Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 20 of 97

Thread: iMac or Pc ?

  1. #1
    Cool Member edafermosjunior's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Heraklion Kritis
    Posts
    288
    PSN ID
    BagelisDafermos

    Default iMac or Pc ?

    Γεια σας...Εδω και καιρο προβληματιζομαι και το ψαχνω αρκετα θα ελεγα για να αποφασισω τι θα παρω....Θα ηθελα να μου δωσετε και εσεις τα φωτα σας...Απ οτι καταλαβαινετε και απο τον τιτλο του τοπικ θελω να παρω imac ή pc ....διαθετω 2000 ευρα...Εχω κανει μερικες ερευνες για το imac που με τρελαινει ολος ο σχεδιασμος του και η led οθονη φυσικα και τα ασυρματα magic mouse τα κομψα πληκτρολογια το γεγονος οτι μπορω να του βαλω απανω και το ps3 με εναν μετατροπεα και το γεγονος οτι εχω και ενα Iphone...Επισης εχω δει και videakia στο youtube οτι εχουν εγκαταστισει και windows 7 απανω με bootcamp και με τρελαινει πολυ...Ειδικα σε αυτον τον τομεα θελω να ρωτησω...Επειδη ειμαι και gameras...θελω να ρωτησω με τα χρηματα που διεθετω εαν μου γυριζει αψογα τα πολυπλοκα games οπως call of duty crysis κτλπ....Α και εννοειται και τα win 7 να μην κολλανε και να δουλευουν αψογα....
    Απο την αλλη ομως λεω οτι εαν δωσω τοσα χρηματα σε imac νομιζω, εχω ενστικτο καλυτερα οτι θα χαραμισω τα χρηματα μου...Γιατι δεν ειναι λιγα.......Επισης θελω τον ιμακ γιατι ασχολουμε πολυ με ηχογραφησεις cubase logic pro και τετοια προγραμματα...επισης θελω και πολυ photoshop..!!

    Συγνωμη εαν σας κουρασα με το Trhead μου και εαν το εβαλα σε λαθος κατηγορια ....
    Μπορειτε να μου προτεινετε και να μου δωσετε τα δικα σας φωτα για το συγκεκριμενο θεμα Ευχαριστω πολυ...
    Α!! ξεχασα να σας ενημερωσω οτι σχεδιαζω imac με τα εξης χαρακτηριστικα...:

    * 2.8GHz Quad-Core Intel Core i7
    * 8GB 1066MHz DDR3 SDRAM - 4x2GB
    * 1TB Serial ATA Drive
    * ATI Radeon HD 4850 512MB
    * 8x double-layer SuperDrive
    * Apple Magic Mouse
    * Apple Wireless Keyboard (English) and User's Guide


  2. #2
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ειχες κανει ενα παρομοιο θρεντ με αναλογο ερωτημα και στο παρελθον?Χαθηκε με το πισωγυρισμα του φορουμ λογικα ε?Ή η μνημη μου ειναι για τα μπαζα?

  3. #3
    Elite Quaro's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    677
    PSN ID
    Quaro1987

    Default

    Quote Originally Posted by edafermosjunior View Post
    Γεια σας...Εδω και καιρο προβληματιζομαι και το ψαχνω αρκετα θα ελεγα για να αποφασισω τι θα παρω....Θα ηθελα να μου δωσετε και εσεις τα φωτα σας...Απ οτι καταλαβαινετε και απο τον τιτλο του τοπικ θελω να παρω imac ή pc ....διαθετω 2000 ευρα...Εχω κανει μερικες ερευνες για το imac που με τρελαινει ολος ο σχεδιασμος του και η led οθονη φυσικα και τα ασυρματα magic mouse τα κομψα πληκτρολογια το γεγονος οτι μπορω να του βαλω απανω και το ps3 με εναν μετατροπεα και το γεγονος οτι εχω και ενα Iphone...Επισης εχω δει και videakia στο youtube οτι εχουν εγκαταστισει και windows 7 απανω με bootcamp και με τρελαινει πολυ...Ειδικα σε αυτον τον τομεα θελω να ρωτησω...Επειδη ειμαι και gameras...θελω να ρωτησω με τα χρηματα που διεθετω εαν μου γυριζει αψογα τα πολυπλοκα games οπως call of duty crysis κτλπ....Α και εννοειται και τα win 7 να μην κολλανε και να δουλευουν αψογα....
    Απο την αλλη ομως λεω οτι εαν δωσω τοσα χρηματα σε imac νομιζω, εχω ενστικτο καλυτερα οτι θα χαραμισω τα χρηματα μου...Γιατι δεν ειναι λιγα.......Επισης θελω τον ιμακ γιατι ασχολουμε πολυ με ηχογραφησεις cubase logic pro και τετοια προγραμματα...επισης θελω και πολυ photoshop..!!

    Συγνωμη εαν σας κουρασα με το Trhead μου και εαν το εβαλα σε λαθος κατηγορια ....
    Μπορειτε να μου προτεινετε και να μου δωσετε τα δικα σας φωτα για το συγκεκριμενο θεμα Ευχαριστω πολυ...
    Α!! ξεχασα να σας ενημερωσω οτι σχεδιαζω imac με τα εξης χαρακτηριστικα...:

    * 2.8GHz Quad-Core Intel Core i7
    * 8GB 1066MHz DDR3 SDRAM - 4x2GB
    * 1TB Serial ATA Drive
    * ATI Radeon HD 4850 512MB
    * 8x double-layer SuperDrive
    * Apple Magic Mouse
    * Apple Wireless Keyboard (English) and User's Guide


    Επειδή λες ότι έχεις 2000€ για ξόδεμα, έτσι και μπορείς να το διαθέσεις ολόκληρο το ποσό, για μένα πάρε ένα PC με 1000€ για gaming (αγοράζεις ΠΟΛΎ καλό rig με τέτοια λεφτά) και με τα άλλα 1000€ πάρε ένα mac για τις εφαρμογές που είπες ότι χρειάζεσαι.

    τώρα άμα δεν θέλεις μία τέτοια λύση ρώτα τον εαυτό σου τι από τα 2 θέλεις περισσότερο.

    Άμα θέλεις περισσότερο να χρησιμοποιείς τα επαγγελματικά προγράμματα για την δουλειά σου, πάρε mac χωρίς συζήτηση για σταθερότητα. Άμα θέλεις παιχνίδια, φυσικά PC.

    απλά να ξέρεις, ότι τις επαγγελματικές εφαρμογές τις βρίσκεις και σε pc, και τα win7 είναι πολύ σταθερά (σε σχέση με τα xp που είχα χρόνια, δεν ξέρω τι έπαιζε στα vista), απλά όχι τόσο απόρθητα όσο τα mac, αλλά το gaming σε mac είναι ανέκδοτο. Δεν υπάρχουν παιχνίδια, και το κυριότερο το hardware των mac δεν είναι τόσο καλό όσο τα pc, με λίγα λόγια το hardware που αγοράζεις με 2000€ σε mac το βρίσκεις με 1000€ σε pc. και για bootcamp δεν ξέρω τι παίζει αλλά σίγουρα το αδύναμο hardware παραμένει πρόβλημα για gaming
    ignore list. Κάνει την πλοήγηση στο forum 1000 φορές καλύτερη.


  4. #4
    Cool Member Tsiou's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Athens
    Posts
    152
    PSN ID
    Tsiou_GR

    Default

    Quote Originally Posted by edafermosjunior View Post
    * 2.8GHz Quad-Core Intel Core i7
    * 8GB 1066MHz DDR3 SDRAM - 4x2GB
    * 1TB Serial ATA Drive
    * ATI Radeon HD 4850 512MB
    * 8x double-layer SuperDrive
    * Apple Magic Mouse
    * Apple Wireless Keyboard (English) and User's Guide
    Κάρτα βάλε απο 5750 και πάνω αν θές και games..

  5. #5
    Cool Member edafermosjunior's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Heraklion Kritis
    Posts
    288
    PSN ID
    BagelisDafermos

    Default

    Quote Originally Posted by Tsiou View Post
    Κάρτα βάλε απο 5750 και πάνω αν θές και games..
    Υπαρχει τετοια επιλογη ??γιατι νομιζω οτι η apple δεν εχει τετοιο option...για imac που ενδιαφερομαι εγω δλδ...Αλλα νταξει ρε παιδια γιατι ειστε τοοοοσο αντιθετοι με το gaming...???εαν βαλετε το μοντελο της καρτας στο youtube βλεπω κα γυριζει ΤΑ παιχνδιδια...εαν και για τα games εχω το πσ3...οποτε...και ειναι και πολλοι αλλοι αντιθετοι με το gaming...εγω βλεπω στο ιντερνετ οτι τα γυριζει...τεσπα εσεις θα ξερετε καλυτερα...Ευχαριστω...!!
    Last edited by edafermosjunior; 14-05-2010 at 12:59.

  6. #6
    Elite Quaro's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    677
    PSN ID
    Quaro1987

    Default

    Quote Originally Posted by edafermosjunior View Post
    Υπαρχει τετοια επιλογη ??γιατι νομιζω οτι η apple δεν εχει τετοιο option...για imac που ενδιαφερομαι εγω δλδ...Αλλα νταξει ρε παιδια γιατι ειστε τοοοοσο αντιθετοι με το gaming...???εαν βαλετε το μοντελο της καρτας στο youtube βλεπω κα γυριζει ΤΑ παιχνδιδια...εαν και για τα games εχω το πσ3...οποτε...και ειναι και πολλοι αλλοι αντιθετοι με το gaming...εγω βλεπω στο ιντερνετ οτι τα γυριζει...τεσπα εσεις θα ξερετε καλυτερα...Ευχαριστω...!!
    μα είναι και θέμα του τι παιχνίδια υπάρχουν για mac.

    http://www.play.com/Games/PC/3-/4047....html?dpr=4047

    δες πόσα παιχνίδια, σε τι τιμές, και πόσο παλιά είναι, υπάρχουν για mac. Kαι btw αυτά έχει μόνο το play. ψάξε τις αντίστοιχες εκδόσεις για pc να δεις πόσο φθηνές είναι. Δυστυχώς το gaming σε mac δεν υπάρχει. Τώρα μετέφερε το steam σε mac η valve αλλά και πάλι, είναι πολύ λίγα και παλιά παιχνίδια.
    ignore list. Κάνει την πλοήγηση στο forum 1000 φορές καλύτερη.


  7. #7
    Advanced Member Venigre's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    athina
    Posts
    370
    PSN ID
    Venigre
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    απλή η απάντηση, αν θες games pc μονο, με τον apple ουσιαστικά τα ξεχνας, τωρα να έχεις δώσει ένα κάρο λεφτα για να βάζεις complilers που δεν τρέχουν πάντα σωστά και να παίζεις games που είναι για win φτιαγμένα και δεν θα τα εύχαριστιεσαι τόσο είναι λίγο κάπως και γενικά ξεχνάς progs που είναι για win ή apple έχει για όλα πολύ καλύτερες επιλογές

    έχω mac αλλα παλιό πάντα η apple δεν ήταν για gamers είχε παμπάλαια games λίγους τίτλους.

    γνώμη μου αν θες πάρε ένα τούμπανο pc για τα games και εναν λαπτοπ apple απο τη σειρά imac ή βάλε κάτι παραπάνω για τα desktop μηχανήματα (κάποιος το είπε και πιο πάνω νομίζω)

  8. #8
    PS4forums Fanatic dimitrisasp's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    3,365
    PSN ID
    dimitrisasp
    Name
    Δημητρης

    Default

    To i7 παρε χωρις πολλα πολλα Τωρα που βγηκε και το Steam για Mac θα μπορεις να
    παιζεις ολα τα παιχνιδια κανονικα χωρις bootcamp κλπ..

    Spoiler!

    Every man is guilty of all the good he did not do!

  9. #9
    Elite Quaro's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    677
    PSN ID
    Quaro1987

    Default

    Quote Originally Posted by dimitrisasp View Post
    To i7 παρε χωρις πολλα πολλα Τωρα που βγηκε και το Steam για Mac θα μπορεις να
    παιζεις ολα τα παιχνιδια κανονικα χωρις bootcamp κλπ..

    το steam το έχεις εγκατεστημένο; ελάχιστα games υπάρχουν για mac. μόνο τα games που έτσι και αλλιώς έχουν mac έκδοση έχουν βγει και αυτά είναι κυρίως casual και 3 κανονικές κυκλοφορίες (τα civilization 4 και τα expansion, το football manager 2010 και τα παιχνίδια της telltale) και περιμένουμε και τα παιχνίδια της valve κάποια στιγμή. άσε που και πάλι το steam είναι ακριβό για παλιά παιχνίδια, οπότε πάλι το pc είναι πιο συμφέρον για gaming.
    ignore list. Κάνει την πλοήγηση στο forum 1000 φορές καλύτερη.


  10. #10
    Elite jimbour's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    794
    PSN ID
    jimbour13
    Name
    Nick

    Default

    Βγηκε το steam αλλα δεν ειναι της valve τα games που εχει μεσα..Αρκετα indies games θα βγουν βεβαια αλλα για τα πρωτοκλασσατα λογο εχουν οι εταιριες που θα πρεπει να τα κανουν και για mac os..
    Κοιτα μεσω bootcamp με την καρτουλα που εχει ο 27" i7 παιζεις ανετα πολλα παιχνιδακια..
    Στην ηλικια που εισαι θα ελεγα να παρεις ενα pc στα 1000 ευρω, να κανεις την k@$%^ σου, εφοσoν ο ιδιος λες εισαι gamer..

  11. #11
    PS4forums Fanatic dimitrisasp's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    3,365
    PSN ID
    dimitrisasp
    Name
    Δημητρης

    Default

    Βασικα αν εχεις PS3 μην παρεις υπολογιστη για παιχνιδια κι αν τον θελεις γι αυτον το
    λογο μην παρεις καν υπολογιστη.. Το PS3 αρκει για gaming νομιζω.. Κανεις και
    οικονομια..

    Spoiler!

    Every man is guilty of all the good he did not do!

  12. #12
    Elite Quaro's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    677
    PSN ID
    Quaro1987

    Default

    Quote Originally Posted by dimitrisasp View Post
    Βασικα αν εχεις PS3 μην παρεις υπολογιστη για παιχνιδια κι αν τον θελεις γι αυτον το
    λογο μην παρεις καν υπολογιστη.. Το PS3 αρκει για gaming νομιζω.. Κανεις και
    οικονομια..

    ξέρεις υπάρχουν παιχνίδια στο PC που δεν βγαίνουν με τίποτα στο PS3. Strategy, Adventure, Hardcore FPS, MMOs, είναι μόνο λίγα που μου έρχονται στο μυαλό.

    και εξ άλλου ο φίλος ρώτησε τι να κάνει με γνώμονα ότι θέλει να παίζει και games στο pc.
    ignore list. Κάνει την πλοήγηση στο forum 1000 φορές καλύτερη.


  13. #13
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Pc καλύτερα για gaming εννοείται. Επίσης η κάρτα που έχεις επιλέξει κοντεύει να κλείσει 2 χρόνια, αυτήν έχω στο pc μου. Αποκλείεται να σου παίζει τα τελευταία παιχνίδια στην ανάλυση που θα έχει η οθόνη του imac.

  14. #14
    PS4forums Fanatic ps4's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Πειραιας
    Posts
    3,190
    PSN ID
    OST9

    Default

    Δηλαδη θελεις να δωσεις 2000 χιλιαρικα για να κανεις δουλεια με ηχο απο οτι καταλαβα, και πολυ photoshop αλλα να παιζεις και παιχνιδια.

    Μα για παιχνιδια εχεις το ps3 αν δεν κανω λαθος.

    Γνωμη μου, Κοτσαρεις αλλα 600 κατοσταρικα και παιρνεις το 27αρι imac με τον i7 και καθαρισες. Στην περιπτωση αυτη ΜΗΝ του βαλεις windows.

    Τι εννοω, οτι την δουλεια σου την κανεις 10000000000000000000000000000000000000000000000000 000000000000000 φορες καλυτερα με τον imac απο οτι με ενα pc και απλα θελεις τα windows επειδη παιζουν παιχνιδια. Δεν ειναι πολλα 2000 για να παιζεις; Και σε 2 χρονια και παλι δεν θα μπορεις γιατι παλι θα εχουν βγει καρτες καλυτερες και ολα αυτα τα ''ωραια'' που εχουν τα pc και τ μισω.

    Γνωμη μου. Imac. ΜΟΝΟ.

  15. #15
    Cool Member edafermosjunior's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Heraklion Kritis
    Posts
    288
    PSN ID
    BagelisDafermos

    Default

    Παιδια δεν ειμαι φανατικος gamer...εχω το πσ3 για gaming...οποτε...!!..ok...πιο πολυ οπως ειπα πριν θελω προγραμματα μουσικης βιντεο φωτογραφιων και γρηγορα ιντερνετ browsing..εαν μου τα παρεχει αυτα το imac σε τελοια ποιοτητα και πολυ γρηγοραδα τον τσιμπαω ανετα....οσο για τα gaming sto imac και η ιδια η apple διαφημιζει το σαιτ της το call of duty 4...αλλα οπως ειπα δεν με ενδιαφερει πολυ το gaming...εχω πσ3....αλλα με ενα bootcamp ρε παιδια πιστευω πως θα μπορω να παιξω ενα counter στην χοιροτερη περιπτωση... [ame="http://www.youtube.com/watch?v=ll_vVXAxNHc"]YouTube- Core i7 iMac: Playing CoD 4[/ame]
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=F8hk4nkkpOw&feature=related"]YouTube- Modern warfare 2 on Imac 27 i5[/ame]
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=mGCXM4CH4fY"]YouTube- Pure - HD 4850[/ame]
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=heJiDytyNUo&feature=related"]YouTube- GRID - ATi HD 4850[/ame]
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=possVbSwgoI&feature=related"]YouTube- ATI 4850 NEED FOR SPEED PRO STREET 1920X1080 4XAA[/ame]
    γιατι ρε παιδια δεν ειναι καλη η καρτουλα??εχω τετοιες αποριες ρε γμτο...:S...

  16. #16
    Banned PS4forums Addict le_71's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,550
    PSN ID
    Sgt-GRECO
    Name
    Λευτέρης

    Default

    @ OP
    βάλε poll !

  17. #17
    Advanced Member Venigre's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    athina
    Posts
    370
    PSN ID
    Venigre
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    στο 1ο videaki freezarei συνεχώς ή είναι ιδέα μου? μέσω compiller παίζει?

  18. #18
    PS4forums Fanatic dimitrisasp's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    3,365
    PSN ID
    dimitrisasp
    Name
    Δημητρης

    Default

    Aν το θελεις για φωτο, βιντεο κλπ που λες τοτε οποιοδηποτε μακ σου κανει... Απλα το
    i7 θα το κανει πολυ καλυτερα

    Spoiler!

    Every man is guilty of all the good he did not do!

  19. #19
    Cool Member lazytrunks's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βόλος
    Posts
    265
    PSN ID
    lazytrunks
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Επειδή είναι mac το hardware αξιοποιήτε πιο πολλύ απο τις εφαρμογές (λόγο αρχιτεκτονικής και OS) σε σχέση με τα pc. Τώρα που βγήκε το steam και για mac θα έχεις παιχνίδια χωρις να εγαταστας windows. Δοκίμασα στου αδερφού μου το portal σε macbook pro του 2007 και το έκσισε το παιχνιδάκι. Αν κάνουν καλή μετάφραση του κώδικα και στα υπόλυπα παιχνίδια η apple θα μπει για τα καλά στο gaming. Επίσεις μην υποτιμάς το bootcamp Σε ένα τεστ που είχε γίνει λίγο πριν βγουν τα 7, το macbook pro το τουμπανο μέσω bootcamp είχε καλύτερες επιδώσεις σε περιβάλλον windows (νομίζω η δοκιμή είταν στα vista) από το τούμπανο το allienware (που το πλασαρουν για gaming laptop). Kαι εγώ σε 2 χρονάκια αλλάζω σύστημα και θα πάω σε mac. Προσωπικά πιστεύω πως είναι απλά καλύτερα, είδικά στην περίπτωση σου που θες και επαγγελματικά προγράμματα. Πάντος πιστευώ πως αφού η apple πήρε το steam, είναι θέμα χρόνου να γράφονται οι νέες κυκλοφορίες και για mac.
    Last edited by lazytrunks; 14-05-2010 at 17:44.

  20. #20
    Cool Member edafermosjunior's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Heraklion Kritis
    Posts
    288
    PSN ID
    BagelisDafermos

    Default

    Quote Originally Posted by lazytrunks View Post
    Επειδή είναι mac το hardware αξιοποιήτε πιο πολλύ απο τις εφαρμογές (λόγο αρχιτεκτονικής και OS) σε σχέση με τα pc. Τώρα που βγήκε το steam και για mac θα έχεις παιχνίδια χωρις να εγαταστας windows. Δοκίμασα στου αδερφού μου το portal σε macbook pro του 2007 και το έκσισε το παιχνιδάκι. Αν κάνουν καλή μετάφραση του κώδικα και στα υπόλυπα παιχνίδια η apple θα μπει για τα καλά στο gaming. Επίσεις μην υποτιμάς το bootcamp Σε ένα τεστ που είχε γίνει λίγο πριν βγουν τα 7, το macbook pro το τουμπανο μέσω bootcamp είχε καλύτερες επιδώσεις σε περιβάλλον windows (νομίζω η δοκιμή είταν στα vista) από το τούμπανο το allienware (που το πλασαρουν για gaming laptop). Kαι εγώ σε 2 χρονάκια αλλάζω σύστημα και θα πάω σε mac. Προσωπικά πιστεύω πως είναι απλά καλύτερα, είδικά στην περίπτωση σου που θες και επαγγελματικά προγράμματα. Πάντος πιστευώ πως αφού η apple πήρε το steam, είναι θέμα χρόνου να γράφονται οι νέες κυκλοφορίες και για mac.
    Ο ιδιος ο Bill Gates ειχε αναφερει σε μια δημοσιευση του οτι τα win 7 θα τρεχουν καλυτερα σε mac παρα pc..Τωρα τι να πεις ??
    Εγω πιστευω με ενα bootcamp με τα 7 απανω εισαι υπερ μα υπερ καλυμενος..!!...και εαν δεν γουσταρεις παιρνεις εναν μετατροπεα και κανεις την οθονη του ιμακ τηλεοραση για το πσ3 σου..σε 720p...αφηστε που η λεντ τηλεοραση τρελαινει...αλλα θελω και αλλες αποψεις γιατι ειναι πολλα τα λεφτα...

Page 1 of 5 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •