Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 73

Thread: Transfer Data Utility

  1. #41
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by Stergios View Post
    Σκεφτομαι να παρω ενος φιλου μου το ps3 320gb και να περασω απο το δικο μου ολο το backup εκει..μεχρι να αντικαταστησω το δικο μου που επαθε πριν λιγες ωρες YLOD..και μετα το αντιστροφο,πιστευω οτι γινετε αυτο σωστα??..αφου πρωτα κανω το κολπο με το πιστολακι για να μπορεσει να ανοιξει,σε εναν φιλο μου το ειχα κανει και δουλεψε για 2 μερες με αυτον τον τροπο...ποση ωρα θα μου παρει αυτη η διαδικασια για περιπου 90gb??το δικο μου ηταν 60αρι αλλα το ειχα κανει μετατροπη 320..
    Δεν γίνεται να κάνεις backup σε ένα ps3 και να το κάνεις restore σε άλλο. Και καινούριο ps3 να πάρεις δεν θα μπορείς να το κάνεις αυτό δηλαδή. Μόνο saves μπορείς να μεταφέρεις, κάνοντας τα copy σε σκληρό/φλασάκι. Και από αυτά μόνο όσα δεν είναι κλειδωμένα. Τα αγορασμένα παιχνίδια σου θα τα ξανακατεβάσεις από το store αναγκαστικά. (Δεν χρεώνεσαι γι αυτό εννοείται)


  2. #42
    Cool Member Stergios's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    serres
    Posts
    263
    PSN ID
    Samaras-Greece

    Default

    τελικα εκανα αλλο ...αφου ανοιξε κανονικα το ps3 μου(με το πιστολακη για τα μαλλια) εβγαλα το δισκακι μου..εκανα copy τα παντα στο στικακι μου..επισης τα εκανα copy στον σερβερ του psn αφου ειμαι psn plus μελος..εκανα deactive την κονσολα μου..και ειμαι ετοιμος να το στειλω για αντικατασταση και μετα να τα ξαναβαλω ολα!!μεχρι τωρα παντως εχει περασει 1:30 ωρα και πεζει κανονικα....θα το αφησω ολο το βραδυ ανοιχτο για δω ποτε θα ακουσω τον χαρακτηριστικο ηχο του YLOD
    Spoiler!

  3. #43
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το έκανα και εγώ το σου-κου το Transfer λόγω BR. Μια χαρά αλλά μου πήρε λίγο παραπάνω απ 'οτι περίμενα
    Η πλάκα είναι όταν ξεκίνησε, το PHAT ΄έλεγε οτι θέλει 3 ωρίτσες ενώ το Slim ότι θέλει 5!
    Είχα 500αρι σκληρό μέσα με full γύρω στα 240GB και τελικά το transfer κράτησε πάνω απο 20 (ναι είκοσι) ώρες!!!!!
    Μετά απο αυτά που διάβασα μου φαίνετε πολύ περίεργο αλλά τέσπα, τέλος καλό όλα καλά. Το Slim μου είναι ακριβώς όπως το παλιό πλέον!

  4. #44
    Advanced Member azalus's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    305
    PSN ID
    azalica

    Default

    Μπορω απλα να μεταφερω ολα σε εναν εξωτερικο δισκο και να τα περασω στο καινουργιο ps3?

  5. #45
    PS4forums Addict Ixor24's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθηνα - Κουκάκι...
    Posts
    1,941
    PSN ID
    Ixor24
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Για να καταλάβω, έχω το phat 60gb (αλλά του έχω βάλει έναν 350gb) και κάνω back up. Μετά περνώ το καινούριο ps3 και του βάζω τον σκληρό που έχω κάνει φορματ του παλιού κάνω restore και όλα καλά ε; Κάνω και ένα sync τα τροπαια και όλα μια χαρά. (αλλά κάπου υπάρχει πρόβλημα ε; Το ξέρω. Αλλιώς που πάω και σωζω τα save games ?

  6. #46
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    μα καμία σχέση! αν πας να το κάνεις όπως το είπες απλά θα καταλήξεις να έχεις έναν φορμαρισμένο (και άδειο) δίσκο 350GB (μήπως εννοείς κιόλας 250GB η 320GB?? τεσπα δεν πειράζει).

    Για το data transfer χρειάζεσαι δύο PS3, συνδεδεμένα μεταξύ τους μέσω καλωδίου Ethernet (χωρίς το μόντεμ/ρουτερ, απευθείας η μια άκρη του Ethernet στο ένα PS3 και η άλλη στο άλλο PS3).

    Και τα δύο θα πρέπει να είναι ταυτόχρονα αναμμένα και συνδεμένα με τηλεοράσεις (ή μια τηλεόραση που να δέχεται δύο πηγές).

    Μετά πηγαίνεις στην επιλογή Data Transfer Utillity, την επιλέγεις και σου λέει ακριβώς τι να κάνεις (2-3 βημνατάκια πανεύκολα είναι και τα δείχνει με εικόνες).

    Μεταφέρονται τα πάντα: themes, παιχνίδια, saves (όσα δεν είναι κλειδωμένα), accounts.......τα πάντα. Ότι δεν μπορεί να μεταφερθεί θα σε ενημερώσει το σύστημα.

    Τα τρόπαια, πάντα, ήταν και είναι στον σέρβερ της Sony, συνεπώς δεν χάνονται ποτέ, έτσι κι αλλιώς.

  7. #47
    PS4forums Addict Ixor24's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθηνα - Κουκάκι...
    Posts
    1,941
    PSN ID
    Ixor24
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    +rep Lefteris_X
    Το phat εχει data transfer σαν επιλογη? οποτε το back up ειναι μονο για το ιδιο μηχάνημα ε?

  8. #48
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    όλα τα PS3 έχουν data transfer είναι θέμα του firmware και όχι του phat ή slim.

    Επίσης το backup, αφορά ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ το ίδιο μηχάνημα.

    Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά με το Data Transfer.

    Προσωπικά το έκανα πέρυσι όταν αγόρασα το slim 250GB και είχα ήδη ένα (πρώτης σειράς) phat 60GB. Πέρασα τα πάντα που είχα απο το phat στο slim, ακριβώς όπως σου περιέγραψα στο παραπάνω πόστ.

  9. #49
    PS4forums Addict Ixor24's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθηνα - Κουκάκι...
    Posts
    1,941
    PSN ID
    Ixor24
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    και εγω αυτο εχω το starter pack 60gb αλλα εχει περασει τοσος καιρος και σκεφτομαι να παρω το slim γιατι μαλλον οπου να ναι θα παραδωσει πνευμα.

  10. #50
    BuS_DriveR-1977-'s Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    ΧΑΝΙΑ
    Posts
    5
    PSN ID
    BuS_DriveR-1977-
    Name
    LEFTERIS

    Unhappy

    Παιδια βοηθεια!!!Την πατησα κι εγω με ενα 60αρι απο τα πρωτα...(καιρος ηταν 5-07)Το θεματακι μου ειναι ομως οτι το πηγα σε ebw για ανανηψη προσωρινη αλλα δεν θελω με τιποτα να χασω την σωσμενη μου ομαδα απο το pro που την εχω αποκτησει με παρα-παρα πολυ ιδρωτα και ατελειωτες εργατοωρες!!!Αυριο αγοραζω ενα veo SLIM κιολας και περιμενω να επισκευαστει το αλλο για να κανω data transfer,το ερωτημα μου ειναι.1)Θα μεταφερθει η ομαδα μου σωσμενη οπως την ειχα φτιαξει,2)θα μεταφερθει και το account μου το παλιο ενεργοποιημενο(και αν οχι επειδη δεν θυμαμαι κωδικο email για επιβεβαιωση,αν μπορω να φτιαξω νεο αλλα χωρις να χασω την ομαδα)!!,3)για να συνδεσω και τα 2 playstation στην τηλεοραση πρεπει να εχει 2 θυρες hdmi h γινεται το 1 να το συνδεσω μεσω καλωδιου(αυτο που εχει στην συσκευασια το απλο,κοκκινο-ασπρο-κιτρινο)???επειδη εχει μονο 1 θυρα hdmi h tv μου....

  11. #51
    PS4forums Addict Ixor24's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθηνα - Κουκάκι...
    Posts
    1,941
    PSN ID
    Ixor24
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Για το data transfer χρειάζεσαι δύο PS3, συνδεδεμένα μεταξύ τους μέσω καλωδίου Ethernet (χωρίς το μόντεμ/ρουτερ, απευθείας η μια άκρη του Ethernet στο ένα PS3 και η άλλη στο άλλο PS3).

    Και τα δύο θα πρέπει να είναι ταυτόχρονα αναμμένα και συνδεμένα με τηλεοράσεις (ή μια τηλεόραση που να δέχεται δύο πηγές).

    Μετά πηγαίνεις στην επιλογή Data Transfer Utillity, την επιλέγεις και σου λέει ακριβώς τι να κάνεις (2-3 βημνατάκια πανεύκολα είναι και τα δείχνει με εικόνες).

    Μεταφέρονται τα πάντα: themes, παιχνίδια, saves (όσα δεν είναι κλειδωμένα), accounts.......τα πάντα. Ότι δεν μπορεί να μεταφερθεί θα σε ενημερώσει το σύστημα.

    Τα τρόπαια, πάντα, ήταν και είναι στον σέρβερ της Sony, συνεπώς δεν χάνονται ποτέ, έτσι κι αλλιώς.
    ο φιλος λευτερης τα λεει ολα μια χαρα εδω

  12. #52
    BuS_DriveR-1977-'s Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    ΧΑΝΙΑ
    Posts
    5
    PSN ID
    BuS_DriveR-1977-
    Name
    LEFTERIS

    Default

    thnks ΠΑΙΔΙΑ!!!Μολις μου φτιαξουν το 1ο p.s. θα παω να αγορασω το slim kai αμεσως θα κανω την μεταφορα!!Ελπιζω να τα καταφερω....

  13. #53

    Default Δεν μπορώ να ακούσω ραδιόφωνο

    Παίδες έχω το play station 3 συνδεδεμένο στο ίντερνετ δουλεύει κανονικά αλά όταν θέλω να βάλω στο ραδιόφωνο τον αγαπημένο σταθμό δεν τον παίζει μπορώ να βάλω κάποιο πρόγραμμα να τον ανοίξει και πως θα το βάλω να ακούσω μουσική

  14. #54
    Member zillakarpen's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Καρπενήσι
    Posts
    35
    PSN ID
    zillakarpen

    Default

    Καλησπέρα σε όλους σας.Όπως έχω αναφέρει ξανά στο θέμα με το YLOD κατάφερα να μεταφέρω επιτυχώς όλα τα αρχεία μου επιτυχώς στο καινούριο slim.Έχω κάνει τα απαραίτητα activate-deactivate στις κονσόλες μου ,αλλά επειδή ακόμα δουλεύει το παλιό είπα να το δώσω σε ένα ανηψιό μου μέχρι να τα παίξει εντελώς.
    Το θέμα που προκύπτει είναι το εξής:Μπορώ να σβήσω τους users απο την πρωταρχική κονσόλα για να μην κάνει καμιά χαζαμαρούλα και χάσω τα Trophies μου?Έχω δει ότι ακόμα και αλλάζοντας το email μπορεί να μπαίνει και να βλέπει τις επαφές μου....

  15. #55

    Default

    Όταν κανείς back up μπορείς με κάποιο τροπο να εξαιρέσεις κάποια απο τα εγκατεστημενα παιχνίδια;;;

  16. #56
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Τι ειναι καλυτερο?backup/restore ή το transfer data? Εχω ηδη το backup σε σκληρό αλλα επειδη εκανε 20 ωρες να ολοκληρωθει μηπως στην καινουρια κονσόλα να κανω transfer data γιατι βαριεμαι να περιμενω αλλες τοσες για το restore?
    Satan has left his killing floor
    PS4

  17. #57
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To transfer είναι ακόμα πιο αργό απο το backup/restore (εμένα μου είχε πάρει πάνω απο 24 ώρες ) αλλά είναι καλύτερο.
    Τι εννοώ καλύτερο;
    Το backup/restore λειτουργεί καλύτερα για την ίδια συσκευή. Αν κάνεις backup απο μία και restore σε άλλη θα χάσεις αρκετά δεδομένα όπως για παράδειγμα τα save games που είναι κλειδωμένα (αυτά που δεν μπορείς ούτε να αντιγράψεις σε flash drive), Και είναι και κάποια άλλα αλλά δεν τα θυμάμαι. Δες στο official manual (υπάρχει και online) το τι μεταφέρετε σε κάθε περίπτωση.

    Προτείνω πριν κάνεις backup/transfer κτλ να σβήσεις οτιδήποτε μπορείς να ξανακατεβάσεις ή δεν χρειάζεσαι (game data, videos, music κτλ) ώστε να σου πάρει και πιο λίγο...

  18. #58
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Βασικα ειναι 35GB το backup που εχω παρει.Ειναι psn παιχνιδια μεσα (τα οποια αλλα ειναι απο share και αλλα δικα μου και δεν ξερω τι να κανω .δεν ειναι και παρα πολλα καμμια 15αρα παιχνιδακια) και τα saves μου.Απο τα data παιχνιδιων μονο του GT κρατησα γιατι ποιος καθεται να κατεβαζει 5GB δεδομενα.Δλδ πιο κατω το backup δεν παει.Κλειδωμενα saves απο την αλλη δεν ειδα να εχω.Απο αυτα που μεδιαφερουν τελοσπαντων νομιζω ολα κομπλέ.Οποτε? transfer λες?

    Αυτα που ειναι απο share αν δεν παιζουν να τα σβησω αν ειναι.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  19. #59
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγώ σου είπα. Όταν το είχα ψάξει έχανα πολλά πράγματα με το backup/restore και για αυτό προτίμησα transfer. Αλλά δεν θυμάμαι τι άλλο έχανα ακριβώς. Εγώ γενικά προτείνω transfer αλλά επειδή παίρνει ΠΟΛΥ παραπάνω χρόνο απο το bup/restore θα σου λεγα να το ψάξεις λίγο και εσύ πριν το κάνεις...

  20. #60
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Αυτο κοιταω τωρα στο manual να δω τι παιζει ακριβως.Λεει μονο τα κλειδωμενα Video files οτι δεν περνανε + κατι του ps2 κλπ κλπ.Δεν λεει δλδ για τα saves τα κλειδωμενα.Τεσπα.Ο φιλος εδω στο thread πιο πισω λεει οτι μπαμ μπαμ του εκανε με το transfer.Ειλικρινα δεν ξερω.Μπορει να το αφησω το καινουριο αδειο..Μονο τα saves να του περασω.Τα psn games τα παιζω και στο παλιο στην τελική.Ολα τα παιχνιδια απο τη στιγμη που θα εχω το λογαριασμο μου τον κανονικο και στο καινουριο δεν θα δεχτουν κανονικα τα saves?Δεν υπαρχει τετοιο restriction, σωστα?
    Μιλαμε εχω φαει φρικη....κιολα αυτα για να μην περιμενω αλλες 20ωρες
    Δεν ξαναρωταω τιποτα γιατι τα μπλεκω και κουραζω και εσενα. thanx χρωσταω rep.
    Satan has left his killing floor
    PS4

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •