Page 1 of 21 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 405

Thread: Silent Hill: Downpour - [3D]

  1. #1
    PS3forums Fanatic DarkUSS's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    2,535

    Default Silent Hill: Downpour - [3D]


    Πριν περίπου δύο μήνες, η Konami αποκάλυψε ότι δουλεύει πάνω στο επόμενο Silent Hill και έδειξε ένα μικρής διάρκειας trailer σε ελάχιστους δημοσιογράφους. Σύμφωνα με το 1UP, το teaser απεικόνιζε "έναν ξανθό άντρα να κάθεται πάνω σε ένα κρεβάτι με τα χέρια του ακουμπισμένα στο κεφάλι του. Την ίδια ώρα ο κόσμος τριγύρω του άλλαζε σε έναν σκοτεινό, εγκαταλελειμμένο δρόμο με φόντο μια ρημαγμένη πόρτα. O άντρας ακούει έναν ήχο, γυρίζει, δεν βλέπει τίποτα και τότε επιτίθεται από κάτι που ξεπηδάει από το σκοτάδι."

    Η παραπάνω περιγραφή του δημοσιογράφου είναι και τα μόνα σίγουρα στοιχεία που ξέρουμε. Αν και είναι σίγουρο πως η Konami θα μας αποκαλύψει πολλά περισσότερα στοιχεία στην φετινή Ε3, παρόλα αυτά στο internet υπάρχουν ήδη αρκετές φήμες που θέλουν το παιχνίδι αυτό να αποτελεί ένα remake του κλασσικού πλέον Silent Hill 2.
    • Για πρώτη φορά στα χρονικά της σειράς, ο γνωστός συνθέτης Akira Yamaoka δεν θα δουλέψει πάνω στο καινούριο Silent Hill.
    • Οι μόνες επιβεβαιωμένες κονσόλες που θα κυκλοφορήσει το παιχνίδι είναι το PS3 και το X360.
    • Εξαιτίας του teaser-trailer που έχει δείξει η Konami πολλοί πιστεύουν ότι πρόκειται για remake του Silent Hill 2.
    • To παιχνίδι βρίσκεται υπό ανάπτυξή από την Vatra.


    Η Ε3 έγινε και έχουμε τις πρώτες λεπτομέρειες:
    • Ημερομηνία κυκλοφορίας: 2011
    • Συνθέτης: Daniel Licht(Dexter)
    • O βασικός χαρακτήρας είναι κρατούμενος.
    • O "εναλλακτικός κόσμος" παρουσιάζει ομοιότητες με το Homecoming
    • Δεν αποτελεί remake του Silent Hill 2 όπως φημολογούνταν αρχικά.










    Last edited by DarkUSS; 17-06-2010 at 03:53.

  2. #2
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Xαιρομαι που ειμαι ο πρωτος που ποσταρω!Αποτι καταλαβαινετε ειναι απτους πλεον αναμενομενους τιτλους για μενα!Μακαρι να γινει καλη δουλεια...Ελπιζω να εβαλε μυαλο η κωλο-κοναμι(sorry) και να προσεχθει ο τιτλος...οχι οτι το homecoming ηταν κακο παιχνιδι αλλα το silent hill 2 ειναι μια αξεχαστη horror εμπειρια...
    Βασικα δεν ξερω αν θελω ενα remake του 2..αν κανουν μια τετοια κινηση πιστευω οτι θα σημαινει οτι κινουνται σε πιο "ασφαλη" μονοπατια
    Spoiler!

  3. #3
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Προτιμώ ένα remake ενός από τα σπουδαιότερα games όλων των εποχών, όπως το SH2, παρά να συνεχίσει η σειρά μία φθίνουσα πορεία.
    Έχουμε δείγματα γραφής από την Valtra?Πρώτη φορά την ακούω.

    ΥΓ.Φυσικά και δεν ηταν κακό το homecoming, αλλά...

  4. #4
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    O,τι κι αν ειναι, colour me interested. Απο τα ελαχιστα franchises που εχουν παραμεινει πιστα στο υφος του παρελθοντος και δεν εχουν πουλησει την ευκολη λυση (shooting, αμερικανιες κτλ).


  5. #5
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Καλά το SH2 είναι η αποκορύφωση της τρομακτικής ατμόσφαιρας. Με το τωρινό hardware αν καταφέρουν και πετύχουν ξανά αυτή την ατμόσφαιρα θα μιλάμε για τον απόλυτο τρόμο. Θυμάμαι έπαιζα με έναν φίλο μου παρέα βράδυ και φοβόμασταν και το κλείναμε. Μακάρι να βγει αληθινή η φήμη.

  6. #6
    PS3forums Fanatic DarkUSS's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    2,535

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Καλά το SH2 είναι η αποκορύφωση της τρομακτικής ατμόσφαιρας. Με το τωρινό hardware αν καταφέρουν και πετύχουν ξανά αυτή την ατμόσφαιρα θα μιλάμε για τον απόλυτο τρόμο. Θυμάμαι έπαιζα με έναν φίλο μου παρέα βράδυ και φοβόμασταν και το κλείναμε. Μακάρι να βγει αληθινή η φήμη.
    Εγώ πάλι δεν είμαι σίγουρος αν θα ήθελα ένα remake του SH2 όμως. Mια βελτιωμένη ΗD έκδοση a la GOW Collection σίγουρα (θα την αγόραζα και full-price) αλλά remake? Δεν ξέρω και τα ίδια ακριβώς άτομα που είχαν δουλέψει στο SH2 να έβαζαν να κάνουν το remake, νομίζω πολύ δύσκολα θα κατάφερναν να πετύχουν την ίδια ατμόσφαιρα του original.

  7. #7
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Mεχρι και το S3 ηταν μια απο τις αγαπημενες μου σειρες.Ελπιζω να παρουσιασουν κατι αξιολογο αυτη τη φορα.
    .

  8. #8
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Μακρια απο SH2 remake.Ξερω ηδη την ιστορια,ξερω ηδη τους ρολους των τερατων και τα plot twists και ξερω τα events που συμβαινουν οποτε ενα remake δεν με βρισκει συμφωνο καθως δεν θα εχω το "Ουαου, "Μαμα μου","Τι εγινε τωρα?" ενος παιχνιδιου που ηδη γνωριζω τα παραπανω.Το μονο που βλεπω σε βελτιωση ειναι ο οπτικος τομεας (που μια χαρα στεκει η σειρα ουτως η αλλως και δεν την χρειαζετε την βελτιωση.Το texture work ειδικα που εγινε στο 3ο μερος ειναι απλα εκπληκτικο και ανετα το πουλουσαν σαν current gen) και το gameplay που με αφηνει αδιαφορο αν θα βελτιωθει η οχι(ειδικα αν θεωρουν βελτιωση τα over the top shooting και combo attacks αλα Homecoming).Κακα τα ψεμματα η σειρα ειναι γνωστη για την ατμοσφαιρα,τις φοβερες ιστοριες με τα plot twists κτλ σιγουρα ομως οχι για το gameplay της τοσο (εξου και γιατι δικαιως ειμασταν πιο forgiving σε προβληματα αυτου) οποτε αν γνωριζω τα παραπανω χανει πολυ σημαντικα .

    Αν θελουν σωνει και καλα κατι που να σχετιζεται με το 2ο μερος τοτε 1000 φορες προτιμω reimagining αλα Shattered memories που ηταν το καλυτερο imo SH που βγηκε μετα απο το 3ο μερος(εδω δεν λεω οτι το SM>3,απλα εννοω οτι μετα το 3ο μερος ειχε παρει κατιουσα η σειρα και το SM την αναζοωγωνησε και εδωσε ελπιδες) με καινουργια πλοκη κτλ και απλα ομοιοτητες και χρηση στοιχειων απο το 2ο μερος.

    Ειδαλως νεο παιχνιδι(καλυτερα ενα νεο μετριο παιχνιδι παρα remake που won't make justice στο παιχνιδι που βασιζεται)

    Με την λογικη της konami ομως.....αντε βγαλε ακρη.Αντι να κατηγορησουν τον εαυτο τους που το SM πηγε τοσο ασχημα σε πωλησεις(no advertising,no proper backing up) τα εριξαν στης climax που εδειξε οτι το ειχε.Αντ'αυτου αντε παλι νεος dev και αντε παλι νεες ελπιδες....

    Τελος μην ξεχναμε πως δεν υπαρχει πλεον yamaoka....οποτε ξερεται τι σημαινει αυτο για τον ακουστικο τομεα της σειρας.Δυσκολα τα πραγματα.
    Quote Originally Posted by Desmond View Post
    Προτιμώ ένα remake ενός από τα σπουδαιότερα games όλων των εποχών, όπως το SH2, παρά να συνεχίσει η σειρά μία φθίνουσα πορεία.
    Έχουμε δείγματα γραφής από την Valtra?Πρώτη φορά την ακούω.

    ΥΓ.Φυσικά και δεν ηταν κακό το homecoming, αλλά...
    Νομιζω το μονο παιχνιδι τους εμχρι στιγμης ειναι το GIjoe:ROC.....που δεν λεει και τιποτα καθως ειναι καινουργια εταιρια στον χωρο.Οσων αφορα τα μελη της αποτελουνται απο ατομα που δουλεψαν σε παιχνιδια οπως το εκπληκτικο Mafia και το διασκεδαστικοτατο armed and dangerous,που και παλι δεν λεει τιποτα γαιτι δεν ξερουμε τι θεσεις ειχαν σε αυτα τα project .
    Last edited by nikolaszax; 04-06-2010 at 11:08.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  9. #9
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    θα κάνουν ένα σημαντικό βήμα για την ανάκαμψη της σειράς ή θα αρχίσει να θάβεται στις συνειδήσεις πολλών; σειρές αυτού του βεληνεκούς δεν έχουν πολλά περιθώρια για συνεχείς αποτυχίες. τις πωλήσεις τις έχουν δεδομένες βέβαια αλλά αν αρχίσει και φθίνει το brand...

  10. #10
    PS4forums Addict aris13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,731
    PSN ID
    GOB_BLUTH
    Name
    Άρης

    Default

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=cyAPpSW8lLI"]Silent Hill 6 Teaser Trailer (E3 2010) [/ame]


    Ο Daniel Licht (Dexter) θα γράψει την μουσική.

  11. #11
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Φαινεται ενδιαφερων θα περιμενω να το δω και σε καλυτερη ποιοτητα βιντεου για να μπορω να εκφερω αποψη για το θεμα των γραφικων!!!
    Ρε παιδια ο πρωταγωνιστης του νεου σαιλεντ χιλ δεν μοιαζει με τον σνεικ?

  12. #12
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    thanks!
    τραγικη ποιοτητα το βιντεο, λιγα πραγματα μπορουμε να καταλαβουμε.


  13. #13
    PS4forums Addict aris13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,731
    PSN ID
    GOB_BLUTH
    Name
    Άρης

    Default

    LOL δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε στο trailer αλλά σύμφωνα με τα credits το παιχνίδι το φτιάχνει η Team Silence.


  14. #14
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by aris13 View Post
    LOL δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε στο trailer αλλά σύμφωνα με τα credits το παιχνίδι το φτιάχνει η Team Silence.

    Μηπως απλα αναφερει την team silent επειδη ηταν η δημιουργος της σειρας?


    Anyways δεν εδειξε και τιποτα το trailer ωστε να με ενθουσιασει.Θα περιμενω περισσοτερα να δω.Ελπιζω απλα να εχουν αποφυγει παλι ιστοριες με cults/θρησκιες κτλ.Τα πιο πετυχημενα παιχνιδια της σειρας απο αποψη storytelling (2 ,SM) ειχαν αποφυγει αυτο το στοιχειο και δουλεψε υπερ τους σαν πιο memorable και "down to earth " εμπειριες.


    EDIT:Τωρα το προσεξα.Ρε παιδια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η team SILENT.Αλλα SILENCE.Ειπα και εγω....τεσπα,απο οποια μελη και να αποτελειται αυτη η ομαδα δεν εχει καμια σχεση με τηνα ρχικη silent team αφου εχει απψει να υπαρχει και ολα τα μελη της εχουν φυγει,οι περισσοτεροι πελον βρισκονται στην Siren team(που πολυ ησυχη ειναι τα τελευταια χρονια......)
    Last edited by nikolaszax; 17-06-2010 at 10:13.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  15. #15
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Kαλο ηταν το τρειλερ.Ενδιαφερον.Τα γραφικα οντως πολυ μετρια αλλα ειναι νωρις ακομα..
    Ναι μαλλον ειναι αστειακι της konami να ονομασει μια εταιρια team silence..κακο αστειακι θα ελεγα οποιος το σκεφτηκε...εκτος αν ειναι τοσο καλο το νεο silent και συνδεθει η εταιρια με την σειρα οποτε παρει επαξια εναν τετοιο τιτλο...εγω παντως βλεπω την κοναμι να εχει πολλα παιχνιδια να προωθησει και που φαινονται κυριως εξαιρετικα μετρια (βλεπε saw2) και παλι θα κανει τι ς ιδιες λαλακιες...
    Δασκαλε και γω περιμενω ενα νεο siren αλλα δεν βλεπω φως στο τουνελ...τι περιμενουν???
    Spoiler!

  16. #16
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    και σε hd το trailer

    [GT]700166[/GT]

    Τα γραφικα θελουν πολυ δουλεια ακομα νομιζω.


  17. #17
    Advanced Member stein3x's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    572
    PSN ID
    Stein3x_qlp
    Name
    Νίκος

    Default

    Βασικά εμένα μου φαίνετε αρκετά καλό και ενδιαφέρον αν και δεν έχω παίξει κάποια silent hill παρά μόνο 2,3,4 και λίγο από το origins.Τα γραφικά αρκετά καλά,σε βάζουν στο κλίμα αλλά η ποιότητα του clip είναι χάλια οπότε wait hakoo για κανένα με καλήτερη!

    Επίσης ρε παιδιά το game ονομάζετε Silent Hill 6 όπως ο τίτλος του thread ή Silent Hill 8?Αν είναι για να αλαχτή


    Η συλλογή μου από games
    Spoiler!

  18. #18
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Aκομα δεν εχει διευκρυνιστει αν θα ονομαζεται 6 η 8 η θα εχει μια δικια του ονομασια...Aν και ειναι κουλο και το 6 και το 8 μιας και η σειρα εχει σταματησει την αριθμιση στο 4.Το origins ηταν prequel το homecoming μονο ηταν σαν "συνεχεια" και το SM ηταν reimagination...Δεν ξερουν τι τους γινεται αυτοι που λενε 6 η 8...Δεν λεω εμας που αναπαραγουμε απλα τις πληροφοριες...στο τρειλερ λεει σκετο silent hill οποτε θα αποκαλυφθει αργοτερα...
    Στα του παιχνιδιου τωρα τα γραφικα στα περιβαλλοντα ειναι πολυ καλα και θυμιζουν αυτα του silent hill 2- μονο τα περιβαλλοντα και αυτη η εγκαταληψη της πολης.Στον ηχητικο τομεα ,πλεον ο δημιουργος ειναι αυτος ο κυριος που συνθετει για το Dexter το σηριαλ και εκ πρωτης αποψεως εχει κανει πολυ καλη δουλεια.Και γενικα εχει καλο ονομα αποτι διαβασα οποτε καλο κιαυτο...αυτα!Θα ενημερωνω το thread για οτιδηποτε διαβαζω γιατι τωρα μπαινω στην περιοδο που θα τρελλαινομαι για νεα για το καινουριο silent(οπως ειχα παθει με το HC!@)..
    Last edited by chronohill; 19-06-2010 at 12:49.
    Spoiler!

  19. #19

    Default

    Παντως το homecomμing το πηρα με τις καλυτερες αξιωσεις και τελικα το μισησα.Ενω ειναι αξιοπρεπες παιχνιδι και μαλιστα απο πλευρας story σου εξηγει πολλα η υλοποιηση πασχει.Η ατμοσφαιρα δεν συγκρινεται με τα παλια καθως επισης το κανανε πολυ δυσκολο.Το εχα ξεκινησει στο hard και το παιχνιδι ηταν τρελο ζορι δεν αντεξα το παρατησα σε καποιο σημειο στην μεση και το ξανααρχησα απο την αρχη στο normal.

  20. #20
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Περα απο τη δυσκολια (που ειναι και υποκειμενικο και ισως δικο σου λαθος που το ξεκινησες στο hard ), τι αλλα προβληματα διαπιστωσες?


Page 1 of 21 1234511 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •