Page 3 of 21 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 41 to 60 of 405

Thread: Silent Hill: Downpour - [3D]

  1. #41
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by zisisx View Post
    ζητω συγνωμη αν χαλαω το ποστ αλλα καπου χαθηκα με ολα αυτα τα νουμερα κ τις ονομασιες....επειδη ειμαι καινουργιος σχετικα στην κονσολα ps3(ειμαι κατοχος ενος ps2 ελαχιστα χρησιμοποιημενο) μπορει καποιος να γραψει τους τιτλους αυτης της εκπληκτικης σειρας κ ενα βαθμο αξιολογησης γιατι εχασα τον μπουσουλα....εγω καποτε οταν σπουδαζα ειχα παιξει το πρωτο λογικα οταν σπουδαζα μαζι με αλλα 3 ατομα κ ακομα θυμαμαι την εμπειρια που βιωναμε καθε βραδι!!!!!κ αν θυμαμαι καλα ηταν στο ps1??!!
    Καλη ιδεα να ποσατρουμε τα score μας.Για να δουμε και τα γουστα των συμφορουμιτων ταυτοχρονα .

    Silent hill 1: Δεν το εχω παιξει (καλα ντε μην βαρατε,δεν ειχα ps1 και εχει γερασει παρα πολυ ως παιχνιδι που τοι κανει αδυνατο για εμενα να το παιξω μεσω emulator)
    Silent hill 2 :9.5/10.Απλα εξαιρετικο.Απο την ιστορια,την φοβερη μουσικη και την ατμοσφαιρα αλλα και την συνδεση των τερατων και της καθε σκηνης με τον χαρακτηρα του πρωταγονιστη,εξαιρετικο πακετο.
    Silent hill 3:Δεν το εχω τερματισει....γιατι κατ'εμε ειναι το πιο τρομακτικο silent hill και μου ηταν αδυνατο μετα απο ενα σημειο να το συνεχισω(αν και αν το ξανααρχιζα σημερα δεν θα ειχα τοσο προβλημα με αυτο ).Απλα εξαιρετικο presentation.Το texture work στην pc version αλλα και στην ps2 ειναι τοσο εξαιρετικο που οπως σωστα ειχε πει ενας "H team silent πρεπει να ειχε κανει συμφωνια με τον διαβολο για να μπορεσει να αποδωσει τετοια γραφικα".Ανετα περναει σαν next gen παιχνιδι.Παρο'ολα αυτα αν και ειχε καποια εξαιρετικα στοιχεια οσο επαιξα δεν συνδεθηκα καθολου με τους χαρακτηρες και η ιστορια γυρισε στα "mumbo jumbo τελετες του πρωτου" που δεν συμπαθησα ποτε(αντ'αυτου προτιμουσα μια πιο "ρεαλιστικη" ιστορια σαν το 2ο)
    Silent hill 4:6,5/10. Εκνευριστικα στοιχεια στο gameplay,εχανε imo επισης στη ατμοσφαιρα πολυ και η ιστορια ηταν ακομα πιο wtf απο τα προηγουμεα(με την κακη εννοια).Καποια πολυ καλα scares και mechanincs ομως(βλεπε the room gameplay και exorcisms)
    Silent hill Homecoming: 6/10.Ενδιαφερουσα ιστορια αλλα ο soldier χαρακτηρας που διευκολυνε το gameplay και του αλλαξε τροπη(πλεον η μαχη με τα τερατα ηταν μονοδρομος),η επιρροες απο την ταινια SH,η δυσκολοτερη συνδεση του χαρακτηρα με τον κοσμο και χαζα sequences και ευκολα puzzles(βλεπε shooting parts εναντιων ανθρωπινων εχθρων) το εριξαν παρα πολυ.
    Silent hill Origins: 7/10
    Δεν μου αρεσε καθολου η συνδεση του με το 1ο μερος της σειρας και η ιστορια του δεν ελεγε και τιποτα.Ενδιαφερουσες ιδεες ομως στο gameplay και αρκετα αγχωτικο σε σημεια.Had a good time with it

    Silent hill Shattered memories. 9,5/10
    Και εκει που η σειρα φαινοταν να γινοταν αδιαφορη για εμενα,με ιστοριες που δεν μπορουσαν να αφησουν στιγμα και το ιδιο παλιο gameplay να με κουραζει.....να σου το SM να ξανα αναζωπηρωσει τη σειρα για εμενα.Εξαιρετικη ιστορια με απιστευτο φιναλε,οι επιλογες σου αλλαζουν τον κοσμο,τα γεγονοτα και την εμφανιση των τερατων,απιστευτη συνδεση με τον κοσμο αυτο που φαινετε ακομα περισσοτερο με καθε νεο playthrough και φρεσκο gameplay για την σειρα με τα nightmare sequences να ειναι παρα πολυ αγχωτικα και οταν φτανεις σε safe point να μην θες να ξαναβγεις εξω.Sure διαφερει απο τα παραδοσιακα SH αλλα κατ'εμε ηταν πολυ καλο καθως η climax δοκιμασε κατι καινουργιο και δεν αναλωθηκε σε ιδια mechanics.Ο ice world ηταν καπως ξενερα και με τον παλιο hellworld πιστευω οτι θα ηταν πολυ πιο τρομακτικο καθως και οτι χανει καπως τον τρομο οταν καταλαβαινεις πως "παιζει" το παιχνιδι + καποιες κακες επιλογες οδηγησαν στο να μην παρει το 10αρακι απο εμενα.Πολυ μικρο επισης για SH,αν και ηταν επιλογη καθως βοηθαει για πολλαπλα playthroughs ωστε να βλεπεις πως οι αλλαγες επηρεαζουν τον κοσμο.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  2. #42
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Πω nikola!!!
    Δεν επαιξες το ενα????




    To 1 παντως για μενα ,ειναι το καλυτερο της σειρας.Ειχα παθει πλακα εκεινη την εποχη.
    Ενα σκαλί κατω θα εβαζα ολα τα επομενα.
    Βεβαια καλυτερο απο τα επομενα θωρω το 2.
    .

  3. #43
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    πφφφφφφφφφφφ τι λετε τωρα.Τι να πρωτογραψω...My fav σειρα videogames με διαφορα και πιστευω μια απτις καλυτερες και ποιοτικοτερες που εχουν βγει μεχρι σημερα..Τοσο φαν και ομως δεν ειχα παιξει τπτ μεχρι πριν 3 χρονια που τα πηρα με την σειρα και τα ξεσκισα!Τι να πρωτοπω ειλικρινα...τετοιες συγκινησεις δεν πηγαινει το μυαλο σου οτι μπορει να σε παρασυρει ετσι ενα η μαλλον 4 να πω?videogames λεω 4 γιατι...
    Silent hill:Δεν μπορω να βαθομολογησω.Τι να του βαλω ρε παιδια?100 στα 10? λιγα θα ειναι.Το παιχνιδι ειναι πολυ μπροστα μεχρι και σημερα.εχει το απιστευτο σεναριο τους καταπληκτικοτερους χαρακτηρες και το απιστευτοτερο εναλλακτικο φιναλε που εχω δει μεχρι σημερα σε videogame
    Spoiler!
    το εβλεπα και ειχα μεινει κοκκαλο..Το οτι ειχε ωραιους γριφους-δυσκολους δειχνει το κλιμα της τοτε εποχης.Αμα βαλεις τωρα ενα παιδακι που παιζειολα αυτα τα halo COD κτλ θα το παρατησει στο λεπτο.Αντιθετως εγω καθε χρονο το τερματιζω απλα για να φρεσκαρω την μνημη μου!!!ναι και γω διαβασα οδηγο σε σημεια...Δεν γινοταν!!!!
    Silent hill 2..και σαυτο τι να βαλω ρε παιδες...λυπηθειτε με!!!1000στα10 χαλαρα!!!!
    και εκει που λες νταξει μωρε τι θα βγαλουν.Ποσο καλο να ειναι το 2?Ερχεται το απολυτο αριστουργημα.Σεναριο?χαρακτηρες που δενεσαι μεχρι θανατου?Ανατροπαρες???εεεε και τι αλλο μωρε...Red Pyramid Head. ο πιο μαμηστερος bad(?) guy ολων τον videoπαιχνιδιων.Δεν θα ξεχασω που με κυνηγαγε..που γυρναει η καμερα και δειχνει τον παιχτη φατσα και να σε κυνηγαει απο πισω PH..Αλλα επαναλαμβανω.Ανατροπαρεςςςςςςςςςςςςςςςς στο σεναριο που τις λατρευω κιολας!!!!
    Τελικα το μονο προβλημα στα silent ηταν τα finale τους.Ηθελα να ειναι πιο περιεργα i think..οχι οτι ολα ηταν ετσι..απλα γιατι το επομενο δεν ειχε πολυ καλα φιναλε για μενα...και αυτο ειναι τοοοοοοο
    Silent hill 3:Για μενα το πιο αδυναμο απτην μαγικη τετραδα 1 - 4.Θα του βαζα ενα 9ρακι.Με τρομαξε ωραιο.Αλλα δεν ειχε το βαθος σεναριου οπως τα 2 πρωτα για μενα...Ασε που ηταν λιγο πιο μπερδεγουει μεχρι να
    Spoiler!
    ...αλλα η απολυτη σκηνη μεσα στο νοσοκομειο αν θυμαμαι καλα που
    Spoiler!
    ..
    Και παμε στο παιχνιδι που διχασε τους παντες...αλλα οχι εμενα..
    Silent Hill 4:The Room.Μ Α Μ Α Τ Ο με ολη τη σημασια.100 στα 10 κιαυτο!
    Τα σκηνικα πρωτου προσωπου ηταν χεσμεντεν.Το δωματιο πιο ζωντανο και απο ανθρωπο.Σεναριο παλι για ταινια τρομου χαλαρα με βαθος χαρακτηρες κτλ.και ενας κακος τυπος που σου μενει στο μυαλο Walter Sullivan telos.απιστευτος αντιηρωας που σε κανει να τον λατρεψεις.Και μη θυμηθω την σκηνη που...ασε μην βαλω αλλο σποιλερ το παρακανα!Αυτο το παιχνιδι η θα το λατρεψεις η θα το μισησεις.Δηλαδη δεν εχω βρει ουτε εναν που να το εχει τερματισει και να πει καλο μωρε αλλα..Εγω το λατρεψα και ας ηταν λιγο δυσκολο σε σημεια...Τι παραλληλισμος με το δωματιο θεε μου..τι ιδεες...
    Αυτα...α θελεις και για τα αλλα της σειραας??
    Silent hill origins/zero:8 στα 10.παρα πολυ καλο για φορητη παιχνιδομηχανη..αλλα ηθελε περισσοτερο σεναριο...
    Silent hill Homecoming...Θυμαμαι το περιμενα σαν τρελος.Ειναι και ο αρχικος λογος που πηρα ps3.Καλα μετα το dead space ηταν αυτο που με εβγαλε ασπροπροσωπο αλλα οκ.8 sta 10 επισης.Ωραιο σεναριο καλες ιδεες αλλα του ελειπε αυτο το touch...αν ειχαν κιαλλο χρονο και οχι την κωλοκοναμι απο πανω τους να τους πιεζει θα ηταν κλασεις ανωτερο..
    και τελος Silent hill SM για Wii.Το δοκιμασα σε ps2 αλλα χανει πολυ και δεν ηθελα να το χαλασω ετσι αδοξα.οποτε περιμενω μπας και εχουμε καμια HD εκδοση με Move η αν δεν βρω κανα wii στο αμεσο μελλον θα το παιξω στο ps2 να τελειωνω.Παντως εχω ακουσει καλα λογια...
    Αυτα τα ολιγα!!!!Α ρε zisisx τι μας εκανες...!!!παντως η σειρα ειναι θαυμα.Αυτα ειναι που λειπουν απτην σημερινη Gen..
    Νικολα ντροπη και αισχος.Να το παιξεις το 1 και να το τερματισεις...Τι τελειο ρε φουστη μου...
    Last edited by chronohill; 10-09-2010 at 22:58.
    Spoiler!

  4. #44
    Member chris1987's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    peiraius
    Posts
    83
    PSN ID
    chris198713
    Name
    Χρήστος

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    πφφφφφφφφφφφ τι λετε τωρα.Τι να πρωτογραψω...My fav σειρα videogames με διαφορα και πιστευω μια απτις καλυτερες και ποιοτικοτερες που εχουν βγει μεχρι σημερα..Τοσο φαν και ομως δεν ειχα παιξει τπτ μεχρι πριν 3 χρονια που τα πηρα με την σειρα και τα ξεσκισα!Τι να πρωτοπω ειλικρινα...τετοιες συγκινησεις δεν πηγαινει το μυαλο σου οτι μπορει να σε παρασυρει ετσι ενα η μαλλον 4 να πω?videogames λεω 4 γιατι...
    Silent hill:Δεν μπορω να βαθομολογησω.Τι να του βαλω ρε παιδια?100 στα 10? λιγα θα ειναι.Το παιχνιδι ειναι πολυ μπροστα μεχρι και σημερα.εχει το απιστευτο σεναριο τους καταπληκτικοτερους χαρακτηρες και το απιστευτοτερο εναλλακτικο φιναλε που εχω δει μεχρι σημερα σε videogame
    Spoiler!
    το εβλεπα και ειχα μεινει κοκκαλο..Το οτι ειχε ωραιους γριφους-δυσκολους δειχνει το κλιμα της τοτε εποχης.Αμα βαλεις τωρα ενα παιδακι που παιζειολα αυτα τα halo COD κτλ θα το παρατησει στο λεπτο.Αντιθετως εγω καθε χρονο το τερματιζω απλα για να φρεσκαρω την μνημη μου!!!ναι και γω διαβασα οδηγο σε σημεια...Δεν γινοταν!!!!
    Silent hill 2..και σαυτο τι να βαλω ρε παιδες...λυπηθειτε με!!!1000στα10 χαλαρα!!!!
    και εκει που λες νταξει μωρε τι θα βγαλουν.Ποσο καλο να ειναι το 2?Ερχεται το απολυτο αριστουργημα.Σεναριο?χαρακτηρες που δενεσαι μεχρι θανατου?Ανατροπαρες???εεεε και τι αλλο μωρε...Red Pyramid Head. ο πιο μαμηστερος bad(?) guy ολων τον videoπαιχνιδιων.Δεν θα ξεχασω που με κυνηγαγε..που γυρναει η καμερα και δειχνει τον παιχτη φατσα και να σε κυνηγαει απο πισω PH..Αλλα επαναλαμβανω.Ανατροπαρεςςςςςςςςςςςςςςςς στο σεναριο που τις λατρευω κιολας!!!!
    Τελικα το μονο προβλημα στα silent ηταν τα finale τους.Ηθελα να ειναι πιο περιεργα i think..οχι οτι ολα ηταν ετσι..απλα γιατι το επομενο δεν ειχε πολυ καλα φιναλε για μενα...και αυτο ειναι τοοοοοοο
    Silent hill 3:Για μενα το πιο αδυναμο απτην μαγικη τετραδα 1 - 4.Θα του βαζα ενα 9ρακι.Με τρομαξε ωραιο.Αλλα δεν ειχε το βαθος σεναριου οπως τα 2 πρωτα για μενα...Ασε που ηταν λιγο πιο μπερδεγουει μεχρι να
    Spoiler!
    ...αλλα η απολυτη σκηνη μεσα στο νοσοκομειο αν θυμαμαι καλα που
    Spoiler!
    ..
    Και παμε στο παιχνιδι που διχασε τους παντες...αλλα οχι εμενα..
    Silent Hill 4:The Room.Μ Α Μ Α Τ Ο με ολη τη σημασια.100 στα 10 κιαυτο!
    Τα σκηνικα πρωτου προσωπου ηταν χεσμεντεν.Το δωματιο πιο ζωντανο και απο ανθρωπο.Σεναριο παλι για ταινια τρομου χαλαρα με βαθος χαρακτηρες κτλ.και ενας κακος τυπος που σου μενει στο μυαλο Walter Sullivan telos.απιστευτος αντιηρωας που σε κανει να τον λατρεψεις.Και μη θυμηθω την σκηνη που...ασε μην βαλω αλλο σποιλερ το παρακανα!Αυτο το παιχνιδι η θα το λατρεψεις η θα το μισησεις.Δηλαδη δεν εχω βρει ουτε εναν που να το εχει τερματισει και να πει καλο μωρε αλλα..Εγω το λατρεψα και ας ηταν λιγο δυσκολο σε σημεια...Τι παραλληλισμος με το δωματιο θεε μου..τι ιδεες...
    Αυτα...α θελεις και για τα αλλα της σειραας??
    Silent hill origins/zero:8 στα 10.παρα πολυ καλο για φορητη παιχνιδομηχανη..αλλα ηθελε περισσοτερο σεναριο...
    Silent hill Homecoming...Θυμαμαι το περιμενα σαν τρελος.Ειναι και ο αρχικος λογος που πηρα ps3.Καλα μετα το dead space ηταν αυτο που με εβγαλε ασπροπροσωπο αλλα οκ.8 sta 10 επισης.Ωραιο σεναριο καλες ιδεες αλλα του ελειπε αυτο το touch...αν ειχαν κιαλλο χρονο και οχι την κωλοκοναμι απο πανω τους να τους πιεζει θα ηταν κλασεις ανωτερο..
    και τελος Silent hill SM για Wii.Το δοκιμασα σε ps2 αλλα χανει πολυ και δεν ηθελα να το χαλασω ετσι αδοξα.οποτε περιμενω μπας και εχουμε καμια HD εκδοση με Move η αν δεν βρω κανα wii στο αμεσο μελλον θα το παιξω στο ps2 να τελειωνω.Παντως εχω ακουσει καλα λογια...
    Αυτα τα ολιγα!!!!Α ρε zisisx τι μας εκανες...!!!παντως η σειρα ειναι θαυμα.Αυτα ειναι που λειπουν απτην σημερινη Gen..
    Νικολα ντροπη και αισχος.Να το παιξεις το 1 και να το τερματισεις...Τι τελειο ρε φουστη μου...
    Respect στο post του Chrono-Hill !!! Ηταν ο καταλληλοτερος για να μιλησει για αυτο το παιχνιδι και περιμενα πως και πως το post του!

  5. #45
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Rep σε οσους μπορω για το retrospective. Loved it
    Να πω κι εγω 2 πραγματα:

    Original Silent Hill: Η Konami ηταν στα πανω της με το Metal Gear (που ειχε προκαλεσει φρενιτιδα) την περιοδο που ανακοινωθηκε το Silent Hill. Λιγοστο hype μιας και απο τη μια ολοι κρεμονταν απο τα χειλη της Konami για καινουριο MGS , απο την αλλη το Resi εκεινη την εποχη ηταν το Α και το Ω του survival horror. Το περιεγραφαν σαν κλωνο του Resi στα previews, που να ξεραν. Κυκλοφορει, το παιρνω με μεγαλη καχυποψια (κανενα παιχνιδι δεν επροκειτο να παρει τη θεση του Resi στην καρδια μου lol). Τεχνικα δεν ειχε την αρτιοτητα του Resi αλλα κατι σου ελεγε οτι τα καλυτερα ερχονται, ενα ατμοσφαιρικο αριστουργημα.

    Silent Hill 2: Τι να πει κανεις για εναν απο τους κορυφαιους τιτλους στην ιστορια των videogames?

    In my restless dreams,
    I see that town.

    Silent Hill.

    You promised you’d take me
    there again someday.

    But you never did.

    Well I’m alone there now…
    In our “special place”…

    Waiting for you…
    Δεν ειναι υπερβολη να πω οτι μετα το SH2 αρχισα να βλεπω το gaming με αλλο ματι. Και δεν ηταν η τεχνικη αρτιοτητα (μολις το ειχα παρει στο φρεσκο τοτε ps2 μου ελεγα δεν ειναι δυνατον) αλλα κυριως η (κατα την ταπεινη μου αποψη) καλυτερη σεναριακη εκτελεση που εχει υπαρξει EVER σε video game. Οταν τα ανθρωπινα συναισθηματα (μεσα στο παιχνιδι) ξεπερνουν το παραδοξο του κοσμου του Silent Hill και αυτο ειναι απολυτα πειστικο, τοτε καταλαβαινεις οτι το σεναριο εχει κανει πολυ καλα τη δουλεια του. Respect σε αυτο το διαμαντι.

    Silent Hill 3: Ενα τετοιο σεναριο (οπως του 2) δεν ειναι κατα παραγγελια, δεν περιμενα κατι ισαξιο το ιδιο πιστευω και οι devs. Οποτε εδωσαν βαση στον τεχνικο τομεα και στο horror element με τα set pieces να ειναι εντυπωσιακα. Ιδιαιτερη μνεια στα γραφικα, ηταν unreal για την εποχη τους.
    H Heather καποια στιγμη κουρασε με το να ειναι το απολυτο θυμα, η προσεγγιση Alice in Wonderland τυπου "μου συμβαινουν τα παντα χωρις να καταλαβαινω τιποτα (ουτε να αξιζω τιποτα απο τα δεινα)" ποτε δεν με ενθουσιασε.

    Silent Hill 4 The Room: Εχουμε παααααρα πολλες σημειωσεις απο τα προηγουμενα παιχνιδια, πολλες "to do" lists που δεν καταφεραμε να χωρεσουμε στα προηγουμενα και ενα εξυπνο σεναριο, ας φτιαξουμε το Silent Hill 4. Καπως ετσι πιστευω οτι λειτουργησε η ομαδα που ενω ενα τετοιο παιχνιδι σε υποχρεωνε λογω αρχικου σεναριου να το προσεξεις, καποια στιγμη σταματησε να ειναι πειστικο. Αυτο ηταν και το προβλημα του ΙΜΟ, over the top χωρις να υπαρχει σεναριακη συνδεση (τουλαχιστον οχι αμεση).
    Απιστευτα harcore ακομα και για μενα, δεν ειναι τυχαιο που οι απολυτα φανατικοι της σειρας ακομα το συζητανε.

    Για το homecoming εχω γραψει την αποψη μου αλλα στην τελικη τι σοι retrospective θα ειναι αν αρχισω να μιλαω για current gen παιχνιδια. Η το ξεφτιλιζουμε στο off topic η ας το παρατησουμε, ημιμετρα δεν υπαρχουν
    Last edited by hakoo; 11-09-2010 at 03:32.


  6. #46

    Default

    Εχω παιξει μονο το 1 το 2 και το 3, απο δυο τρεις φορες το καθ ενα και θα εβαζα σε ολα απο ενα 9.
    Δεν μπορω να ξεχωρισω καποιο ,ολα μου αρεσαν για διαφορετικους λογους. Ισως ειναι λεπτομεριες ισως και οχι.

    Ας πουμε στο πρωτο μετα απο τοσα χρονια ακομα θυμαμαι την νοσοκομα, το μονο "φυσιολογικο" προσωπο μεσα σε ολη αυτη τη κολαση, που σε εκανε ομως να αναρωτιεσαι τι δουλεια ειχε εκει...

    Στο δευτερο μου αρεσαν οι χαρακτηρες. Βασικα πιστευω πως μεγαλο ατου της σειρας ηταν οι χαρακτηρες της. Δεν ηταν rambo οπως στο RES αλλα σχεδον κατεστραμενοι ανθρωποι που προσπαθουσαν να φυγουν απο τις ενοχες τους. Μπορω να πω μαλιστα οτι περισσοτερο με αγχωνε ο Eddie, η Angela, παρα τα τερατα. Φυσικα η ανατροπη στο τελος ηταν το κατι αλλο.

    Το τριτο ηταν καθαρος τρομος. Κοκκινο παντου.

    Αξεπεραστα παιχνιδια.

  7. #47
    PS4forums Addict ParanoidGR's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,356
    PSN ID
    ParanObscure
    Name
    Ανδρέας

    Default

    ^^silent hill homecoming
    το 5 δεν κυκλοφόρησε ποτε



    ................


  8. #48
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    thx Chris!αποτι καταλαβαινεις μπορω να μιλαω με τς ωρες για τις παιχνιδαρες μου!!!
    Adrew οντως το τελειο θηλυκο!!!!Ηξεραν να σχεδιαζουν τοτε!!!!lol
    Να σας πω ενα σκηνικο να γελασετε.Οταν ειχα τερματισει το silent hill2.Καψουρεμενος τοτε και εξτασιασμενος.Καλα να σημειωσουμε οτι ακουγα ολα τα soundtracks των παιχνιδιων στο αμαξι!!!ο καμενος!!!Δεν θα ξεχασω που ακουγα το απολυτο ορχηστρικο κομματι απο βιντεοgame για μενα που με εκανε και με κανει να ανατριχιαζω ως το κοκκαλο...το απολυτο [ame="http://www.youtube.com/watch?v=Xx1XJycgU4I"]YouTube - Silent Hill 2 OST - Love Psalm[/ame]
    Ti κομματαρα...Ας μην ξεφευγω απτο θεμα...
    Καψουρεμενος λοιπον με το σεναριο και τις ανατροπαρες του 2ου παιχνιδιου θελανε 2 γκομενες φιλες μ να παιξουμε ...Horror!και λεω εδω ειμαστε!και τους βαζω silent hill 2!το γελιο της αρκουδας!τσιριδες!χειριστηρια να πετιουνται στο πατωμα.Η μια να φωναζει στην αλλη (το κλασσικο πλεον που τις κορροιδευω ακομα!) τρεξε τρεχοντας καλη μου!!!!αααχχααχα τι γελιο!Καλα οταν ειδαν τις νοσοκομες να δειτε γελιο.Τι ειναι αυτο να φωναζουν.Να ακουν τα βηματα και να πατανε παυση.και να με κοιτανε στα ματια εντρομες και να μου λενε δεν μπορω να παιξω προχωρατο! .Το ποσο διασκεδαζω να βαζω γκομενες να παιζουν horror δεν λεγεται!αφου με λενε κακο και διαβολικο που τις κοιταω και γελαω!!! η καλυτερη μου!!!τι ωραιες εποχες!!!!looolll
    Spoiler!

  9. #49
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Epic post is epic
    αχαχαχαχα.Καλα δεν υπαρχει αυτο με τις κοπελιες XD.Κριμα που καμια απο την δικια μου πλευρα δεν ειναι των video games και βαριουνται να τα βλεπουν -.-.Θα ειχε τρομερο γελιο αν γινοταν κατι σαν το δικο σου λολ.

    Και φιλε μου αν εσυ εισαι καμμενος τοτε εγω ειμαι 100 φορες πιο καμενος .Καθως δεν ακουω μουσικη πολυ και οτι ακουω ειναι απο soundtrack παιχνιδιων XD.
    Απο ολα τα Silent hill ομως ,αυτο του Shattered memories με κερδισε περισσοτερο απο ολα.Πραγματικα η Elizabeth και ο akira εδωσαν τον καλυτερο εαυτο τους και δημιουργησαν φοβερα Vocal κομματια.
    Το απλα θεικο When you are gone.
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=-12u04eADNU"]YouTube - Silent Hill: Shattered Memories [Music] - When You're Gone[/ame]
    Μεχρι το εθιστικο hell frozen rain και το φοβερο guitar solo
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=qrzNABqN420"]YouTube - Silent Hill Shattered Memories - Hell Frozen Rain[/ame]

    Εχω μαλιστα το πρωτο σαν Ringtone....Τυχαιο?Δεν νομιζω XD .
    Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως τα αλλα SH δεν ειχαν φοβερο soundtrack.Ο akira πραγματικα θα μου λειψει και δεν ξερω πως να νιωσω το SH χωρις αυτον,ασχετα αν ο του SH6 εχει κανει φοβερη δουλεια.

    Θα συμφωνησω επισης με τον Prinny.Το 3ο ηταν απλα τρομος στον otherworld.Αποπνικτικη ατμοσφαιρα σε συδνυασμο μια πρωταγονιστρια που σε αντιθεση με αλλα παιχνιδια ειχε πιθανοτητα για να κανει miss με το οπλο παρολη την αυτοματη στοχευση(ωστε να δειξουν την ελλειψη εμπειριας της),τερατα που ηταν ισχυρα και ηταν καλυτερο να τα αποφευγεις,απολυτο σκοταδι και τα instand death scenes(κατ'εμε περισσοτερα παιχνιδια πρεπει να τα εχουν,ασχετα αν ειναι trial and error,δηλαδη την πρωτη θα την πατησεις την δευτερη ομως ξερεις οτι ειναι εκει) συνθεσαν μια τρομακτικη ατμοσφαιρα.Δεν ειναι τυχαιο οτι δεν το τερματισα....


    Ps.Οσοι ειστε φαν των horror games και adventure games,και εχεται pc ωστε να το τρεξει σε ικανοποιητικο επιπεδο(δεν ειναι ιδαιτερα βαρυ νομιζω αλλα χανεις πολλα αν δεν τα τρεχεις σε καλο επιπεδο)....δοκιμαστε το Amensia the dark descent.....Παιζω αυτην την περιοδο και ειναι σιγουρα απο τα πιο τρομακτικα παιχνιδια ever!Απιστευτος τρομος και ιδιαιτερο gameplay σε συνδυασμο με μυστηριο και φοβερο οπτικοακουστικο τομεα.Αν πιστευεται οτι το dead space ή το siren ειναι τρομακτικα απιχνιδια τοτε το amnesia θα σας κανει να τα βλεπεται σαν περιπατος στο παρκο XD.Ηδη και εγω το σκεφτομαι παρα πολυ πριν το τρεξω το παιχνιδι γιατι ξερω οτι θα με στοιχειωσει .Το review του eurogamer τα λεει ολα πιστευω,ειδκα στο σημειο που εψαχνε τρομαγμενος το τερας γιατι ειχε πεισει τον εαυτο του οτι υπηρχε...ενω στην πραγματικοτητα δεν ηταν εκει .
    Last edited by nikolaszax; 11-09-2010 at 13:07.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  10. #50
    Member chris1987's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    peiraius
    Posts
    83
    PSN ID
    chris198713
    Name
    Χρήστος

    Default

    Παιδια οσον αφορα τα soundtrack του silent hill 2, αυτο εδω νομιζω ειναι κορυφαιο!!!



    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=LY5YRDUxa4s"]YouTube - Silent Hill 2 Complete - Music Box[/ame]
    Last edited by chris1987; 11-09-2010 at 14:37.

  11. #51
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    Τα μόνα Silent Hill που έχω παίξει από την αρχή ως το τέλος είναι τα SH2 και 3. Το 1 το έχω δει να το παίζουν και μου φάνηκαν πολύ έξυπνοι οι γρίφοι και το The Room ήταν μια τεράστια ακατανόητη απογοήτευση αφού δεν με τράβηξε καθόλου.

    Απ' όλα τα horror games, σαν το Silent Hill 2 δεν έχει. Συγκλονιστικό και καθηλωτικό χωρίς φανφάρες, είναι ο ορισμός του τρόμου. Ακόμα απορώ όχι μόνο πώς άντεξα το 1ο playthrough, αλλά και όλα τα υπόλοιπα γιατί το έπαιζα για να δω και όλα τα υπόλοιπα endings. Το SH3 μπορεί να ήταν πιο gory και σοκαριστικά τρομακτικό από τον προκάτοχό του, αλλά τον ψυχολογικό πανικό που είχε το SH2 δεν τον είχε αυτό.

    Θα ήθελα να παίξω το Shattered Memories αν η Konami μας έκανε τη χάρη να το βάλει στο EU Store αλλά νομίζω θα πρέπει να κάνω το Go! μου american-based. Thanks assholes!

  12. #52
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

  13. #53

    Default

    Quote Originally Posted by chris1987 View Post
    Εχουμε και λεμε:

    Silent Hill 1 (ps1) 10/10
    Silent Hill 2 (ps2) 10/10
    Silent Hill 3 (ps2) 9/10
    Silent Hill 4 The Room (ps2) 9/10
    sILENT Hill Origins (ps2) 9/10 (μαρεσε πολυ)
    Silent Hill 5 The Homecoming (ps3) 8/10
    Silent Hill Shattered memories (ps2) δεν το εχω παιξει

    Στα εχω βαλει με την χρονολογηκη σειρα που βγηκαν...Τωρα αν ξεχασα καποιο ας με διορθωσουν τα παιδια..Και οι βαθμολογιες ειναι συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια και μπορει οχι αντικειμενικες καθως ειμαι fan της σειρας!!!


    αν κ καθυστερησα λιγο ευχαριστω πολυ φιλε μου...σκεφτομαι να ξεκινησω να τα παιζω μιας κ ενα θριλερ ειναι πολυ καλο να το ζεις εκτος απο το να το βλεπεις.....

  14. #54
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Σε συνεχεια συνεντευξης που εδωσε η Vatra σε μεσο της Τσεχιας συμφωνα με χρηστη σε ξενο φορουμ οι devs ειπαν τα εξης:

    - Λιγοτερο action απο το homecoming το παιχνιδι
    - Το SH2 πηγη εμπνευσης (ποοοοοοοοοοοοσες φορες θα το ακουσουμε?)
    - Δεν θα δανειστουν κατι απο την ταινια
    - Λενε οτι δουλευουν με key members που εχουν δουλεψει σε προηγουμενα SH.

    Φυσικα ολα τα παραπανω ειναι απο μεταφραση καποιου μελους σε καποιο φορουμ οποτε με τεραστιες επιφυλαξεις (ειδικα αυτο με τα μελη που ειναι και το ζουμι).
    Οποιος ξερει Τσεχικα λογικα μπορει να βοηθησει
    http://doupe.zive.cz/Doupecz/Na-navs...0/default.aspx

    Και η μεταφραση του μελους εδω


  15. #55
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=skuQC9UfpBI&feature=player_embedded"]YouTube - Silent Hill 8 - Facebook Developer Interview[/ame]

  16. #56
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default Silent Hill: Downpour

    Silent Hill: Downpour is Official

    Hell Descent: It looks like Silent Hill 8 has officially become Silent Hill: Downpour. Forum member Lautaro has provided scans of the GameInformer issue. The text for the spread isn’t too easy to read, but we’re sure that won’t stop you from trying.
    Spoiler!
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  17. #57
    PS4forums Addict aris13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,731
    PSN ID
    GOB_BLUTH
    Name
    Άρης

    Default

    Info

    -demo takes place in the outskirts of SH
    -the town is so large that you can use a subway system to travel between focal points
    -sidequests
    -avoid fights when possible, better to deliver incapacitating blows and run away
    -boss fights with quicktime events
    -water plays a huge part in the game, bizarre water effects like what looks like an upside down river flowing across a ceiling is described
    -prominent locations in the older installments like schools and hospitals will not return
    -the southeastern part of Silent Hill that you see on the maps in the older games but never go to is the area that will be explored in Downpour
    -no weapon inventory, weapons weaken and break
    -there will be puzzle difficulty options

  18. #58
    PS4forums Fanatic tnf50's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    アテンス
    Posts
    2,466
    PSN ID
    tnf50
    Name
    Γιώργος

    Default

    πωπω ψηθηκα αγρια τωρα, να ποιο θα ειναι το πρωτο survival horror game μου


  19. #59
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    -demo takes place in the outskirts of SH

    Δεν το εχουμε επισκευτει ποτε αυτο το μερος αν δεν κανω λαθος οποτε θα ειναι ενδιαφερον να το δουμε πως θα το υλοποιησουν.

    -the town is so large that you can use a subway system to travel between focal points

    Umm....ελπιζω να σημαινει πως απλα θελουν να κανουν κατι σαν SH2 απλα χωρις τα τεραστια τειχη να σε κλεινουν και να μην σημαινει open world elements .Keep that thing away from SH.

    -sidequests

    Not sure about this one.Πρεπει να δω πως θα εφαρμοστει.

    -avoid fights when possible, better to deliver incapacitating blows and run away

    YEEEEEEEEEEEES!

    -boss fights with quicktime events

    NOOOOOOOOOOO!

    -water plays a huge part in the game, bizarre water effects like what looks like an upside down river flowing across a ceiling is described

    Interesting....

    -prominent locations in the older installments like schools and hospitals will not return

    .
    Αν δεν δουμε αυτα τοτε τι θα μας δειξουν?Ελπιζω τουλαχιστον σε κατι δημιουργικο.

    -the southeastern part of Silent Hill that you see on the maps in the older games but never go to is the area that will be explored in Downpour

    .

    -no weapon inventory, weapons weaken and break

    Δηλαδη μονο ενα οπλο θα κουβαλαμε καθε φορα?Αν ναι,eh θα μπορουσαν να το κανουν ωστε να κουβαλαμε 2-3.Θελω να δω επισης τι γινεται με τα firearms.
    Still,SH 0 system?Do want!

    -there will be puzzle difficulty options

    F**K YEAH!Ελπιζω να αποτελεσει ενδειξη οτι θα δωσουν μεγαλη βαρυτητα στο κομματι των puzzles και θα προσφερουν και παλι τους εξυπνους γριφους των παλιων


    Φαινεται πως η Vatra games ακολουθουν εναν ολοσωστο δρομο στο development.Μακαρι ολα αυτα να εφαρμοστον σωστα.Cautiously optimistic .
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  20. #60
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Κατ' αρχας threads merged με το προηγουμενο μιας και ειχε γινει ηδη συζητηση 3 σελιδων.
    Τεχνικα δεν μου λεει κατι το παιχνιδι αλλα honestly do not care, αν τα καταφερουν σε αλλους τομεις λιγο με απασχολει. Οpen world η τουλαχιστον semi-open world οπως λενε στο gaf ξερω γω παρα πολυ χλωμο να ειναι το παιχνιδι, απλα δεν με χαλαει το subway system να σε γλυτωνει απο ολο το backtracking. Το ποσα οπλα θα κρατας, το battle system κτλ ειναι σχεδιαστικες λεπτομερειες που σιγουρα οι devs ξερουν καλυτερα τι θα ευνοησει την ατμοσφαιρα οποτε δεν θα γκρινιαξω γι' αυτα.
    Αυτο που με απασχολει ειναι ολο αυτο το "water thing that drives everything", αν καταλαβαινω καλα αυτο το πραγμα θα ειναι αντι του κλασικου otherworld.
    Δεν βρισκω κανενα ενδιαφερον σε αυτο και ειλικρινα δεν μου λεει τιποτα το γεγονος οτι δουλεψε σε ενα spinoff του wii κατι αναλογο (βλεπε παγο στο shattered memories).
    Silent Hill χωρις hellish otherworld? Να το δω


Page 3 of 21 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •