Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 53

Thread: Resident Evil Series: General Discussion

  1. #21
    Cool Member sakoulias's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    242
    PSN ID
    sakoulias
    Name
    Σακης

    Default

    Εγω το πρωτο που ειχα παιξει ηταν το 3 στο psone...Φοβερη παιχνιδαρα τι να λεμε συνεχεια στην τσιτα ημουν.Μακαρι να φτιαχνανε remake τα 1 2 3 με σημερινα γραφικα ...

    Τωρα παιζω το 1 στο psp και εχω εντυπωσιαστει απο την δυσκολια...ειμαι στα προθυρα του να ψαξω να βρω ενα καλο walkthrough γιατι δεν παλευεται...



    Παντως δεν ξερω τι λετε αλλα το 4 ηταν υπεροχο παιχνιδι και ηταν απο τα πιο τρομακτικα για μενα...να φανταστειτε επαιζα μονο μερα γιατι βραδυ δεν μου πηγαινε καρδια...

    1.GTA IV | 2.Metal Gear Solid 4 | 3.Resident Evil 5 | 4.Killzone 2 | 5.inFAMOUS | 6.God of war collection |
    7. Uncharted Drake's fortune | 8. Uncharted 2 | 9. Gran turismo 5 Prologue | 10. God of war III | 11. Red Dead Redemption

  2. #22
    PS4forums Addict aris13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,731
    PSN ID
    GOB_BLUTH
    Name
    Άρης

    Default

    Quote Originally Posted by sakoulias View Post
    Τωρα παιζω το 1 στο psp και εχω εντυπωσιαστει απο την δυσκολια...ειμαι στα προθυρα του να ψαξω να βρω ενα καλο walkthrough γιατι δεν παλευεται...
    Παίξε στο Arrange Mode με τον Chris να δεις τι θα πει δυσκολία. ΕΦΙΑΛΤΗΣ.

    Που έχεις κολλήσει ακριβώς?

  3. #23
    Cool Member sakoulias's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    242
    PSN ID
    sakoulias
    Name
    Σακης

    Default

    Ακομα δεν εχω κολλησει σε συγκεκριμενο σημειο απλα δυσκολευομαι πολυ να το συνεχισω ,για αυτο και το εχω σταματησει προσωρινα, γιατι δεν παιζω καλα , προσπερναω αντικειμενα , και γενικα θελει πολυ ψαξιμο το παιχνιδι...


    π.χ. εκει που
    Spoiler!

    1.GTA IV | 2.Metal Gear Solid 4 | 3.Resident Evil 5 | 4.Killzone 2 | 5.inFAMOUS | 6.God of war collection |
    7. Uncharted Drake's fortune | 8. Uncharted 2 | 9. Gran turismo 5 Prologue | 10. God of war III | 11. Red Dead Redemption

  4. #24
    PS4forums Addict aris13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,731
    PSN ID
    GOB_BLUTH
    Name
    Άρης

    Default

    Quote Originally Posted by sakoulias View Post


    π.χ. εκει που
    Spoiler!
    Καλά αυτό δεν είναι κανένα σημαντικό αντικείμενο. Εκτός και αν παίζεις με την Jill....

  5. #25
    PS4forums Addict Ixor24's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθηνα - Κουκάκι...
    Posts
    1,941
    PSN ID
    Ixor24
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    το 2 και το 3 ηταν αποτα μονα παιχνιδια που οταν ακουγα μια φωνη να λεει STARS (για το 3) και οταν εβλεπα ενα πράσινο τυπα (resi2) με εκανε να τρεχω σαν τρελος στους διαδρόμους ψαχνοντας καμία πορτα ευελπιστώντας να ακουσω την κλασικη μουσικη που σου ελεγε οτι εχει save point εκει!

  6. #26
    Senior Member Corsa_OPC's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    121
    PSN ID
    Corsa_OPC

    Default

    Μεχρι και το ΝΕΜΕSIS ηταν ολα κορυφη...μονο που αλλαξανε τη camera χαλαστηκα πολυ.

    υ.γ. μπορει καποιος να βοηθησει να βρω αμερικανικους ποντους? οχι απο εβαυ κλπ(δεν υπαρχει καρτα). ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Ferrari_Italia_458 3d model made in Lightwave_3D

  7. #27
    Senior Member ExWeldir's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Posts
    111
    PSN ID
    LumberjackTL97

    Default

    Παρατηρώ μία υποτίμηση προς το RE3 και δεν καταλαβαίνω το λόγο. Το γεγονός ότι σε κάποια σημεία είχε μεγάλους αριθμούς zombies δεν το υποβιβάζει σε λιγότερο survival-horror game. Δεν ειναι ότι το RE2 δεν είχε κι αυτό σε κάποια σημεία πολλούς εχθρούς. Όσο για τον Nemesis, είναι ο κύριος λόγος που το παιχνίδι είναι τόσο horror, μπορεί και περισσότερο από τα προηγούμενα. Δεν νομίζω ότι ο Nemesis σιγκρίνεται με τον William Birkin στο ζήτημα ''ποιος είναι πιο τρομακτικός'', ούτε με κάποιο άλλο boss που έχουμε δει μέχρι σήμερα.

  8. #28
    PS4forums Addict aris13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,731
    PSN ID
    GOB_BLUTH
    Name
    Άρης

    Default

    Quote Originally Posted by ExWeldir View Post
    Το γεγονός ότι σε κάποια σημεία είχε μεγάλους αριθμούς zombies δεν το υποβιβάζει σε λιγότερο survival-horror game. Όσο για τον Nemesis, είναι ο κύριος λόγος που το παιχνίδι είναι τόσο horror, μπορεί και περισσότερο από τα προηγούμενα. Δεν νομίζω ότι ο Nemesis σιγκρίνεται με τον William Birkin στο ζήτημα ''ποιος είναι πιο τρομακτικός'', ούτε με κάποιο άλλο boss που έχουμε δει μέχρι σήμερα.
    Το υποβιβάζει το γεγονός ότι είναι πιο action και σίγουρα το πιο εύκολο resi. Προσωπικά το έχω τερματίσει αρκετές φορές στο hard mode σκοτώντας τον Nemesis καμια 20αρια φορές και στο τέλος μου περρίσευαν και σφαίρες (στο 3 μπορείς να φτιάξεις και σφαίρες). Άσε που από την αρχή του παιχνιδιού έχεις πρόσβαση σε όλα τα όπλα. Εγώ το ξαναλέω το 3 είναι καταπληκτικό αλλά μπροστά στα 1,2,CV,Remake δεν πιάνει μία.


    Quote Originally Posted by ExWeldir View Post
    Όσο για τον Nemesis, είναι ο κύριος λόγος που το παιχνίδι είναι τόσο horror, μπορεί και περισσότερο από τα προηγούμενα.
    Πιο horror και πιο ατμοσφαιρικό είναι το Remake και σε αυτό το θέμα δεν σηκώνω κουβέντα.
    Όσοι το έχουν παίξει γνωρίζουν.

    Quote Originally Posted by ExWeldir View Post
    Δεν νομίζω ότι ο Nemesis σιγκρίνεται με τον William Birkin στο ζήτημα ''ποιος είναι πιο τρομακτικός'', ούτε με κάποιο άλλο boss που έχουμε δει μέχρι σήμερα.
    Βασικά δεν τον συγκρίναμε με τον Birkin αλλά με τον Mr.X επειδή έπαιζε τον ίδιο ρόλο με τον Nemesis. Και για να πούμε την αλήθεια η τελική μάχη με τον Mr.X στο 2 είναι χαλαρά το πιο δύσκολο boss battle σε όλη την σειρά, ξεπερνάει και τα bosses του Veronica.

  9. #29
    Senior Member ExWeldir's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Posts
    111
    PSN ID
    LumberjackTL97

    Default

    lol! Μίλησα για τον Birkin γιατί δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι εννοούσες τον μέτριοτατο Μr.X. Για κανένα λόγο ο Χ δεν είναι το πιο δύσκολο boss στις σειρές, ειδικά στην πρώτη μορφή, που το μόνο που κάνει είναι να περπατάει συνεχώς χωρίς λόγο μέχρι να τον σκοτώσεις.Η τελική μάχη, είναι μέτριας δυσκολίας και ο Χ δεν παρουσιάζει ενδιαφέρον σαν artwork. Ο Nemesis και δύσκολος είναι, και στα 3 στάδια, και πολύ καλό artwork έχει. Για το CV remake συμφωνώ ότι είναι το πιο ατμοσφαιρικό, αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τα άλλα 2. Αυτά που λέω δεν υπονοούν σε καμία περίπτωση ότι δεν σέβομαι το 2, αντιθέτως το θεωρώ ένα απ' τα καλύτερα παιχνίδια που έχω πάιξει ποτέ στη ζωή μου. Αλλά δεν μπορώ να ακούω τέτοια λόγια για το 3. Όπως και να το κάνουμε είμαι Jill fan..

  10. #30
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κακα τα ψεματα μοναχα τα πρωτα 3 resident evil εχουν δικαιωμα να λενε οτι επροκειτο για πραγματικα survival horror παιχνιδια.Ιδιως το πρωτο ηταν απιστευτο σε αυτον τον τομεα...κυριολεκτικα η καθε σφαιρα μετραγε! Τα αντικειμενα ηταν πολυ λιγα και η δυσκολια στα προχωρημενα επιπεδα ελεεινη.

    Ειδικα αν το σκεφτει κανεις σε σχεση με το ποσο διαφορετικο απο τα καθιερωμενα της εποχης ηταν....πραγματικος εφιαλτης!

  11. #31
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    είμαι της άποψης ότι το 1ο resi ήταν το καλύτερο της σειράς με τις πιο epic σκηνές ('οχι απαραίτητα τρομακτικές) π.χ. η πρώτη σφαίρα στην πρώτη σκηνή που συναντάς ζομπι με τον Barry Burton που ο πυροβολισμός είναι ακούγεται τζούφιος , όπως κ αργότερα που λέει πάλι ο Burton τη λέξη "blood" και το λαμδα είναι θεσσαλονικιώτικο!έχω μάλιστα την εντύπωση ότι αυτό συνέβαινε σε όλες τις εκδόσεις - εγώ το είχα για Saturn - αλλα αν θυμάμαι καλά τα ίδια ήταν και στο PS.
    Για το 2ο και 3ο resi δεν ήταν πια κάτι το συγκλονιστικό όσο το πρώτο αλλά με 2-3 μικρές λεπτομέρειες π.χ αρχίσανε τα ζομπυ να σε κυνηγανε κομμενα στη μεση κλπ στο Νο2 αλλά και ο Νεμεσις στο 3ο που σε ολοκληρο το παιχνιδι σε κυνηγούσε έδιναν suspense! το Code Veronica δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να το τερματίσω για να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη γιατι τo Dreamcast άρχισε να παίζει διακοσμητικο ρόλο όταν πήρα ps2.Κάποια στιγμή όμως θα το πιάσω πάλι στα χέρια μου που θα μου πάει! Νομίζω σιγά σιγά η σειρά απο το C.V. γινεται action και φτάσαμε στα σημερινά (για μενα πάντα) χάλια lol
    Satan has left his killing floor
    PS4

  12. #32
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    είμαι της άποψης ότι το 1ο resi ήταν το καλύτερο της σειράς με τις πιο epic σκηνές ('οχι απαραίτητα τρομακτικές) π.χ. η πρώτη σφαίρα στην πρώτη σκηνή που συναντάς ζομπι με τον Barry Burton που ο πυροβολισμός είναι ακούγεται τζούφιος , όπως κ αργότερα που λέει πάλι ο Burton τη λέξη "blood" και το λαμδα είναι θεσσαλονικιώτικο!έχω μάλιστα την εντύπωση ότι αυτό συνέβαινε σε όλες τις εκδόσεις - εγώ το είχα για Saturn - αλλα αν θυμάμαι καλά τα ίδια ήταν και στο PS.
    Για το 2ο και 3ο resi δεν ήταν πια κάτι το συγκλονιστικό όσο το πρώτο αλλά με 2-3 μικρές λεπτομέρειες π.χ αρχίσανε τα ζομπυ να σε κυνηγανε κομμενα στη μεση κλπ στο Νο2 αλλά και ο Νεμεσις στο 3ο που σε ολοκληρο το παιχνιδι σε κυνηγούσε έδιναν suspense! το Code Veronica δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να το τερματίσω για να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη γιατι τo Dreamcast άρχισε να παίζει διακοσμητικο ρόλο όταν πήρα ps2.Κάποια στιγμή όμως θα το πιάσω πάλι στα χέρια μου που θα μου πάει! Νομίζω σιγά σιγά η σειρά απο το C.V. γινεται action και φτάσαμε στα σημερινά (για μενα πάντα) χάλια lol
    Το Code Veronica έχει βγει και για ps2. Εγώ εκεί το τερμάτισα. Το Remake που λέτε είναι το Resi 1 για Gamecube? To 0 λέει τίποτα? Το έχει παίξει κανείς?

  13. #33
    PS4forums Addict aris13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,731
    PSN ID
    GOB_BLUTH
    Name
    Άρης

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Το Code Veronica έχει βγει και για ps2. Εγώ εκεί το τερμάτισα. Το Remake που λέτε είναι το Resi 1 για Gamecube? To 0 λέει τίποτα? Το έχει παίξει κανείς?
    To Remake βγήκε για Gamecube και πρόσφατα βγήκε και για Wii. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ο πιο ατμοσφαιρικός Survival Horror τίτλος EVAR. Δείτε το και μόνοι σας.


    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=mgZFc2m6ZcY"]Resident Evil Remake (Chris) Walkthrough - Part 4 [/ame]




    Και το Zero είναι πολύ καλο, αρκετά μεγάλο σε διάρκεια και λίγο δύσκολο γιατί δεν υπάρχουν item boxes σε αυτό το παινχίδι, τα αντικείμενα τα αφήνεις όπου θέλεις με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλο backtracking.

  14. #34
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Υπάρχει άραγε κανάς καλός emulator για gamecube...? Πρέπει να είναι εκπληκτικό το Remake. Μακάρι να μην είχε τραβήξει το δρόμο που τράβηξε η σειρά και να συνέχιζαν στο ίδιο στυλ με τα εκπληκτικά γραφικά που έφτιαξαν τόσο στο 4 για την εποχή του όσο και στο 5...

  15. #35
    Senior Member ExWeldir's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Posts
    111
    PSN ID
    LumberjackTL97

    Default

    Όντος είναι πολύ ατμοσφαιρικό το remake.

  16. #36
    Member Spiroth's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    98
    PSN ID
    Spiroth

    Default

    Paidia, na prostheso pos to alithino Resident Evil 3, einai to CV, to RE3 eixe dimiourgithei san side-story. Gia emena prosopika, to agapimeno mou einai to RE2 kai to REmake akolouthei!
    "Snake, we're not tools of the government, or anyone else... Fighting was the only thing, the ONLY thing I was good at, ..., but at least I always fought for what I believed in..." - Frank Hunter (2005)

    "-Demon's Souls-, a videogame that may not act like a multiplayer game, yet has more multiplayer spirit than any round of Halo or Killzone could even imagine possessing." - Spiroth (2009)

  17. #37
    PS3forums Fanatic DarkUSS's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    2,535

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Υπάρχει άραγε κανάς καλός emulator για gamecube...? Πρέπει να είναι εκπληκτικό το Remake. Μακάρι να μην είχε τραβήξει το δρόμο που τράβηξε η σειρά και να συνέχιζαν στο ίδιο στυλ με τα εκπληκτικά γραφικά που έφτιαξαν τόσο στο 4 για την εποχή του όσο και στο 5...
    Ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread.

  18. #38
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Με έσωσες συνάδελφε. Το απόγευμα επιστρέφω από διακοπές και θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω μόλις συνδέσω τον υπολογιστή Εν τω μεταξύ τα γραφικά στις εικόνες είναι πολύ όμορφα, ίσως να είναι και τα screenshots πετυχημένα αλλά εμένα μου φαίνονται αξιοπρεπέστατα και τη σημερινή εποχή

  19. #39
    Member Spiroth's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    98
    PSN ID
    Spiroth

    Default

    Ta graphics sto REmake einai pliros pre-rendered. Katholou real-time.
    Vevaia einai panemorfa, kai einai oti koryfaio pre-rendered graphically exei ginei pote.
    Apla pleon, den dianoeitai na exeis sto game sou pre-rendered backgrounds.
    "Snake, we're not tools of the government, or anyone else... Fighting was the only thing, the ONLY thing I was good at, ..., but at least I always fought for what I believed in..." - Frank Hunter (2005)

    "-Demon's Souls-, a videogame that may not act like a multiplayer game, yet has more multiplayer spirit than any round of Halo or Killzone could even imagine possessing." - Spiroth (2009)

  20. #40
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Σε λίγο θα το δοκιμάσω για να εκφέρω άποψη. Πάντως από τα screens που είδα, παρατήρησα πολύ όμορφα γραφικά που ακόμα και σήμερα δεν σου χτυπάνε άσχημα όπως πχ όταν έπαιζα τα Yakuza του PS2 πριν από λίγο καιρό. Ακόμα και τα prerendered backgrounds υποδηλώνουν ότι μένει πιστό στο ύφος της σειράς όπως την γνωρίσαμε από τα χρόνια του PSX

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •