Page 21 of 21 FirstFirst ... 111718192021
Results 401 to 405 of 405

Thread: Silent Hill: Downpour - [3D]

  1. #401
    Advanced Member bozo's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Εδεσσα
    Posts
    530
    Name
    Γιαννης

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    like - NOT- !
    αποψη σου ειναι φυσικα αλλα εγω θα διαφωνησω!Καλα για το 4 δεν θα ξαναεπεκταθω αλλα δεν μπορεις να πεις οτι το Downpour ηταν απτα πιο ασχημα του 12.ουτε καν!Μια χαρα στεκεται σε ανταξια παιχνιδια...(κουβεντα να γινεται ετσι?)

    ναι οκ καλα ειναι κουβεντα να γινεται αλλα γενικα δεν εγινε καλη δουλεια σε πολους τομεις αλλα γενικα ηταν απο τα χειροτερα παιχνιδεια του 2012 μην ξεχναμε και το βαρος του ονοματος του παιχνιδιυ γνημη μου οτι ηταν απο τα χειροτερα παιχνιδια του 2012 και το λεω εγω που ειμαι φαν της σειρας.

    Quote Originally Posted by Sisyphos View Post
    Κατά τη γνώμη μου το παιχνίδι δεν μπορεί να συγκριθεί με τα παλιότερα της σειράς, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να το θεωρήσω το χειρότερο της χρονιάς ή έστω ένα πάρα πολύ κακό παιχνίδι. Η αλήθεια είναι πως ακόμα και αν δεν κατάφερε να εντυπωσιάσει γενικότερα, σίγουρα είχε θετικά αποτελέσματα σε όλους τους φαν της σειράς και σε όποιον αρέσουν παρόμοια παιχνίδια ψυχολογικού θρίλερ. Μπορεί σε κάποια σημεία να υστερούσε σε ευρηματικότητα, όπως στο σχεδιασμό τεράτων, τα οποία τα βρήκα πρόχειρα και μάλλον ήταν σχεδιασμένα χωρίς ιδιαίτερη φαντασία, ωστόσο έχω να πω πως από γραφικά, ατμόσφαιρα και ιστορία ήταν μια αξιόλογη προσπάθεια. Ειδικότερα η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού ήταν αρκετά καλή. Κάτι τελευταίο που θα ήθελα να προσθέσω για τον εν λόγω τίτλο είναι πως τα side quest (για όποιον ασχολήθηκε) ήταν ψαγμένα και κατά τη γνώμη μου συμπλήρωναν ικανοποιητικά το όλο τοπίο και την ιστορία. Ναι, μπορεί να ήταν ένας υποδυέστερος τίτλος σε σύγκριση με τους παλιότερους τίτλους της σειράς, αλλά αξίζει μια ευκαιρεία για κάθε gamer του είδους. Και να πω σε αυτό το σημείο ότι ευχαριστήθηκα και το Homecoming, εκτός από το Downpour.

    λοιπον η ατμοσφαιρα και γενικα το περιβαλον ηταν πολη καλο και γενικα απο τα καλητερα που εχω δει στην σειρα Silent Hill τωρα απο τερατα τελειος πρωχηρα κακοσκεδιασμενα και χωρις την εστηση του τρομου αυτο που ελειπε απο ολλω το παιχνιδει αυτο που ειχαν τα αλλα τον τρομο το εχασε οσο για το σεναριο τελειως ασχημο χωρις καλη δουλεια απο τα χειροτερα της σειρας γνωμη μου.τα side quest δεν εχω να πω γενικα δεν με ενθουσιασαν τοσο περιμενα κατι καλητερο μετρια να πω. οσο για το παιχνιδει καλο να του δωσεις την ευκερια μιας και η σειρα αυτη αξιζει απλως το Silent Hill Downpour το περιμενα καλητερο ελπιζω το επομενο να ειναι οπως τα παλια εκεινα που με ενθουσιαζαν με το τρομο που ειχε τα αριστουργηματα περιμενω το επομενο και φυσικα θα του δωσο την ευκερια μιας και ειναι απο της καλητερες σειρες τρομου παιχνιδουν που εχω παιξη και εχουν βγει.τωρα για την βαθμολογια του Downpour θα του εδινα 4 απο αριστα το 10.
    Last edited by bozo; 06-03-2013 at 01:55.

  2. #402
    popitakhs's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Athens
    Posts
    14
    Name
    Takis

    Default

    καλησπέρα,

    ο καθένας έχει την άποψή του κια είναι σεβαστή...
    εγώ το βαθμολογώ με 7/10 λαμβάνοντας υπόψη τα κολλήματα και την απουσία ποικιλίας στα monsters.
    τα quests και η όλη ατμόσφαιρα καθορίζουν και το είδος του παιχνιδιού και τα συγκεκριμένα ήταν επιτυχημένα
    μη ξεχνάτε ότι χρειάζεται και κάτι καινούριο το SH αλλιώς θα κουράσει το ίδιο μοτίβο......

  3. #403
    PS4forums Addict minaras_tio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Patra,Lamia
    Posts
    1,801
    PSN ID
    kostas_tio

    Default

    Το ξεκινησα χθες μιας και το βρηκα σε τιμη ευκαιριας μεταχειρισμενο.
    Ωραιο ειναι..δε ξετρελαθηκα κιολας αλλα οκ.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Cannondale trail sl5 2013...

  4. #404
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Επιστροφη λοιπον μετα απο πολυυυ καιρο στο playthrough του backlog μου με ενα review που θα ηθελα να αφιερωσω στο φιλο PDS o οποιος μετα το τελευταιο review μου ηθελε να δοκιμασω το Silent Hill Downpour.

    Αν κ το ειχα ξεκινησει εδω κ καιρο αδυνατουσα να βρω τον χρονο να αφοσιωθω πραγματικα κ με την ευκαιρια της καραντινας αποφασισα να επιστρεψω σε αυτο που θελω να κανω εδω και καιρο: να τελειωνω με το backlog κ να ξεκινησω σε λιγους μηνες την γενια του PS4.

    Πριν ξεκινησω θα ηθελα να σημειωσω οτι τα Survival Horror ειναι ενα ειδος το οποιο εχω αφιερωσει τον λιγοτερο χρονο κ παντα ηθελα να κανω την αρχη. με εξαιρεση καποια λιγα (Dead Space 1-2, Resident Evil 1-2 στο ps1) ειναι πολυ μικρη η εμπειρια μου κ μπορω να πω οτι μου προκαλει λιγακι αγχος κ νευρικοτητα οταν ηταν να ξεκινησω το συγκεκριμενο game. Επισης να πω πως περα απο καμποσο gameplay του 1ου της σειρας και του The Room στο ps2 δεν εχω αλλες εμπειριες με το συγκεκριμενο franchise γι αυτο κιολας αποφασισα στην αγορα του συγκεκριμενου αλλα κ του silent hill HD collection & Homecoming που εχω στο προγραμμα να ξεκινησω.Παμε λοιπον να δουμε πως μου φανηκε ενα απο τα πιο αμφιλεγομενα της σειρας απο καποιον που δεν εχει προηγουμρνη εμπειρια.

    Η ιστορια ξεκιναει με τον πρωταγωνιστη στις φυλακες κ μετα απο καποια γεγονοτα κατα την μεταφορα του σε αλλο ιδρυμα το οχημα που μεταφερει τους κρατουμενους βγαινει εκτος πορειας με συνεπεια ο πρωταγωνιστης να ειναι ενας απο τους επιζωντες κ να ξυπναει κοντα στην πολη του Silent Hill.

    εδω θα ηθελα να κανω μια παρενθεση κ θα ηθελα να καταστησω σαφες οτι οπως κ σε προηγουμενα review ετσι κ σε αυτο επαιξα με οδηγο (walkthrough/strategy guide) ωστε να βιωσω την εμπερια στο επακρο κ να δω οσα πιο πολλα μπορω.Ο οδηγος που χρησιμοποιησα ηταν spoiler free κ στους γριφους χρησιμοποιηθηκε οταν δεν μπορουσα να βγαλω ακρη απο καποιο χρονικο σημειο κ μετα. Επισης αποφασισα να αλλαξω την μορφη των review μου κ θα προσπαθησω να το χωρισω σε 3 τμηματα:

    • PROS
    • CONS
    • NOTES (γενικες παρατηρησεις/στοιχεια)



    PROS

    Ξεκιναμε με τα θετικα κ δεν θα μπορουσα να μην ξεκινησω με την ατμοσφαιρα. Απο το σημειο του δυστυχηματος με το λεωφορειο κ μετα νιωθεις οτι παιζεις πραγματικα ενα Survival Horror. με επηρεασε τοσο πολυ που για να πω την αληθεια στο μεγαλυτερο μερος του playthrough δεν χρησιμοποιησα το RUN (R2).
    Οπως ειναι λογικο μεγαλο βαρος εχει κ το soundtrack το οποιο ειναι παρα πολυ καλο αλλα ακομα καλυτερα ειναι τα sound FX. ειδικα εγω που παιζω με headset , o ηχος της βροχης, to walkie talkie που εκανε παρεμβολες για να σε προειδοπησει οτι κατι υπαρχει κοντα κ αλλα πολλα ειναι top notch κ βοηθαει στο να σε βαλει με τα μπουνια στο κλιμα.
    Στα θετικα του θα βαλω κ τα γραφικα/εφε στα περιβαλλοντα τα οποια ειναι παρα πολυ καλα, τα εφε της βροχης , της ομιχλης κτλπ.
    Οι γριφοι ειναι ενα πολυ καλο κομματι του παιχνιδιου κ υπαρχει αρκετα μεγαλη ποικιλια στο τι πρεπει να κανεις για να προχωρησεις παρακατω ή να λυσεις καποιο μυστηριο.
    Τελευταιο κ καλυτερο αφησα τον Open World κομματι του παιχνιδιου το οποιο ειναι παρα μα παρα πολυ καλο. Η αισθηση της εξερευνησης ειναι θεωρω οτι καλυτερο αποφασισαν να κανουν οι developers του παιχνιδιου. Αρκετα μεγαλη πολη -για το ειδος- για να εξερευνησεις με πολλα sidequests και μυστηρια να λυσεις περα απο το βασικο storyline που ομολογω δεν το περιμενα και ηταν για μενα η μεγαλη εκπληξη ολου του παιχνιδιου.
    Διασκορπισμενα πολεμοφοδια , σπιτια που μπορεις να εξερευνησεις σε συνδιασμο με την μυστηριωδη ατμοσφαιρα του δινουν αυτο που πρεπει για το ειδος.

    CONS


    Δυστυχως για το παιχνιδι δεν ειναι ολα μελι γαλα κ εδω θα ηθελα να εκφρασω τα οποια παραπονα εχω κ θα ξεκινησω με το βασικο μου θεμα που δεν ειναι αλλο απο τα battle gameplay mechanics. οταν ακουμε silent hill σιγουρα το μυαλο μας δεν παει σε καποιο συστημα μαχης που εχει block/attack. κ ομως εδω υπαρχει κ θελω να πω οτι δεν μου αρεσε καθολου. θα προτιμουσα να μην υπαρχει καθολου block γιατι με χαλαει να στην πεφτουν κ εσυ να κανεις block λες κ παιζεις mortal kombat κτλπ. θα ηθελα να μου δινει την αισθηση οτι ειμαι πραγματικα σε κινδυνο κ οτι με προστατευομαι βαζοντας μπροστα το τσεκουρι. σε ολο αυτο αλλος ενας κακος συμμαχος ειναι η καμερα που σε καποια σημεια παιρνει την πρωτοβουλια κ αλλαζει χωρις να πειραζεις τον δεξι αναλογικο χανοντας τον προσανατολισμο σου με συνεπεια να δεχεσαι επιπλεον χτυπηματα απο τους εχθρους.
    Λεγοντας για τους εχθρους δεν θα μπορουσα να παραλειψω τον κακο σχεδιασμο τους. Δυστυχως αχρωμοι, χωρις φαντασια δεν θα τους θυμαται κανεις οπως για παραδειγμα εχθρους σαν τους Pyramid Head,Licker κ αλλους.
    Ενα αλλο που παρατηρησα ειναι πως οταν πυροβολας με Colt,Nail Gun,Shotgun με παραπανω απο δυο εχθρους τον παιχνιδι αποφασιζει αυτο ποιον στοχο θα κλειδωσει ασχετα με το που εχεις τον αναλογικο στραμενο. δεν ηταν λιγες οι φορες που προχωροντας προς τα εμπρος εχοντας κ εχθρο πισω μου πυροβολουσα τον εχθρο θελοντας να πετυχω αυτον που ηταν μπροστα μου κ το παιχνιδι αποφασιζε πως ηθελα να πυροβολισω τον πισω μου...
    Αλλο μεγαλο αρνητικο ειναι τα τεχνικα προβληματα που αντιμετωπιζει το παιχνιδι. Framedrops, pop in και freezes ειναι μονιμο φαινομενο και ειναι κριμα πραγματικα.0
    Αλλο θεμα του ειναι τα Quick Time Events.αν κ δεν συνανταμε απειρα ειναι ομως δυσχρηστα κ με μεγαλη χρονοκαθυστερηση (lag) τοσο που νομιζα οτι δεν ειχα πατησει το κουμπι που μου ελεγε.
    Τελευταιο αρνητικα που θα ηθελα να προσθεσω τα μοντελα των χαρακτηρων τα οποια για εμενα ειναι κατω του μετριου οπως επισης και τα voice overs με μερικες εξαιρεσεις (Murphy,Mail man, Dj Ricks).

    NOTES

    Καποια πραγματακια που θα ηθελα να σημειωσω ειναι οτι υπαρχουν αρκετα easter eggs σχετικα με προηγουμενα entries του Silent Hill αλλα κ collectables. Επισης θα βρειτε διαφορα documents που βοηθανε στο story & character development, οπως επισης κ τα sidequests ειναι χορταστικα με ωραιες μικρες ιστοριες που σε προδιαθετουν να τα τελειωσεις.
    Αλλη μια παρατηρηση που δεν ειναι ουτε στα θετικα αλλα ουτε κ στα αρνητικα καθως δεν με επηρεασε αναλογως ειναι η απουσια boss battles.περαν 2 δεν υπαρχουν αλλες "μεγαλες μαχες".
    Αναμικτα συναισθηματα μου αφησε κ το story. Ενω ξεκιναει αρκετα καλα και εχει τις ανατροπες του θα ηθελα κατι ακομα πιο σκοτεινο να πω την αληθεια.
    Το παιχνιδι θεωρω οτι προσφερει παρα πολυ καλα στοιχεια στο συνολο του , με το συστημα μαχης και τα τεχνικα προβληματα κυριως να το κρατανε πισω.
    Ηταν μια θετικοτατη εμπειρια που με κανει να θελω να παιξω κ τα υπολοιπα της σειρας κ πιστευω οτι σαν βαθμολογια του αξιζει ενα τιμιοτατο 7/10.
    Ο χρονος που χρειαστηκα για να το ολοκληρωσω ηταν 11,5 ωρες με 10/12 ολοκληρωμενα sidequests.Επισης για οσους ενδιαφερονται το παιχνιδι εχει 5 διαφορετικα endings αναλογα με τον τροπο παιχνιδιου αλλα κ καποιων επιλογων που κανεις μεσα στο παιχνιδι.

    σας ευχαριστω για τον χρονο σας κ περιμενω τα σχολια σας σχετικα με οσους το εχουν παιξει ή θα ηθελαν να το δοκιμασουν καθως κ αν σας αρεσει αυτο ο τροπος που κανω αυτα τα mini review.

    Υ.Γ. 1 αφοτου ολοκληρωσα το παιχνιδι κ σκεπτομενος τι να ξεκινησω μετα δοκιμασα ενα απο τα λεγομενα hidden gems στα Jrpg που λεγεται Trinity souls o'Zill...δυστυχως προκειται για τραγικο game οποτε δεν προκειται να υπαρξει mini review για το συγκεκριμενο...

    Υ.Γ. 2 δευτερη προσπαθεια να επιστρεψω στο αγαπημενο μου ειδος κατεληξε παλι σε φαρσοκωμωδια αφου δοκιμασα το Ar tonelico Qoga. Αν κ εχει καλα στοιχεια
    τα αρνητικα υπερτερουσαν κ σε συνδιασμο με το over-the-top fanservice (γδυσιμο χαρακτηρων για περισσοτερο damage...) και αδυναμο battle sytem κατεστησαν αδυνατο να μου κρατησουν το ενδιαφερον οποτε στο συνολο -2 απο τo backlog κ τα mini review...
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  5. The Following 4 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    chronohill (31-03-2020),jk_blue_tiger (31-03-2020),Nek_Food (31-03-2020),PDS (31-03-2020)

  6. #405
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Thanks για το review!
    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    Η αισθηση της εξερευνησης ειναι θεωρω οτι καλυτερο αποφασισαν να κανουν οι developers του παιχνιδιου. Αρκετα μεγαλη πολη -για το ειδος- για να εξερευνησεις με πολλα sidequests και μυστηρια να λυσεις περα απο το βασικο storyline που ομολογω δεν το περιμενα και ηταν για μενα η μεγαλη εκπληξη ολου του παιχνιδιου.
    Διασκορπισμενα πολεμοφοδια , σπιτια που μπορεις να εξερευνησεις σε συνδιασμο με την μυστηριωδη ατμοσφαιρα του δινουν αυτο που πρεπει για το ειδος.
    Αυτο το κομματι ηταν που με ειχε κερδισει.

    YΓ. Και τα side quests συχνα ηταν πιο εντυπωσιακα απο το main story.

    .

Page 21 of 21 FirstFirst ... 111718192021

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •