID
    alexandros050
    Name
    Αλέξανδρος

    Default

    α κριμα θα περιμενω ομως απαντηση του φιλου του αντωνη πιο πανω για να δω τι παιζει

  18. #138
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το firmware του PS3 αποθηκεύεται εν μέρει στην 16MB NAND flash memory και το υπόλοιπο στον HDD.

    Μόνο τα πρώτα PS3 είχαν 256MB NAND flash memory.
    Εγώ έχω launch κονσόλα και το θυμόμουν έτσι. Αλλά και έτσι όπως λες, όταν στα 16Mb έχει μέσα το 3.50 πχ δεν μπορείς να του βάλεις να κάνει update μόλις αλλάξεις το σκληρό σε κάτι παλιότερο εφόσον θα έχει φορτώσει ήδη τον bootloader του 3.50 από τα 16mb της NAND. Οπότε ή το ίδιο του βάζεις για update ή μεγαλύτερο.

    Quote Originally Posted by alexandros050 View Post
    α κριμα θα περιμενω ομως απαντηση του φιλου του αντωνη πιο πανω για να δω τι παιζει
    Περίμενε αλλά δεν νομίζω ο Αντώνης να ανακάλυψε κάτι που δεν έχουν καταφέρει τόσες ομάδες ατόμων που ασχολούνται όλο αυτό τον καιρό
    Last edited by muku; 26-09-2010 at 18:04.

  19. #139
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    λοιπόν άσχημα . . τα νέα !

    έχετε δίκιο , μόλις αλλαξα σε φίλο με slim 120 που είχε την 3.50 δίσκο , αλλά μετα την τοποθέτηση του καινόυργιου πάλι 3.50 εχει , προφανώς και κρατάει αλλού όλες τις πληροφορίες γιατί με το που άναψε είχε και τα 2 προφιλ κρατημένα....

    εγώ στο δικό μου ειλικρινά δεν ξέρω ποια είχα , το μόνο σίγουρο ότι είχα παλιότερη μιας και το fat 60 μου το είχα σαν δεύτερο και είχα καιρό να το ανάψω! οπότε τσάμπα σας ξέσήκωσα , κρίμα γιατί για μια στιγμή με το που είδα το δικό μου λέω ωραία βρήκαμε πατέντα..

    Last edited by WolfRathmA; 27-09-2010 at 15:08.

  20. #140
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Το thread για το jailbreak ειναι ενα και μονο εκει θα γινονται συζητησεις για αυτο.

    Ευχαριστω.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



Page 7 of 42 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •